wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Lichte ontspanning arbeidsmarkt Gewest op de Waalwijk ampe\ X ampe IN NIEUWE WOONWIJK VAN WAALWIJK WORDT GROTE AANDACHT AAN VERKEERSVEILIGHEID GESCHONKEN LEVENSVERZEKERING W. Timmermans en Zonen VRAAG IN METAAL, SCHOEN EN LEDER IS NOG STEEDS GROOT Voorlopig geen hoogbouw meer in Waalwijk Speelveldjes In Sprang komen 24 fraaie woningen gereed Meepraten Geen flats Reconstructie van Baardwïjksestraat Gewonden-Zieken- vervoersdienst 20 75 voordeliger Onderwijs Vrijgekomen perso neel wordt direkt door andere bedrij ven opgenomen Daling Regeringsmaat regelen Ruilverkaveling „Heusden-Vlijmen" aanbesteed B In Tilburg naar: B I MAANDAG 9 SEPTEMBER 1968 89e JAARGANG No. 73 De tcho van het Zuióen /'itgever Waalwijksche Stoomdrukker^ Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p-week (0,30-f 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30-1-10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 I'- kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO' Eerste woningen in plan Zanddonk worden reeds in 1970 gebouwd (van onze verslaggever) WAALWIJK Aan de uitbreidingsplannen die de laatste ja ren in Waalwijk zijn gerealiseerd, kan binnenkort een nieuw bestemmingsplan worden toegevoegd. Bij het gemeentebestuur en de stedebouwkundig adviseur, Ir. Van der Ree, zijn de plannen in voorbereiding van het bestemmingsplan „Woongebied Zand donk". Donderdagavond gaf Ir. Van der Ree tijdens de maande lijkse openbare raadsvergadering een toelichting op het plan, dat in fasen wordt uitgevoerd. In de eerste woonwijk zal in 1970 met woningbouw worden begonnen. In 't plan wordt grote aandacht geschonken aan de verkeersveiligheid. Naast brede wegen, ko- Het nieuwe woongebied Zand donk is geprojekteerd tussen de spoorbaan, het industrieterrein en de Kloosterweg. Aan de noordzijde wordt het begrensd door de ge meentegrens Het bestemmingsplan is verdeeld in diverse woonwijken, waarvan in het hart een diensten centrum is gedacht. Ook is er op verschillende punten ruimte gela ten voor openbare voorzieningen, waarbij dan vooral aan lagere- en kleuterscholen wordt gedacht. De gedachten van Ir. van der Ree gaan ook uit naar voldoende terrei nen voor passieve recreatie. De hele opzet beoogt trouwens rustig wo nen. Het gebied wordt door enkele grote verkeerswegen omsloten, maar zal daarnaast ook zgn. „wandel straten" omvatten, waar geen ver keer wordt toegelaten. Aan derand van deze straten komen dan par keerterreinen. Men hoopt zo een veilig voetgangersgebied te creëren, waartussen aantrekkelijke wandel routes lopen. Hiermee is de ver keersveiligheid gediend. Voor de oudere jeugd worden trapveldjes aangelegd, terwijl de allerjongsten ook speelgelegenheden krijgen. Al deze terreinen sluiten aan op het padensysteem. De eerste woonwijk zal uitsluitend eengezins woningen bevatten, die deels aan rij paden, deels aan de afgesloten straten en pleinen worden gebouwd. Ook is in de opzet rekening gehou den met de mogelijkheid van de bouw van iets luxere woningen, zo als twee onder één kap, met garage. Door het plan lopen waterpartijen, terwijl een grote gracht voor af grenzing van woonwijk en hoofd verkeersweg zorgt. Met de aanleg van woningen hoopt men in 1970 te kunnen starten. De raadsleden hadden in een in formele raadsvergadering al op 13 juni jl. kennis gemaakt met 't plan. De vragen die donderdag werden SPRANG-CAPELLE - Ook in Sprang-Capelle bruist de bouwener- gie. Het gemeentebestuur zorgt er wel voor dat, waar mogelijk, huizen worden gebouwd. In het kerkdorp Sprang komen binnenkort fraaie wo ningen gereed van de Woningbouw- stichting Sprang-Capelle. Deze 24 woningen, gebouwd in blokken van 2 wet garage, zullen worden verkocht. De woningbouwstichting is hier toe omgegaan omdat men middelen no dig heeft om straks opnieuw premie woningen - dan voor verhuur - te kunnen bouwen. De 24 woningen, ge legen aan de Rembrandtlaan en aan ue Jozef Israëlsstraat zijn bijzonder mooi