Gemeenschappelijke regeling vervoer zieken en gewonden SPORTPRAAT Cees Stam: een waardig opvolger van Piet de Wit „Moederheil" in Breda onherkenbaar verjongd Paus Paulus verdedigde zijn encycliek Stas. sar prima THIilSSTIKSTERS SIGARENZAAK IN RAAD VAN WASPIK bijou t DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 AUG. 1968 Centrale ambulance-dienst in Waalwijk x. ::a r Baan-rennerij weer in de belangstelling Volhouder amateur sprint Jan Jansen Drunen P. Hoekstra wint Ronde van Drunen Kas-tekort Postkantoor in Waspik slaapkamer ameublement kabinet Johanna van de Velde Bennie een werkster Anders dan anders!! KOMIJNEN- KAAS f 2.27 Net dagmeisje net meisje kBein busvervoer Auto-rijschool Jan Lammers Schoenfabriek Safari N.V. Ter overname aangeboden Wij vragen jongens Wij vragen meisjes De raad van Waspik komt donder dag 8 augustus om half 8 in open bare vergadering bijeen. Het belang rijkste punt op de korte agenda is een voorstel van burgemeester en wethou ders om met de gemeenten Drunen, s-GravenmoerHeusden, Loon op Zand, Sprang-Capelle en Waalwijk een gemeenschappelijke regeling aan te gaan inzake het vervoer van zieken en gewonden. Een goed georganiseer de gewonden- en ziekenvervoerdienst wordt in Waspik en eerder genoemde gemeenten, evenals overigens elders in het land, telkens weer als een groot gemis beschouwd. Door een snel en deskundig ver voer zullen levens gered kunnen wor den en zullen gevolgen van letsel vaak beperkt kunnen blijven. Kan 'n even tuele rayonale ambulance dienst als hier wordt voorgesteld nog voor 1 januari tot stand komen dan kent het provinciaal bestuur van Noord-Bra bant een startsubsidie toe van 30- duizend gulden. Het te vormen rayon tussen de 7 genoemde gemeenten zal .ïM 180 km- omvatten met een inwoner tal van rond de 65.500. Op grond van ervaringen moet één ambulance op 30.000 inwoners als verantwoord worden beschouwd. Derhalve zullen er in het te vormen rayon 2 ambu lances moeten worden gestationeerd. Aan het hoofd van de vervoersdienst moet een medicus staan, uiteraard in part-time functie. De kosten van een dergelijke gemeenschappelijke rege ling bedragen 153.000, - per jaar. Het belangrijkste deel zal worden te rugbetaald door bij de ziekenfondsen in rekening te brengen vervoersver- goedingen. Het resterende bedrag zal naar rato van het aantal inwoners door de deelnemende gemeenten moe ten worden opgebracht, hetgeen zal neerkomen op 'n bijdrage van f. 0,80 tot f. 1, - per inwoner. De vervoers dienst zal in Waalwijk worden geves tigd maar in de keuze van het zieken huis is iedereen uiteraard geheel vrij. De overige agendapunten betreffen 'n wijziging van de leges verordening; het verlenen van een voorschot aan de bijzondere gemengde school te Waspik-Boven; de aankoop van 150 vuilnisemmers; de verkoop van 2 wo ningwetwoningen aan de bewoners huurders. Dezer dagen zagen we in het Olympisch Stadion te Amsterdam Cees Stam uit Wijde Wormer Nederlands amateurkampioen achter grote motoren worden. Een jaar geleden kwam deze DTS-renner (22) nog in het stuk voor. Gestimuleerd door zijn vriend Piet de Wit, die vorig jaar wereldkampioen bij de amateur-stayers werd en daarna overstap te naar de rijen der beroepsrenners, is Cees Stam het ook gaan probe ren in het wereldje van stayers. De Wit coachte hem voorbeeldig en