waaLwij kse en lAnqstRAAtse couraiu de gevaren van een geautomatiseerde wereld slechts f 9,80 „BLOEMENOORD" Raad van Waspik had geen moeite met korte agenda Stap óók over op Hollandia C.W. Wachtels van de Berg 40 jaar aan het onderwijs verbonden Hhhhinderlijk VEEL VERDIENSTEN OP MAATSCHAPPELIJK TERREIN IN WAALWIJK SKIPPY-BAL Beheerst door computer Noodgedwongen Nu nog een finan ciële schadepost Computer beter Argwaan In 1928 aan Prot. Chr. School in Waalwijk benoemd Provinciaal voor zitter De rage van nu Laat Uw kinderen ook meespringen. In de oorlog gevangen genomen Aktief SHELL QUICK-SERVICE Niet alleen hinderlijk maar tevens gevaarlijk. Laat nu Uw banden controleren. Oever-recreatie langs de Maas bij Heusden MAANDAG 14 OKTOBER 1968 89e JAARGANG No. 83 De tcho VAn het Zuióen jitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO,; Later hangt het lot van de hele mensheid van computers af Een nog jong constructiebedrijf in Krimpen aan de Lek, dat aanvan kelijk groeide en bloeide met een bezetting van rond duizend man personeel, ziet zich plotseling voor een katastrofe geplaatst, omdat de nieuwe computer van het bedrijf gedurende enige maanden ern stige fouten heeft gemaakt, die tot een schade van niet minder dan 8 miljoen gulden leidden, waardoor het bedrijf tot de ondergang is ge doemd. Wel heeft het bedrijf bij de fabrikant van de computer een eis die tot schadevergoeding van 5 miljoen gulden ingediend, doch of schadevergoeding gegeven zal worden, blijft een open vraag. Hier hebben we voor het eerst te maken met 't gevaar dat kan schui len in het gebruik van computers. Tenslotte is het een stukje tech niek en zoals aan elk stuk precisie-apparatuur, kan er een mankement ontstaan en wanneer dit onopgemerkt doorwerkt in de uitkomsten van dit mechanisch brein, dan zijn de gevolgen niet te overzien. Uit het gebeurde kan in elk geval worden vastgesteld, dat iets derge lijks met computers mogelijk is, ook al zullen dergelijke gevallen tot de uitzonderingen behoren, maar dat neemt dus niet weg dat het kan en dat betekent dat men zich dient af te vragen of het verantwoord is om in de toekomst een belangrijk deel van ons gehele menselijk doen en laten op aarde te laten bedisselen door dergelijke computers. Voor zover zij als automatische machines voor de produktie worden ingeschakeld, zijn de gevaren niet zo bijzonder groot. Een bepaald produkt zou niet kunnen uitvallen zoals we ons dat voorstelden, maar dat behoeft nog geen ramp te be tekenen. In de industrie schuilt het gevaar dus niet zozeer. Het begint daar waar de computer wordt ge bruikt voor het doen van belangrij ke berekeningen, die niet zonder meer gecontroleerd kunnen worden. Wanneer het gaat om ingewikkelde berekeningen, zoals de kostprijsbe rekeningen van koelschepen op het constructiebedrijf in Krimpen aan de Lek, dan moet de computer met zeer veel faktoren rekening houden. Het gaat dan dus om ingewikkelde berekeningen, waarvan het eindre sultaat niet zonder meer door de mens te controleren is. Of er dan 5 miljoen of 6 miljoen gulden uit de bus komt, behoeft nog geen achter docht te wekken. Toch kunnen der gelijke fouten in de berekening voor een bedrijf een katastrofe beteke nen. Hier begint het gebruik van een computer reeds echt gevaarlijk te worden, want men levert zich zonder meer over aan het doen en laten van een dergelijke machine waarin men wel een blindelings vertrouwen moet stellen, want an ders heeft het gebruik van een der gelijk apparaat geen zin. Wanneer we dan weten dat de fu turologen, de wetenschapsmensen, die zich bezig houden met de toe komstige