wAAlwijkse en LanqstRAAtse coimnt Zilveren gemeentebode J. v. d. Ven kreeg veel lof toegezwaaid Hoe komt een land in 'n monetaire crisis? Tom Burmanje onder grote belangstelling begraven BOUWMAN OPEN OOG BURGEMEESTER J. TEIJSSEN„VOORBEELD VAN EEN GOED AMTENAAR" DE DUISTERE FINANCIËLE WERELD Coudvlucht zonne- BRILLEN DONDERDAGAVOND 5 DECEMBER 1968 89e JAARGANG No. 98 Voor huldiging in raadszaal veel belangstelling Modelbode Veel werkuren Dank namens raadsleden Weer bijeenkomsten China en V.S. in Warschau DiensipEichtkeuring van ^geschrevenen lichting 1969 Ook een land kent soort huishouding Moeilijkheden Handelswaar Behalve AOW en AWW ook WAO omhoog Carnavalscomité Waalwijk heeft grootse plannen Grotestr.231 Tel.3866 Waalwijk Ziekenfondsleverancier Huurverhoging van 6 procent per 1 april 1969 De het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2 et. inc.k.) 0.32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Dat men alom grote waardering heeft voor het werk van de Waalwijkse gemeentebode J. van de Ven bleek maandagmiddag overduidelijk toen de heer Van de Ven in de raadszaal werd gehuldigd, in verband met zijn 25-jarig dienst jubileum. „Wij hebben bijzonder veel waardering voor de wijze waarop U Uw taak als bode heeft verricht. Met een nimmer aflatende zorg stond U op de bres voor de belangen van de gemeente", zo sprak burgemeester Teijssen. Ook tal van andere personen zwaaiden de heer Van de Ven alle lof toe. Voor de huldiging bestond grote belangstelling. Behalve het voltallige college van burgemeester en wethou ders waren ook de meeste raadsleden aanwezig. Verder zagen we o.a. oud wethouder Fr. Smolders, alle hoof den van dienst, verschillende oud medewerkers, en tal van ambtenaren. „Wij, als college, stellen het bij zonder op prijs U met Uw zilveren jubileum te kunnen huldigen, en dank te brengen voor al datgene wat U voor de gemeente hebt betekend. Een klein gedeelte van die 25 jaar heeft U doorgebracht als ambtenaar van de distributiedienst; bijna 19 jaar werkt U als gemeentebode", aldus burge meester Teijssen, die uiteraard grote aandacht schonk aan deze laatste pe riode. „Als bode staat U bijna elk uur van de dag de gemeente met uw diensten ter zijde. Men kan het ge meentehuis niet betreden zonder de bode te ontmoeten. Hier bent U een bijzonder vertrouwde figuur. Ieder een heeft U ervaren als een voorbeeld van dienstbaarheid. U wist Uw dien sten zo te presenteren dat iedereen er wat aan had. Steeds bracht U alle zorg op om alles zo goed mogelijk te laten verlopen". „U beeft zich een man vol trouw, vol toewijding getoond. Om die hoe danigheden en kwaliteiten waarderen we U en zien in U een voorbeeld van een goed ambtenaar. Noch lettend op tijd en inspanning heeft U de belan gen van de gemeente voortreffelijk gediend. Dat heeft U op een juiste manier gedaan, door afstanden te bewaren en U van elk commentaar te onthouden. In dat opzicht was U wei nig spraakzaam; een juiste instelling van een gemeentebode". Burgemees ter Teijssen noemde de heer Van de Ven een rnodelbode, die alle eigen schappen heeft die voor een derge lijke funktie onmisbaar zijn. Waalwijks burgervader had de werkuren van de heer Van de Ven nagerekend. Daarbij was hij tot de conclusie gekomen dat de gemeente bode in sommige perioden van het jaar twee maal zoveel uren maakt als het werkschema voor een ambtenaar voorschrijft. „Steeds konden wij ge heel en al op U rekenen. U bent iemand geweest waarvan wij bijzon der hebben geprofiteerd", aldus bur gemeester Teijssen, die namens het gemeentebestuur een geschenk onder couvert aanbood. Mevrouw Van de Ven, die haar man zo vaak had moe ten missen, verraste hij op een boeket bloemen. Een nauw kontakt met de jubile rende gemeentebode hebben in de af gelopen jaren ook de gemeenteraads leden gehad. Namens hen sprak de heer A. Meys woorden van dank en waardering. Hij noemde de heer Van de Ven een blijmoedig mens, die al tijd opgewekt