wAAlwrjkse en LanqstRAatse coimnt LipsN.V. Drunen gaat samenwerken met Alcoa en Elektrokemisk MET WESEL IN DE LUCHT DRINGEN DUITSE T.V.-ZENDERS ONS LAND BINNEN Stap óók over op Hollandia LEVENSVERZEKERING i W. Timmermans en Zonen IN TOEKOMST STERKE PERSONEELSUITBREIDING Concurrentie in het zuiden van Duitse en BeBgische Y.V.-zenders In heel het Band Concurrentie Wordt Wesel „in"? Maatregelen Amusement 20 75 voordeliger Werkgelegenheid zal nog sneller toenemen Hoge omzet Alcoa Elkem Lips In Frankrijk nog steeds studenten- verzet Er komen meer praatpalen langs Nederlandse wegen Zaterdag 12 oktober beginnen in Mexico Olympische Spelen MAANDAG 30 SEPTEMBER 1968 89e JAARGANG No. 79 De rcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschünt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' Wat stellen Nederlandse omroepen en de NIS er tegenover? Het was reeds lang een normale zaak, dat men in het oosten en zuiden van ons land regelmatig luisterde en keek naar buitenlandse zenders die men zowel op de radio als op de televisie dikwijls beter kan ontvangen dan de Nederlandse uitzendingen. Aan die toestand is door Nederland in wezen nooit iets gedaan. Vooral in het noord oosten van ons land is de ontvangst altijd bijzonder slecht geweest en dat heeft er onder andere toe bijgedragen dat men in de loop In het zuiden kreeg Nederland de concurrentie van de Belgische zen ders, maar die was niet zo zwaar. Het gevaar in de concurrentie kwam en komt nog hoofdzakelijk van de Duitse zenders, die vooral op het gebied van de televisie dikwijls met bijzonder aantrekkelijke produkties komen, waardoor de Nederlanders in het oosten en zuiden van ons land de Duitse TV prefereren boven de Nederlandse uitzendingen. Op die manier is reeds ons grensgebied geheel geïnfiltreerd door de Duitse televisie en dit laat uiteraard niet na ook op andere terreinen van in vloed te zijn. Nu is de Duitse zender Wesel in de lucht gekomen. Over deze zen der, zo dicht bij de Nederlandse grens, is reeds veel te doen ge weest. De Duitsers hebben deze zender daar geplaatst om de uitzen dingen van Duitsland II en Duits land III ontvangbaar te maken in een deel van de Bondsrepubliek, vlak langs de Nederlandse grens. Aangezien de zender Wesel ook en vooral het Roergebied moet bestrij ken, heeft de zender een bepaalde capaciteit gekregen, waardoor een zekere rijkwijdte ontstaat, waar door deze zender ook zeer diep in Nederland doordringt. Officieel heeft de zender een be reik van 90 kilometer en zou in dat geval niet verder komen dan onge veer 30 km. ten westen van Nijme gen. In de praktijk is de zender, mits de ontvangstinstallaties daar voor geschikt zijn gemaakt, goed te ontvangen in een cirkel die loopt over Zwolle, Utrecht en Breda. Dat betekent dat Wesel in ruim 1/3 van ons land goed ontvangen kan wor den, terwijl de mogelijkheid hele maal niet uitgesloten moet worden geacht dat in de toekomst zal blij ken dat men ook nog verderop We sel goed ontvangt. Het zal niet lang duren of deze zender zal in het grootste deel van ons land goed kunnen worden ont vangen, niet alleen doordat parti culieren hun antenne voor dit doel geschikt maken, maar ook, omdat as o O nv Blocïi Stibho alle Centrale Antenne Systemen hiervoor geschikt zullen moeten worden gemaakt. Het is namelijk zo, dat daar waar men is aangeslo ten op een C.A.S. men geen eigen antenne mag plaatsen, want daar voor worden juist die Centrale An tennes geplaatst. Men wil het an tennewoud voorkomen. Maar wan neer de gemeente of de woning bouwvereniging of wie ook die de C.A.S. beheert, de bewoners van de huizen niet in de gelegenheid stelt om eigen antennes te plaatsen, dan zijn die beheerders verplicht hun antennes zo in te richten dat de aangeslotenen