waalw?jkse en UnqstRaatse coiu^nt Het gevaar van misrekening WERELDPRIMEUR OP GEBIED VAN STRAATVERLICHTING LANGS LIPSSTRAAT Jr FANTASIELOZE MILJOENENNOTA van C~Yïlierlo Piiilips ontwikkelde hege-druk natrium- Lamperi van 250 watt Nieuwe verlichting Bouwaktiviteit Alle gronden praktisch verkocht Goedkope woningen blijven nodig Gemeenschapshuis Roeivijver wordt open recreatie- objekt -Qxcluóieve cJ-lerenklediricj WAALWIJK Niet gehouden beloften Zwaarder Toeval Werkloosheid De DONDERDAGAVOND 19 SEPTEMBER 1968 89e JAARGANG N0 76 het Zuióen waffwüksche Stoomdrukkerij Waa Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt.' (3,65 10 ct. inc.k.) 3,75 ï'- kwrt. P- Post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO' Drunen feit dankzij bouwaktiviteit binnenkort 11.000 inwoners Na de aanvankelijke golf van ver ontwaardiging die opging bij de plotselinge bezetting van Tsjecho- slowakije, komen nu de meer rustig en bezonken meningen los. Ook nu, na enige tijd, is men eerst in staat om de konsekwenties van het ge beuren te overzien en uit alles komt nu wel vast te staan dat de Sowjets zich op een meer dan afschuwelijke manier hebben vergist. De affaire „Tsjechoslowakije" kan genoteerd worden als een misrekening van de Russen. Hoe zoiets in onze moderne tijd mogelijk is, is vooralsnog 'n raad sel, maar we worden gekonfron- teerd met het feit dat iets derge lijks dus mogelijk is. Dat betekent, dat iets dergelijks zich in de toe komst zou kunnen herhalen en de mogelijkheid is dan niet uitgesloten dat een en ander aanmerkelijk ern stiger gevolgen voor de wereldvre de zou hebben dan nu. Uit alles blijkt nu wel dat de Russen volko men verkeerd geïnformeerd zijn ge weest over wat zich in Tsjechoslo wakije voltrok, terwijl zij tevens een verkeerde mening hadden over de reacties die hun ingrijpen in dat land in de wereld zou uitlokken. Het is helemaal niet denkbeeldig dat de Sowjets door bepaalde om standigheden in de naaste of verre toekomst ook een misrekening in dit genre zouden kunnen maken ten aanzien van bijvoorbeeld West- Berlijn, of een of ander ander knel punt; dan zou het leed niet te over zien zijn. De gebeurtenissen in Tsjechoslo wakije hebben ons duidelijk ge maakt dat we helaas op alles voor bereid dienen te zijn, hoe naar we dat ook allemaal mogen vinden en dat betekent, dat de NAVO toch niet zo'n onnutte organisatie is als de laatste tijd door velen wel werd gesuggereerd. Diezelfde NAVO is in 1948 toevallig ook ontstaan als re acties van West-Europa op de staatsgreep in Tsjechoslowakije, waardoor dit land binnen het com munistische machtsblok kwam. Nu hebben de gebeurtenissen in Tsje choslowakije wederom een opleving van de NAVO tot gevolg. Zeker nu is komen vast te staan dat de krachtsverhouding tussen NAVO en Warschaupact wel wat onvoordelig v9?r de NAVO blijkt te zijn. Ter wijl men in West-Europa steeds meer stemmen hoorde opgaan om 't budget van de NAVO te beperken en de kracht te beknotten, trok men zich daar in Oost-Europa weinig of mets van aan en maakte men juist van deze omstandigheid gebruik om de eigen kracht zo hoog mogelijk op te voeren. Zeker, wat mankracht betreft ont- open de twee militaire blokken el kaar niet zo veel, 875.000 man van oon ni(^VO staan tegenover ongeveer 990.000 man van het Warschaupact. Maar wanneer we gaan praten over tanks en vliegtuigen, dan moet men jammer genoeg vaststellen dat de warschaupactlanden over ongeveer tweemaal zoveel tanks en vliegtui gen beschikken. Het staat dus vast dat de Sowjets en hun bondgenoten op het gebied van de conventionele bewapening een zeer grote voorsprong hebben, maar staat tegenover, dat de Ver enigde Staten (niet west-Europa) een nog bescheiden overwicht heb- en waar het gaat om de nucleaire (van onze verslaggever) DRUNEN In het afgelopen jaar was er in Drunen een minimale toename van de bevolking. Dat was, zo als burgemeester mr. H. Stieger in zijn nieuwjaarsrede zei, voornamelijk te wijten aan 't gebrek aan nieuwe woningen. Voor dit jaar hoopte Drunens eerste burger op het gereedkomen van een groot aantal