waalwijkse en lanqstRAAtse couRAnt Waalwijks Sociaal Cultureel Centrum zal op korte tormijn gerealiseerd kunnen worden Raad van Sprang-Capelle komt vrijdag bijeen Exploitatietekort bij „Het Hoefsven" noopt tot verhoging zwemtarieven Raad Waalwijk vergadert op 27 februari Verhoging subsidie VVV-Waalwijk en verlaging subsidie aan Streek VVV Brabant BIJDRAGE DOOR WAALWIJKSE GEMEENSCHAP f 80.000 Binnenkort groep Overzicht Zaal met 450 zitplaatsen Kosten en exploitatie Capelle werk- Goedkeuring reeds aanwezig Waalwijk MAANDAG 24 FEBRUARI 1968 93e JAARGANG No. 16 De Echo van het Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Diverse bijdragen tot een bedrag van 720.000,liggen reeds klaar en als de Waalwijkse bevolking haar steun wil geven, zal zo rond september van het volgend jaar beschikt kunnen worden over een gebouw met een fatsoenlijke accomodate. Dit voor 't Waalwijkse gemeenschapsleven zo belangrijke gebouw zal, indien 80.000,op tafel komen vóór 1 juli, reeds op 2 juli aanbesteed kunnen worden. Ik geloof, aldus de heer M. van Eijl, dat het niet meer nodig is om de realisering van een dergelijk Sociaal Cultureel Centrum U te overtuigen. Een zaalruimte, die volwassen genoemd kan worden, hebben we niet. Het is daarom een bittere noodzaak te komen tot de stichting van een gebouw waarin een scala van activiteiten, van culturele-, maatschappelijke-, sociale en andere verenigingen op adequate wijze tot hun recht kunnen komen. En ik geloof dat ieder een hier aanwezig, dit wel met me eens zal zijn. Donderdagavond hadden zich in Hotel Verwiel zo'n 80 personen ver zameld, toen deze woorden door de heer Van Eijl werden gesproken. De meeste aanwezigen waren gekomen als afgevaardigde van een of ande re vereniging uit Waalwijk. Zij hadden de uitnodiging van 't stich tingsbestuur geaccepteerd om meer te weten te komen over de realise ring van dit sociaal cultureel cen trum. Een aanleiding vormde even eens de aanvulling van het voorlo pige bestuur en de instelling van een mogelijke adviesraad, bestaan de uit vertegenfoordigers van 't ge hele Waalwijkse vereniginvsleven. Maar 'n allereerste, aanleiding voor deze samenkomst was toch wel het feit dat men op een zo kort moge lijke termijn 80.000,bijeen zal dienen te brengen. Gebeurt dit niet, aluds de heer Van Eijl, dan kunnen we de bouw van het centrum de eerste 25 jaar wel vergeten en komt er dus niets van onze plannen. Te horen aan de reacties van de aanwezigen, zal de Waalwijkse ge meenschap dit geld wel bijeenbren gen. Dit is iets wat nu reeds als vaststaand kan worden aangeno men. Voor wat betreft de te voeren acties, zal men kunnen rekenen op de daadwerkelijke steun van het Waalwijkse verenigingsleven. Er zal nu een actiecomité worden opge richt, dat de diverse acties terdege zal gaan voorbereiden. De te for meren werkgroep zal dan worden samengesteld uit een aantal van de aanwezigen en uit een enkele an dere personen. Dit alles zal plaats vinden op een zo kort mogelijke termijn. Op de eerste plaats moeten namelijk alle krachten gebundeld worden om zo snel als mogelijk is de 80.000,bijeen te brengen. Daarom vonden de aanwezigen uit breiding van het bestuur een zorg voor een later stadium. Alvorens deze conclusies uit de vergadering van donderdagavond konden worden getrokken, gaf de heer M. van Eijl, voorzitter van het stichtingsbestuur, een overzicht van hetgeen er tot nog toe reeds ge beurd was. Reeds in 1958 heeft men plannen gehad om te komen tot 'n realisering