wAAlwijkse en lanqstRAAtse couR&nt Belangrijke uitbreiding van firma Cunen Het werk van de schoolarts vraagt steeds meer tijd RAADSLEDEN GINGEN AKKOORD MET VERHOGING ZWEMBAD-TARIEVEN LIFTINSTALLATIE DOOR DAK NAAR DINNEN GETILD Soepelheid Slachthuis I 8 immBBm I SCHOOLARTSENDIENST DISTRICT WAALWIJK BREIDT UIT MET SCHOOLVERPLEEGSTER Reorganisatie van huurincasso is kostenbesparende maatregel Sneeuwruimen Verlichting op vuilnisstortplaats Woningbouwver. „Baardwijk" VVV-subsidie - li®*! Alle scholen in district worden regelmatig bezocht Werkzaamheden Schoolverpleegster Tandartsendienst Van „horen zeggen" „ondervinden" MAANDAG 3 MAART 1969 92e JAARGANG No. 18 De tcho van het Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) 4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief ■ve zm, toepas- cse Im- :e kans verheid jenteelt de cur- kunt u >b Cats- 123. t begin nuttige korpsen Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelPr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Omschakeling van week- op maand- huren in Waalwijk zal soepel verlopen (Van onze verslaggever WAALWIJK - Betracht de grootst mogelijke soepelheid bij de om schakeling van de week- op maandhuren"Deze uitspraak deden donder dagavond verreweg de meeste raadsleden toen zij de nota inzake de re organisatie van huurincasso voor woningen in beheer bij het gemeentelijk woningbedrijf behandelen. Dat de omschakeling efficiënter werken moge lijk maakt vond men een duidelijke zaak. Alle raadsleden waren er ook van overtuigd, dat onder een verhoging van de tarieven van het gemeen telijk zwembad niet uit te komen was. Zonder opmerkingen werd dit voor stel aanvaard. Uit het zwijgen van de raad bij de behandeling van de subsidieverhoging voor de VVV Waalwijk viel af te leiden dat men het werk van deze toeristische organisatie waardeert en ook financieel wil steunen. Deze financiële injektie maakt het VVV mogelijk dit jaar nog meer aktiviteiten te ontplooien. De raad had verder weinig moeite met de afwerking van de 27 punten tellende agenda. De huurincasso per week is, zoals uiij vorige week reeds uitvoerig uit een hebben gezet, een kostbare zaak. Door over te schakelen op maand huren kunnen veel werkzaamheden van 52 keer per jaar tot 12 keer per jaar beperkt worden. Daarbij komt dat twee personeelsleden, die nauw aan de huurincassodienst verbonden zijn, in april en mei de dienst gaan verlaten. Dit alles was aanleiding voor het college van B. en W. om schakeling van week- op maandhuur te bezien. De omschakeling betekent een kostenbesparing van ruim 21.000,- waarmee ook aan de wens van de raad wordt voldaan die voortdurend naar meer efficiënte werken streeft. Voor de bewoners brengt de om schakeling in het geheel géén kosten met zich mee aangezien op de giro kaarten geen stortingsrecht verschul digd is. Ruim twee jaar betalen 320 huurders in de plannen Laageinde en Groenewoud de huur per maand. Moeilijkheden hebben zich hier niet voorgedaan. Wethouder C. P. van den Hoven wees in zijn toelichting nog even op de omschakeling bij de nutsbedrijven, die vorig jaar was doorgevoerd. Ook daar is alles naar wens verlopen. Met de opmerkingen van verschillende raadsleden om toch zeker voldoende soepelheid te betrachten, was hij het volkomen eens. Om de omschakeling geleidelijk te doen geschieden is er een schema opgesteld dat zich over een jaar uitstrekt. De huurders zullen er dus weinig moeilijkheden van on dervinden. Voor gezinnen die in fi nanciële omeilijkheden verkeren zal nodige soepelheid worden betracht. Alle raadsleden konden zich met deze kostenbesparende maatregel vereni gen. Evenals in de raadsvergadering van januari dreigde ook donderdag avond een uitgebreide discussie te ontstaan over het sneeuwruimen, in Waalwijk. Men was het er overeens dat bij de laatste sneeuwval de ge meentelijke reinigingsdienst goed werk had verricht. 