gesitueerd en van alle comfort voorzien. Zo is er een individueel te stoken gasverwarming. Alle inlichtin gen over dit complex zijn te krijgen °P het gemeentehuis in Sprang-Ca- pelle. gesteld, hadden dan ook voorname lijk betrekking op de toen behan delde onderdelen van het plan. Zo zag de fraktie van de Werknemers- partij bij monde van de heer G. Duyvelaar graag een verbinding tot stand komen tussen de Eerste en Tweede Zeine en het woonge bied. „Als we geen toezegging krij gen dat men deze wens rekening wordt gehouden, zullen we ons van medewerking moeten onthouden", stelde de heer Duyvelaar. Ir. Van Ree wees er in zijn ant woord op dat in het plan een dui delijk onderscheid wordt gemaakt tussen wegen voor auto-verkeer en voor voetgangers. De mogelijkheid tot aanleg van een pad nam hij graag in studie. Toen ook burgemeester Teijssen de toezegging deed dat met de wens, die ook bij de andere raadsleden leefde, om tot voldoende wandel paden te komen rekening zal wor den gehouden, kon ook de Werk- nemersfraktie zich volledig met het ontwerpplan verenigien. Bij de totstandkoming van het bestemmingsplan Zanddonk, wil het college van B. en W. ook de raads leden laten meedenken en meepra ten. „Wij hebben gemeend dit nieu we plan eerst globaal te moeten presenteren. Graag vernemen wij van u of u zich met de strekking en hoofdlijnen kunt verenigen. Als het college weet dat u deze voor stellen aanvaardbaar vindt, kan het plan verder uitgewerkt worden", aldus burgemeester Teijssen, die er nog eens op wees dat voorheen al tijd een geheel afgerond bestem- bestemmingsplan de raad bereikte. Nu wordt naar meer inspraak van de zijde van de raad gestreefd. De bebouwing zal voldoende af stand van het kerkhof van St. An- toniushof houden, zo deelde Ir. Van de Ree mee. Dit naar aanleiding van vragen van de heer Van Mosselveld, die vreesde dat men het kerkhof te dicht zou naderen. Van een even tuele verwijdering van graven is nog niets bekend. De heer v. Mos selveld deed het college ook 't idee aan de hand om woningen voor ge handicapten te bouwen. Wethouder Van den Hoven zei, deze gedachte graag te willen be kijken. Dan zal ook onderzocht moeten worden hoe groot groot de belangstelling voor dit speciale type woning is. Om de kostbare bouwgrond zo doeltreffend mogelijk te kunnen benutten, vroeg de heer De Brou wer of ook de bouw van flats was overwogen. In het bijzonder dacht hij hierbij aan de zgn. woningen voor alleenstaanden. In de eerste fase van het plan, zo deelde de bur gemeester mee, komt geen hoog bouw. Wel wordt bij het diensten centrum aan winkelflats gedacht. Het ziet er verder naar uit dat de hoogbouwplannen die er in Waal wijk bestaan, voorlopig van de baan zijn. Binnenkort zal de raad namelijk het voorstel bereiken om een bestemmingsplan, waarin aan hoogbouw was gedacht, om te zet ten in laagbouw. men er ook wandelroutes. Voor de jeugd worden er trap- en speelveldjes aangelegd. De eerste woonwijk zal uitsluitend laag bouw bevatten. Voorlopig zal de bouw van flats terzijde worden geschoven. Burgemeester J. Teijssen deelde nog mee, dat de raad binnenkort voorstellen zullen bereiken om bestemmingsplan nen waarin aan hoogbouw was gedacht, te wijzigen in laagbouw. Ook de raad van Waalwijk besloot donderdagavond tot 't aan gaan van de Gemeenschappelijke regeling Gewonden- en Zieken- vervocr. De overige agendapunten leverden weinig stof tot dis cussie op. In de eerste woonwijk van „Zand donk" zullen uitsluitend woning wetwoningen en premiewoningen worden gebouwd. Juist aan dit type woning is een grote behoefte. Ruim te voor vrije bouw zal er niet zijn. Hoeveel woningen er komen, kon Ir. van der Ree nog niet vertellen. Er zal in ieder geval naar een rui me opzet van de plannen worden gestreefd, zodat Waalwijk als woon. gemeente aantrekkelijk blijft. Met de voorbereiding van dit bestem mingsplan ging de raad akkoord. De Baardwijksestraat zal worden verbeterd. Deze verbetering ge schiedt in twee fasen. Het gedeelte