Richard Milhouse Nixon De nieuwe president van de Verenigde Staten „De generatiekloof en de kloof tussen de rassen overbruggen" Gemeenteraad van Loon op Zand komt vanavond bijeen Q OMEGA St. Nicolaas en RELATIEGESCHENKEN RICHARD NIXON: SLIJTERIJ Nixon heeft de kwaiateit dat hij een vechter is de politiek Beschimping Milder Ondoorgrondelijk Zojuist ontvangen: Een uitgebreide sortering voor elke BEURS H. Snijders-Willemse Victoriastraat 37 Waalwijk Tel. 4795 Verrekijkers Barometers Loupen Microscopen Schoenfabriek Hendriks Zn. in Waalwijk gaat sluiten Hub. [ftamp 40 jaar ambtenaar in Loon op Zand Bejaarden en gepen sioneerden hadden woensdag jaarlijkse feestdag Bakkerij Speekenbrink nu gevestigd in Grotestraat 135 G. BOTH PARKEERTERREINEN BIJ NIEUWE GEMEENTEHUIS Uitbreidingsplannen Richard Milhouse Nixon, die de komende vier jaar de Verenigde Staten zal leiden, heeft in ieder geval de kwaliteit dat hij een vechter is. Waar schijnlijk is geen van zijn voorgangers in het Witte Huis zo vaak al poli tiek afgeschreven, om dan tegen alle verwachting in glorieus zijn entree te maken. Sommigen zien hierin echter minder een vertoon van vechtlust dan wel van een bijzondere en minder verkwikkelijke geslepenheid, waar aan Nixon dan ook zijn bijnaam dankt van Tricky Dick - Dick, die vol trucjes zit. Laten we het een stevig instinct om alles te overleven noemen. In elk geval is zijn karakter niet zo'n gesneden koek als dat van zijn opponent Hubert Humphrey. De kleine Richard werd op 9 januari 1913 geboren in Yorba Linda, een kleine boerenplaats bij Los Angeles in Cali- fornië. Van zijn moeder erfde hij veel van het uiterlijk dat hem zo'n ge makkelijke prooi maakte van politieke tekenaars: het hoge voorhoofd, de wipneus, de bolle wangen, waaraan hij van zichzelf een duistere baard- schaduw toevoegde. Vader Nixon deed van alles voor de kost: citroenen kweken, een kruidenierszaak en een benzine pompstation - alles met grote ijver maar geen navenant succes. Hoe arm zijn ouders ook waren, ze stuurden hem naar een middelbare school van de Kwakers, vanwaar hij doorging als bursaal naar de Duke universiteit, waar hij rechten studeer de. Hij eindigde als op twee na beste, minder door talent dan wel door zijn verbeten hard werken. Nixon pro beerde opgenomen te worden in een Newyorks advocatenkantoor, maar hij werd afgewezen. Hij begon zijn praktijk in Whittier in Californië, waar ook zijn ouders toen woonden. Op de amateur toneelclub (Nixon was lid omdat acteren voor een advocaat wel handig was, niet zozeer uit kunst liefde) ontmoette hij Thelma Cathe rine Patricia Ryan met wie hij in '40 trouwde. In de oorlog werkte hij bij de prijs- beheersing, voor hij dienst nam bij de marine, waarbij hij als handige jongen kans zag een hamburger-eet huisje te openen op het eiland in de Stille Zuidzee waar hij werd gesta tioneerd. Verder is van hem uit die tijd bekend dat hij beschouwd werd als een uiterst bekwaam pokerspeler. In 1946 wist hij een republikeinse groepering te overtuigen dat hij in staat zou zijn in een van de districten van Californië de populaire zittende afgevaardigde te verslaan en hij deed dit door een verbeten campagne ook. Een paar jaar later ruilde hij zijn zetel in het Huis van Afgevaardigden voor een in de Senaat. Dat was in 1550. Twee jaar later zocht de Repu blikeinse partij - nog geschokt door de voor onmogelijk gehouden neder laag van Dewey tegen Truman - koortsachtig naar figuren waarmee dit keer dan wel gewonnen kon wor den. Generaal Eisenhower werd be vonden en Nixon werd zijn teamge noot. Nixon werkte hard, de naam van de oorlogsheld Eisenhower trok en de Amerikanen waren het Demo cratisch regime zat: voor acht jaar trokken Eisenhower en Nixon naar het Witte Huis in Washington. Daar