waalwijkse en Lanqstpaatse couRant Europese eenheid een fictie BURGEMEESTER L. VAN ERP HOOPT PLANNEN BINNEN 10 JAAR TE REALISEREN van ^~Ylf]ierlo Wieaiw centrum Het nieuwe raadhuis Recreatie Spit, Spierpijn DONDERDAGAVOND 28 NOVEMBER 1968 89e JAARGANG No. 96 KAATSHEUVEL De trots van de gemeente Loon op Zand zal over enkele weken ongetwijfeld het nieuwe gemeentehuis zijn. Nog dit jaar hoopt men on officieel hel nieuwe gebouw in het centrum van Kaatsheuvel te kunnen betrek ken. Het gemeentehuis betekent ook aanzet van het nieuwe hart van Kaatsheu vel. Hond dit gemeentelijk centrum komt een nieuwe bebouwing in de vorm van winkelgalerijen met flats, een nieuw bankgebouw en postkantoor. Centraal op dit fraaie plein ligt dan het raadhuis. De nieuwe city zal in de toekomst het do mein worden voor de voetgangers. Burgemeester L. van Erp rekent er op dat binnen 10 jaar het Marktplan is voltooid. Gffuciëïe opening nieuw raadhuis in april Fraai plein Opening Loon op Zand -Qxcluóieve ^J-lerenklecllncf WAALWIJK 19S9 belangrijk jaar Plannen De Echo vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' Kaatsheuvel krijgt modern centrum rond het nieuwe gemeentehuis Wie misschien ver weg nog illusies koesterde mfet betrekking tot een zeer langzaam groeiende Europese een heid, die heeft deze week wel moeten inzien, dat hij een hersenschim na jaagt. Oh zeker, er is soms nog wel sprake van een zekere eensgezind heid in Europa, althans in West- Europa, maar die komt alleen naar boven, wanneer de boze oostelijke buurman nare dingen doet. Dan voelt men zich in West-Europa ineens ge noodzaakt om de handen ineen te slaan en dan beseft men plotseling hoe men elkaar nodig heeft. Dan worden er fraaie volzinnen geuit en vindt men elkaar in het negatieve. Dat is beslist heel erg jammer. Toen de Russische beer zijn klauwen in Tsjecho-Slowakije sloeg, was 't zelfs generaal De Gaulle te machtig en kwam hij ijlings terug van zijn pad dat wegvoerde van de NAVO. Neen, zo ernstig had hij het niet gemeend. Hoe had men ooit kunnen denken dat hij de NAVO ontrouw was ge worden Helaas, vermogen slechts ernstige bedreigingen van buiten de Europese landen tot samenwerking en eenheid te stimuleren. We weten allemaal wel, wie in wezen de man is die een nauwer samengaan van de Westeuropese landen belet, dat is de Franse president, Charles De Gaulle. Waar het maar even mo gelijk is tracht hij eenwording tegen te gaan. Slechts een Europa naar zijn model en onder leiding van Frank rijk kan in zijn ogen genade vinden. Maar de andere landen wensen niet onder leiding van Frankrijk of De Gaulle te staan, kortom zij wensen geen enkel land de leiding te geven. Eerder wordt gedacht aan samenwer king en als het al niet anders kan in supranationale lichamen. Maar gene raal De Gaulle wenst zijn Frankrijk niet gelijkgeschakeld te zien met al die andere in zijn ogen onbelangrijke Europese landen. Een bijzonder duidelijk staaltje van zijn eigenzinnigheid gaf De Gaulle wel ten beste, toen hij tegen ieders verwachting in en zelfs in weerwil van zekere afspraken in Bonn, de Franse franc niet wilde laten devalu eren. Hierdoor schiep hij een voor de andere landen bijzonder moeilijke situatie. Zij hadden 't dwarse Frank rijk van De Gaulle toch reeds bijzon der gesteund in Bonn. Daar ging Frankrijk met een leningaanbod van niet minder dan 2 miljard dollar naar huis, terwijl Engeland niets kreeg om zijn economie te helpen herstellen. De Engelsen moesten het zelf maar zien te klaren, de Fransen die er in derdaad op het moment slechter voor stonden, kregen de volle steun. Maar wanneer men nu had gedacht, dat Frankrijk, verkerend in een van de ernstige financiële omstandighe den, bereid zou zijn om nu precies te handelen zoals men dat van dit land verwachtte, dan had men mis gedacht, ïn weerwil van de benarde monetaire omstandigheden, maar met het mil jarden leningbod in de zak, vond ge neraal De Gaulle het nodig weer eens de Franse grandeur ten beste te geven en Frankrijks trots ten koste van wat ook te handhaven. Devalue ren betekent in zijn ogen ook devalu atie van de Franse grootheid en bo vendien had de Franse president kort voordien verklaard, dat er geen spra ke van devaluatie van de franc zou ,,Onze gemeente is aantrekkelijk om in te wonen en te werken. De vele forensen bewijzen overduidelijk hoe men er op gesteld is in de fraaie wij ken te wonen. Dat geldt zowel voor het kerkdorp Loon