ook al doordat Cees Stam Nop Koch als meester-gangmaker van de KNWU kreeg toegewezen, kon hij zijn rijke talenten ontwikkelen. In de afgelopen maanden trainde Stam hard en reed hij vele goede wed strijden en toen zette hij in het Olympisch Stadion te Amsterdam de kroon op liet vele en goede werk: hij werd kampioen van Nederland. Straks in Rome zal Cees tijdens de wereldkampioenschappen de Ne derlandse kleuren hoog houden. Voor Stam was het daags daarop dubbel feest. Zijn echtgenote, mevr. Stam-van der Horst, was die avond mee geweest naar het stadion om haar man kampioen van Nederland te zien worden. Later in de avond en zelfs 's nachts ging men feest vieren ter ere van dit kampioen schap. Toen het feest was afgelopen kondigde de baby, die men nog niet had verwacht, zich aanHet werd een welgeschapen dochter, Esther genaamd. De baby, de moe der en uiteraard ook de vader, die zo trots als een pauw was, maken het momenteel zeer goed. Mevrouw Stam en dochter zullen er overi gens aan moeten wennen dat „pa" de eerste jaren niet zo honkvast zal zijn. Als amateur moet hij n.l. aan vele wedstrijden deelnemen. In de zomermaanden op de banen, 's win ters op de overdekte banen. Want Cees Stam neemt n.l. ook deel aan omniums en zesdaagsen. Mocht hij wereldkampioen bij de amateur stayers worden en krijgt hij dan goede contracten aangeboden, wel dan stapt hij zeer waarschijnlijk over naar de profs. Zijn huidige werkgever geeft hem al veel vrij - zijn loon wordt normaal doorbe taald maar op den duur kan dit niet doorgaan. Cees Stam is mon teur van beroep. Kans voor uitzen ding naar de Olympische Spelen heeft de DTS'er niet. omdat staye- ren niet op het programma voor komt. Aan de voorbereidingen voor het wereldkampioenschap heeft hij echter al zijn handen meer dan vol. "*'RCvU We waren eveneens in de gele genheid na afloop te praten met de amateurkampioen sprint, Jan Jan sen, die op grootse wijze zijn rivaal in pure snelheid versloeg. De West- zaner heeft totaal al zeven Neder- lEmdse titels veroverd en dat terwijl hij nog maar 23 jaar is. Hij is ech ter een doorzetter en blijkt in staat te zijn grote problemen op te los sen. Reeds op 16-jarige leeftijd werd Jan Jansen, toen nog in Amsterdam woonachtig hij is naamgenoot van de grote Jan Janssen, maar dan met één s kampioen sprint op de weg bij beginnelingen. Daarop begon z'n triomftocht. Hij werd enkele keren kampioen sprint nieuwelingen en vervolgens amateurs. Ook bij het tandemrijden, met zijn vroegere vriend Wim Koopman, was Jan suc cesvol. Tweemaal werd de titel ver overd. Hij is zeker van uitzending naar Mexico, waar in oktober a.s. de Olympische Spelen zullen plaats hebben. Een ander baanrenner, die onge twijfeld ook naar Mexico wordt af gevaardigd, is de jonge Lijn Loeve- sijn, die samen met Jan op de tan dem rijdt en in de sprint zijn man netje staat. Jan Jansen heeft een ongelukkig seizoen in het vorige jaar achter de rug. Hij werd, samen met Wim Koopman, beschuldigd van gebruik van doping en mocht niet deelne men aan de wereldkampioenschap pen in Amsterdam. Dat was een grote strop voor de gebrilde atleet. Duizend maal riep hij uit: „Ik ben onschuldig. Ik gebruik geen doping. Een ander moet iets in mijn kruik je hebben gedaan. Zelf begin ik er niet aan, daar ik liever gezond blijf". Enfin, Jansen heeft het