Nieuwe zesklassige school in Vliedberg' Nieuwkuyk Bejaardencentrum St. Jacobushof in Drunen over twee jaar ingebruik Cultureel jongerenpaspoort in heel het land geldig Supermarkt Albert Heijn woensdagmorgen open Belangstelling voor tafeltennissport neemt toe in Waalwijk WSC kende geen pardon met Schoonhoven: 5-0 OOK CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL EERSTE STEEN KAN BINNENKORT WORDEN GELEGD DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 26 AUGUSTUS 1968 Gebouw van „vlïnderfcype" Eigen mensen Personeel Vlijmen Nieuw complex vergt investering van 2,5 miljoen Voor 64 personen Nieuwste voor schriften In nieuwe zaak is „alles" te koop Vlijmen In het uitbreidingsplan „Vliedberg" Nieuwkuijk is men bezig met het bouwen van een nieuwe school ten behoeve van het protestants christelijk lager onderwijs. Dit zesklassige gebouw van het zgn. Vlindertypegaat de oude houten school vervangen. Het gebouw zal echter in gebruik komen voor de r.k. lagere school ,,'t Palet". Direct naast de lagere school is men inmiddels ook bezig met de bouw van een kleuterschool. Twee klassen hierin komen ter beschikking van de kleuters van de prot.-chr. en twee voor de kleuters van Katholieke huize. De nieuwe op de Vliedberg te bou wen school is van 't zgn. Dura-Atlas systeem. Architect Giesen uit Laren ontwierp in overleg met het Dura- Atlasconcern uit Rotterdam een ge bouw, dat van een bepaald materiaal wordt opgetrokken. Men ontwikkelde namelijk een betonnen steen, die zo is geconstrueerd, dat hij gelijktijdig als binnen- en buitenmuur dienst doet, terwijl er door de wijze van opmet selen tevens een zo noodzakelijke 'spouw' ontstaat. Ondanks het feit, dat het verwer ken van dit materiaal een grote nauw keurigheid vereist, kan men toch aan zienlijk veel sneller voort omdat men voor een vierkante meter metselwerk maar 18 stenen nodig heeft in tegen stelling tot zo'n 145 te verwerken stenen voor de traditionele bouw wijze. De in Nieuwkuijk te bouwen school van het „vlindertype'' werd reeds op diverse plaatsen in Nederland ge bouwd, terwijl men er op dit ogen blik ook enkele onderhanden heeft. De naam is ontleend aan de vorm van het gebouw. Aan een centrale gang van 55,64 meter lengte komen name lijk aan weerszijde drie uitwassen. Deze klaslokalen zijn niet rechthoe kig van vorm, maar lopen van smal op de plaats waar ze aan de gang grenzen tot breder uit. De combinatie van twee tegenover'elkaar liggende klassen geeft - van bovenaf te zien - het idee van een vlinder. In mei van dit jaar werd met het grondwerk voor de nieuwe school be gonnen. De regenval van de laatste weken heeft de bouw wel iets ver traagd. De aannemer denkt het ge bouw echter toch wel voor de winter klaar te hebben. Zo rond de kerst vakantie kan dan begonnen worden met het inrichten. Het stelwerk van deuren en kozijnen heeft men inmid dels achter de rug. Gestart werd reeds met het opmetselen van de muren. De school wordt in twee kleuren uit gevoerd. De koppen van de lesloka- worden van omber gekleurde stenen. Dit is een rood-bruin-achtige kleur. De andere wanden worden geel. In de totale constructie van het gebouw is ook vrij veel staal verwerkt. Dura Atlas heeft speciale mensen, die zich met de realisering van deze toch wel bemerkelijke schoolgebou wen bezighouden. De vorm van het gebouw garandeerd reeds een speci aal front. Die indruk wordt iiïtern nog versterkt door op verschillende niveau's liggende gedeelten van het gebouw. Dit werkt ook door in de vorm van het dak. De daklijst wordt van na- tuurhout. Tussen de ene en andere klas bracht men aan één zijde een vi suele scheiding aan. Hierdoor wordt het mogelijk de binnenplaatsjes tus sen de lokalen te benutten voor het geven van buitenlessen. Elke klas heeft een oppervlakte van 56,25 m2. Een uitsparing van het dak geeft ex tra licht op het schoolbord in elk der klassen. De totale lengte van het ge bouw is ruim 35 meter. Aan weers kanten van de