'Het knelpunt bij de heer De Brouwer was echter het reinigen van de trottoirs. Burgemees ter Teijssen gaf toe dat 't sneeuw vrij maken van de trottoirs door de bewoners vaak veel te wensen over laat. Hij deelde mee dat het college doende is de uit de jaren 30 dateren de politieverordening op dit punt te herzien. Met deze mededeling voor kwam de burgemeester een uitgebrei de sneeuw-discussie. De raadsleden zullen voortaan alle stukken van het Stadsgewest Waal wijk thuis gezonden krijgen. Hier vroeg de heer Smits naar. Het CDU- raadslid verzocht het college de raad °ok een lijst te verschaffen waarop alle beschikbaar gestelde kredieten met de reële kosten voorkomen. Deze vraag ontlokte bij de heer Dercksen de opmerking, dat het verzoek van de beer Smits toch wel wat te veel van het college vergt. Burgemeester Teijssen verzekerde hem echter dat dit alles nogal meevalt. De vuilnisstortplaats aan de Gan- soyensesteeg zal een sterkere verlich ting krijgen. Het college had de raad het verzoek gedaan een krediet van 56.060, - beschikbaar te stellen voor de aanleg van een hoogspan ningskabel naar de vuilnisstortplaats. De heer Van Mosselveld vond het een vreemde zaak dat dit voorstel niet in de financiële commissie was behan deld. „Bovendien, zo zei hij, heeft Uw college bij de behandeling van het voorstel tot de aanleg van deze stort plaats (kosten 131.000,-) gezegd dat dit het eindbedrag was. Nu wordt opnieuw een beduidend krediet ge vraagd". De heer Smits vond een afschrij ving over 15 jaar voor de kabel té optimistisch. Hij stelde verder nog 'n aantal technische vragen die door wethouder Van den Hoven deskundig werden beantwoord. Burgemeester Teijssen wees er de heer Van Mossel veld op dat dergelijke voorstellen slechts in één commissie behandeld wordt. In dit geval was dat in de commissie van Bijstand voor het be drijf Gemeentewerken. Wethouder Van den Hoven zette uiteen dat het hier om een vervan ging van 'n laagspanningskabel door een hoogspanningkabel ging. De ca paciteit wordt hierdoor belangrijk vergroot. Dat is wellicht voor de stortplaats niet nodig, maar men is hierbij van de gedachte uitgegaan dat de kabel in de toekomst wellioht ook benut kan worden voor straatverlich ting of eventuele industrieën. Met de ligging van deze nieuwe kabel is daarmee ook rekening gehouden. Het aangaan van een rekening- courantovereenlcomst met de woning bouwvereniging Baardwijk was voor de heren Pulles, Meys, Van Mossel veld en Smits aanleiding te informe ren naar de financiële verhouding tussen deze bouwvereniging en de ge meente, terwijl ook geïnformeerd werd of de vereniging 'n deskundige leiding heeft. Burgemeester Teijssen zei dat de gemeente de premiewonin gen tot 90% garandeerd. Hij deelde nog mee dat van de zijde van het de partement de bouwvereniging alle lof was toegezegd voor de wijze waarop he bestuur het werk verricht. De raadsleden zullen een exemplaar van het jongste jaarverslag met rekening en balans krijgen toegezonden. De subsidie aan de Streek-VVV Brabants Centrum wordt gehalveerd. In plaats van 10 cent per inwoner krijgt deze organisatie dit jaar slechts 5 cent per inwoner. Het hierdoor vrij komende bedrag gaat naar de VVV Waalwijk, die daarnaast nog een sub sidie van 1500,— ontvangt. De raadsleden konden zich met dit voor stel direkt verenigen. Akkoord ging men ook met de tariefsverhoging bij 't gemeentelijk zwembad Het Hoefs- ven. De sterke kostenstijgingen van de laatste tijd maakten deze verho ging noodzakelijk. De heer P. Rodenhuis, sinds de pensionering van Dr Bos, waarne mend direkteur van het gemeentelijk slachthuis en de Vleeskeuringsdienst werd benoemd tot direkteur van het slaohthuis. De heer Smits uitte zijn