waAlwijkse en LanqstRAAtse couraiu G.v.Boxtel wint schoenontwerp wedstrijd in Nieuw Zeeland Echtpaar Spijkermans-Van der Heijden viert 30 juli gouden bruiloft Grote Prijs van Nederland is beslissend voor wereldtitel motocross 500cc „Vleesetende planten" komen ook in Nederland voor PLANTEN VOEDEN ZICH MET DIEREN 250-duizend Viva's WAALWIJKER VERVULDE TAL VAN BESTUURSFUNKTIES ZONDAG FELLE STRIJD VERWACHT IN ST ANTHONIS Er zijn 500 planten die tot deze groep behoren De zonnedauw Insect verloren Waarom Nederlandse weduwen-- en weduwnaarsbond Ruim 35 jaar voorzitter van WSC 40.000 bezoekers verwacht op circuit „De Hoef" Dit keer ook Russische ploeg Waalwijk Raadslid Andere funkfies Het feest Duizend auto's uit één schip MAANDAG 22 JULI 1968 89e JAARGANG No. 59 - j "CC INo. oa De echo van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antnon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. 1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' Wanneer er wordt gesproken over „vleesetende planten", dan krijgen velen visioenen van geweldige planten met lange stevige vangarmen, al of niet van kleefstof voorzien, die in staat zijn om dieren, maar ook men sen te pakken en „te eten". Dat eten zou dan plaatsvinden door de buit naar de kelk te brengen, alwaar deze besprenkeld of ondergedompeld werd in een of andere verterende vloeistof. Het beeld dat zo voor ons wordt opgeroepen is, dat uit fantasieverhalen van schrijvers die over een prachtige fantasie beschikken en die hun helden de meest wonderlijke avonturen laten beleven. We zijn natuurlijk al heel snel geneigd om al deze verhalen naar het rijk der fabeltjes te verwijzen, maar daar moeten we toch wel voorzichtig inee zijn, want er bestaan inderdaad zogenaamde vleesetende planten, althans planten die zich onder andere voeden met dieren. Het verschil met de verhalen van de fantasierijke schrijvers is echter, dat de bestaande planten van dit type aanmerkelijk kleiner zijn dan de planten die zij beschrijven en dat deze planten zich niet voeden met grotere dieren en mensen, doch slechts met kleine dieren en wel hoofdzakelijk insecten. Door een vernuftige inrichting zijn deze planten in staat om klei ne diertjes die op de een of andere manier op de plant neerstrijken of er mee in aanraking komen vast te houden, waarna ze worden ver teerd. In totaal zijn er ongeveer zo'n vijfhonderd planten die tot deze groep behoren en verschillende daarvan treffen we in onze eigen omgeving aan. Als eerste is er dan het blaasjes- kruid, een plant die in het water voorkomt, daar los in zweeft en niet in de bodem wortelt; soms zien we de gele bloempjes boven het water oppervlak uitsteken. Deze plant heeft blaasjes die van binnen hol zijn en waarvan de nauwe ingang afgesloten is met borstelharen en veerkrachtige lip. Kleine diertjes, die daar naar binnen gaan, komen er niet meer uit. Binnen in 't blaas je worden stoffen afgescheiden die voor de vertering van het diertje zorgen. Dan vinden we op moerassige grond en in de duinen het vetblad. Deze plant heeft viooltjesblauwe bloemen, die tweelippig zijn en een spoor dragen. Elke bloem staat op een slanke steel, die ontspringt mid den in een op de grond liggende dozet van bladeren. De zijranden van die bladere krullen iets om hoog, zodat er een soort goot ont staat. Deze is van binnen met een kleurloos, kleverig slijm bedekt. Komt er nu bijvoorbeeld een insect op het blad terecht, dan wordt het door het slijm vastgehouden. Dade lijk scheidt de plant nu meer slijm af, alsmede een zure stof, die