wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRant „Oefening en Vermaak" brengt „La Sonnambula" van Bellini bouwman brillen Burgemeester L. Schweitzer verdedigt „Hartplan" voor Raad van Staten Stap óók over op Hollandia WASPIK OPEN OOG DINSDAG 25 FEBRUARI OPERA IN ZAAL MUSIS SACRUM - WAALWIJK RTINA Ingewilligd De Molenhoek Voor Jou, mijn vrouw: Opera in Waalwijk gewaardeerde traditie „La Sonnambula" Plaatsbespreken Omdat je me zo'n prachtige zoon hebt gegeven. Deze Certina in edeldoublé.Klassiek Oen sierlijk.Met elegante wijzerplaat. 125.- J. K. Verhulst DONDERDAGAVOND 20 FEBRUARI 1969 92e JAARGANG No. 15 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij HoofdïredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureausGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 ■2002 Telegram-adres „ECHO" WAALWIJK - Op dinsdag 25 februari a.s. zal de Liedertafel „Oefe ning en Vermaak" een uitvoering verzorgen van Vincenzo Bellini's opera „La Sonnambula" (De Slaapwandelaarster). Dit concert kon op 21 jan. j.l. niet doorgaan wegens ziekte van enkele solisten. Aan de uitvoering van dinsdag a.s. zullen echter alle oorspronkelijke geëngageerde solisten meewerken. Frans Wilmont zal aan de vleugel de begeleiding verzorgen. Het geheel staat onder directie van Louis Sars. Louis Sars slaagt er in met zijn ge mengd koor steeds afwisselende pro gramma's te brengen en juist door uitvoeringen van werken in elk genre houdt hij de belangstelling gaande. Door de jaren echter is bij „Oefe ning en Vermaak" de traditie ge groeid van tijd tot tijd, en als het kan zelfs jaarlijks, een complete opera uit te voeren en daarvoor de meest 'be kende solisten uit te nodigen. Uit de steeds overweldigende belangstelling blijkt dat deze traditie in Waalwijk en omgeving zeer wordt gewaardeerd. 'Nabucco' en 'Cavalleria Rusticana', resp. in 1967 en 1968, werden voor uitverkochte zalen gegeven. Een van de hoofdrollen van „La Sonnambula" wordt gezongen door Wilma Driessen. Ongetwijfeld zullen velen zich haar nog herinneren als de charmante, virtuoze soliste bij het kermismatinee 1968. On het ogenblik boekt zij successen in Frankfurt, München, Gent en Antwerpen, waar zij met o.a. Rudolf Schock optreedt. Bij de Ned. Opera heeft ze ©en con tract voor een rol in „Der Zigeuner baron". Afgelopen zondagavond was ze te horen en te zien in een TV- uitvoexing van „Hoffmanns Vertel lingen" van Offenbach. Wilma Driessen vertolkte daarin alle drie de vrouwelijke hoofdrollen. Te gelijkertijd werkte ze op het andere net mee aan 'n camavalsprogramma. Naast haar treden op de mezzo-so praan Martha van Kerkhoff, die druk bezet is met de vele gastrollen waar voor zij wordt gevraagd en de be kende Waalwijkse sopraan Nel Du- pont. De tenor Arjan Blanken is verbon den aan de Opera van Antwerpen en de Ned. Opera. Enkele jaren geleden was hij gast-solist bij een kermismati nee. De bariton Laurens van de Werf oogstte in Waalwijk o.a. veel succes met zijn aandeel in de uitvoeringen van „Nabucco" en „Cavalleria Rus ticana" Sjef Langerwerf, bas, is lid van de vereniging en heeft zijn stem reeds verscheidene malen solistisch laten horen. "W91 speciaalzaak Met „Norma" en „I Puritani", dat momenteel gaat aan de Opera van Venetië, hoort „La Sonnambula" tot de meesterwerken van Bellini (1801- 1835). De jong gestorven componist wordt de grootste melodieus van de hele opera-literatuur genoemd. Hij was het, die de Italiaanse Opera haar speciale romantische karakter gaf. In de hoofdrol van deze opera - Amina - hebben zowel in de vorige