maatschappelijke, weten schappelijke en technische ontwik kelingen, menen dat 't niet zo lang meer zal duren, of het grootste deel van het gehele menselijke doen en laten, zeker op industrieel en maat schappelijk terrein, zal beheerst worden door computers, dan moet men hierbij toch wel een vraagte ken plaatsen. Gezien de snelle uitbreiding van ons weten en kunnen, zal het in de toekomst niet meer mogelijk zijn voor één mens om bekwaam te zijn in het brede vlak. Men zal zich be kwamen in de diepte, dus speciali seren. Het gevolg van een dergelij ke ontwikkeling is, dat er geen mens meer zal zijn die in staat is het geheel te overzien, ongeacht of dit nu gaat om een groot bedrijf, of om het besturen van een geheel land, of zelfs nog grotere toekom stige eenheden. nv Block Stibke Hiervoor zal men dan noodge dwongen wel moeten overgaan tot het in gebruik stellen van compu ters, geweldig gecompliceerde ma chines die wel in staat zijn met alle factoren rekening te houden. En die in uitzonderlijk korte tijd bepaalde dingen of zaken kunnen berekenen, bekijken of bespiegelen. De mens krijgt dan de door de machine be rekende einduitkomst en kan daar mee verder werken, door te hande len, maatregelen te nemen of wat dan ook. Het ligt voor de hand, dat wan neer op dergelijke terreinen door zo'n machine fouten zouden worden gemaakt, terreinen die soms 't wel en wee kunnen bestrijken van mil joenen mensen, ja eventueel van de gehele mensheid, het toch wel een riskante zaak wordt. Natuurlijk mogen we bij deze be spiegeling niet ontkennen dat ook aan mensenwerk fouten kleven. Toen men nog geen computers ge bruikte en de mens het reken- en denkwerk deed, werden er natuur lijk ook kapitale blunders gemaakt. Door dergelijke blunders van za kenlieden zijn in de loop der tijden al heel wat bedrijven ten gronde gegaan, door blunders van staats lieden zijn oorlogen ontstaan, zijn miljoenen mensen geofferd en is immens leed over de aarde ge bracht. We mogen dus zeker niet stellen, dat de mens het er beter zou afbrengen dan de computer, waarschijnlijk brengt de computer het er beter af, maar waar het om gaat is wel dat men ook in diezelf de computer, die het echt wel beter doet dan de mens, die als het appa raat goed functioneert en geen fou ten kan maken, toch geen onbe perkt vertrouwen mag stellen en wel met nadruk op dat „onbeperkt". Ook tegenover het werk van de computer moet de mens altijd arg wanend blijven staan, want tenslot te blijft nu eenmaal de kans be staan dat er een fout wordt ge maakt. Wanneer het in de toekomst zo ver mocht komen dat computers al gemeen zullen worden ingescha keld, zoals de futurologen verwach ten, dan moet die argwaan blijven bestaan en is men tegenover zich zelf en de mensheid verplicht om, wanneer het gaat om het maken van berekeningen die voor de ge hele mensheid van belang zouden kunnen zijn, dergelijke berekenin gen te laten maken door meer dan één computer en wel zo, dat deze machines onafhankelijk van elkaar werken. Bij een dergelijke werk wijze is de kans de dupe te worden van een foutieve werking van een der computers wel tot een mini mum gereduceerd. