B. en W. van Waspik nam voorstel onderwijsvergoeding terug Burgem. Teijssen opende nieuw gebouwen complex „Centrum jeugd en volwassen" Begroting post gemeente Drunen sluitend met onvoorzien van f 169.834,- i J„ K. Verhulst KAATSHEUVEL KERSTVERRASSING ALTIJD LAGE VERGOEDINGEN IN WASPIK BEHEERSVORM HOGE BRAKEN DOOR DE RAAD GOEDGEKEURD JUWELIER MET HET KLOKKENSPEL 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 16 DECEMBER 1968 3 Raad drong aan op nadere bestudering van begroting Goed besteed Nieuwe drank- en horeca-verordening Verhoging G. Fasen vierde 40-jarig jubileum bij „Noord Braband" In toekomst uitbreiding complex aan Taxandriaweg Drunen Bij de ligt onder de kerstboom een voor de kinderen, bij aankoop van f 1 0, P RIS MA VrUsuldfuf^- JUWELIER Grotestraat 260, Waalwijk, Tel. 4681 Het agendapunt met betrekking tot het vaststellen van de vergoeding per leerling voor de lagere scholen is in de vergadering van de gemeenteraad van Waspik, donderdag l.l., aanleiding geweest tot uitvoerige discussie. B. en W. stelden in deze voor het bedrag van 75,- in verband met diverse kostenstijgingen te verhogen tot 90, - per leerling. Het bestuur van de nieuwe lagere school te Waspik-Boven, op de hoogte van het feit dat in deze vergadering dit voorstel ter tafel zou komen, diende bij B. en W. alsmede bij de diverse raadsleden, een kostenbegroting voor het komende jaar waarin te lezen staat dat een vergoeding van 140, - per leerling noodzakelijk is om in de redelijke behoeften te voorzien. Als deze begroting juist blijkt te zijn, aldus de heer Kanters, moet dit bedrag er ook komen. Van de 135 Brabantse gemeenten behoort Waspik tot de vijf scholen met de kleinste vergoeding. Omdat de bestaande scholen nooit om een verhoging hebben gevraagd is een achterstand ontstaan die wij nu moeten wegwerken. De Hooght, zo als de nieuwe school is genoemd, mag niet de dupe worden van het be leid van andere scholen, aldus spre ker. Ook de heer Kools drong er op aan de ingediende begroting nader te bestuderen en door een goed samen spel van het gemeentebestuur en het schoolbestuur tot de juiste oplossing te geraken. Ook de heren Smits en van Hoo- ren sloten zich hierbij aan. Het is best mogelijk, aldus burgemeester Welling ,dat deze begroting juist is. Op dit moment kan ik dit niet be strijden ofschoon ik er wel aan meen te mogen twijfelen. Dat De Hooght het slachtoffer zou worden van een gevoerd beleid op andere scholen ging er bij de voorzitter echter niet in. Als uit de afrekeningen elk jaar weer blijkt dat de schoolbesturen het hebben gerund met het toegekende bedrag mag men dat toch geen slecht beleid noemen. Dan zouden de resul taten slecht moeten zijn en dit is toch bepaald niet het geval. Natuurlijk wil de gemeente doen wat voor goed on derwijs nodig is. Het gaat er ons be slist niet om het bedrag lager te stel len dan noodzakelijk is maar het moet verantwoord zijn. In het ver leden hebben we nooit gemerkt dat we tekort schoten. Uit ons zelf heb ben we de laatste jaren telkens weer het bedrag opgevoerd. Moeten wij als gemeentebestuur dan voorstellen doen die ver boven het gevraagde gaan? En reagerend op de ietwat scherpe toon waarin het schrijven was gesteld vervolgde de voorzitter: Men mag toch niet veronderstellen dat B. en W. Waspik-Boven en het onderwijs een kwaad hart toedragen? Aan het onderwijs is het geld beslist goed be steed en wanneer nodig zal de ver goeding beslist omhoog gaan. Omdat de voorzitter meende dat men zonder nadere gegevens en zonder ingewon nen advies van de inspecteur van het onderwijs niet zondermeer bedragen op de begroting kon plaatsen, wilde hij aanvankelijk het voorstel van B. en W. handhaven omdat anders het aanbieden van de gemeentebegroting voor 1969 ook geen doorgang zou kunnen vinden. Het bestuur van de Hooght heeft dan altijd nog het recht en de plicht om hiertegen bij G. S. in beroep te gaan. Hiermee bleken de raadsleden niet erg gelukkig, waarop het college van B. en W. het voorstel terug nam. In een volgende vergadering zal