wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt „Hunter"-Waalwijk heelt sterk behoefte aan aanleg nieuwe weg Wat vindt Nixon in Europa van C~YY\ Volksuniversiteit in Kaatsheuvel volledig geaccepteerd instituut TUSSEN STATIONSSTRAAT EN Mr .v COOTHSTRAAT DRUK BEZOEK AAN AVONDEN OVERTUIGEND BEWIJS Uitgroei Na de oorlog I Evolutie Wensen DONDERDAGAVOND 20 FEBRUARI 1969 92e JAARGANG No. 15 Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Gelukkig kent president Nixon de wereld te goed om te denken, dat zijn reis naar Europa een oplossing zou kunnen betekenen voor de problemen die er liggen tussen de V.S. en zijn Europese partners. Hij maakt deze reis enkel en alleen omdat hij tijdens zijn verkiezingscampagne heeft ge zegd meer aandacht aan Europa te zullen besteden en omdat hij de kans wil benutten om eens met de kei harde De Gaulle te praten en te zien, wat hij misschien bij de oude heer kan bereiken, alhoewel zijn verwachtingen niet hoog zijn gespannen. De moeilijkheid van de relatie ligt in het feit, dat West-Europa te sterk is geworden om zonder meer de Ameri- kaanse-Europese verhouding van de jaren vijftig, waarin Europa de rol van volgeling vervulde, te continu eren. Maar West-Europa is vooral in zijn leiding te zwak om een goed al ternatief te bieden. Op deze manier is het uiteraard geen volgeling meer, maar ook geen acceptabele partner voor de V.S. De oorzaak van een en ander ligt in West-Europa zelf. In de eerste plaats is daar Frankrijk, waar De Gaulle een geheel eigen, ietwat aan de V.S. vijandige politiek bedrijft, omdat hij zijn Frankrijk erkend wenst te zien als een grote mogendheid waar rekening mee moet worden ge houden, een ernstige rivaal van de V.S. en de Sowjet-Unie. Dat de vuist die hij kan maken in wezen te klein is en hij daardoor zijn doel niet kan bereiken dringt nog steeds niet tot de generaal door. Koppig blijft hij een idee fixe najagen en president Nixon doet er goed aan weinig of niets van een gesprek met De Gaulle te verwachten. In het gunstigste ge val kan hij misschien de toezegging krijgen dat de Franse strijdkrachten in de toekomst iets nauwer met de NAVO zullen gaan samenwerken. Maar dat is dan ook het maximum dat er uit de besprekingen kan voort vloeien. Tot zover Frankrijk. Maar ook in de andere Europese hoofdsteden zal Nixon 'n merkwaardige verandering in de politiek aantreffen, vergeleken bij de tijd van negen of tien jaar ge leden toen hij zelf nog betrokken was bij het Amerikaanse beleid. De lei ding van de Europese landen is na melijk zwakker geworden naarmate zij zelf in materieel opzicht sterker werden. Met Adenauer en McMillan en zelfs met de Italiaanse regering van de late jaren '50, wisten de Amerikanen tenminste waar ze aan toe waren. Het waren staatslieden met een eigen filosofie, die in staat waren een co herente buitenlandse politiek uit te voeren. Bondskanselier Kiesinger, signor Rumor in Italië en premier Wilson zijn vergeleken bij het voor noemde gezelschap van tien jaar ge leden allen onberekenbare en gecom promitteerde mannen. Wanneer het er naar uitzag, dat Europa op weg was naar politieke eenheid, dan zou dat een positief punt zijn. Nixon zou dan kunnen uitzien naar een Europe aan, waarmede hij op min of meer gelijke voet zou kunnen onderhande len. Maar helaas is dat niet zo. Kortgeleden heeft de Engelsman, Brown, nog een poging gedaan en is West-Europa afgereisd met de idee van een verenigd Europa met Enge land, doch zonder