waalwijkse en LanqstRaatse couRant Huidige situatie beslist niet hoopvol voor de toekomst Gemeentebestuur gaat grote aandacht schenken aan jeugdzorg KAMER VAN KOOPHANDEL WIL FACILITEITEN VOOR NOORDELIJK NOORD-BRABANT Tol 1975 moeten er 5500 arbeidsplaatsen bijkomen Prins Maurits door zijn moeder gefotografeerd 1 Conclusies MAANDAG 25 NOVEMBER 1968 89e JAARGANG No. 95 Brief van Biamer aan Minister van Economische Zaken en Seciale Zaken en Voiksgezondheid De fe verwachten ontwikkeling Steunmaatregelen Stadsgewest WaaBwFjk Wethouder M. van Eyl: „Jeugd heeft niet geleerd te leven met vrije tijd" Afgeremd Nota Jeugdbeleid donderdag in de raad De Pit' Ambtenaar Jeugdraad voor jeugdzaken Gastarbeiders zullen voorlopig nog nodig blijven Oranjekalender Pro Juvenfute 'Echo van het Zutóen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2ct. inc.k.) 0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 1 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" WAALWIJK Naar aanleiding van de nota inzake de sociaal-econo mische aspecten van het in de jaren 1969 tot en met 1972 te voeren regionale beleid die in september aan de Tweede Kamer is aange boden heeft het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noordelijk Noord-Brabant in Waalwijk, de minister van Eco nomische Zaken en Volksgezondheid een brief gestuurd. Het in deze nota geschetste beleid, in het bijzonder dat ten aanzien van Midden- Brabant, heeft bij het bestuur van de Kamer sterke verontrusting ge wekt. Deze verontrusting vindt haar oorsprong in de situatie met be trekking tot de werkgelegenheid, zoals die thans bestaat en in de, op dit terrein te verwachten ontwikkeling. Het gebied waarvoor in dit schrijven de aandacht wordt gevraagd, omvat uitsluitend het grond gebied van de gemeenten Dongen, Drunen, Geertruidenberg, 's-Gra- venmoer, Hoge en Lage Zwaluwe, Loon op Zand, Made en Drimmelen, Raamsdonk, Sprang-Capelle, Waalwijk en Waspik. Het onderhavige gebied wordt ge kenmerkt zo luidt de letterlijke tekst van de brief door de vol gende factoren: a. de thans aanwezige werkge legenheid heeft een sterk eenzijdig karakter. Ruim 50% van de bestaan de industriële arbeidsplaatsen wordt door de schoen- en lederindustrie geboden. Het zal Uwe Excellenties genoegzaam bekend zijn dat deze takken van industrie met betrek king tot de werkgelegenheidsvoor- ziening weinig expansief zijn; b. de structuur van de beroeps bevolking heeft hierdoor eveneens een eenzijdig karakter; c. in vele gemeenten bestaat, ge durende het laatste decennium een niet onbelangrijk vertrekoverschot; d. het gemiddelde inkomen der Jud. Timmermans Brabant als één economisch geogra fisch gebied te beschouwen. Dit ge bied omvat globaal het grondgebied van het stadsgewest Tilburg, het stadsgewest Waalwijk' en het sa menwerkingsorgaan „Dongemond". De Streekraad voor Midden-Bra bant heeft in oktober 1963 een in terim-verslag samengesteld omtrent de stand van de werkzaamheden bevolking is aanmerkelijk lager dan met betrekking tot de opstelling van dat voor Nederland en heeft de ten dens steeds verder bij het Neder lands gemiddelde ten achter te blij ven; e. het ontbreken van voldoende infra-structurele voorzieningen, waarbij in het bijzonder gewezen dient te worden op de wegverbre- ding Gorinchem-Waalwijk-Tilburg, de spoorwegverbinding 's-Hertogen- bosch-Waalwijk-Hoge en Lage Zwa luwe, welke in 1952 is opgeheven en de wateroverlast die in vele de len van het gebied nog voorkomt. Drs. Smits Het zal U duidelijk zijn dat door de aanwezigheid van bovengenoem de factoren een weinig aantrekke lijk industrieel klimaat is ontstaan. De situatie die thans in dit gewest bestaat, is identiek aan die in het gebied van Helmond, waarvoor, op grond van genoemde factoren, sti muleringsfaciliteiten zijn verleend. Het betreffende gebied waarvoor Uw aandacht wordt gevraagd, om vat in eerste instantie de hiervoor genoemde gemeenten. Met betrek king tot de onderhavige problema tiek, is deze begrenzing echter met