gang komen entree's voor de schooljeugd. Tussen de groep van vier in de groep van twee lokalen is de gang breder gemaakt. Hierdoor kreeg men ruimte voor een hal van 13 bij 6 meter. Deze kan voor vele doeleinden worden gebruikt. Hier ook komen lerarenkamer, ruimte kleuters, toiletten voor het personeel en leermiddelen berging. Elders in 't gebouw zijn ook twee toiletgroepen. Bij de school komt een grote speel plaats te liggen. Deze krijgt een op pervlakte van maar liefst 10C0 m2. De entourage van het gebouw wordt dan afgewerkt met veel groen. On danks zijn toch centrale ligging ten opzichte van de woningen wordt hier door een zekere beslotenheid gecre- eerd. Het schoolgebouw wordt ten slotte afgewerkt met een rijwielber ging. Deze wordt van eenvoudige con structie namelijk een stalen geraamte, wat metselwerk en een dak van golf platen. Het prot.-chr. lager onderwijs op de 'Vliedberg' bestaat nog maar vijf jaar. In die korte periode maakte de school echter toch een behoorlijke groei door. Behalve schoolhoofd Th. Bergsma, zijn nog drie leerkrachten dagelijks bezig met het onderwijs. De belangstelling van de jeugd is inmid dels zo groot geworden, dat op korte termijn - mits de vereiste goedkeu ring spoedig afkomt - tot aanstel ling van een vijfde leerkracht kan worden overgegaan. Binnen afzien bare tijd hoopt men het hele nieuwe gebouw dan ook in gebruik te hebben. 1EUCD-HENGELCONCOURS GROOT VLIJMEN Onder ideale weersomstandigheden gin gen 73 hengelaars uit Groot Vlijmen met goede moed naar het viswater van de vis club „De Hut" Na afloop werden in café H. Boom-v. d. Wiel de fraaie prijzen uit gereikt. De voorzitter, de heer de Vaan uit Vlijmen, sprak een dankwoord voor al de genen die spontaan elk jaar wat voor de jeugd over hebben. De eerste 5 prijswin naars waren: 1. P. Kieviets, Nieuwkuijk; 2. Loek de Vaan, Vlijmen; 3. Fr. v. d. Wiel Nieuwkuijk; 4. Carla v. Overdijk, Nieuw kuijk; 5. Harrie Boom, Vlijmen. VLIJMENAAR VERDRONKEN IN DE MAAS Zondagmiddag was de familie Janssen uit Vlijmen met hun zoon en vriend aan de Maas in Bokhoven. De 19-jarige zoon en zijn vriend zwommen in de Maas. Jans sen kwam in een draaikolk terecht en ver dronk. De verslagenheid in Vlijmen is zeer groot. (van onze verslaggever) DRUNEN - De eerste steen voor de nieuwbouw van het bejaardencen. trum St. Jacobushof in Drunen kan binnenkort worden gelegd. Het graafwerk is op de juiste diepte gekomen, zodat de fundéringen ge stort worden. Dit heuglijke feit van het officiële begin van de werke lijke bouw wilde het bestuur van de stichting niet zonder meer voor bij laten gaan. Daarom was er vrijdagavond een feestelijke bijeen komst belegd, waarbij voorzitter ir Th. van Lammeren enkele mede delingen deed over de nieuwbouw. De maquette van de nieuwbouw van St. Jacobushof Hij herinnerde aan het ontstaan van de stichting in 1962, toen de zusters van JMJ Drunen gingen ver laten en leken de bejaardenzorg overnamen. De Stichting werd ook belast met de exploitatie van 't be jaardenhuis. Het uit het einde van de vorige eeuw daterende gebouw dat lange tijd als klooster had dienst gedaan was verouderd. Het bestuur boog zich over verbou wingsplannen, doch kwam na enke- Met ingang van het seizoen 1968/ '69, in september/oktober a.s., heeft het Cultureel Jongeren Paspoort of ficieel algehele landelijke geldig heid; bezitters van dit kultureel re- duktiedokumentje kunnen dan na genoeg overal in Nederland tegen vaak sterk gereduceerde prijzen (gemiddeld ongeveer 50%) toneel voorstellingen, concerten, ballet-, dans- en kabaretmanifestaties, ten toonstellingen en vele andere kul- turele evenementen bezoeken. Tot alle rijksmusea wordt gratis toegang verleend; de meeste ande re musea in Nederland hebben zich hieraan gekonformeerd of verlenen een reduktie op de normale toe gangsprijs. Goedkopere abonnementen op tijd schriften zijn thans ook beschik baar. 100.000 paspoorthouders in de leeftijd van 15 t/m 22 jaar (voor