als in deze eeuw alle grote colora- tuurs-sopranen triomfen gevierd. Het is dan ook het geliefde werk van alle grote prima-donna's. Bellini's praöh- tige aria's en duetten horen ongetwij feld tot de mooiste die ooit geschre ven zijn. Tijdens het concert zal Peter van de Griendt vóór elke akte de handelin gen in het kort toelichten. Coloratuur-sopraan Wilma Driessen Zaterdagmiddag 22 februari zijn van 4 tot 5 uur toegangsbewijzen ver krijgbaar aan de zaal 'Musis Sacrum'. Als er nog plaatsen over zijn dan kan men daarvoor maandag 24 en dins dag 25 februari terecht bij muziek handel 'Crescendo', Stationsstraat 9. Eventueel resterende plaatsen zullen 's avonds vóór de aanvang van het concert - 8 uur - aan de zaal wor den verkocht. De acht schetsplannen, die prof. ir. S. J. van Emden ontworpen heeft voor het stadsgewest Den Bosch, zijn ter sprake gekomen tijdens de zitting van de Raad van Staten. De N.V, Mommersteeg in Vlijmen, die bezwaren had gemaakt tegen het ,plan in hoofdzaak' van de gemeen te Vlijmen, speelde die schetsplan nen tegen de gemeente. Een van die plannen geeft n.l. 'n „ver kleind Vlijmen" weer, dat helemaal nier lijkt op het toekomstig Vlijmen, zoalb de huidige raad zich dit voor stelt. En de woordvoerder van de N.V. Mommersteeg, de stedebouw- kundige ir. Van Heeswijk, stelde dan ook tegenover de Raad van Sta ten: „Laat de gemeente eerst eens al deze plannen afwachten voor men verder gaat". Doch burgemees ter mr. L Schweitzer verklaarde: „Prof. van Emden heeft slechts acht schetsplannen gemaakt. Uit die acht moet nog gekozen worden door de Stadsgewestraad, waarna het advies bij de samenwerkende zestien ge meenten komt. Er is geen sprake van 'n definitieve keus dus ook niet van een „verkleind Vlijmen". Zaadteeltbedrijf wenst 't hele plan op helling gezet. Beide partijen voerden op zeer zakelijke wijze het woord voor de Raad van Staten, hetgeen de vice-president van de Raad van Staten, prof. dr. L. J. Beel zichtbaar genoegen deed. Men trad niet in details, doch bleef steeds de grote lijn volgen. Volgens ir. Van Heeswijk is de onderneming 'n vol komen uitgebalanceerd' bedrijf, waar men het een nimmer van het andere kan scheiden. Die eenheid mag nimmer verstoord worden. En die eenheid wordt nu bedreigd door de voortgaande verstedelijking zo als het befaamde nieuwe Hartplan en Vijfhoevenplan. Men dien te voorkomen dat er 'n dwangsituatie ontstaat. De heer H- J. Mommersteeg jr. gaf eerst een visie over ontstaan, groei en bloei van het kweek-, handels- en pro- duktiebedrijf van de N.V., die be trekkingen met de gehele wereld onderhoud met cultures van land- bouwgraszaden en gazongraszaden. De N.V. beschikt over 30 ha aaneen gesloten grond en voelt zich thans in de expansie bedreigd door de be stemmingsvoorschriften van de ge meente in de nieuwe uitbreidings plannen. Ir. van Hees wij k's grootste be zwaar was evenwel dat iedere be hoorlijke toelichting op het „plan in hoofdzaak" ontbrak. Er is slechts één pagina tekst, waarin notabene wordt toegegeven dat die toelichting uitgebreider had behoren te zijn. Ir. van Heeswijk wenste bovendien een beginsel-uitspraak van de Raad. „Er moet een openbare verantwoor ding komen; er mag niets ontbre ken aan een toelichting op een zaak die de koninklijke goedkeuring moet halen. De woordvoerder van de N.V. vond het een duidelijke zaak: „Een stedebouwkundig plan moet één ge heel vormen. Nu er bezwaren be staan bij G.S. met betrekking tot flinke onderdelen, moet het gehele plan worden teruggenomen. „Dat is de enige logische weg, ook