wAALwijkse en UnqstRAAtse xouRAnt In deze eeuw voltrekken zich in snel tempo belangrijke wijzigingen Arbeidsmarkt in gewest Waalwijk G.A.B. in oktober vrij stabiel „Oudenrijn" vanaf woensdag definitief „klaverblad" MET DE AUTOMATISERING NAAR EEN ANDERE MAATSCHAPPIJ? MAANDAG ll NOVEMBER 1968 89e JAARGANG No. 91 ll Regering moet open oog hebben voor maatschappelijke ontwikkeling Veranderingen SpecEaBosten Ongerustheid Stöjging van de welvaart De taak vam de Regering BEDRIJFSSLUITINGEN IN SCHOENINDUSTRIE GEVEN GEEN MOELIJKHEDEN Sanering voltrekt zich geleidelijk Bedrijven komen verplichtingen goed na KLAVERBLAD OUDENRIJN Berucht knooppunt behoort nu tot verleden De vraag Volg borden Schuwer N.V. - Jimmy Joy - neemt stikkerij van REX over Voorbij gereden, wat dan? Raad Drunen in spoedeisende ver gadering bijeen Sinterklaasrit „De Hunenrijders" in Drunen De tcho an Zuióen Uitgever ïVaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt (3,65 10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' We leven op het ogenblik in een van de belangrijkste perioden van het leven van de mensheid op aarde, een tijdperk waarin zich in mei tempo bijzonder grote en belangrijke wijzigingen voltrekken, die aan onze maatschappij, ja, aan de gehele wereld over enige tijd een geheel ander gezicht zullen geven. Deze wijziging van structuur der maatschappij zal met zich mee brengen, dat er bepaalde zaken fundamenteel zullen gaan veranderen en dat houdt in, dat wij mensen, die in deze nieuwe maat schappij zullen moeten leven, en dat geldt uiteraard in het bijzonder voor de jongeren, ons zullen moeten aanpassen. Dat aanpassen is wel een van de moeilijkste factoren in de gehele verandering. Bij het tot stand komen van de nieuwe maatschappij zullen de mens een aantal ouder normen en zekerheden ontvallen, die vervangen worden door nieuwe, onbekenden en dat is altijd iets pijnlijks en iets dat moeilijk verwerkbaar is. Een van de belangrijkste symp tomen van de veranderingen die zich voltrekken is bijvoorbeeld de automatisering. Wat houdt dit in voor de mens en wel speciaal de mens als werker? We zullen om dit te demonstreren even terug gaan naar de oude tijd. Toen kende men de handwerkman, de in een of an der handwerk gespecialiseerde vak man, zoals bijvoorbeeld, de bakker, de smid, de schoenmaker (die ook echt een schoenmaker was), de meubelmaker, de kleermaker en zo zouden we kunnen doorgaan; er was een werkelijk fraaie staalkaart van ambachten. Deze handwerkslieden vervaardigden het produkt geheel met hun eenvoudige gereedschap en hun vakmanschap, zonder dat daar een machine, in die zin, zoals wij die kennen, aan te pas kwam. Later kwam de machine, die voor een groot deel werk overnam. Hier door kon men uniformer en aan zienlijk sneller werken, terwijl de arbeider in dit geval geen volleerd vakman behoefde te zijn, althans niet in die zin, zoals dat voordien het geval was. Een deel van de handbekwaamheid werd overgedra gen aan de machine. In de toekomst zal de machine 'n nog groter deel voor zijn rekening gaan nemen, want wanneer de au tomatisering een feit wordt, dan doet de machine volautomatisch het werk en zijn er nog slechts enkele mensen als toezichthouders nodig om het produktieproces te controle ren. Deze mensen behoeven dan geen vaklieden te zijn zoals vroe ger, als vervaardigers van het pro dukt, neen, zij zijn technici die in de eerste plaats verstand hebben van de machines en him werkwijze. Door de automatisering verandert de aard van de arbeid. In de pro- duktiesector wordt de werker met de machine vervangen door de be waker van de machine. Naast het controlerende werk van niet specia listische aard ontstaan er in beperk te mate functies van een hoog ni veau voor het „voeden" en onder houden van de technische systemen. Er verandert dan wel het een en ander. Om te beginnen vermindert de lichamelijke inspanning en hier- voor in de plaats komt een geeste lijke inspanning, de verantwoorde lijkheid neemt toe, want de werker heeft tenslotte het toezicht op en