waaLwijkse en Lanqstpaatse couRant De derde partij I Ko°" I TOON AARTS t SANERING VAN WASPIK-BOVEN VERGT INVESTERING VAN 2,5 MILJOEN uan CH/lierio een fiets jj I Burgemeester H. C. Welling: meer woningen sanering Waspik-Boven Instruktie bad Nieuwe school DONDERDAGAVOND 10 OKTOBER 1968 89e JAARGANG No. 82 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) 0,32 p.mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO' Enige maanden geleden waren er velen die lachten om de aktiviteiten van George Wallace, de ex-gouver neur van Alabama, die als leider van de zogenaamde 'derde partij' zich candidaat stelde voor het president schap van de Verenigde Staten en dus de strijd aanbond met mannen als Hubert Humphrey van de Demo craten en Richard Nixon van de Re publikeinen. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat Wallace alle kosten en moeite voor niets deed, maar nu, slechts nog één maand voor de door slaggevende verkiezingen in de Ver enigde Staten komt men tot de con clusie, dat George Wallace's popula riteit en goodwill in de V.S. dag na dag toeneemt en dat hij naar het zich laat aanzien gerekend moet worden tot de serieuze kandidaten voor het presidentschap. Deskundigen zijn van mening, dat onder de huidige omstandigheden Wallace geen kans zal zien om Nixon te verslaan. Deze kandidaat van de Republikeinen heeft naar men meent de beste kansen om tot president van de Verenigde Staten gekozen te wor den, terwijl Humphrey van de Demo craten er het slechtst voorstaat. Bij deze toestand is het goed eens enkele aantekeningen te maken. De grote kans die Nixon maakt op het presidentschap van de V.S. toont reeds duidelijk aan, dat het Ameri kaanse volk de politiek van president Johnson afwijst. De zwaartepunten wat dat betreft liggen op twee pun ten en dat zijn de kwestie Vietnam en het rassenvraagstuk. Het Ameri kaanse volk wacht al zo lang en wil nu wel eens een oplossing zien. De gereserveerde politiek van de Demo craten heeft geen successen opgele verd en slechts geleid tot een uit zichtloze strijd in Vietnam met een vijand die nooit van toegeven zal weten en heeft binnenslands ook weinig succes opgeleverd met betrek king tot de rassenkwestie. De negers worden steeds meer agressief, omdat zij menen veel te lang te moeten wachten op hun rechten en dat is er weer oorzaak van dat de verwijdering tussen blanken en negers groter is ge worden. Veel blanken die aanvanke lijk niet onsympathiek stonden tegen over de gelijkschakeling keren zich er nu vanaf. De oorzaak hiervan ligt voor een deel in de te slappe politiek van Johnson, althans dat menen veel Amerikanen. Voor handhaving van rust, orde en veiligheid wensen zij nu krachtiger optredende mannen en zo krijgt bijvoorbeeld Nixon, die een dergelijke politiek voorstaat en als kandidaat voor het vice-president- schap een man als Spiro Agnew koos, die als gouverneur van Maryland toonde in staat te zijn opstandige ne gers te weerstaan, een goede kans. Deze tendens bij het Amerikaanse v°lk, de behoefte aan krachtiger leiding, bergt grote gevaren in zich, dat zien we waar de populariteit van u man als George Wallace zo enorm shjgt. Hij toch is een uiterst rechtse t'guur, een negerhater bij uitstek die, als hij president zou worden, er on getwijfeld voor zou zorgen, dat wat het rassenprobleem betreft de klok een fors eind terug wordt gezet. Ook in andere opzichten is Wal lace een extreem rechtse figuur. Dat z'en we bijvoorbeeld aan zijn keuze van een kandidaat voor het vice-pre- ddentschap. Hij koos daarvoor gene- (Van onze verslaggever) WASPIK - Drie grote wensen staan er op het ver langlijstje van burgemeester H. C. Welling van Waspik: meer woningen, de sanering van Waspik-Boven en een zwembad. „Dit zijn wensen van het gemeentebestuur, maar ook van de