relevant. Naar onze wijze van zien is veeleer het gehele gebied Midden een streekstructuurplan. In dit ver slag komt deze Raad tot aanwijzing van twee gemeenten, waarin een omvangrijke industriële werkgele genheid tot ontwikkeling moet wor den gebracht en aan welke centra een toekomstige functie voor het ge hele gebied wordt toegedacht. Deze twee centra zijn: de gemeenten Til burg en Waalwijk. Naast deze twee centra worden in het interim-verslag negen klei nere kernen voor industriële ont wikkeling aangewezen, waarover onder andere het volgende wordt opgemerkt: „De Streekraad beveelt in het bijzonder aan, dat kleinere kernen met een dominerende tra ditionele industrie mogelijkheden geboden krijgen om meer gediffe rentieerd georiënteerde industrieën aan te trekken, met het oog op een verminderde economische kwets baarheid. Bij de acquisitie op 't ge bied van de nieuwe vestigingen wa re hiermede rekening te houden". De Kamer is met de Streekraad voor Midden-Brabant van mening, dat deze kleinere kernen met be trekking tot de opbouw van de werkgelegenheid in het gebied een wezenlijke taak hebben. De ge meenten Tilburg en Waalwijk heb ben immers tot op heden geen over heersende rol gespeeld als industrie centrumgemeenten in Midden-Bra bant. Bovendien vertoont de indus triële werkgelegenheid in de stads gewesten Tilburg en Waalwijk een gedecentraliseerde structuur. gelijke bedrijfsverplaatsingen aan te moedigen. De passage in meerge noemde nota omtrent de „witte vlek", gelegen in het noorden van de provincie Limburg, duidt er haars inziens duidelijk op dat wordt gestreefd naar een neutrale werking van de stimuleringspolitiek ten op zichte van niet gefavoriseerde ge bieden. Van deze neutraliteit is in het gebied van Midden-Brabant ech ter geen sprake. Bij het bovenstaande dient echter in ogenschouw te worden genomen de omstandigheid, dat in het noor delijk deel van 't streekraadgebied ten zuiden van de Bergse Maas een uitgestrekt gebied gelegen is dat zich bij uitnemendheid leent voor industrievestiging. Hiertoe is de eer ste aanzet reeds gemaakt te Waal wijk, waar een haven met ca. 80 ha. industrieterrein is aangelegd. De tweede aanzet mag spoedig worden verwacht in de vorm van de aanleg van ca. 200 ha. industrieterrein in de Dombospolder te Raamsdonks- veer. Deze twee industrieterreinen, ge legen aan de uiterste begrenzing van een in de toekomst mogelijk te realiseren groot industrieterrein in Midden-Brabant, kunnen de diver siteit van het aanbod van industrie terreinen in dit gebied belangrijk verhogen en daarmede een bijdrage leveren tot de industriële- en dus werkgelegenheidsontwikkeling. In het voorgaandé is reeds gesteld dat de kleinere kernen voor de op bouw van de werkgelegenheid in 't onderhavige gebied een wezenlijke functie hebben. Onze Kamer pleit er dan ook voor dat steunmaatrege len die van overheidswege aan Til burg zijn toegekend, ook voor een belangrijk deel van toepassing wor den verklaard op deze kleinere in dustriekernen. In het rapport „van Alphen - de Veer" wordt aan deze zaak eveneens aandacht besteed. Aan dit rapport is de volgende pas sage ontleend: „Het komt de werk groep gewenst voor, de toepassing der regelingen te bespreken tot be drijven die zich vestigen op met na me aangewezen industrieterreinen. Hiervoor komen in de eerste plaats de industrieterreinen in de gemeen te Tilburg in aanmerking. Daarnaast zou de werkgroep echter bij voor baat niet de mogelijkheid willen uit sluiten om te zijner tijd ook terrei- nen in een enkele gemeente in het Gewest aan te wijzen". Voor het stadsgewest Waalwijk is de toekomstige industriële ontwik keling voor een belangrijk deel ge dacht in het nieuwe havengebied. Door de gemeente Waalwijk is deze haven met de industrieterreinen met eigen middelen tot ontwikke ling gebracht. Door de ligging van het stadsgewest Waalwijk ten op zichte van de gefavoriseerde gebie den i.e. het stadsgewest Tilburg, moet worden aangenomen dat dit havengebied, waarin zovele miljoe