waaLwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Dertien nieuwe hengsten naar Noord Brabant Margrietruiters in Spr.-Capelle gaven geslaagde uitvoering Brandschade in ons land neemt ontstellende vormen aan Kynologenvereniging Waalwijk e.o. houdt zondag een grote clubmatch Het Groene Kruis geeft identiteitskaartje uit Uitbreidingsplan „Vliedberg" biedt veel mogelijkheden WARMBLOEDFOKKERIJ OP GOEDE GANG DONDERDAGAVOND 20 MAART 1969 92e JAARGANG No. 23 De uitslagen „Open dag" op Nijverheidsschool voor meisjes in Waalwijk Waarde hoger dan vroeger Brandpreventie Fa. Schuurmans Voor bekroonde honden veel prijzen beschikbaar 14 90 NAS 2 14 82 Brandaris 2 14 78 Nooit Volleerd 1 14 58 KOT 2 14 57 't Maoske 1 14 52 De Efteling 2 14 45 Poedelvrees 2 14 44 Aantal woningen „Cabochard" De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij HoofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" De grote hengstenshow te Utrecht pas achter de rug, hield vorige week donderdag de afdeling Noord-Brabant/Zeeland van de Vereniging tot bevordering van de Landbouwtuigpaardfokkerij in Nederland (VLN) haar jaarlijkse hengstenkeuring in de Brabanthallen te 's-Hertogen- bosch. Zeven en dertig hengsten, waarvan 13 nieuwkopen, werden hier aan ruim 1300 toeschouwers ten toon gesteld. Brabant, de groot ste afdeling van de V.N.L., staat ook met de kwaliteit van de heng sten aan de kop. Dat de hengstenhuuders alles op alles zetten om de fokkers aan goede vaderpaarden te helpen, blijkt wel uit de goede aan kopen. De zes 3-jarige hengsten die naar Brabant kwamen, werden er te Utrecht 5 stuks met een eerste pre mie bekroond, terwijl de zesde een 2e premie werd toegekend. Hieruit blijkt voldoende de grote ernst om de Brabantse warmbloedfokkerij op nog hoger peil te brengen. De heng- stenhouder komt voor deze grote investeringen, waarvan het resul taat niet te voorzien is, alle lof toe. Na de Utrechtse keuring werd nog in Duitsland aangekocht de 5-jarige Trakehner hengst Ostwind door Van den Brand te Haarsteeg. Deze hengst kwam dan in de Brabanthallen voor het eerst onder de loupe van de Nederlandse fokleiding. Hij maak te een zeer goede indruk, is in zijn totaal een rijke hengst met de ge wenste rijgangen. Was hij in Utrecht geweest, dan had hij zeker tot de elite top behoord. De fokleiding stelt aan de imports hogere eisen dan aan haar eigen fokprodukten. We lazen in andere verslagen zo, alsdat Ostwind alleen de Brabant se keuring uitmaakte, maar dit was niet zo. Nogmaals, Ostwind is een zeer goede hengst, maar er waren er nog verschillende meer. Zo den ken we o.a. aan de 3-jarige vos Hy perion, de zoon van de te vroeg ver ongelukte hengst Erathoistenes (En gels Volbloed), aangekocht door v. d. Bosch te St. Oedenrode, die in Den Bosch aan de top kwam, maar ook te Utrecht en vanaf 1-jarige te Utrecht steeds de top heeft gedaan Dit is ook een aantekening waard. Zo kocht Jac. Wilborts uit Reijen het tuigpaard-type hengst Ebro, van de bekende Wachtmeester uit de Nini-stam, welke al meerdere hoog waardige fokprodukten heeft gele verd, o.a. de in Brabant goed fok kende hengst Dirigent van v. Heyst te Nuenen. L. A. Snoek te Almkerk kocht de 3-jarige Heraut, zoon van Cavale rist, welke bij hem op het deksta- tion heeft gestaan, Trakehner-bloed, uit de bekende Nureina stam, plaat ste zich eerste te Utrecht en ook Den Bosch. Homerus, een 3-jarige, aangekocht door J. v. d. Ven te Sleeuwijk, heeft tot vader de half bloed Holsteiner Cadet, die in Utrecht van zich liet spreken en waar veel van wordt verwacht en v. d. Brand te Haarsteeg kocht de 3-jarige veelzijdigheidstype hengst Heemraad, vader de preferente Ulex behaalde te Utrecht ook een eerste premie. Allemaal hengsten die een zeer bekende vader hebben, hetgeen voor de fokkerij van belang is, ter wijl de merriën-stam ook niet uit het oog mag worden verloren. Als we zo deze paarden de revue laten passeren en het grote enthou siasme van de fokkers en hengsten- houders, dan is de conclusie, dat 't paard nog niet heeft afgedaan. 