wAAlwijkse en lanqstRAAtse couRAnt B. EN W. VAN WAALWIJK KWAMEN MET RAAD TOT AANVAARDBARE OPLOSSING „VERWARMINGS-KWESTIE" Deskundig onderzoek naar kwaliteit van installatie r MAANDAG 4 NOVEMBER 1968 89e JAARGANG No. g9 Jitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,30+ 2 ct. inc.k.) 0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) f 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De bewoners van 280 woningen in het plan Laageinde in Waalwijk zullen - voorlopig - geen hogere bedragen voor de afname van warmte gaan betalen dan tot nu toe gebruikelijk was. Met de raad waren burgemeester en wethouders het er over eens dat er door een deskundig particulier bureau een onderzoek moet worden ingesteld naar de technische kwaliteit van de installatie en de leidingen. Hiervan zal aan de raad een volledig rapport ter hand worden gesteld. De tarieven zullen dan opnieuw bekeken worden en door de raad worden vastgesteld. PubBieke tribune overvol met bewoners plan Laageinde Nadat eerst nog de kwestie huis vuil was behandeld - waarover el ders in dit blad meer - werd de discussie over de nota wijkverwar- ming plan Laageinde geopend door de heer A. Meijs, die sprak namens de fractie van de Katholieke Unie. Hij stelde voor aanvang van zijn be toog over de verwarming, dat de raadsleden niet op de allereerste plaats en bij uitsluiting de belangen van het gemeentebestuur, echter ook niet op de allereerste plaats en bij uitsluiting de belangen van de inwo ners of een bepaalde groep van de inwoners moeten verdedigen. „Het is onze plicht voor de gehele gemeen schap te werkenaldus de heer Meys, die zinsspelingen in brieven van de betrokken bewoners, als, Wanneer U onze mening niet deelt, bent U voor ons als raadslid onaan vaardbaar" zeer betreurde. De heer Meys haalde enkele oor zaken aan, die volgens het college de oorzaak van de verhoging zouden zijn. Hij begon met oorzaak II, het niet meer stoken van zware olie. „In andere gemeenten wordt wel met zware olie gestookt, daar heeft men minder last van roest. Is de installatie dan beter?" Ook de andere oorzaken waren volgens de heer Meys voor de aanvang van het stookseizoen 1967- 1968 bekend, met uitzondering mis schien van oorzaak 5, de verhoging van de olieprijs. De fraktie van de K.U. betreurde het, bij de behandeling van het kre diet voor de warmtemeters en de wij ziging van de warmteregelingen, niet meer informatie te hebben gevraagd over het voorschotbedrag, waarover de afrekening zou plaatsvinden. Hij haalde daarbij een uitspraak van wet houder Van den Hoven aan - ge daan in de vergadering van septem ber 1967 - waarin deze stelde dat er aan het einde van het seizoen een afrekening zou plaatsvinden. Dat dit bedrag ineens zou zijn, maar dat de betaling geen moeilijkheden zal op leveren. Geen experiment De heer Meys wees er ook op, dat het plaatsen van warmtemeters geen experiment is, omdat men er in de flats aan de Noordstraat en aan het Hertog Janpark al ervaring mee. had. De fraktieleider van de K.U. nam aan dat het college van het stooksei zoen niet wist. Hij verweet het col lege wel te lang te hebben doorge werkt op verkeerde inlichtingen. „Reeds eerder hadden wij als ge meenteraad moeten concluderen, dat de variabele kosten te laag waren, die echter noch bij de leden van de gemeenteraad, noch bij de bewoners Wethouder v. d. Hoven bekend waren. De bewoners hebben dus nog nooit iets bijbetaald. Nu voe len zij zich misleid. Dat komt aller eerst door de onvoorzichtige brief van Gemeentewerken. Hierin werd gesteld dat de warmtemeters voor de huurders een besparing zouden bete kenen. Dan komt plotseling de brief van 28 september, waarin een be langrijke verhoging wordt aangekon- digd". De fraktie van de Katholieke Unie had de