nabij de Parallelweg en de overweg bij de Akkerlaan zal geheel worden gereconstrueerd. De plannen hier over zijn nog in voorbereiding. Met de werkzaamheden aan het noorde lijk gedeelte van de Baardwijkse straat wordt direct na de winter begonnen. Het trottoir aan de zijde van de school zal zestig centimeter smaller worden. Aan de overzijde worden dan parkeerhavens aange legd. Ook de bomen gaan verdwijnen. Hiervoor in de plaats komen klei nere bomen. Van deze reconstructie wordt tevens gebruik gemaakt om de gas- en waterleidingen te ver nieuwen. Dat Ls dringende nood zaak, want in dit oudste deel van Waalwijk doen zich bij storingen di rect problemen voor. Ook de licht masten worden vervangen door nieuwe. Dit vergde een totale in vestering van 148.120,waarmee de raad akkoord ging. De totstandkoming van de ge meenschappelijke Gewonden- en Ziekenvervoer waarover wij eni ge weken geleden uitvoerig schre ven werd door alle raadsleden toegejuichd. Naar aanleiding van een opmerking van mej. Mr. van Doorn, deelde burgemeester Teijs sen mee, dat hij van de waarn. di- rekteur van Provinciale Waterstaat had vernomen dat er op het trajekt Den BoschWaalwijk van de Lang- straatweg vier praatpalen worden geplaatst. Bij een ongeluk kan men dus snel de ambulancedienst en de politie waarschuwen. Ook op 't an dere gedeelte van Waalwijk naar Geertruidenberg komen dergelijke praatpalen. De dienst gaat voor Waalwijk zo'n 20.000,vergen. Dat is ruim 8000 gulden meer dan nu de GGD-dienst MAKELAARS IN ASSURANTIËN Grotestraat 341, Waalwijk tel. 04160 - 4131 "ËJ door: Winstdeling Algemene Premie Spaarwet Rijks Ambtenaren Spaarregeling Inlichtingen: J. Groothuis, Prof. Nolenslaan 9, Waalwijk - tel. 3098 W. Remmers, Van Lovenlaan 18, Waalwijk - tel. 3626 G. Dingemans, Victoriestraat 21, Waalwijk - tel. 3292 kost. Daartegenover staat een veel doeltreffender manier van hulpver lening, waarmee het algemeen be lang is gebaat. De burgemeester verzekerde de raad nog dat er tus sen de nieuwe dienst en de zieken huizen geen enkele relatie bestaat. De patiënten kunnen naar elk zie kenhuis dat zij wensen, worden vervoerd. Ten behoeve van het onderwijs, werden in een 10-tal voorstellen kredieten gevraagd. Hierbij waren diverse bedragen voor de aanschaf van nieuwe leermiddelen. Deze voorstellen ontlokten bij de heer Dercksen de opmerking, waarom dat de ouders reeds deze boeken hadden moeten betalen, als de ge meente ze nu aan de scholen be schikbaar stelt. Wethouder M. van Eyl zei dat hem hierover niets be kend was, doch hij zou kontakt met de betrokken hoofden van scholen opnemen en de raadsleden hierover berichten. Tot slot moest in de vacatures worden voorzien, die in enkede raadscommissies waren ontstaan door het vertrek van de heer A. de Kort. Mej. mr. Van Doorn werd ge kozen in de commissie gemeente Licht- en Waterbedrijven. De heer K. van Laak maakt voortaan deel uit van de Commissie Gemeente- finantiën. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - In het vorige week gepubliceerde interview dat wij met de heer A. Maas, direkteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Waal wijk hadden, kwam duidelijk naar voren dat de situatie op de arbeidsmarkt beter wordt. De cijfers van het maandoverzicht van augustus accentueren dit opnieuw. Ook in het gewest Waalwijk liep de werkloosheid terug. Zowel bouw, metaal als schoenen 'en leer gaven met betrekking tot het aanbod een aanmerkelijke verruiming te zien. ,,De cijfers zijn hoopvol en geven echt geen reden om de noodklok te luiden. Toch zijn er van de week nogal wat negatieve geluiden geval len naar aanleiding van het ETI-rap- port over de werkgelegenheid in Noord-Brabant. Er wordt in commen taren veel gesproken over het verlies, maar men verzwijgt dat er ook nog een zwaar tekort aan personeel is. Dit laatste wordt iedere week op nieuw bewezen door de geluidloze liquidaties. Het vrijgekomen perso neel wordt dan direkt door andere bedrijven opgenomen. Een duidelijk bewijs van