van een schouwburg in Waalwijk. Maar het feit dat dit gauw een bedrag van zo'n 3 mil joen gulden zou gaan belopen en verder dat de Gemeente Waalwijk dit bedrag zelf zou moeten gaan opbrengen, met daarnaast nog het feit dat er in de omgeving al een aantal schouwburgen zijn, heeft het gemeentebestuur van deze door ar chitect Strik uit Boxtel gemaakte plannen doen afstappen. Inpassing in het Cityplan en toe voeging van het woord „sociaal" maakten dat men in Den Haag in eens een zeer grote belangstelling aan de dag ging leggen voor de nieuw geopende mogelijkheden. De architekten Maaskant en v. Dom melen kregen vorig jaar september de opdracht een plan te maken. Daarna is het zeer, zeer snel ge gaan. Binnen een minimale termijn waren de benodigde goedkeuringen uit Den Haag binnen. Daarenboven kwam dan nog tegelijkertijd het be richt dat het project reeds op de lijst 1968 was geplaatst voor wat betreft de subsidies. Vijfentwintig procent van de stichtingskosten, zijnde 200.000,werden beschik baar gesteld door het ministerie van CuReMa, dat nog nooit eerder zo'n hoog bedrag gaf. Omdat men van het idee van een schouwburg is afgestapt, is er wel één grote verandering gekomen. De grote toneelzaal zal namelijk geheel vlak worden. Er zullen 450 perso nen een plaats kunnen vinden. Rond de zaal zal een verhoging van zo'n 90 cm. zorgen voor toch nog het ef fect van een min of meer oplopende zaal. Tegen de achterkant van de zaal zijn twee loges en een film cabine geprojecteerd. Door daar dan enkele kleine wijzigingen aan te brengen, heeft men de mogelijk heid de zaalcapaciteit tot 550 plaat sen te vergroten. Doordat de vloer vlak is, zijn er meer mogelijkheden dan anders. Een gymnastiekuitvoe- ring zal namelijk dan in het mid den gehouden kunnen worden, ter wijl de toeschouwers rondom, op de verhoging, een plaats zullen kun nen vinden. Een grote foyer, naast de andere noodzakelijke voorzienin gen, geeft aan de zijde van de Mr. van Coothstraat toegang tot 't ge bouw. Naast dit parterre-gedeelte zijn boven de foyer nog een grote en twee kleine zalen geprojecteerd, die iedereen ten dienste zullen kun nen staan. Een grote factor bij dit alles is natuurlijk de akkoestiek en vooral ook de geluidsdemping, waaraan de allergrootste zorg zal worden besteed. De bouwkosten zullen 545.000,- bedragen, terwijl voor de andere voorzieningen een bedrag is uitge trokken van 255.000,Het rijk geeft een subsidie van 200.000, de gemeente 400.000,de provin- cie 15.000,en het Koningin Ju- lianafonds 5000,Een bereke ning leert dan, dat de Waalwijkse gemeenschap een beclrag van 80.000 gulden zal dienen op te brengen. Een lening heeft de stichting aan geboden gekregen van 100.000, Op een vraag van de heer J. de Kqrt, gaf de heer M. van Eijl een overzicht van de exploitatie van 't gebouw. Aan de hand van cijfers van andere vergelijkbare gebouwen worden de jaarlijkse kosten ge raamd op 63.500,Een bedrag van f 23.000,is hiervan bestemd voor personeelskosten; 25.000, zal de huur van de diverse zalen moeten opbrengen. De opbrengst van het buffet zal naar schatting 'n bedrag opleveren van zo'n 30.000.