waaLwijkse en UnqstRaatse couRant Nota Jeugdbeleid door Waalwijkse raad enthousiast ontvangen Volgend jaar wellicht weer (eestverlichting in Waalwijk Wintervakbeurs voor koffers en lederwaren van 6-10 jan. FINANCIËN IN DE TOEKOMST EEN MOEILIJKE ZAAK Ook pastelkleuren geven de toon aan Jeugdraad wordt nu ^aad voor Jeugdservice Suggesties Basis Meedenken Financiën Aanmerkingen van G.S. op gemeentebegroting 1968 Jeugdraad Goed stuk werk Zwart-lak Materiaal Aanmerkingen G.S. Sinterklaas-avond verrassing Feestverlichting Historie cï-lotel cüerwiel ^0 aalwijk Volgend jaar Woensdag opnieuw raadsvergadering MAANDAG 2 DECEMBER 1968 89e JAARGANG No 97 De tcho yah het Zuióen Uitgever Waalwyksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30-f 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30-f 10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr, van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' (van onze verslaggever) WAALWIJK Alle raadsleden van de gemeente Waalwijk waren bijzon der verheugd over het in de toekomst te voeren jeugdbeleid. Dat kwam donderdagavond tijdens de maandelijkse raadsvergadering duidelijk naar voren. In grote lijnen was men het eens met het door het college van B. en W. in de nota weergegeven toekomstbeleid. De huidige jeugdraad zal zo spoedig mogelijk worden omgevormd tot Jeugdserviceraad. Hierin zullen dan vertegenwoordigers van alle jeugdgroeperingen zitting nemen. Door het gemeentebestuur zal verder een ambtenaar worden belast met jeugdzaken. Een groot struikelblok verwacht men wel voor de toekomst en dat zijn de financiën. Als de regering niet de middelen aanwijst in een wettelijke regeling zal er voorlopig niet veel kunnen gebeuren. Wat echter in het vermogen ligt van het gemeentebestuur, zal worden verwezenlijkt. De initiatieven hiertoe zullen echter van particuliere zijde moeten komen. In de raadsvergadering werd ook nog eens duidelijk uit de doeken gedaan waarom dit jaar de feestverlichting in Waalwijk ont breekt. De voorstellen om bouwgrond aan de Burg. Moonenlaan te ver kopen en de uitbreidingsplannen van Modehuis Van Dijk, werden van de agenda afgevoerd. Hierover zal de raad zich in een extra vergadering a.s. woensdag nader beraden. Voordat het debat rond de nota Jeugdbeleid begon, ontstond er nog enige discussie over het illegaal storten van huisvuil. De heren v. Mosselveld en Smits waren van mening dat de laatste weken van een sterke verontreiniging in Waal wijk sprake was. Wethouder v. Eijl zei de zaak te zullen onderzoeken. Wel had hij ge constateerd dat enkele bewoners van de nieuwe wijken nabij de Cou- bertinlaan, overtollige huisraad in de sloot deponeerden. Het P.v.d.A.-raadslid Louwerse miste in de notulen enkele uitspra ken die hij in de vorige raadsver gadering (verwarmingskwestie) had gedaan. De heer Louwerse verduidelijkte: „Zelfs De Echo heeft het weerge geven en dat wil veel zeggen, want dit blad vergeet de kleine frakties nogal eens". Van onze zijde zouden we daar bij willen aantekenen, dat alles wat voor de „buitenwacht" belangrijk kan zijn, in de raadsverslagen wordt weergegeven. In herhalingen vallen we echter liever niet. graag weten hoe B. en W. zich de subsidie-verdeling hadden voorge steld. Ook informeerde hij naar de nieuwe vorm van de jeugdraad. Hij stelde voor de opleiding van jeugd leiders te stimuleren in de ,vorm van subsidies en zo spoedig moge lijk een ambtenaar jeugdzaken aan te stellen. De heer v. Seters be steedde nog geruime tijd aandacht aan enkele facetten van het Cower- rapport. Het initiatief van de Werkgroep die het nieuwe jeugdcentrum De Pit heeft verwezenlijkt, juichte de heer Louwerse toe. Hier kan juist de niet-georganiseerde jeugd bij be