de controle over een geheel produk tieproces, dat, wil het efficiënt zijn, snel moet produceren. Het tempo gaat hier een rol meespelen. Veel vuil en gevaarlijk werk zal dan niet meer door de arbeider, maar door de machine woi'den gedaan en dat is uiteraard een verbetering van belang. De werkers die als technici nog resten, zullen geen werkers meer zijn, zoals wij die kennen, hun werk ligt meer in 't denkvlak. De automatisering zal bovendien de onderlinge afhankelijkheid van de deelnemers aan het arbeidspro ces vergroten, want het is niet meer zo, dat één man het aankan. Nie mand kan meer allround zijn, ieder is specialist op een klein terrein, als zodanig is het individu zeer be langrijk, maar altijd in combinatie met andere gespecialiseerden, want het is het team dat het zal moeten doen. Men gaat als onderhoud- en bedieningsmensen van 'n 'machine set' een team vormen. De werk- classificatie gaat dan ook anders worden. Arbeiders zullen dan niet meer gewaardeerd worden naar de omvang van hun produktie, doch naar nieuwe, andere normen. Bo vendien zal de automatisering gaan leiden tot een verdere uitbreiding van de ploegen- en continu-arbeid, ook al om het machinepark dat bij zonder kostbaar is, zo efficiënt mo gelijk te benutten. In veel kringen heerst grote on gerustheid als gevolg van deze steeds verder voortschrijdende au tomatisering, want veel werkers vrezen, dat deze automatisering zal leiden tot massale werkloosheid. Het is een oude vrees, die de arbei ders ook al beving, toen de machine steeds meer de handwerksman ging verdringen en we hebben zelf kun nen constateren, dat een massale werkloosheid als gevolg van de technologische ontwikkeling in onze maatschappij beslist niet nodig is, want tot nog maar voor kort was er sprake van een afschuwelijk te kort aan arbeidskrachten, en dat in een produktieproces, waarin over vloedig gebruik wordt gemaakt van machines voor allerlei doeleinden. Deskundigen menen, dat dit ook zo zal gaan in de toekomst. Voor 't produceren van een bepaald pro dukt zullen minder werkers nodig zijn, want de machines doen auto matisch het werk en er zijn slechts enkele technici voor bediening en controle nodig. Maar, hiermede wordt de produktiviteit per werker verhoogd, want die paar employé's produceren met behulp van de ma chines een kwantum, waarvoor vroeger het dubbele of driedubbele aantal arbeiders nodig was. Met het stijgen van de produkti viteit stijgt de welvaart. De lonen kunnen stijgen en men zal kor ter kunnen werken. Door het over gaan van een vijfdaagse werkweek bijvoorbeeld een vier-, of misschien wel driedaagse werkweek zijn er weer meer werkers nodig, die de anderen kunnen aflossen en dat zal zeker het geval zijn, wanneer men de machines continu wil laten wer ken, want dan moeten er ploegen arbeiders komen. Door het stijgen van de welvaart, hetgeen de werkers zullen bemer ken in hun loon en vrije tijd, zijn er weer'andere branches, die aan zienlijk minder geautomatiseerd kunnen worden, zoals de diensten sector en de recreatie bijvoorbeeld, die zwaarder zullen worden belast. Door de gestegen welvaart en meer vrije tijd zal men meer een beroep gaan doen op dienstverleningen en zich meer aan de recreatie gaan wijden. Het overschot aan werkers dat niet meer nodig is in het pro duktieproces, zal dan werk kunnen vinden op geheel andere terreinen. Ervaringen die men op overigens nog bescheiden wijze in de Verenig de Staten als meest geïndustriali seerd land van de wereld heeft op gedaan tonen aan, dat deze gang van zaken juist is, doch dat de re gering een, bij deze maatschappe lijke structuurverandering, passen de economische en monetaire poli tiek dient, te voeren. Als dit niet gebeurd loopt de ont wikkeling uit de hand en bestaat inderdaad de mogelijkheid tot grote werkloosheid, zoals dat in de vijf tiger jaren in de V.S. het geval was, daar werd toen de economische groei niet voldoende door de rege ring ondersteund. Wanneer de re gering een open oog heeft voor de maatschappelijke ontwikkeling en wat