bevolking. Zo heeft een onlangs ge houden enquête duidelijk naar voren gebracht dat de topwens bij de inwoners van Waspik een zwembad is. We hebben dan ook vergevorderde plannen om tot de bouw van een instruktiebad te komen". Burgemeester Welling heeft in zijn gemeente meerdere onderzoeken laten instellen. Een daarvan ging over de bejaarden zorg. Hieruit is naar voren gekomen dat de Waspikse bejaarden er prijs op stellen hun zelfstandigheid zo lang mogelijk te behouden. Daarom zijn er 15 ruime patio bejaardenwoningen ontworpen die volgend jaar in het uitbreidingsplan zullen worden gebouwd. Bejaardenwoningen in patio-bouw ,,We kunnen wel een bejaarden centrum gaan bouwen, of het huidige uitbreiden, maar het is belangrijk om te weten wat er onder de betrokkenen leeft. Het grootste deel van de be jaarden prefereert een eigen woning, eventueel aangepast aan hun omstan digheden. Het Katholieke Instituut voor Volkshuisvesting in Utrecht ont wierp het nieuwe type bejaardenwo ning, dat hier in de omgeving niet te vinden is", aldus burgemeester Wel ling. De 15 woningen worden in patio-vorm gebouwd. Ze bevatten een royale woonkamer, een slaapkamer, een logeerkamer, keuken, douche-cel en berging. De toekomstige bewoners behouden op deze wijze hun privacy. De woningen zijn in het uitbreidingsplan, tussen de andere woonwijken geprojekteerd, omdat de bejaarden niet afgezonderd komen te wonen. Uit de onder de be jaarden gehouden enquête is ook ge bleken dat aan het open bejaarden- werk geen behoefte bestaat. „De mensen vervelen zich niet. Ieder heeft zijn eigen werk en hobby en indien nodig bezoekt men de be jaardensociëteit. Het bejaardencen trum St. Joseph, dat 60 bedden telt, is geheel vol. Er is zelfs een wacht lijst. Opvallend is echter het grote aantal bewoners van buiten Waspik. Een van de redenen hiervan is vol gens burgemeester Welling, de pen- sionprijs die in verhouding met an dere centra beslist laag is. Dit is be reikt door een goed economische be stuur. De bejaarden wonen er graag en lang. De gemiddelde leeftijd is meer dan 80 jaar Voor de 15 bejaardenwoningen is meer dan voldoende belangstelling. Met deze gegevens en de uitslag van de enquête in de hand hopen B. en W., bij G.S. in Den Bosch de nood zakelijkheid van deze woningen aan te kunnen tonen. Een nog grote be hoefte bestaat er aan de zogenaamde eengezinswoningen. De lijst van wo ningzoekenden is bijzonder groot. „De woningnood is zeker voor Was pik nog niet voorbij. Er is in het hele raai Curtis Lemay, voormalige staf chef van de luchtmacht, die de me ning is toegedaan dat de Verenigde Staten slechts van haar kernwapens gebruik behoeft te maken om de kwestie Vietnam even te regelen en die eveneens van mening is, dat de V.S. met deze kernwapens in staat is alle politieke problemen in de wereld naar de hand te zetten. Dat een groot deel van het Amerikaanse volk zich achter deze mannen schaart geeft te denken. Het toont wel duidelijk aan, hoe hoog de nood in de V.S., poli tiek gezien, gestegen is, want als de democratische krachten falen, krij gen de extremisten hun kans! dorp geen enkele vrijstaande woning te vinden. We blijven dan ook maar hameren op extra woningen. Er zijn hier jongelui die willen gaan trou wen en al drie jaar staan ingeschre ven", verzucht Waspiks eerste bur ger. Veel krotten Bij die lijst van woningzoekenden komen dan ook de vele noodzakelijke krot-opruimingen Voor minister Roolvink, die de krot-opruiming wil stimuleren, ligt een grote taak. ,,De Woningbouwstichting 'Volksbelang die de laatste jaren nieuw licht is in- geprojecteerd aan de Wieldrechtstr. vormen de afsluiting van het uitbrei dingsplan. Ter afscherming van de polder heeft de gemeente een wind scherm van bomen en heesters aan gelegd. De toekomstige bewoners kunnen