woningen en de hiermee gepaard gaande stijging van het inwoner tal. Die prognose is juist gebleken. Drunen is hard op weg om de 11.000ste inwoner in te schrijven. In de eerste 8 maanden van dit jaar noteerde de burgelijke stand een toename van 260 personen, tegenover 21 in 1967 en 220 in 1966. Aangezien er vóór de jaarwisse ling vele tientallen woningen gereedkomen, ligt het in de lijn der verwachtingen dat Drunen dit jaar enkele honderden inwoners meer heeft en hiermee de 11.000- grens haalt. Drunen staat momenteel in het middelpunt van de belangstelling bij verlichtingsdeskundigen. De straatverlichting in de Lipsstraat is namelijk een wereldprimeur van Philips. Er is hier geen fabrieks-, maar een laboratoriumprodukt toe gepast. De gebruikelijke lage-druk natriumlampen (oranje-schijnsel), die de hoofdwegen van praktisch alle grote steden verlichten, zijn in Drunen vervangen door hoge-druk natriumlampen van 250 Watt. Hier door wordt een egale verlichting bereikt, waarbij de passanten niet „verbleken" zoals dat bij het ande re soort lamp het geval is. Als eerste gemeente in Nederland heeft Drunen de primeur van deze speciaal ontwikkelde lampen ge kregen. Hetzelfde soort, maar dan met een sterkte van 400 Watt is op het nieuwe Schiphol te vinden. De verlichting werd hier zo enthousiast ontvangen, dat men van Philips- zijde besloot een straatverlichting van 250 Watt te ontwikkelen. Deze laboratorium-vondst is in de mo derne aluminium (Lips) masten ge plaatst. De Philips-reclametrein heeft van de Lipsstraat een film gemaakt, terwijl er 's avonds regel matig gemeentebesturen en Philips- employé's de verlichting komen be kijken. Vanaf de nieuwe Langstraatweg heeft Drunen dus een riante entree. De overgang naar de dorpskern doet jammer genoeg wat „donker" aan. De direkteur van de Dienst Open bare Werken, de heer Horsten, zegt hierover: „Inderdaad, de verlichting in de kom van Drunen is hard aan vernieuwing toe. Dat is echter een kostbare zaak, omdat hier aUemaal nieuwe kredieten voor aangevraagd moeten worden. De reconstructie zal heel geleidelijk in verschillende fasen moeten geschieden. In de nieuwe uitbreidingsplannen wordt direkt voor een passende verlich ting gezorgd. De kosten hiervan zijn bij de kosten van het bouwrijp ma ken inbegrepen". In de nieuwe uitbreidingsplannen komt ook een goede verlichting, die qua sterkte aangepast wordt aan de belangrijkheid van de straten. Dat zelfde geldt ook voor de straatbe dekking. bewapening, maar deze nog kleine achterstand zijn de Russen momen teel snel aan het inhalen. Wanneer men de zaken zo be kijkt, blijft de vraag bestaan of de zogenaamde vrije wereld in de naaste toekomst in staat zal zijn het krachtsevenwicht te handhaven, want het is slechts dit krachtseven wicht dat een belangrijke factor is voor het Oosten, om zich eerst eens grondig te bedenken alvorens on beraden stappen te doen. Wanneer het krachtsevenwicht zou doorslaan in het voordeel van de Sowjets, is de kans groot dat de angst voor 'n eventuele misrekening kleiner zal worden. En dat dient zonder meer te worden voorkomen. De bouwaktiviteit in Drunen is groot. In twee uitbreidingsplannen, West en Vennen Oost, komen een 370 woningen gereed, terwijl er nog 100 in voorbereiding zijn. In West zijn 170 woningen in aanbouw of al gereed. Hieronder zijn 130 premie woningen, bestemd voor verhuur. De belangstelling voor deze wonin gen van het Z-kamer type is groot. Ondanks het feit dat Lips een aan tal reeds gereserveerde huizen aan de Woningbouwstichting terug gaf (de reden hiervan is duidelijk: het niet slagen van de wervingsakties voor personeel, waarbij het aanbod van een woning dus niet de door slag kon geven), levert dit voor de verhuur geen problemen op. Reeds zijn er 60 bewoond, terwijl elke week een blokje wordt opgeleverd. Hieruit blijkt de aantrekkelijk heid van Drunen als woongemeen- te. „Er vestigen zich veel mensen die niet economisch gebonden zijn aan Drunen. Nu de huizenmarkt zeker in deze categorieën weer rui mer is, blijkt hieruit duidelijk de aantrekkelijkheid van Drunen. Dat is