waaLwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Nikkelen gulden eerder dan verwacht in roulatie Het is maar een kwestie van aanpak 1 Komende maanden komen er in Waalwijk veel woningen gereed i DE NEDERLANDSE REGERING ZAG HET AANKOMEN LEVENSVERZEKERING Zilveren guldens blijven meespelen Stijging van zilverprijs GLAASJE OP, LAAT JE RIJDEN! 10% van auto mobilisten niet ge heel nuchter achter het stuur W. Timmermans en Zonen 20 75 voordeliger EERSTE BEJAARDENWONINGEN WORDEN IN DECEMBER OPGELEVERD 113 woningen in Groenewoud Flats zaak Slachtoffers Rijksdaalders Zilveren guldens verdwijnen vanzelf Meningen verdeeld Uitkomst voor bejaarde echtparen die zelfstandig willen wonen Mogelijkheden Jubilerende B.R.A.- chauffeur Leo Louer onderscheiden met ere-medaille O.N. MAANDAG 26 AUGUSTUS 1968 89e JAARGANG No. 69 De rcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwnksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredaktnur JAN TIELEN gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummer^ 20 cent Abonnement p week (0,30-4- 2 ct. inc.k.) ƒ0.32 p. mnd. 1,30-f-10 ct. inc.k.) i.40 T kwrt. (3.05+10 ct. inc.k.) 3.75 P kwrt p. post 4.25 bij girobetaling 'bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertcnties: speciaal tarief t»y6' 1678 Bureaus Grote«traa-, 205. Waalwijk Tel 04160-2021-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstmat 8. tel. 04167-2002 Telegramadres ..ECHO" Het is er tenslotte toch van gekomen; de Nederlandse gulden is meer waard geworden dan zijn nominale waarde en daarmee is diezelfde gulden een onding geworden met een heleboel pro blemen. De oorzaak van deze meerwaarde schuilt in het feit, dat de laat ste tijd de zilverprijs zodanig is gestegen, dat de waarde van het in onze gulden aanwezige zilver meer is dan de 100 cent waar de van de gulden. Wanneer men de waarde van het in de gulden Een en ander heeft er bovendien toe geleid, dat de Nederlandse re gering zich genoodzaakt ziet om, eerder dan aanvankelijk was ver wacht, nikkelen guldens in omloop te brengen. Dat betekent overigens niet dat onze oude zilveren guldens nu uit de roulatie worden genomen. Neen, de ongeveer 180 miljoen zilveren guldens blijven gewoon meespelen, alleen worden er geen nieuwe zil veren guldens meer aangemaakt en worden de noodzakelijke aanvullin gen nikkelen guldens. Voor de Nederlandse overheid is een en ander in het geheel geen verrassing, trouwens dat blijkt wel uit het feit dat de nikkelen guldens nu reeds klaar zijn. Voor de buiten staander komt een en ander wel onverwacht, want het oplopen van de zilverprijs dateert van de laatste maanden, althans het zodanig op lopen, dat de gulden zoveel waard wordt als thans het geval is. De Ne derlandse regering heeft deze ont wikkeling reeds enige jaren geleden zien aankomen en heeft reeds toen haar maatregelen getroffen om op alles voorbereid te zijn. Het stijgen van de zilverprijs da teert namelijk helemaal niet van re cente datum. In het begin van de zestiger jaren liep die prijs al fors op en de gulden zou reeds veel eerder zo'n hoge waarde hebben ge had, als de Verenigde Staten geen stokje hadden gestoken voor die snelle stijging van de zilverprijs. De Amerikanen hadden evenals wij, zilveren munten van bepaalde vorm, afmetingen en gewicht met een be paald zilvergehalte, die reeds sinds 1792 ongewijzigd waren gebleven en de Amerikaanse schatkist be schikte over geweldige zilvervoor- raden. De Amerikanen hadden dus, evenals wij, er belang bij dat de in ternationale zilverprijs niet boven een bepaalde hoogte kwam, waar door de nominale waarde van de munten gehandhaafd kon blijven. Daarom fixeerden de Amerikanen de zilverprijs op een bepaald niveau en verdere prijsstijging werd zo voorkomen. Inmiddels veranderden de Verenigde Staten hun muntwet en begon men met de