waaLwij kse en LAnqstRAAtse couRAnt Gekrakeel om oude erfenis van DIREKTEUR J. MAIBURG: „IN CONCURRENTIE-STRIJD BLIJKT SERVICE-VERLENING BELANGRIJKSTE TE ZIJN" ^.xcluóieve cJ-lerenklecli WAALWIJK DONDERDAGAVOND 20 MAART 1969 92e JAARGANG No. 23 Naar elke branche Steeds meer kleine zelfstandige winke liers verdwijnen Uitbreidingen Feest In Beatrïx-gebouw van Jaarbeurs in Utrecht komt in '70 schoenencentrum Personeelstekort Bedrijf laatste jaren enorm uitgebreid Service-verlening SUA sinds 1931 De ïcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Handelsonderneming i. Maiburg N.V. gaat 25-jarig bestaan vieren Nu de culturele revolutie beëin digd is en geen oplossing heeft kunnen brengen voor het probleem van de interne verdeeldheid in Chi na, moet volgens oud beproefd re cept, zo dikwijls toegepast in dicta toriaal geregeerde landen, de be dreiging van buiten worden aange grepen om op deze wijze kunstmatig de eenheid in het land te herstellen. Mao wil dat alle Chinezen zich een drachtig om hem, als grote leider, zullen scharen en dat kan het snelst en best bereikt worden door een buitenlandse agressor te creëren. Het liefst zou Mao daarvoor de Ver enigde Staten kiezen, waartegen reeds zoveel jaren is geageerd, maar dat dit land het communstische Chi na rechtstreeks zou bedreigen, kan zelfs Mao niet aantonen, want de V.S. hebben momenteel hun han den vol met allerlei andere proble men en nergens staan zij dicht ge noeg bij China's grenzen, om ze op acceptabele wijze als aanvallers of als bedreigers te kunnen betitelen. Het revisionistische Rusland leent zich hier stukken beter voor en hierop kan alle haat, die men in 'n volk kan oproepen, geconcentreerd worden, waardoor een nationale eenheid in haat ontstaat. In diepste wezen gaat het op het ogenblik helemaal niet meer om ideologische verschillen tussen bei de landen. Het gaat domweg om or dinaire gebiedsuitbreiding. Mao speelt dit spel bijzonder han dig en eigenlijk volgens traditione le lijnen. Het verfoeide feodale Chi nese keizerrijk van vroeger was machtig en groot en van deze ge ografische basis gaat Mao uit. Alle gebied, dat eens Chinees was, be hoort aan China en zal dienen te rug te keren, goedschiks of kwaad schiks. Evenals andere Europese mach ten, eigende Rusland zich in de 19e eeuw gebieden toe van het sterven de Chinese keizerrijk. Dit omvatte delen van het huidige Russische Ka zakstan en Kirgizstan, evenals het gebied ten zuiden van de rivier de Amoer, waar Windiwostok ligt. Het verdrag, waarbij deze gebieden in Russische handen kwamen, werd China inderdaad opgedrongen en dat is nu de reden dat Mao de gel digheid er van betwist en teruggave verlangt aan China. Hoe ernstig de Russische commu nisten ook het imperialistische Tsa- renregiem verfoeiden, toch zijn zij niet bereid deze gebieden aan het communistische broederland terug te geven. Deze grensgebieden-kwes tie is het, die naast het ideologisch- geschil, reeds jarenlang op ernstige wijze bijdraagt tot spanning in het hart van Azië. Grensincidenten zijn er de afgelopen vijf jaar reeds bij duizenden geweest, al ging het niet altijd om gewapend treffen. Men trachtte reeds lang wederzijds door propaganda de bevolking aan de andere kant van de grens tot op stand tegen hun regeerders te bren gen, hetgeen met wisselend succes gelukte. De Russen schonden met hun vliegtuigen de grens en de Chinezen trokken ongewapend naar de overkant om daar rumoer te ma ken. Mao is er echter niet op uit om het tot een regelrecht treffen met de Sowjet-Unie te laten komen, omdat hij zich er heel