Het lijkt ons zo rustig en stil in de natuur, maar dat is niet het geval Het moeilijke opstaan is een kwestie van op temperatuur komen aUJ3%3' jAl de natuur is niet vredig adverteer in uw eigen streekblad, de goedkoopste manier om uw reclameboodschap onder gezinnen le brengen, die er belang in stellen f adverteer in DE ECHO VAN HET ZUIDEN mms Firma A. A. FARO SIMCA1000 H. J. M. APPELS ALS DE WEKKER AFLOOPT die krant leest toch iedereen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 AUG. 1968 Op leven en dood Van de drama's merken we niets Op zoek naar de prooi Uit noodzaak In de zee Na bet slapen uit gerust en verkwikt wakker worden Energie *s Nachts aktief MOTOR SCOOTER BROMFIETS lit»1 Van Liesdonk's BANDENKANDEL Tractor- en landbouwbanden Komt ziet overtuigt U GAZELLE - UNION - BATAVUS - Kaptein-rijwielen f 139.— compleet Vier deuren. Lage prijs. Goedkoop in onderhoud. Blijvend hoge inruilwaarde. Automobiel- en Garage bedrijf --1 Juist in deze zomertijd worden wij mensen meer met de natuur gecon fronteerd dan in andere delen van het jaar, omdat in deze zomertijd nu eenmaal de vakantie valt en in die vakantie trekken we, als het even mo gelijk is, in massa naar buiten om te genieten van de natuur. Dat genieten van de natuur beperkt zich bij de meeste mensen tot het zich domweg bewust zijn niet in de benauwende drukke stad te verblijven, doch in een wat stillere omgeving met veel groen en frisse lucht, kortom, in een af wijkende mil jeu te verkeren dan men het hele jaar door gewend is. Jammer genoeg zijn er slechts weinig mensen die echt het in de natuur zijn beleven, die een open oog hebben voor de wereld om hen heen, die in de planten en dieren die ze buiten aanschouwen meer zien dan stomme decorstukken die er nu eenmaal bij behoren om het geheel de indruk te laten geven van buit enzijn. Wie echt van de natuur houdt en het buiten zijn naar waarde weet te schatten is er zich ook van bewust, dat plant en dier stuk voor stuk levende organismen zijn, evenals de beschouwer zelf en dat we met z'n allen een onverbrekelijke ketting vormen, waarvan elk individu een schakel is die er bij behoort. Dan zeggen we ook zo dikwijls dat we genieten van de rust en stilte in de natuur. Ja, voor ons mensen heerst er in de natuur rust en stilte, maar dat komt omdat wij mensen nu een maal gewend zijn veel meer rumoer te maken, dan de andere levende we zens en daarom lijkt het ons dat het zo rustig en stil is in de natuur, maar dat is in wezen niet het geval. Er is in de natuur om ons heen veel meer te doen en te beleven dan we dikwijls wel vermoeden. Om te be ginnen is het niet zo stil, want dui zenden en nog eens duizenden dieren maken hun geluiden, maar onze af gestompte oren zijn dikwijls niet in staat om die geluiden nog echt te ho ren en er zijn veel geluiden die we wel horen, maar die gewoon niet tot ons bewustzijn doordringen, omdat we verleerd zijn er naar te luisteren. Wie dit echter wel kan, zich daarop heeft getraind, die kan heel veel ho ren en daaruit alleen al opmaken, dat de levende wezens in de natuur zeer aktief zijn en bijna voortdurend bezig zijn. Dat is ook wel begrijpelijk, want in diezelfde natuur die we ondergaan als een oase van rust, is het helemaal niet zo rustig als wij wel denken. Vrijwel ononderbroken wordt in die zelfde natuur uur in uur uit gestreden om het naakte bestaan en om het le ven. Om ons heen vinden onafgebro ken drama's plaats, waarvan we dik wijls geen flauwe notie hebben. Het is wel eens interessant om hiervan slechts enkele voorbeelden te noemen, zodat men een indruk krijgt van wat er zich in werkelijkheid afspeelt. In het bos waar we heerlijk van rust en stilte genieten bemerken we niet, dat er een