vanuit de woonkamer, die op de eerste etage is gelegen de pol der inkijken. Deze week ontving de gemeente ook toestemming om de nog braakliggende gedeelten in het plan bouwrijp te .maken. Winkelgalerij Dit betekent dat ook de bungalow- bouw van de grond kan komen. In het hele plan is nog ruimte voor de bouw van ongeveer 150 woningen. Verder komt er in de Schoolstraat een winkelgalerij, waarin negen een heden kunnen worden ondergebracht. Een behoorlijke winkelstand is nodig om het dorp leefbaar te houden. Het gemeentebestuur geeft allereerst de plaatselijke middenstand de kans om plaats te nemen in deze galerij. -Qxcluóieve <3-terenkledlng WAALWIJK Burgemeester H. C. Welliing geblazen, kreeg een extra contingent van 16 woningen; een druppel op de gloeiende plaat". Toch is er in de vier jaar dat burgemeester Welling de gemeente Waspik leidt al veel ge bouwd. Het uitbreidingsplan is bijna voltooid, zodat men binnenskamers al druk aan het beraadslagen is waar een nieuwe kern moet verrijzen. Opvallend is het dat in de periode van na de oorlog tot heden meer wo ningen in de vrije sector, dan gemeen tewoningen zijn gebouwd. In het oor spronkelijk opgestelde streekplan is Waspik de funktie van woongemeen- te toebedeeld. Of dat ook in stads gewestelijk verband zo blijft valt niet te zeggen. Het staat vast dat Waspik als woongemeente momenteel niet zo bijster veel te bieden heeft. Drive-in" woningen Het contingent woningwetwonin gen voor 1968 zal ook door 'Volks belang' worden gebouwd. Het wor den vrije luxe woningen, namelijk de zgn. 'Drive-in woningen' met garage, c.v. en centraal antenne-systeem. De huizen bevatten een royale woonka mer en 4 slaapkamers. De huurprijs zal waarschijnlijk 170,- per maand bedragen. Iedere woning kan indivi dueel verwarmd worden. Deze drive-in woningen, die zijn Recreatieplan niet te realiseren Een grote teleurstelling voor bur gemeester Welling is het niet door gaan van het oorspronkelijke recrea- Sportaccomodatie Wel is of wordt de sportaccom- mondatie uitgebreid. In het uitbrei dingsplan Noord komt voor de kin deren een speelweide, terwijl er ook een tennisbaan wordt aangelegd. Voor de tennissport is veel belang stelling. Er is een vereniging in op richting, waarvoor zich reeds meer dan 60 personen opgaven. Naar alle waarschijnlijkheid wotdt de tennis club een onderafdeling van de voet balvereniging 'Waspik', welke naam dan zal worden omgedoopt in 'Sport vereniging Waspik'. Bijzonder geluk kig is het gemeentebestuur met de verwerving van de sportterreinen. Het sportcomplex „Elzenhage", dat oorspronkelijk in 1970 verloten zou "moeten worden is geheel in handen van de gemeente gekomen. Hierdoor is het mogelijk, als daar behoefte aan bestaat, het sportpark uit te breiden. Vorige week vrijdag is ook de nieu we toegangsweg tot het industrieter rein gereed gekomen. De grootste helft van dit 20 ha tellende gebied is reeds uitgegeven. Ondanks enkele bedrijfssluitingen - waaronder Du- pont de Nemours - zijn de open gevallen plaatsen weer snel ingeno men. Zo is Waspik verrijkt met Lips Beton. Overigens heeft de gemeente geen behoefte aan grote industrieën. „We moeten trachten ons zelf te blij ven" is de mening van Waspiks bur gervader. lagere Een behoorlijke opleving valt er te constateren in de jeugdbeweging van Waspik. Er zijn nieuwe leidsters aan getrokken, zodat meer clubs gefor meerd kunnen worden. Het zoeken is alleen naar een betere accommoda tie omdat de blokhut voor de vele ac tiviteiten te klein is geworden. Wel wordt gebruik gemaakt van het ge meenschapshuis in Waspik-Boven. Een tevreden geluid kan burgemees ter Welling over het onderwijs laten horen. Nog deze maand zal de nieu we 6-klassige lagere school aan de Carmelietenstraat in Waspik-Boven ingebruik worden genomen. Het dorp