waaLwijkse en UnqstRAAtse couRant Is hongersnood binnenkort overwonnen of is er voorlopig nog geen kijk op? Rapport over ontwikkeling van voortgezet onderwijs in Stadsgewest fel Opvallend is gemiddelde lage leeftijd bevolking Drunen WAT IS NU DE WAARHEID J. van Helvoirt Brabantse Kamers van Koophandel gaan handelsvoorlichting intensiveren RINCO MLwMwdt m^pIMlTROL J)INilR0l^pexxA&iM Belangstelling voor Middelbaar Hoger Beroepsonderwijs ligt beneden landelijk niveau Vreemdelingen Het is volkomen begrijpelijk, dat er veel mensen zijn, die niet begrijpend de schouders ophalen en soms de indruk krijgen, dat door bepaalde mensen of de hon gersnood in de wereld sterk wordt overdreven, of bij zonder ernstig onderschat wordt met als gevolg, dat de strijd tegen de honger hierdoor belangrijk kan verzwak ken, waardoor er dan weer voorlopig geen einde aan die noodtoestand zou komen, hetgeen weer duizenden mensen het leven zou kunnen kosten. Het is van het grootsjte belang, dat men weet hoe de Werkelijke toe stand is. Met publicaties die onduidelijkheid in de hand werken komen we er niet. Wat is namèlijk het geval? In de loop der jaren is er een zeer intensieve propaganda gevoerd om het wereldgeweten wakker te schudden, op dat met vereende krachten in het kleine rijke deel van de wereld een gigantische aktie van start kon gaan, die zou proberen de strijd aan te binden tegen de afschu welijke honger, die niet minder dan tweederde van de wereldbevolking lijdt. Een merkwaardige gang van zaken Verbazing Uitvoer Voedseloverschot Kunstmatig Recruteringsgebied Studeren na L.T.S.-opleiding Wat is de waarheid Waalwijk MaaT omAo Woningzoekenden GEGEVENS OVER BRABANTS BEDRIJFSLEVEN VERZAMELD MAANDAG 16 DECEMBER 1968 89e JAARGANG No. 101 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt. p. post 4,25 by girobetaling (bij incasso p. postkwit 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Zoals bekend, moeten honderden miljoenen mensen in de ontwikke lingslanden leven op bijzonder kleine hoeveelheden voedsel en uiteraard is er maar heel weinig nodig of deze bescheiden voedsel voorziening wordt verstoord en dan staat de honger voor die mensen re gelrecht voor de deur. Van al die honderden miljoenen in de ontwik kelingslanden, die het met 'n su- mier beetje voedsel per dag moeten doen, zijn er reeds miljoenen, die aan de rand van de hongerdood le ven, Zoals ons werd getoond, heerst er in India een bijzonder ernstig voedseltekort, maar in heel veel an dere ontwikkelingslanden is het niets beter. Via de strijd die tegen de hon ger in de wereld wordt gevoerd, ont vangen dergelijke landen voedsel- zendingen, doch uit de berichten blijkt, dat deze zendingen be schouwd dienen te worden als een druppel op een gloeiende plaat. We .laten het niet bij voedselzendingen, want tenslotte zal het zo moeten worden, dat dergelijke landen op den duur zichzelf van voedsel kun nen voorzien, dus zenden we naar die landen deskundigen, die de agrarische bevolking in die landen kunnen voorlichten over betere landbouwmethoden en wat al niet meer, om op die manier na ver loop van tijd de oogsten in die lan den op te voeren. Maar de berich ten die men daarover hoort, duiden er duidelijk op, dat het nog vele tientallen jaren zal duren, alvo rens het agrarisch niveau in die landen zodanig is gestegen, dat zij zichzelf op voedselgebied kunnen helpen. Wie schetst dan de verbazing van de gemiddelde burger, wanneer hij bij monde van niemand minde1", dan onze eigen minister voor Ontwikke lingshulp, drs. B. J. Udink, ver neemt: „Er is een belangrijke wij ziging gaande in de wijze waarop internationaal ontwikkelingshulp zal worden toegepast. Deze veran dering speelt zich voornamelijk af in het kader van de voedselhulp. Volgens een rapport van de voed sel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties te Rome (FBO) manifesteert zich in talrijke ontwik kelingslanden voor de toekomst het probleem vanvoedseloverschot-, ten". Nu ja, in de toekomst kan ten-1 slotte een rekbaar begrip zijn. denkt men dan nog. Maar de be windsman helpt ons wat dat be treft snel uit de droom. „Het beeld is opvallend snel aan het veranderen. Met name India zal het verzadigingspunt van voed selhulp over enige jaren hebben bereikt. Pakistan voert op dit mo ment reeds levensmiddelen uit, terwijl ook in Indonesië steeds be tere