wAALwrjkse en UnqstRaatse couRant Nieuwe stichting gronden voor tuinbouw Waspik - Sprang Capelle Eigen gebouw in Den Bosch voor Het Brabants Orkest Zondag opent in Utrecht Internationale Schoenenbeurs Vormingscentrum organiseert gespreksavonden WE MOETEN REKENING HOUDEN MET 80.000 WERKLOZEN BEIDE GEMEENTEN SPEELDEN 63 NA TOE AAN STICHTING ORKEST IS ALTIJD GEBREKKIG GEHUISVEST GEWEEST PRIJSUITREIKING ONTWERPWEDSTRIJD Toch sprake van spanning op de arbeidsmarkt Probleemgebieden Niet meer aantrekkelijk Huisvesting Op gronden straks 40-50 nieuwe tuin bouwbedrijven Scholen Subsidies Buitenlandse arbeidskrachten Tussen de wal en het schip Han Sweelinckplein boven winkelgalerij Opname-kamer Nu 3 gebouwen Op 20 en 27 maart „De Broekband" Onderwerpen J f 3 MAANDAG 17 MAART 1969 92e JAARGANG No. 22 De tcho vAn Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Er een vaste meer aan het groep werk kan die niet komen in Geruime tijd heeft ons land, evenals trouwens onze buurlanden West-Europa getobd met een forse werkloosheid, die zoals dat in on ze moderne tijd gebruikelijk is, krachtdadig werd bestreden door daar toe passende maatregelen van de overheid. Men komt echter steeds meer tot de ontdekking, dat we er rekening mee zullen moeten houden, dat een aantal van enige tienduizenden in ons land zullen gaan be horen tot de "vaste arbeidsreserve", dat wil dus zeggen, dat deze groep mensen voorgoed werkloos zullen blijven staan ingeschreven, zonder dat de mogelijkheid bestaat, dat zij op de een of andere manier in de loop der jaren aan de slag zullen komen, Die kans zal trouwens met met voorschrijden der jaren juist minder worden. Momenteel heeft Nederland een arbeidsreserve, ofwel een aantal werklozen van ongeveer 85.000. Vol gens velen is dat beslist een te hoog cijfer. Het merkwaardige is echter, dat men uit het bedrijfsleven te horen krijgt, dat er wederom spra ke is van een zekere spanning op de arbeidsmarkt. Heel veel bedrij ven zien kans om in hun behoefte aan werkkrachten te voorzien, ook al trachten zij alles in het werk te stellen. Nu zullen er velen zijn, die deze gang van zaken betwijfelen, want waar ons land tobt met een werk loosheid voor 85.000 werkers, lijkt het onmogelijk dat de industrie geen kans ziet om voldoende ar beiders aan te trekken. Hier klopt iets niet! Bij nadere informatie blijkt het echter wel te kloppen. Wat is namelijk het geval? De mees te industrieën zijn gevestigd in de Randstad-Holland, dat is een feit, en in deze Randstad-Holland is de werkloosheid het geringst. Het hoog ste percentage werklozen vinden we in het Noord Oosten terwijl ook in het Zuiden van ons land veel vraag naar arbeidskrachten is. Nu. tracht de overheid de indus trie te bewegen om juist in deze probleemgebieden vestigingen te stichten Er zijn inderdaad indus- triën die daar wel voor voelen, maar een van de eerste punten waar men op let, is, of er wel vol doende arbeidskrachten gevonden kunnen worden en in weerwil van de grote werkloosheid in die gebie den blijkt dat dikwijls een moeilijk punt te zijn. Hetzelfde zien we waar grote industrieën, die in eigen om geving niet meer voldoende arbeids krachten kunnen aantrekken, in overleg met de arbeidsbureaux trachten om in de zogenaamde pro bleemgebieden werkers aan te trek ken. Men gaat dan in samenwer king met de arbeidsbureaux het po tentieel aan ingeschreven werklo zen doornemen om te zien of er mensen bij zijn die deze industrie zou kunnen plaatsen. Het resultaat blijkt'dikwijls uiterst bedroevend te zijn en zich te beperken tot een 'heel klein aantal, waarvan er dan nog velen zijn die er weinig voor voelen om de eigen streek te ver laten en elders in het land zich te gaan vestigen. Dat is dan ook de reden, dat men in het bedrijfsleven van mening is, dat er weer sprake is van enige spanning op de ar beidsmarkt, in weerwil van het feit, dat Nederland zo'n 85.000 werklo zen telt. De vraag is natuurlijk, wie zijn dan die 85.00C' werkers, dat zij niet meer aantrekkelijk zijn voor de in dustrie. Voor het grootste deel be staat deze groep uit ouderen en minder-geschikten. Oudere bouw vakkers, landarbeiders