van de daken geschreeuwd. Er zijn tien tallen brieven gestuurd, o.m. naar de KNWU, maar de schorsing bleef van kracht. Jansen zei ons: „Ik was er wer kelijk kapot van. Iemand, die mij kennelijk niet mocht of mij wilde „stimuleren", heeft die doping in de thee of i.d. gestopt. Ik heb wel be paalde mensen op het oog, maar bewijzen kan ik niets". Enfin, hij wilde er mee stoppen. In dit geval zou een groot wielertalent, dat het bij een stevige aanpak ver kan schoppen, verloren zijn gegaan. Ge lukkig greep men in. Trainer Wil Westphal liet Jansen deelnemen deelnemen aan zware conditietrai ningen tijdens de wintermaanden en oud-sprintkampioen Frans Mahn gaf hem instructies en leerde hem veel over de sprint. Jansen werd van vele kanten geholpen, kreeg weer nieuwe moed en ging keihard trainen. Het gevolg hiervan was, dat een „herboren" Westzaner op de banen aantrad. Hij boekte prach tige successen in binnen- en buiten land, o.m. in Rusland met Lijn Loe- vesijn. Jan kan nog veel meer be reiken. Hij kent zijn eigen krachten De uitslagen van de zondag verre den Ronde van Drunen waren: Amateurs: 1. P. Hoekstra, Dokkum, 100 km in 2.19.23; 2. H. van Leeu wen, Den Haag; 3. Th. Oudshoorn, Waverveen; 4. K. Koot, Valkens- waard; 5. G. Zantingh, Aalsmeer; 6. P. Legierse, Den Bommel; 7. J. Cor- nelissen, Nijmegen; 8. B. Solaro, Den Bosch; 9. G. van Hemert, Werken dam; 10. H. Broeren, St. Michiels gestel. Nieuwelingen: 1. R. Engel, Amster dam, 60 km in 1.25.16; 2. P. Loele- man, Uithoorn; 3. B. Alossery, Vlij men; 4. M. van Laarhoven, Haaren; 5. J. Klomp, Groot Ammers. BURGERLIJKE STAND OVER DE MAAND JULI 1968 Geboorten: Paul, z.v. C. van Hofwegen-Snijders; Enge- lina, d.v. M. Obbens-Verhoeven; Johannes, z.v. G. v. d. Wiel-Schuurmans; Gijsberdina, d.v. J. Smits-Vugts; Marinus, z.v. J. Smits van Drunen; Marcel, z.v. W. Wisse-Smits; Wilhelmina, d.v. W. van Gestel-Schapen donk; Marc, z.v. P. van Wanrooij-Koolen; Calista, d.v. M. de Brouwer-van Bokhoven; Antonius, z.v. A. van Sluisveld-van Drunen; Johannes, z.v. G. van Nimwegen-van Bij- nen; Wilhelmus, z.v. G. van Logten-van Dortmond; Wilhelmus, z.v. M. Wientjes- Kuijpers; Johannes, z.v. J. de Rooij-Rouws; Adriana, d.v. C. Hoezen-van Engelen; Do rothea, d.v. E. van Logten-Pulles; Wilhel mus, z.v. P. Rozen-Tabbers; Yvonne, d.v. A. Koks-Bcrkelmans; Maximiliaan, z.v. A. Kivits-van Schilt; Jacqueline, d.v. A. de Knijf-van Riel. Overleden: P. Brak, 76 j. echtg. van M. A. Kouwen- berg, te Drunen; J. C. IJpelaar, 78 j. geh. gew. met A. Pijnenborg en echtg. van C. C. Govaarts; N. de Haan, 73 j. geh. gew. met W. Boelhouwer. Huwelijken: N. A. van der Lee, 26 j. won. te Vlijmen en M. P. Kouwenberg, 20 j. te Drunen; F. J. M. van Boxstaele, 23 j. te Waalwijk en G. A. P. Kuijpers, 20 j. te Drunen; H. J. van der Eist, 60 j. te Maasdriel en C. P. Koenders, 51 j. te Drunen; A. Fou- draine, 29 j. te Dordrecht en S. Hartman, 25 j. te Drunen; A. P. A. van Zuijlen, 30 j. te Nijmegen en H. C. J. M. van Delft, 24 j. te Drunen. Op donderdag 1 augustus j.l. werd °P het postkantoor in Waspik een Kinderbijslag-cheque ten bedrage van f 106,86 ter uitbetaling aange boden. De kantoorhouder heeft de cheque in behandeling genomen en uitbetaald. Bij het afwerken van de kasstukken werd de cheque echter vermist. Waarschijnlijk is de cheque bij de