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Veertig jaar de jeugd onderwijzen is beslist geen sine cure. Een dergelijk jubileum mag met recht gevierd worden. Dat gaat in Waalwijk op 9 november gebeuren. Dan herdenkt de heer C. W. Wach tels van den Berg het feit, dat hij 40 jaar geleden benoemd werd tot onderwijzer. In die dagen beslist geen gemakkelijke opgave om in het onderwijs aan de slag te komen. „Het mag een wonder genoemd worden, dat het schoolbestuur van de Christelijke School in Waalwijk mij aan stelde", vertelt de jubilaris. De heer C. W. Wachtels van den Berg samen met tijdens het Pinkstervoetbaltoernooi ,zijn" voetbalelftal Het was rond 1928 geen gouden tijd voor de leerkrachten. Na het be halen van het staatsexamen waren er voor de meeste onderwijzers slechts tijdelijke benoemingen weggelegd. Zo ook voor de heer Wachtels van den Berg. Hij deed ervaring op in Wilnis en Vreeswijk. In 1928 kwam de pre- dikantszoon naar Waalwijk om met 2 andere leerkrachten de protestantse jongens en meisjes te onderrichten. „Ik kende heel Brabant niet. Het beviel mij in de Langstraat echter uit stekend. Omdat Waalwijk toen nog geen Gereformeerde kerk had moes ten wij iedere zondagmiddag naar Sprang. Hier kwam ik in contakt met de Jeugdbeweging. Bijna 20 jaar ben ik voorzitter geweest van deze jon gensvereniging. Dat was een mooie tijd", vertelt de heer Wachtels van den Berg. Ook op provinciaal niveau deed de heer Wachtels zich gelden. In 1930 werd hij benoemd tot voorzitter van de Provinciale Gereformeerde Jeugd bond van Noord-Brabant en Limburg. Een funktie die hij tot 1941 vervul de. Daarna bleef hij nog 7 jaar be stuurslid. In deze funktie heeft hij ook tweemaal nauw kontakt gehad met Koningin Juliana, ondermeer op een tuinfeest dat de pas benoemde commissaris Prof. J. de Quay in Den Bosch gaf. Daaraan denkt de heer Wachtels met plezier terug. Ook in de moeilijke oorlogsjaren - toen de Christelijke school enkele jaren gesloten was, bij gebrek aan kolen - bleef de heer Wachtels ak- tief. Samen met de heer A. Dercksen (het huidige prot.chr. raadslid) maak te hij deel uit van de Langstraatse or ganisatie die verzetskrantjes drukte en verspreidde. Dat had de beide Waalwijkers zwaar kunnen komen te staan. De SS kwam namelijk achter de organisatie en arresteerde de heer Wachtels toen hij in 1942 de school verliet. Samen met de heer Dercksen werd hij gevangen gezet in het be ruchte „Oranjehotel" in Schevenin- gen. Na zes weken onder druk gezet te zijn - waarbij de Waalwijkers ove rigens wel behoorlijk behandeld wer den - ging de gevangenispoort weer open. Daarbij werd met zwaardere maatregelen gedreigd, als men weer aan het verzet zou deelnemen. Daar aan stoorden de heren Wachtels en Dercksen zich niet. De heer Wachtels zorgde er voor dat de onderduikers in Waalwijk van broodkaarten wer den voorzien. Met de fiets trok hij er toen ook vaak 's-nachts op uit om in „de klei" de verzetbeweging te steunen. Ook thuis nam hij onderdui kers op. Na de bevrijding ging de Waalwijk- se onderwijzer zich ook aktief met de politiek bemoeien. Hij werd secreta ris van het Comité Wederopbouw dat samen met B. en W. en de noodge- meenteraad in Waalwijk veel tot stand gebracht heeft. Tot 1949 was hij se cretaris van de AR kiesvereniging Nederland en Oranje in Waalwijk en van 1951 tot 1962 voorzitter. Zijn funktie stond hem niet toe in de ge meente-politiek aktief te zijn. Wel bekleedde de heer Wachtels van den Berg dertig jaar het ambt van diaken en ouderling in de Gereformeerde Kerk van Waalwijk. Nog steeds is hij als organist aan de kerk verbonden, Bloemenoordplein 22, Waalwijk Tel. 04160-2138 In haar vergadering van donder dagavond besloot de raad van Was pik in overeenstemming met het pré-advies van B. en W. de woning (boerderij) Benedenkerstraat 69, onbewoonbaar te verklaren. Op des betreffende vragen van de heer A. v. d. Wassenberg stelde de voorzit ter, dat de eigenaar natuurlijk deze woning mag herstellen. Restauratie is toegestaan, mits men voldoet aan de eisen welke volkshuisvesting daaraan stelt. Voor