na ingewonnen ad vies een beslissing worden genomen. Rond de vaststelling van een nieu we Drank- en Horecaverordening rezen er bij de heren Kools, v. d. Wassenberg en van Hooren wel en kele vragen, ondermeer m.b.t. de con trole op het verstrekken van sterke dranken aan personen beneden een bepaalde leeftijd in cantines, het slui tingsuur van bedrijven met een zgn. A-vergunning, 't verkrijgen van ont heffing van de gestelde vestigings eisen in verband vooral met cantines van sportverenigingen, het aantal zit plaatsen in danszalen, het sluitings uur van zaken waar alcohol vrije dranken worden verkocht, terwijl de heer Kools ook graag de mogelijk heid zou creëren om zonder dansver- gunning bij besloten bijeenkomsten als bruiloften e.d. te mogen dcmsen. Door het onttrekken van de vroe gere veerweg aan het openbaar ver keer was er een klein perceeltje ont staan op het industrieterrein dat de eigendommen van de lieer Frens uit Apeldoorn van elkaar scheidde. Voor de normale prijs verkocht de gemeen te dit perceeltje aan de heer Frens. naar aanleiding hiervan vroegen de heren v. d. Wassenberg en De Bont in de toekomst risico van grondspe- culaties te voorkomen. De heer Frens kocht destijds grond voor 1,75 en kreeg een behoorlijk stuk in optie wat hij 2 jaar geleden ook aankocht. Nu is de grondprijs daar ƒ8,-. Zijn bedrijf heeft nimmer opgang ge maakt, dus verkoop ligt voor de hand. Voor de toekomst, aldus de voorzitter, is dit veilig gesteld, om dat voortaan niet meer grond in op tie wordt gegeven dan wordt aange kocht. Ook is de optie aan een kor tere tijd gebonden. Pogingen om van de optie van de heer Frens af te ge raken zijn ons niet gelukt. Om voor een bijdrage uit het ge meentefonds in aanmerking te kun nen komen moesten enkele belastin gen weer worden verhoogd. Het is niet prettig, aldus de heer Welling, maar we kunnen niet anders. Een aanvullende uitkering hebben we broodnodig. Voorwaarde is echter dat dan de straatbelasting, het reini gingsrecht en de opcenten der per sonele belasting met 10% wordt ver hoogd. Dit geldt zonder meer als een eis van de regering. Goedkeuring gaf de raad ook aan een voorstel m.b.t. de uitbreiding der opbergplaats van het gymnastieklo kaal. Er zal 5.70 m. worden aange bouwd. Van de heer A. Kamp te Em- meloord kocht de raad een stukje grond dat deel uit maakt van Elzen- hage, zodat dit sportpark nu geheel in eigendom van de gemeente is. De heer Kool zou graag zien dat de ge meente ook inging op het aanbod van de verkoper om ook een aangrenzend perceeltje over te nemen, dit voor concentratie van andere sportvelden als handbal, hockey e.d. Tenslotte werden elf bezwaarschriften ter zake verplichte aansluiting op de riolering van de hand gewezen, dit ingevolge de nieuwe bouwverordening. Woensdag 11 december j.l. was het 40 jaar geleden, dat de heer G. Fasen in dienst trad op het hoofd kantoor van de NV Noord-Braband, Maatschappij van Verzekering op het Leven te Waalwijk. Om 11 uur werd hij met zijn echtgenote door de direktie ontvangen en in het bij zijn van zijn collega's en naaste me dewerkers door de heer Ph. Tim mermans toegesproken. De heer Ph. Timmermans vermelde in zijn ge lukwensen namens de direktie de capaciteiten van de jubilaris, met name zijn werkkracht, interesse en leidinggeving vereist voor het ver antwoordelijke werk dat door de onder hem staande wiskundige af deling korrekt wordt uitgevoerd. Hij bood hem een geschenk onder cou vert aan en de echtgenote van de jubilaris ontving een fraai bloem stuk. Hierna kreeg de burgemeester, de edelachtbare heer J. Teijssen, het woord en na zich aangesloten te hebben bij de woorden van de di rektie gaf hij te kennen dat het hem een groot genoegen was na mens H.M. de Koningin aan de ju bilaris te mogen uitreiken de zil veren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer P. v. d. Schans voerde namens de ondernemingsraad en de collega's het woord en bood een prachtig schilderstuk aan. Tot slot voerde de heer Krijger, de actuaris van de Maatschappij, 't woord