studerenden en voor dienstplichtige militairen is dit 26 jaar) zullen in dit nieuwe seizoen profijt trekken van de geneugten van het CJP. En het is alleen voor de statistiek interessant te weten of het om stu derende of om werkende meisjes en jongens gaat: het CJP is voor iedereen in de betreffende leeftijds groep bedoeld. Ongeveer 35 plaatsen in Neder land geven thans een Cultureel Jon geren Paspoort uit: elke CJP-er ont vangt tevens een zogenaamd „ver wijzingskaartje", waarop de adres sen staan aangegeven waar men in lichtingen kan krijgen over plaat selijke mogelijkheden. Het Landelijk Sekretariaat is ge vestigd in de Tolstraat 129 te Am sterdam, telefoon 020 - 761333 (243). Ie jaren tot de conclusie dat ver bouwing niet het gewenste resultaat zou opleveren. Aan de architekten J. de Jong uit Schayk en A. Ver meulen uit Eindhoven werd op dracht gegeven een bouwplan te ontwerpen voor 57 wooneenheden, plaats biedend aan 64 bejaarden. In mei van dit jaar werd de aanvraag bij het ministerie ingediend voor subsidie en nog geen twee maanden later kwam de toestemming. Ir. Van Lammeren kon niet nalaten op te merken dat de ambtelijke molens dit keer wel bijzonder snel hadden gedraaid. Het nieuwe complex, dat een to tale investering van 2,5 miljoen vraagt, wordt gebouwd door de fir ma J. de Bont-van Huiten c.v. uit Nieuwkuijk. Het eerste gedeelte op het terrein van het huidige ge bouw moet over anderhalf jaar gereed zijn. Dan wordt het oude St. Jacobshof afgebroken en op die plaats de laatstV yleugel gebouwd, zodat binnen twee jaar het totale complex betroken kan worden. In totaaal zullen 64 personen kunnen worden opgenomen. Wel licht kan dit aantal door de perso- neelskamers te reduceren, tot 70 worden opgevoerd. De hoofdingang is geprojekteerd aan een toegangs weg die parallel loopt met de Burg. v. d. Heijdenstraat. Hier komen ook parkeerterreinen te liggen. Het hoofdgebouw, zowel begane grond als verdieping, zal bestaan uit rui me entree, spreekkamers, bestuurs kamers. vertrekken voor de direk- trice, logeerkamers en een grote open aula, die ondermeer als re creatiezaal gebruikt gaat worden. Aan weerszijden van de hoofdvleu- gel liggen dan twee uitbouwen, waarvan een is bestemd als chapel- le d'ardente en in de andere blok de eetzaal, keuken en dienstvertrek ken zijn gedacht. In de twee vleugels, die ook uit twee verdiepingen bestaan, worden de kamers met de hierbij behoren de doucheruimten gebouwd. Aan de elektrische voorzieningen wordt de grootste aandacht besteed. Het ge bouw is ook van enkele liften voor zien. St. Jacobushof is vrij klassiek en wordt in een bijna te noemen „oud-Franse-stijl" opgetrokken. De architekt hoopt hiermee te bereiken dat St. Jacobushof ook leefbaar is voor de bewoners. Sinds het vertrek van de zusters in 1962, berust de leiding bij Zuster Somers, die door 18 personeelsleden wordt geassisteerd. In het nieuwe tehuis hopen zij de verzorging voor de bejaarden nog beter te kunnen behartigen. Inwendig wordt 't nieu we St. Jacobushof bijzonder mo dern. Zo zijn de kamers aanmerke lijk groter dan in de huidige nieu we bejaardencentra. In Drunen pro fiteert men namelijk van de nieuw ste reglementen die onlangs wer den toegepast. Op het totale complex van 13.000 m- blijft na voltooiing van de nieuw bouw nog voldoende ruimte over voor bejaarden woningen, die men zeker enkele wil bouwen. Voorlopig heeft men echter de handen vol aan de nieuwbouw, die voor de bejaar den uit Drunen en Elshout een wel kome oplossing betekent. (van onze verslaggever) WAALWIJK - Woensdag 28 aug. wordt om 10 uur de nieuwe Super markt van Albert Heyn N.V. aan de Irenestraat 4 in Waalwijk geopend. Deze supermarkt heeft een totale oppervlakte van 1100 m-, waarvan 770 in- voor de verkoop. Behalve kruidenierswaren worden er de vol gende artikelen aangeboden: groen ten en fruit, brood en gebak, deli catessen, vacuum vleeswaren, vers vlees, drogisterij-artikelen, bollen en