waalwijkse en UnqstRMtse couraiu Deze zomer kreeg Nederland minder buitenlandse toeristen Russische marine van wereldformaat ampe n Sterke daling bromfietsen in van verkoop 1968 Zaterdag organiseert Noordstraat commissie een jeugddag van ^Yl'lierlo ONS LAND IS GEEN GOEDKOOPTE-EILAND MEER Lampc de Bar „CHATEAU VERT" J. van de Sande Concurrentie Duurder Weinig personeel Groot aantal evenementen Voor gezelligheid en sfeer in Loon op Zand -Qxcluóieve ^herenkleding WAALWIJK In alle Nederlandse badplaatsen alsook in andere be langrijke toeristencentra in ons land heeft men deze zo mer vele sombere gezichten kunnen zien. Zelfs op het hoogtepunt van het vakantieseizoen, tijdens de vakantie van de bouwvakkers, waren niet alle plaatsen in de ho tels bezet. Volgens de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer, ANVV, is er sprake van een ongunstige ontwikkeling van het inkomende vreemdelingenverkeer. Reeds vorig jaar liep het aantal buitenlandse toeristen sterk terug en wij hebben de in druk dat 1968 een nog slechter jaar wordt. Vooral het bezoek uit Duitsland is sterk teruggelopen, maar ook het aantal Britse, Amerikaanse en Franse bezoekers neemt af. Hoewel de vakanties nog niet helemaal zijn afgelopen, ziet het er toch wel naar uit dat onze toe ristische betalingsbalans wederom een verslechtering te zien zal geven. Vooral Duitsers blijven weg Commerciëler J 'n Goed adres» j 'n Uniek adres» i in Tilburg: Duurdere brom fietsen Sport ECHO MAANDAG 5 AUGUSTUS 1968 89e JAARGANG No. 63 De Lcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotcstraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8. tel. 04167-2002 Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) 0,32 p mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Tot voor kort betekende het ove rigens zo machtige Sowjetland als maritieme natie weinig. Door de eeu wen heen verkeerden de Russen wat dat betreft in een opgesloten positie. In het noorden door de IJszee en in het westen begrensd door binnenzee ën, zoals de Oostzee, de Zwarte Zee en in het oosten door de Beringzee en de Japanse Zee. Deze laatste zee ën liggen wel open, doch aangezien de aandacht altijd voor het grootste deel op het Europese westen was ge baseerd en daar de maritieme ontwik keling door de opgesloten positie niet tot ontwikkeling kwam, bleef 't open oosten ook achter aangezien dit min der belangrijk was. Indertijd heeft tsaar Peter de Gro te de grondslag gelegd voor een be scheiden vorm van Russische scheep vaart, maar in wezen is die door de geografische positie van het land ei genlijk nooit tot ontwikkeling geko men. Zeker wat de marine betreft kon de Sowjet nooit een vuist maken, want juist oorlogsschepen blijven nog sneller dan koopvaardijschepen opge sloten. Ook in de tweede wereldoor log was de Russische marine, slechts een bescheiden maritieme kracht. Daar is echter de laatste tientallen jaren verandering in gekomen, een verandering die nu de Sowjet-Unie tot een van de krachtigste maritieme landen ter wereld heeft gemaakt. Het Pentagon ontdekte kort gele den niet zonder ongerustheid, dat zijn experts de Russische marine hebben onderschat. Deze heeft zich sneller gemoderniseerd dan men had ver wacht. Volgens westelijke inlichtingen is zij op weg, de Amerikaanse marine te evenaren. De Russische vloot, bestemd om 'n handelsvloot van 10 miljoen ton scheepsruimte te beschermen, is mo menteel overal ter wereld aanwezig en beschikt over belangrijke waarne mingsmiddelen. Russische „trawlers" hebben tot taak de gangen van bui tenlandse vaartuigen na te gaan en hun boodschappen af te luisteren en de onderzeevloot profiteert van de re sultaten verkregen door de voor we tenschappelijk onderzoek uitgeruste schepen die oceanografisch onder zoek verrichten. De Russische onderzeebootvloot, waarover we spraken moet gerekend worden tot de grootste en modernste ter wereld. Sommige waarnemers zijn er van overtuigd, dat de Russen duik boten in dienst