tussendoor speelden allerlei affaires die een eind aan zijn car rière dreig'den te maken. Hij raakte betrokken bij de verraadzaak Alger Hiss, hij encanailleerde zich met de communisten - maar ook onschuldi- genjager Joseph McCarthy. In 1960 was hij Republikeins kandidaat die tegen John F. Kennedy in het veld kwam en verloor met een zeer klein aantal stemmen: 118.574, dat is 0,2 procent van de ruim 68 miljoen stem men. In 1962 probeerde hij zijn rentree in de politiek te maken door het te gen gouverneur Pat Brown van Cali fornië op te nemen - met zo weinig succes dat hij zelf op een persconfe rentie zei: „Heren, u zult niet langer Nixon meer hebben om tegenaan te trappen". Dat was niet waar, zoals nu blijkt, maar men kon het zich van hem voorstellen dat hij de journalis ten niet erg mocht. Zij namen hem kwalijk dat hij met kwalijke insinua ties en eigenlijk onfatsoenlijke aan tijgingen zijn campagnes voerde alsof (aster en beschimping tot de normale ingrediënten daarvan behoorden. De beledigingen jegens Adlai Stevenson bijvoorbeeld - tijdens de president schapscampagne van 1952 - werden menigmaal ook Eisenhouwer te grof. Het leek of hij ieder die het niet met hem eens was maar het liefst zacht heid jegens het communisme in de schoenen schoof. Maar in ander opzicht was het wel waar dat in 1962 Nixon verdween. De winnaar van nu presenteerde zich als ,,een nieuwe Nixon'. Gedaan was het met de grofheden, de nieuwe Nixon straalde behalve een altijd al aanwezige kennis van zaken ook een milder soort wijsheid uit. Hij gaf zelfs wel eens blijk van humor en zijn bot gemoker tegen communisme ver dween uit de redes. De man die zo smadelijk tegen Kennedy afging tij dens televisiedebatten, bleek nu mees terlijk uit te komen op het scherm. De hele campagne werd beheerst door de ook opvolgende adviezen van een keurkorps public relations-man- nen - alles voortreffelijk georgani seerd en weloverwogen gebalanceerd om kiezers voor zich te winnen en zo weinig mogelijk mensen tegen de schenen te schoppen. Dat de oude Nixon nog niet helemaal weg was, bleek slechts toen hij enige stoten onder de gordel die zijn teamgenoot Spiro T. Agnew uitdeelde, niet ver oordeelde en tegen het eind van de campagne toen het uitzicht op vrede in Vietnam de kansen van Humphrey deed stijgen, blijkens de opiniepeilin gen. Hoe het zij: Nixon van nu is ze ker niet meer helemaal de Nixon van toen. Misschien komt dit doordat hij in zes jaar politiek isolement een redelijke faam verkreeg en ook goed verdiende als advocaat in civiele za ken voor grote maatschappijen. Aan tact heeft hij in ieder geval veel ge leerd. Maar hij blijft toch in vele op zichten een ondoorgrondelijke figuur, van wie voornamelijk tot zijn omge ving doordringt dat hij onuitspreke lijk verlangt naar macht. Als dat in derdaad de hele Nixon zou zijn, lijkt hij niet de ideale president. Maar aan de andere kant: hij heeft in de politiek ook nooit veel kans ge had zich te uiten. Als vice-president leefde hij geheel in de schaduw van Eisenhower en verder kan men slechts na een lange rij van falen bepaalde posten bereiken. En al klinken som mige van zijn uitspraken of zijn in stelling ten aanzien van buitenlandse problemen zowel als de huidige so ciale en radicale kwellingen der V.S. wat reactionair, men moet niet ver geten fdat de campagnes nooit een ob jectief beeld van een kandidaat ge ven. Er zijn legio voorbeelden van pre sidenten die in hun ambt tot een for maat groeiden dat niemand in hen had gezien. Gezien Nixons eerzucht, hoeft niemand eraan te twijfelen dat hij er hard voor zal werken dat zijn ambtsperiode zo glorieus mogelijk wordt. De NTS heeft een TV-uitzending van de Amerikaanse verkiezingen (zie uitslag elders in dit blad) voor