aanmaak van nikkelen munten. Wanneer de V.S. over voldoende nikkelen munten beschikten) zou de zilverprijs wor- l den losgelaten, waarna men mocht verwachten dat deze zeer snel zou stijgen. Nederland wist dus wat te ver wachten was en heeft enige jaren geleden dan ook de juiste maatre gelen genomen. De Nederlandse muntwet van 1948, waarin vorm, afmetingen, gewicht en zilvergehal te van onze guldens en rijksdaal ders waren vastgelegt, werd veran- Reeds een jaar geleden haakte de Stichting Wetenschappelijk onder zoek verkeersveiligheid in een rap port bekend, dat volgens haar bere keningen er in Nederland 15.000 ver keersongelukken minder zouden ge beuren, waarbij tenminste 300 doden minder zouden vallen, als er geen automobilisten op de weg zouden rij den, met een hoger bloedalcoholge- halte dan 0,8 pro mille. Voorts stelde het rapport van deze Stichting, dat één op de ongeveer tien automobilis ten in ons land niet geheel nuchter achter het stuur zit. Dat betekent dat 10 procent van de rijders alcohol heeft genuttigd en daarna achter het stuur ging zitten. Dat zijn er heel wat, wanneer men de onafzienbare stromen auto's op de grote wegen bekijkt. Toch wordt er in ons land betrekkelijk weinig aan ge daan. We kenden de .verschillende slogans van het Verbond voor Veilig Verkeer, zoals „Bij snelverkeer geen alcohol" en de zeer populaire kreet: Glaasje op, laat je rijden!" Allemaal prachtig en zeer goed bedoeld, maar wat doet de overheid, welke maatre gelen worden er op wettelijk terrein genomen. Want dan bestaat er een grote kans op succes, zoals we in En geland hebben kunnen zien, waar de vrouwelijke minister van Verkeer wet telijk vaststelde, dat elke automobi list, die een bloed-alcoholpercentage van meer dan 0,8 pro mille had, zeer zwaar zou worden gestraft, ongeacht of hij bij een verkeersongeluk betrok ken was of niet. De politie heeft eni ge tijd vrij intensief via de ademtest in het ballonnetje gecontroleerd en 't werd een succes. Wie gesnapt werd kreeg een zeer fikse straf en na enige duidelijke voorbeelden kreeg de gehele maatre gel een geweldige preventieve wer king. Vrijwel niemand nam het risico om tegen de lamp te lopen en het aantal verkeersongelukken als ge volg van alcoholverbruik nam op ver bluffende wijze af. Een zeer duidelijk bewijs vormt wel dat het aantal ver keersslachtoffers in de kerstperiode van het jaar, dat de maatregel werd ingevoerd (1967), niet minder dan 40 procent lager lag dan in 1966, ter wijl de kerstperiode juist een tijd is, waarin nogal eens wat wordt gedron ken en waarin in andere jaren het aantal verkeersongelukken door alco hol zeer hoog was. We zien, dat waar een wil is, ook een weg aanwezig is. Het is gewoon een kwestie van aan pak! Wanneer volgt onze overheid 't Engelse voorbeeld? aanwezige zilver berekent, dan ligt die enige dubbeltjes boven de gulden en dat is natuurlijk een abnormale toestand. Reeds hebben zekere lieden getracht veel guldens te verzamelen om deze te smelten en het zilver daaruit af te zonderen en te ver kopen. In ons land heeft men uiteraard duidelijk maatregelen genomen om dergelijke praktijken te voorkomen. De gulden en het zilver dat daarin zit, dient te worden beschermd. derd. Het wetsvoorstel hiertoe werd in september 1966, toen minister Vondeling nog Financiën beheerde, ingediend en aangenomen. Reeds toen kon men beginnen met de aanmaak van de nieuwe guldens op de Rijksmunt te Utrecht. Met de rijksdaalders werd nog even gewacht, omdat men verwachtte daarmee niet zo'n grote haast te hebben, aangezien de kans niet zo groot was dat deze munt boven zijn nominale waarde zou uitstij gen. Overigens waren in de gewij zigde muntwet ook reeds voorzie ningen wat die rijksdaalder betreft, opgenomen. De nikkelen gulden is even groot als de zilveren gulden. Zijn gewicht bedraagt echter 