4 t/m 7-jarige veelzijdigheidsty pe. Eerste provinciale bijdrage: Di rigent, van v. Heyst, Nuenen; Fa voriet van Comb. v. Lier en den Hollander te Oud-Gastel/Klundert; Gouverneur, van v. d. Heuvel en van Bommel te Keldonk/Aarle-Rix- tel. Tweede prov. bijdrage: Eufraat van comb. Vullers en Bardoel te Nunhem (L.)/Groeningen: Flori- mond van Akkermans te Rooden- daal. Eerste prov. bijdrage type tuig- paard, Ebro van J. Wilborts te Reijen. 3-Jarige sportregister hengsten. Eerste prov. bijdrage: Hyperion va nv. d. Bosch te St. Oedenrode. 3 - Jar ige veelzij digheidsty pe Eerste prov. bijdrage: Heemraad van v. d. Brand te Haarsteeg. 3-Jarige landbouwrijpaardtype: Eerste prov. bijdrage: Heraut van Snoek te Almkerk; Huzaar van de comb. Kuijpers en Kuijpers te Ne- derwetten-St. Oedenrode: Hilman van Akkermans te Roosendaal en Homerus van J. v. d. V. te Sleeu wijk. 4 t/m 7-Jarige landbouwrijpaard type: Eerste prov. bijdrage: Galopm van v. Erp te Oss: Eros van vl d. Ven te Sleeuwijk: Flaneur van v. d. Bosch te St. Oedenrode en Gonde lier van v. Heyst te Nuenen. Tweede prov. bijdrage: Equator van Adr. Jespers te Oosteind' en Ferrari van J. C. Nolte te Nuenen. 8-Jarige en oudere hengsten Geld. type: Eerste prov. bijdrage: voor 't type landbouwrijpaard, Artilleur van comb. Bardoel-Aarts te Groeningen/ Haps. Rubriek keurhengsten, le Selim van v. Heyst te Nuenen. Tuigpaardtype: le Astor van v. d. Brand te Haarsteeg en Adjudant van Jespers te Oosteind. Veelzijdigheidtype: le Zagrepvan v. Erp te Oss; 2e Beiaard van v. d. Brand te Haarsteeg. Gronings type; 2e Abadan van comb, van Lier-den Hollander Oud- Gastel/Klundert en Zola van Ak kermans te Roosendaal. 4 t/m 7-Jarige sportregister heng sten in kwaliteitsvolgorde geplaatst 1. Ostwind van v. d. Brand; 2. Grandioso van comb. Bardoel-Arts; 3. Doruto van v. d. Bosch; 4. Gra veur van Snoek; 5. Graniet van Jes pers; 6. Frappant van v. d. Brand; 7. Glavius van v. d. Heuvel en v. Bommel; 8. Feisal van Vullers Nun hem; 9. Faunus van Wilborts; 10. Romano van comb. v. Lier-den Hol lander. Volbloed-hengsten in catalogus volgorde (ter opluistering) Cob bler's Thraed van v. Erp te Oss; Earldom van v. Heyst te Nuenen; Millerole van comb. Bardoel-Arts te Groeningen/Haps en Millers Grey van v. Heyst te Nuenen. J. C. Verhoeven Op zaterdag 22 maart wordt in 't gebouw van de r.k. Nijverheids school voor meisjes een "open dag" georganiseerd. Van 10 tot 12 uur 's morgens en van 2 tot 4 uur 's mid dags zal de school voor iedereen toegankelijk zijn. In een aantal lo kalen zal uitvoerige voorlichting worden gegeven over de opleidin gen die aan de school verbonden zijn. De directie en de docenten willen op deze manier een poging doen 'n wat ruimere bekendheid te geven aan wat het Nijverheidsonderwijs voor meisjes op dit moment is. Maar al te vaak blijkt dat men niet voldoende is georiënteerd over de vele mogelijkheden die er zijn in en na de zgn. Huishoudschool Vooral de ouders van toekomstige leerlin gen en het onderwijzend personeel van allerlei takken van onderwijs kunnen hier veel informatie opdoen al is tevens, zoals reeds boven ver meld, de school voor iedereen toe gankelijk. Voor ieder die om welke reden dan ook geïnteresseerd is in deze tak van voortgezet onderwijs, een prachtige gelegenheid om zich nader te oriënteren. De landelijke rijver'eniging en po nyclub afdeling Sprang-Capelle, „De Margrietruiters" gaf vrijdagavond in het cultureel centrum „Zidewinde" 'n uitvoering voor leden, donateurs en overige belangstellenden. Voor deze uitvoering was een goede belangstel ling, er waren ca. 300 personen aan wezig. Het bestuurslid