zijn taak verricht. Hij bood, namens alle raadsleden een ge schenk aan. Gemeentesecretaris mr. J. Kuypers, sprekend namens de hoofden van dienst 'en het secretarie- personeel, prees ook de enorme werk lust van de heer Van de Ven. „Iedere dag stond U gereed om de belangen van de gemeente te dienen. Zelfs een lange vakantieperiode nemen was er niet bij", aldus mr. Kuypers, die een schemerlamp en een geschenk onder couvert aanbood. Dank voor alle diensten verricht voor de afdeling Gemeentewerken, bracht direkteur J. Kobben. Hij liet zijn dank vergezeld gaan van een ge schenk onder couvert. Een tweede enveloppe overhandigde hij namens de Brandweer. De dankbaarheid van de afdeling Interne Zaken werd door de heer J. Timmermans naar voren gebracht, terwijl de heer Heuperman dat namens de gemeentepolitie deed. Beiden lieten hun woorden vergezeld gaan van geschenken. Nadat de toast op de heer Van de Ven was uitge bracht en deze allen had bedankt volgde in de raadszaal een druk be zochte receptie, waarop velen de ju bilerende gemeentebode kwamen ge lukwensen. De foto toont het moment waarop de heer A. Meys namens alle raadsleden de heer Van de Ven toespreekt. Rechts boven: Burgemeester J. Teijssen biedt een geschenk onder couvert aan De Verenigde Staten zullen hoogst waarschijnlijk een voorstel van com munistisch China, om de geheime be sprekingen tussen de twee landen in Warschau te hervatten, accepteren. Het Chinese voorstel zou zijn gekop peld aan een aanbod van Peking om tussen de twee landen een verdrag van „vreedzame coëxestentie" te slui ten. Amerikaanse functionarissen ver klaarden, dat dit de eerste keer is, dat de Chinezen openlijk zo'n ver drag hebben voorgesteld. In de Ver enigde Staten verwacht men echter, dat dit Chinese voorstel niet serieus is, doch dat het bedoelt een bepaalde sfeer te bewerkstelligen. De Chine zen hebben de 20e februari als da tum voor een eerste ontmoeting vast gesteld. Dit zou dan na 13 maanden de eerste bijeenkomst zijn tussen de Amerikaanse en Chinese ambassa deurs in Warschau. Sinds 1955 heb ben er 134 ontmoetingen plaatsge vonden. Zij, die voor 11 en 13 december а.s. doer de burgemeester van Waal wijk ter keuring voor de dienst plicht zijn opgeroepen, worden er op attent gemaakt, dat bij de keu ring de oproepingsbrief, het trouw boekje van de ouders en eventuele dmloma's, getuigschriften en rijbe wijs dienen te worden meegebracht. Voorts dienen de keuringsplichti- i gen bekend te zijn met naam en adres van hun huisarts, alsook met de tijdvakken, waarin door hen be zochte scholen werden doorlopen. De keurlingen zijn verplicht ge bruik te maken van de extra auto bus, welke elke keuringsdag om б.50 uur vanaf het Raadhuisplein te Waalwijk naar Breda zal vertrek ken. Indien zonder geldige redenen geen gebruik van dit extra vervoer wordt gemaakt, komen de reiskos ten naar Breda voor rekening van keuringsplichtige. We lezen en horen nu allemaal spreken over het feit, dat Frankrijk in een monetaire crisis terecht is gekomen en dat de Franse frank zou moe ten devalueren, dat andere rijke landen aan Frankrijk een enorme lening van niet minder dan 2 miljard dollar zullen geven en tenslotte dat presi dent De Gaulle niet wenst te devalueren en dat de Fransen andere maat regelen zullen nemen om de positie van de Franse frank te herstellen. Velen lezen dit alles en begrijpen dat het hier om geld gaat en de waarde van het geld, maar verder begrijpen ze er weinig of niets van. Ze halen de schouders op en gaan over tot de orde van de dag, maar toch laat een en ander hen niet los en als het er op aan komt, zouden ze toch wel eens precies willen weten wat er nu aan de hand is en wat een en ander eigenlijk betekent en inhoudt. We zullen hier proberen om enige uitleg te geven op een heel eenvoudige manier en in grote lijnen, zodat het duidelijk zal worden wat er precies aan de hand is. Ook een land kent een soort huis houding met inkomsten en