6 gram, dat is een halve gram minder dan van de zil veren munt. Inmiddels werden er miljoenen nikkelen guldens aange maakt en die komen nu in circula tie. Het moment is namelijk aange broken. De zilverprijs is eerder gaan stijgen dan men had verwacht en 't gevolg hiervan is, dat onze Neder landse gulden meer waard is gewor den dan zijn norminale waarde. De regering stelt nu de nikkelen gul dens in dienst. Overigens betekent dit niet dat de zilveren guldens gaan verdwijnen. Deze blijven ge woon in omloop en kunnen normaal worden gebruikt, alleen worden er geen nieuwe zilveren guldens meer aangemaakt. Wat nieuw van de Rijksmunt komt, zijn allemaal zil veren guldens. Inmiddels gaat men ook aan de rijksdaalders werken. Na verloop van tijd verdwijnen de zilveren guldens natuurlijk van zelf. Het is bijzonder prettig dat de oude zilveren guldens in de roula tie blijven, want dat betekent dat de houders van automaten, die wer ken op de inworp van guldens, niet ernstig gedupeerd zijn. Zolang de oude zilveren guldens nog in om loop zijn, kunnen die normaal in de automaten worden gebruikt. Het zal dus nog vele jaren duren alvorens de zilveren guldens dermate weinig voorkomen, dat het noodzakelijk wordt om de automaten over te schakelen op het gewicht van de nikkelen guldens. Ook daar heeft de overheid ech ter in voorzien, want de kosten die een dergelijke omschakeling met zich mee zal brengen) wordt fiscaal geheel aftrekbaar. Op die manier komt de overheid de gedupeerden tegemoet. Overigens zoals reeds ge steld, zal het nog jaren duren al vorens de noodzaak tot omschake ling zich zal doen gevoelen. MAKELAARS IN ASSURANTIËN Grotestraat 341, Waalwijk tel. 04160 - 4131 H door: Winstdeling Algemene Premie Spaarwet Rijks Ambtenaren Spaarregeling Inlichtingen: J. Groothuis, Prof. Nolenslaan 9, Waalwijk - tel. 3098 W. Remmers, Van Lovenlaan 18, Waalwijk - tel. 3626 G. Dingemans, Victoriestraat 21, Waalwijk - tel. 3292 Tezijnertijd zullen we ook kennis gaan maken met de zilveren rijks daalders. Deze rijksdaalder krijgt een iets kleiner formaat dan de zil veren rijksdaalder en zijn gewicht zal niet minder dan 5 gram lager zijn. De meningen over deze wijziging zijn sterk verdeeld. Over het alge meen trekken de meesten er zich weinig van aan. Er zijn echter men sen die in deze verandering een zekere devaluatie zien van ons geld. Zilver en goud zijn naar hun me ning metalen waaruit men fatsoen lijke munten slaat en wanneer nu onze standaardmunt, de gulden, niet meer zilver bevat, maar gewoon uit nikkel wordt vervaardigd, dan zien zij dat als een zuivere geldontwaar ding. Dit zijn lieden die de munt in het ethische vlak zien. Er zijn ook mensen die het van de praktische kant bekijken. Zij menen dat het weinig uitmaakt of men nu met zilveren of nikkelen munten in zijn zak loopt. Het iets geringere gewicht van de gulden en zelfs de vijf gram minder gewicht van de rijksdaalder zien zij als een voordeel, want men behoeft minder gewicht met zich te dragen wan neer men met veel muntgeld op zak loopt. (van onze verslaggever) WAALWIJK - De komende maanden worden er in Waalwijk enkele honderden woningen opgeleverd. Mede dankzij de aktivi- teitcn van de Baardwijkse Woningbouw zijn er heel wat pro- jekten in uitvoering, die hun voltooiing naderen. Voor de wo ningzoekenden in de „schoenenstad" een gelegenheid om zich van een huis te verzekeren. Er zijn namelijk nog mogelijkheden om een van de fraaie woningen in plan Groenewoud of een flat nabij de Ambrosiusweg te huren. Ook voor de bejaarden uit Waal wijk of omgeving, die van de be slommeringen van een groot huis af willen en een kleinere woning prefereren, zijn er mogelijkheden. Rond de jaarwisseling komen de eerste van in totaal 78 bejaarden woningen gereed. In het plan Laag einde, nabij de nieuwe galerijflats aan