de heer Jac. v. d. Schans opende namens het be stuur deze samenkomst met 'n woord van welkom en sprak er zijn verheu ging over uit dat de zaal goed bezet was. Hij richtte een welkomstwoord tot de afgevaardigden van zusterver enigingen en in het bijzonder tot wet houder Jac. Vos met'zijn echtgenote, waarna hij de aanwezigen 'n genoeg lijke avond toewenste. Door de toneelafdeling van de Brabantse Plattelandsjongeren te Fij naart werd hierna opgevoerd „Hoog heid, Uw kameel staat voor", een blij spel in 3 bedrijven, geschreven door Max Andrea, en dat geregisseerd werd door de heer A. Breure. Het was een goede vertolking, waarbij het publiek naar hartelust kon lachen, er waren zeer grappige momenten in te beluisteren. We kregen wel de indruk Verbouwing heropen 4 dagen dicht 24,25, 26 en 27 maart. Heropening 28 maart. Met de nieuwste collecties! Wist u, dat in 1958 de totale di recte brandschade in ons land on geveer 40 miljoen gulden bedroeg, doch dat dit cijfer tien jaar later, in 1968 gestegen was tot niet min der dan 400 miljoen gulden in één jaar! Hier spreken we dan nog over de "directe" schade. Wanneer men het werkelijke totaal cijfer gaat be rekenen met betrekking tot de to tale schade in alle vormen die bran den in 1968 hebben aangericht dan komt men tot het ontstellende be drag van niet minder dan 1600 miljoen gulden, dat is een record, dat voordien nog nooit is bereikt en dat uiteraard de brandassuradeuren tot nadenken stemt. Natuurlijk vraagt men zich af, hoe in de laatste jaren dit schade bedrag zo sterk kan stijgen en wat men dan wel voor de toekomst mag verwachten. Het zo sterk stijgen van de schade vindt zijn oorzaak in het feit, dat het tegenwoordig mo gelijk is om in een betrekkelijk kleine ruimte een enorme waarde samen te persen. Vroeger stond er per vierkante meter oppervlakte, gemiddeld minder aan waarde, dan tegenwoordig, aangezien het in de industrie nu normaal is, dat men gebruik maakt van steeds duurde re appai^tuur, om te automatiseren en sneller te produceren. Stonden vroeger op de vierkante meters grondoppervlakte een aantal werk banken, waaraan arbeiders met eenvoudig materiaal produkten ver vaardigden, tegenwoordig staan op diezelfde oppervlakte kostbare ap paraten, soms van honderdduizen den of miljoenen guldens waarde, die met minder arbeiders veel meer produceren. Wanneer er dan scha de door brand wordt veroorzaakt dan ligt deze door het verlies van die kostbare machines veel hoger dan vroeger. De grote industriële bedrijvig heid maakt bovendien dat het aan tal energiebronnen (brandhaarden) veel groter is dan vroeger, terwijl men tegenwoordig ook veel meer met snel ontvlambare stoffen werkt dan vroeger (kunststoffen). Al deze omstandigheden, en het zijn er uiteraard maar enkelen uit de veelheid, werken er aan mee om het totale bedrag aan brandschade tot duizelingwekkende hoogte te doen stijgen. Vooral in industriële kringen zal men in de naaste toe komst meer moeten gaan doen aan brandpreventie, wil er een moge lijkheid bestaan of de verdere stij ging enigszins te beperken. Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160-2929 dat er soms te weinig vaart zat in het spel en dat niet alle medespelenden rolvast waren. Gezien echter de jeug dige leeftijd van de spelers en speel sters en wat plankenkoorts was het geheel toch zeker het aanzien waard. Er was een dankbaar publiek en men heeft in ruime mate genoten van het spel. Het zou ons te ver voeren om alle rollen te gaan beschrijven, doch van enkele willen we toch iets vertellen. De rol van G. Kreukel als journalist voor het avondnieuws, vertolkt door Dirk Maris ging hem op uitstekende wijze af, evenals tante Cora, gespeeld door mevr. Marjolei Barmen-'t Loo. Beiden hadden wel 'het belangrijkste aandeel in deze opvoering. Oo kde overige medespelers(sters) t.w. Adri- aan Verhagen, Uleke Moerland, An- nelies Koomans-v. d. Dries, Jan Tim- mers, Rini Sonneveld, Dirk Maris Jz. en Bea Sonneveld kweten zich goed van hun taak. De heer v. d. Schans bracht na afloop van het laatste bedrijf een har telijk dankwoord aan de afdeling Fijnaart voor hun spontane medewer king aan deze avond. Hij bracht ook dank aan de aanwezigen voor de ver leende medewerking om deze avond te doen slagen, waarna men nog een tijdje in gezellig samenzijn bijeen- bleef, waarin een kleine verloting werd gehouden ter bestrijding van de kosten. 