mogelijkheden bekeken van omschakeling op aardgas of indivi duele verwarming. Dit laatste kon volgens hen een voordeel van f5,- per woning opleveren; echter ook geen oplossing. De heer Meys stelde dat volgens de fraktie de enige mo gelijke oplossingen zijn: - een gedeelte opvangen door de gewone dienst - minder maanden en minder uren stoken - de installatie verbeteren, zodat er toch met zware olie gestookt kan worden. Een oplossing van een beter gehalte kon volgens hen zijn: de toestemming krijgen van de overheid om de aan staande huurverhoging niet te hoe ven te berekenen. De heer Meys zag de eerste drie punten graag snel on derzocht. Ook vroeg hij het college de navordering van het seizoen 1967- 1968 te willen laten vervallen. Motie Meys De heer Meys stelde de volgende motie in het vooruitzicht: „gehoord de discussie inzake de wijkverwar- ming in het plan Laageinde. Van oor- Tof dan worden de voorgestelde verhogingen opgeschort. Het college van B. en W. kon volledig met de raadsleden meegaan. Twee moties, die door de heren Van Seters en Meys werden ingediend, waren dan ook niet meer nodig. De raadsleden waren bijzonder tevreden over de wijze waarop de zaak donderdagavond was behandeld. De heren Van Seters 'en Meys dankten het college voor de wijze waarop men met de raad was meegegaan. Men noemde de raadsvergadering een van de beste van de laatste jaren. De behandeling van de nota wijkverwarming was met grote belangstelling tegemoet gezien. Het college van B. en W. kwam vorige week met een diepgaande nota, de raadsleden hadden bij de bewoners en technische deel zijnde dat de totale jaarlijkse kosten van de wijkverwarming het verwachte kostenniveau verre over treffen. Van mening zijnde dat kwa- liteitsfouten kunnen zijn gemaakt bij de aanleg van de installatie en dat door de installateurs te optimistische verwachtingen zijn gewekt, nodigt het college uit alle mogelijkheden te on derzoeken om een procedure tot scha devergoeding in te stellen tegen de installateurs. De motie was getekend door alle leden van de Katholieke Unie-fraktie. „In de laatste raadsvergadering heeft onze fraktie gezegd begrip op te kunnen brengen voor de reakties van de bewoners. Toen oordeelden wij het beleid onjuist. Het was beter geweest, indien de raad tevoren was ingelicht. Toen ook hebben wij op 't warmteverlies gewezen", zo sprak de heer J. van Seters, fraktievoorzitter van de Werknemers-fraktie. Hij ver volgde: „B. en W. moge dan om de kosten te dekken de tarieven ver hoogd hebben, en hierbij het wettelijk recht gehanteerd hebben, sociaal rechtvaardig is dit beslist niet". Geen prettige zaak „De wethouder moet toen ook be grepen hebben, dat we met de verho ging niet konden instemmen. De be taling werd uitgesteld, en uitstel be tekent verzwaring van de lasten". De heer Van Seters verduidelijkte dat zijn fraktie beslist geen leedvermaak had in de hele kwestie en goed be greep dat ook het college voor grote moeilijkheden was geplaatst. „Nie mand vindt deze verhoging ideaal en zeer zeker ook niet de wethouder. Ook voor de raadsleden is dit geen prettige zaak en we hebben beslist geen behoefte aan een verkiezings stunt, daar is de zaak te ernstig voor". „Het is toch voor iedereen en ook voor het college begrijpelijk, dat de bewoners in paniekstemming zijn ge raakt, nu een grote rekening is ge presenteerd. De heer Van Seters wees op de gezinsinkomen-verlaging, nu lasten steeds maar stijgen en ook een huurverhoging van 6% deze bewo ners wacht. „Deze economische on zekerheid baart bij veel bewoners zor gen", aldus de heer Van Seters, die hiermee op de sociale zijde van de medaille wees. „Hier ligt ook voor de raad een verantwoordelijke taak. We hebben veel brieven ontvangen. Brieven waaruit de angst van