en textiel- werknemers kunnen bijna niet aan de slag komen, In de bouw is er weinig vraag, evenals in de land bouw die juist op het punt staat gesaneerd te worden en waar, door sterke modernisering en mechani sering, weinig behoefte bestaat aan krachten en wat de textielwerkers betreft, onze textielindustrie zit ook niet bepaald om arbeidskrach ten te springen, aangezien een aan tal bedrijven sterk heeft moeten in krimpen, terwijl andere bedrijven zelfs moesten sluiten, omdat onze textiel het bijzonder moeilijk kreeg in de concurrentie met het buiten land. Vooral de ouderen onder deze werklozen zijn moeilijk elders te plaatsen of om te scholen. Naast de kleine groep die wel voor plaatsing in aanmerking zou komen, doch de eigen streek niet wenst te verlaten, is er ook een kleine groep die wel in aanmerking komt en ook wel wil, maar die geen passende huisvesting elders in het land kan vinden en die daardoor wordt tegengehouden. Volgens deskundigen is dit cijfer echter klein en blijft het een feit dat het grootste deel der werklozen moeilijk plaatsbaar is en dat bete- De raad van de gemeente Waspik sloot in haar vergadering van donder dagavond een overeenkomst met de heer H. Verschuren te Waspik, waarbij een perceel bouwgrond van 3.27.00 ha voor een totaal bedrag van f 45.780,in eigendom van de gemeente Waspik kwam. Deze grond zal weer worden overgedragen aan de Stichting voor de ontwikkeling van de tuinbouw in de gemeenten Waspik-Sprang-Capelle en 's Graven moer. Omdat genoemde stichting nog niet over geldmiddelen beschikt verstrekte de gemeente Waspik tevens een geldlening van f 50.000, met welk bedrag eerder genoemd perceel aan de tuinbouwstichting kan worden doorverkocht. De gemeenten Sprang-Capelle en Waspik speelden op deze manier nu in totaal ruim 63 ha bouw- en wei land toe aan de tuinbouwstichting. In ruilverkavelingsverband zal straks worden getracht deze gron den bijeen te brengen op een voor de tuinbouw zo gunstig mogelijk Selegen plaats. Door het uitblijven van de ruilverkaveling kan het nog wel enkele jaren duren voordat de tuinbouwbedrijven in de buitenpol ders kunnen worden gesticht. Op desbetreffende vragen van de heer Kools gaf burgemeester Wel- Ihig als antwoord dat het streven er op is gericht 80 tot 85 ha grond voor het tuinbouwcentrum te ver garen waarop straks 40 tot 50 be drijven kunnen worden gesticht. De heer J. van Hooren, bestuurslid van de stichting, noemde de transactie ondanks de hoge prijs van f 14.006',- per ha een gelukkige aankoop, ge zien de goede kwaliteit en de gun stige ligging van de grond. De officieuse afspraak tussen de gemeenten Sprang-Capelle en Was pik enerzijds en de heer P. A, de Bont, 't Vaartje 94 te Waspik, an derzijds, inzake een vuilnisstort plaats welke achter bet landbouw bedrijf van de heer de Bont werd gecreëerd kon nu worden omgezet in een officiële overeenkomst. Voor een tijd van 12 jaar kunnen de ge meenten Waspik en Sprang-Capelle nu hier hun vuil kwijt. In verband met het samenvoegen van de katholieke lagere jongens school en de r.k. lagere meisjes school per 1 augustus a.s., diende 't bestuur van de twee scholen een be groting in ter verkrijging van finan ciële medewerking voor aanschaf van de nodige leer- en hulpmidde len, De raad verleende in principe wel de nodige financiële medewer king, maar omdat de inspecteur van het lager onderwijs zich niet hele maal met de opzet van de begroting kon verenigen zal er over de groot te van het bedrag nog overleg ge pleegd worden tussen genoemd schoolbestuur, het gemeentebestuur en de inspecteur. De gemeentereke ning over het dienstjaar 1966 werd na onderzoek door de heren J. van Dongen, J. van Hooren en A. v. d. Wassenberg, ongewijzigd vastge steld. Voor het aanbieden van 'n pas send geschenk aan de gemeente Loon op Zand bij de officiële inge bruikname van het nieuwe raadhuis op 25 april a.s., stelde de raad een bedrag van 5 ct. per inwoner be schikbaar, dit overeenkomstig het initiatief van het Stadsgewest Waal wij k.De bij het stadsgewest Waal wijk. De bij het stadsgewest Waal de hal van hef raadhuis in Loon op Zand sieren met een wandkleed. De