wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couraiu M. van Fiji door schoolgemeenschap woensdag uitbundig gehuldigd Burgemeester Teijssen opent vrijdag Luxorama-10 madame I Slagroomborstplaat 1è* M-m.m-mmM.mMwm-u.M- Meelfabriek Ëebr. Teuriings nam nieuwe siln van 800 ten ingebruik mm Garage en Quick Service „Bloemenoord" VERS VAN DE PERS 25 JAAR LERAAR AAN DR. MOLLERGOLLEGE IN WAALWIJK KLEINKUNSTKAROESEL VOOR IEDEREEN 1 Ook grote verdien sten op maatschap- peEijk terrein in Waalwijk Groei van de scliooB De docenten Sfeervofi schoolleven Na het feest ver dwijnt oude bioscoop SHELL Wij voeren uit: Drunen BANKETBAKKERIJ VAN MIL d vv. 45 JAAR GELEDEN ALS MEELHANDEL EN VEE- KOEKENFABRIEK OPGEZET SILO VEEKOEKEN Veerdienst Kop van 't Land - Werkendam ook na 1 oktober DONDERDAGAVOND 26 SEPTEMBER 1968 89e JAARGANG No. 78 De tcho \;\n het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) 0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65 10 ct. inc.k.) 1 3,75 I». kwrt. p. post 4,25 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraav 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO'' (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Dat de schoolgemeenschap van het Dr. Mollercollege in Waalwijk de heer M. van Eijl waardeert, bleek woensdagmorgen wel uit de huldiging die deze 'zilveren leraar ten deel viel. In de aula was toen een bijeenkomst belegd om de heer Van Eijl en zijn familie met het 25-jarig leraarsjubileum aan het Dr. Mollercollege te fêteren. Zowel aan de zijde van het curatorium, docenten als leerlingen werd de jubilaris - die ook in het maatschappelijk leven van de schoenenstadgrote verdien sten heeft - alle lof toegezwaaid. De president-curator, de heer J. Timmermans, wierp een korte terug blik op de afgelopen 25 jaar. In ge dachten ging hij terug naar augustus 1943 toen de heer Van Eijl als leraar aardrijkskunde en geschiedenis aan het Dr. Mollercollege was benoemd. „Als leraar heeft U zich grote ver diensten verworven, vooral ook door de omvang met de jeugd, waarvoor U uitstapjes en excursies organiseer de. Ook als regisseur van het school- toneel hebben wij U leren waarderen. Juist dit werk bracht U dicht bij de jeugd". „Uw ambitie en sociaal gevoel maakten U ook buiten de schoolge meenschap een verdienstelijk man. Dan denken we aan de Kunstkring, Uw raadslidmaatschap en thans het wethouderschap. Hierdoor werkt U met en in de gemeenschap", aldus de heer Timmermans, die naast de ge lukwensen van 't curatorium de heer Van Eijl een schrijven van het hoofd bestuur van „Ons Middelbaar On derwijs" en een geschenk onder cou vert overhandigde. „In het college bent U een ver dienstelijk man, die de hele groei periode van de school hebt meege maakt", zo sprak de rector drs. Th. Noorman-van der Dussen. Van 218 leerlingen in 1943 is het Dr. Moller college uitgegroeid tot een onderwijs instituut van 840 leerlingen. „Als docent in een van de kernvakken heeft U ook de groei van de MMS meegemaakt, waarvan U het verdwij nen ongetwijfeld zult betreuren". De rector schetste de belangstelling die de jubilaris voor de leerling heeft. Daarbij memoreerde hij ook de activi teiten op sportgebied en de taak, die de heer Van Eijl als wethouder van de gemeente Waalwijk heeft te ver vullen. De heer Noorman van der Dussen hoopte dat de leerlingen daarvan steeds profijt zouden hebben. Na een muzikaal intermezzo van een meisjeskoor, onder leiding