goed van be wust is, dat hij een dergelijke strijd met zou kunnen winnen. De opvoe- "ng van de controverse momenteel heeft twee doeleinden. Ten eerste verstevig zoiets de nationale een heid en ten tweede is het het juis te moment, nu Rusland de handen vol heeft in centraal Europa om pressie uit te oefenen met betrek king tot terugave van bedoelde grensgebieden. Zolang de Sowjet- Unie elders zorgen heeft, zal Mao aan de Aziatische grens moeilijkhe den blijven veroorzaken. Angstvallig zorgt Peking er ech ter voor, dat de incidenten en pro vocaties niet zo ernstig worden, dat er geen terug meer zou zijn. Toen er honderdduizenden demonstran ten betoogden in Peking bij de Sow- jet-ambassade bleef alles geordend Direkteur J. Maiburg achter zijn bureau Onlangs kwam nog een nieuwe vleu gel ingebruik. Momenteel is circa 5000 m2 bebouwd, terwijl nog 1000 vierkante meter onbebouwd in reser ve is. De laatste jaren heeft de N.V. Maiburg zich ook met name toege legd op de verkoop van andere pro- dukten, zoals masking tape en staal- plamuur voor de autospuiterijen en carrosserie-industrie, houtbewer kingsgereedschappen, slijp en braam stenen en lijmen. Er wordt geïmpor teerd uit alle landen van de wereld en de produkten gaan naar vrijwel elke branche. Juist deze 'brede basis maakt het bedrijf zo gezond, omdat men vrijwel geruisloos de aandacht van de ene bedrijfstak naar de andere kan verleggen. In 1953 is in het bedrijf ook op genomen de N.V. Maicola Chemie, een bedrijf dat zich geheel toelegd op de produktie van lijmen die voor 90 procent naar de schoenindustrie gaan. Voor een niet onbelangrijk deel wor den deze lijmen ook geëxporteerd. Van de SI A schuurmaterialen gaat 't belangrijkste deel naar de hout- en metaalindustrie. De schoenindustrie neemt hiervan 15% van de omzet voor haar rekening. Dat de zaak een hoge omzet haalt blijkt wel uit het aantal facturen. Per met een feestavond die verzorgd wordt door het cabaretgezelschap van de gebroeders Van Engelen. Har monie St, Crispijn, waarvan de heer Maiburg voorzitter en beschermheer is, komt donderdagavond de zilveren jubilaris nog een serenade brengen. Het 25-jarig bestaan gaat dus niet ongemerkt voorbij. De kleine zelfstandige winkelier is gedoemd te verdwijnen, dat is 'n zaak die vaststaat. Slechts zij die in een gunstige branche werken en een kerngezonde zaak hebben, zul len het nog enige tijd kunnen uit houden, maar ook voor hen ziet de toekomst er somber uit. Dat blijkt wel uit de cijfers die het Hoofdbedrijfschap Detailhandel bekend maakte over 1968. Niet min der dan 4800 zelfstandige winke liers waren in dat jaar genoodzaakt te sluiten. Het ernstigst werden de detaillisten in de levensmiddelen branche getroffen, want van de 4800 sluitingen vielen er niet minder dan 2300 in deze categorie. Hieronder vonden we 200 melkwinkels, 300 broodwinkels en 400 groentezaken. Ook in andere branches vielen geduchte klappen. Niet minder dan 500 tabakswinkels, 400 textielzaken, 300 brandstoffen-handels en 400 rij wielreparateurs sloten hun bedrij ven. Er werden vrijwel geen bedrij ven van zelfstandige winkeliers ge opend, doch wel zo'n 250 verkoop punten van filiaalbedrijven. dag gaan er zo'n 160 rekeningen de deur uit. De N.V. Maiburg behoort tot de drie Europese bedrijven die 'n eigen bandeninstallatie voor de schuurbanden hebben. Hier gaan per week zo'n 2000 schuurbanden door. Deze produktie-afdeling is bijzonder modern van opzet, zoals trouwens 't gehele bedrijf waaruit de progressivi teit van direkteur Maiburg blijkt. Hoewel de laatste jaren veel uit