wAAlwrjkse en LAnqstRAAtse couraiu Gemeente Drunen organiseert bouwdag in «Vennen-Oost» 't Griekenland der kolonels EXPOSITIE „VAN SEMPKE TOT BEETHOVENLAAN" BIJ GELEGENHEID GEREEDKOMEN EERSTE WONINGEN OPEN OOG 9 Maatschappijen Maquette -Qxcluóieve ^herenkleding ÜCU t West" voltooid DONDERDAGAVOND 7 NOVEMBER 1968 89e JAARGANG No. 90 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement P week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) S 1,40 p kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' Het lot schijnt het Griekse regiem der kolonels goedgezind te zijn. Nor maal gesproken zou het kolonelsre giem in Athene reeds lang gesneuveld moeten zijn onder de verwerping door het buitenland en de vijandige hou ding van de Griekse bevolking. Maar niets van dit is geschied. De kolonels hebben nog nooit zo stevig in het za del gezeten. Teneerste loopt het met de vijandige houding van de bevolking heel erg los, waarbij wij buitenlanders niet moeten vergeten, dat het er bij de Grieken ingehamerd zit dat zij dienen te vechten tegen nazi's en communis ten, en dat daarbij hun leger hun grootste vriend en hulp is. Het Griek se volk is een democratie, naar wes terse maatstaven niet gewend, doch wel een zekere druk van de overheid, waarbij het nu eenmaal altijd zo is geweest, dat er een groot onderscheid was tussen arm en rijk. Veel grieken zijn daardoor apathisch geworden en deze apathie snijdt geen hout. Het buitenland betoont zich over het algemeen weinig ingenomen met het kolonelsbewind, maar onderneemt er in feite niets tegen. Zelfs de twee wereldgrootmachten maken zich niet druk en dat is voor de kolonels het belangrijkst. De Russen zwijgen en hebben hun communistische aanhan gers in Griekenland niet geaktiveerd. Van die zijde gebeurt er dus niets. De Verenigde Staten hebben 't groot ste belang bij een Griekenland dat trouw aan de NAVO is en blijft. Wat dat betreft kunnen zij op de kolonels rekenen, dus hebben zij ook geen be hoefte, terwille van idealistische op vattingen, de toch al zo sterk ver zwakte strategische positie van de NAVO in het Middellandsezeegebied in gevaar te brengen. De steeds gro ter wordende dreiging van de Russi sche vloot in de Middellandse Zee en de recente gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije en de Russische druk op de Balkanlanden maken, dat Grieken land voor het Westen bijzonder be langrijk is geworden, evenals trou wens Turkije. Dat eigenbelang landen inkonsekwent kan doen zijn, blijkt ook uit het ver zoek van president Tito van Joego slavië, die, nu hij meent dat zijn land door de Russen bedreigt wordt met een mogelijke invasie, er als commu nist niet tegenop ziet, om de Verenig de Staten te verzoeken de indertijd aan de kolonels gestopte wapenleve ranties te hervatten. Tito heeft nu belang bij een militair krachtig Grie kenland, ook al krijt men dit Grie kenland der kolonels voor fascistisch uit. Slechts Nederland, Denemarken en Noorwegen, die ernst maken met de plicht van de NAVO om de demo cratie te beschermen, spraken hun afkeuring uit over de hervatting van de wapenleveranties aan Griekenland. Ambassadeur Talbot van de Verenig de Staten heeft bij de bekendmaking van het hervatten van de wapenleve ranties er bij de Griekse regering wel op aangedrongen, dat er maatregelen zullen worden genomen om Grieken land binnen zo kort mogelijke tijd weer terug te brengen tot constitu tionele verhoudingen. Veel behoeft men hier echter niet van te verwach ten, aangezien de kolonels zich ter dege bewust zijn van hun machtige (Van onze verslaggever) DRUNEN - Dat de bouwaktiviteit in Drunen groot is, is alom bekend. Wekelijks komen er nieuwe wonin gen gereed, terwijl enkele honderden huizen in voor bereiding zijn. Deze opgaande lijn in de huizenstatis tiek is de laatste jaren achterwege gebleven. Toen viel er ook, zoals burgemeester mr H. Stieger al eens ver telde, een minimale toename van de bevolking te no teren. Nu ligt dat anders. Er komen vele tientallen Burgemeester mr H. Stieger In totaal 1450 woningen in Vennen Oost Over dit plan Vennen-Oost is iedereen bijzonder enthousiast. Het is 't eerste volwaardige plan in de ge meente van het Stedebouwkundig Bureau Ir. J. Margy uit Breda. De mogelijkheden in Vennen Oost zijn groot. Werd medio 1967 begonnen met het bouwrijp maken van de gron den, nu zijn er 325 woningen in aan bouw, waarvan dan de eerste zaterdag wordt