'Ook aan de fa. Rempt werd dank gebracht voor het beschikbaar stellen van het meubilair op 'het po dium. De Margrietruiters mogen op een goed geslaagde uitvoering terug zien. Zondag- 23 maart organiseert de Kyn. Ver. Waalwijk en Omstreken wederom een clubmatch in de zaal van De Gecroonde Leersse in de Grotestraat te Waalwijk. In de laat ste jaren heeft de Waalwijkse Ky nologenvereniging een zeer goede naam gekregen in de "hondenwe reld" mede door de goede organi satie van hun clubmatches. Zeer ze ker ook doordat diverse leden van deze veeniging grote bekendheid gekregen hebben zowel in binnen- als buitenland, met de door hun honden behaalde resultaten. Dankzij de medewerking van het Gemeentebestuur en het zakenle ven van Waalwijk die aan deze clubmatch hun steun verleenden middels het beschikbaar stellen van prijzen en plaatsen van adverten ties in de katalogus, zal ook deze clubmatch wederom er toe bijdra gen meer bekendheid te geven aan de kynologie in Waalwijk en om streken. Een honderdtal honden strijden a.s. zondag om de prijs van de beste hond van de clubmatch, welke door het Gemeentebestuur van Waalwijk beschikbaar is gesteld. De op één na beste hond ontvangt de beker, welke door de Kyn. Ver. wordt be schikbaar gesteld. De beste hond van de kampioensklasse komt in 't bezit van de beker welke beschik baar is gesteld door de VVV van Waal wij ijk. De wisselbeker, welke voor 2 jaar reeds beschikbaar was gesteld door de Kyn. Ver. Leerdam, wordt nu weer "betwist" door de leden van Waalwijk Naast vele andere prijzen krijgt elke deelnemer een herinnerings vaantje. Het zal a.s. zondag in Waal wijk dus een dag worden waar de vele hondenliefhebbers hun hart op kunnen halen. De match begint 's morgens om 10 uur. Als keur meesters zijn die dag aangewezen de heren Heer kens Thijssen uit Aer- denhout, H. Kramer uit Tiel, M. v. d. Weyer uit Haarlem en M. Zwerts uit Veldhoven. K.N.B.B. DISTRICT KAATSHEUVEL 3e KLAS Ons Genoegen, die al lang de kan didaat was, maakte korte metten met 't Maoske en 'behaalde het kampioen schap. Brandaris won met flinke cijfers van NAS. Nooit Volleerd won via het extra punt van de Efteling. Poedelvrees kon niet op tegen KOT, dat in de middenmoot eindigde. 't Maoske 1 - Ons Genoegen 2 0-9 Brandaris 2 - NAS 2 7-2 Nooit Volleerd 1 - Efteling 2 5-4 Poedelvrees 2 - KOT 2 2-7 De eindstand: Ons Genoegen 2 (kampioen) De Algemene Nederlandse Vereni ging Het Groene Kruis gaat een identiteitskaartje uitgeven, dat gra tis beschikbaar zal worden gesteld. Het zal de volgende week in circu latie worden gebracht. De bedoeling van dit identiteitskaartje is dat men het bij zich draagt, nadat aan de ene kant naam, adres en woonplaats alsmede geboortedatum en gods dienst zijn ingevuld en aan de an dere zijde de naam en het telefoon nummer van zijn (haar) huisarts en ook de naam van de naaste familie zijn bijgeschreven. Het is de laatste maanden, vooral in de grote steden, nogal eens voor gekomen, dat ouderen, die bij ver keersongevallen ernstig gewond ge raakt werden of op straat onwel werden, niets bij zich hadden waar uit bleek wie zij waren. Zo overle den in Utrecht in één week tijds twee verkeersslachtoffers zonder dat de politie op de dag van het onge luk kon achterhalen wie deze men sen