Frankrijk. Maar 't heeft geen succes gehad. De Duit sers zijn te bang om De Gaulle voor WAALWIJK - ,,Wij zitten te springen om die nieuwe verbindingsweg hierachter. Ons bedrijf wordt ermee uit het isolement gehaald. Trouwens, op tal van punten komen wij er dan beter voor te staan. Neem nu alleen al de aanvoer van materialen en de afvoer van onze produkten. Vaak moeten de vrachtwagens nu op de Burg. v. d. Klokkenlaan blijven staan, waardoor wij genoodzaakt zijn tussen bedrijf en vrachtwagen enkele hon derden meters te voet te overbruggen. Deze procedure is echter gewoon nodig, omdat wat grotere wagens niet bij het complex kunnen komen door die smalle gang. Het 'gezicht' van het bedrijf hebben we overigens al op die nieuwe verbindingsiveg tussen Mr v. Coothstraat en Stationsstraat aangepast. Van de zijde der directie zijn we nu van plan bij het gemeente bestuur van Waalwijk nog eens op spoedige aanleg van deze nieuwe weg aan te drnigen. Het is voor ons bittere noodzaak geworden". Expansief bedrijf te moeilijk bereikbaar De heer A. Verhulst, directeur van het „Hunter"-sportkledingbedrijf in Waalwijk, meent te weten, dat er te gen de aanleg van deze enkele hon derden meters weg maar weinig be zwaren kunnen zijn. „Aan de zijde van de Mr v. Coothstraat loopt een nieuiv stuk weg nu in een weiland dood. Aan de Stationssraat heeft men onder meer al een vroeger café ge kocht en afgebroken. De te verlengen Burg. Moonenlaan zal daar een uit monding krijgen. En ik moet eerlijk zeggen dat wij al blij zouden zijn als de weg alleen maar tot ons bedrijf liep, als er dan nog bezwaren zijn te gen doortrekken tot de Stations straat". 'Het Waalwijkse sportkledingbedrijf, op zijn gespecialiseerde terrein het grootste in Nederland, is de laatste vijf jaar sterk geëxpandeerd. Naast het sinds november 1958 in gebruik zijnde bedrijfspand, dat van de toen j verhuisde Chroomlederfabriek „De Amstel" werd gekocht, werden ten minste regelmatig nieuwe gebouwen gezet. Al weer enkele maanden heeft men nu 'n nieuwe ruimte in gebruik, namelijk een hal van circa 1100 vier kante meter, waar men twee ateliers en de snijderij in heeft ondergebracht. Beide afdelingen krijgen er de moge lijkheid mee verder uit te breiden. Ingebruikname van de nieuwe hal 'be tekent - bedrijfseconomisch gezien - een reusachtige verbetering. Een kosten- en tijdsbesparend nieuw rou- ting-systeem kan worden opgezet. Dit was tot dan onmogelijk omdat men met afdelingen zowel gelijkvloers als op de eerste verdieping van het ge bouw te maken had. Met het gereed komen van de nieuwe hal, die werd gebouwd door aannemingsbedrijf J. de Bont-van Hulten uit Nieuwkuijk, is er natuurlijk elders in het gebouw ook wat meer ruimte voor andere af delingen beschikbaar gekomen. kleding. De zaak groeide snel en na enige tijd 'kon een (inmiddels afge broken) gebouwtje van de Nijver heidsschool in gebruik genomen wor den. Voordat men in '58 de bedrijfs gebouwen van 'De Amstel' overnam, heeft men nog diverse omzwervingen gemaakt, o.m. de vroegere melkfa briek. „Met toch wel enige schrik moet ik eerlijk zeggen, zijn ivij naar de oude leerfabriek overgestapt. Het was er allemaal zo haveloos en groot. We hebben dan ook niet direct het hele bedrijfspand in gebruik geno men. Bijna ieder jaar weer bleek het echter noodzakelijk een deel van de oude fabriek als atelier in te richten In september 1960 hadden we het hele gebouw al in gebruik. Van die datum dateren dan ook nieuwe