opgeleverd. Alle gronden zijn praktisch uitverkocht. ,,We kunnen in de eerste opzet alleen nog enkele particuliere bou wers helpen. Het is verbazend hoe hard het met de uitgifte van de gron den gaat", vertelde ons burgemeester Stieger. Vennen Oost is een alomvat tend plan met woningwetwoningen, premiewoningen, bungalows, bejaar denwoningen, drive-in woningen etc. Daarnaast is als afsluiting van het plan nog de mogelijkheid gelaten om enkele blokken galerijwoningen te bouwen. Het spreekt voor zich dat in dit plan alle noodzakelijke openbare voorzieningen komen. Hiertoe behoren ook de scholen. Een lagere school is reeds in voorbe reiding en met de bouw daarvan ver wacht men spoedig te kunnen begin nen. In Vennen Oost zijn complexen van 't gemeentelijk woningbedrijf en de Woningbouwstichting Drunen. Ook veel particuliere bouwonderne mingen toonden belangstelling en zijn koopwoningen aan het bouwen. Dit zijn het Bouwbedrijf J. van Bokhoven Zn. uit Vlijmen, Bouwfonds Zuid- Nederland uit Eindhoven, Makelaars kantoor Exbomy N.V. uit Oss, Bouw bedrijf D. van de Hout uit Tilburg, het Aannemingsbedrijf Timmermans en Van der Heyden uit Schijndel, aannemingsbedrijf Merkx uit Drunen en de Exploitatie Mij N.V. Bouw meester uit Den Bosch. Expositie Al deze maatschappijen zijn zater dag en zondag met een stand op de expositie „Van Sempke tot Vennen Oost" te vinden. De aanleiding van het gemeentebestuur om een Bouw dag te organiseren over de aktivitei- ten in Vennen Oost was het gereed komen van de eerste woning van het complex gemeentewoningen. Gezien de snelle ontwikkeling vindt het ge- woningen gereed. Die bouwaktiviteit wordt komende zaterdag gevierd met een Bouwdag. Onder het motto „Van Sempke tot Beethovenlaan" organiseert het ge meentebestuur deze bouwdag. Hier wordt dan aandacht* geschonken aan het nieuwe uitbreidingsplan 'Vennen- Oost', waar zaterdagmorgen de eerste woning wordt opgeleverd en burgemeester Stieger ook de eerste boom zal planten. meentebestuur het dienstig en nuttig alle belangstellenden nader ter plaat se te confronteren met de gang van zaken in Vennen-Oost, dit zowel voor wat de woningbouw betreft als de civieltechnische werken (bouwrijpma- lcen). In een direktiekeet op het bouw werk in Vennen Oost nabij de Beet hovenlaan vindt zaterdagmorgen de ontvangst van de genodigden plaats. Na een kopje koffie zal op officiële wijze de sleutel worden uitgereikt aan de eerste bewoner van het nieuwe complex gemeentewoningen. Vervol gens zal burgemeester Stieger een boom planten in dit nieuwe gedeelte. De burgemeester zal ook symbolisch een aluminium voorgevel aanbrengen op de in aanbouw zijnde woningen van de Stichting Woningbouw Dru nen. In het directielokaal gaat dan te vens de expositie Van Sempke tot Beethovenlaan open. De tentoonstel ling geeft een duidelijk overzicht van het assortiment woningen dat reeds gedeeltelijk in aanbouw is of dat bin nenkort gerealiseerd zal worden. De expositie is ook voor het publiek toe- gangkelijk en wel op zaterdag 9 en zondag 10 november 's-middags van 14.00 tot 16.30 uur. Alle negen bouwbureaus hebben 'n stand waarin met foto's, maquettes en tekeningen waar alles over de werkzaamheden in Vennen Oost ver telt zal worden. Ook de N.V. Lips, die aluminium voorgevels plaatst en Vissers' Wegenbouw - welke maat schappij de wegen en rioleringen - zijn present. De dienst gemeentewer ken zal de expositieruimte verder op sieren met luchtfoto's, maquettes en tekeningen van dit plan en de ge meente. Zelfs over de particuliere bouwmogelijkheden kan men er alles vinden. Wie in Drunen het oude Sempke GEEN WOORDEN, MAAR DADEN Al jaren wordt er gesproken over de vrede; de armoede en honger in de onderontwikkelde gebieden; de vernieuwing van de structuur van de kerk; de democratisering van het bedrijfsleven en het hoger- en middelbaar onderwijs; de eenheid der kerken; het wel of niet gebruiken van voorbehoedmiddelen en nog vele andere meer of minder belangrijke problemen. Stapels papier worden gebruikt voor het maken van verslagen, rapporten en plannen. Alle goede voor nemens ten spijt is er nog steeds oorlog, honger, armoede, ellende, rassendiscriminatie, onderdrukking, angst en gewetensnood onder de mensen. Ook is er nog een zekere kortsluiting waar te nemen tussen de kiezers en de gekozenen; tussen de ondernemers en de medewerkers of tussen de werkgevers en de werknemers; tussen de bestuurders van de kerk