roofvogel in de lucht stilstaat, die loert op kleine zangvo geltjes. We horen en zien hem mees tal niet neerduiken, we zien niet hoe hij zijn prooi in een onderdeel van 'n seconde weet te krijgen, of hoe hij mist en de kleine vogel juist weet te ontkomen door zich bliksemsnel tus sen het lagere hout te verborgen. We zien meestal niet, hoe de marter, of de wezel rondsluipt, op zoek naar zijn prooi, hoe er een felle strijd op leven en dood wordt gevoerd tussen de ro ver en de eekhoorn. Hoe razendsnel de nageltjes tikken op de bast van de boom, waaromheen het lijkt dat zij... krijgentje spelen, maar het is dode lijk ernst. Het gaat om zijn of niet zijn. Heeft de eekhoorn geluk en weet hij het gevaar te ontkomen, dan zit hij nauwelijks enige minuten later rustig te knabbelen op een tak en wé bemerken niet aan hem, dat hij slechts luttele minuten geleden nauwelijks aan de dood is ontsnapt. Dat is het merkwaardige bij dieren. Zij kennen pas doodsangst op het moment dat 't om hun leven gaat. Zij kennen niet de vrees voor de dood als er geen gevaar is. De eekhoorn is enige mi nuten later weer volkomen rustig, al is hij natuurlijk wel altijd op zijn hoe de. Dat gebeurt in onze naaste om geving met wat grotere dieren, maar tussen de dennenaalden op de grond spelen zich soortgelijke tonelen af in wat wij menen doodse stilte, tussen insekten, zoals mieyen, torren, kever tjes, e.d. Voortdurend en onafgebro ken voltrekken er zich kleine drama's. Zijn we niet in het bos, maar aan het strand, dan wanen we ons daar in een bijzonder vredige omgeving, die slechts wordt verstoord door het ruisen van de zeer. Maar pas op, in de duinen wordt ook op leven 'en dood gevochten. Kijk naar meeuwen, zeilend boven de duintoppen. Daar stort er zich een in felle vlucht op een jong konijntje dat in een razend snelle zigzagkoers tracht noe net het kreupelhout te bereiken, of een hol letje, voordat de gevederde rover zich op hem stort. Maar ook onder die woelige zeespiegel voltrekt zich het ene drama na het andere, zelfs op die plekken waar u heerlijk in de bran ding ploetert, spelend met een lucht band of duikend in de golven. Daar bij uw voeten en benen gebeurt het ook. Daar zijn kleine zeedieren op le ven en dood met elkaar in gevecht, gewoon omdat de een nu eenmaal moet leven ten koste van de ander. Waar u aan het strand de schelpen ziet liggen, kijkt u in wezen naar een kerkhof, waar de schelpen de stoffe lijke restanten zijn van al die schelp- dierjtes die eens in zee leefden, maar die door de een of andere oorzaak zijn dood gegaan. Het zijn dikwijls vormen van strijd die wij niet kennen, omdat we ze vrijwel nooit te zien krij gen. Daar heb je bijvoorbeeld de oes ter, het dier dat beschikt over een bijzonder sterk ontwikkelde sluit spier, waarmee hij in nood zijn schelp gesloten houdt. Wie wel eens heeft geprobeerd om zo'n schelp open te breken, die weet hoe enorm sterk die sluitspier is. De zeester, waarvan we ook wel eens exemplaren op het strand aan treffen, die merkwaardige dieren met armen in de vorm van een ster, lus ten dolgraag oesters en wanneer hij probeert een oseter te verschalken, dan begint er meestal een strijd op leven en dood, die heel lang kan du ren. De zeester zet zich dan op de gesloten oester, hecht zich vast aan de bovenste schelp en bevestigt haar zuigvoeten aan de onderste schelp. Nu gaat het hard tegen hard. De oes ter houdt met zijn krachtige sluitspier de schelp krampachtig gesloten, ter wijl de zeester met nauwelijks minder, of misschien iets meer kracht, pro beert de schelpdelen van elkaar te trekken, om het weke lichaam van de oester te kunnen verorberen. Het is een strijd die zich heel stil en rustig voltrekt. Er beweegt nauwelijks