wAALwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt De balans van een dwaasheid m UITKOMST VOOR TUINBOUW IN SPRANG-CAPELLE EN WASPIK van ins Claus viert vrijdag verjaardag ïuinbouwstichting wié compfiex in Capelse polder Oplossingen voor waterkering 50 jaar tuinbouw Rapport Concentratie -Qxcluóieve cJ-lerenkleclincf WAALWIJK Afwachten VERPLICHTE JAAR LIJKSE AUTOKEURING WERKT VERKEERS VEILIGHEID IN DE HAND VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1968 89e JAARGANG No. 72 jrvrvivvj/^i^vj 1NO. I De rcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2ct.inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres ECHO" Met ruilverkaveling moet nu spoedig worden begonnen Het is te hopen dat wij in 't vrije westen iets geleerd hebben van het drama dat zich in Tsjecho-Slowa- kije heeft afgespeeld. De Sowjets hebben hun ware gezicht getoond en hopelijk blijft ons dat voorgoed bij. Wat zich voor en tijdens de kri tieke dagen in deze augustusmaand heeft afgespeeld, is uitgebreid be kend geworden en iedereen heeft kunnen constateren welk een mis dadige dwaasheid de Sowjets heb ben uitgehaald, zonder dat er een schijn van kans bestaat dat men dit als gemene westerse propaganda zou kunnen betitelen. Rest ons nog alleen de balans van deze dwaasheid op te maken om te zien hoe een en ander ingrijpend is veranderd en hoe de verhoudingen momenteel liggen. Nemen we de nieuwe positie van Tsjecho-Slowakije onder de loep, dan kunnen wij hiet anders doen dan diep medelijden hebben met 't dappere volk van dit land, dat nu ongetwijfeld voor geruime tijd een zeer donkere periode tegemoet gaat, die misschien vergeleken zou kun nen worden met de eerste tijd na de machtsgreep in 1948. Ook nu heeft er in wezen weer een machts greep plaatsgevonden en dit resul teert, zoals dat bij dergelijke gele genheden gebruikelijk is, in zuive ringen. De Russen hebben wel be loofd zich niet met de binnenlandse aangelegenheden van Tsjecho-Slo wakije te bemoeien, maar daarvan komt in de praktijk niets terecht, want de leiders waren nog niet uit Moskou terug, of grote aantallen leden van de Russische geheime po litie voerden al een golf van arres taties uit. Overeenkomsten zijn er voor de Russen niet om na te leven. Zij dienen slechts een politiek doel, namelijk de tegenstander zand in de ogen strooien. Zelf hechten de Rus sen geen enkele waarde aan welke overeenkomst ook, of die nu geslo ten is met vriend of vijand, want tenslotte draait bij hen altijd nog al les om 't ene grote doel: de machts positie van de Sow jet-Unie in de wereld en om deze te handhaven of te verstevigen is niets te min. Dat is ook de reden dat de Sowjet-Unie in diepste iwezen nog de enige gro te koloniale mogendheid in de we reld is. De satellietlanden hebben in wezen geen andere positie dan die van volkomen afhankelijke kolo niën, dat is door het gebeurde in Tsjecho-Slowakije wel bijzonder duidelijk geworden. Men dient vol komen naar Moskou's pijpen te dan sen en anders volgen de strafexpe dities, zoals dat vroeger in de kolo niën gebruikelijk was. Politiek heeft de Sowjet-Unie zich zelf onbeschrijflijke schade bezorgd, want de goodwill van dit land is in de gehele wereld tot vrijwel nul gereduceerd. Door het gebeurde zijn de spanningen, die reeds in Oost- Europa aanwezig waren eerder toe- dan afgenomen. Inplaats dat er 2 communistische blokken waren (de Sowjets met aanhang en Rood-Chi na met Albanië) zijn er nu drie blokken gekomen het derde is de gematigde groep van Joegoslavië, Roemenië waartoe ook Tsjechoslo- wakije behoorde. Bovendien is ge bleken, dat de meeste communis tische partijen in de westelijke lan den achter deze gematigde groep staan. Er is geen sprake meer van eenheid in de communistische we reld. Een ander punt waarop we ook deze keer weer met de neus wer den gedrukt is wel, dat als het er op aan komt niemand in de wereld zich