al om dat men dan de nieuwe spelregels volgens de wet op de ruimtelijke or dening zal kunnen nakomen, waar in de laatste inzichten op het stads gewestelijke planning zijn verwerkt' Ir. van Heeswijk gaf overigens toe, dat de N.V. steeds in goede ver standhouding met het dagelijks be stuur van de gemeente had samen gewerkt. Burg. L. Schweitzer had nogal wat troeven in zijn pleitrede ver werkt „Er zijn in Vlijmen onder de vigeur van de nieuwe wet reeds twee bestemmingsplannen tot stand gekomen, waarvan het plan „Vijf hoeven" inmiddels door G.S. goed gekeurd is. Verschillende mensen van de N.V. Mommersteeg werden ingewilligd, o.m. vergroting van het gebied met bestemming „landbouw- technische bedrijven". Toen 't plan in hoofdzaak verscheen, vond de N.V. dit gebied weer te groot, waar na het gebied weer 2,5 ha werd in gekrompen en de tuinbouwbedrij ven langs de Priemsteeg weer ver groot werden op verzoek van Mom mersteeg. Naderhand was de firma weer ontevreden en wilde zij het gebied nog kleiner dan het in het plan in hoofdzaak uiteindelijk aan gegeven gebied. Men vreesde de gemeentegronden niet goedkoop te kunnen krijgen via de ruilverkave ling. Vermoedelijk heeft de firma er nu spijt van, omdat de gekoester de vrees ongegrond is gebleken", aldus de burgemeester. De N.V. had nog meer bezwaren, o.m. tegen de ontworpen terreinen voor verkeersdoeleinden in het toe komstige woongebied bij de Molen hoek In dat gebied liggen twee villa's van de directie en er wonen ook enkele personeelsleden van de N.V. Mommersteeg. Het is niet te verwachten dat een hunner van de ter plaatse gelegde bestemming hin der zal ondervinden. Overigens heeft de firma Mommersteeg slechts 5 ha grond in de Raaimaker, terwijl de firma in de gemeente Vlijmen ca. 50 ha grond heeft en onder de nv Bloch Stibbe Waalwijk - Holland Hollandia heeft een ei gen beloningslijn met ruimere mogelijkheden voor een béter loon. Het is daarom de moeite waard eens in formeren wat het u iedere week scheelt omdat u nog niet bij Hollandia werkt. Maandagavond zullen wij het u even voor rekenen. Tussen half 7 en 8 uur 's avonds bent u welkom op onze per- soneelafdeling. r De dagbladadvertentie-reclame voor Biafra heeft slechts 2 mil joen gulden opgeleverd. - Tussen Sohijndel en St. Oeden- rode is gisteravond een meisje van 14 jaar uit laatstgenoemde plaats doodgereden. De dader is doorge reden zonder naar het slachtoffer om te zien. Grotestraat 260, Waalwijk Telef. 4681 Uw juwelier met het klokkenspel gemeente Helvoirt nog eens 10 ha in eigendom of in pacht. Het gemis van die 5 ha is dus sterk overdre ven", aldus de heer Schweitzer. De gemeente is het volkomen eens met de zienswijze van de hoofdingenieur directeur ir. De Cler die aan het ministerie heeft bericht dat de bezwaren van de fa, Mom mersteeg ongegrond moeten wor den geacht. Na te hebben opge merkt dat de gemeente grote prijs stelt op het bestaan van de N.V. Mommersteeg en dat het van groot belang is dat Mommersteeg hier blijft, deelde de heer Schweitzer mee, dat de firma vóór het jaar 2000 geen enkele angst behoeft te heb ben, dat haar belangen schade zul len lijden, door welke bestemming dan ook. Men moet niet denken dat we de gehele onderneming willen weg ont eigenen. Er is geen enkel gevaar binnen afzienbare tijd voor de fir ma. Nadat de burgemeester de wens had uitgesproken, dat de kroon het beroep van de firma ongegrond zal verklaren, verklaarde ir. Van Hees wijk nog namens de N.V Mommer steeg, dat zijn cliënt het op hoge prijs zou stellen als er raadsbeslui ten zouden