iets, maar er wordt via de uitgeoefende krachten keihard gevochten. De zee ster heeft echter een grote uithou dingsvermogen. Zij houdt vol, tot ten slotte de oester het opgeeft en zich opent. De zeester keert dan haar maag naar buiten in de geopende schelp en doet zich tegoed aan de weke oester. Zo gaat het met vele schelpdieren en wij vinden de resten op het strand. Wanneer we dus onze ogen de kost geven, dan zien we, dat de natuur om ons heen niet zo rustig en vredig is als meestal wordt verondersteld, maar bij al dit doden moeten we een ding wel bedenken en dat is, dat allereerst de zieken en zwaksten het slachtoffer worden, waardoor een natuurlijke se lectie wordt toegepast, ivant slechts de sterksten, slimsten en gezondsten komen tot de leeftijd waarop ze zich kunnen voortplanten. De sport wordt gezond en sterk gehouden. Boven dien zien we steeds weer, dat ook al wordt er gedood de natuur geen wreedheden tolereert. Een slachtoffer wordt niet gepijnigd of doodgemar teld, neen, er wordt efficiënt en di rect gedood, want tenslotte doden de dieren niet voor hun plezier, maar uit de bittere noodzaak om zelf te kun nen eten, te kunnen blijven leven. Als het er op aan komt, zijn er maar weinig mensen die werkelijk lekker fris en uitgerust 's morgens vroeg uit liun bed wippen, om dan opgewekt en vrolijk aan de slag te gaan. Deze groep is werkelijk maar klein en zeer waarschijnlijk behoort u er niet toe, maar wel bij die categorie, die in de prille ochtend opgeschrikt wordt door de wekker, deze met een venijnige tik tot zwijgen brengt en dan niet helemaal fit en eigenlijk nog niet uitgeslapen de noodzaak onder ogen moet zien, om het lekkere warme bed te verlaten en aan het werk te gaan. Oh zeker, de mensen van deze groep zijn niet lui! Men vindt er vele harde werkers en energieke figuren onder; maar die prille ochtend, die wekker, dat is iets afgrijselijks! In veel gevallen gaat het ontwa ken bij deze groep van mensen ook gepaard met het verschijnsel „och tendhumeur". Geprikkeld door het nare feit dat ze nog niet goed uit geslapen, genoodzaakt zijn om op te staan, is hun humeur uiteraard niet al te best en vele opvliegende men sen zullen dan door elke kleinigheid helemaal uit hun goede doen wor den gebracht en prompt uiting ge ven aan hun ontstemming. Men zou op het eerste gezicht denken dat er met die groep, die 't opstaan zo moeilijk valt iets aan de hand moet zijn, want de theorie wil dat we na het slapen uitgerust en verkwikt wakker dienen te worden. Deze mensen moeten dus geen goe de gezondheid hebben, of hun nachtrust deugt niet. Zou de matras wel goed zijn en hen de kans geven volledig tot rust te komen? Niets van dat alles! Over het al gemeen zijn deze mensen net zo gezond en slapen zij net zo goed als ieder ander normaal gezond mens. De oorzaak ligt ergens anders en houdt verband met de lichaamstem peratuur. We denken dikwijls dat de men selijke lichaamstemperatuur steeds zevenendertig graden Celsius be draagt, maar niets is minder waar. Dat is namelijk een gemiddelde temperatuur, maar onder heel veel omstandigheden heeft ieder gezond mens een hogere temperatuur en wanneer hij slaapt is zijn tempera tuur lager dan dit gemiddelde. We zouden kunnen spreken van een lichaamstemperatuurcurve, die in elke vierentwintig uur een laag ste punt en een top kent. Bij ieder mens ligt het tijdstip van deze top en van dit laagste punt weer an ders. Er is een categorie die snel na het ontwaken op temperatuur komt, in een goed humeur is en ak tief wordt. Dat zijn de mensen die gemakkelijk opstaan. Hun tempera tuur stijgt betrekkelijk snel. Ze zijn 's morgens energiek en in de mid dag bereiken ze het hoogtepunt. Daarna doet de vermoeidheid zich gevoelen en deze mensen zijn dik wijls 's avonds erg moe, slaperig en willen tijdig naar bed. Bij de mensen die moeilijk op staan is het geheel anders. Hun tem peratuur stijgt heel langzaam en in de loop van de morgen komen ze heel traag in aktie. 