waren. Hoewel het Groene Kruis het iden titeitskaartje in de eerste plaats uitgeeft voor ouderen, is men daar naast de mening toegedaan, dat te genwoordig eigenlijk iedereen iets Ten behoeve van de toekomstige ontwikkeling zal met name de aan dacht gericht moeten worden op 't plan Vliedberg. De uitbreidings plannen in de onderdelen voor de kommen Nieuwkuijk, Vlijmen en Haarsteeg zijn voornamelijk gericht op het afronden van de bestaande bebouwing. Bij het eerste uitbrei dingsplan in onderdelen Vliedberg, werd reeds in beginsel vastgelegd dat de voornaamste ruimtelijke ex pansie van de gemeente zou wor den gezocht in dit plan. De eigenstandige behoefte van de gemeente is af te leiden uit de na tuurlijke aanwas van de bevolking, welke voor 1975 wordt gesteld op 12.500 a 13.000 inwoners. Uitgaande van een te verwachten woningbe zetting van 4,8, betekent dit dat in 1975 een totaal van 2600 woningen nodig zal zijn. Op het moment dat een begin werd gemaakt met de bebouwing van het plan Vliedberg (1956), waren er in de gemeente 1500 woningen aanwezig. Op basis van de woningvoorraad 1956 zullen derhalve tot 1975 1100 woningen bijgebouwd moeten worden. Door bat realiseren van de plannen Nieuwkuijk, Vlijmen en Haarsteeg, jcan de bouw van een 300-tal wo ningen worden opgevangen. Het plan Vliedberg zou derhalve tot '75 de mogelijkheid voor 800 woningen moeten bieden. In het thans gerea liseerde deel van de wijk Vliedberg kan worden geconstateerd, dat on geveer 40 procent van de bewoners autochtonen zijn. Indien aangeno men wordt dat 't gemeentebestuur haar huidig beleid ten aanzien van vestiging van autochtonen continu eert, dan zal 'het plan mogelijkhe den bieden voor nog 500 woningen extra. De totale capaciteit van de wijk Vliedberg zou dan op pl.m. 1300 woningen gesteld kunnen wor den. bij zich dient te hebben waarop zijn (haar) naam en adres voorkomen. Het identiteitskaartje van het Groe ne Kruis biedt deze mogelijkheden Bovendien is het zó klein (4,5 bij 7 cm) dat het in een portemonnee kan worden geborgen. Zo lijkt het identiteitskaartje ook zeer bruik baar voor huisvrouwen. Zij verla ten vaak haar woning zonder enig identiteitsbewijs bij zich te hebben. Het is niet de opzet dit identiteits kaartje als officieel bewijsstuk dienst te laten doen. Teneinde het kaartje tegen vervuiling en kreu- te beschermen wordt tevens een bijpassend plastic hoesje verkrijg baar gesteld. (Advertentie) NU KUNT U VOORDELIG KENNIS MAKEN MET DE FIJNSTE FRANSE PARFUM Wist U dat voor de bereiding van 30 gram Cabochard-parfum (dit is een hoeveelheid, gelijk aan 2 eet lepels vol) nodig zijn: 6400 jasmij nen, 340 rozen, verder wilde salie, bergamotolie, rozenhout, wilde an jelier, amber en muskus? U kunt nu wel nagaan dat deze parfum onmogelijk goedkoop kan zijn. Drogisterij Zegers de bekende drogisterij op het Oranjeplein in Waalwijk heeft nu 'n bizondere aanbieding, waardoor U nu voor delig kunt kennis maken met deze verrukkelijke parfum. Daar de voorraad beperkt is en de verdeling zo eerlijk mogelijk moet zijn, is hieronder een bon afgedrukt welke U bij inlevering recht geeft op een gesohenkcarton Cabochard met een flesje parfum met geslepen stop, een fles eau de toilette en een bijpassende verstuiver, alles tegen sterk gereduceerde prijs van slechts 16.95 (normale prijs 27.75). Leuk om iemand te verwennen en een 'gewaardeerd moederdagge schenk. Cabochard is vasthoudend harmonieus en heeft een zeer per soonlijk accent. DROGISTERIJ ZEGERS WAALWIJK Oranjeplein - Tel. 04160 - 2878 Tegen inlevering van deze bon ontvangt U zolang de voor raad strekt een geschenk- carton CABOCHARD met een flesje parfum, een fles eau de toilette en een bijpassende verstuiver, of naar keuze een flink stuk zeep, voor de ge reduceerde prijs van 16.95

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1