ook sterk te merken in de sector koopwoningen. Hiervan zijn er in West als Vennen Oost enkele tien tallen in aanbouw. Verreweg de meeste zijn al verkocht", aldus bur gemeester mr. H. Stieger. De bouwaktiviteit van particulie ren komt de aantrekkelijkheid van het plan Vennen Oost ten goede. Zo komt er afwisseling tussen de projekten van de gemeente en de n. Burgemeester mr H. Stieger Een van de nieuwbouwwijken in West woningbouwstichting. Deze stich ting bouwt in dit plan 56 woningen van een nieuw type met een alumi nium voor- en achtergevel. Als de eerste huizen hiervan gereed ko men, ongeveer over een maand, or ganiseert de gemeente een zoge naamde „bouwdag". Over het plan Vennen Oost is ie dereen erg enthousiast. Het is het eerste volwaardige plan in de ge meente van de stedebouwkundige Ir. Margy. De mogelijkheden zijn groot. Werd medio 1967 begonnen met het bouwrijp maken van de gronden, nu zijn al 200 woningen in aanbouw, terwijl alle overige gron den praktisch zijn verkocht. „We kunnen alleen nog enkele particu liere bouwers helpen. Het is verba zend ho^ hard het met de uitgifte van gronden in dit plan gaat", al dus burgemeester Stieger. Het is een alomvattend plan met woningwetwoningen, premiewonin gen, bungalows, bejaarden woning en en wellicht ook zgn. „drive-in wo ningen". Daarnaast is als afsluiting van het plan nog de mogelijkheid gelaten om enkele blokken galerij- woningen te bouwen. In Vennen- Oost komen verder alle noodzake lijke openbare voorzieningen, zoals kleuter- en lagere scholen. Ondanks alle bouwaktiviteit is er in Drunen nog steeds een groot aan tal woningzoekenden. „We moeten ook de komende jaren trachten in het kader van de sociale woning bouw woningwetwoningen en goed kope premiewoningen te bouwen. Deze blijven nodig. De 116 woning wetwoningen die nu gereed komen, zullen een groot aantal zoekenden oplossing bieden, maar beslist niet voldoende. Ook is er wel sprake van een lichte doorstroming, maar dit zet nu niet bepaald zoden aan de dijk. Aan de goedkope woning blijft een grote behoefte bestaan en daarmee houdt het gemeentebestuur terdege rekening", aldus burgemees ter Stieger. Naast de woningbouw zijn er in Drunen nog heel wat andere plan nen in voorbereiding of zelfs al ge realiseerd. De nieuwe 12-klassige MAVO-school met gymnastiekzaal is reeds in gebruik genomen en zal over enige tijd officieel worden ge opend. Dan is er de nieuwbouw van het bejaardencentrum St. Clemens- hof, het veilinggebouw De Lang straat dat begin volgend jaar in ge bruik wordt genomen en natuurlijk niet te vergeten de nieuwe Lang straatweg, die Drunen een riant binnenkomen bezorgt en aafi de passanten de nieuwe wijken van de gemeente toont. Als het krediet van 150.000, door Ged. Staten wordt goedge keurd, zal zo spoedig mogelijk wor den begonnen met de verbouwing van „De Hoge Braken", het nieuwe Gemeenschapshuis van Drunen. Het voorgedeelte wordt ingericht als bi bliotheek en leeszaal, zodat hiermee ook in een grote behoefte wordt voorzien. Verder zal het hele ge bouw worden gemoderniseerd. Me dio volgend jaar hoopt men 't nieu we Gemeenschapshuis in gebruik te kunn ennemen. Over een nieuwe bestuursvorm kon burgemeester Stieger ons nog niets vertellen. Een open recreatie-objekt komt er bij de 24 ha. grote roeivijver, langs de Duinweg. In het kader van het Structuurplan voor de toeristi sche inventaris Loonse en Drunen- se Duinen, past dit projekt uitste kend. Er komt overrecreatie met klein watersport, voor iedereen gra tis toegankelijk. Het is beslist de bedoeling dat het een open recrea- tieobjekt wordt, ongeacht de ex ploitatie. Het laatste plan is de sporthal. Voordat hier tot realisatie kan worden overgegaan, moeten er nog heel wat hindernissen worden genomen. De belastingdruk wordt in ons land steeds zwaarder (van onze financiële medewerker) De Nederlandse economie gaat in de richting van een evenwichtsher stel, zegt minister Witteveen in zijn miljoenennota. Meer dan ooit wordt uit de cijfers duidelijk dat dit evenwicht duur moet worden ge kocht. De uitgaven blijven stijgen, de