trokken worden. Het raadslid sug gereerde verder een wedstrijdbaan voor bromfietsen aan te leggen. Ook de heer Brouwer sprak in deze bewoordingen. Hij was van mening dat ook veel ouders de jeugd niet begrijpen. De nota jeugdbeleid vond de heer v. Mosselveld een goede leidraad om mee te beginnen. Hij deed het college enkele suggesties, zoals het teur van jeugdzaken, het vergelij ken van subsidie-regelingen van an dere gemeenten en het laten instel len van een onderzoek door 't Mgr. Hoogveld Instituut in Nijmegen. „Een dergelijk onderzoek in de ge meente zal geld kosten, maar dat moeten we er graag voor over heb ben". De heer v. Mosselveld deelde de mening van 't college dat de jeugd organisaties en -instellingen uit par. ticulier initiatief geboren moeten worden. De financiële kwestie ligt dan bij de gemeente. Voor het open jeugdwerk zouden de initiatieven door een overkoepelend orgaan ge nomen kunnen worden. Uit de nota Jeugdbeleid sprak, volgens de heer A. Dercksen, wei nig duidelijkheid. „Er staat niets nieuws in, geen krachtige visie. Ik vind er niets in, waarna we nu gaan streven". In zijn antwoord ging wethouder J. v. Heeswijk (belast met jeugd- sport) terug in de historie. „Het hele jeugdprobleem is gebaseerd op de organisaties. De jeugd aanvaard de dat vroeger, nu wil men echter vrij zijn. Discipline vinden we nog wel bij de jeugd van sportvereni gingen en het georganiseerde jeugd werk. De nota Jeugdbeleid is nog maar een basisrapport, waarop we gaan doorwerken", aldus de wet houder. „De jeugd heeft niet geleerd om te gaan met de vrije tijd. Bij een grote groep jeugdigen is ook een ontstellend gebrek aan belangstel ling om cursussen etc. te volgen", zo zei wethouder M. v. Eijl. Hij had veel waardering voor de personen in Waalwijk, die de jeugdorganisa ties draaiende weten te houden. „De jeugd is echt niet ongrijpbaar. Wij weten alleen de middelen niet om hen te boeien". „Het beleid was tot nu toe een ondersteuning van jeugdorganisa ties. Jeugdverenigingen die vroeger voor subsidie in aanmerking wens ten te komen, moesten aan 'n groot aantal voorwaarden voldoen. Daar van moeten we afstappen. Als een organisatie serieus wordt opgezet, moeten we pogen dit te steunen, anderse komt er niets van de grohd. We moeten meedenken met de ver anderende mentaliteit van de jeugd. Ons beleid moet hierop gebaseerd zijn". Duidelijk stelde wethouder v. Eijl dat het pariticulier initiatief voorop moet staan. „Het jeugdwerk staat of valt met een leider. Daarom moe ten er ook beroepskrachten komen en kan een jeugdambtenaar zeer nuttig werken", aldus de wethouder, die inventarisatie een van de eerste stappen noemde. „We gaan nu niet bij de pakken neerzitten, maar zul len naar alle middelen zoeken om het beleid te verwezenlijken". Wethouder J. v. Heeswijk zei naar aanleiding van enkele raadsleden die in de financiën een groot knel punt zagen: „We moeten ons geen illusies maken dat we voorlopig veel meer kunnen doen dan nu het geval is. Dan zal er een wettelijke regeling moeten komen die de ge meente op dit punt meer financieel armslag geeft, een regeling die in '64 al in het vooruitzicht is gesteld. Men moet echt niet denken dat er nu binnen een jaar plezier gemaakt kan worden ten koste van de ge meente". Alle raadsleden konden zich met de nota jeugdbeleid ver enigen. De fraktie van de Katholieke Unie was verheugd over de nota Jeugd beleid. Met name de verwerking hierin van gegevens uit het Cower- rapport, had, zo zei mej. Mr. van Doorn, ieders instemming. Zij zag de naam Jeugdraad liever gewijzigd in „Jeugdservice-raad", een sugges tie die wethouder M. v. Eijl graag aannam. De K.U.