bewondering voor de wijze waarop de heer Rodenhuis de verhoudingen in het slachthuis weer gezond heeft ge maakt. Toegejuicht werd ook het voorstel om het gebouw waarin de Centrale Administratie is gehuisvest wat te moderniseren. Burgemeester Teijssen deelde nog mee dat men naar een betere en permanente behuizing van dit „stiefkind van de gemeente" zoekt doch een oplossing de eerste jaren nog niet in zicht is. (van onze verslaggever) WAALWIJK In het centrum van Waalwijk werd donderdag een „hoogstaand" karwei uitgevoerd. De nieuwe liftinstallatie bij de firma Cunen aan de Markt moest via een opening in het dak in de zaak wor den gehesen. De liftkooi was 9 mtr lang en had een gewicht van 2 ton. De firma Stoof-Breda, gespeciali seerd in dit soort werk, had groot materiaal ingezet. Met een grote kraan werd het ge vaarte in de zaak getild. Het werk trok nogal wat belangstelling. De Markt, alsmede het Raadhuisplein, waren op bepaalde gedeelten van de dag niet toegankelijk voor het autoverkeer. De firma Cunen, gespecialiseerd in dames-, kinder- en herenconfec- tie, is nu 35 jaar in Waalwijk ge vestigd. Drie jaar geleden vond reeds een ingrijpende verbouwing plaats, toen de belendende percelen (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De Schoolartsendienst district Waalwijk verricht veel en nuttig werk. Dat blijkt overduidelijk uit het jaarverslag dat een dezer dagen is verschenen. Drs P. Kramers, het hoofd van deze dienst lichtte het verslag nader toe. Hij wees vooral op de belangrijkste uitbreiding irnn de dienst met een schoolverpleegsterwaardoor de drie aan het bureau verbonden artsen wat meer armslag krijgenDat is ook wel nodig als men weet dat de drie schoolartsen vorig jaar 8277 leerlingen volledig en 588 leerlingen gedeeltelijk onderzochten. Wanneer men deze 'prestaties' ver gelijkt met andere districtsdiensten in ons land, komt het district Waalwijk wel uitermate gunstig voor de dag. En dat, terwijls een deel van de tijd werd besteed aan het zélf pir- quetteren van 18.029 leerlingen en het aflezen van de reactie vier dagen later, de telkens weer noodzakelijk gebleken schoolinspecties, teambe sprekingen onderling - met de psy choloog - met de logopaedisten, werkzaamheden in de toelatingscom missies voor het buitengewoon onder wijs en het functioneren als team-lid voor dat onderwijs, het samenstellen van cursussen bijzondere schoolgym- nastiek, een aantal vergaderingen op landelijk en provinciaal niveau en dergelijke. Een deel van de „noodzakelijke werkzaamheden" kunnen na de schooltijden worden verricht, zoals de voor- en nabesprekingen met schoolhoofden, onderwijzers, overleg met collegae huisartsen en specialis ten, inspecties van lege 'dode' scho len, het aftesten van de cursussen bij zondere schoolgymnastiek, e.d. Een ander deel vindt plaats op de woens dagmiddag en zaterdag; nagenoeg alle administratieve werkzaamheden, een groot deel van de teambesprekin gen en een geringer aantal provinci ale en landelijke vergaderingen. „Het is duidelijk", zo zei dokter Kramers, „dat wij met het toenemen van de kwaliteit in het werk en de grotere service ten behoeve van de leerlingen op meerdere terreinen, de hoge, onderzoek-aantallen niet meer zullen kunnen opbrengen. Was het 't instellen van cursussen bijzondere schoolgymnastiek, het met verstand van zaken participeren in de toela tingscommissies voor het buitenge woon onderwijs en de selectie voor alsmede het werken in teamverband met de schoolpsycholoog, nu, in deze tijd zijn de voorzieningen en de mo gelijkheden tot hulpverlening, dus ook onze arbeid daarvoor sterk uit gebreid". De direktie van de schoolartsen- dienst denkt daarbij aaneen de laat ste tijd toenemend overleg met huis artsen en specialisten; een beduidend grotere vraag naar het bedrijven van rijpingsdiagostiek, onder andere bij de overgang kleuter-schoolkindfase en puberteit; een grotere inschake ling bij mogelijke veranderingen - uitbreiding - of nieuwbouwplannen door de schoolbesturen en hoofden, gepaard aan intensivering van de schoolinspecties; niet meer alleen als lid van de toelatingscommissies voor de B.O.