hebben, die net als de Amerikaanse twaalf tot zestien raket ten onder water kunnen lanceren. Deze categorie duikboten vormt een bijzonder machtig wapen. Ook de ra ketten die op deze duikboten kunnen worden gebruikt zijn verbeterd. Amerikaanse marinecommandanten hebben melding gemaakt van hun moeilijkheden om Russische onder zeeërs te volgen, die gedurende lan gere tijd, varend op 600 meter diepte, snelheden van meer dan 25 knopen (46 km per uur) kunnen handhaven. Ook de stilte waarmee deze boten zich verplaatsen zou de specialisten hebben verbaasd. Ook beschikt de Sowjet-Unie over een bijzondere klas se kruisers, die zwaar bewapend zijn tegen aanvallen uit de lucht en van op of onder de wateroppervlakte en die tevens met hun raketten zelf een formidabele offensieve macht vor men. Iets dat de belangrijke verandering van de Russische maritieme kracht 't duidelijkst illustreert is wel het feit, dat de Russen momenteel over steeds meer schepen beschikken die bedoeld Zelfs in de maand juli was er in de meeste badplaatsen nog voldoende lo- giesaccommodatie aanwezig en dit feit duidt er reeds op dat de Neder landse hoteliers dit jaar minder goede zaken hebben gedaan dan in de voor afgaande jaren. Deze ongunstige ont wikkeling van het vreemdelingenver keer deed zich reeds in 1967 gelden, toen we toch niet als dit jaar konden klagen over een slechte, regenachtige zomer. De econoom, dr. Tideman, die in het vakblad Economisch Statistische Berichten de recente ontwikkelingen van het Nederlandse vreemdelingen verkeer aan de orde heeft gesteld, meent dat Nederland zijn aantrek kingskracht op de buitenlandse toe risten gaat verliezen. „Er zijn teveel tekortkomingen in ons toeristische klimaat" stelt hij. Zo heeft ons land te weinig attractieve vermaaksmoge- lijkheden. Bij ons is de roulette ver boden, men kan hier niet 's avonds winkelen, er zijn te weinig openbare toiletten, er is ook te weinig discipli ne in het verkeer." Dr. Tideman wijst verder nog op de vervuiling van onze stranden, parken en straten, hetgeen de buitenlanders ook al niet inspireert tot een bezoek aan ons land. Hier komt nog bij dat uitgerekend in Amsterdam, dat voor de buitenlandse toeristen veruit de aantrekkelijkste stad is, de hotel-ac commodatie onvoldoende is. Nederland is voor de buitenlandse toeristen allang geen goedkoopte-ei- land meer. „Vooral de Duitsers blij ven de laatste jaren weg, omdat zij ons land te duur vinden", zo meent men bij het ANW. „Wij ondervin den vooral concurrentie van de Oost- europese landen zoals Joegoslavië, Hongarije en Tsjecho-Slowakije, waar de prijzen lager liggen dan bij ons terwijl deze landen door hun natuur schoon, hun vele toeristische (vooral culturele) attracties en hun prachtige steden (Praag, Boedapest) een sterke aantrekkingskracht op Duitse toeris ten uitoefenen. Duizenden Duitsers, die enkele ja- ft"WTOT«M"*N-ï zijn om troepen te embarkeren, terwijl tevens het aantal manschappen van de marine-infanterie steeds verder toe neemt. Samen met de steeds meer ter beschikking komende debarkerings- schepen en grote ravitailleringssche- pen beschikt de Russische marine langzaam aan over een marinemacht die ook in staat is ver van huis te ope reren. De poging van de Sowjets om meer invloed en macht in het Middel landse zeegebied te krijgen met mari ne-faciliteiten in diverse Arabische staten toont dat de Sowjet-Unie niet langer opgesloten wenst te blijven en op maritiem gebied de vleugels uit slaat, hiermee een ernstige concur rent wordend van de Verenigde Sta ten. ren geleden onze stranden opzochten, zijn deze zomer naar Spanje gereisd, waar de prijzen ondanks de devalua tie van de peseta niet boven het ni veau van 1967 uitkomen. Bovendien heeft men in Spanje zonnig en warm weer." Volgens de ANVV is niet alleen ons land het slachtoffer van deze ver anderde vakantiegewoonten. Ook in België en Frankrijk is het aantal bui tenlandse toeristen teruggelopen. „Door de politieke moeilijkheden