-woordvoerster pleitte er voor in de nieuw te vor men jeugdraad jongeren op te ne men. Dat gebeurt ook in Oss en Breda. Zij zag ook graag de jeugd- sport opgenomen in het jeugdbeleid. Het benoemen van een ambtenaar jeugdzaken die dan ook deskun dig moest zijn werd door de fraktie toegejuicht. Mej. Van Doorn dacht hierbij ook aan een eventuele full-time kracht in stadsgewestelijk verband. Ook de Werknemersfraktie had de nota met grote aandacht bestudeerd, zo bleek uit de woorden van dhr. J. v. Seters. „Het is voor ons bij zonder verheugend dat de overheid aandacht schenkt aan de problemen van de jeugd. Dat vraagt een voort durend bijsturen van het beleid. Een strakke binding met de jeugd is niet meer mogelijk. Daarom heb ben we alle waardering voor de in stanties die zich inzetten voor de jeugd. Daarvoor onze dank". De heer v. Seters vond het jam mer dat de volwassen jeugd geen gebruik maakt van de mogelijkhe den die de vakbeweging biedt. De nota, die hij met interesse had ge lezen, vond hij een goed stuk werk. Nu komt de praktijk. De fraktielei- der van de Werknemerspartij wilde De huisvesting van een aantal ge meentelijke afdelingen is weinig ri ant. Bij het voorstel om een krediet kontakt zoeken met de Rijksinspek- J van 9000,beschikbaar te stellen De Wintervakbeurs voor Koffers en Lederwaren, die van maandag 6 tot en met vrijdag 10 januari 1969 op de gehele parterre van de Jaar beursgebouwen aan het Vredenburg gehouden wordt, telt 115 deelnemers en heeft een netto-expositieruimte van 2.200 m'. Op deze beurs zal de voorjaarscollectie van de Nederl. Lederwarenindustrie worden ge toond; niet alleen voor wat betreft de nieuwe modellen, maar ook voor wat betreft de nieuwe modekleuren. In Nederland is de kleur van de kleding maatgevend voor de acces soires: schoenen, tassen, handschoe nen etc. Voor het komende voorjaar zullen naast de conventionele kleu ren, zoals marine-blauw en zwart, alsmede pastelkleuren de toon aan geven. In dit verband kunnen voor al de kleuren zacht-groen en rose genoemd worden. „Djerba" een crême-beige tint en de iets lich tere beige tint „chavelle" zullen te vens een belangrijke plaats gaan in nemen. Het afgelopen jaar waren de be palende kleuren zwart en bruin, waarvan donker-bruin de overhand had; maar de vraag naar donker bruin neemt nu sterk af, terwijl de vraag naar licht-bruin daarentegen juist in evenredige mate toeneemt. De tienermode heeft geen noemens waardige invloed op de mode van de rijpere vrouw; hier blijven de klassieke kleuren prevaleren. Bij 't jongere publiek vinden de tassen met verschillende kleurcombinaties hoe langer hoe meer aftrek. Voor de feestdagen koopt men in Nederland zwarte modellen tassen, om iets gekleeds te hebben. Bij de leren tassen zal zwart-lak zeker meer aandacht krijgen. De vraag naar duurdere tassen stijgt niet al leen bij het oudere publiek, maar ook de jongeren worden meer kwa liteitsbewust en krijgen dientenge volge meer interesse voor 't betere produkt. Bij de jeugd bestaat er een grote vraag naar tassen met lange re hengsels, terwijl de tassen met kettingen e.d. een steeds belangrij ker rol gaan spelen. Overslagtassen komen er hoe langer hoe meer in; daarnaast zijn de tassen met weinig vakken, maar met een royale bin nenruimte zeer geliefd. Door de in vloed van de maxi-mode zullen de tassen weer groter worden. Men waardeert het wanneer de tas een verrassend element bezit: de vrouw van heden keert weer terug naar 'n romantische periode, of gaat er juist naar toe. Onder het materiaal van de tas sen treft men weer Nappa aan; ver schillende leervariaties, kunststof fen en leer-plastic combinaties. Het sinds enige jaren in opkomst zijnde produkt „Vistram" (textiel aan de binnenkant en een kunststof finish aan de buitenkant) zal het volgend