iets gelegen laat liggen aan wat men pleegt te noemen 'de rech ten van de mens'. Die kunnen we rustig als een utopie beschouwen hoe droef dat ook mag zijn. De gebeurtenissen hebben er ui teraard ook toe geleid, dat de rechtse tendensen in de wereld sterk worden gestimuleerd, hetgeen ngetwijfeld tot uitdrukking zal ko men m de verkiezing van Nixon tot president van de V.S. in het komen. e najaar. Over de gehele linie zal e ontspanning worden vertraagd, ton zal argwanender dan ooit te genover elkaar staan. Kortom de °k is domweg 'n heel eind terug gezet en de kans op conflicten is groter geworden. (Van onze verslaggever) SPRANG-CAPELLE - Voor de tuinbouwbedrijven in Sprang-Capelle, Waspik en 's Gravenmoer is het van het grootste belang, dat het ruilverkavelingsprojekt „Het Zuiderafwateringskanaal De Benede Donge ten spoedigste van de grond komt. „De beslissing om tot verkaveling over te gaan moet nu toch wel kunnen vallen. De technici zijn er over eens dat door een keer sluis aan te leggen bij Keizersveer de Capelse polder voor 100% als watervrij gegeven kan worden. Juist die waterkering was het grote knelpunt", aldus burge meester M. van Prooijen van de gemeente Sprang-Ca- pelle. De heer Van Prooijen is voorzitter van de Tuin- bouwstichting Sprang-Capelle, Waspik en 's-Graven- moer. Deze stichting tracht een groot tuinbouwprojekt te realiseren dat in de polder nabij de Capelse haven is geprojekteerd. Deze polder biedt, volgens deskundige onderzoekingen, de beste mogelijkheden voor de tuin bouw. De waterkering is in de Langstraat een voortdurend probleem geweest. Ook als in 1970 de Haringvlietdam gereed is zal de waterhuishouding aan dit nieuwe waterregiem aange past moeten zijn. Het zal dan afge stemd dienen te zijn op de vele moei lijkheden die dit constante waterpeil gaan veroorzaken. Niet voor niets heeft burgemeester Van Prooijen in zijn nieuwjaarsrede telkens weer op het belang van tijdige aanpassing ge wezen. „Er mag nu geen maand meer verloren gaan, de waterhuishouding moet nu worden aangepast"aldus de burgemeester. De gereedkoming van de nieuwe Haringvlietdam betekent niet dat de Capelse polder gegarandeerd water- vrij is. Er bestaat altijd een geringe kans dat de polder onderloopt. Men spreekt van eens in de 80 jaar, maar de praktijk leert dat met dergelijke uitspraken beter voorzichtigheid be tracht kan worden. De Centrale Cul tuurtechnische Dienst in trecht kan dan ook geen toestemming geven aan de afgeronde ruilverkavelingsplannen zonder dat de zekerheid van 100% watervrij is verkregen. De belanghebbenden zochten naar diverse oplossingen. Het verhogen van de dijken bleek een te kostbare geschiedenis, terwijl het aanbrengen van een vaste dam bij Keizersveer met een schutsluis of een verbinding met de haven van Waalwijk proble men voor de scheepvaart opriep. De oplossing werd gevonden in een keer sluis bij Keizersveer. Deze gaat dan alleen dicht indien de stijging van het water daar aanleiding toe geeft. Voor de betrokken gemeentebesturen als voor het waterschap lijkt dit de meest geschikte oplossing. Ook de technici van rijks- en pro vinciale waterstaat hebben zich met deze keersluis verenigd. Het wachten is op de - voornamelijk financiële - toestemming van de Minister en van Gedeputeerde Staten. „Er zal veel mee gewonnen zijn, als de be slissing op korte termijn valt. Dan kan een begin gemaakt worden met de voorbereidende werkzaamheden en komen de eerste stemmingen van het ruilverkavelingsobject op tafel. „Dan ook kan een gecentraliseerd tuinbouwcomplex in de polder nabij de Capelse haven worden aangelegd. Dit is het streven van de Tuinbouw- stichting. De tuinbouw heeft ook in de oostelijke Langstraat een goede toekomst. De 42 tuinderijen in Sprang-Capelle, maar ook die in Waspik en 's-Gravenmoer zijn goed geoutilleerd. Om een goed florerende tuinbouwstreek te krijgen zijn de be