breidingen tot stand zijn gebracht is men nog niet aan het einde van de bouwerij. Een fraaie maquette toont dat men oog nog aan de voorzijde aan de Grotestraat 'n showroom met kan toorcomplex wil bijbouwen. De hui dige kantoren worden dan bij de ma gazijnen en produktie-afdelingen ge trokken. De verbouwing hangt, zoals direkteur Maiburg vertelt, af van de economische ontwikkeling van 't be drijf. Voor de heer Maiburg en de 60 personeelsleden is het volgende week vrijdag 28 maart feest. In het bedrijf aan de Grotestraat wordt dan van 10.30 tot 13.00 uur een receptie ge houden. 's Middags vertrekt men dan naar Hotel Prinsen in Vlijmen waar het personeel een diner wordt aange boden. De dag wordt dan besloten In het nieuwe Beatrixgebouw van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs aan de Croeselaan te Utrecht zal een schoenencentrum worden ge vestigd. Reeds lang bestaat er be hoefte om het Nederlandse schoenen aanbod ten behoeve van de binnen- en buitenlandse inkopers te concen treren, wat onder meer is gebleken uit een onlangs onder leveranciers en detaillisten gehouden onderzoek. De keuze is gevallen op het Bea trixgebouw mede gezien het feit, dat vele groeperingen binnen het ge- bruiksgoederenpakket hier eveneens een plaats hebben gevonden. Het sterk veranderde distributiepatroon in de gebruiksgoederen-sectoren, dat tot concentratie van het aanbod nood zaakt, was bij deze besluitvorming doorslaggevend. Voor dit schoenen centrum is 2800 m2 netto expositie ruimte gereserveerd, waar het toon aangevend aanbod zal worden geëx poseerd. Het schoenencentrum wordt ondergebracht op de tweede etage van het Beatrixgebouw, waar ook de groep koffers en lederwaren een plaats heeft gevonden. Voor speciale vakbeurzen staat daarenboven nog 2000 m2 expositieruimte op de par terre van het gebouw ter beschikking. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Een van de snelst groeiende han delsondernemingen in de Langstraat gaat volgende week het 25-jarig bestaan vieren. Donderdag 27 maart is het een kwart eeuw geleden dat de Industrie- en Handels onderneming J. Maiburg N.V. werd opgericht. De heer J. A. A. Maiburg herdenkt op die dag ook het feit dat hij 25 jaar als direkteur aan het hoofd van die onderneming staat. ,,]a, 25 jaar is als je er over praat snel voorbij, maar als we er op terugzien is het een hele periode. Het is voor elk bedrijf een harde" tijd. Je moet vechten wil je vooruitkomen. Lukt dat niet dan ben je binnen de kortste keren weer verdwenen. In de felle concurrentiestrijd is het juist belangrijk dat men alle aandacht aan de service schenkt", vertelt de „zil veren" direkteur. Overzichtsfoto van het bedrijfscomplex van J. Maiburg N.V. aan de Grotestraat ,,Och, de uitbreidingen die wij de laatste jaren gerealiseerd hebben en die nog op stapel staan waren in Leidsohendam niet te realiseren. Ook de personeelsvoorziening is in 'het zuiden beter dan in het westen. Dat wil nu weer niet zeggen dat we dik in het personeel zitten. We kunnen nog heel wat arbeidskrachten ge'brui- ,,Als we niet in Waalwijk terecht waren gekomen, hadden we nooit 'n dergelijke groei meegemaakt. In Leid- sendam, waar de onderneming is opgericht waren de expansiemogelijk heden beperkt. Jammer is het dat er zo'n slechte wegverbindingen zijn vanuit Waalwijk. Op 'n gereconstru eerde Langstraatweg zitten we met smart te wachten. Het is trouwens ook een handicap dat er helemaal geen treinverbinding is", aldus de heer Maiburg. De jubilerende direkteur wijst er op dat de meeste klanten van zijn bedrijf in het westen