wAAlwijkse en UnqstRAAtse coupant Subliem concert van „Het Brabants Orkest" Jac. van Mierlo door «Kunst en Kracht» gehuldigd Vraag naar arbeidskrachten in Gewest Waalwijk neemt sterk toe Geslaagd wissel concert in zaal De Lindeboom BEVOLKING HEEFT WEINIG INSPRAAK Beter bestuurbaar, maar ook beter leefbaar Bnspraak Wensdroom Menselijke factor Waardering Uitbreiding bedrijven Schoenindustrie Vraag en aanbod Muzikale hulde MAANDAG 10 FEBRUARI 1969 92e JAARGANG No. 12 van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Is met het opheffen van gemeenten het geluk van de burgers gediend? In het gehele land zijn samenvoegingen en samenwerkingen van ge meenten aan de orde van de dag. Per 1 januari breidde de stad Gro ningen zich aanzienlijk uit door annexatie van Hoogkerk. Een wets ontwerp dat de samenvoeging van Velsen, Beverwijk en Heemskerk voorstelt, ligt reeds bij dc Kamer. Een gemeentelijke- herindeling van Zeeuws-Vlaanderen wordt serieus overwogen. De Groningse gemeente Wildervank is al van de kaart geveegd, in Drente en Noord-Brabant bestaan eveneens plannen tot samenvoeging van gemeenten en Gede- Wat is het doel van al deze gemeentelijke samenvoegingen In de memories van toelichting betref fende wetsontwerpen inzake ge meentelijke herindeling lezen we re gelmatig dat de schaalvergroting zou leiden tot het verkrijgen van beter bestuurbare en meer levens vatbare gebieden. Vele gemeenten zouden de voor deze tijd noodzakelijke bestuurs kracht missen, er zal meer beleids coördinatie moeten komen, vandaar dus de noodzaak van gemeentelijke herindeling. Niet altijd zal het ter- wille van dit beleidscoördinatie tot opheffen van gemeenten behoeven te komen. Soms komen gemeenten tot samenwerking in een z.g. agglo- meratieverband, waardoor het mo gelijk wordt om vitale gemeen schappelijke belangen zoals plano logische maatregelen en recreatie goed te behartigen. Maar ook in deze agglomeraties komt de samen werking vaak moeizaam tot stand, niet in de laatste plaats doordat de kleinere gemeenten vrezen door een van de grotere broers te worden opgeslokt. Rotterdam speelt bijvoorbeeld een dominerende rol in de Rijnmond constructie waardoor alle Rotter damse activiteiten met argusogen door de overige Rijnmondgemeen ten worden bezien. Eindhoven speelt een hoofdrol in het samen werkingsorgaan Agglomeratie Eind hoven. Enkele Eindhovense wet houders hebben al hef plan gelan ceerd dat de omringende gemeen ten bijzondere bevoegdheden zou den overdragen aan de Eindhoven- se gemeenteraad. Dat zou er in fei te op neerkomen dat de kleinere gemeenten alleen die zaken zouden mogen regelen, waarvoor Eindho ven geen belangstelling heeft. Geen wonder dat sommige kleine gemeenten helemaal niets voelen voor een samenwerkingsverband, wanneer althans ook grote steden daar deel van uitmaken. Zeer zeker zullen door samen voeging van sommige gemeenten betere bestuurseenheden gecreëerd kunnen worden. Een andere vraag is of het geluk van de burgers er zo mee is gediend. Toch wel een punt om steeds te overwegen dach ten wij zo, zeker in een tijd nu men de mond vol heeft van "inspraak" en "democratie". Hoe ver de prak tijk hier nog van het ideaal afstaat, is weer eens bewezen in Limburg waar Gedeputeerde Staten 'n voor stel tot gemeentelijke indeling heb ben gelanceerd zonder dat er met de betrokken gemeentebesturen enig overleg vooraf is geweest. Het opheffen van gemeenten is altijd een hachelijke zaak, waarbij dikwijls historisch gegroeide sen timenten meespelen. Vaak worden deze sentimenten door de over- heids als "kinderachtig" of "irrele vant" terzijde geschoven, waamee weer eens wordt aangetoond hoe verleidelijk het is alles zoveel mo gelijk buiten de burgers om te re gelen. Het is de vraag of met het samen voegen van allerlei gemeenten het welzijn van de burgers wordt ge diend. In zeer grote gemeenten is sociale integratie van alle bevol kingsgroepen meestal een wens droom. Mensen die zich in het dorp of de kleine stad gelukkig voelden, worden nu plotseling ingelijfd bij een grote gemeente, waar ze zich helemaal niet thuisvoelen. In het plan van Gedeputeerde Sta ten van Limburg zou o.m. een ge meente Sittard-Geleen worden ge vormd, bestaande uit de twee ge noemde plaatsen