en bood tevens namens de wiskunde-medewerkers praktische geschenken aan. De jubilaris dank te allen op de hem eigen humoris tische wijze. Na deze huldiging in beperkte kring, kreeg het gehele personeel de gelegenheid de jubila ris en zijn echtgenote geluk te wen sen. De raad der gemeente Drunen hield vrijdagavond een openbare raadsver gadering. De zeer ruime agenda vergde veel tijd omdat verschillende pun ten extra aandacht vroegen. Bij het begin van de vergadering werd door de voorzitter medegedeeld dat het niet mogelijk was geweest nog dit jaar de begroting voor 1969 aan te bieden. Wel waren de cijfers bekend en burgemeester Stieger wilde de leden deze niet onthouden. De financiële positie van de gemeente was gezond. De begroting 1969 sloot met een post onvoorzien van 169.834. - Dat was 27.000. meer dan in 68. Wel zullen de rioolrechten stijgen van 25. - naar 40. - per woning. In 1969 zal door de gemeente 2 miljoen in de onrendabele sector en 5 miljoen in de rendabele sector kunnen worden geïnvesteerd. Voor sub sidies is 215.400. - uitgetrokken tegenover 188.400. - in 1968. ONDERWIJS Voor het onderwijs werd in deze vergadering de vergoeding per leer ling vastgesteld. Hierover volgde een uitvoerige bespreking. De heer van Lammeren, voorzitter van de stich ting sch.oolbelangen wees op de ver houding aanschaf leermiddelen tegen over de andere uitgaven. Deze lagen in Drunen bijzonder goed tegenover het landelijke gemiddelde. Spr. was de mening toegedaan dat de verhou dingen van de verschillende uitgaven in Drunen beter lag dan het landelij ke gemiddelde. Het bedrag per leer ling werd vastgesteld op 102. - tegenover vorig jaar 96. De heer Nass wees er op dat de verhoging volgens hem niet inhield dat de schoolbesturen nu ruimer in hun mid delen kwamen. De verhoging zou te niet gedaan worden door de prijsstij gingen plus de extra lasten. De heer van Lammeren antwoordde dat de stichting schoolbelangen tevreden is met het toegekende bedrag dat vol gens hem ook toereikend was en de schoolbesturen voldoende armslag gaf. Ook van de diverse hoofden der scholen waren hem geen klachten bekend dat het bedrag niet toerei kend zou zijn. Het totale bedrag aan voorschotten voor de lagere scholen in Drunen en Elshout vroeg een be drag van 153.510. Voor de kleuter scholen werd een bedrag toegekend van 38.735.-. BESTEMMINGSPLANNEN Door G.S. werd het bestemmings plan Vennen Oost goedgekeurd met dit voorbehoud dat duidelijk zal wor den aangegeven het verschil tussen het winkelcentrum en overige win kels. Ten aanzien van Vennen Oost nam de raad het besluit om te verbie den om in dit terrein zonder toestem ming van b. en w. geen sloten te mo gen graven, geen opslagplaatsen aan te leggen, geen ontgravingen te doen of terreinen op te hogen. Om voor de kom Drunen eenzelfde besluit te nemen, hiervoor had de heer van Helvoirt enkele bezwaren. Spr. was van mening dat daar geves tigde winkels en landbouwbedrijven in hun ontwikkeling konden worden geremd. De voorzitter zei dat dit de bedoeling niet was, maar hij hoopte dat binnen een jaar voor de gehele Grotestraat een bestemmingsplan ge reed zou zijn om ongewenste ontwik kelingen tegen te gaan. Veel stof laaide dan ook op bij het voorstel van b. en w. om aan de heer van Spijk, Grotestraat 218, geen toe stemming te verlenen tot het bouwen van een varkensstal. B. en w. menen dat het daar bouwen van een varkens stal zeker niet past in de ontwikke ling voor dit gebied. De heer v. Hel voirt was van mening dat het moge lijk moest zijn de vergunning te ver lenen maar de bouw aan verschillen de voorschriften te onderwerpen. Ook een moderne varkensstal kon zuiver en vrij van onaangename reuk zijn. Andere leden meenden dat van Spijk in de uitoefening van zijn be drijf werd belemmerd en stelde daar om voor of de gemeente niet beter het gehele bedrijf kon kopen of ver plaatsen. B. en w. zou de zaak onder zoeken. Beslist werd in ieder geval om de vergunning niet te verlenen. De heer van Helvoirt was hierop te gen. In de uitbreidingsplannen