de bewoners blijkt. Natuurlijk delen we ook de zorgen van het college. Toen in 1964 deze woningen gereed kwamen waren we er blij mee. Voor de bewoners be tekende een verhuizing hierna toen, een zware last. Men vond een cen traal verwarmde woning echter aan trekkelijk. Op de kosten had men zich ingesteld, en een kleine prijsver hoging was ongetwijfeld geaccep teerd. Nu komt een hele hoge reke ning uit de bus". Snel „genezen" „Er zijn fouten gemaakt en die moeten opgespoord worden. Als hier na drie jaar nog sprake is van een adviseurs hun licht opgestoken en de bewoners hadden alle mogelijke stappen ondernomen om het gemeentebestuur van de voorgestelde ver hogingen af te brengen. Deze wijkverwarmingskwestie was dan ook bijzonder goed voorbereid. Vandaar dat enkele raadsleden de bijeenkomst een van de beste raadsvergaderingen van de laatste tijd noemde. Groot was ook de belangstelling van de zijde van de bewoners. De publieke tribune was overvol, terwijl ook in de gangen mensen iets van de discus sies probeerden op te vangen. Deze grote opkomst ontlokte - tijdens de schorsingen - bij enkele raadsleden de opmerking van „had men altijd maar zoveel belangstelling voor de zaken in de gemeente kinderziekte dan is dit welhaast een chronische ziekte geworden. Als men wil genezen zal er heel wat anders moeten gebeuren. Het heeft de be woners aan goede voorlichting ont broken. We moeten er voor passen, dat in andere woningen niet dezelfde fouten gemaakt worden. Waarom zijn hier niet eerder maatregelen geno men. Als er sprake is van ondeskun digheid, wie kan er dan aansprake lijk gesteld worden?" De heer Van Seters informeerde ook naar de verlenging van 't stook seizoen. „De bewoners hebben begre pen dat deze verlenging opgevangen kan worden door de warmtemeters. Is wel de mening van alle bewoners gevraagd wilde de heer Van Seters weten. Hij wilde ook weten of Brons- werk, de firma die de installatie ge plaatst had, misschien aansprakelijk gesteld kon worden, als zou blijken dat de installatie ondeugdelijk waren. Motie Van Seters Ook de heer Van Seters diende een motie in die door alle leden van de werknemersfraktie was getekend. Deze motie luidt: „De gemeenteraad van Waalwijk, in vergadering bijeen op donderdag 31 oktober 1968, kennis genomen hebbende van de nota van burge meester en wethouders van Waalwijk d.d. 23 oktober 1968 betreffende „Wijkverwarming plan Laageinde", gehoord hebbende de discussies be treffende dit onderwerp, is van oor deel: dat burgemeester en wethouders de oorzaak van het warmteverlies en de daaruit voortvloeiende meerdere va riabele kosten voor de betrokken be woners niet afdoende hebben aange toond; dat z.i. de werkelijke oorzaak is ge legen in technische onvolkomenhe den van de installatie, in casu van de aan- en afvoerleidingen, waardoor abnormaal warmteverlies ontstaat, alsmede van het niet regelbaar zijn van de warmtetoevoer middels de kranen op de radiatoren; dat hij verlangt dat door een des kundig particulier bureau direct een onderzoek wordt ingesteld naar de technische kwaliteit van deze instal latie, inclusief leidingen; dat aan de gemeenteraad een volledig rapport van dit onderzoek wordt uit gebracht; dat na kennisneming van dit rapport de voorgestelde verhogingen opnieuw ter discussie worden gesteld; dat de verhogingen genoemd in het schrijven van 25 september 1968 aan de bewoners van plan laageinde wor den opgeschort De heer Smits (CDU) vond de no ta slecht gemotiveerd. Hij herinnerde het college aan de uitspraak van de minister dat de verwarmingskosten slechts 7, - per week mochten be dragen. „Terecht heeft mr Van Esch dan ook opgemerkt, dat men hier te maken had met een vast bedrag. Ook het verlies in de terreinleidingen is veel te groot. De