in Frankrijk zijn dit jaar minder Fran sen de landsgrenzen overgetrokken en ook Nederland ondervond hiervan de gevolgen." Het bezoek van Amerikanen aan ons land is dit jaar heel sterk vermin derd, hetgeen mede een gevolg is van de betalingsbalansmoeilijkheden in de Ver. Staten, die voor president John son aanleiding waren zijn landgeno ten te vragen hun vakantie in eigen land te besteden. Ook de voortgezette beperkingen op het uitgaande Engel se reisverkeer (maximaal 50 pond) gevoegd bij de devaluatie in novem ber 1967 betekende een strop voor ons internationale reisverkeer. Reeds in 1967 liep het aantal „Britse" over nachtingen in onze hotels met 6,5% terug. In 1968 zal dit percentage ver moedelijk nog heel wat ongunstiger uitvallen. Ons toeristisch dienstenpakket is de laatste jaren dus aanmerkelijk duurder geworden. ,,U kunt toch moeilijk van ons verwachten, dat wij nog dezelfde prijzen in rekening bren gen dan een jaar of vijf geleden of zelfs die maar van een jaar geleden" zegt de directeur van een Noordwijks hotel ons. ,,In het horecabedrijf wor den wij onvermijdelijk geconfronteerd met allerlei kost prijsverhogende fac toren. Moet ik u dat eigenlijk nog uit leggen? De lonen zijn aanzienlijk ge stegen, de werktijden zijn korter, de sociale lasten stijgen ook hard, willen we geld lenen om onze bedrijven te vernieuwen dan moeten we 7,5% rente betalen. En dan spreek ik nog niet over de omzetbelasting over de toegevoegde waarde, waar we binnen kort mee te maken krijgen. Inderdaad verhogen wij onze prijzen, maar u zult begrijpen dat we dat niet voor de lol doen." Een ander aspect van de zaak is dat vele hotels het met een beperkt aantal werkkrachten trachten te rooi en. Het personeel werkt in het hoog seizoen soms te lang en te hard. Hierdoor kan de service gemakkelijk in de knel raken. Vele buitenlanders klagen dan ook over de service in onze hotels. Dr. Tideman zet ons uiteen dat loonsverhogingen die in aanzienlijke mate de stijging van de arbeidspro- duktiviteit overtreffen, altijd in de prijzen doorwerken. Het Nederlands consumptieprijspeil is in de jaren '64 - '66 telkenjare met 6% gestegen. „Maar de stijging van de prijs in het toeristische dienstenpakket is uiter aard nog groter geweest, aangezien arbeidsintensieve dienstverleningen nu eenmaal het meest aan prijsstijgin gen uit hoofde van loonsverhogingen onderhevig zijn." De toeristische balans over 1968 is nog niet opgemaakt, maar alles wijst er op, dat de cijfers niet gunstig zul len zijn. Wel bekend zijn de cijfers over het eerste kwartaal van 1968 en zij indiceren in elk geval een slechte start. In dit eerste kwartaal bedroe gen de inkomsten uit het toeristen verkeer 187 miljoen gulden tegen B KWALITEIT stofknopen, plisseren, ges- I I pen, ajouren, ceintuurs, re- I pareren, borduren, verma- g ken, inkorten enz. enz. enz. I VAKWERK- I jersey japonnen en pakjes, I jumpers, rokken, blouses, nylons, shawls, pantalons, g 0 Heuvelstraat 14 Nadat de brom fietshandel verleden jaar een record omzet had geboekt, was het wel te verwachten, dat de verkoop dit jaar minder zou kunnen zijn. Maar de resultaten van het eer ste half jaar van 1968, gepubliceerd door de RAI tonen wel aan, dat er van een sterkere daling van de ver koop sprake is dan men had verwacht. In totaal was de verkoop niet min der dan 20 procent lager dan in het eerste half jaar van 1967. Voor de Nederlandse bromfiets-fabrikanten kwam de klap niet zo hevig aan als voor de buitenlanders. Er trad name lijk een interessante verschuiving op, waardoor er verhoudingsgewijs meer Nederlandse brommers werden ge kocht dan buitenlandse bromfietsen. De Franse import liep zelfs tot vrijwel de helft terug. Over het alge meen bleek de grootste belangstelling bij het publiek te bestaan voor de be tere en daarmee ook wat duurdere brommer, vervoermiddelen uitgevoerd met een goede voor- en achtervering. De goedkopere bromfietsen, die dik wijls niet geveerd zijn, liep geweldig