plus enkele klei nere gemeenten rondom, die ook De toch beslist vele Waalwijkse muziekbeoefenaars en -liefhebbers die verzuimd hebben het concert van Het Brabants Orkest op donderdag 6 februari j.l. bij te wonen, hebben daarmee zichzelf èn ons regionale orkest op een niet mis te verstane wijze tekort gedaan. De nauwelijks het middenschip van de Hervormde Kerk vullende aanwezigen, heb ben echter van een zeer gevarieerd programma genoten, dat onder de kundige leiding van gastdirigent Sef Pijpers gebracht werd. Het concert werd geopend met 'n briljante uitvoering van Mozart's bekende ouverture tot „Le Nozze di Figaro". Daarna trad de violist John Sekreve, sinds 1962 als solo- altist verbonden aan Het Brabants Orkest, op als solist in het Concert voor altviool en orkest van Karl Friedrich Zeiter. Begeleid door strijkorkest en hoorns gaf hij een prachtige vertolking van dit bijzon der melodieuze werk een eerste uitvoering door Het Brabants Or kest. Nóg een eerste uitvoering ver meldde het programma, n.l. van „Le Tombeau de Couperin" van Mau- rioe Rave.1, een door de bedacht zaam werkende Ravel in 1915 be gonnen en in 1917 voltooide compo sitie. Het werk werd oorspronke lijk geschreven ate een suite voor piano, maar werd in 1919 georkes treerd. In de verklaring van dit werk, soms luchthartig, soms me- lanchaliek, de melodieën in een welhaast volmaakte instrumente- ring door het orkest omspeeld, kwamen de kwaliteiten van het or kest bijzonder goed naar voren. Met een hartverwarmende, spran kelende uitvoering van de Symfo nie in C grote terts een char mant werk dat George Bizet (de componist van „Carmen" en „L'Ar- lesienne") op 17-jarige leeftijd schreef, werd dit jaarlijks concert door Het Brabants Orkest besloten. puteerde Sta" en van Limburg hebben een rigoureus voorstel tot ge meentelijke herindeling van Zuid-Limburg gelanceerd, waarbij de 62 gemeenten in dit gebied tot veertien zouden worden terugge bracht. „De overheid doet niet aan mini-, maar aan maximode", schreef mr K. A. M. Buys in het "Tijdschrift voor Overheidsadministratie" ter karaktisering van dit schaalvergrotingsproces, dat 'niet zelden tegen de zin van de bewoners der betrokken gemeenten tot stand kwam. Een jubileummis, opgedragen door de geestelijk adviseur Pastoor Vos in de parochiekerk van St. Clemens te Baardwijk, vormde afgelopen zondag de opening van de festiviteiten ter gelegenheid van de vie ring van het 50-jarig bestaan van de gymnastiekvereniging „Kunst en Kracht". Vrijdagavond werden de activiteiten voortgezet met een feestavond in de zaal van 't Vosje te Baardwijk. Tevens vond hier de huildiging plaats van de voorzitter en mede-oprichter, de heer Jac. v. Mierlo. zo'n 20.000 inwoners zouden tellen. De konsekwentie voor de bevolking van deze dorpen is dat het specifiek culturele dorpsleven zal verdwij nen. En wat krijgt men ervoor te rug? Sociale integratie binnen de nieuwe bestuurlijke eenheid zal zeer moeizaam tot stand komen. Misschien zal die wel geheel uit blijven. De afstanden naar het centrum van de gemeente zijn vaak groot, groter soms nog dan in de Rotter damse of Amsterdamse situatie. Openbaar vervoer is er nauwelijks, welke busmaatschappij zou er trou wens iets in zien? Het resultaat is dus dat een groot aantal burgers nauwelijks deelneemt aan het soci aal en culturele leven van de ge meente. De afstand tussen overheid en burger wordt alleen maar gro ter, terwijl naar het omgekeerde wordt gestreefd Dat wil niet zeggen dat er nooit een gemeente zou moeten worden opgeheven. Sommige kleine ge meenten kunnen de uitdaging van deze tijd nu eenmaal niet aan. Maar bij het samenvoegen van gemeenten zou de overheid meer dan voorheen de menselijke aspecten in haar overwegingen dienen te betrekken. Voortbestaan van het culturele le ven in de desbetreffende woonge meenschappen moet beslist worden gewaarborgd. De centrale hoofd kern van de gemeente dient gemak kelijk bereikbaar te zijn. Alleen woongemeenschappen met 'n ge lijkgericht sociaal en cultureel ka rakter dienen te worden samenge voegd, wanneer dat althans om re gionale èn lokale redenen nodig is. In elk geval moet steeds de zeker heid bestaan dat de gemeentelijke herindeling niet zal leiden tot so ciale