zaden, verpakte bloemen, poc kets en tijdschriften. De bedrijfsleider is de heer C. M. Adriaansens. Ter bevordering van de vlotte afhandeling staan 5 grote afrekenkassa's (check-outs) opge steld. De nieuwe supermarkt zal op dinsdagmiddag gesloten zijn, terwijl de zaak op vrijdagavond tot 21.00 uur geopend is. Er is parkeergelegenheid met au to-service op 75 meter afstand. Het eigen parkeerterrein is 2000 m2 groot. Het ontwerp van de nieuwe supermarkt is afkomstig van Ar- chitektenbureau E. F. Groosman nv in Rotterdam, terwijl de bouw werd verzorgd door Dura's Aannemings bedrijf, eveneens uit Rotterdam. Zowel architekt als aannemer ver zorgden hiermee de 25ste super markt van Albert Heyn. Aan de feestelijke opening met tal van reklame-aanbiedingen gaat een receptie vooraf en wel op dinsdag 27 augustus van 16.30 18.00 uur. Het publiek kan woensdagmorgen vanaf 10 uur in het gebouw terecht. Tafeltennis, in georganiseerd ver band beoefend, is de meest verbrei de sport ter wereld; overal zijn de spelregels gelijk. Dit is één van de aspecten waardoor deze tak van sport zich onderscheidt van het in ons land zo bekende ping-pong. Maar de 18.000 NTTB-ers hebben ongetwijfeld nog meer redenen ge had om lid te worden van een ver eniging. Vele zagen door het lid maatschap de gelegenheid om wed strijden in competitieverband te spelen, deel te nemen aan tournooi- en, die jaarlijks in het gehele land plaats vinden, ofwel te trainen on der deskndige leiding. Kortom, voor de enthousiaste sportbeoefenaar zijn er mogelijkheden te over om zich in deze boeiende sport te bekwamen. Doch ook als men minder hoge as piraties koestert is er plaats in een vereniging. Zelfs als beginneling kan men al in teamverband compe titie spelen. De NTTB overkoepelt verenigingen van allerlei aard, zo als neutrale, christelijke, rooms-ka- tholieke, joodse, maar ook perso neelsverenigingen, school- en stu dentenclubs en verenigingen bin nen het kader van een jeugdorga nisatie. Buiten het verenigingsver band organiseert de NTTB nog tal van andere aktiviteiten. Zo zijn er trainingskampen voor de jeugd in de zomermaanden, scheidsrechters- cursussen, opleidingen tot tafelten- nisinstructeur (met Rijksdiploma), terwijl de meest belovende jongeren centraal en regionaal getraind wor den. Op vele plaatsen in ons land wor den jaarlijks ook scholieren-tour- nooien gehouden, vaak in samen werking met de onderwijsinstanties. De verenigingen, die lid zijn van de NTTB, variëren in grootte van on geveer 8 tot 70 leden. De Waalwijkse tafeltennisvereni ging RKC telt momenteel 60 le den en heeft zijn onderkomen ge vonden in de sporthal aan de Tax- andriaweg te Waalwijk. Met de grootste zorg wordt getracht de jeugd het edele van het tafeltennis bij te brengen. Deze individuele sport bergt natuurlijk vele facetten in zich, zorgt niet alleen voor de fysieke fitheid, maar maakt ook dat wij door de aard van het spel ons zelf leren kennen. Zelfbeheersing, incasseringsvermogen, uithoudings vermogen en sportieve kameraad schap zijn eigenschappen, die 't ta feltennis u tot een all-round sport vriend maken. Het spreekt vanzelf dat met het bovenstaande nog lang niet alles gezegd is van hetgeen de NTTB kan bieden. Als u voor uzelf misschien reeds heeft uitgemaakt dat u wilt gaan tafeltennissen in verenigingsverband en u heeft een keuze gemaakt uit de bij de NTTB aangesloten verenigingen, dan zal men u op de clubavond (d.i. voor de t.t.v. RKC 's woensdagavonds van 19.00 tot 22.00 uur in de Sporthal „Taxandria" aan de Taxandriaweg te Waalwijk) ongetwijfeld hartelijk ontvangen. Al spoedig zult u zich in de gehele ledenkring opgenomen voelen. Het huidige, sterk verouderde, bejaardencentrum, dat vroeger dienst deed als klooster en nu gaat verdwijnen. Zondag j.l. speelden het le en 2e elftal van WSC tegen Schoonhoven. Het eerste won met 50, het twee de met 52. Bij een temperatur dat ons heim wee deed krijgen naar een zwem bad of zee, begonnen 22 voetballers om half 3 aan hun „generale". Voor WSC mogen wij dit geslaagd noe men, ongeacht de uitslag. Met mooie en snelle combinaties maakten zij 't de blauw-witten zeer moeilijk, of schoon het veldwerk van Schoon hoven ook goed verzorgd was, doch de afwerking zeer nonchalant, wat ook blijkt uit de hatelijke 0; doch daar weet de WSC-defensie ook meer van, want aanvoerder Hens met zijn verdedigers gaven de bl.