terug en wel met niet minder dan 70 procent. Opmerkelijk is ook, dat het percentage ouderen, personen tussen 50 en 65 jaar die zich een bromfiets aanschaften, het eerste halfjaar van '68 bijna twee keer zo groot is als in 1967 in de overeenkomende perio de. Men krijgt dus de indruk dat het vooral de jongeren zijn, die dit jaar verstek laten gaan. 194 miljoen in 1967. De uitgaven van Nederlanders in het buitenland bedroegen in dezelfde periode 267 miljoen gulden, dat was 30 miljoen meer dan in 1967. Dr. Tideman meent dat onze toe ristische propaganda in het buiten land getuigt van een te weinig geco ördineerde aanpak. Ook de organisa tie van het vreemdelingenverkeerap- paraat dient te worden verbeterd. „Zowel de ANVV als de ongeveer 450 VVV's in ons land schieten te kort in daadkracht, omdat de organi satie gebaseerd is op een verenigings structuur, terwijl de organisatie van een bedrijf nodig zou zijn. Wij zul len de beschikking moeten krijgen over een krachtig uitvoerend appa raat, dat over voldoende geldmidde len beschikt om de belangrijke uit voer van diensten te bevorderen na grondige voorbereidingen door de no dige stafafdelingen en gebaseerd op degelijk marktonderzoek. Zo werkt iedere moderne industrie en dit moet ook het parool zijn voor de werving ten behoeve van 't inkomende vreem delingenverkeer." Bij het ANVV ziet men gelukkig ook wel dat de bakens verzet moeten worden. „Wij zullen ons meer com- WAALWIJK - Als bijlage van „De Echo van het Zuiden" verschijnt vandaag de ,,Sport- Echo", een speciale editie over \het voetballeven in de Lang straat. \Men vindt er artikelen in over Ialle voetbalverenigingen uit de omgeving. Ook is een uitge breide voetbalkalender opge nomen, met de programma's voor het seizoen 1968 - 1969. Hoewel ,,Sport-Echo" geheel is afgestemd op het regionale voetbalgebeuren kan men er ook de historie van de Olym pische Spelen lezen. mercieel gaan instellen en de werving van toeristen zal zakelijker worden. In de komende jaren hopen wij door deze nieuwe manier van werken de buitenlandse concurrentie om de gunst van de toerist beter het hoofd te kunnen bieden." Als het weer een beetje wil mee werken zal het a.s. zaterdag in de Noordstraat gonzen van aktiviteit. De jeugd tussen 4 en 13 jaar uit de Noordstraat, Doelenstraat en Tempe lierstraat kan dan deelnemen aan een groot aantal evenementen, zoals een voet-speurtocht, een ballonwedstrijd, een straat-tekenwedstrijd, behendig heidsspelen en een voetbalwedstrijd tussen jeugdelftallen van de Noord straat en de Doelenstraat. NOORDSTRAAT-COMMISSIE Het geheel is georganiseerd door de Noordstraat-commissie. Deze is ongeveer twee jaar geleden opgericht en is géén buurtvereniging, maar een commissie van bewoners met als doel stelling het bevorderen van de leef baarheid in deze wijk, in de ruimste zin van het woord. Zij treedt o.m. op als schakel tussen bewoners en ge meentebestuur en uitvoerende orga nen. Van deze zijde geniet men steeds de grootst mogelijke medewerking. Voorts beijvert zij zich een zekere band tussen de bewoners te scheppen. De commissie is als zodanig beslist uniek in Waalwijk. MEDEWERKING Vorig jaar werd met veel succes 'n St. Nicolaasfeest georganiseerd voor de allerkleinsten van deze straten. Dit was slechts mogelijk door de royale bijdragen en de spontane medewer king van de bewoners. De commissie kent namelijk geen vaste inkomsten en de onkosten worden door de leden zelf gedragen. Toen enkele maanden geleden op een vergadering werd voorgesteld een vakantiedag voor de wat oudere kin deren te organiseren waren de finan ciën het enige probleem. Doch ook nu weer werd de gehouden collecte een groot succes. Het resultaat is dat elke deelnemer een prijs plus een trakta tie zal ontvangen. dan naar Deze is verrijkt met de nieuwste DISCO STEREO. Ook voor kleine hapjes kunt U bij ons terecht. Kerkstraat 22 Loon op Zand Telefoon 04166 - 624

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 7