van het land te vinden zijn. „Dat is overigens niet alleen 'bij ons bedrijf, maar de meeste industriële ondernemingen in Waal wijk en omgeving vinden hun klan tenarsenaal in het westen van het land. Toen wij in '60 ons gehele be drijf overplaatsten naar Waalwijk werd verteld dat de doorgaande ver bindingen snel gerealiseerd zouden zijn. Over die toezeggingen zijn we nu wel teleurgesteld, want wie rich ting Breda kiest moet ver omrijden wil hij zijn auto niet stuk rijden". ,,Met veel op de trom slaan bereik je bij de provincie of de ministeries wel iets. Aan mij zal het niet liggen, ik vecht wel. Goede verbindingen zijn immers voor een streek uitermate be langrijk. Daarvan profiteert iedereen. Dat weten de gemeentebesturen ook wel, maar die kunnen er weinig aan doen. De zaak ligt bij G.S. en het Rijk". De heer Maiburg mag dan - met recht - klagen over de slechte verbindingen. 'Over de vestigings plaats Waalwijk voor zijn bedrijf is hij uitermate tevreden. ken. Het is duidelijk merkbaar, dat er veel meer vraag dan aanbod is. Er valt momenteel niet aan personeel te komen. Je begrijpt gewoon niet waar de mensen blijven, die door bedrijfs sluitingen op straat komen te staan. Vooral in de produktie-afdelingen voel ik het 't meeste", zegt de heer Maiburg. De heer Maiburg heeft in de af gelopen 25 jaar geleerd, wat het is, vechten voor het voortbestaan van 'n onderneming. ,,De strijd op de ver koop spitst zich steeds meer toe. Voor ons betekent dat honderd pro cent- service geven. Juist die service verlening prevaleert. Bij ons geldt nog steeds: ,,de klant is koning". De heer Maiburg illustreert dat met een voorbeeld. Voor SIA schuurmateria len is een levertijd van vier weken normaal. Dat betekent voor de afne mers tijdig bestellen. Nu komt het in de schoenindustrie veel voor dat men op het laatste moment pas bestelt. Zonder schuurmaterialen kan men niet en de firma Maiburg zorgt er dan voor dat het materiaal binnen 'n dag wordt geleverd. „Dat kost natuurlijk extra inspan ning, maar we werken die orders di- rekt af. Dat is onze service. Juist op het gebied van de service-verlening moeten we het winnen", vindt direk teur Maiburg, die ons vol trots door het prachtige bedrijf leidde dat dank zij zijn doorzettingsvermogen en koopmansgeest is uitgegroeid tot een grote industrie- en handelsonderne ming. Met recht gaat men volgende v.eek dan ook dit zilveren bedrijfs- jubileum vieren. In de laatste oorlogsjaren maart 1944 - startte de heer Maiburg met zijn bedrijf. Daarvoor was hij in de schoenindustrie in Waalwijk werk zaam geweest. De N.V. Maiburg is door haar veelzijdig verkoopprogram ma een in vele branches bekend be drijf geworden. Reeds sinds 1931 importeert de heer Maiburg bijvoor beeld het SIA schuurmateriaal uit Zwitserland. 'Oorspronkelijk ge schiedde dit via de firma S. Maiburg, doch in 1944 op naam van de thans jubilerende N.V. Speciaal in de schoen- en houtindustrie is de naam SIA, onverbrekelijk verbonden aan de naam Maiburg, een begrip gewor den. Hoewel het hoofdkantoor tot '61 in Leidschendam gevestigd is geweest zijn de magazijnen en de produktie- afdelingen steeds in Waalwijk ge weest. Uit praktische overwegingen werd het kantoor dus in 1961 even eens in Waalwijk gevestigd. Sinds dien is het bedrijf sterk uitgebreid. toegaan, een bewijs hoe belangrijk Mao het vindt, zijn marionetten goed in de hand te houden. De tijd moet voor Mao werken, dat is de opzet. Een kijkje in de produktie-afdeling waar de schuurbanden worden vervaardigd

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 17