VVV Brabants Centrum kreeg een eenmalige subsidie van 5 ct. per inwoner om een nadelig saldo weg te werken. Ultimo 1967 was dit op gelopen tot f 7829,11. De activitei ten van de stichting dreigden hier door ernstig te worden belemmerd. kent dat we in de toekomst reke ning zullen moeten houden met een vaste kern van enige tienduizenden werklozen. Nu menen velen, dat dit een be lachelijke toestand is waar Neder land er ook nog een vijftigduizend buitenlandse gastarbeiders op na houdt, die plaatsen in het bedrijfs leven innemen, waar misschien deze tienduizenden moeilijk plaatsbare werklozen van Nederlandse natio naliteit zouden kunnen worden ge plaatst. Ook dat lijkt zo, maar is in de praktijk niet juist. Het grootste deel van deze buitenlandse gast arbeiders is ongeschoold en doet werk in de industriële produktie, waar de meeste Nederlandse werk nemers en zeker zij die geschoold zijn, ongeacht het feit of zij al of niet werkloos zijn, weinig voor voe len. Men kan een wat oudere wer ker die goed geschoold is in een be paald vak en voordien in zekere zin belangrijk werk deed, maar die nu werkloos is en in een branche thuis hoort waar weinig of geen vraag is en waar hij ook al door zijn leeftijd niet meer zo aantrekkelijk is voor de industrie, moeilijk het werk van een ongeschoolde buitenlandse gast arbeider opdringen, want daar zou het dan in wezen op neerkomen. Zo'n man verlangt een. hem passen de werkkring en die is er nu eenmaal niet. Deze grote groep van moeilijk plaatsbaren zullen we houden. Het zijn de mensen die door de ontwikkeling tussen de wal en het schip zijn gevallen, ook al als ge volg van een zekere verandering in de structuur van de produktie, waar men steeds weer werkt aan hervor mingen en saneringen, om te ko men tot de meest efficiënte werk wijze. Hierdoor krijgt men 'n zeker (van onze verslaggever) DEN BOSCH Het Brabants Orkest krijgt een nieuwe repetitiegelegen heid. Daaraan wordt nu hard gewerkt. Oud-burgemeester mr. R. Lambooy van Den Bosch bood bij zijn afscheid dirigent Hein Jordans een maquette aan van het nieuwe gebouw, dat aan het Sweelinckplein moet komen. Architekt A. Schwenke uit Maastricht heeft zich aan het werk gezet. In kringen van het Brabants Orkest is men bijzonder gelukkig met het nieuwe gebouw. Eindelijk dan een goed repetitie lokaal, waar het orkest heel wat meer uren zal vertoeven dan op 't concertpodium. In het repetitielo kaal wordt immers het grondwerk verricht. Dit wordt momenteel ge daan in een vroegere bioscoop, waarin de toestanden verre van ideaal zijn. De Binnendieze zorgt voor een onaangename reuk, terwijl de temperatuur en vochtigheid die dit water veroorzaakt, niet best voor de instrumenten zijn. Daarom alleen zal het nieuwe gebouw, dat deel gaat uitmaken van het Sweelinckplein het komt bo ven een winkelgalerij een uit komst betekenen. Er komt een zaal voor repetities, met een vloeropper vlakte van 20 bij 15 meter en een hoogte van 9 meter. Er komen twee balkons in, aansluitend op de kan- toorlagen die op verschillende ni veaus tegen de zaal gelegen zijn. Op de eerste verdieping komt een instrumentenbergruimte en kamers voor dirigent, solisten en orkest- inspekteur. Op de tweede etage komt de or kestbibliotheek, de kantine en stu deervertrekken. Ook is ruimte ge maakt voor een opname-kamer. Het is namelijk zeer wel denkbaar dat een installatie voor opname en weergave in de toekomst tot de normale outillage van een orkest gaat behoren. Op de derde etage worden de direktie en de admini stratieve diensten ondergebracht. Momenteel woont en werkt het Brabants Orkest op drie „eilanden" in de stad. Naast de repetitiegele genheid aan de Hinthamerstraat is er het oude Kruithuis waarin in fei te de 'geschiedenis van het orkest een aanvang nam. Jaren heeft men in deze ruimte gerepeteerd. Direk- verloop en dan vallen twee groepen die werkloos worden, moeilijk te plaatsen, namelijk zij die geschoold zijn, doch tot de oudere werknemers behoren en een groep werkers die door bepaalde omstandigheden, li- ohamelijk of geestelijk, moeilijk plaatsbaar zijn. Hoe hard het ook mag klinken, we zullen de feiten