drijven in aantal te gering. Door uit breiding kan de positie van de tuin der sterk worden verbeterd", aldus burgemeester Van Prooijen. Sprang-Capelle kent sinds 50 jaar tuinbouw. Het zijn hier Capelse tuin ders die in het Westland het vak heb ben geleerd en later naar de geboor teplaats zijn teruggekeerd om er ei gen bedrijven te stichten. Van tradi tionele tuinbouw kan dan ook niet gesproken worden. In de Oostelijke Langstraat heeft een overschakeling van de landbouw naar de tuinbouw plaats gevonden. In feite betekent dit een belangrijke structuurverandering waartoe de ruilverkaveling Heusden- Vlijmen de grote stimulans heeft ge geven. Zestig procent van de in de Lang straat aanwezige oppervlakte van ver warmd glas vindt men in de weste lijke Langstraat. Tuinbouwverenigin gen werden er reeds in 1917 en in 1918 in Capelle en in Waspik op gericht. De voornaamste teelten in de verwarmde kassen en warenhuizen in de Westelijke Langstraat zijn de to maten en de komkommers, bestemd voor de export. Uit kwalitatief oog punt gezien nemen de tuinbouwbe drijven, aldus burgemeester Van Prooijen, een zeer gunstige positie in. Zowel in Waspik als in Sprang-Ca pelle heeft de tuinbouw een belang rijke concentratie bereikt, welke in beginsel mogelijkheden en uitzichten biedt voor verdere ontwikkeling. Het is dus begrijpelijk dat de ge meentebesturen van beide plaatsen zich hebben beraden over de vraag, op welke wijze de in haar gemeenten binnen de regionale constellaties ge legen potenties op het gebied van de tuinbouw konden worden benut. In opdracht van de gemeente Sprang- Capelle heeft het ETI een lapport samengesteld. Het advies van het ETI was de uitbreiding van de tuin bouw te stimuleren door de aanleg van zgn. „tuinbouwterreinen". Daar voor zou men gronden moeten aan kopen. In een concentratie van tuinbouw bedrijven van enige betekenis kan 't veilingwezen een behoorlijke omzet per aangevoerd produkt bereiken, wat noodzakelijk is voor een goede prijs vorming. Bij een groot aantal tuin- Burg. M. van Prooijen bouwbedrijven in het gebied wordt 't mogelijk om het tuinbouwonderwijs goed te organiseren en om tuinbouw- voorlichting, alsmede deskundig on derzoek te richten op de specifieke vraagstukken van de streek. Ook zullen er toeleveringsbedrijven kun nen ontstaan. Om dit te bereiken zal door de tuinder ook een goed inkomen moe ten kunnen worden bereikt. De renta biliteit van het tuinbouwbedrijf is nu in sterke mate afhankelijk van de af zetmogelijkheden en van de omstan digheden, waaronder de tuinbouw- produktie plaats vindt. Daarom is, zo vertelde ons burgemeester v. Prooijen het streven van de gemeentebesturen van Sprang-Capelle, Waspik en 's Gravenmoer er op gericht te ko men tot een behoorlijke concentratie van tuinbouwbedrijven, wat een ver groting van de centrum-funktie in houdt. Ook wil men de knelpunten wegnemen en de andere produktie- omstandigheden verbeteren. Hieruit is de Tuinbouwstichting ontstaan, die op het moment over 61 ha. verspreid liggende grond be schikt, welke in ruilverkavelingsver- band in één complex bijeen dienen te liggen. Daarnaast zullen de gemeen ten Sprang-Capelle en Waspik, die Op vrijdag 6 september worden van de rijksgebouwen de vlag gen met oranjewimpel uitge stoken. De gemeenten en de burgerij worden dan als ge bruikelijk verzocht dit voor beeld te willen volgen. Maar omdat 6 september nog niet als een nationale feestdag in onze geschiedenis staat opgetekend en de datum velen nog niet erg aanspreekt, is het misschien wel verstandiger om er bij te vertellen, dat dan een prins verjaart. Met name Pr. Claus'. Prins Claus is nog niet zo po pulair als zijn schoonvader. Toch is hij op weg. Als vader van Willem Alexander kwam hij opeens in een heel ander licht te staan. Als het jonge gezin zich straks nog iets uitbreidt, zal niet alleen moeder Beatrix in het oranje-zonnetje komen