werden 'n aantalen percelen bouwgrond ver kocht. Voor 'n bedrag van 127.500 werd het bedrijf van landbouwer H Musters, Eindstraat 12 a aangekocht. De gemeente heeft de grond nodig voor uitbreiding Braken West. HOGE BRAKEN Wat de voorstellen betrof over de exploitatie van de Hoge Braken in eigen hand te houden, hierover was de raad het in grote trekken eens. De heer van Lammeren zei tot zijn verwondering niets te hebben gelezen van een exploitatie-opzet. Voor een commissie zou het een bijna onmoge lijke taak zijn dit werk goed te doen als men niet wist in welke richting men moest gaan en over welke mid delen men zou kunnen beschikken. Tevens zag hij het gevaar dat dit ge meenschapshuis de gemeente blijvend geld zou gaan kosten. De heer Snoe ren wees er op dat bij aankoop van de Hoge Braken reeds was vastge steld dat het de gemeente jaarlijks geld zou kosten. Tevens waarschuw de hij b. en w. om straks de huren niet zo hoog te gaan stellen dat de verenigingen er geen gebruik van zouden kunnen maken. De voorzitter wees er op om in eerste instantie het gebouw zo op te knappen dat het aan trekkelijk zou worden om voor diver se verenigingen naar de Hoge Bra ken te komen. De eerste jaren zal het streven echter moeten zijn om doo* verbetering de trek naar de Hoge Braken niet te doen verminderen. De exploitatie zal de gemeente geld kosten. Zaak is om dit binnen de per ken te houden. Met de begroting '69 is hiermee al rekening gehouden. De benoeming van de commissie had nog al wat voeten in de aarde. In de eerste stemming haalde mevr. Bos- maan de meeste stemmen maar trad om principiële redenen terug, wat de voorzitter kon respecteren. De heer Nass haalde de eerste stemmingen de gewenste meerderheid niet en trok zich eveneens terug. Tenslotte wer den gekozen de heren van Venrooy, v. d. Wiel en Brok. De raad stelde op deze vergadering nog een krediet beschikbaar van 466.550. - voor de bouw van een 6-klassige school in Vennen Oost. Een bedrag van 12.000. aan ex tra subsidie werd toegekend aan SHJ voor aanleg van verwarming in de gymnastiekzaal. Een bedrag van 70.000. - werd verstrekt voor ver beteringen op het kampeercentrum de Klinkaert terwijl tevens de nieuwe enigszins verhoogde tarieven voor 't Kampeercentrum werden goedge keurd. Vrijdagavond waren in twee hou ten bungalows, behorende tot het oude ziekenhuiscomplex een groot aantal genodigden aanwezig om de officiële in gebruikstelling bij te wonen van het tweede „home" van het centrum voor jeugd en jeugd- volwassenen. Namens het bestuur sprak de voorzitter, Drs. Th. Noor man van der Dussen. Deze heette speciaal welkom burgemeester J. Teijssen, ere-voorzitter. Twee jaar geleden, zo stelde hij, werd het be stuur geconfronteerd met de ver nieuwingsplannen. Landelijk daalde het ledental en het was duidelijk dat daar iets aan gedaan diende te worden. Er werd een rapport sa mengesteld, dat de situatie schetste en dat naar het departement ge zonden werd. Daar ruimtegebrek de voormalige M.A.S. ook niet vreemd was, werd naar een oplos sing gezocht en deze werd verkre gen, doordat men onderdak kon vinden in de RK Huishoudschool, hetgeen inhield, dat het M.A.S.- werk gekoppeld was aan het N.O.- onderwijs. Doordat dit jaar overgeschakeld werd naar èn een nieuwe metho diek èn een nieuwe behuizing, die gevonden werd in de bijgebouwen van het oude ziekenhuis, werd het onderwijs weer losgekoppeld van 't N.O.-onderwijs. Voor het onderdak in de R.K. Huishoudschool zei de heer Noorman van der Dussen, Mej. Gedden, directrice, hartelijk dank. Wat de totstandkoming van dit com plex betreft dankte hij het gemeen tebestuur en in het bijzonder Drs. Roosendaal, de leidsters en al die vele anderen, die meegewerkt heb ben. Ook het hoofd van de docen ten, Mei. Hoffmans, was hij zeer erkentelijk. Het probleem voor de toekomst is de uitbreiding van het bestaande complex aan de Taxan driaweg. Dit hoopt men binnen af zienbare tijd gerealiseerd te heb ben, hetgeen een grote noodzake lijkheid genoemd kan worden. Burgemeester J. Teijssen memo reerde inhe t kort de geschiedenis van de MAS. Vanaf 1952 draait men op volle toeren. Als instituut heeft het een belangrijke ontwikkeling doorgemaakt: er is een voortduren de expansie geweest, terwijl ook steeds een direct contact werd on derhouden met het N.O.