-. Eén avond de grote zaal huren, zal komen te liggen tussen de 150, en 200,terwijl de kleine zalen een bedrag zullen gaan dienen op te leveren van ongeveer 25, Daar het gebouw in eerste opzet slechts bestemd zal zijn voor de verenigingen voor de avonduren, vroeg de heer J. de Kort het be stuur de mogelijkheid te onderzoe ken of het gebouw ook overdag dienstbaar gemaakt zal kunnen worden. Met name dacht hij aan maatschappelijk werk. Van de zijde van de Mavo-school, Maria Konin gin en de LTS, kwamen reeds toe zeggingen om van het gebouw ge bruik te gaan maken als de gele genheid zich hiervoor voordoet. Een van de aanwezigen stelde nog voor om de St. Janskerk als cultureel centrum te gaan gebruiken. Dit werd echter door Deken P. Maessen van de hand gewezen op grond van godsdienstige en akkoestisch motie ven. Bovendien zei hij te verwach ten dat een groot pulbliek hier zich niet mee zou kunnen verenigen. Vele vragen werden nog gesteld, waarvan een de suggestie bevatte het gebouw ook te gaan bestemmen voor bruiloften en partijen. De heer M. van Eijl wees dit van de hand, als zijnde dit iets specifieks voor de horeca-sector. Muziekschool en openbare bibliotheek zijn in eerste aanleg niet in dit plan opgenomen, omdat dit van de onderhandelingen om te komen tot de realisering van de nieuwbouw, een zeer langdurige zaak gemaakt zou hebben. Zoals de kaarten momenteel op tafel liggen, zal er een sociaal-cultureel cen trum komen en als de Waalwijkse gemeenschap hier haar volle mede werking aan verleent, kan Waal wijk in september 1970 de opening beleven van een reeds lang gekoes terde wens: een sociaal-cultureel centrum. De steeds stijgende exploitatie- uitgaven van de gemeentelijke zweminrichting „Het Hoefsven" met name die welke betrekking heb ben op de personeelskosten no pen ertoe de huidige tarieven aan een herziening te onderwerpen. Het is gebleken dat de opbrengst van de zwemgelden naar de thans geldende tarieven onvoldoende moet worden geacht om deze stijgende uitgaven het hoofd te bieden. Een bij bijna alle gemeenten, en ook in deze gemeente, terzake van de exploitatie van zwembaden ge hanteerd en als uitgangspunt geac cepteerd principe is, dat de vaste lasten gedragen worden door de overheid en dat de variabele kosten gedekt dienen te worden door de opbrengst van de exploitatie. Redelijkerwijs mag ervan worden uitgegaan, dat de variabele lasten via de tarieven door de gebruikers van het zwembad worden opge bracht. Voor 't dienstjaar 1969 moet een exploitatie-verlies worden verwacht van 52.494,In dit bedrag is aan Donderdag 27 februari a.s. zal de gemeenteraad van Waalwijk in ver gadering bijeenkomen om 19.30 uur. Punten van behandeling zijn: 1. Vaststelling van de notulen van de op 30 januari ,1969 gehouden openbare vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 13.950,—r voor de vervanging van de laag- spanningsaansluiting van de Nijver heidsschool voor Waalwijk e.o. door een hoogspanningsaansluiting. 4. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 56.060, ten behoeve van de aanleg van een hoogspanningskabel voor de stroom voorziening op de vuilnisstortplaats aan de Gansoyensesteeg. 5. Voorstel tot beschikbaarstel ling van éen krediet van 11.190, voor het toekennen van een pacht- beëindigingsvergoeding aan J. P. de Haan. 6. Voorstel tot het aangaan van een rekeningcourantovereenkomst met de woningbouwvereniging „Baardwijk". 7. Voorstel tot het aangaan van een rekeningcourantovereenkomst met de Schoolartsendienst, district Waalwijk. 8. Voorstel tot het aangaan van een rekeningcourantovereenkomst met de Vleeskeuringsdienst „De Langstraat en het Land van Hesu- den en Altena". 9. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een aanvullend krediet van 73.335,voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de St. Jozef school, v. Duvenvoordestraat la. 10. Voorstel tot het verlenen van medewerking voor de uitbreiding van de rijwielberging van de Nuts' m.a.v.o.