desintegratie van een deel der bevolking. Het opheffen van gemeenten al leen om bestuurlijke of economi sche redenen zoals nu dikwijls ge beurt, bevordert zeker niet het leef klimaat in een bepaalde streek. En dat is in een overbevolkt land als het onze een bedenkelijke zaak. Na een openingswoord door de voorzitter van het huldigingscomité, de heer P. v. Mierlo, schetste ver volgens de heer A. Schoémans de verdiensten van de heer Jac. van Mierlo. Eindelijk zijn we dan zover dat we het 50-jarig jubileum kun nen vieren en als altijd wierpen ook hier grote gebeurtenissen hun schaduw al ver vooruit. Vele maan den van voorbereiding zijn aan de viering voorafgegaan. De heer Schoémans ging in zijn toespraak terug naar februari 1919, toen een aantal jongelui besloot tot oprichting van een gymnastiekver eniging. Vriendschap en geestdrift waren in die beginfase sterk aan wezig. Eén van de oprichters heeft zich vanaf die tijd als bestuurslid en als voorzitter wel zeer verdien stelijk gemaakt, n.l. de heer Jac. v. Mierlo. Hij heeft er alles aan ge daan om de vereniging tot bloei te brengen. Niet alleen in het kader van „Kunst en Kracht", maar ook in het totale gemeenschaps- en ver enigingsleven heeft de heer v. Mier lo een grote rol gespeeld. Men kan hem zien als een pionier ten dien ste van de jeugd. Namens bestuursleden, leden en medewerkers prees hij hem voor al Er mag zonder meer gesteld worden, aldus de heer A. I. J. Maas, Di recteur van het Gewestelijk Arbeibeidsbureau Waalwijk, dat er spra ke is van een verhoogde activiteit aan het economische front. Een be langrijk punt hierbij is, dat Waalwijk in de Tweede Kamer eens een keer de aandacht heeft verkregen die het verdient. Maar hierbij moet zeker gesteld worden dat, voor wat betreft de economische behoefte, dit op een juiste manier geïnterpreteerd moet worden. Men zal moe ten komen tot het verlenen van prioriteiten van de niet-arbeidsinten- sieve bedrijven, vanwege het feit dat er in dit gewest sprake is van een zeer groot tekort aan arbeidskrachten. In aanmerking genomen dient verder het feit, dat meer dan 4000 mensen van buiten het ge west hier hun arbeid vinden, terwijl bovendien nog ruim 1000 buiten landse gastarbeiders in dit gebied een emplooi vinden. Bovendien mogen we niet uit het oog verliezen dat vestiging van niet-arbeidsintensieve bedrijven op den duur er toe leidt dat ook ande re bedrijven zich hier zullen gaan vestigen. Dit werkt dan een meer vloeiende lijn in de hand voor de noodzakelijke ontwikkeling voor dit gebied. De heer A. Maas achtte zijn uitspraak omtrent de ontwikkelin gen in 1968 wel bewezen. 1200 ont- slaggevallen werden behandeld, ter wijl 15 schoenfabrieken hun deuren sloten. Het aantal mutaties is in verhouding met een veel groter bu reau als Eindhoven zelfs numeriek op een gelijk niveau te stellen. De vraag naar arbeidskrachten zal door een aantal gebeurtenissen in de zeer1 nabije toekomst zeker nog toe nemen. Schoenfabriek Timtur zal na een reorganisatie 70 man kun nen gebruiken. Nu direct kan bo vendien Bloch Stibbe 200 ar beidskrachten gebruiken. Voor de nieuwe tapijtindustrie kunnen met een 50' mensen geplaatst worden en in een later stadium kan dit aantal nog behoorlijk worden uitgebreid. Een fabriekshal van zo'n 6000 m2 is momenteel in aanbouw voor de Fa. P. Klerkx op het industrieter rein „Zanddonk". Ook Stahl-Chemie begint op zeer korte termijn met 'n uitbreiding van de (gebouwen. Door dit feit zal men de personeelsbezet ting met ongeveer 40 personen kun nen uitbreiden. Een groot aandeel in de vraag levert ook Lips-Drunen, die een groot tekort aan arbeids krachten heeft. Wervingen buiten het gewest hebben nog niet het ge wenste resultaat opgeleverd, zodat men momenteel doende is met de werving van Turken, terwijl ook andere landen betrokken worden in het vinden van arbeidskrachten. De schoenindustrie heeft geen slecht jaar achter de rug, aldus de heer Maas. Behalve in de dames- schoenensector, valt een omzetstij ging in de overige sectoren waar te nemen. De positie van de Lang straat zou door aanwijzingen in de infra-structuur, aanleg van wegen en een spoorlijn, beslist verbeterd kunnen worden. Belangrijk is ver der nqg te noemen het vestigen Van een U.T.S. in