uitgaver en ook bij een land is het zaak, net als in elk gezin, om er voor te zor gen dat de balans in evenwicht blijft. De inkomsten van een land vloeien voort uit export en diensten die men verleent en de uitgaven vloeien voort uit de import. Het is dus van groot belang om meer te exporteren dan te importeren, want dan komt men om te beginnen niets tekort en houdt men zelfs geld over, want wie meer verdient dan hij uit geeft, houdt geld over en kan spa ren en zelfs rijk worden. Zo is het ook bij landen. Wanneer nu, om het geval Frank rijk maar bij de kop te nemen, er binnensland zich moeilijkheden voordoen (mei- en juni-stakingen), waardoor de produktie in de knel komt, dan betekent dit dat de ver diensten (export) stil staan. Inmid dels wordt er wel uitgegeven, want de import gaat door, omdat men tenslotte voor de levensbehoeften nu eenmaal bepaalde zaken van de import nodig heeft. Op die manier ontstaat er een afschuwelijke ach terstand en een financieel tekort. Doordat men de import wel moest betalen, ging er heel veel Frans geld naar het buitenland. Geld is in zekere zin ook handels waar. Waar er veel van is, daalt de waarde. Zo ook van dat vele Franse geld dat zich in het buitenland be vond. Iedereen die op de een of an dere manier Franse franks bezat, wilde nu die franks kwijt en zo snel mogelijk omzetten in andere meer waardevaste zaken. Het ge volg hiervan was weer, dat de bui tenlandse banken kwamen te zitten met geweidige bedragen aan Franse franks, die door de mensen in het buitenland bij die banken waren omgewisseld. Die banken wendden zich tot de centrale bank van Frankrijk, alwaar zij al die franks wensten' in te wisselen en wel tegen goud. Zoals bekend, dient een land zijn geldmiddelen door goud gedekt te hebben. Frankrijk moest dus aan die bui tenlandse banken goud sturen uit de Franse voorraad, in ruil voor al die Franse franks. Deze goudvlucht is voor een land levensgevaarlijk, want als die tendens doorzet dan zou er 'n moment kunnen komen dat het land helemaal geen goud meer heeft en dan is er sprake van een volslagen bankroet. Dat is iets dat uiteraard tot elke prijs moet wor den voorkomen. Men moet het buitenland weer vertrouwen geven in de Franse frank en dat kan alleen wanneer 't buitenland ziet dat in Frankrijk de zaken goed worden aangepakt. Be vriezing van de lonen en prijzen. Sober leven en hard werken bete kent, dat in de toekomst Frankrijk weer meer geld zal verdienen dan uitgeven, en op deze manier komt het weer zover, dat men in het bui tenland de frank weer zal accep teren. Naast de reeds aangegeven verho gingen van de AOW en AWW-uit- keringen zal met terugwerkende kracht van 1 nov. j.l. ook de arbeids ongeschiktheidsuitkering (WAO) om hoog gaan. In het algemeen zullen de voor 1 november van dit jaar in gegane arbeidsongeschiktheidsuitke ringen met 3,33% worden verhoogd. Er zal naar worden gestreefd om de verhoogde uitkeringen ingevolge de AOW, de AWW en de WAO nog in T HEERLIJKE AVONDJE IS GEKOMEN Als begin december de natuur is afgestorven en de dagen korten en de avonden lengen, vieren wij St. Nicolaas. Voor één avond laten we de maan door de bomen schijnen en de makkers hun wild geraas staken. Het lijkt dat we ons kwetsbaar voelen; we hebben behoefte aan menselijke beschutting en nestwarmte; en vol verwachting klopt ons hartTerwijl we in de wereld van het bedrijf, het zaken- wezen en ook de kerk afrekenen met romantiek en sentiment, ver drinken we ons hier aan kinderlijke gevoeligheid. En wie zweert bij nuchtere zakelijkheid en harde werkelijkheid, moet hier het loodje leggen; met uitzondering van de stoere binken, die het alleen rooien en niemand nodig hebben. In dit hele spel van diepe menselijkheid, latfn we de goedheilige man onze woordvoerder zijn. We halen hem vol trots binnen onze veste en we laten hem gedichten schrijven en woorden spreken, die wij hem hebben ingegeven. En de surprises, die wij hebben klaar