-scholen, doch een veel ster ker betrokken zijn en medewerken aan de dagelijkse gang van zaken ën de problemen, die zich daarbij voor doen op de scholen voor buitenge woon onderwijs; het verrichten van selectie voor de nu mogelijk gewor den logopaedische behandeling, het coachen van en in teamverband wer ken met de logopaedisten; een inten sivering van het gehooronderzoek met behulp van de audiometer, en derge lijke. Daarbij komt bovendien in de naas te toekomst een nauwe samenwerking met de schoolverpleegster, die als gevolg van haar werkzaamheden ge noodzaakt zal zijn, een groot aantal leerlingen voor aangevraagd onder zoek naar de schoolarts te verwijzen en de resultaten met hem (bespreken. Een van de gevolgen van de over belasting is, dat men noodgedwongen het onderzoek bij de derde klassers van het lager onderwijs moesten laten vervallen. „Een en ander vloeit voort uit de nog immer gehanteerde rege ling van 6.000 leerlingen per school arts, waarbij met een aantal van 18- duizend leerlingen drie schoolartsen volledig bezet zijn. Helaas is het al jarenlange verzoek van de Nederland se vereniging voor jeugdgezondheids zorg, het aantal leerlingen per school arts tot 5.000 terug te brengen, nog steeds niet gehonoreerd", zo zei Drs Kramers. Arbeidsintensivering, toenemende mogelijkheden tot hulpverlening en sterk opgevoerde kwaliteit in het werk, waren er de laatste decennia de oorzaak van, dat de praktijken van de huisartsen 'en specialisten kleiner moesten worden, of associatie plaats vond. Men schijnt echter blind te zijn voor het feit, dat de schoolarts in precies dezelfde situatie verkeert. De schoolartsendienst Waalwijk bezoekt alle dagscholen, hieronder vallen dan ook alle vormen van on derwijs die in de regio voorkomen. konden worden aangekacht. De zaak bleek mede door de bevolkings groei in Waalwijk te klein te zijn, zodat, toen de boven de zaak gelegen woonhuizen vrij kwamen, de kans gegreperi werd tot een be langrijke uitbouw op de eerste eta ge. Aan de vroegere verkoopruimte van 250 m2 is nu 300 m2 bijgeko men. De herenkleding is op de be gane grond ondergebracht. Speciaal voor de jeugd is er een young men shop. De dames vinden een uitge breide collectie op de eerste etage. Ook hier is een speciale tienerhoek. Nu het gebouw van een liftinstal latie is voorzien, kunnen oudere da mes en moeders met kinderen ge makkelijk „hun" afdeling bereiken. Vrijdag 7 maart hoopt de firma Cunen de geheel verbouwde zaak officieel te openen. dus niet van kent u Dat alleen zou de moeite waard kunnen zijn om eens te komen praten. Timtur met zijn eigen Timtur-werkklassificatie met daarbij een speciale prestatiebeloning voor de jeugd. Wij verwachten u dinsdag 4 maart 's avonds van 6.00 tot 8.00 uur. Mr. v. Coothstraat 2 Waalwijk, afd. personeelszaken. 1' Het district kent geen schooltandart sendienst. Dit zou een te kostbare zaak worden. Dokter Kramers vertel de dat een dergelijke dienst meer kost dan de gehele schoolartsendienst. Drs Kramers sprak ook nog over de Gezondheidszorg voor niet meer schoolgaande jeugd. Het vond het 'n vaststaand feit dat veel niet school gaande jongeren geen positieve ge zondheidszorg krijgen. Hij is dan ook van mening, dat voor de gehele ont wikkeling van een hygiënisch (beleid, dat gericht is op de huidige en toe komstige ontwikkeling van de samen leving een grote mate van weten schappelijke bezinning nodig is.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5