in staat is de levende cellen op te los sen. Het blad krult langzaam op, zodat de prooi ingesloten wordt en geheel in slijm en zuur terecht komt waar het slachtoffer wordt aange tast en verteerd. Met de vrijgeko men stoffen voedt de plant zich. Is het proces beëindigd, dan ontrold het blad zich weer en wacht op een nieuwe prooi. Op de hei en bij de vennen vin den we de bekende zonnedauw. Op vallend bij deze plant is, dat op de bovenzijde en aan de rand van het blad zich een soort wimpers bevin den; het lijken wel honderden haar tjes, die aan het boveneinde een knopje hebben, waaruit een kleve rige vloeistof druipt, waarvan de druppels in de zon schitteren en die de plant de naam hebben gegeven die ze draagt. Komt er nu een dier tje op zo'n blaadje, dan wordt dit door het slijm vastgehouden. Door het spartelen verstikt het zich steeds meer in de kleverige draden. De wimpers krommen zich naar 't mid den van het blad en na enkele uren is de prooi geheel ingesloten. Na enkele dagen is de prooi tenslotte verteerd. Dan herneemt het blad met de wimpers weer de oude stand en de resten van het verorberde diertje hangen verdroogd aan de „haren" en worden er door de wind afgeblazen. Komen er twee diertjes tegelijk op het blad, dan verdelen de wimpers de taak en in twee groepen pakken ze elk een prooi aan. Is de prooi wat groot, dan vormt het blad een ondiepe kom, waarin de prooi wegzinkt en de verterende stoffen haar snel oplos sen. Dat snel is overigens maar be trekkelijk. want daar gaan vele uren, som wel dagen mee heen. We zien dat al deze zogenaamde vleesetende planten hun prooi op verschillende manieren bemachti gen, maar verder is het principe ge lijk, namelijk vasthouden en ver teren door zuren. In het buitenland vinden we nog vele andere vormen, zoals de beker- planten. Deze bekers zijn dikwijls fel gekleurd en overvloedig van ho ning voorzien. Het insect dat er zich in waagt, is beslist verloren. Het komt in een diepe kom, waar de wand zo glad is, dat het er nooit meer uit kan komen en waar trou wens naar beneden gerichte spitse punten het dier het weer omhoog klauteren beletten. Onder in de be ker bevindt zich de verterende vloeistof, die tenslotte de indringer verteert. WAALWIJK - Dat Nederland over uitstekende schoenontwerpers be schikt heeft de heer G. van Boxtel - oud-inwoner van Kaatsheuvel - onlangs in Nieuw Zeeland bewezen. De heer Van Boxtel won voor de vierde maal in successie de eerste prijs in een Shoe-Design Competition die ivas uitgeschreven door New Zealand Footwear Manufactures Fede ration. De heer Van Boxtel, in de schoenwereld beter bekend als Mr Van', toont op de foto de twee bekroonde modellen, waarover de Nieuw-Zee- landse pers vol lof schreef. De grootte van de bekerplanten varieert wel sterk. Op Borneo komt de grootste voor, een plant met een beker met een lengte van ongeveer vijftig centimeter en een opening met een diameter van omstreeks 10 centimeter. In Amerika treffen we een vlees etende plant aan, die bladeren heeft, die tot een soort pijpen zijn opge rold en waarin het slijm en 't ver terende vocht zich bevinden. Hoe de vormen ook zijn, steeds zien we weer dat alles gericht is op dezelf de manier van vasthouden en ver teren. Waarom moeten deze planten zich op een dergelijke roofdierachtige wijze van voedsel voorzien? Het gaat in wezen om stikstof. De die ren die worden verteerd leveren de plant stikstof op, die zij beslist no dig heeft om te leven. Andere plan ten halen deze stikstof uit de grond en dat doen deze vleesetende plan ten ook