gemaakt, gaat zijn trouwe knecht in onze naam bezorgen. We laten Sint en Piet onze handlangers zijn, waarachter wij ens vergenoegd verschuilen. En heerlijk lachen wij in ons vuistje om 't spitse woord van Sint en het leuke pakket van Piet; en we genieten samen van de pret. En de grootste verrassing is de onverwachte surprise van de vergeten man, die het nog niet vergeten is, want het gaat aller eerst om het hart dat klept; meer om de attentie dan om het cadeau. Gezellige avond L. VAN BERKEL (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Onder grote belangstelling is woensdagmor gen het stoffelijk overschot van de heer Tom Burmanje ter aar de besteld. Deze bekende Waal- wijker overleed vorige week vrijdag onverwacht in het Be jaardenhuis St. Antoniushof. De uitvaartdienst in de kapel van het bejaardencentrum werd door veel vrienden van de over ledene bijgewoond. K.N.B.B.- voorzitter P. van Engelen, het bestuur van het district Waal wijk en leden en bestuur van b.v. 't Zwaantje kwamen hun overleden Bondsridder de laat ste eer bewijzen. Ook tal van journalisten, voor wie de heer Burmanje steeds een gewaar deerd collega is geweest, woon den de dienst bij. Het kerkkoor van de Parochie St. Jan, waarvan de heer Bur manje meer dan 43 jaar lid ge weest is, verzorgde de gezan gen tijdens de H. Mis die werd gecelebreerd door Pastoor M. Lam van de St. Antoniusparo- chie. Naast Deken P. Maessen, voorzitter van 't kerkkoor, was ook een deputatie van de Lie dertafel Oefening en Vermaak aanwezig. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot vond plaats op het kerkhof van de St. An- toniusparochie. Op het herdenkings-prentje lezen we: „Als een waardig zoon van 't Brabantse land waren hem vrij heid en blijheid ten zeerste lief. Hij was een levenskunstenaar met vele, vele vrienden uit alle windstreken. De zeldzame com binatie in zijn persoonlijkheid van dynamiek en zachtmoedig heid deed hem het leven voor zijn vrouw, zijn kinderen, zijn vrienden, maken tot een wer velend avontuur waarvan hij tot de laatste druppel genoot. Aan de blijheid erkent men de ware Christen. Hij was een begenadigd zanger die tijdens zijn leven velen in vervoering heeft gebracht en zijn Schepper met zijn stem alle eer bewees. Met zijn grote gave van hart en hoofd is hij veel zijdig actief geweest. Op vele maatschappelijke terreinen was hij als het zuurdesem". Hij ruste in vrede. Afgelopen zondag heeft het car navalscomité Waalwijk weer verga derd in bar-dancing Hertog Jan. Er is een begroting opgemaakt, die 'n tekort vertoond. Op verschillende manieren hoopt men dit tekort op te heffen en wat dit betreft is er overleg gaande met de gemeente. Bovendien is men van plan een loterij te organseren, waarover te zijner tijd nog de nodge mededeln- gen zullen volgen. Buiten deze lo terij gaat men starten met de ver koop van emblemen speciaal be doeld voor de carnavalsdagen en het comité nodigt iedereen uit, die sym pathie wil betuigen met de acties van het carnavalscomité een derge lijk embleem zich aan te schaffen. Hoe dit alles in zijn werk zal gaan wordt nog bekend gemaakt. Veel werk wordt er door de commissie, bestaande uit afgevaardigden van de 10 Waalwijkse carnavalsverenigin gen verzet om carnaval 1969 te doen slagen. Hierbij rekent men ook op de steun van de gehele Waalwijkse bevolking en niet te vergeten de middenstand en de gemeente. de loop van de maand december bij wijze van voorschot uit te beralen. Daarbij zal zoveel mogelijk ook de achterstallige verhoging over de maand november worden uitbetaald. De algehele huurverhoging zal niet zoals gebruikelijk op 1 januari, maar op 1 april a.s. ingaan. Het zal ook niet 4 maar 6 procent zijn, dat zal worden geheven. Dit is een wijziging die de overheid heeft genomen op het laatste nippertje, want de vraag blijft nog, of een en ander nog voor de jaarwisseling geheel kan worden ge regeld.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5