- witten geen schijn van kans en de jeugdige doelman Pijnenburg greep, indien nodig, vakkundig in. Het scoreverloop was als volgt: in de 10e minuut ontstond er een zeer mooie combinatie tussen Leo Pul lesWitteveenBerkelmans, waar uit laatstgenoemde laag en hard in schoot; 10. In de 40e minuut volg de er een afgemeten voorzet van Witteveen en een even keurige kop stoot van Thijs Berkelmans; dit be tekende 20. Direct hierop moest Sjef v. d. Steen het veld verlaten vanwege een blessure, na in botsing te zijn gekomen met de blauw-witte doelman. Zijn plaats werd ingeno men door Nieuwgiesen, die 't pres teerde 5 minuten voor rust, na een zuivere pass van Tonnie v. d. Steen, de stand op 30 te brengen met 'n laag schot. Na de thee was het spelpeil iets gezakt, doch er werd soms van bei de zijden goed gecombineerd. Ber kelmans vond het in de 7e minuut nodig om 't houtwerk op zijn deug delijkheid te testen en zijn oerharde treffer op de lat ging achter. Zoals reeds gezegd, combineerden de gas ten in het veld zeer goed, doch voor doel kwam er niets van terecht, zo dat de Waalwijkse verdediging het makkelijk kon klaren. In de 25ste minuut na rust prikte Witteveen de bal hoog voor doel en de toegesnel de Kleevens kopte in; 40. Negen minuten voor tijd zond Leo Pulles een hoge scherpe voorzet op het Schoonhovendoel, die net onder de lat doel trof; 50. Dit was de eind uitslag van een van WSC-zijde goed gespeelde wedstrijd. Om 't nog eens extra goed te bekijken alvorens aan de competitie te beginnen, speelt WSC dinsdagavond om half 8 een lichtwedstrijd bij Rood Wit te St. Willibrord. Zaterdag j.l. gingen 90 WSC-pu- pillen met hun leiders naar Maas tricht en waren daar te gast bij RK VVL, waar broeder Jules de pupil- lenleiding heeft. Na enkele wedstrij den te hebben gespeeld en 'n boot tocht te hebben gemaakt, gingen deze kleinste WSC-ers zeer voldaan huiswaarts. WIELERRONDE 'DE ZWALUW' De Vlijmense wielerclub „De Zwaluw" is druk bezig met trainen voor de kampioen schappen, ploegen-tijdrit, in Dronte. De training is in handen voor de oud-wielren ners Frans Slaats uit Waalwijk en Steen bakkers uit St. Michielsgestel. RONDE VAN VENHORST Bij de nieuwelingen waren het Fitters die 14e werd en van Beijnen 15e. Bij de ama teurs was het Nicols die juist buiten de prijzen viel. V.V. VLIJMENSE BOYS De voetbalvereniging Vlijmense Boys speelde zondag te Haaren tegen Longa uit Tilburg. Beide ploegen waren uitgenodigd een openingswedstrijd te spelen op het nieuwe sportpark van Haaren. De Boy6 wonnen met maar liefst 5 - 0. Zondag spelen de Boys weer tegen Longa, maar dan voor de copetitie. DEMONSTRATIE TACK WON DO VOOR ZORGENKIND GR. VLIJMEN Een team van de sportschool Pardoel uit Oss komt zaterdag 31 augustus in Vlijmen een demonstratie geven van de, voor Ne derland nog weinig bekende sport Tack Won Do. Deze uit Korea afkomstige sport wordt ook wel super-karate genoemd. Naast sportschool Pardoel komt ook Den Bosch naar Vlijmen in café 't Centrum. De organisatie is in handen van het Comité Groot Vlijmen van het Zorgenkind. DAMVERENIGING D.V.S. De Vlijmense damvereniging DVS heeft op de gehouden vergadering een bestuurs verkiezing gehouden en er kwam een kleine wijziging in het bestuur. Th. van Overdijk werd voorzitter; oud-voorzitter Peijnenburg sr werd penningmeester en C. de Laat werd secretaris. DVS is weer bezig met een on derlinge competitie. Uitslagen: J. v. d. Griendt - H. Brok 0-2; L. Peijnenburg - H. v. d. Lee 1-1.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 3