-sohool, Taxandriaweg 4. 11. Voorstel tot voorlopige vast stelling van de exploitatie-uitgaven van de openbare kleuterschool over het jaar 1967. 12. Voorstel tot voorlopige vast stelling van de exploitatie-uitgaven van de openbare lagere school over j het jaar 1967. 13. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 18 juli 1968 tot verkoop van 12 bouwterreinen, ge legen in het plan Meerdijk, aan bouwbedrijf M. Brekelmans en Zn. te Kaatsheuvel. 14. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 28 november 1968 tot verkoop van bouwterrein, gelegen in het plan Meerdijk, aan J. J. A. de Ruyter. 15. Voorstel tot aankoop van het pand Eerste Zeine 21 van P. A. J. Schellekens. 16. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen ten noorden van de Tweede Zeine, van mevrouw J. H. van Wanrooy-Klerx. 17. Voorstel tot verkoop van bouwterreinen, gelegen in het plan Groenewoud, aan Bouw- en Exploi tatiemaatschappij „Hoefsven N.V.". 18. Voorstel tot uitgifte in erf pacht van industrieterrein, gelegen in 't plan Zanddonk, aan P. Klerkx N.V. 19. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een verhoogd subsidie aan de V.V.V. Waalwijk en tot verla ging van het subsidie aan de Stich ting Streek-V.V.V. Brabants Cen trum. 20. Voorstel tot wijziging van de verordening betreffende de tarieven voor het gebruik van de gemeente lijke zweminrichting „Het Hoefs ven". 21. Voorstel tot beschikbaarstel ling van 'n bijdrage in de aankoop- kosten van een geschenk voor het nieuwe gemeentehuis van Loon op Zand. 22. Voorstel tot benoeming van een directeur van het gemeentelijk slachthuis. 23. Nota inzake reorganisatie huur-incasso woningen gemeentelijk woningbedrijf. 24. Wijziging begroting. kapitaalslasten begrepen ƒ40.936, zodat uit een tariefsverhoging ge- dekt zou moeten worden een uitga- ve ad 11.558,Op basis van de in de begroting 1969 geraamde op- brengsten aan zwemgelden ad 60.335 gulden, zou deze tariefsverhoging neerkomen op 20%. i Uitgaande van het hiervóór be rekende percentage ad 20, zouden de nieuwe tarieven ingaande met 't zwemseizoen 1969 moeten bedragen: a. voor een persoonsabonnement: 1. voor volwassenen 15,50 (13. 2. voorkinderen 10,8, b. voor een gezinsabonnement: 1. voor de eerste kaart 12,50 (10,50) 2. voor de tweede kaart 10,— 8,—) 3. voor de derde kaart 7,— 5,50) 4. voor de vierde kaart 6,— 4,50) 5. voor de vijfde kaart 5,- 4,-) 6. voor de zesde en volgende kaart ieder 4,3,50) c. voor het nemen van één bad: 1. voor personen van 16 jaar en ouder 1,(0,80) per persoon 2. voor personen beneden 16 jaar 0,70 (0,55) per persoon d. voor een kaart rechtgevende op 10 baden: 1. voor personen van 16 jaar en ouder 7,(5,50) per persoon 2. voor personen beneden 16 jaar 3,50 (3,per persoon e. aan gezelschappen wordt op verzoek een reductie verleend, zodat voor het nemen van één bad is verschuldigd door: personen van 16 jaar en ouder 0,80 (0,65) per persoon personen beneden 16 jaar 0,50 (0,40) per persoon Voor het ontvangen van zwem- onderricht van 10 lessen, te geven door of vanwege de badmeester, is verschuldigd: voor personen van 16 jaar en ouder 9,(7,50) per kaart voor personen beneden 16 jaar 6,(5,per kaart Bij het verloren gaan of zoekra ken van abonnementsbewijzen zal een duplicaat daarvan worden ver strekt tegen betaling van 1,25 1,per abonnement. Voor het