dit gewest, als scha kel tussen L.T.S. en M.T.S. Ten opzichte van de vorige maand nam het aanbod in de bouw in het rayon Waalwijk iets toe tot 99. Ook in Schoen en Leder viel een lichte stijging waar te nemen tot 53. Het aanbod in de metaal- en handels sector bleef op hetzelfde niveau en mag zeer laag genoemd worden. Voor wat betreft Pers. Algemene Dienst, was er een daling tot 37. Ook het aantal minder-geschikten/ minder-validen werd iets hoger en bedraagt nu 213. In het totale aan bod voor het rayon Waalwijk be tekent dit een stijging van 472 naar 516. De vraag in zijn geheel naar arbeidskrachten steeg, waarbij wel aangemerkt moet worden dat in de vraag nog niet verdisconteerd kon worden de vraag die zal ontstaan naar aanleiding van de voorgeno men uitbreidingen van de verschil lende bedrijven. Het gewest Waal wijk neemt' met een percentage van 2.8 een gelijke positie in als Neder land met 2.7. Hat rayon Waalwijk heeft een percentage van 3.2. Het cijfer van 3.2 wordt gedrukt voor het gewest Waalwijk, door 't zeer gunstige cijfer 2.- van het rayon Dongen. WAALWIJK Zaterdagavond werd door de muzikanten van de Waalwijkse harmonie St. Crispijn en van de Kon. Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak uit Waspik in zaal De Lindeboom een wisselconcert ge geven, zoals er in het verleden al meer hebben plaatsgevonden tus sen beide korpsen. Het gezelschap uit Waspik werd verwelkomd door de heer A. van Loon, die daarbij 'n brief voorlas van voorzitter J. Mai- hetgeen hij gedurende die 50 jaren voor „Kunst en Kracht" heeft ge daan en betekend. Als blijk van waardering werd de heer v. Mierlo een voorzittershamer aangeboden en werd mevr. Van Mierlo verrast met bloemen. Speciale aandacht vroeg spreker hierna nog voor een aantal schriftelijke gelukwensen uit Unna in Duitsland, de stad waar mee de gemeente Waalwijk zulke stevige contacten heeft. Namens de vereniging was het de heer C. Buys die zijn erkentelijkheid uitdrukte voor wat betreft de betekenis; van de heer Van Mierlo voor de gym nastiekvereniging Kunst en Kracht. In zijn dankwoord zei de heer v. Mierlo de ondervonden waardering zeer bijzonder op prijs te stellen en dankte voor de hem overhandigde geschenken: een voorzittershamer en een bandrecorder voor de grond- gymnastiek. Hij hoopte dat op de zelfde enthousiaste wijze door ie dereen meegewerkt zal worden aan de groei en de bloei van de vereni ging. Door harmonie St. Jan werd de heer v. Mierlo een muzikale hulde gebracht. Na dit officiële gedeelte wachtte de aanwezigen nog een prettige feestavond. burg, die wegens ziekte dit concert niet kon bijwonen. De heer Malburg sprak daarin de hoop uit, dat de goede verstandhouding tussen de korpsen uit Waspik en Waalwijk bestendigd zal blijven en tevens dat met de nieuwe voorzitter van de Waspikse harmonie, de heer v. Don gen, prettig zal worden samenge werkt. Onder de belangstellenden, die met veel aandacht de verrichtingen van beide korpsen volgden, bevon den zich de bestuursleden, waaron der ook de ere-voorzitter van St. Crispijn, de heer Fr. Smolders en de dames van de muzikanten. Volksvlijt en Volksvermaak zette 't concert kernachtig in met de pitti ge mars 'On the Quarter Deck' van Alford. Directeur Chr. Kuyten voer de zijn gezelschap tevens aan bij 'The explorers', een ouverture van Peter Yorke, arr. Mellema; 'Harp of Wales' van G. Boedijn, gevolgd door een werk van Pi Scheffer: 'Highroad Impressions', terwijl dit optreden voor de pauze werd afge rond met 'BB and CF', een mars van Ord Hume. In het tweede gedeelte van het concert, waarbij de muzikanten over en weer eikaars prestaties konden beoordelen en waar moge lijk, ook lering uit konden trekken, trad St. Crispijn o.l.v. directeur G. Duyvelaar op met de volgende wer ken: 'Glück Auf', mars van J Wi- chers; 'Sinfonia Concertata' van G. Donizetti; 'Les Gais Troubadours', Polka van R. Coritaun; het eerste deel van de le Symphonie van C. Saint-Saens, arr. P. Stalmeyer' en tot slot de mars 'Le Riant Maney' van L. Comte. Al met al een zeer geslaagd wis selconcert, dat in de toekomst ze ker gehandhaafd zal blijven. Er be stond van de zijde van het publiek een grote belangstelling.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 3