van M. van EIJL Frans Wilmont, vertolkte dr. A. Vos sen de gevoelens van de leraren. „We constateren dat je vandaag van zilver bent en daardoor bijzonder kostbaar. Een reden te meer om je op handen te dragen. Over het vak aardrijkskunde dat de heer Van Eijl doceert zei de heer Vossen: „Over deze dolle aarde moet jij nu al 25 jaar zinnige dingen zeggen en dat lukt je nog ook". Ook hij roemde de wijze waarop de heer Van Eijl jonge mensen tracht te helpen een plaats te vinden in de samenleving. De dank voor de collegiale houding uitte Dr. Vossen niet alleen in woorden maar hij bood een fraaie dia-projektor aan. Het deed Mary Bertels - die sprak namens alle leerlingen - veel plezier dat het juist het jubileum van de heer Van Eijl was waarbij een meisje iets namens de schoolgemeenschap mocht zeggen. Zij zag daarin een bijdrage van de heer Van Eijl aan de eman cipatie van de vrouw op school. (Waarop de heer Van Eijl later ant woordde dat het daarom des te meer te betreuren viel dat de MMS gaat verdwijnen). „U weet een sfeervol schoolleven te scheppen, waarbij U ook het culturele leven van Waalwijk tot de schoolgemeenschap tracht te laten werken"Mary Bertels verraste de jubilaris met een geschenk. In een voor iedere spreker toepas selijk woord dankte de heer Van Eijl voor de hulde die hem door curato ren, docenten en leerlingen van het Dr. Mollercollege was gebracht. „Luxorama 10", een kleinkunst- karoesel voor iedereen. Dit is de aan hef van de vele kleurige affiches, die men thans in Waalwijk en omgeving ziet. Vele enthousiaste medewerkers van De Terp en stichting Andreas Zijlmans Groep zijn onder leiding van de Waalwijkse kunstschilder, de heer W. Suermondt het oude Luxor- theater aan het omtoveren in een wa- Bloemenoordplein 26, Waalwijk tel. 04160 - 2138 kleine en grote reparaties aan uw auto onderhoudsbeurten veiligheidsinspecties verkoop auto-accessoires Wij zijn ook 's avonds tot 9 uur open voor kleine reparaties, doorsmeren en olie-verversen. Benzinepomp geopend van 7.30 tot 23.00 uur. Zondags van 11.00 tot 19.00 uur. re kleinkunstkaroesel. Men vindt daar een kleialkoof, klodderkamers en de verschillende kleinkunsttapperijtjes, die aan het geheel een feestelijke sfeer gaan geven. Jong en oud kan hier ontdekken, welke verborgen ta lenten hij in zich heeft. Vrijdag 26 september om 19 uur zal burgemees ter Teijssen dit klodderfeest officieel openen. Verder zal iedereen welkom zijn drie dagen lang vanaf 15 uur tot 24 uur. De entreeprijs bedraagt voor volwassenen 1,50, voor jongeren ƒ1,-, inclusief klodderkleed. Ook aan de kinderen is gedacht, want de ze kunnen zaterdag- en zondagmid dag voor 25 cent hun kinderlijke fan tasie komen botvieren. Ook zijn er welkom musicerende amateursgroep jes, die in de grote zaal de gelegen heid krijgen om voor het publiek op te treden. Een piano is aanwezig. Kapelaan Vermelis is hiervoor de inpressario en bij hem kan men zich opgeven, adres Pastorie Bemadette- parochie. Ongetwijfeld zal er het ko mende weekeinde een gezellige sfeer hangen in dit centrum van zelfdoe ners en voor iedereen zullen de klein- kunstkroegjes menig ontspannend uurtjes kunnen bieden. Jong en oud kan komen meedraaien in Luxorama 10, de kleinkunstkaroesel, die slechts 3 dagen zal draaien in het oude Luxor-theater, hoek Grotestraat-Put straat. Na die 3 dagen zal de slopers hamer het theater doen verdwijnen, maar de herinnering aan een mooi feest voor velen zal