gebruik van een ligstoel is een recht verschuldigd van 1,25 1,vanaf de ingebruikneming tot aan de sluitingstijd van '-t zwem bad. Voor schoolbaden, t.w. baden als onderdeel van het leerplan, geno men door leerlingen ener school klasse van een inrichting voor la ger-, middelbaar-, voorbereidend hoger- en nijverheidsonderwijs, ge zamenlijk onder leiding van een lid van het onderwij zend personeel dier inrichting, is het tarief, met inbe grip van het tarief voor het ontvan gen van zwemonderricht 0,25) 0,20) per leerling per bad. Vrijdagavond a.s. zal om half 8 de gemeenteraad in een openbare vergadering bijeenkomen voor de af handeling van onderstaande agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Wijziging „Rangen- en bezoldi gingsverordening 1968". 5. Verlening van ontslag aan de heer J. E. M. Strang als ambtenaar van de burgerlijke stand. 6. Wijziging 2 verordeningen kleu- tersohoolgeld 1956". 7. Vaststelling vergoeding ex. art. 73 eerste en tweede lid van de Kleu teronderwijswet over 1968. 8. Verlening van een voorschot op de vergoeding ex. art. 73 eerste en tweede lid van de Kleuteronderwijs wet voor het jaar 1969. 9. Verlening van een voorschot op de vergoeding ex. art. 126 van de kleu teronderwijswet voor het jaar 1969. 10. Vaststelling bedrag per leerling ex. art. 55 der lager onderwijswet 1920 voor het jaar 1969. 11. Verlening van voorschotten inge volge artikel 103, zesde lid van de Lager-onderwijswet 1920 voor het jaar 1969. 12. Behandeling beroepschrift op grond van artikel 51 van de woning wet van de heer D. P. van Tilborgh. 13. Verpachting van grond aan de heer J. de Bie. 14. Herziening raadsbesluit d.d. 29 november 1968 inzake verpachting van landerijen. 15. Verkoop van bouwgrond aan de heer J. Versteeg. 16. Verkoop van bouwgrond aan me vrouw L. E. van Dalen-Rijkers en me vrouw A. J. E. Rijken-Timmermans. 17. Aanvragen en verstrekken van leningen ex. art. 63 van de woning wet ten behoeve van de bouw van 15 woningwetwoningen. 18. Beschikbaarstelling van een cre- diet voor demping en riolering van de sloot langs de Heistraat nabij de algemene begraafplaats. 19. Beschikbaarstelling van een kre diet voor de aanschaffing van nieu we vloerbedekking ten behoeve van de openbare kleuterschool. 20. Beschikbaarstelling van een kre diet voor de verbetering van de open bare verlichting langs een gedeelte van de Winterdijk. 21. Verlenen van een bijdrage in het geschenk voor het nieuwe raadhuis der gemeente Boon op Zand. 22. Aanbieding van de Tekening van het gemeentelijk grondbedrijf en de gemeenterekening over het dienstjaar 1966, alsmede benoeming commissie tot onderzoek dier rekeningen. 23. Vaststelling, begroting gemeente lijk grondbedrijf, dienstjaar 1969. 24. Vaststelling gemeentebegroting dienstjaar 1969. 25. Wijziging van de begroting van het gemeentelijk grondbedrijf en de gemeentebegroting voor het dienst jaar 1969. 26. Rondvraag. 27. Mededelingen. 28. Sluiting. AANRIJDING Maandagavond had op de Burg. Smeelelaan een aanrijding plaats. Een in zuidelijke richting rijdende personenauto reed tegen een aan de westzijde van de straat geparkeer de auto. De bestuurder verkeerde onder invloed. De geparkeerde auto was total-loss. Van het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (V.V.V.) Waalwijkvoorheen genaamd Ver eniging Waalwijks Belang", is een verzoek ingekomen om het jaarlijks subsidie van 1500, - te verhogen en te brengen op f 4.000, - Het verzoek van de vereniging ligt ter in