uitbetaling, abusivelijk tegelijk met het geld aan de aanbieder terug gegeven. Eenieder, die op genoem de datum, op het postkantoor 'n che que ter uitbetaling heeft aangebo den wordt verzocht na te gaan, of bij uitbetaling de cheque werd te rug gegeven en indien dit het ge val mocht zijn de kantoorhouder daarvan op de hoogte te stellen. In dien de kantoorhouder de cheque niet kan opleveren zal een kaste kort ontstaan waarvoor hij aanspra kelijk gesteld zal worden. Bijna een halve eeuw geleden na men enkele Bredase dames, leden van de toenmalige RK Vereniging tot bescherming van meisjes, het ini tiatief om in Ginneken een tehuis te stichten voor niet-gehuwde moe ders en (hun) kinderen. In de laat ste jaren, zo blijkt ons het zojuist verschenen jaarverslag over 1967, is het uit 1924 stammende gebouw grondig vernieuwd en daardoor ver jongd. De belangrijkste afdelingen, die van de moeders en die van de kin deren kwamen het eerst aan de beurt en uit de in het jaarverslag opgenomen foto's blijkt dat die ver. nieuwingen uitermate goed geslaagd mogen heten. Kwamen daarna de afdelingen voor inwonende mede werkenden verpleegsters, kraam verzorgsters en kinderverzorgsters aan de beurt; thans wordt ge werkt aan de bouw van een uitste kend geoutilleerde verlos-unit, be staande uit twee verloskamers, een baby-kamer, een instrumentenka mer, een royale hal en een sanitaire afdeling Renovatie van de polikli niek en de administratieve ruimten, alsmede de bouw van een unit voor de psychologie en het maatschappe lijk werk staan daarna op het pro gramma. De bezetting van Moederheil steeg in de laatste 10 jaar van 27.802 ver- pleegdagen tot 42.862. De sterkste stijging openbaarde zich bij de kin deren. In 1958 werden voor hen 19.394 verpleegdagen genoteerd; in het verslagjaar was dat gestegen tot 34.657. De staf van Moederheil, dat onder directie staat van de heer H. M. L. Kerckhoffs. wordt verder ge vormd door een psycholoog, een priester, een arts, een kinderarts, twee maatschappelijk werksters, een kinder-psychologe, een verloskundi ge, een hoofdverpleegster, 'n hoofd groepleidster en de administrateur, econoom. Paus Paulus heeft vanmorgen, tij dens zijn wekelijkse algemene audi ëntie, zijn encycliek 'Humanae Vitae' over geboorteregeling verdedigd te gen de storm van kritiek, die ertegen is opgestoken. Hij deed een beroep op alle christenen zijn boodschap te aanvaarden omwille van de waar heid". Paus Paulus VI zei dat hij zich tij dens het schrijven van de encycliek goed bewust was van de „verhitte dis cussies" in de pers en dat hij „ge roerd" was door de gewetensproble men van de mensen, die met het pro bleem te maken hebben. „Wij lazen en bestudeerden alles wat mogelijk was. Wij vroegen advies aan eminente peisonen. En in het gebed zochten wij de hulp van de Heilige Geest bij het interpreteren van de goddelijke wet, die voortvloeit uit de innerlijke noodzaak van menselijke liefde, uit de essentiële structuur van het huwelijk en uit de persoonlijke waardigheid van de echtparen". „Wij werden ook geleid door een gevoel van liefde en pastorale be zorgdheid voor gehuwde christenen. Om deze reden kenden wij aan de liefde de belangrijkste plaats in het huwelijk toe en voegde wij pastorale 4 niet, zo is de mening van wieier- deskundigen. Enfin, Jan Jansen zit nu weer boordevol