blijven voortle ven. Juliana Regina 1968, 20e deel „Juliana Regina" geeft een jaarlijks overzicht, in beeld en woord, van de gebeurtenissen rond het Koninklijk Gezin. Als begindatum werd 1 sep tember 1948 gekozen, terwijl elk deel jaarlijks op 1 september zal worden afgesloten. Hierdoor ontstaat een werk van grote historische waarde, dat het hart verkwikt van allen, die zich met liefde en aanhankelijkheid rondom ons Vorstenhuis scharen. Gp de meest voorkomende wijze werd medewerking verkregen van het Par ticulier Secretariaat van H,M. Ko ningin Juliana en van Z.K.H. Prins Bernhard. De lage prijs maakt het 'n ieder mogelijk zich in het bezit van deze jaarlijkse uitgave te stellen. Dat deze Oranje-kroniek in de loop der jaren moge uitgroeien tot een indruk wekkende rij delen, is de oprechte wens van samensteller en uitgevers. Samenstelling: F. J. Lammers. .Kolonisten in Minnesota Roman van Vilhelm Moberg. Karl Oskar en Kristina Nilsson zijn Zweden ontvlucht, waar het leven 'n voortdurende worsteling was gewor den om van een onvruchtbaar, hard vochtig land een menswaardig be staan te schrapen. Na veel ontberin gen bij het oversteken van de Atlan tische Oceaan vonden zij in Minneso ta ongeclaimde grond van grote rijk dom, uitgestrekte prairies met een zee van gras en onbekende wouden. Daar begonnen zij moeizaam een nieuw leven op te bouwen. Hun strijd om het bestaan tegen de meedogen loze wildernis en de steeds nijpende problemen van armoede en honger, vormen het onderwerp van dit boek. Het is een diepbewogen verhaal over mensen met hun menselijke proble men. Kristina die het moeilijk heeft zich thuis te voelen in dit vreemde land en haar geloofsovertuiging wordt op de proef gesteld als zij een kind ver liest, en Karl Oskar steeds in beslag genomen door de strijd in dit ruige land, vergeet nu een ogenblik de ma teriële zorgen, terwijl hij waakt aan het ziekbed van zijn vrouw. Op de achtergrond vinden gebeurte nissen plaats, die de groei van een jong land tekenen - de komst van de eerste buren, de bouw van de eer ste school en kerk, de groei van een naburige stad. Dit is een levendig beeld van Amerika in opkomst, de dappere geschiedenis van dappere mensen. „Kolonisten in Minnesota" is een geheel op zichzelf staande ro man. In de twee voorgaande delen: „De Emigranten" en „Pioniers in de nieuwe wereld", beschrijft de auteur de reis naar Amerika en de aankomst in Minnesota. Uitgegeven bij Drukkerij Hollandia N.V. te Baarn. damesmode heuvelstraat 77 - tilburg CARNAVAL De commissie carnaval in Drunen heeft dezer dagen vergaderd en een programma vastgesteld voor de komende maanden. Zo zal op 5, 6, 12 en 13 oktober in café P. Klerks een barakconcours worden gehou den. Op 12 oktober is er een voetbaltoer nooi voor alle carnavalsgroepen en op 2 november het jaarlijkse gehuwdenbal. Op 9 november zal op een nader bekend te ma ken plaats het 11-11 bal worden gehouden. j|^ GROTESTRAAT 234 WAALWIJK TELEFOON 2312 (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De uitbouw van Meelfabriek Gebr. Teuriings in Waal wijk is nu voltooid. Enige weken geleden werd de nieuwe silo, die 800 ton kan herbergen, ingebruik genomen. Hierdoor kan het bedrijf de pro- duktie van 400 ton per week nog verder opvoeren. Het laatste jaar heeft de mechanisatie nog meer zijn intrede gedaan, met name in het transport waar nu bijna uitsluitend met heftrucks wordt gewerkt. De fabricage van veekoekjes