de uitvoering van de bouw van 11 woningwetwoningen, contin gent 1968, werd aan het rijk gelde lijke steun gevraagd. De woningen zullen door de bouwveren. Volks belang worden gebouwd aan de Wieldrechtstraat in plan noord. Het zijn zgn. drive-in woningen, volgens Ook 's zaterdags geopend, van 8 tot 12 uur. Nummer één in service en garantie. Wij houden Uw bandenrekeniflg laag. terwijl hij ook éen trouw bezoeker van de bejaarden en zieken van de kerkgemeenschap is. De laatste jaren heeft de heer Wachtels van den Berg geleidelijk aan zijn funkties neergelegd. „Er is nu eenmaal ook een tijd dat je moet gaan" verzucht hij. Alleen in het be stuur van de Vereniging Viering Ko ninginnedag Besoyen is hij aktief. Deze Waalwijker die zich nog dage lijks inspant om de jeugd te onder wijzen en hele generaties heeft mee gemaakt is op maatschappelijk ge bied een zeer verdienstelijk man. Dat men hem weet te waarderen zal op zaterdag 9 november blijken, als er in het Willem van Oranje College een receptie wordt gehouden. Maas. een plan van architectenbureau Van Hulten-Schiks te Waalwijk. De bouw is opgedragen aan de firma Savelkouls te Waspik. Voor 't aanbrengen van een cen trale-verwarmingsinstallatie in 16 premie-huurwoningen, waartoe de raad al eerder besloot, werd een wijziging aangenomen in verband met een garantie van de daarvoor bestemde geldlening. Nu de kosten van de aanleg van deze centrale verwarming werden teruggebracht, zal ook de huur van deze woningen met 55 cent per week kunnen wor den verlaagd. De aanleg is gegund aan de firma J. A. Zwaans te Was pik. Met ruime meerderheid van stem men werden de vijf zittende leden van de woonruimte-commissie her benoemd, t.w. mevrouw H. Brokx- Smits, Raadhuisstraat 7; W. J. M. v. Gorp, Schoolstraat 15b; F. Oerle- mans, Th. Zijlmansstraat 4; L. Ver- duyn, Schoolstraat 25 en C. W. Zijl mans, Benedenkerkstraat 49. Gedu rende de huidige zittingsperiode heeft het college van B. en W. op de meest prettige wijze met deze commissie kunnen samenwerken, zulkt ter bevordering van een goe de en doelmatige verdeling van de beschikbare woonruimte. De com missie heeft op elke eerste vrijdag van de maand tussen 8 en 9 uur 's avonds spreekuur ten gemeente huize. Momenteel staan er in Was pik nog ongeveer 100 woningzoe kenden ingeschreven. (van onze verslaggever) WAALWIJK Aan de Bergse Maas en de Maas komen recreatie ve voorzieningen. Door de Ruilver kavelingscommissie HeusdenVlij men is hier een plan opgezet. Er komen op 4 plaatsen tussen Heus den en Bokhoven zonneweiden met picknick-plaatsen etc. Deze recrea tie is bijzonder bedoeld voor vis sers, maar uiteraard kunnen ook andere dagrecreanten er gebruik van maken. Overigens heeft de ruilverkave lingscommissie nog meer plannen. Zo komt er bij Haarsteeg een ijs baan, terwijl ook van de Nieuwe Wiel een recreatieplaats zal worden gemaakt. In aansluiting op deze Nieuwe Wiel heeft het gemeentebestuur van Vlijmen een plan laten maken dat voorziet in een parkeerplaats, mid- getgolfbaan, kampeerplaats etc. Fort Hedikhuizen zal door de VW in Heusden tot camping worden om gebouwd. Ook komt er een rijwiel pad van ruim 8 kilometer langs de oevers van de Maas. Prins Bernhard, die in Mexico als jurylid fungeert voor de hippische wedstrijden, heeft deze week als bestuurder afscheid genomen van de hippische federatie. De Nederlandse hockeyploeg is wel zeer slecht het Olympische toernooi gestart. Het verloor met niet minder dan 6 - 0 van Paki stan. Het eerste goud in Mexico was voor de Kenyaan Tema op de 10- duizend meter.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1