alle redelijk te ont vangen zenders (dus in dit geval ook Wesel) op hun toestel te kun nen krijgen. Dat zal, naar het zich laat aanzien, de beheerders veel geld gaan kosten, maar hoe dan ook staat vast, dat binnen niet al te lan ge tijd het grootste deel van de Ne derlandse televisiekijkers Wesel zal zien en horen. Het gevolg hiervan is, dat de Ne derlandse zenders en hierbij doelen we op de TV-zenders, zullen moe ten gaan concurreren tegen voorlo pig Duitsland II en later ook tegen Duitsland III. Nu zal men trachten vergelijkin gen te maken met de radio. Maar er is een groot verschil. Bij de radio was en is men aangewezen op slechts het gesproken woord, er was niets te zien. De Nederlandse radio uitzendingen behoefden niet onder te doen voor de Duitse en boven dien was in het grootste deel (het dichtstbevolkte deel) van Neder land de ontvangst van Hilversum beter dan die van het buitenland. Wat betreft de televisie, liggen de kaarten anders. Het dichtbevolk te grootste deel van Nederland kon tot nu toe geen of nauwelijks bui tenlandse televisiezenders ontvan gen en moest het noodgedwongen wel doen met de Nederlandse zen ders. Uit zeer vele reacties blijkt echter, dat het grootste deel van 't Nederlandse volk afkerig is van de manier waarop het medium televi sie door de Nederlandse omroepen en de NTS wordt gebruikt. De om roepen spreken er over dat zij een culturede taak hebben en dat zij daarom niet voetstoots tegemoet kunnen komen aan de wensen van de ongecultiveerde massa, die slechts „brood en spelen" wenst. Neen, de zuilen hebben een taak die zij hoog opvatten en in de praktijk komt 't er op neer, dat men overstelpt wordt door veel politiek gepraat en vele andere programma's waarvoor bij de massa weinig belangstelling bestaat. Zolang de Nederlandse zendge machtigden echter nog het mono- pólie hadden, behoefden ze zich niet beangst te maken, want het ergste dat de tv-kijker kon doen, was de knop omdraaien, maar daarvoor had hij zich toch niet een duur toestel aangeschaft. Nu de Nederlandse omroepen en de NTS de concurrentie gaan krij gen van de Duitse uitzendingen die in veel gevallen aantrekkelijker zijn en meer zijn afgestemd op amu sement en ontspanning, is de kans der tijden juist daar zoveel piratenzenders vond. In de loop der jaren is men zich in Neerlands grensgebieden meer op de buitenlandse uitzendingen gaan oriënteren en dat werd al heel sterk het geval toen de televisie haar intrede deed, waarbij men vooral in het oosten van ons land de Duitse uitzendingen beter kon ontvangen dan de Nederlandse. heel groot, dat het kijken naar We sel „in" wordt. Op zich is dat na tuurlijk niet zo heel verschirkkelijk, ware het niet dat er toch wel enig bezwaar moet zijn tegen de enorme invloed die Duitsland via het zo be langrijke en populaire medium Te levisie in ons land gaat krijgen. We hebben hier te doen met een sterke culturele infiltratie die we niet moe ten onderschatten. Het tegenmotief dat veel Nederlanders de Duitse taal niet machtig zouden zijn kan waar zijn, maar dat neemt niet weg dat dit snel went, dat men al vrij spoedig de Duitse teksten kan ver staan en dan is er vrijwel geen be zwaar meer. Wanneer de Nederlandse omroe pen en de NTS, die nu niets anders doen dan met elkaar overhoop lig gen, geen effectieve maatregelen nemen, dan zou dit kunnen beteke nen dat een heel groot deel van de Nederlandse televisiekijkers niet meer naar de Nederlandse uitzen dingen kijkt, of dat dit kijken al thans bijzonder sterk zou gaan af nemen, terwijl daarnaast een heel groot deel van ons land een achter land gaat worden voor de Duitse TV. Waarheen zullen dan de adver teerders gaan met hun televisie reclame? En is het eigenlijk onze nationale trots toch eigenlijk