komen in de zin van de belofte, zoals de burgemeester ge daan heeft. Overigens vond ir. Van Heeswijk het uit stedebouwkundig beleid juister, indien het gehele plan weer op de helling zou worden gezet. De Kroon zal later uitspraak doen. BETERE VERSTANDHOUDING Deze week ontvingen wij nog een reaktie op het artikel van 1 febr. j.l. „Ik blijf altijd de mindere man". De schrijver haakt in op de vaak minder gunstige verhouding werknemer - chef. Hij schrijft aldus: Heel veel chefs denken, dat ze de wijsheid in pacht hebben en beschouwen de arbeider als achterlijk. Daardoor worden vele arbeiders onverschillig en interesseren zich niet meer voor hun werk; ze doen nog wat ze moeten doen, en daarmee is het uitHet is altijd nog zo, dat ook de werknemer wil weten, waarvoor hij werkt. Hij is niet zo dom, als men vaak denkt. Hij heeft ook verstand van zaken, en vooral de oudere verstaat zijn vak heel goedEn als men ergens niet prettig werkt, krijgt men gemakkelijk de situatie, dat de arbeider zegt: geef mij maar ontslag, ik kan overal terecht". De briefschrijver weet heel goed, dat de werknemer beslist niet altijd vrijuit gaat; ook aan die kant worden heel wat fouten gemaakt: „Er zijn er, die lijntrekken en maar denken: als ik mijn geld maar heb, dan vindt ik alles best. Maar er moet voor dat geld ook gewerkt worden. Anders kan de ondernemer niet concur reren en kan hij zijn bedrijf wel sluiten en staan daarmee alle mensen op straat". En hij besluit zijn brief met: „Er moet nog heel wat verbeterd worden aan de verstand houding tussen werknemer en chef en werkgever. Men zal begrip moeten opbrengen voor eikaars moeilijkheden. Als dat gebeurt, dan komt er meer arbeidsvreugde in de fabriek; werkgever en werknemer zullen meer naar elkaar toegroeien; en dat alles komt de hele maatschappij ten goede"! JONG NEDERLAND Het gilde van Jong Nederland St. Servatius uit Waspik-Boven zal op 22 februari het district De Lang straat van Jong Nederland verte genwoordigen op de diocesane wed strijden welke in Den Bosch zul len worden gehouden. Waspik-Bo ven plaatste zich als eerste op de culturelewedstrijden van het dis trict die in Loon op Zand worden gehouden. AFSLUITING OUDE MAASJE Er is tussen de betrokken instan ties, welke direct belang hebben bij de wijze waarop mettertijd het Oude Maasje zal worden afgesloten volledige eenstemmigheid bereikt. Zowel het Waterschap Het Zuider afwateringskanaal als de diverse gemeenten en de Kamer van Koop handel te Waalwijk staan 'n afslui ting voor middels 'n dam met keer sluis, om zo de scheepvaartverbin ding te waarborgen. Deze eenstem migheid is het resultaat van onder ling overleg. Bij de betrokken in stanties kan men nu gezamenlijk dit ene standpunt verdedigen, het geen een spoedige definitieve oplos sing zal bevorderen. Dit principe besluit staat uiteraard los van de bij te dragen kosten omdat nog geen verdeelsleutel bekend is. MEDISCHE DIENST A.s. weekeinde dr. Gerlach uit Capelle, tel. 350. WIJKVERPLEGING A.s. weekeinde zr. Van Elten uit Hank, tel. 390. KERKDIENSTEN Zondag 9.30 uur dhr. Nerings uit Dordrecht. Ned. Herv. Kerk: 18.30 uur Ds. Re bel uit Waspik. TH. ZIJLMANS VOORZITTER NCB Tijdens een bestuursvergadering van de NCB afd. Waspik zijn de di verse functies verdeeld. De beide nieuwkomers in het bestuursappa raat, de heren Th. Zijlmans en J. van Hooren jr. Jzn., werden resp. voorzitter en vice-voorzitter. Toe gevoegd secretaris zonder bestuurs functie bleef de heer J. Kamp De overige functionarissen zijn C. Zijl mans, C. Wouters en W. Smits. Af tredend, maar