resultaten worden bereikt met de produktie van rijst en tarwe". Pakistan voert reeds voedsel uit, in India zal het zo zijn, dat dit land over enkele jaren geen behoefte meer zal hebben aan voedselhulp en dus in staat moet worden ge acht, zichzelf te bedruipen. Iets verderop zegt minister Udink, dat wij, het westen, de EEG-landen niet ontwrichtend mogen gaan werken, door onze overschotten aan de ont wikkelingslanden op te dringen. De ontwikkelingslanden moeten hun eigen voedsel produceren en in staat zijn, eventueel voedsel te ex porteren, waardoor ze de beschik king krijgen over kostbare devie zen! Wanneer men dit leest, dan staat men stom van verbazing. Mogen we minister Udink geloven, dan voert Pakistan voedsel uit en in India kan nauwelijks nog gespro ken worden over voedseltekort, want over enkele jaren zal het zelf zoveel produceren, dat het in staat zal zijn voedsel uit te voeren En wij mogen onze voedseloverschot- ten niet opdringen! Zo op het oog zou men prompt bereid zijn te geloven, dat het met de honger nu wel gedaan is. Het is een kwestie van slechts enkele ja ren, waarin er uiteraard geen hon ger meer behoeft te worden gele den in die landen en dan gaan die landen zelf voedselexporteren! Waar maken we ons dan eigenlijk nog druk over? Zijn al die grote fabrieken die een gigantische kunst- eiwitproduktie hebben ontwikkeld nu gedoemd op korte termijn fail liet te gaan? Is dat kunsteiwit niet meer nodig? Krijgen we nu voed- selover'schotten in de gehele wereld wanneer naast de westerse landen ook de ontwikkelingslanden vol gens deskundigen over enige jaren meer voedsel gaan produceren dan zij ielf kunnen gebruiken? Hoe is een en ander te rijmen met uitlatingen van andere experts die beweren dat zelfs een giganti sche produktie van kunsteiwit in vele landen van de wereld nog slechts een druppel op de gloeiende De moderne techniek staat voor niets, dus proberen we langs kunst matige weg die voor het voedsel zo belangrijke eiwitten te maken Ne derland produceert op dit gebied 't bekende Lysine, een hoogwaardig eiwit, dat ander voedsel kan ver rijken. Ook de Fransen gaan een hoogwaardig kunsteiwit maken en wel uit aardolie. Beweerd wordt door deskundigen dat „Massale produktie van kunst eiwit (ook in andere* landen be staan grote plannen op dit terrein) 'zal er op den duur toe kunnen bij dragen de wereldbehoefte aan hoog waardige eiwitten te helpen opvan gen. Te veel moet men zich er ech ter niet van voorstellen, want de wereldbevolking blijft in zulk snel tempo toenemen, dat zelfs 'n grote wereldproduktie van kunsteiwit voorlopig weinig meer dan 'n drup pel op een gloeiende plaat zal zijn". Deze berichten passen precies in het kader van de voorlichting die we in de loop der laatste jaren kre gen. Van onze verslaggever) WAALWIJK - Deze week is van het secretariaat van het Stadsgewest Waalwijk een rapport verschenen over de ontwikkeling van het voort gezet onderwijs in het stadsgewest. Ook is er een interessant verslag ver schenen over de ontwikkelingen in het stadsgewest. Hierin is ondermeer aandacht geschonken aan de samenstelling van de bevolking, de openbare orde en veiligheid, de huisvesting en woningbouw, onderwijs en vorming, openbare gezondheid, bodemgebruik. Daarover elders in dit blad meer. Teneinde een inzicht te verkrijgen in de groei van het aantal leerlingen, wonende in het stadsgewest Waalwijk, zijn een aantal cijfers verzameld. Deze cijfers hebben in hoofdzaak betrekking op de jaren 1964 tot en met 1967. Ook werd voor enkele on- derwijsnormen nagegaan in welke mate het voornemen tot een verdere studie of de keuze van een beroep, na het behalen van het diploma aan wezig was. In het algemeen kan wor den vastgesteld, zo blijkt uit het ver slag, dat de belangstelling voor het middelbaar hoger beroepsonderwijs min of meer beneden het niveau van de provincie en het land ligt. Het deelnemerspromillage van de bevolking in 1965 voor de dag-HTS bedroeg voor het gebied van het stadsgewest 0,8 tegen 1,0 voor de provincie Noord-Brabant en 0,98 voor het gehele land. Eenzelfde beeld doet zich voor bij de belangstelling voor het kweekschoolonderwijs. De interesse voor de opleiding tot kleu terleidster ligt op het niveau van de provincie. De belangstelling voor een andere vorm van middelbaar beroeps onderwijs n.l. het uitgebreid tech nisch onderwijs