norm 8-10% is aanvaardbaar, maar nu bedraagt het verlies een veelvoud van". Technische gebreken Volgens de heer Smits was de re- gelapparatuur in de woningen vol komen onbruikbaar. Hij had in 30 willekeurige woningen in dit plan Laageinde onderzoekingen laten ver richten. In verreweg de meeste ge vallen was er niets regelbaar. In 13 van de 30 woningen was de verwar ming in het geheel niet af te sluiten. „In een schrijven heb ik kunnen le zen, dat de meters geplaatst zijn om een vermindering van de kosten te verkrijgen. Dat is een misplaatste grap. Het is hier weggegooid geld", aldus de heer Smits, die ook de om schakeling van olie een onbegrijpe lijke zaak vond. De garantieverklaringen van de- N.V. Bronswerk vond hij niets zeg gend. Er stond niet eens in waarop garantie werd gegeven. Ook hij was er een voorstander van om de men sen zelf te laten bepalen of er 7 of 10 maanden gestookt zou moeten worden. Ook de overige sprekers uitten zich in dergelijke bewoordingen. De heer Louwerse (PvdA) vond de ver hoging een te zware last voor de be woners. Hij vroeg het college wat er zou gebeuren als men niet kon be talen. Hij deed ook het voorstel om na te gaan wat omschakeling op aard gas zou kosten. De heer Dercksen (Prot.-Chr. Fractie) haalde hier as pecten naar voren. Het belangrijkste, het sociale aspect, vond hij voldoen de belicht. Hij oordeelde dat hier van een groot gebrek aan goede voorlich ting sprake was geweest. De heer Dercksen was verder van mening, dat men het stookseizoen toch zomaar niet mocht vergroten. Voor wat de technische aspecten be trof vond dé heer Dercksen het bil lijk dat de bewoners recht hebben op een technisch goede installatie. De juridische aspecten vond hij onvol doende in de nota tot uiting komen. De heer De Brouwer haalde wat voorbeelden van andere gemeenten aan, waar de kosten zelfs nog hoger waren. Hij kon zich aansluiten bij de motie Van Seters. Voorwat de en quête betrof vroeg hij hier beslist de bewoners bij in te schakelen. Ook de heer Van Noye (B.P.) was het met deze gang van zaken niet eens. Bij betaling oordeelde hij verre van re- eel. Antwoord wet houder C. van den Hoven Na een korte schorsing van de ver gadering trachtte wethouder Van den Hoven in gen goed betoog de zaken te weerleggen. Hij ging nog even in op de uitvoerige nota. „De verlen ging van 't stookseizoen brengt van zelfsprekend meer kosten met zich mee. Daarbij komt dat ook de olie (evenals b.v. de benzine is geste gen. Ook de hoge waterstand in dit plan kan meespelen. We zijn geva ren op de gegevens van het departe ment. Deze zijn nu inderdaad te op timistisch gebleken". De wethouder haalde het rapport aan dat door een deskundige com missie van het departement was sa mengesteld. Hierop was de oorspron kelijke prijs gebaseerd. Voorwat de verlepging van het stookseizoen be trof, verzekerde de heer Van den Hoven dat hierover wel degelijk kon- takt met de bewoners over was ge weest. „Toen op 30 april 1967 het stookseizoen afliep belden verschil lende bewoners mij op, met de vraag of het verlengd kon worden. Dat is toen gebeurd, alleen kan ik het nu niet meer bewijzen Er zal op zeer korte termijn een enquête onder de betrokken bewoners worden gehouden. Men zal dan in kunnen vullen of men voor 7 of 10 maanden stook wil. Ook kan men de uren opgeven tijdens welke op volle capaciteit gestookt moet worden. De meerderheid, de helft met één, be slist. Niet-stemmers worden gerekend als voor 7 maanden verwarming te zijn, zo deelde de wethouder mee. Vervolg op pag. 3. lil De overvolle publieke tribune was oorzaak dat zelfs in de 'wandelgangen' nog belangstellenden stonden De tcho VAD Tarieven worden na afloop onderzoek opnieuw vastgesteld

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1