op Zand als de kern Kaatsheuvel," is burgemeester van Erp van oordeel. De centrum plannen spelen voornamelijk in Kaatsheuvel, hoewel men ook in Loon op Zand druk aan het saneren is. „Ja, Kaatsheuvel heeft binnen 10 jaar een geheel nieuw hart met een nieuwbouw city, waarbij nauw ver bonden, ook de huidge winkelstraten meespelen. Daarom zijn we blij dat de middenstand nu zelf orde op za ken stelt." De plannen om het Markt plein in Kaatsheuvel wat te verleven digen dateren al van '52. In de ka mer van burgemeester Van Erp hangt een kaart van dat jaar, waarop - nog wat schuchter - de nieuwe plan nen staan uitgewerkt. In de afgelopen jaren zijn er heel wat nieuwe plannen op tafel geko men, maar het uitgangspunt is prak tisch hetzelfde gebleven. Nog dit jaar hoopt men met de eerste fase van dit geweldige plan te kunnen beginnen. Er komen dan toevoerwegen die de gang van het zware verkeer door het Burgemeester L. van Erp zijn, duskon er eenvoudig niet worden gedevalueerd, ongeacht of dit in het belang van het land en de samenwerking met de bevriende Eu ropese en andere landen nodig was. Velen kunnen zich niet aan de indruk onttrekken, dat president De Gaulle hiermede zijn land geen dienst heeft bewezen. Uiteraard is de gang van zaken ook voor de andere Europese landen minder aantrekkelijk, maar dat neemt niet weg, dat Frankrijk zelf hier de grootste last van te dra gen zal krijgen. De vraag blijft nu, of de president in staat zal zijn zijn Franse volk als één man rond zich te scharen om met gezamenlijke krachtsinspanning het land uit de cri sis te helpen. Velen twijfelen hier aan. En wat doet De Gaulle dan? centrum verhinderen. Het nieuwe Marktplein en omgeving wordt voor de voetgangers, uiteraard met vol doende parkeergelegenheid. Hiervoor is in eerste aanleg rekening gehou den voor 125 auto's. Ook zal er een verbinding gemaakt worden tussen de Gasthuisstraat en de Hoofdstraat. Voor het nieuwe raadhuis wordt 'n prachtig plein aangelegd. De ontwer per hiervan is de Bossche tuinarchi- tekt P. Buys, die ook de Heuvel in Tilburg aanlegde. Op dit plein wordt een sierbestrating aangebracht, terwijl er een trouwlaantje komt. Voor de bruidsparen wordt de gehele aanleg van het nieuwe gemeentehuis bijzon der aantrekkelijk. In gedachten ziet burgemeester van Erp behalve de nieuwe winkelgalerij ook enkele ge zellige terrasjes op het Marktplein, van waar men dan vol genoegen de bruidsstoeten kan gadeslaan. Duidelijk stelt Kaatsheuvels eerste burger, dat in de nieuwe opzet de be staande winkeliers alle kans krijgen. „De komst van nieuwe bedrijven hier bij zal alleen maar de winkelkracht oproepen." Aan het nieuwe raadhuis - waar op burgemeester van Erp zo trots is als 'n moeder op haar eerste baby - is de grootst mogelijke zorg besteed. Informeel nemen de ambtenaren ein de van dit jaar hun nieuwe home in bezit. Officieel gaat dat eind april gebeuren. Dan wordt het gebouw aan de burgerij gepresenteerd en zullen er Raadhuisfeesten worden opgezet. Naar alle waarschijnlijkheid komt dr. C. Kortmann, commissaris van de Koningin in Noord-Brabant 't nieuwe raadhuis openen. „Het is voldoening gevend werk om aan deze nieuwbouw te kunnen werken. De bevolking is er ook ten zeerste aan gehecht. Men is geïnte resseerd in het nieuwe gebouw dat ook voor de burgerij is bestemd. Als de premietoekenning niet te lang in Den Haag blijft, hopen we op korte termijn met de realisatie van het nieuwe plein te kunnen beginnen. Be sprekingen om hier tot de bouw van een nieuw Postkantoor en Boeren leenbank te komen zijn reeds in een vergevorderd stadium," aldus de heer van Erp. Alle gebouwen in het Marktplan zullen - hoewel er verschillende ar- chitekten aan werken - in dezelfde stijl worden opgetrokken. Het ge meentebestuur rekent er op, dat het Marktplan binnen 10 jaar is gereali seerd. In de omgeving van deze nieuwe city komt ook de sporthal. Dit gebouw zal straks nog meer leven in het centrum brengen. Om hier ook tot een goede winkelvoorraad te kun nen komen is er een onderzoek inge steld, om te weten wat er aan buurt- winkels nodig is. Dit heeft ondermeer tot gevolg gehad, dat men het win kelcentrum in Plan Pannenhoef heeft laten vallen. De aandacht van het gemeentebe stuur is heus niet alleen op Kaats heuvel gericht. Hoewel hier ruim driemaal zoveel inwoners wonen als in Loon op Zand zorgt men er ook voor dat Loon leefbaar blijft. Loon op Zand kan gezien worden als een