energie en als hij intensief blijft trainen, zit er nog veel meer in het (wieier) vat De Zaanse tandtechnieker, die thans nog maar halve dagen werkt om hard te kunnen blijven trainen, kan in Mexico wel eens voor een sur prise zorgen. Samen met Loevesijn. We zijn benieuwd. instructies toe aan de doctrinaire voorschriften". De paus zei dat zijn encycliek niet iets negatiefs is. „Het is geen verbod, maar ziet de mensheid in zijn geheel, zijn aardse en eeuwige roeping. (De Tijd) PRISMA 1) verfijnd model fraai bewerkte band 155.- 2) nouveauté met gesatineerde band en champagne-kleurige wijzerplaat 159.- STATIONSSTRAAT 88 WAALWIJK uw PRISM horloger TE KOOP modern 2-persoons Vondelstraat 17 Waalwijk TE KOOP fraai notenhouten 1450.— Ambrosiusweg 47 Waalwijk Heden nam God tot zich onze lieve moeder, groot moeder, overgrootmoeder en schoonzuster weduwe van Ds. L. P. Louwe Kooijmans in de ouderdom van 88 jaren. Breda: L. H. Louwe Kooijmans E. Louwe Kooij mans-Smit Arnhem: H. F. Louwe Kooijmans C. Louwe Kooij mans-Veen Hemmen: J. P. Smits-Louwe Kooijmans W. B. A. Smits Bilthoven: W. J. Louwe Kooijmans Kleinkinderen en achter kleinkinderen Bilthoven, 3 augustus 1968 Corr.-adres: Effenseweg 50, Breda De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het ziekenhuis „Berg en Bos" te Bilthoven. ?^n0Ui'?^mer is ge°Pend van 10-30—11.30 uur en 15.3016.30 uur. De rouwdienst zal gehouden worden op woensdag 7 augustus om 11.30 uur in de Ned. Herv. kerk te Baardwijk aan de Min. Loeffstraat 65 te Waalwijk waarna de begrafenis zal plaats hebben op de Ned Herv. begraafplaats te Baardwijk aldaar. kLJ Aarfn aan,onze zorgen te zijn toevertrouwd, heeft God geheel onverwacht bij zich geroepen, ons hef zoontje en broertje J. A. M. Frederiks I. J. M. Frederiks-Winkelman Ellen Ad-Jan Kaatsheuvel, 3 augustus 1968 Hoofdstraat 50 erJSelenrnis zal worden opgedragen woensdag 7 augustus om 10 uur in de parochiekerk van St. Jan. ?£geb?ard de Chapelle d'Ardente van f s' Jan van Beverwijkstraat 2a te Tilburg, waar gelegenheid is tot het brengen van tot 20^0 uur dmsdaS 6 augustus 1968 van 19.00 Gelegenheid tot condoleren na de begrafenisplechtig heid in Hotel Euphonia. Zr. Snijders, Kraamcentrum Heistraat 143 Sprang-Capelle, vraagt tegen september a.s. BK- voor één hele of twee halve dagen per week. Neem deze week eens een stukje KAAS extra. En probeer dan beslist onze ZACHT BELEGEN en LICHT GEKRUIDE Niet 2.38 p. pond, maar A.s. woensdag op de markt in Waalwijk GEVRAAGD voor hele of halve dagen. J. S. S. Schagen Hoofdstraat 63, Kaatsheuvel BIEDT ZICH AAN: voor hulp in winkel en huisgezin. Tel. 04167 - 2372 BIEDT AAN voor elk werk. Brieven onder nr. 6537 aan het bureau van dit blad. ÏM "ml m "WMi Theorielessen worden hervat dinsdag 6 augustus 8 uur in Café „De Schuur" Burg. v. d. Klokkenlaan 37 Waalwijk v/h v. Heesbeen tegenover Station N.S. Grotestraat 153 A, Waalwijk vraagt Telefoon 04160 - 3672 in een uitbreidende stad in Brabant: Voor uitbreiding vatbaar. (Huurwoning) Brieven onder nr. 6535 aan het bureau van dit blad. VAKANTIE VOORBIJ Nu weer aan het werk! om in het vak te worden opgeleid. voor de inpakkerij. Een gezellig en goedbetaalde werkkring. Aanmelden aan de fabriek: Fa. HEYS EN PAYMANS Dick Flemmingstraat, Sprang-Capelle.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 6