-onderwijs. Nu is dan de jongerencursus tot stand gekomen, die ook nog steeds uitgroeit. Niet alleen de huisvesting maar ook de programmering heeft een verandering ondergaan. Alle mogelijkheden zijn aanwezig ge weest om deze struktuuraanwijzi ging door te voeren. Wij kunnen niet anders dan verheugd zijn over deze fase, deze mijlpaal Vooral be klemtoonde burgemeester Teijssen de innerlijke waarde van beide in stituten, afgestemd op culturele en maatschappelijke waarden. We kun nen spreken van een vormingscen trum in een nieuwe gedaante. Met de wens, dat het gebouw van de jongerencursus verdubbeld zal kun nen worden verklaarde de heer J. Teijssen de nieuwe huisvesting of ficieel voor geopend. overzicht gegeven van de werk zaamheden die door de cursisten van het vormingswerk worden ver richt. Daarna werd aan de genodig den de gelegenheid geboden het complex te bezichtigën. Tegelijker tijd met de officiële opening kre gen de aanwezigen het keurig ver zorgde jaarverslag 1967/1968 aan geboden, waarin op overzichtelijke wijze verslag wordt gedaan van al le activiteiten. Door Drs. J. Roosendaal werd aan de hand van een aantal dia's een MUZIKAAL HOOGTEPUNT Donderdagavond 12 dec. vond in de Hoge Braken het muzikaal hoog tepunt plaats. Er was zeer grote be langstelling. „De Duinzangertjes" o. l.v. de heer Jo Manders openden de avond. Ze zongen: 't Konijntje, Ze ven motten, Als je nietje. Daarna klein en groot samen. Deze zongen: De kippetjes van de koning, De roep van de toren, 't Is geboren het God delijk kind en als toegift nog Kyrië Eleison. De accordeonclub Crescendo o.l.v. de heer H. Spapens brach ten geho re Edelweiss, Feestouverture, My Fair Lady. Het operettekoor Reverence zong met als dirigent de heer Fr. v. d. Ho ven selecties uit de operette Marijke. Zangkoor Romantica met als diri gent Jo Manders voerde Romantica's „Café Chantant" op. Gemeentelijke zangvereniging „Uit spanning door Inspanning" uit Els- hout, dirigent Fr. v. d. Hoven, zong Frühlingschor van Haydn en die Fle- dermaus van J. Strauss. Kon. Erk. Harmonie Drunen, diri gent de heer Siebert speelde: Aarts hertog Albrecht, mars; American Folk Suite; Cowboy Rapsody; Drina Mars; When the Saints go marching in. Elshouts' Kerkelijke Fanfare Een dracht maakt Macht sloot de avond. O.l.v. de heer J. van Loon speelde het Kleine Konzert Ouverture van H. Haasse-Attendorf, Cassazion no. 2, van G. Boedijn. Burgemeester Stieger bracht dank voor het genotene en zei dat in de laatste jaren het peil van alle vereni gingen sterk was gestegen. Hij be loofde dat 't volgend jaar deze avond in een goed verwarmde en gemoder niseerde zaal gehouden zou kunnen worden. Het was een prachtige avond. PASTOOR BENOEMD De bisschop van Den Bosch heeft benoemd tot pastoor te Elshout M. J. C. M. van Osch (O.Praem.) en tot kerkmeester der parochie St. Jozef te Drunen A. H. van Gelder en mevr. M. M. Buit-Lukken. DISCUSSIEAVOND ST. WILLIBRORDUS Onder het motto „Bent U tevreden met de huidige gang van zaken?" heeft het bestuur van de Kath. Bond van werknemers in industriële bedrij ven St. Willibrord, afd. Kaatsheuvel, zich in een circulaire tot haar leden gewend om een discussieavond bij te wonen in de Gildenbond op woens dag 18 december a.s. 's avonds 8 uur. Op deze bijeenkomst zullen diverse vragen aan de orde komen, o.a.: Hoe veel schoenfabrieken sluiten er nog? Wanneer ik werkloos ben, moet ik dan al het werk accepteren? Hoe hoog moet de loonsverhoging zijn in 1969? Waar blijft ons contributiegeld? Mo gen wij staken? 1) Internationale allure - waterdicht - incabloc - onbreekbare veer - moderne vlakke wijzerplaat doublé 119.- edelstaal 125.- 2gouden herenhorloge, fraai bewerkte wijzerplaat 365-" o o

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 3