ligt even beneden die van de provincie en van het land. Uit de cijfers kan worden afgeleid het hoog aantal uitvallers bij het la ger beroepsonderwijs. Dit verschijn sel wordt over het gehele land waar genomen. Nagegaan is, of, en zo ja, in welke mate de in het stadsgewest gevestigde onderwijsinstellingen van voortgezet onderwijs een meer dan plaatselijk karakter hadden. Over het algemeen kan worden gesteld, dat 't ULO-onderricht 'n overwegend plaat selijk karakter heeft met uitzonde ring van de niet op katholieke grond slag gevestigde scholen en in bepaal de mate, de r.k. ULO in Drunen. Het recruteringsgebied van de huis houdscholen strekt zich niet verder uit dan de gemeentelijke grenzen van de plaats van vestiging of die van een of twee aangrenzende gemeen ten. Hierop maken de christelijke streekhuishoudschool in Sprang-Ca- pelle (levensbesch.-grondslag) en de R.K. huishoud- en industrieschool in Waalwijk (opleidingsmogelijkheden) in zekere mate een uitzondering. Het recruteringsgebied van de in Waal wijk gevestigde scholen voor MO en VHO reikt verder dan het gebied van het stadsgewest. Dit geldt ook voor de lagere technische school in Waal wijk. Blijkens een regionale gebiedsin- stelling, verstrekt door het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen be horen tot dit laatste gebied ook ge rekend te worden de gemeenten Heusden, Dussen, Eethen, Veen en Wijk en Aalburg. Het recruterings gebied van de in Dongen gevestigde vormen van voortgezet onderwijs overlapt ten dele 't zuidwestelijk ge deelte van het stadsgewestelijk ge bied. Opmerkelijk is het groot aantal leerlingen, afkomstig van buiten het gewest gelegen gemeenten, dat het Willem van Oranje College bezoekt. De belangstelling voor de verschil lende vormen van voortgezet onder wijs blijkt in de zes gemeenten van 't stadsgewest soms vrij grote verschil len te vertonen. De belangstelling voor nagenoeg alle vormen van voort gezet onderwijs nam tussen 1964 en 1967 absoluut en relatief voor alle gemeenten toe. Het Middelbaar Eco nomisch en Administratief Onderwijs wordt naar schatting door 30 leerlin gen uit het stadsgewest gevolgd. Van de gediplomeerden 1967 van de LTS in Waalwijk is bijna tweemaal zoveel leerlingen verder gaan studeren dan in voorgaande jaren. De mate van interesse om na het voltooien van de primaire opleiding aan een huishoudschool nog een ver dere opleiding te volgen zou - zo schrijven de samenstellers van het rapport - wel eens in belangrijke mate afhankelijk kunnen zijn van de verdere studiemogelijkheden welke de eigen school biedt. Het aantal leer lingen dat zonder kleerscheuren (dou bleren) de middelbare- en voorberei dend hogere school verliet, bleek, als de hoogste klas werd bereikt, over 't algemeen groter. Hoewel hierover nog geen volledig beeld kon worden verkregen bleek in 1967 dat nage noeg alle geslaagde leerlingen van een HBS en gymnasium voornemens was een voortgezette studie te volgen. Het merendeel der leerlingen had het plan te gaan studeren aan een uni versiteit of hogeschool. Van de leer lingen die met goed gevolg de ULO verlieten gaven in 1967 voor ruim 42 procent te kennen verder te gaan studeren. plaat van de wereldhonger zal zijn. Experts die menen dat er voorlopig nog geen einde in zicht is van de afschuwelijke honger in de wereld. De kwestie van de honger in de wereld is een zaak van zo'n gewel dig belang, dat het beslist noodza kelijk is dat de zaken duidelijk wor. den gesteld, zodat men weet wat ons te doen staat. De vraag is voor veel Nederlanders uiteraard: wat is de waarheid? In het zo, dat er eer der dan men had verwacht succes zou zijn, of is het zo, dat de honger nog welig voorttiert en dat er op korte termijn geen sprake is van enige verbetering? In dit laatste ge val vraagt men zich natuurlijk af, wat de uitspraak van minister Udink dan wel te betekenen kan hebben. Het adres voor al Uw autoschades Loeffstraat 35 Tel. 4157 Gespecialiseerd Uitdeuk- en Spuitbedrijf Eigen ophaaldienst Telegram-adres „ECHO' VERSLAG OVER ONTWIKKELINGEN IN HET STADSGEWEST (Van onze verslaggever) WAALWIJK Het verslag over de ontwikkelingen in het stadsge west geeft interessante cijfers te zien. Waalwijk (ingedeeld in de ca tegorie kleine steden) telde in I860 5595 inwoners (thans ruim 22.000), Loon op Zand telde in I860 even veel inwoners als Waalwijk en thans