niet een beetje te na, dat zoiets moge lijk is? Om te beginnen zal Nederland er MAKELAARS IN ASSURANTIËN Grotestraat 341, Waalwijk tel. 04160 - 4131 door: Winstdeling Algemene Premie Spaarwet Rijks Ambtenaren Spaarregeling Inlichtingen: J. Groothuis, Prof. Nolenslaan 9, Waalwijk - tel. 3098 W. Remmers, Van Lovenlaan 18, Waalwijk - tel. 3626 G. Dingemans, Victoriestraat 21, Waalwijk - tel. 3292 aan moeten werken dat onze natio nale radio- en TV-programma's in ons gehele land goed ontvangbaar zijn en dat er wat meer tegemoet gekomen gaat worden aan de wen sen van de luisteraars en kijkers, die tenslotte toch ook hun luister en kijkgelden betalen en toch wel het recht hebben om ook een stem te hebben. Radio en televisie wor den door de meeste Nederlanders nu eenmaal beschouwd als media die er zijn voor amusement en ont spanning en niet voor het voeren van politieke of religieuse propa ganda van bepaalde groepjes. Die tijd is voorbij! Wie daar nog aan gelooft, is uit de tijd. (van onze verslaggever) DRUNEN Lips N.V. in Drunen heeft besloten tot een samenwer king met Aluminium Compagny of America (Alcoa) en met Elektro kemisk A.S. uit Noorwegen. Dit deelde president-direkteur M. Lips donderdagmiddag tijdens een persbijeenkomst mee. In een gedeelte van onze editie van donderdagavond maakten wij hiervan reeds mel ding. Deze samenwerking betreft de vervaardiging van aluminium halffabrikaten en de verwerking daarvan tot eindprodukten. De sa menwerking wordt gerealiseerd door deelneming van Alcoa en Elkem in Lips Aluminum N.V., waarin alle aluminium-aktiviteiten van Lips N.V. zijn ondergebracht. Alcoa en Elektrokemisk nemen hierin ieder voor 25% deel, of tewel te samen voor 19 miljoen. De direktie blijft in handen van Lips N.V., waarvan de heer M. Lips de enige aandeelhouder is. Voor 't personeel heeft deze samenwerking geen gevolgen. In totaal werken er in Drunen 1500 personeelsleden, waarvan 350 in de afdeling alumi nium. Verwacht wordt dat de werk gelegenheid nog sneller zal toene men dan oorspronkelijk verwacht, omdat de expansie van de alumi nium-aktiviteiten zeker zal toene men. Voor eventuele uitbreiding in Drunen heeft Lips nog optie op een terrein van 20 ha. Het Drunense bedrijf heeft be sloten tot samenwerking met Elek trokemisk en Alcoa, om snel de know how te verkrijgen, die de ver dere expansie van het bedrijf ver eist. De vorm van samenwerking brengt bovendien met zich, dat le veranciers van grondstoffen belang hebben bij de resultaten van het bedrijf. Dit betekent een extra ga rantie voor de grondstofvoorziening. De bauxietwinning, de aluinaarde fabriek en de aluminium-smelterij van Alcoa in Suriname en de alu minium-smelterij van Alcoa en Elektrokemisk in Noorwegen zijn ruimschoots in staat om in de hui dige toekomstige grondstoffenbe- hoefte van Lips Aluminum N.V. te voorzien. De heer Lips zei verheugd te zijn dat Nederland nu een aluminium- industrie krijgt, die op geen enkele andere wijze verkregen zou kunnen worden. Lips N.V. heeft ook bespre kingen gevoerd met Hoogovens en Billiton en buitenlandse maatschap pijen, maar hierbij werden steeds restricties ten aanzien van produk- tie en verkoop opgelegd. Bij Alcoa en Elkem was dit niet het geval. De aluminium-afdeling haalt nu een omzet van 20 miljoen. De direktie verwacht binnen 5 jaar een vertien voudiging. De totale omzet bij Lips N.V. bedroeg vorig jaar 130 miljoen gulden. Alcoa is de grootste aluminium- producent op de wereld en houdt zich bezig met de winning van bauxiet, de produktie van aluinaar de, de produktie van ruw alumini um, de vervaardiging van halffa brikaten uit aluminium en de ver werking van aluminium tot eind produkten. Bovendien bezit Alcoa de meest uitgebreide research en