's Middags gaat het al aanmerkelijk beter en ze groeien naar de top, die ze dikwijls laat in de middag, 's avonds en sommigen zelfs heel laat en in de nacht bereiken. Dan zijn ze volop aktief en weten niet van ophouden en naar bed gaan. Wanneer u dus tot die personen behoort, die moeilijk opstaan, dan ligt dat aan uw lichaamstempera tuur en kunt u zich daarmee excu seren. Indien u echter de moed op kunt brengen toch uw bed te ver laten en wat ochtendgymnastiek te doen, liefst voor een open raam, dan zult u tot uw blijdschap kun nen constateren dat u sneller op temperatur komt, met alle aange name gevolgen van dien. Hel streek-nieuwsblad fungeert als overkoepelend orgaan vooi alle dagbladlezers, heeft aantrek kelijke tarieven voor grote en kleine zaken en kan voor de winkelier een goedkope vertegen woordiger zijn. De verspreiding is dikwijls nagenoeg huis aan huis en de uitgever kan door zijn drukmethode de krant overzich telijker opmaken. Blijft de winkelier in het nieuws met waarheidsgetrouwe aanbie- ungen, dan zal hij meer klanten winnen. Stimuleer uw verkoop vooral eerst in eigen plaats en streek; laat uw klanten weten dat U vlak bij hen bent. Het streeknieuwsblad blijft nog dagen na verschijning binnen 't bereik van de lezers; het is voor hen gemakkelijk hun eigen krant bij de hand te hebben om, indien nodig, deze nog eens na te slaan en.daarom werken de adver tenties ook veel langer na, en daarom is adverteren in een streekblad veel goedkoper. uok Veldhovenring 18 Tel. 04250-26416 Te koop aangeboden: ENIGE WOLLEN SMYRNA VLOERKLEDEN door groothandel in mo delkamers gebruikt; f 150,per stuk. Niet van nieuw te on derscheiden. Grote maten. Eventueel thuis te bezichtigen. Brieven onder nr. 6509 aan het bureau van dit blad. In Manilla (Philipijnen) heeft 'n zware aardbeving gewoed. Er zijn ongeveer 500 tot 600 doden. Het bisdomblad van Limburg heeft zich uitgesproken tegen de laatste encycliek van de Paus. In Abcoude zijn 2 jongelui met hun auto in het water gereden en beiden verdronken en in Frankrijk kwam bij een auto-botsing een in woner uit Enschedé en zijn doch tertje om het leven en werden zijn vrouw en 2 kinderen ernstig ge wond. De fabrieksdirecteur, de heer Ro gier, is in zijn villa aan de rand van Bergen op Zoom overvallen en zeer ernstig gewond. De conferenties in Cierna en Bra tislava met de leiders der andere communistische landen schijnen voor Tsjecho-Slowakije gunstig te zijn verlopen. Israël heeft een hevige aanval ge daan op de El Fata, de groep die Israël voortdurend terroriseert. Er blijken daarbij 28 personen te zijn gedood en 70 gewond op Jordaans grondgebied. Een Israëlisch vliegtuig is bij Mi laan neergestort met 95 personen aan boord; 37 zijn gered en 15 gewond. In 't afgelopen weekeinde zijn tal rijke personen omgekomen op de weg, in 't water, en door ernstige vechtpartijen. Scheepsbouwer Verolme heeft op dracht gekregen voor 4 mammoet tankers, ter waarde van bijna 300- miljoen gulden. Vennen 45, DONGEN tel. 01623-3202 Het voordeligste adres met speciale kortingen voor: alle merken NIEUWE-, GECOVERDE- en GEBRUIKTE BANDEN. gratis monteren uitbalanceren met de nieuwste machines 's Avonds en zaterdags de gehele dag geopend. van de grote sortering bij het oudste adres van Waalwijk: Grotestraat 15, Waalwijk tel. 2984 Wij leveren U reeds een rijwiel vanaf Laageindsestoep 1, WAALWIJK Telefoon 04160 - 2336 63

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 3