ruim 16.500. Zo was in die 100 jaar ook de groei van Drunen gro ter dan van Sprang-Capelle. De leeftijdsopbouw van de bevolking van het stadsgewest geeft het beeld van een jonge bevolking te zien. Opvallend is de gemiddelde lage leeftijd van de bevolking van Dru nen; kenmerk van een groeiende industrie-gemeente. Sprang-Capelle heeft de meeste inwoners in groep 20-64-jarigen. Ruim 77 procent van de bevolking van het stadsgewest is R.K., 2G\5 procent protestant. Het aantal huwelijken per 1000 inwo ners ligt in het stadsgewest op een hoger niveau dan in Nederland. Ten opzichte van de jaren 1950 en 1960 is er een snelle afneming van het aantal geboorten per 1000 in woners waar te nemen. In vergelij king met de ontwikkeling sinds 1950 op landelijk niveau is het ver schil nagenoeg gelijk gebleven. Het gemiddelde aantal overlijden over de periode 1960-1967 in het stadsge west ligt circa 1 per 1.000 lager dan het landelijk gemiddelde. De bevolking van Nederland be stond in 1967 uit 1,7 procent vreem delingen en die van het stadsgewest Waalwijk uit 1,2 procent. Dit aantal bestaat voor 60 procent uit Turken en Ambonezen. De vreemdelingen waren in '67 voor 60 procent woon achtig in Waalwijk en voor 23 pro cent in Drunen. Het hoofdstuk openbare orde en veiligheid leert dat het aantal vacatures bij de po litie in Kaatsheuvel met 6 open plaatsen het grootst is. In totaal werden in 1967 in het stadsgewest ruim 12.000 processen- verbaal opgemaakt. Hieronder val len ook de arrestaties (in hoofdzaak wegens verkeersovertreding)in Waalwijk 851, in Loon op Zand 1517, in Drunen 349, 's-Gravenmoer 216. Het aantal dodelijke verkeers- 201, Sprang-Capelle 306 en Waspik ongevallen in het stadsgewest be droeg in 1967: 11, hetgeen minder is dan in de jaren 1964 en 1965. De geboortegolf van 1945 en vol gende jaren had tot gevolg, dat het aantal ingeschreven woningzoeken den vanaf 1964 in het stadsewest jaarlijks meer dan 2000 bedraagt. Het aantal woningen vermeerderde van 1960 tot 1967 met bijna 3500. Teneinde hun voorlichtende taak ten behoeve van het bedrijfsleven te kun nen intensiveren, hebben de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Noord-Brabant in een gezamenlijke aktie de voor dit doel benodigde ge gevens verzameld omtrent het Brabantse bedrijfsleven. De behoefte aan intensivering van genoemde taak doet zich voornamelijk gevoelen met be trekking tot de relaties met het buitenland; steeds meer buitenlandse be drijven zoeken, via de Kamers van Koophandel en Fabrieken, contact met Nederlandse bedrijven. Als eerste resultaat van bovenge noemde aktie zijn thans bij de onder scheiden Brabantse Kamers van Koophandel en Fabrieken verkrijg baar nieuwe lijsten van de in Noord- Brabant gevestigde grote en middel grote industriële en niet-industriële bedrijven. Niet opgenomen zijn de detailhandelsbedrijven welke een uit sluitend lokale en/of regionale bete kenis hebben. De in de lijsten opge nomen bedrijven zijn gerangschikt naar grootte-klasse waarbij het werk nemersbestand als criterium is gehan teerd; binnen deze rangschikking zijn de bedrijven per gemeente alfabetisch opgenomen. De industriële zowel als de dienst verlenende bedrijven zijn op afzon derlijke lijsten vermeld, opdat 't nut tig gebruik optimaal zal kunnen zijn. Naast de naam en het adres van de bedrijven wordt in de lijsten tevens 'n korte omschrijving van de bedrijfs uitoefening gegeven. Na verwerking van alle gegevens zullen bij de afzonderlijke Brabantse Kamers van Koophandel en Fabrie ken informatiesystemen aanwezig zijn welke up to date zijn en waarin per bedrijf zijn opgenomen de gegevens betreffende de vervaardigde en de in- en uitgevoerde produkten, de gevoer de merken, de binnen- en buitenland se vertegenwoordigingen en de lan den van welke wordt ingevoerd en naar welke wordt uitgevoerd. De Kamers van Koophandel en Fa brieken in Noord-Brabant kunnen door de direkte beschikbaarheid over bovengenoemde gegevens hun voor lichtende taak ten dienste van het be drijfsleven door uitbreiding en verbe tering van de informatieverstrekking snel en doeltreffend uitvoeren. Bovengenoemde lijsten zijn thans voor de gehele provincie, tegen ver goeding van de kosten, verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Breda, Eindhoven, Den Bosch, Tilburg en Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1