nen zijn geïnvesteerd, onrendabel zal blijven. Gevreesd moet worden dat de financiële gevolgen hiervan ook op ander maatschappelijke ter reinen zullen doorwerken. De Kamer meent in dit verband Uwe Excellenties bovendien te moe ten wijzen op de samenwerking die tot stand is gekomen ttissen de drie Brabantse Maashavens, Cuyk, Oss en Waalwijk. De beide eerstgenoem de gemeenten ontvangen reeds ja renlang overheidssteun bij hun eco nomische ontwikkeling. Ook in dit samenwerkingsverband verkeert Waalwijk met betrekking tot de werkgelegenheidsontwikkeling in 'n zeer nadelige positie. De gevolgen hiervan kunnen niet uitblijven. Uit het voorgaande is duidelijk komen vast te staan dat de huidige situatie in het omschreven gebied niet als hoopvol voor de toekomst kan worden aangemerkt, ondanks 't feit dat er zich (nog) geen werk loosheidsproblemen van grote om vang hebben voorgedaan. In de ko mende jaren dient echter een niet onaanzienlijke additionele werkge legenheid tc worden gecreëerd. De werkgelegenheid in de schoen- en lederindustrie neemt af, evenals die in de landbouw; de werkgelegen heid in de bouwnijverheid vertoont de tendens constant te blijven, ter wijl de beroepsbevolking een voort durende groei te zien geeft. Alleen reeds hierdoor zullen in de naaste toekomst (tot 1975) 5500 arbeids plaatsen voor mannen moeten wor den geschapen. Dit zal, indien het regionaal in dustrialisatiebeleid zal worden ge- APELDOORN - Een zonnige opname van de nu ruim 6 maanden oude prins Maurits, gemaakt door zijn moeder, prinses Margriet. voerd, zoals in Uw nota is neerge legd, een onmogelijke opgave blij ken. Uitgaande van de gedachte dat, gezien uit het oogpunt van regio naal economisch beleid, Midden- Brabant als één geheel dient te wor den beschouwd, is het niet alleen gewenst, doch ook noodzakelijk dat het noordelijk deel van dit gebied dezelfde faciliteiten verkrijgt die aan het stadsgewest Tilburg zijn toegekend. Ondergetekenden hebben zich ver oorloofd om een afschrift van deze brief te zenden aan de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, de leden van de Vaste Commissies van Economische en Sociale Zaken van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal en aan 't College van Gedeputeerde Staten van Noordbrabant", aldus het schrij ven van de Kamer van Koophandel. Door de aanwijzing van Tilburg als kerngemeente, wordt de indus triële ontwikkeling in de andere hoofdkern van Midden-Brabant, te weten Waalwijk, sterk afgeremd. Niet alleen richten zich de nieuwe vestigingen bij een vrij keuze op de gefavoriseerde gebieden i.e. Tilburg, maar ook zal er bij de bestaande be drijven een tendens ontstaan van oriëntatie op de stimuleringsgebie den. Deze tendens is voor de betref fende gemeenten in het gebied on zer Kamer reeds duidelijk merk baar. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk is van me ning dat verplaatsing van bedrijven van het noordelijk deel van Mid den-Brabant naar het zuidelijk deel en omgekeerd uitsluitend op grond van door de Rijksoverheid verleen de faciliteiten te allen tijde moet worden voorkomen. Het kan naar haar mening niet de bedoeling van Uwe Excellenties zijn geweest der- (van onze verslaggever) WAALWIJK „De gemeente gaat nu de grootst mogelijke aandacht schenken aan de jeugdzorg. Door raadsleden zijn al enkele malen vra gen gesteld over het jeugdbeleid. We hebben ons nu terdege beraden over de mogelijkheden en de grote lijnen vastgesteld voor een beleid. Dit alles is samengevat in de nota jeugdbeleid", zo vertelde wethouder M. van Eijl. Samen met wethouder J. van Heeswijk die de jeugd- sport voor zijn rekening neemt verdedigt hij a.s. donderdag de no ta in de raad. Enige tijd geleden hebben we de nota reeds uitvoerig doorgelicht. Op enkele punten gaf wethouder Van Eijl een nadere uitleg. „Een bepaald gedeelte van de Waalwijkse jeugd is reeds georganiseerd in de bestaan de jeugdbeweging, terwijl ook veel jongelui door de sportverenigingen worden opgevangen. Het grootste