de Ambrosiusweg, worden 40 van deze woningen gebouwd. In het plan Groenewoud nabij de zgn. Ford-bungalows, komen dan nog 36 bejaardenwoningen. Eind december wordt het eerste blokje van 10 woningen opgeleverd. Deze huizen bevatten een woonka- met van 18 m2, één slaapkamer van 12 m2, een keuken van 5,5 m2 en een ingebouwde berging van 4,2 m2, benevens een „nattecel" waarin doucheruimte en toilet zijn onder gebracht. De benedenwoningen be schikken over een terras, de boven- gelegen woningen over een balcon. De be jaarden woningen bestaan uit twee woonlagen, met telkens 'n entree-partij voor 4 huizen. De eta lage-woningen krijgen dus geen ga lerij. Het gehele complex is in mei van het volgend jaar gereed. Dan kunnen 76 bojaarde echtparen of alleenstaanden ov«r 'n riante woon ruimte beschikken. De huizen zijn niet geschikt voor echtparen met bijvoorbeeld een kind, omdat er slechts een slaapkamer is; logetr- ruimte is dus ook niet aanwezig. Alle moderne voorzieningen die maar denkbaar zijn, vindt men in deze bejaarden- of kleine eengezins woningen, zoals men ze noemen wil. Er is in alle vertrekken centrale verwarming aangelegd. Inclusief de stookkosten, dus all-in, bedraagt de huur 139,per maand, wat neer komt op ƒ31,per week. Er be staat de mogelijkheid dat sommige bejaarden die b.v. uitsluitend van a.o.w.-uitkering moeten leven voor een huurreduktie in aanmer king komen. Hierover wist de heer Caspers, secretaris van de woning bouwvereniging niets met zekerheid te zeggen. Ook echtparen of alleen staanden van buiten Waalwijk, ko men voor een dergelijke woning in aanmerking. Bij het Bureau Huis vesting van de Gemeente Waalwijk kan men inschrijven. De eerste woningen van het com plex eengezinswoningen in Groene woud van de Baardwijkse Woning bouwvereniging, komen eind sept. gereed. Dan worden 6 woningen in de Cederstraat opgeleverd. Direkt hierna volgen woningen aan de Ma deliefstraat, waarna geleidelijk aan alle 113 huizen betrokken kunnen worden. Er bestaat voor deze luxe woningen nogal belangstelling. Zo zijn de huizen aan de De Couber- tinlaan geheel verhuurd. Van het totale complex is ongeveer nog de helft te huur. In de Madeliefstraat richt de woningbouwvereniging be gin oktober, in samenwerking met TILBURG Een grootse hulde onderging donderdag de heer L. Louer, die op die dag het heuglijke feit herdacht dat hij 40 jaar in dienst was bij de B.B.A. Burgemees ter mr. C. Bccht van Tilburg reikte de jubilerende buschauffeur de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uit. In Hotel L'Industrie werd de heer Louer door de direktie en personeel van de B.B.A. gehuldigd. Hierbij werd hij overladen met geschen ken. Ook veel van zijn passagiers kwamen de heer Louer complimen teren en met een geschenk verras sen. In de Langstraat is Leo Louer (over wie wij enige weken geleden uitvoerig schreven) geen onbeken de. Dertig jaar was hij chauffeur op de lijn Den BoschTilburg via Vlij men, Drunen, Waalwijk, Kaatsheu vel en Loon op Zand. Piet Klerks N.V., een modelwoning in. Het type woning is voor Waalwijk nieuw. Het zijn ruime woningen met een in L-vorm gebouwde woon kamer van ongeveer 38 m'. Hierin is een open ijzeren trap naar de eerste verdieping aangebracht. Ver der zijn er 4 slaapkamers. De huren variëren van 180,tot 195,p. maand, exclusief het gasverbruik voor de verwarming. Ook over deze woningen verschaft het Bureau Huisvesting alle gewenste inlichtin gen. Het laatste projekt zijn de 80 ga lerijflats nabij de Ambrosiusweg. Deze woningen krijgen hun ingan gen aan het Mr. Troelstrapark, dat tussen de twee blokken flats in is geprojekteerd. De blok aan de Am- brosiusweg komt half december ge reed. De huurprijs van deze wonin gen bedraagt 210,per maand all-in verwarming en waterver bruik.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1