ex pansieplannen. Noodzakelijke uit breiding konden we eerst in Waalwijk voorkomen door in Drunen met een atelier in een vroegere schoenfabriek te starten. Dat was begin 1963. Twee jaar later hebben we dit pand ook met nieuwbouw uitgebreid". Dat vestiging in Drunen niet vol doende was om de verdere expansie op te vangen, acht de heer Verhulst bewezen in enkele nieuwbouwplan- nen, die inmiddels in Waalwijk wer den gerealiseerd. Zo kwam in decem ber 1963 in Waalwijk reeds een nieuw gebouw gereed, waarin de uit haar voegen gebarsten perserij werd gehuisvest. In juli 1967 kwam de uitbreiding van het magazijn gereed, terwijl vorig jaar tenslotte de nieuwe hal voor weer enkele afdelingen be schikbaar kwam. Sinds vijf jaar bouwde men alleen in Waalwijk dan ook al zo'n 2000 vierkante meter be drijfsruimte erbij. Personeel De jongste nieuwbouw heeft het waarschijnlijk noodzakelijk gemaakt personeel aan te trekken. Toch 'heeft men dit tot een minimum willen be perken door nieuwe apparatuur aan te schaffen, met name een volauto matische snijtafel met speciale appa ratuur. Ook voor andere afdelingen wordt gestreefd naar een zo recent mogelijk machinepark, waarvan een deel in de nieuwe hal zal worden ge plaatst. Die inrichting van de nieuwe hal heeft wat op zich laten wachten. De heer Verhulst noemt als oorzaak: „We hadden voor de overhuizing ge mikt op de rustige periode, die tussen twee collecties gebruikelijk is. Het aantal en de omvang van de nabestel lingen zijn echter zo groot, dat we verplaatsing van enkele afdelingen toen gewoon hebben moeten uitstel len. Arbeidsintensief In Waalwijk werken voor 'Hunter'- sportkledingbedrijf op dit ogenblik 150 mensen. Het personeelsbestand in Drunen is 60 mensen groot. Van de 210 personeelsleden zijn 150 meis jes en 60 mannen. 'Hunter' maakt 'n bijzonder arbeidsintensief produkt, dat de inzet van veel mensen vergt. Op dit ogenblik haalt men een pro- ■Q.xcluóieve herenkleding WAALWIJK duktie van 4000 kledingstukken per week. Dit aantal zal moeten worden opgevoerd. Faktoren, die dit moeten bewerkstelligen, zijn genoemde nieu we routing, nieuwe en modernere ma chines en eventuele personeelsuitbrei ding. Alle sectoren 'Hunter'-Waalwijk maakt sportskle- ding voor jongens en meisjes, tieners en dames. Men heeft zich echter voornamelijk beperkt tot sportieve jassen en jacks met als uitschieters in de grotere maten wat klassiekere en daardoor minder aan het mode beeld onderhevige modellen. 'Hunter' maakt verder baby- en kleuterkleding. Een dochter van de heer Verhulst houdt zich met die babysector bezig. Hiervoor kwam in het gebouwtje, waarin de bedrijfsschool is onderge bracht, een eigen atelier beschikbaar. De twee sportkledingbedrijven heb ben overigens ieder eigen produkten. Drunen levert dames- en tienerman tels en Waalwijk hoofdzakelijk baby-, kleuter-, kinder- en meisjesgoed. Expansie Het Waalwijkse kledingbedrijf heeft op dit ogenblik zo ongeveer alle be schikbare ruimte aan de Burg. v. d. Klokkenlaan wel benut. Enkele klei nere percelen zijn nog beschikbaar. De directie verwacht met de jongste bedrijfsruimte voor langere tijd in de behoefte te kunnen voorzien. Vast staat overigens wel, dat men de nieuwbouw zeker niet in twee lagen zal gaan optrekken. Vooral voor de confectie-afdelingen geldt dit sterk. Directeur Verhulst wil overigens niet verhullen, dat men bijzonder uitziet naar en eigenlijk sterk afhankelijk is bij verdere expansie van de aanleg van al