arbeidstekort", zo vertel de ons de heer Maas. Ook in het Gewest Waalwijk is sprake van een tekort. In de schoen en lederindustrie worden 240 perso neelsleden gezocht, terwijl de metaal nijverheid nog 179 krachten kan ge bruiken. Ten opzichte van de maand juli is de vraag iets terug gelopen. Veel bedrijven hebben schoolverlaters aangetrokken, terwijl in de metaal sector met name Lips N.V., 50 Tur ken in dienst heeft genomen. Opval lend is ook de vraag in de categorie 'overige beroepen'. Van 35 in juli, gestegen naar 91. Het gaat hier vooral om seizoenarbeiders in de con- servenindustrie. Het aanbod daalde van 613 inge schrevenen naar 574. Ook in de moeilijke categorie minder geschik- ten, minder validen werden enkele mensen geholpen. Toch staan hier nog 258 personen ingeschreven. Dit is de helft van het totale aanbod. In feite betekent dit dat het Gewest Waalwijk een werkloosheidspercen tage van 1,3 kent. Over het hele land nam de arbeids reserve iets af. Nationaal bezien zakte het percentage van 2,2 naar 2; in Noord-Brabant van 3 naar 2,7 en in het gewest Waalwijk van 2,5 naar 2,47, terwijl Dongen met 2,4 gelijk bleef. In totaal verrichtte het Ar beidsbureau de afgelopen maand 433 mutaties. Wel is het duidelijk dat in de win termaanden het werkloosheidsper centage vooral in de bouw, zal toe nemen. Van regeringszijde wordt overigens alles gedaan om deze stij ging zo laag mogelijk te houden. De bouw kent de premiëring, terwijl nu ook een schilderssubsidie voor bin nenwerk van 2,2 miljoen gulden be schikbaar is. Daarnaast is er de scho lingsregeling, met trainingstoeslag voor de bedrijven die deze personen in dienst nemen. Was deze toeslag tot september f 1500, - per jaar, dit bedrag is nu verhoogd tot 3300, - per jaar. Van rijkswege zal binnen kort ook met een grote omscholings campagne worden gestart. Dinsdag werd door de plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling „Heusden-Vlijmen" aanbesteed het uitvoeren van 175 ha. kavelinrich tingswerken in complex '66. Het be treft hier een gebied onder de ge meente Heusden, dat wordt omsloten door de Hoge Maasdijk aan de west zijde, de Hedikhuisense Maas ter zuidzijde, de toevoerleiding naar ge maal Groenendaal aan de westzijde en de nieuwe dijk tussen Bokhoven en Hedikhuizen aan de noordzijde. De uitslag was als volgt: 1. Aannemer G. B. de Koning N.V. te Genderen, 376.000, - 2. M. A. Gubbels te Helvoirt, 400.000, - 3. N.V. v.h. M. Hoeke en Zn. te Nieuwkuijk 417.000,-; 4. Gebrs. Bool en J. C. Jonkers te Oude Tonge 419.000,-; 5. Aannemer H. de Jager te Sliedrecht 419.000, - 6. A. Oldenberg en Zn. te Nieuwendijk 420.000,— 7. Fa. Gebr. Verlouw te Ammerzoden 421.500,-; 8. Joh. Vissers en Zn. te Kerkdriel 423.000, 9. Wegenbouwbedrijf Tilburg te Tilburg 425.000, - 10. Fa. Wed. G. Hoeke en Zn. te Nieu wendijk 425.000,-; 11. Fa. H. Kuijpers en J. van Wijgerden te Udenhout 427.000,- 12. Gebrs. Verlouw te Ammerzoden 432.500; 13. Fa. Joost Visser Bzn. Sliedrecht 435.000, - 14. Gebrs. H. en F. Ploegmakers te Vinkei 437.000,-; 15. Schellekens Wegenbouw N.V. Heusden 439.000,-; 16. Fa. van de Hilst en Van de Werd te Eist 442.000, 17. Fa. W. Pennings en Gebr. Crey te Rosmalen 450- duizend. (JA kan U héél wat tijd (en ergernis) besparen. WIJ DOEN HET plisseren, repareren, ajouren, borduren, inkor ten, stoppen, vermaken enz. enz. WIJ MAKEN HET stofknopen, ceintuurs, gespen en nog véél ander atelier-werk. Heuvelstraat 14 Door een inval in het clubgebouw van de Socialistische Jeugd, afdeling Rijnmond aan de' Gaffeldwarsstiaai in Rotterdam heeft de politie een ernstige verstoring van de laaislt tap toe-avond in Delft verijdeld. Zater dagmiddag werden in het gebouw 33 jongelui tussen 16 en 24 jaar uit Rotterdam, Amsterdam en Delft aan gehouden. Vuurpijlen, rook- en traan- gasbommen en een grote hoeveelheid knikkers iverden in beslag genomen, evenals een uitvoerig „draaiboek hoe de Taptoe moest worden gesabo teerd.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1