dinsdagavond half 9 tot woensdag 1 uur n.m. verzorgd. Commenta- toren waren de heren Neuman, Mr Hilterman en Dr de Jong. De Amerikaanse kiezers hebben de wereld woensdag in spanning gehou den. ledereen had er op gerekend, dat (Ned. tijd) woensdagmiddag rond 12 uur de nieuwe president van de Verenigde Staten officieel bekend zou zijn. Op dat tijdstip lagen de kansen voor Nixon en Humphrey prak tisch nog gelijk. De nek-aan-nek race werd tenslotte beslist door Richard Nixon. Woensdagavond maakten de Nederlandse TV-kijkers kennis met de nieuwe Amerikaanse president Richard Nixon, die vergezeld was van zijn vrouiv Patricia, zijn dochters Julie en Patricia en zijn schoonzoon David Eisenhower. Nixon presenteerde zich breedlachend aan de natie, met beide handen het V-teken makend. Nixon zei in zijn toespraak: ,,Het zal een open regering zijn, open voor nieuwe ideeën, open voor mannen 'en vrouwen van beide partijen, open voor zowel critici als aanhangers. Wij willen de generatiekloof en de kloof tussen de rassen overbruggen. Ik vertrouw er op dat wij deze taak aan kunnen en dat die succesvol zal verlopen". Tevoren had Humphrey alle steun aan Nixon toegezegd. Hij had hem telefonisch gefeliciteerd met zijn overwinning. Richard Nixon zei tot de vice-president: „Ik weet hoe je je voelt als je verliest. Winnen is heel wat prettiger". Nixon zegde ook president Johnson alle steun toe in de periode tot 20 januari. Dan zal Richard Nixon het roer overnemen van Lyndon 'Johnson. Schoenfabriek N.V. Hendriks en Zn. te Waalwijk heeft besloten de produkde binnen afzienbare tijd stil te leggen, aangezien voortzetting ïoede door concurrentie uit het bui tenland niet meer lonend bleek. In het produktie-apparaat zijn 26 werknemers in dienst. Gezien het gebrek van vaklui in de Langstraat- se schoenindustrie zal het personeel zonder meer in andere bedrijven ter plaatse een nieuwe werkkring kun nen vinden, aldus meldt dOfc.Federa- tie van Nederlandse Schoenfabri kanten. KAATSHEUVEL - Dinsdag was het precies 40 jaar geleden, dat de heer H. Kamp als ambtenaar bij de gemeente Loon op Zand in dienst is. De heer Kamp, ambtenaar van de burgerlijke stand, werd thuis door 't college van B. en W. en het secreta- I rie-personeel met zijn jubileum gefe- 1 liciteerd. De officiële huldiging wordt - op verzoek van het gemeentebestuur - in het nieuwe raadhuis gevierd. In deze nieuwe omgeving zal een derge lijk jubileum ongetwijfeld beter tot zijn recht komen. WAALWIJK De leden van de Bond van Bejaarden en Gepensio neerden in Waalwijk hebben woens dag genoten van een bijzonder ge slaagde feestdag, 's Morgens droeg de geestelijk adviseur, Pastoor Vos, een H. Mis op in de kerk van St. Clemens. De plechtigheid werd op geluisterd door een dames, en kin derkoor. In een korte toespraak richtte pastoor Vos zich tot de be jaarden. 's Avonds was er een groot feest in Het Lido. Circa 250 leden waren hier aanwezig toen voorzitter L. Kroot de avond opende. Iedereen ontving een aantal consumpties en versnaperingen. Hoogtepunt was 't optreden van het Gezelschap Ore mans uit Vlijmen. Deze uit vijf personen bestaande cabaretgroep vermaakte de aanwe zigen met muziek en dans. Uit het applaus na afloop bleek hoezeer men met het Gezelschap Oremans was ingenomen. Ook werd er een loterij gehouden, waarvoor de mid denstand uit Waalwijk vele fraaie prijzen had geschonken. Bijzonder tevreden keerden de oudjes dan ook met de bus naar huis. Vanaf vandaag zal de banketbak kerszaak van de heer Speekenbrink gevestigd zijn niet meer op de hoek i van de Grotestraat Kerkstraat, maar in de Grotestraat 135. De ver koopruimte is ruim van opzet en over de gehele breedte van de win kel vindt men glazen vitrines, waar in allerlei specialiteiten uitgestald