en het kerkvolk; tussen de studenten en de arbeiders; tussen de bestuurders en de leden van de vakorgani saties; tussen de leraren en de scholieren. Er is volgens mij nog te veel hiërarchie en te weinig directe democratie. Willen wij echter voorkomen, dat de op papier gemaakte plannen in de prullenbak terecht komen, dan zullen wij de obstakels, zoals scheidsmuren, heilige huisjes, hokjes en schotjesgeest, waarachter wij ons zo graag verschuilen, moeten opruimen. Laat U gerust het etiketje 'radicaal' opplakken; toont een ruggegraat te bezitten. Want een betere toe komst (wie verlangt zulks niet) komt ons alleen toe, als wij er ons voor willen inzetten. B. van Hest WAALWIJK gekend heeft, waar wat huisjes en boerderijen stonden, kan zich nauwe lijks voorstellen dat langs de omge doopte Beethovenlaan moderne woon wijken verrijzen. In totaal gaat het complex Vennen Oost 1450 wonin gen omvatten. Dit is voor de komen de 10 jaar voldoende om zo'n 5.000 inwoners te huisvesten en het aantal inwoners van Drunen op 15.000 te brengen. Van deze 1450 huizen zijn er 325 in kaart gebracht en dus in aanbouw. Gevarieerd De negen bouwondernemingen zor gen voor een zeer gevarieerd woning pakket. De huizen - zowel die be stemd zijn voor de verhuur als die voor de koop zijn verschillend van indeling. Hoewel de meeste com plexen van centrale verwarming zijn voorzien is het complex van de Stich ting Woningbouw Drunen, die met de L-kamer riant zijn, zonder centrale verwarming. Op diverse plaatsen in Vennen Oost is verder de mogelijk heid gelaten om tot bungalowbouw te komen. Voor alle projekten bestaat veel belangstelling. Het uitbreidingsplan Vennen Oost wordt ingesloten door de Grotestraat en de Heidijk. Aan de westzijde wordt het begrensd door de Toren straat, ten zuiden door de Drunense Duinen. Aan de zuid-oost zijde van Vennen Oost wordt een verbinding met het sportpark gecreëerd. Hier mee wordt een landelijk gebied, waar van verreweg de meeste gronden zijn aangekocht, een riante woonwijk. strategische positie en van de on macht van de V.S. om iets tegen hen te ondernemen. De vraag blijft nog steeds wat het Kremlin voor plannen koestert. De ongeïnteresseerdheid waarmee de Sowjetleiding de kolonels momenteel beschouwt is prachtig gespeeld, want in wezen kunnen de Sowjets een der gelijk regiem op de Balkan niet dul den. Het ziet er dan ook naar uit, dat hier de bedoeling is, om de in druk te vestigen dat Moskou niet in Griekenland is geïnteresseerd. Ver slappen van de aandacht in dit ge bied zou hen dan de mogelijkheid bieden om evenals in Tsjechoslowa- kije ineens toe te slaan, onder het excuus de „democratie in Grieken land te willen herstellen". De com munisten zouden dan aan de macht komen en er zou een volksdemocratie worden gesticht volgens bekend re cept ende Sowjets zouden me teen vaste bases hebben aan de Mid dellandse Zee. f ëgnfé tJrunen f Een luchtfoto van Drunen. Rechts onder voert de donker gekleurde wegnaar het nieuwe Vennen Oost, daar ten noorden van deze weg is geprojekteeerd Foto: KLM AERO CARTO Alle aandacht is nu op dit nieuwe uitbreidingsplan gericht, omdat het plan West nagenoeg voltooid is. In West is een complex van 170 wonin gen in aanbouw of nagenoeg gereed. Deze woningen bestemd voor de ver huur zijn voorzien van een grote Z- kamer en individuele centrale verwar ming. De verhuur hiervan levert wei nig problemen op, ook al gaf Lips N.V. een aantal gereserveerde wonin gen terug. Aantrekkelijke woongemeente Drunen is een aantrekkelijke woon gemeente, dat blijkt overduidelijk uit de personen die in aanmerking wen sen te komen voor een koop of huur woning. „Er vestigen zich veel men sen die niet economisch gebonden zijn aan Drunen. Nu de huizenmarkt weer ruimer wordt blijkt hieruit dui delijk de aantrekkelijkheid van Dru nen", vertelde burgemeester Stieger. Ondanks alle bouwaktiviteit is het aantal woningzoekenden in de ge meente nog vrij groot. Maar daar wordt nu met het gereedkomen van de complexen woningwetwoningen in Vennen Oost zeker aan tegemoet ge komen. Omdat de bewoners ten zeerste bij deze ontwikkeling in Vennen Oost betrokken zijn, verwacht men zowel zaterdag als zondagmiddag een grote belangstelling voor de expositie van „Sempke tot Beethovenlaan". Hier kan men zich immers volledig oriën teren over alle mogelijkheden. De rcho vAn het Zuióeri O' L .QJ

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1