ontwikkelingsfaciliteiten van alumi nium op de wereld. Er wordt voort durend speurwerk verricht naar nieuwere produkten en verwer kingsmethoden. Elektrokemisk in Noorwegen is een van de leidende ondernemin gen in de wereld op elektrometal- lurgisch gebied. Ongeveer 60% van de aluminium-produktie in de vrije wereld wordt geproduceerd met „potlines" uitgerust met Soderberg elektrodes, ontwikkeld door Elek trokemisk. Ook 75% van de reduk- tie-smeltovens in de westelijke we reld zijn van dit Noorse bedrijf. Alcoa en Elektrokemisk werken reeds samen bij de exploitatie van een aluminium-smelterij in Moes- joen (Noorwegen), gelegen dicht bij de poolcirkel, waar na de laatste uitbreiding de produktie-kapaciteit is toegenomen tot 90.000 ton alumi nium per jaar. Lips N.V. houdt zich, zoals be kend, bezig met de vervaardiging van scheepsschroeven en met de verwerking van non-ferro metalen tot halffabrikaten en eindproduk- Het Lips-complex in Drunen (Foto KLM-Aerocarto N.V.) In Frankrijk tobt de regering nog steeds met het studentenverzet. De studerenden in la douce France wil len een ingrijpende wijziging van 't universitaire onderwijs. Frankrijks minister van Onderwijs de bekende Edgar Faure heeft inderdaad een ge heel nieuwe aanpak op stapel staan. Dat betekent een forse druk op de Gaulisten. want men zou Faure niet graag zien gaan, temeer daar hij op handige wijze kans gezien heeft de universitaire examens toch doorgang te laten vinden in weerwil van de oppositie van een groep extreme studenten. Het ziet er naar uit dat de tegenstanders zullen moeten in binden en dat Faure met zijn her vormingen succes zal hebben. Mis schien dat er dan eindelijk rust in Frankrijk. De Nederlandse regering schijnt ernst te gaan maken met een be langrijke verbetering van de ver keersveiligheid door het treffen van een aantal ingrijpende maatregelen. Om te beginnen komen er zoge naamde „praatpalen" langs alle au towegen van Nederland. Dat bete kent, dat langs de ongeveer 1500 kilometer autowegen waarover ons land in 1972 zal beschikken om elke 2 kilometer aan weerszijden van de weg zo'n „praatpaal" zal staan. De ze praatpalen worden via telefoon- .ijnen rechtstreeks verbonden met de 14 dag en nacht bezet zijnde We genwachtstations van de ANWB. Op die manier moet het mogelijk zijn om eventueel voorkomende pech en ongevallen dadelijk bij die stations te melden, waarna de hulpaktie prompt op gang kan komen. Zaterdag 12 oktober beginnen de Spelen in Mexico met de openings ceremonie en daags daarop worden de eerste Olympische wedstrijden verwerkt. Diverse onderdelen van de atletieksport komen aan bod, vervolgens basketbal, boksen, voet bal, hockey (o.m. NederlandPa kistan), gewichtheffen, vijfkamp, roeien en volleybal. Tussen Nederland en Mexico be staat een tijdsverschil van 7 uren. De eerste wedstrijden beginnen in Mexicaanse tijd om 10 uur, Neder landse tijd om 17.00 uur. Voorlopig is het daar in het warme Mexico trainen en aanpassen geblazen en als dat eenmaal gebeurd is, begint de grote strijd, die men ook via de beeldbuis kan volgen. Liefst 65 uren Spelen kan men op de TV zien en dat is heel wat. Volgende maand zal de wereld dus in de ban ver keren van de Olympische Spelen. Laten we dan tevens hopen dat de spanning in de wereld is vermin derd en de volkeren dichter naar elkaar zullen toegroeien. ten. Het bedrijf heeft vooral na de laatste wereldoorlog een enorme ex pansie te zien gegeven. In het bijzonder hebben de laat ste jaren de aktiviteiten op het ge bied van aluminium-verwerking bij gedragen tot de groei van Lips N.V. Begin 1968 werd een zeer moderne aluminium walsinstallatie ingebruik genomen met een kapaciteit van 30.000 ton per jaar.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1