liggen. De achterwand en de zijkan- ten van de zaak worden inbeslag- genomen door donkerhouten rek ken, waarin de koper ook nog alles van zijn gading kan vinden. Een tweetal grote ramen en een kleiner on zij bieden een ruime blik naar binnen, waarmee dan tevens het gehele assortiment kan worden overzien." Het geheel is aan de eisen des tijds aangepast en is gehouden in .lichte kleuren. De winkelinrichting werd ver zorgd door de fa. Martini uit Gro ningen, terwijl de verlichting voor rekening van de fa. C. van Dongen genomen werd Het schilderwerk geschiedde door de fa. G. Hens. Te gelijkertijd met de overgang naar het nieuwe pand viert men het 85- ji rig bestaan van de zaak, die een van de eerste bakkerszaken in Waalwijk genoemd kan worden. Door de jaren heen heeft men zich een goede naam weten te verwer- I ven en is de heer Speekenbrink be- kend om zijn specialiteiten. Stationsstraat 34 Waalwijk ,tel. 04160-4087 De gemeenteraad van Loon op Zand komt hedenavond in het gebouw van openbare werken te Kaatsheuvel in openbare vergadering bijeen, teneinde een dertien punten tellende agenda af te werken, waarvan de meesten als hamerstukken kunnen worden aange merkt. Omdat het nieuwe raadhuis in het voorjaar van 1969 in gebruik ge nomen zal worden, is het noodzake lijk in de naaste omgeving van het raadhuis parkeerruimte te projecte ren. Na realisering van de winkelbe bouwing langs de noordelijke markt- wand zal de parkeerplaats, zonodig uitgebreid, tevens door het winkelend publiek kunnen worden gebruikt. In eerste instantie wordt met de aanleg beoogd parkeerruimte te scheppen ten behoeve van het secre- tariepersoneel. Burgemeester en wet houders zullen de raad voorstellen lot de aanleg van de parkeerplaats te be sluiten, waarvan de kosten zijn be groot op 24.050, - en ten laste van j het saneringsplan „Markt Kaatsheu vel" zullen worden gebracht. Met be- trekking tot de vragen, die vanuit de gemeenteraad in vorige vergaderin- I gen werden gesteld inzake een in te stellen onderzoek naar een mogelijke lokale uitbreiding van de lijndiensten van de BBA in nieuwe wijken van deze gemeente, zijn burgemeester en wethouders van mening dat het wen selijk is een commissie uit de raad te benoemen, die dit vraagstuk nader bestudeert. Deze commissie, die de lokale uitbreidingen zou moeten be zien in het geheel van interlokale verbindingen, zou o.a. zgn. 'hearings' kunnen hebben met de bevolking in de diverse kerkdorpen en aan de hand van deze gesprekken met amb telijke begeleiding een rapport kun nen samenstellen wat er omtrent het personenvervoer door de inwoners verlangd wordt. Naard de mening van B. en W. verdient het de voorkeur dat deze commissie zou worden ge vormd uit de leden van de raad, die de gemeente reeds vertegenwoordi gen in de stadsgewestelijke raad Til burg en/of Waalwijk, met name de heren J. van Nieuwstadt, J. Moonen en C. Soeterboek, omdat ook in beide genoemde stadsgewesten het perso- nenvervoersprobleem een vraagstuk is geworden, waarvoor spoedig een op lossing moet worden gevonden. Er is verder nog een voorstel tot het voeren van rechtsgedingen. Een tweetal eigenaren van gronden, gele gen in het onteigeningsplan „Panne- hoef I", zijn na verschillende onder handelingen niet bereid gevonden hun eigendommen via een minnelijke overeenkomst aan de gemeente in eigendom over te dragen. Aangezien ten behoeve van het realiseren van het partiële bestemmingsplan „Kom Kaatsheuvel", genaamd 'Kaatsheuvel Zuid 1963', de gemeente over deze percelen moet gaan beschikken, zal ter verwerving van de eigendom van deze gronden een gerechtelijke pro cedure moeten worden ingesteld, waardoor het goedgekeurde onteige ningsplan als basis dient.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 17