moeten aanvaar den en in de toekomst waarschijn lijk rekening moeten houden met 't feit, dat een groep van enige tien duizenden, ongeveer 80.000 in to taal, werkloos zullen zijn en blijven. Van zondag 23 tot en met dinsdag 25 maart aanstaande wordt in de Irenehal van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs op het Croeselaan- terrein te Utrecht de 12e Interna tionale Schoenenbeurs Nederland gehouden. Op een netto expositie oppervlak te van ruim 5000 m- zullen 123 ex posanten de najaars- en wintercol lectie voor het komende seizoen to nen. In vergelijking met het vorig aar heeft de Internationale Schoe nenbeurs Nederland een duidelijke groei in omvang en betekenis onder gaan. Tezamen brengen deze 123 deelnemerse de collectie van 174 binnen- en buitenlandse fabrikan ten. Aan deze beurs nemen onder an dere fabrikanten uit België, Duits land, Italië en Zwitserland deel, in totaal 26 buitenlandse fabrikanten. Daarnaast is het Nederlandse aan bod in belangrijke mate zowel kwa litatief als kwantitatief toegenomen. On de Internationale Schoenen beurs Nederland zal evenals voor gaande jaren een speciale expositie worden ingericht van de dood de Federatie van Nederlandse Schoen fabrikanten uitgeschreven Interna tionale ontwerpwedstrijd. De openingstijden van de Inter nationale Schoenenbeurs Nederland 1969 zijn: zondag 23 maart van 10.00-17.00 uur maandag 24 maart van 9.00-17.00 u. en 's avonds van 18.30-21.30 uur dinsdag 25 maart van 9.00-17.00 uur. De Internationale Schoenenbeurs Nederland is uitsluitend toeganke lijk voor branchegenoten. tie en administratie zijn gehuisvest in een pand aan de Postelstraat. Jarenlang heeft men dus moeten sjouwen van het ene adres naar het andere, waarbij bovendien nog de binnenstadparkeerproblemen extra last veroorzaken. Het is dus begrijpelijk dat men met smart op het moment wacht waarop de eerste spade in de grond gaat. Het nieuwe orkestgebouw is gunstig gelegen. Er is voldoende parkeerruimte. Deze nieuwe repe titieruimte zal ongetwijfeld een be langrijk aandeel hebben in de kwa liteit van de uitvoeringen. VOOR OUDERS VAN DE LEERLINGEN (van onze verslaggever) WAALWIJK Het Vormingscen trum voor Jongvolwassenen in Waalwijk, organiseert op de don derdagen 20 en 27 maart a.s. een gespreksavond voor de ouders van de leerlingen. De avond heeft als onderwerp „Jeugd en ouderen van nu", met als inleider de heer A. J. C. de Brabander. De leerlingen van dit vormings centrum vertellen thuis hun ouders nogal eens over de, cursusavonden. Uit die gesprekken zal bij veel ou ders de vraag ontstaan „waarvoor dient dit vormingscentrum en wat leren ze daar eigenlijk?" Vaak zul len er thuis ook meningen verkon digd worden die niet overeenkomen met de opvattingen van de ouders. De leiding van het centrum wil de ouders daarover graag informeren. Daarom is de gespreksavond „Jeugd en Ouderen van NU" vast gesteld. Na de inleiding van de heer A. de Brabander zal er in groepjes worden gediscussieerd over vragen uit dit onderwerp, onder leiding van docenten en bestuursleden. De avonden worden gehouden in „De Broekband", de oude barakken van het voormalige ziekenhuis, ingang achter de Kornbi. De aanvang is om 19.30 uur. Er worden vier onderwerpen be handeld. 1. Wat vindt U van onze jeugd als het gaat om: openheid, plichtsbesef, verantwoordelijkheid, eigen mening, zonder interesse, actief. 2. Wij leven in een welvaarts staat. We hebben steeds meer geld, genotsartikelen, uitgaansmogelijk heden. We krijgen steeds meer vrije tijd. Vindt U dat het daarom beter is geworden? Denk eens aan: a. zorg voor de medemens; is deze vrije tijd alleen voor ons zelf om ervan te profiteren? Moe ten bewezen diensten betaald wor den? Verkwisten van zakgeld, uit gaan? b. denken we in deze welvaarts tij d nog aan de dag van morgen? Sparen, overwerk, studie, vor ming, kuituur, sport. 3. Overal is sex! Op de T.V. en film, in de dagbladen en tijdschrif ten. Wat zou de oorzaak zijn van deze sex-maatschappij 4. In hoevere heeft U als ouders het recht om uw kinderen te ver plichten naar de kerk te gaan? a

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5