compleet dorp, dat voorzieningen heeft die er in de regel voor een plaats van 3500 inwoners niet zijn. In voorbereiding is hier de bouw van een nieuw bejaardencentrum dat in de direkte omgeving van het hui dige Gerlachuspension is geprojek- teerd. Dit gebouw „Huize De Ven- loene" gaat plaats bieden aan 90 be jaarden die ondergebracht kunnen worden in het centrale hoofdgebouw of zelfstandig in bejaardenwoningen kunnen wonen. Voor wat de huisves ting betreft, staan er in de Molenwijk 72 woningen op stapel. De stadsgewestelijke samenwerking gaat in de gemeente Loon op Zand niet zonder zorgen voorbij. De ge meente is zowel bij het Stadsgewest Tilburg als bij het Stadsgewest Waal- Op de foto maakt U kennis met het interieur van het nieuwe gemeente huis in Kaatsheuvel. De bovenste foto toont een gedeelte van de raadzaal, waarin Marius de Leeuw een bijzonder fraaie muurschildering aanbracht. Onder: de ruime hal, met galerij, waar de diverse afdelingen zijn onder gebracht. Op de eerste verdieping vindt men de trouwzaal, met balkon, de raadszaal, een foyer met koffiebar, en de werkkamers voor het college van B. en W. met Loon op Zand 'stuurt'. De Kaats- heuvelse burgervader voelt zich ech ter geenszins bedreigt door Tilburg. Voorwat de werkgelegenheid be treft maakt burgemeester Van Erp zich op korte termijn geen zorgen. Voor de toekomst zal er zeker ook voor de bevolking van Kaatsheuvel en Loon op Zand nieuwe werkgele genheid gevonden moeten worden op een bereikbare afstand. wijk aangesloten. „In beide steden hebben we belangen. Deze dubbele stadsgewestelijke samenwerking is niet te handhaven. We zullen moeten kiézen en in dat opzicht is 1969 een zeer belangrijk jaar. Of dat Waalwijk of Tilburg wordt is nog geen uitge maakte zaak". ,,De gebondenheid met Waalwijk voorwat betreft onderwijs en volks gezondheid erken ik graag. Trou wens, de haven voor Midden-Brabant ligt in Waalwijk Over de keus zul len we ons nog terdege moeten be raden" vindt burgemeester Van Erp. Wat duidelijk vast staat is dat Kaats heuvel sterk op Waalwijk is georiën teerd en Loon op Zand op Tilburg. Wie de ontwikkeling van Tilburg volgt, constateert dat burgemeester Becht zijn huizen dicht naar de grens Degenen die een van beide kerk dorpen tot woonplaats kiezen, weten dat zij in de direkte omgeving van een fraai natuurgebied wonen. Die recreatie brengt ook in de diensten sector welvaart. In de zomermaanden, zes weken lang zijn er 4000 over nachtingen. Dat betekent, dat de ge meente in die periode met een klein dorp is uitgebreid. Deze bezoe kers zullen zeker ook inkopen gaan doen. Aan de recreatie besteedt men dan ook alle aandacht. Belangrijk zal straks daarbij ook de nieuwe ver keersweg Tilburg - Waalwijk - Gor- De ontwerp-tekening van het nieuwe bejaardencentrum in Loon op Zand en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met kum zijn. Vanuit het westen is men dan sneller in de Loonse- en Drunense Duinen. De nieuwe weg zal volgens burgemeester Van Erp de overdruk van de huidige provinciale route wegnemen. Geenszins is hij be vreesd dat de rijksweg een te sterke scheiding zou betekenen tussen Kaatsheuvel en Loon op Zand. Over zijn 'twee kinderen' sprekend vindt de heer Van Erp het verheu gend dat er van rivaliteit tussen Loon en Kaatsheuvel geen sprake is. „Ik zie dit graag positief. Zo verschiet men het kruit tenminste niet op de verkeerde manier". En er wordt veel kruit, maar met een juist doel, ver schoten in de gemeente. Van alle zijden wordt er hard gewerkt. Behalve het nieuwe raadhuis zijn er plannen voor een sporthal in Kaatsheuvel en speelhal in Loon op Zand, het gemeenschapshuis „De Werft", 't nieuwe bejaardencentrum en niet te vergeten 'n nieuw sport complex, dat in eerste instantie de helpende hand moet bieden aan Desk, dat de Efteling-terreinen moet ver laten. Aan de Ned. Heide Mij. is momenteel de opdracht verstrekt de recreatieve ligging van de gemeente door te lichten. Het nieuwe sport complex zal ook bestaansmogelijkhe den geven aan sporten die nu nog niet erg intensief worden beoefend. Burgemeester Van Erp zegt hierover: „Bij het groeiend irrijetijdsleven gaat de sport een steeds belangrijkere plaats innemen. We hopen daar ook de nodige financiële middelen voor vrij te kunnen maken. Of er dat in zit? We zitten op de begrotingskof fer en hopen nu maar het deksel dicht te krijgen".

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1