jaar zeker nog meer aftrek vinden, omdat het artikel bijna niets weegt, waterdicht is en niet verkleurt. Ook kan men een toenemende belang stelling constateren voor artikelen van Marokkaans leer, zoals poefs, draagtassen etc. Voor de kinderen verdwijnen de oude stugge schooltassen met de be kende riem en de onhandige vak ken aan de voorkant geleidelijk aan; hiervoor in de plaats zien we kleur rijker modellen verschijnen (de z.g. collegetassen, overslagtassen, tassen met dubbele vakken of met één vak), die bovendien bijzonder prak tisch zijn. Bij de heren handhaven de dossierkoffers zich wel. Dit arti kel is immers een statussymbool, waar nog veel meer mensen recht op menen te hebben; juist daarom stijgt de vraag naar duurdere leren modellen. (van onze verslaggever) WAALWIJK De gemeenteraad van Waalwijk had donderdagavond nog al wat tijd nodig om na het debat rond de nota Jeugdbeleid de an dere agendapunten af te werken. Vooral de nota van aanmerkingen van G.S. op de begroting 1968 werd uitvoerig besproken. De raad vond het treurig dat G.S. nu willen bezuinigen op de straatverlichting en plant soenen in Waalwijk. Met name wethouder C. P. v. d. Hoven was hierover zeer teleurgesteld en zei de opmerkingen aan G.S. terug te zullen sturen. voor de huisvesting van de afdeling verbruiksadministratie van de Cen trale Administratie, wees de heer v. Mosselveld ook op de huisvesting van andere afdelingen. Burgemees ter Teijssen was het in grote lijnen met de heer v. Mosselveld eens. In een volgende vergadering (23 dec.) zal er echter een voorstel op tafel komen voor huisvesting van het verificatiebureau. De medewerkers hiervan moeten hun werk thans in de raadszaal verrichten. De westzijde van de Markt krijgt in de toekomst een nieuw gezicht. Hier zal ó.m. een nieuw gebouw van de Boerenleenbank komen. De nieu we opzet zal passen in het cityplan. Dit deelde burgemeester Teijssen mee naar aanleiding van het voor stel tot schadeloosstelling van dhr. A. de Visser voor de ontruiming van het pand Markt 11. De School voor Individueel On derwijs breidt zich bijzonder snel uit. Donderdag stelde de raad een krediet beschikbaar voor de inrich ting van een nieuw lokaal. Dit ont lokte bij de heer v. Mosselveld de vraag, of er al nieuwe bouwplannen bestaan. Uit het antwoord van wet houder v. Eijl bleek, dat de SIO- school momenteel over 9 lokalen beschikt, die op drie plaatsen ver spreid staan. Een architekt is reeds bezig met uitwerking van de nieuw- bouwplannen. Om verwezenlijking hiervan te bespoedigen, is er reeds overleg ge weest met de betrokken ministeries, zodat het risico bijzonder klein is dat de ontwerpen straks nog gewij- zigt moeten worden. Het voorstel om. een startsubsidie van f 2500, aan het Comité Werkende Jeugd voor het gebouw De Pit beschik baar te stellen, werd met instem ming begroet. De heer v. Mosselveld noemde 't kleinzielig en droevig dat G.S. zo bleek uit de nota van aanmer king op de begroting 1968 wil- Zorg op voor een smakelijke Doe een keuze uit onze zeer gevarieerde KOUDE SCHOTELS Hors d'oeuvre riche Uitgebr. Russ. Eieren Russische Eieren Huzaren-salade Crab-Cocktail den bezuinigen op de plantsoenen en verlichting. „De raad is altijd blij geweest dat we dit in Waalwijk konden bereiken. Burgem. Teijssen zei dat Waalwijk in Noord-Brabant aan de top staat voor wat betreft kosten van straatverlichting en plantsoenen. Wethouder C. v. d. Ho ven verweet het Provinciaal be stuur maatregelen die in een tijd van opgang genomen waren om de gemeente aantrekkelijk te maken, nu teniet te willen doen. Nu de tijd gekeerd is, moeten ze geen verwij ten maken. Dat is niet juist. We zul len deze opmerkingen dan ook aan G.S. terugsturen". De heer