daar allemaal mee samenhangt, dan is er geen reden voor ongerust heid, al zullen dergelijke diep in grijpende veranderingen uiteraard niet geheel zonder moeilijkheden kunnen verlopen. In Geleen heeft zich een familie drama afgespeeld. Een 58-jarige man heeft zijn 32-jarige zoon en zijn schoondochter doodgeschoten en daarna zelfmoord gepleegd. Het echtpaar had 2 kinderen. Een onderwijzeres in Turnhout heeft 30 kinderen gered uit een instortende klas. Voor het plafond omlaag kwam greep zij een stut balk die al wankelde vast en riep de kinderen toe te vluchten. In New York zijn 3 mannen uit Jemen gearresteerd die president Nixon wilden vermoorden. Wa pens werden eveneens gevonden. (Van onze verslaggever) WAALWIJK Geconfronteerd met de bedrijfssluitingen in de schoen industrie van de laatste weken, zou men haast geneigd zijn te veron derstellen dat de arbeidsreserve in het Gewest Waalwijk enorm toe genomen is. Uit de cijfers die de heer Maas, direkteur van het G.A.B. ons verstrekte, blijkt het tegendeel. Het aanbod blijft gering, de vraag nog steeds groot. Moeilijkheden met het afvloeien van personeel geven de bedrijfsluitingen in het geheel niet. „Het is zuiver het saneringsproces wat hier speelt. Het staat vast dat van de 175 schoenfabrieken die Ne derland telt, er heel wat moeten verdwijnen. Dat gebeurt nu gelei delijk en daar moeten we niet van schrikken", vertelt de heer A. Maas. Hij wijst er op dat de herstructure ring ten goede komt aan de gehele industrie. De orderpositie bij de meeste be drijven is volgens hem uitstekend. Het personeel van de bedrijven dat de produktie gaat stopzetten, kan, als men wil, in het algemeen direct bij andere bedrijven aan de slag. Er zijn zelfs verschillende bedrijven die uitbreidingen op stapel hebben staan. De vraag, zoals die bij het G.A.B. staat genoteerd, 189 arbeids krachten, is geenszins overtrokken. Verschillende grote bedrijven in Waalwijk zitten op vakbekwaam personeel te springen. Bij het hele saneringsproces mag zeker niet uit het oog worden ver loren, dat het alleen maar Lang- straatse bedrijven zouden zijn die moeten verdwijnen. Er wordt door de meeste bedrijven door aller lei in- en verkoopcombinaties, hard gewerkt om een brede basis te ver krijgen. Ongetwijfeld speelt bij 't besluit om met de produktie te stoppen ook het feit mee, dat de markt op het moment gunstig is. De mogelijkhe den tot liquidatie zijn dan groter als bij een ongunstige markt. De heer Maas vertelde, dat de bedrij ven die gaan sluiten, de verplich tingen ten opzichte van het perso neel bijzonder goed nakomen. Het Arbeidsbureau tracht het proces daarbij zo goed mogelijk te bege leiden. Als we het maandrapport van het (Van onze verslaggever) UTRECHT Woensdag is het grootste verkeerskruispunt in ons land, Oudenrijn nabij Utrecht, voltooid. Dan wordt van de tijdelijke „ruit" Oudenrijn overgeschakeld op het definitieve klaverblad. Hierdoor is 't voor de automobilist aanzienlijk eenvoudiger geworden dit eertijds be ruchte knooppunt te passeren. Aan deze omschakeling wordt grote aan dacht geschonken. Het Verbond van Veilig Verkeer heeft een duide lijke folder uitgegeven, die deze week wordt verspreid. G.A.B. overzien, dan is er ten op zichte van de vorige maand niets veranderd. De geregistreerde ar beidsreserve (mannen) is in 't Ge west 2,3%. Voor de provincie Noord Brabant is dat cijfer 2,6 en voor ge heel Nederland 2.-%. Vergelijkin gen we die percentages met 1967, dan constateert men een lichte da ling. Bij de aanbodcijfers is dus weinig verschuiving. Alleen bij de catego rie „overige beroepen" steeg 't cij fer van 25 naar 43. De groep min- dergeschikten/validen gaf en dat voor het eerst in een jaar tijd een lichte daling te zien, namelijk van 262 naar 252. De vraag-cijfers namen in de schoen- en ledergroep iets af, na melijk van 222 naar 189; ondanks de sluitingen toch nog een ruime vraag. In de metaal bleef de vraag gelijk. Dit in tegenstelling tot de groep personeel algemene dienst. Werden hier vorige maand 14 arbeidskrach ten