zage. Het hiervoor genoemde subsi die ad 1500, - dat reeds geduren de een aantal jaren wordt uitgekeerd, is bedoeld als een tegemoetkoming in de kosten van bijzondere aktiviteiten, welke onder auspiciën van de vereni ging telkenjare worden ontplooid. De aktiviteiten van de VW Waal wijk zijn, vooral de laatste jaren in betekenende mate uitgebreid, zulks als gevolg van de ingebruikneming van het VVV-inlichtingenkantoor op het St. Jansplein alhier. Uit de door de vereniging overgelegde en ter in zage gelegde begroting 1969 blijkt, dat het nadelig saldo mede wordt veroorzaakt door de aanstelling van een informatrice. Uit de ruim 2000 in 1968 door deze kracht verstrekte informaties, zowel mondelinge, als schriftelijke, welke voor het meren deel op het toeristische vlak lagen, blijkt, dat de door de vereniging in dienst genomen kracht in een reële behoefte voorziet. B. en W. zijn van oordeel, dat het, gezien de toeneming van de aktivi teiten, zowel kwantitatief als kwali tatief, welke door de VVV Waalwijk i in het belang van onze gemeente wor- den ontwikkeld, alleszins 'billijk en verantwoord moet worden geacht om i tot enige verhoging van het jaarlijks t subsidie over te gaan. B. en W. stel len voor het jaarlijks subsidie aan de VVV Waalwijk met ingang van 't be grotingsjaar '69 tot wederopzegging, te bepalen op: a. een vast bedrag van 1500,- b. daarenboven een be drag van 0,05 per inwoner. Zoals bekend is, geniet de Stich ting Streek VVV Brabants Centrum een tot wederopzegging toegekend subsidie uit de gemeentekas van 10 cent per inwoner. De VVV Waalwijk heeft, doordat een eigen inlichtingen- kantoor in gebruik kon worden ge nomen, een belangrijk deel van de taak van de Streek VW overgeno men. B. en W. zijn dan ook van oor deel, dat het alleszins redelijk is om het subsidie aan de Stichting Streek VVV Brabants Centrum van 0,10 per inwoner met ingang van 1 januari 1969 terug te brengen op 0,05 per inwoner. RIKCONOQURS De supportersclub van SSC houdt a.s. vrijdag, 28 februari, in cafetaria Cor Kleinloog, alhier, het laatste rik- concours van het seizoen. Voor dit concours zijn weer fraaie prijzen be schikbaar gesteld. Aanvang 8 uur. CLUBKAMPIOEN Het persoonlijk clubkampioenschap van de biljartvereniging 'H.M.S.' ge vestigd in zaal De Witte Brug, alhier, is behaald door C. Haverhals. De kampioen ontving een biljartkeu als mede een boeket bloemen. ZWEMCLUB In het bestuur van de zwemclub hébben enige bestuursmutaties plaats gevonden. Tot het bestuur zijn o.m. aangetrokken Mevr. Oerlemans, Zuidhollandsedijk; C. Wagemakers, Hoofdstraat en me vrouw Molegraaf-Minnard, Heistr. De heer Hoevenberg zal zich voorlo pig nog belasten met het penning meesterschap. Nieuwe leden kunnen zich bij een der bovenstaande adres sen opgeven. FEESTAVOND Op vrijdag, 21 maart a.s., zal het bestuur van de supportersverniging SSC een grote feestelijke bijeenkomst beleggen in het cultureel centrum 'Zidewinde'. Nadere bijzonderheden over deze avond volgen nog. RIKCONCOURS De supportersclub 'De Snelle Schaats', gevestigd in zaal P. Pruys- sers, alhier, hield afgelopen vrijdag avond een zeer geslaagd rikconcours. Mevr. Pruyssers-Elshout wist beslag te leggen op de le prijs; P. Dekkers behaalde de 2e, J. de Rooij de 3e en Mevr. Pruyssers-Quirijns de 4e prijs. De eigenaar van het Stationskoffie huis, de heer P. Pruyssers deed het bestuur der supportersclub nog een extra bedrag overhandigen.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1