Het bedrijf is 45 jaar geleden als meelhandel en veekoekenfabriek door de heren A. en W. Teuriings opgezet. De zaak, die in I960 in een nieuw jasje werd gestoken, heeft ook nog vele jaren als olie- en bloemfabriek gedraaid. De laatste jaren uitsluitend als veekoeken- en brokjesfabriek met daarnaast var- kensmeel en duivenvoer. De nieuwe fabriek, die nu geheel voltooid is en waar met de bestra ting van de losplaatsen de laatste hand wordt gelegd, is voor een deel over het water van de haven heen- gebouwd. De granen die per boot worden aangevoerd kunnen nu ook rechtstreeks van de loswal worden afgezogen. Twee schippers zorgen voor een dagelijkse aanvoer van de diverse granen die uit alle delen van de wereld komen. Een zuiginstallatie zorgt er voor dat de granen snel worden gelost. Voordat het graan in de silo's be landt wordt het automatisch gewo gen. Deze 76 silo dienen als opslag- ïuimte voor de grondstoffen zoals soja-bonen, lijnzaad, grondnoten en vismeel. De nieuwe silo omvat 20 cellen met een totale capaciteit van 80o ton. De silo-toren is 25 me ter hoog en kan geheel automatisch worden bediend. Het vroeger silo huis omvat 56 cellen met een capa citeit van 1000 ton. Om veekoeken of brokjes met 'n bepaald percentage aan eiwitten te maken worden verschillende graan soorten gemengd. Dit is tevoren nauwkeurig uitgerekend en op de mengkaarten aangegeven, zodat de gewenste samenstelling in paketten van 200 kg. snel naar de mengketel kan worden getransporteerd. Na gemengd te zijn worden de granen in de hamermolen fijngemalen en in bunkers opgeslagen. Om tot koekjes of brokjes ge perst te kunnen worden is er eerst een bindmiddel, melasse genaamd, aan toegevoegd. Melasse is ongezui verde stroop van suikerbieten. Van deze stroop die met een tankschuit wordt aangevoerd verwerkt men wekelijks 35 ton. In de vorm van briketten of in plaatvorm komt het mengsel uit de persmachine. De ma chines halen een gezamenlijke pro- duktie van 2,5 ton per uur. De koe ken in plaatvorm worden automa tisch ingepakt in paketten van 25 kg. Een aparte afdeling in het bedrijf van de firma Teuriings is bestemd voor duiven- en kippenvoer en vo geltjeszaad. De grondstoffen hier voor hoofdzakelijk mais, erwten en bonen worden per schip aangevoerd en in afzonderlijke silo-cellen opge slagen. Door een goed mengsel van 5 a 6 produkten te verkrijgen is het duivenvoer van de firma Teuriings bij de duivenhouders erg geliefd. Een deel van het silocomplex WAALWIJK - Het Waalwijkse Statenlid drs. D. Schouten heeft Ge deputeerde Staten van Noord-Bra bant in een brief op 31 augustus en kele vragen gesteld ten aanzien van de instandhouding van de veerdienst Kop van 't Land-Werkendam. Gedeputeerde Staten hebben hier deze week op geantwoord. De bespre kingen tussen vertegenwoordigers van colleges van G.S. van Zuid-Hol land en Noord-Brabant enerzijds en het gemeentebestuur van Dordrecht anderzijds hebben er toe geleid, dat tijdens het overleg overeenstemming is bereikt omtrent het bevorderen van een regeling, welke tot doel heeft de voortzetting van de exploitatie van deze veerdienst na 1 oktober 1968. De beide colleges van G.S. hebben het gemeentebestuur van Dordrecht laten weten dat met de regeling in beginsel is ingestemd. Het gemeente bestuur blijkt voornemens te zijn op basis van de voorgestelde regeling de veerdienst na 1 oktober te continu eren.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 17