wel, maar zij komen meest al voor op gronden waaruit weinig of geen stikstof te halen is. Van daar dat ze zich op deze zeer aparte wijze moeten behelpen. Bevinden deze planten zich op 'n bodem die wel de nodige stikstof oplevert, dan is het vangen van in secten en dergelijke geen noodzake lijke levensbehoefte voor de plant en kan zij het ook heel goed zonder vangsten stellen. De vleesetende plant moeten we zien als een werkelijk bijzonder stukje natuur, waarvoor we slechts bewondering moeten hebben, omdat deze plant zo geheel van de gebrui kelijke flora afwijkt en daarom zo boeiend en interessant is. In restaurant De Harmonie te Til burg belegde de Nederlandse wedu wen- en weduwnaarsbond 'n ontmoe tingsavond. De bondsvoorzitter gaf ondermeer een overzicht van doel en werkwijze van de bond en beschreef de stormachtige ontwikkeling van de vereniging. Gesproken werd voorts over de vorming van zelfstandige afdelingen en over het programma van komende activiteiten. De belangstelling was enorm. Er gaven zich weer 34 nieu we leden op. Na Tilburg en Eindho ven zullen Den Bosch en Breda wel spoedig als zelfstandige afdelingen volgen. In fijne onderlinge verstand houding werd van gedachten gewis seld omtrent onderlinge hulp, woning problemen, kostwinnersproblemen, bemiddeling bij het zoeken naar werk, juridische en fiscale adviezen enz. Een aantal leden meldden zich deze avond toen een kind moest worden geaddopteerd van een mevrouw die plotseling moest worden opgenomen in een ziekenhuis. Secretariaat van de bond, Postbus 3135, Rotterdam. Kontaktadres voor Brabant mevr. Schaapsmeerders, Kerkstraat, Was pik, tel. 307. Dezer dagen is in Luton, Engeland, de 250.000ste Vauxhall-Viva van de band gelopen. In Oostenrijk is mo menteel van elke vier verkochte wa gens er één van dit kleinste Vaux- hall-type. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Op dinsdag 30 juli hoopt het echtpaar Spijkerman-Van der Heijden, Mr. van Coothstraat 31, de dag te herdenken waarop het 50 jaar geleden in de echt werd verbonden. Dit heugelijke feit is voor hen aanleiding om er met de 5 kinderen in intieme kring een groot feest van te maken. Daar de heer Spijkerman zich bijna een halve eeuw voor het maatschappelijk leven in Waalwijk heeft ingespannen zal het de heer en mevrouw Spijkerman op die dag zeker niet aan belangstelling ont breken. Jac. Spijkerman (75) is gedurende een groot aantal jaren dé man van de Waalwijkse voetbalver. W.S.C ge weest. Bij de oprichting in 1906 trad hij toe tot de gelederen van de pu pillen en al voetballend baande hij zich een weg naar het eerste elftal, waarin hij tot zijn 38e jaar met suc ces streed. IV.S.C. speelde in die da gen in de 2e en 3e klasse. Bij voet ballen bleef het niet. De heer Spijker man aanvaardde een bestuursfunktie. Gedurende 35 jaar leidde hij als voorzitter 'zijn' WSC. Toen hij in 1955 de voorzittershammer wilde neerleggen, vroegen alle leden hem nog te willen blijven. In 1960 trad Jac. Spijkerman definitief af als voorzitter. Bondsvoorzitter Schroder Als op 28 juli te St. Anthonis de startvlag valt voor de 10de Grand Prix Motocross 500 cc zal de spanning in de strijd om de wereldtitel er nog volop inzitten. Wat algemeen werd verwacht is namelijk nog niet gebeurd. Wereldkampioen Paul Friedrichs won van de 7 verreden Grand Prix drie maal, terwijl hij in de overige 4 geen punten verzamelde. Na de grote prijs van Engeland, volgen vóór St. Anthonis nog West-Duitsland en Frankrijk. Ook al zou hij deze beide wedstrijden winnen, dan heeft hij nog