beschikt dan over twee' moderne la gere scholen en twee moderne kleu terscholen. Op dit gebied dus geen wensen. Die vallen er te noteren in de wo ningbouw en de sanering van Was pik-Boven, welk laatste plan een in vestering van 2,5 miljoen gulden vergt. Toch zal het er van moeten komen, want met name aan de Schotse Hooglanderstraat staan veel krotwoningen die allemaal voor de tieplan, dat door de Heide Mij. was sloop bestemd zijn. De laatste wens opgezet. Er zou dan aan de water plas, nabij de provinciale weg open lucht recreatie komen. De plannen zijn echter niet haalbaar. Zowel fi nancieel als technisch waren de pro blemen te groot. Voorlopig zijn hier mee alle plannen van de baan. is een instruktiebad, waarna ook de bevolking verlangt. Samen met par ticulieren tracht het gemeentebestuur dit object zo snel mogelijk te verwe zenlijken. Het zou voor de Langstraat dan het eerste instruktie- of zoals men wil overdekt-zwembad worden. mrnmmrn f "X;: Nu de woningnood ten einde loopt, gaan we saneren Nu langzamerhand de woningnood begint af te nemen, de overheid in veel delen van ons land du huren vrij kan geven, doet zich de mogelijkheid voor om ook eens aandacht te schen ken aan zo dringend noodzakelijke andere facetten, zoals bijvoorbeeld de krot-opruiming. In verband met de woningnood, kon daar steeds niets van komen. De nieuw te bouwen woningen moesten steeds een volledige aanvulling zijn van het woningpotentieel en het was bijna niet mogelijk om krotten op te ruimen, omdat men nu eenmaal een verschrikkelijk gebrek aan woningen had. Nu is men in een stadium ge komen, dat dit wel mogelijk is en de balans wijst uit, dat we in ons land nu zo'n 375.000 krotten hebben die als het even mogelijk is zo snel mo gelijk worden vervangen door nor male moderne woningen. Minister Schut heeft hiervoor een plan opgesteld mede in verband met de mogelijkheden die de bouw daar voor heeft. De minister hoopt deze krotten in tien jaar te kunnen ver vangen door nieuwe woningen. Met een gemiddelde van ongeveer 37.500 woningen per jaar zullen de krotten dus gaan verdwijnen. Voorlopig is er voor 1968 94 miljoen voor dit werk beschikbaar, doch dit bedrag zal in 1971 gestegen zijn tot 304 mil joen gulden. De waterplas, waarvan oorspronkelijk een recreatie-object gemaakt zou worden Blijf fit en jong X bij Telefoon 3613 V Grotestraat 322, Waalwijk Mexicaanse studenten willen 01. Spelen niet in gevaar brengen De studenten in Mexico, die in op stand zijn gekomen tegen de regering van dit land hebben besloten geen massabijeenkomsten of demonstraties meer te houden. Er is een oproep ge publiceerd waarin de studenten wordt gevraagd zich niet te laten provoce ren en geen akties tegen de politie te voeren. De studentenleiders ver klaarden dat zij de Olympische Spe len niet in gevaar willen brengen. De studenten in Mexico staan in wezen tussen twee vuren en verkeren in een moeilijke en gevaarlijke posi tie. Enerzijds menen zij dat het nood zakelijk is om via demonstraties en protesten te trachten tot sociale her vormingen in het land te kunnen ko men en druk uit te oefenen op de re gering, maar anderzijds weten zij dat hun kringen inmiddels sterk zijn ge ïnfiltreerd door communistische agi tators die hun demonstraties en pro testen misbruiken om ernstige con flicten uit te lokken en zo te komen tot revolutie om op die manier een communistisch bewind te grondves ten. De socialistische studenten wen sen hier echter niet aan mee te wer ken, doch het blijft voor hen een moeilijke zaak zich van de commu nistische infiltranten te distancieren, zonder hun eigen akties te staken. van het Zuióen In Waspik worden 15 unieke bejaardenwoningen gebouwd O 99 U'-.V' vfSgB tv* V{ p 1 a t r*'rék -rv;L

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1