te staan. Ook de vader deelt in de ouderlijke vreugden en menigeen zal nadien meeleven als zich ook ouder lijke zorgen zouden gaan voordoen. Z.K.EI. heeft bovendien de prettige eigenschap, 'gewoon' met iemand te kunnen praten en hij duikt wel eens onverwacht op tussen het enthousiaste publiek, als er belangrijke sport gebeurtenissen plaatsvinden. Zijn werkkring in het vlak van de ruimtelijke ordening spreekt de burgers minder aan. Men weet nog niet goed, wat men daar nu van denken moet, omdat weinigen begrip hebben van het gespecialiseerde werk dat in dat verband moet worden verricht. Maar hij is een serieus man, die erg veel voelt voor deze arbeid en daar helemaal in opgaat. En dat gaat men in ons land langzamerhand wel geloven. Wie hem wel eens een redevoering hoorde uitspreken, zal blij verrast hebben geconstateerd, dat hij al zeer behoorlijk Nèderlands leerde spreken en dat bij hem minder valt te bespeuren van een Duits accent dan bij zijn schoonpapa. Ook dat pleit dan weer voor zijn leergierigheid en zijn serieuze doorzettingskracht. Prins Claus George Willem Otto Frederik Geert der Nederlanden heeft nog tijd genoeg om verder in te burgeren in ons land. Wij zien die jaren met vertrouwen tegemoet. zelf ook nog over een groot bezit agrarische gronden in de polders be schikken, trachten die gronden in ruilverkavelingsverband aansluitend aan de gronden van de Tuinbouw stichting te krijgen, zodat de stich ting voldoende uitbreidingsmogelijk heden heeft. Al het werk wat de Tuinbouwstich ting kon verrichten is gebeurd. Het wachten is nu op de ruilverkaveling „Het Zuiderafwateringskanaal - De Benede Donge". Als men de oplos sing voor de waterbeheersing accep teert en de financiële middelen zijn er, dan kan men dit voor de weste lijke Langstraat zo belangrijke werk beginnen. Dan kan in de Capelse pol der een groot tuinbouwcentrum ont staan, dat niet alleen goede perspec tieven biedt voor de eigen tuinders, maar ook veel nieuwe bedrijven kan aantrekken en zo welvaart in de streek brengt. VERKEERSMAATREGELEN Binnenkort zal bij de Tweede Ka. mer door de minister van Verkeer en Waterstaat 'n wetsontwerp wor den ingediend dat een jaarlijkse autokeuring verplicht zal stellen. Het is een maatregel waar alle in siders van de automobielbranche warme belangstelling voor hebben, een maatregel die trouwens in di verse andere landen, zoals Zweden, West-Duitsland en de Ver. Staten al bestaat en waarover men in die landen bijzonder tevreden is. Men hoopt via deze verplichte jaarlijkse keuring te kunnen komen tot een sanering van het Neder landse automobielpark. Zoals be kend is ons land de vuilnisbak van West-Europa waar het auto's be treft en op onze Nederlandse wegen rijden heel wat auto's rond, die een gevaar voor alle weggebruikers be tekenen. Bij een dergelijke ver plichte jaarlijkse keuring, vallen al die levensgevaarlijke automobielen prompt af, waardoor de veiligheid op de weg aanzienlijk zal worden bevorderd. Men kan het treffen van deze maatregel zien als een eerste stap naar een veiliger verkeer. Met de verplichte jaarlijkse autokeuring zijn we er namelijk nog niet, want ook al zijn dan de auto's naar men mag aannemen betrouwbaar, de vraag blijft nog altijd wie er achter het stuur zit. Een automobilist ver andert door bepaalde omstandighe den in de loop der jaren ook en het staat wel vast, dat er een deel van deze mensen op een gegeven mo ment minder geschikt is om als automobilist op te treden. We moe ten ook naar sanering van het auto- mobilistendom. Een verplichte pe riodieke keuring van de rijbewijs bezitters zou ook geen overbodige luxe zijn! Tot de ander maatregelen die de minister heeft aangekondigd behoren o.a. het verplicht stellen van veiligheidsgordels, 't verplicht stellen van deelname aan verkeer met een promillage alcohol van 0,5 a 0,8.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1