Meijs betreurde het weg blijven van een feestverlichting in Waalwijk. „Een dergelijke feest verlichting in zowel voor de mid denstand als de gemeente van groot belang. Het is jammer dat de mid denstand er zo laat van op de hoog te is gesteld dat er geen verlichting zou komen. Gelukkig is de bespre king die de commissie woensdag met de gemeente heeft gehad, wel vruchtbaar geweest". Als er, volgens de heer Meijs, eerder kontakt tussen de gemeente en de middenstandsvereniging was geweest, waren de moeilijkheden wel opgevangen. Dit toonde hij aan met enkele voorbeelden. De heer Meijs hoopte dat op de begroting 1969 rekening gehouden zal worden met de feestverlichting. De heer Brouwer vond het ach terwege laten van de verlichting 't terugzetten van de klok. Hij vroeg zich af of er geen tussenoplossing mogelijk was geweest. De heer Smits was een geheel an dere mening toegedaan. Hij was van oordeel dat de gemeente genoeg ge daan had om de aktie stootkracht te geven. De rest moest volgens hem de middenstand zelf doen. „Deze or ganisatie leunt teveel tegen de ge meente aan", aldus de heer Smits. Het ontstaan van de feestverlich ting werd door wethouder v. d. Ho ven. haarfijn uit de doeken gedaan. „In het seizoen 1963-'64 is er op ini tiatief van de gemeentebedrijven 'n proef genomen in de Stationsstraat. 8.50 p. p. 5.75 p. p. 3.75 p. p. 2.75 p.p. 6.50 p. p. Bestellingen tot uiterlijk 12 uur. Grotestraat 208 Tel. 04160 - 2330 Tijdens een vergadering in Hotel Verwiel is de middenstand ge toond welke de mogelijkheden wa ren en de financiële konsekwen- ties. In dat eerste jaar kostte het de gemeente f 9000,Het daarop volgende jaar werd ook de Grote straat verlicht, wat inclusief stroom op 28.600,kwam. In '65-'66 was dat ƒ30.000,en het jaar daarop 23.000,—". „Vorig jaar is er een bespreking geweest met de middenstand, om dat toen de 3-jarige proefperiode af liep. Toen werd afgesproken dat de gemeente de stroom zou betalen en het aanbrengen en weghalen van de verlichting door de middenstand zou gebeuren. Het aanbrengen gebeurde enthousiast door 5 personen. Het weghalen verliep minder vlot en dat kostte de gemeente 4245.Toen de nota van bezuiniging van G.S. kwam, hebben we van verdere me dewerking afgezien en het initiatief aan de middenstand gelaten. Dat 't zo gelopen is, betreuren de initia tiefnemers de heren Pelt, v. d. Hoven en de commissie ten zeer ste. We zullen nu de mogelijkheden voor volgend jaar bekijken", aldus de wethouder. De heer Smits bleef bij zijn me ning dat de middenstand geleidelijk aan de kosten moet dragen. Duide lijk stelden de heren v. Mosselveld en v. Seters het bepaald onjuist te vinden dat G.S. nu willen bezuini gen. „Het is jammer dat G.S. wel kritiek hebben, maar nooit waar derende woorden laten horen", al dus de heer v. Seters. Toen de aanvullende agenda aan de orde kwam, spraken de heren v. Mosselveld, Meijs en Dercksen er hun onbehagen over uit dat de stuk ken te laat binnen waren, zodat be studering niet mogelijk is. De bur gemeester had hier alle begrip voor, doch zei, dat de voorstellen alsnog waren toegevoegd in verband met de BTW, waardoor men in tijdnood kwam. Besloten werd het voorstel tot grondverkoop aan de Burg. Moo nenlaan en de uitbreidingsplannen van Modehuis Van Dijk in een ex tra vergadering, komende woens dag, te behandelen. Naar aanleiding van de grond aankoop tussen de Kombi en Speet van het Kerkbestuur van St. Jan, deelde burgemeester Teijssen nog mee, dat binnenkort de besprekin gen geopend zullen worden om de twee tussenliggende panden aan te kopen. Dit in verband met de mo gelijkheden die B. en W. zien bij de realisatie van het Centrum-plan.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1