gevraagd, deze maand zijn er dat 32. Verheugend is echter dat 't aanbod in de maand oktober niet toenam. Door de ingebruikneming van het Klaverblad Oudenrijn kunnen de snelheidsbeperkingen verdwijnen, de verkeerslichten zijn opgeruimd. Oudenrijn is nu feitelijk geen ver keersplein meer, maar een heel groot kruispunt geworden. Het ver keer in de hoofdrichtingen noord zuid (AmsterdamDen Bosch) en oost-west (Arnhem-Den Haag/Rot terdam) kruist elkaar via 'n enorm viaduct. Afbuigend verkeer maakt gebruik van het eigenlijke klaver blad. Het Verbond voor Veilig Verkeer geeft de automobilisten de volgende raad. Als men moet afbuigen, ver trouw dan op de bekende blauwe richtingborden en niet op het eigen richtinggevoel, dat de bestuurder na enkele malen afbuigen en invoegen toch in de steek laat. De aanwijzin gen worden tijdig tevoren gegeven en zijn ook bij avond goed zicht baar. Op de borden staan alleen de hoofdrichtingen aangegeven. Wie b.v. naar Geldermalsen wil, moet weten dat hij de hoofdrichting Den Bosch dient te volgen. Het is daar om raadzaam om bij twijfel eerst een kaart te raadplegen, dan kan men er zich van overtuigen welke van de vier hoofdrichtingen de juis te is: Amsterdam, Den Haag/Rot terdam, Arnhem/Utrecht, 's-Herto- genbosch. Dit zijn de plaatsnamen WAALWIJK De kinderschoen fabriek Schuwer N.V., Jimmy Joy, uit Waalwijk, heeft „Studio Rex" in Dussen overgenomen. „Studio Rex" is een modern ingerichte stikkerij- afdeling van de Schoenfabriek Rex uit Drunen. Zoals bekend, gaat „Rex" de produktie van kinder schoenen stopzetten. Schuwer N.V. heeft de stikkerij in Dussen geheel overgenomen. Er werken 31 personeelsleden. Naar de direktie van Schuwer, Jimmy Joy, ons meedeelde, streeft men er naar deze stikkerij-afdeling verder uit te breiden. Ook zal de bedrijfsschool worden aangepast. Deze Waalwijkse Schoenfabriek heeft nog meer plannen. Als de ver gunningen zijn verkregen, zal zo spoedig mogelijk worden begonnen met de uitbreiding van de fabriek aan de Tweede Zeine. Het is de be doeling dat hier een verdieping op komt. die rondom het klaverblad op de borden staan vermeld. Is men, ondanks alles, toch 't punt voorbij gereden waar men diende af te buigen, aarzel dan niet, maar rijdt gewoon rechtuit tot de eerste afslag na het klaverblad. Voor de noordelijke en westelijke richting is dat in beide gevallen een afslag naar Jutphaas. Via een viaduct kan men de hoofdrijbaan kruisen en ge woon terugkeren vanwaar men is gekomen. Als men de grote hoofdrichtingen volgt, hoeft men helemaal niets meer te vrezen. Men rijdt ongehin derd over het viaduct, danwel er onder door. Het schrikbeeld van Ou denrijn op drukke dagen be hoort vanaf woensdag gelukkig voorgoed tot het verleden. DRUNEN De raad van de ge meente Drunen is donderdagavond in een spoedeisende vergadering bij een geweest. Er stonden twee be langrijke punten op de agenda. Er werd besloten tot het aangaan van een geldlening van 725.000, Dit bedrag is nodig voor de aan leg van een stam riool en gemaal in het nieuwe uitbreidingsplan Ven nen-Oost, waarin zaterdagmorgen de eerste woningen zijn opgeleverd. Verder besloot de raad de grond en opstallen te kopen van het perceel Grotestraat 200, eigendom van de heer C. van Loon. Dit perceel is nodig ten behoeve van het plan „Braken Oost". De Drunense automobielclub „De Hunenrijders" houdt zondag 24 no vember in de gemeente Drunen de traditionele Sinterklaasrit. De juniorenafdeling van deze ver eniging heeft de organisatie van deze speciaal voor de kinderen be doelde rit in handen. Ongeveer 30 kilometer zullen de deelnemers moeten afleggen. Na afloop zal St. Nicolaas in hoogst eigen persoon de prijzen uitreiken. Voor iedere deel nemer wacht er na afloop een at tractie. De start en finish is geves tigd in café-restaurant Gez. Elshout, Grotestraat 140, Drunen. Voorinschrijving is gewenst. Men kan zich wenden tot het secretari aat van „De Hunenrakkers", Kas tanjelaan 5, Drunen; telef. 04163 - 3103.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1