niet herkiesbaar wa ren B. Kamp en J. van Hooren sr. INSTRUCTIEVE GEZINSDAG De leden van de boerenbond, de vrouwenorganisatie en de vereni ging der jongeren kwamen voor de jaarlijkse gezinsdag voor boeren en tuinders in de zaal van de Statie bijeen. De morgenzitting stond dui delijk in het teken van de toekomst. Geestelijk adviseur pastoor Roovers spoorde vooral de jongeren aan tot studie en o.m. niet te dralen als de omstandigheden van dien aard zijn dat men zich beter uit de agrarische sector kan terugtrekken. Burge meester Welling sprak later over de op handen zijnde ruilverkaveling en het opgerichte tuinbouw-centrum tussen Waspik-Capelle en 's Gra venmoer. Het avondprogramma van zang, muziek, declamatie en voor dracht werd tot ieders tevredenheid verzorgd door de leden van de KPJ in samenwerking met de bóereri- blaaskapel De Tiroler Schnitzel. JONG EN OUD VIERDEN CARNAVAL Het comité kinderkarnaval in het Maoneblusserslaand heeft weer 'n enorm groot aantal kinderen ge plezierd. 's Middags waren er voor stellingen voor de kleineren, terwijl er 's avonds driemaal een instuif ge houden werd. Ook voor de bejaar den was er een gezellig en uitbun dig feest waarvoor ook het comité Recreatie bejaarden zich inspande. De Prins en zijn gevolg waren drie dagen druk in de weer om alle bij eenkomsten en festiviteiten luister bij te zetten. Aller bewondering verdienen de organisatoren van dit kindercarnaval met aan 't hoofd de heer H van Wagenberg, die niet alleen maanden te voren in actie waren, maar die tevens hun eigen carnavalsfeest opofferden om drie dagen lang zich voor de jeugd in te zetten. SSC WON SPELREGELTEST In het kader van de juniorenspel- regeltest, welke door de scheids- rechtersvereniging De Langstraat georganiseerd werd, werden er drie avonden belegd, achtereenvolgens in Waalwijk, Sprang-Capelle en in Raamsdonk. SSC '55 uit Sprang- Capelle nam de wisselbeker over van DVVC uit Dongen, dat haar trofee niet verdedigden De dagprij zen waren voor SSC, WSC, en Whi te Boys. DESK en Waspik schreven wel in maar lieten verstek gaan. ZES WONINGWETWONINGEN Voor dit jaar zijn aan de gemeen te Waspik slechts 6 woningwetwo ningen toegewezen. Hiervan zijn er 4 voor krotopruiming, zodat er in feite slechts 2 woningen te verde len zullen zijn. Het gemeentebe stuur zal zich niet zonder meer bij deze situatie neerleggen. Ondermeer in samenwerking met de bouwver eniging zal men pogen uit de im passe te geraken en toch tot een bevredigend aantal nieuwe wonin gen trachten te komen. L VERDUYN 40 JAAR LID VAN DE KERKERAAD Zaterdag 22 februari a.s. zal er in de Ned. Herv. Gemeente te Waspik het jubileum worden gevierd van de heer L. Verduyn die op 17 febru ari van het jaar 1928 werd benoemd tot lid van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Waspik Van deze 40 jaar vervulde de heer Ver duyn 17 jaar de functie van diaken, terwijl hij nu al weer 23 jaar als ouderling van de kerkeraad in het bestuur zitting heeft. Naar aanleiding van dit jubileum zal er zaterdag 22 februari van drie tot 4 uur 's middags een bijeenkomst voor genodigden worden belegd in de zaal van de Ned. Herv. Kerk te Waspik. Van 4 tot half zes volgt dan een receptie om iedereen in de gelegenheid te stellen de heer Ver duyn persoonlijk te feliciteren met diens jubileum en hem te danken voor zijn grote dienstbaarheid. Het ligt in de bedoeling om rond half vijf aan de jubilaris vanuit de ker kelijke gemeente een cadeau aan te bieden als blijk van waardering.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 9