tekorten worden miljarden en wij blijven voorthollen om die tekorten te dekken. In 1969 is een te kort geraamd van ruim ZVi miljard. Elk jaar moeten wij met span ning kijken naar de wijze waarop het kabinet tracht de uitgaven- en inkomsteneindjes aan elkaar te knopen. In feite betekent onze opvatting dat de staatstaak meer omvangrijk wordt, een verzwaring van de fiscale last. De belastingheffing is geen vrucht meer van rechtsoverwegingen, zij wordt beheerst door econo mische noodzakelijkheden, zo men wil, wenselijkheden. Op zichzelf is dat al ernstig genoeg omdat het terzijde stellen van de rechtsbeginselen, ook op fiscaal gebied, het maatschappelijk onbeha gen moet vergroten. Dit proces is onvermijdelijk als men onder de mocratisch regeren verstaat het vinden van de grootste gemene deler uit alle lasten en wensen die men kan opleggen, respectievelijk wil bevredigen. In Nederland trachten wij zo te regeren en de aangekon digde maatregelen zijn er de neerslag van. De regering zal de ongunstige af trekregeling wegens buitengewone lasten met twee jaar verlengen., De belofte van tijdelijkheid wordt weg gevaagd. Evenmin komt de regering haar belofte na om de loon- en in komstenbelasting te verlagen en aan te passen aan de door inflatie toegenomen progressie. Alleen aan de voet van de inkomensladder wordt een vermindering gegeven die langzaam wegebt en geheel ver dwenen is wanneer men 27.000. per jaar verdient. Vervolgens wordt de tabaksac cijns opnieuw verhoogd, zodat vol gend jaar een pakje sigaretten 1.75 gaat kosten. Een reden waarom de tabaksindustrie deze extra last moet dragen, wordt niet eens opgegeven. De herziening van de vennoot schapsbelasting, die wel een verla ging inhoudt, zal toch nog 55 mil joen gulden meer in de schatkist brengen. De motorrijtuigenbelasting zal worden aangepast aan de waar devermindering van het geld. Ook daar weer verhoging van lasten. Als nieuwe belasting wordt een loonsomheffing in uitzicht gesteld, waarvan de opbrengst naar gelang de economische situatie kan worden aangewend voor speciale doelein den, maar die in feite bedoeld is om weer ergens geld vandaan te halen. De invoering van de verhoogde omzetbelasting was al aangekon digd, maar deze nieuwe belasting naar toegevoegde waarde zal in '70 weer verhoogd moeten worden om daarmee het pad voor verlaging van directe belastingen te effenen. Het is een monotome opsomming van lastenverhogingen zonder enige lijn, zonder beginsel. De enige lei draad is geweest het ontzien van zoveel mogelijk politieke grieven en voorts moet iedereen, waar mo gelijk, nog iets meer betalen. Zelfs de gemeentelijke heffingen zullen nog stijgen, zo wordt aangekondigd. In een jaar tijd is de staatsschuld met 3 miljard gestegen. Het beeld in het komende jaar zal niet veel anders zijn. Is deze begroting een proeve van goed doordacht financieel staats manschap? Het is een fantasieloos stuk. De regering heeft beseft dat zij politiek vast in het zadel zit. De tijden kunnen politiek de ongunst dragen. Er worden enige belastingverla gingen voorbereid. Zij zullen ver moedelijk in 1971 tot hun recht ko men. Dan zijn er nieuwe verkiezin gen. maar dat is vanzelfsprekend toeval. Hunne excellenties zijn be zig de stoelen op te poetsen voor de volgende zittingsperiode. Aan toe zeggingen uit vroegere partij- en verkiezingsprogramma's denkt nie mand meer. Men moet tenslotte praktisch zijn. Er zijn ook goede aspecten in deze begroting. Het beleid is wel duidelijk gericht op versterking van het industrieel potentieel in 't land. De partiële bestrijding van de werk loosheid zal worden voortgezet, ook nu de cijfers een dalend verloop vertonen. Eind augustus waren er 74.000 werklozen. Voor het geld heeft men een merkwaardige bron gevonden. De invoering van de nieuwe omzetbe lasting zal 110 miljoen meer op brengen. Bovendien leidt de over gangsregeling er toe dat er in 1969 nog 236 miljoen extra binnen komt. De regering zal dit geld ge bruiken voor de werkloosheidsbe strijding. (Vervolg op pag. 3)

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1