deel weet echter met de vrije tijd geen raad". Voor de categorie jongens en meisjes die bij de jeugdbeweging is aangesloten, hoeft het gemeentebe stuur zich verder weinig zorg te maken. Deze groepen draaien uit stekend en hun beroep op de ge meente beperkt zich in de meeste gevallen tot organisatorische mede werking of subsidie. Wel is het een algemene tendens dat de belang stelling voor „Methodisch jeugd werk", waaronder alle geünifor meerde groepen worden gerekend, sterk daalt. Men wil niet gebonden zijn. 99 Dat laatste is ook het streven van de particulieren die het vrije jeugd werk in Waalwijk kansen willen geven. De jeugd tot 13 jaar wordt uitstekend opgevangen in „De Terp" of de jeugdsociëteit van de Anto- niusparochie. De oudere jeugd, die nu vaak doelloos langs de straat zwerft, tracht men te interesseren in het nieuwe jeugdcentrum „De Pit" in het oude Ziekenhuis. Wet houder Van Eijl benadrukte ook, dat voor een bepaalde categorie jeugdigen de soosen goed werk doen. „De jeugd van tegenwoordig heeft niet geleerd te leven met de vrije tijd. Het is voor de meesten moei lijk om in al die uren wat zinnigs te doen. Daarom juichen wij de ini tiatieven van particulieren, die hier wat aan willen doen, erg toe. De gemeente wil de jeugd daarbij be geleiden en de verenigingen die Wethouder Van Eijl steun nodig hebben, helpen. Dat zal ook moeten gebeuren, zoals in het rapport gesteld, met het subsidiëren van beroepskrachten. Van gemeen tewege zal er verder een ambte naar worden aangesteld, die speciaal met jeugdzaken is belast". Wethouder Van Eijl stelde na drukkelijk, dat de Waalwijkse jeugd- Volgens minister Roolvink is het verschijnsel der buitenlandse gast arbeiders in ons land geen aflopen de zaak. Een van de redenen daar voor is de omstandigheid, dat er werkzaamheden zijn die Nederland se arbeiders niet willen verichten en dat is een pijnlijke situatie. De bewindsman voelde er niets voor om een ruimer beleid bij de toelating van buitenlandse gastar beiders toe te passen. Volgens de minister is men het meest gebaat bij een regelmatige werving, waar door ook de opvang van de gastar beiders verzekerd is, hetgeen bij 'n grotere vrijheid in de werving wel eens een probleem zou kunnen wor den. Opnieuw is verschenen de nieuwe Oranjekalender van Pro Juventute 1969. Op de fraaie kalender komen afbeeldingen van het Koninklijk Huis voor. Pro Juventute stelt zich ten doel moeilijk opvoedbare kinde ren de helpende hand te bieden en ook hen een ontspannen vakantie aan te bieden. Dat werk wordt o.m. mogelijk ge maakt door de opbrengst van de Oranjekalender van Pro Juventute. Men kan deze kalender bestellen door 3,90 per kalender (verzend kosten 0.60 extra) te zenden per postwissel of giro aan het secreta riaat van de plaatselijke vereniging, afdeling of werkcommissie, of door de kosten ƒ3,90 per kalender (ver ken op postgiro 517400 van de Ka- zendkosten 60 ct. extra) over te ma- lenderaktie Pro Juventute, Postbus 7101, Amsterdam, tel. 020 - 790949. raad aanpassing verdient. De jeugd raad nieuwe stijl, zal vertegenwoor digers van diverse verenigingen, maar ook vertegenwoordigers van de niet-georganiseerde jeugd dienen te bevatten. De gemeente zal zich daarbij positief opstellen ten opzich te van de jeugdverenigingen. ,Er wordt in Waalwijk, met name door de meisjes, nog te weinig aan sport gedaan. Ook daar zullen we moeten stimuleren. De jeugd is voor het merendeel te passief. Daarvan zijn zeker niet op de laatste plaats de ouders de schuld", aldus wethouder Van Eijl. Het beleid dat het gemeentebe stuur in de toekomst ten aanzien van de jeugd in zijn algemeenheid gaat voeren, is toe te juichen. In de vorige vergadering spraken enkele raadsleden reeds lovende woorden aan het adres van het college van B. en W. Ongetwijfeld zal er don derdagavond een levendige discus sie ontstaan, met een positieve be nadering van de problemen, waar mee dan de jeugd van Waalwijk gediend is.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1