eerder genoemde weg. Sportkledingbedrijf 'Hunter' is on der deze naam sinds de laatste oor log bekend. Voor die tijd had de heer A. Verhulst aan de Grotestraat in Waalwijk een dames- en herenkleer makerij. Op de vliering van dit pand startte hij in 1945 - aanvankelijk in loondienst en later voor zichzelf - met het vervaardigen van confectie- het hoofd te stoten en de Duits - Franse relatie ongunstig te beïnvloe den. Bovendien ziet het er naar uit, dat op het ogenblik in de meeste West-Europese landen de idee van een Verenigd Europa niet meer zo leeft als indertijd, toen men enthou siast was voor een nieuw idee. Vermoedelijk zullen de krachten die Europa tenslotte zullen verenigen misschien pas in de jaren '70 losko men, wanneer er nieuwe omstandig heden zijn die de West-Europese lan- KAATSHEUVEL - „De Volksuniversiteit is geen club van allemaal oude heren, die met tal van statische zaken wat verstrooiing trachten te bereiken. Integendeel zou ik haast zeggen. Dit instituut in Kaatsheuvel floreert uitstekend. We hebben 160 leden in alle leeftijdsgroepen en een vaste bezoekerskern van tussen de 80 en 100 op elke avond, die wij or ganiseren. Natuurlijk zijn er uitschieters wat betreft die opkomst. Bijvoor beeld bij een lezing van onze burgemeester L. van Erp, van een Toon Kortooms of een Wim Hornman. Dan zit de zaal pakhuisvol. Kaatsheuvel heeft als enige plaats in de Langstraat een Volksuniversiteit. De bevolking hier kent ons goed en komt ook graag naar onze avonden. Voor ons een bewijs, dat men de strekking van dit instituut kent en haar werk weet te waarderen" Ook leden uit Waalwijk en Sprang-Capelle De heer G. van den Berg uit Kaats heuvel, voorzitter van de plaatselijke Volksuniversiteit, noemt deze vereni ging 'n ontmoetingsplaats voor ieder een. „Dat we de enige zijn in dit ge bied, kunnen we merken aan de aan melding van steeds meer mensen uit Waalwijk en Sprang-Capelle. Men heeft kennelijk behoefte aan 't soort evenementen zoals wij die organise ren", meent hij te moeten conclude- ren. De Kaatsheuvelse Volksuniver- den dwingen tot eenheid, want het j siteit is volop bezig met een cyclus, ziet er naar uit dat de eenheid slechts I die een omvangrijk programma omvat onder druk van buitenaf tot stand met onderwerpen van allerlei aard. kan komen. Nixon gaat een lange Pas op 20 april wordt het seizoen af reis tegemoet waarvan hij weinig re- gesloten met een Brabantse avond, sultaten kan verwachten. die door mevrouw Van Dort van de Stichting Brabants 'Heem wordt ver zorgd. „In 1913", zo vertelt de heer Van den Berg, richtte in Amsterdam prof. Steinmetz een Volksuniversiteit op. Hij had als doel voor ogen de mensen via cursussen iets meer ont wikkeling bij te brengen. In Kaats heuvel kwam het instituut een 7 jaar geleden van de grond. Initiatiefne mers waren de heren Annegarn, di recteur van de Kath. Levensschool, notaris Van de Ham en de heer Van Nieuwstadt. Door tal van oorzaken is er van die mensen van het eerste uur in het bestuur geen meer over". De heer Van den Berg meent, dat de overgang van de Kath. Culturele Federatie naar de Ned. Bond van Volksuniversiteiten veel voordelen heeft gehad. „Door onze aansluiting daarbij is het mogelijk geworden ook te genieten van het enorme pakket voorzieningen, dat deze bond aan haar leden beschikbaar stelt. Ik denk aan de programmasamenstelling, de keuze van de gastsprekers, enz." Die naam Volksuniversiteit zit de voorzitter van 'het Kaatsheuvelse