slechts 5 uitslagen geboekt. Voor het wereldkampioenschap gelden de 7 beste resultaten uit de in totaal te verrijden 13 Grand Prix. Dit alles wil zeggen, dat de wereldkampioen in St. Anthonis tot het uiterste zal vechten, om de volle buit, in dit geval 8 punten, binnen te halen. Met spanning wordt de Grote Prijs van Nederland, na 10 jaar eindelijk weer eens op het beroemde circuit van St. Anthonis, tegemoet gezien. Vooral wat onze Nederlandse jongens betreft zijn de verwachtingen hoog gespannen. Frans Sigmans, nationaal kampioen in 250 cc, won reeds twee maal de bekende voorjaarsklassieker in St. Anthonis. Zelf zegt hij, dat geen enkel circuit hem beter ligt, en vooral de aanwezigheid van zijn dui- zende Nederlandse supporters schijnt hem in St. Anthonis steeds vleugels te geven. Voor dit jaar is zijn groot ste wens, na zijn overwinning in het vroege voorjaar, nu ook de Grand Prix in St. Anthonis te winnen. Sig mans wordt dan ook door al zijn con currenten met Friedrichs aan 't hoofd als de te kloppen man beschouwd. Pierre Karsmakers, die volledig hersteld schijnt te zijn van zijn knie blessure opgelopen te Norg, vertelde ons na zijn 3de plaats in het Belgi sche Leke, dat de grote vorm terug komt en dat hij op 28 juli weer over al zijn mogelijkheden zal beschikken. Hij maakt er een erezaak van om uit gesproken in de Nederlandse Grand Prix tot een topprestatie te komen. Hij heeft dit nodig ook, na het ver lies van zijn nationale titel aan Ger- rit Wolsink. Als voorbereiding rijdt Karsmakers de Grand Prix van W. Duitsland en Frankrijk. Jo Lammers rijdt steeds goed in St. Anthonis en ook van hem kunnen grote dingen verwacht worden evenals van de kers verse nationale kampioen Wolsink. De concurrentie zal echter enorm zijn. De beste rijders uit de volgende 7 landen: Rusland, Engeland, Zwe den, België, Tsjecho-Slowakije, Oost- Duitsland en Nederland komen met een doel naar St. Anthonis nl. pun ten vergaren voor de wereldtitel. Dat is op de opdracht, die al deze vedet ten, welke merendeels fabrieksrijders zijn, meekrijgen. Vooral de naijver tussen CZ en Husqvarna heeft er voor gezorgd, dat de strijd om de wereldtitel nog nooit zo fel is ge weest. Na het falen van Friedrichs in 4 Grand Prix staan nog meerdere renners klaar om de leiding over te nemen. Vooral de Zweden Jonsson, Aberg en Hammargren, fabrieksrij ders van Husqvarna, zullen uit de resterende wedstrijden alles willen halen. Voor de eerste maal zal te St. An thonis een Russische ploeg van start gaan. Draugs en Pogrernijak zijn de rijders met enkele jaren Grand Prix ervaring. Brunis werd reeds 2de in Oostenrijk en Lebedev wordt als een van de opkomende Russische vedet ten beschouwd. De Tsjech Dobry werd reeds 2de in Italië en Engeland. Na 7 Grand Prix stond hij op de der de plaats in de rangschikking om de titel. De Belgische deelname is in een woord fantastisch. Jos Theuwissen, die algemeen als de beste zandrijder van de wereld wordt beschouwd, weet, dat in het zand van St. Antho nis zijn grote kans ligt. Roger de Cos- ter, eveneens zandspecialist, staat op de vierde plaats en zal zijn positie zeker kunnen verbeteren. Als goede helpers kunnen zij beschikken over Walter Baeten, Jos Vermeeren en Frans Slechten. De duizenden Belgi sche supporters zullen hun Belgische idolen zeker helpen met het doen be halen van de ereplaats. Vic Eastwood, winnaar van de gro te prijs van Engeland, kent het cir cuit ,,De Hoef" als zijn broekzak. Zijn moreel is er na de overwinning in eigen land enorm op verbeterd. Ook hij behoort tot de serieuze kans hebbers evenals de beide BSA-rijders Banksmen Smits. Op 28 juli zullen in St. Anthonis 33 rijders met wereldnaam van start gaan in de grote prijs van Nederland, die als het hoogtepunt van het moto- crossjaar 1968 wordt beschouwd. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Grotestraat 196a - tel. 3787 16.00-17.30 uur 16.00-17.30 uur 15.00-17.30 uur 14.00-17.30 uur wordt er voorge- uur. Jeugdbibliotheek: Maandag Dinsdag Woensdag Vrijdag Iedere woensdag 'ezen van 14.30 tot 15.00 Volwassenen: Maandag 14.00-16.00 19.00-20.30 u. Dinsdag 14.00-16.00 Woensdag 19.00-20.30 u. Vrijdag 14.00-17.30 19.00-20.30 u. Zaterdag 10.00-12.30 13.00-15.00 u. Van 22 juli tot en met 3 augustus wegens vakantie gesloten. BIBLIOTHEEK GEREF. KERK Ambrosiusw., hoek Mgr. Prinsenstr. Uitleningen: vrijdagavond 8-9 uur ingang: Mgr. Prinsenstraat van de KNVB bood hem de gouden bondsmedaille aan. WSC benoemde hem tot ere-voorzitter. Als een geboren en getogen Waal- wijker stond de heer Spijkerman ook klaar als andere verenigingen of in stellingen van zijn krachten gebruik wilden maken. Gedurende 2 perioden in totaal 8 jaar - diende hij als raadslid de belangen van de gemeen te. Dat was onder burgemeester Moo- ncn, voor wie hij veel waardering had. De heer Spijkerman was een van de oprichters van de Waalwijkse Zwemclub, terwijl mede op zijn ini tiatief ook de Kegelclub „Hannibal", die in de Twee Kolommen gevestigd was, tot stand bracht. Een kwart eeuw vervulde hij een bestuursfunktie bij Waalwijks belang, dat hem beloonde met 't ere-lidmaat- schap. In zijn funktie van bestuurs lid van Waalwijks Belang maakte hij ook deel uit van tal van organisatie commissies. Ook in het zakelijk leven zat de heer Spijkerman niet stil. Hij begon een bloeiende huiden- en looi- stoffenhandel in Waalwijk. In deze hoedanigheid was hij bestuurslid van de Vereniging van Nederlandse Im porteurs van Overzeese Huiden. Tweemaal werd hij door deze vereni ging afgevaardigd naar een wereld conferentie. Ook was hij nog be stuurslid van de Ver. Belanghebben den in de Looistoffenhandel. Uit dit alles blijkt dat de heer Spij kerman tot zijn 70e jaar weinig rust kende. Een grote steun voor hem was hierbij zijn echtgenote, die hem steeds met raad en daar terzijde stond. Het echtpaar Spijkerman geniet nu van een welverdiende rust. Dinsdag 30 juli wordt dit gouden huwelijksfeest in familiekring gevierd. De twee in Afrika werkende zoons zijn hiervoor naar Waalwijk overgekomen. Belang stellenden, die de heer en mevrouw Spijkerman willen feliciteren, kunnen dit op dinsdag 30 juli tussen 15.30 en 17.00 uur op het huisadres, Mr. v. Coothstraat 31, doen. Duizend auto's met een waarde van ongeveer f. 4,5 miljoen werden on langs in één schip van Groot-Brittan- nië naar Canada vervoerd. Dit was de grootste zending van Vauxhall die ooit in één partij overzee werd ver scheept. Meer dan 150 transporten waren nodig om de wagens van de Vauxhall-fabrieken te Elsmere Port en Luton Docks in Wales te vervoeren om daar te worden geladen. Voor de overtocht werden de auto's op boven elkaar geplaatste laadplatforms ge stuwd, die in de ruimen waren aan gebracht. Verleden jaar lag het ex portcijfer van de Viva-modellen over de gehele wereld 30 procent hoger dan in 1966. Ondanks een sterke teruggang in de vraag naar auto's in een aantal lan den, voornamelijk Duitsland en de Scandinavische landen, stond General Motors op de eerste plaats in verkoop van auto's buiten de Verenigde Sta ten.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5