in stituut toch wel een beetje dwars. „Het is een verouderde naam, die eigenlijk best veranderd zou kunnen worden. De klank is gewoon niet goed. In al die jaren van het bestaan is die naam echter zo'n begrip ge worden, dat het gewoon onbegonnen werk is er enige verandering in te krijgen. Elders hebben ze het met namen als Cultureel Belang enz. ge probeerd. Het lukte echter gewoon niet zodat wij waar dit de naam be treft nog steeds op oude voet door gaan". Breder gebied Het karakter van de Volksuniver siteit is in gunstige 'zin toch wel iets aangetast. De heer Van den Berg vult dit aan door te wijzen op het pro gramma. „Niet alleen zaken, die tot doel hebben de mensen geestelijk te verheffen, zoals dat vroeger zo dui delijk was. Ons instituut is er ge woon een, dat zich inspant de leden over tal van zaken op een zeer ge varieerd gebied in de directe belang stellingssfeer via lezingen, films, dia's of gesprekken iets te laten er varen. Hier in Kaatsheuvel blijkt men die visie te delen. Tenminste dat lei den wij uit de nog steeds toenemende belangstelling voor ons werk af". Lezingen en gespreksavonden zijn er te over. Daarnaast verzorgt men nog cursussen. Dit jaar b.v. een met de titel „Hoe bespaar ik op mijn huishoudgeld". Ook spreekvaardig heid en heemkundige zaken komen aan de orde. Trouwens die heemkun de blijkt het uitstekend te doen. En om al die leden nu in de gelegenheid te stellen regelmatig de avonden zon der moeilijkheden met oppas bij te kunnen wonen, is men begonnen met een babysitcentrale. Hiervoor kwam men tot samenwerking met de direc trice van de huishoudschool, die met de leerling-kinderverzorgsters over eenkwam, dat zij tijdens de avonden de oppas verzorgen. „Uit het bovenstaande kun je toch al afleiden, dat de Volksuniversiteit vooral op het punt van z'n program ma sterk is geëvolueerd. Wij menen, dat zaken, die er op gericht zijn de gewone man iets bij te brengen, niet meer aan de orde zijn. Iedereen is tegenwoordig naar school geweest. Wij zoeken het meer in zaken van al gemeen belang. Ik geloof, dat het daar ook aan te danken is, dat we geen last hebben van b.v. de T.V. Na tuurlijk, je moet de avonden goed uitzoeken. Een avond met een voet balwedstrijd is beslist niet geschikt. Ons bestuur, waarin behalve ikzelf ook mevr. C. Roest-Van de Sandt als secretaresse, mevr. M. Heintzberger- Zaal als tweede secretaresse, de he ren H. Lommen als penningmeester, A. van Gorkum, J. Vrinten en mej. L. van Wezel als leden zitting hebben, is er naar mijn smaak dan ook in ge slaagd het geheel goed te combine ren". Voorzitter Van den Berg heeft nog wel een wens. „Ik weet, dat het een heel ideële is. We zouden graag nog meer mensen bereiken. Ik zal een voorbeeld geven. Die thuisarbeid hier in Kaatsheuvel die nagelt nog zo'n groot publiek aan de stoel, terwijl het toch een categorie betreft, die wij bij zonder graag erbij zouden hebben. U had misschien gedacht, dat ik over 'n accomodatie zou beginnen". De heer Van den Berg lacht wat. „We zijn tevreden met de zaal in de Levens- schooi. Natuurlijk, een cultureel cen trum zou welkom zijn. We zitten ech ter beslist niet oncomfortabel op dit ogenblik". De mooiste Vliegvakantie uit de mooiste Magneet Vliegvakantiegids 1969 met honderden kleurfoto's TILBURG Heuvelring 49 - tel. 04250-34809 DEN BOSCH Kolperstraat 3 - tel. 04100-42128 De ïcho van het Zuióen Vraag vandaag aan! DE MAGNEET nu

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 11