waaLwijkse en Lanqstpaatse coimnt «Gang van zaken in tal schoenfabrieken aanmerkelijk van verbeterd» «Grand-Gala» van schoenenmode op Internationale Schoenenbeurs Nieuw complex Veiling „De Langstraat in Drunen vrijdag feestelijk geopend F. MANNAERTS, VOORZITTER VAN FEDERATIE VAN NEDERLANDSE SCHOENFABRIKANTEN M. PRINS, VOORZITTER CENTRAAL BUREAU„TUINBOUW HEEFT TOEKOMST" Ih Loonkosten blijven belangrijke rol meespelen Toekomst-visie Vrije-tijdsschoen Winnaars van ontwerpwedstrijd De I.S.N. 1969 j§ k iÊit iT J BVSary Quant bij Timtur Nieuw materiaal ln 1916 in een oude kolenloods in Drunen gestart KB 11 MAANDAG 24 MAART 1969 92e JAARGANG No. 24 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij HoofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 Ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" (van onze verslaggever) TILBURG - UTRECHT „De gang van zaken in tal van bedrijven in de schoenindustrie is aanmerkelijk verbeterd. De opleving van de algemene conjunctuur speelt hierbij een rol, maar ontegenzeggelijk ook het feit dat veel ondernemingen in onze bedrijfstak er in zijn geslaagd een antwoord te vinden op de uitda ging van de internationale concurrentie, zowel op onze eigen markt als daarbuiten. Dat wil niet zeggen dat alle moeilijkheden zijn overwonnen. Wij zullen ons moeten blijven bezinnen op mogelijkheden om onze positie struktureel te verbeteren en te verster ken. Het aan de gang zijnde struktuuronderzoek is daarop gericht", zo sprak de heer F. I. M. Mannaerts, voorzitter van de Federatie van Nederlandse Schoen fabrikanten, donderdagmiddag op het kantoor van de Federatie in Tilburg, bij de prijsuitreiking van de International Shoe Design Competition. De Engels man B. Russen won de hoofdprijs en de Italiaanse ontwerper Giordano Carradi verwierf de eerste prijs van deze door de Federatie en het Nederlands Schoe nenmuseum in Waalwijk uitgeschreven ontwerpwed strijd. De prijsuitreiking vormde tevens de inleiding van de Internationale Schoenenbeurs Nederland 1969, die zondagmorgen in de Irenehal van het Jaarbeurs gebouw in Utrecht werd geopend. Ruim 200 schoen fabrikanten uit binnen- en buitenland tonen op de I.S.N. de najaars. en wintercollectie voor het komen de seizoen. Voorzitter Mannaerts schonk rui me aandacht aan de gang van zaken in de schoenindustrie. Hij stelde dat de loon- en prijsspiraal waarin de nationale economie volgens de zo juist verschenen publikatie van het Centraal Planbureau verzeild dreig de te geraken, voor de schoenindus trie geen aantrekkelijk perspectief is. „De schoenindustrie is steeds nog betrekkelijk arbeidsintensief en de loonkosten spelen dan ook in de prijscalculatie een belangrijke rol. De zware concurrentie die wij met name van verschillende EEG-part- nerlanden te verduren hebben, is voor een aanzienlijk deel toe te schrijven aan het lagere loonkosten niveau in deze landen". „Zouden de al bestaande verschil len nog aanmerkelijk groter wor den, aldus de heer Mannaerts, dan zou daarmee wel eens een al te zwaar beroep kunnen worden ge daan op het vermogen van onze in dustrie, om door een hogere pro- duktiviteit de verschillen te over bruggen. Dat onze industrie op mo- disch gebied tot steeds hogere pres taties komt, blijkt uit verschillende manifestaties. De I.S.N. in Utrecht zal dit opnieuw demonstreren". Volgens de heer Mannaerts spant de schoenindustrie zich in om op alle punten steeds beter aan de ei sen van de consumentenmarkt te voldoen. Zij moet zich daarbij uit eindelijk richten op de verlangens van de consument, doch deze ver langens komen tot haar via de han del. Met verschillende geledingen van de handel wordt overleg ge pleegd over methoden om tot een betere marktinformatie over en weer te komen. Het plan om in het in aanbouw zijnde Beatrixgebouw een „Schoe nencentrum" in te richten, waar de deelnemende bedrijven permanent hun collecties aan de binnen- en buitenlandse handel zullen kunnen presenteren, heeft volgens de heer Mannaerts onder de> schoenfabri kanten grote bijval gevonden. De mode-psycholoog dr. G. A. de Wit, gaf een toekomstvisie op de schoenenmode. „Voor de vrouw is bet gemak van de schoen een se cundair aspect. Als de mode dit voorschrijft, dit wil zeggen als het cultuursymbool van de vrouwelijke aantrekkelijkheid dit eist, trekt de vrouw de aantrekkelijke schoenen aan. De vrouw is zich altijd bewust dat zij beoordeeld wordt volgens de aantrekkelijkheid van haar verschij ningswijze", zo stelde de heer De Wit. „Dit betekent, als een kleine voet het cultureel symbool is van erotische aantrekkelijkheid, dat de vrouw dan vrolijk loopt met schoe nen van een halve maat, of als dit ook maar is uit te staan, desnoods met schoenen van een maat te klein. „De hoge hakken, die met de re gelmatigheid van een klok opduiken en verdwijnen en waarmee de vrouw zich niet vlot, maar wel ero tisch aantrekkelijk kan bewegen, spreken in deze wel voor zich. De schoen volgt, evenals alle modekle- ding, het ontwikkelingspatroon van onze cultuur", aldus de heer De Wit. Over het herenschoeisel zei hij: „De vrijetijds-schoen biedt de man de mogelijkheden niet alleen zijn man-zijn en zijn maatschappe lijke status te accentueren, maar de verschillende wijzen waarop hij man wil zijn en kan zijn, in zijn schoeisel te symboliseren". „Zoals de vrouw, door zich an ders te kleden en een ander type schoenen aan te trekken, telkens weer laat zien dat zij op vele wij zen vrouw kan zijn, zo krijgt de man in zijn vrijetijds-schoeisel de gelegenheid te laten zien dat hij op meerdere wij zen man is. Als stoere wandelaar, met stevige wandelschoenen; als sportieve jon gen met sportschoenen; in een peau de suède schoen, die verfijndheid uitdrukt; of als aspect in sandalen, die symbolisch verwijzen naar een patersbestaan", aldus de heer De Wit. De jury van de Internationale Shoe Design Competition heeft geen gemakkelijke taak gehad om de prijswinnaars aan te wijzen. Het aantal inzendingen uit tal van Eu ropese landen was bijzonder hoog. Ook het niveau van de ingezonden modellen die geëxposeerd wor den in het Schoenenmuseum in Waalwijk is vergeleken met vo rig jaar, wederom sterk gestegen. In de jury hadden zitting: df. G. P. Muggiane, hoofdredakteur van het Italiaanse vakblad Ars Sutoria, Miss Angela Russelle, mode-redaktrice van Footwear Weekly in Londen en mevrouw Hanneke van der Horst, hoofdredaktrice voor mode van de Geïllustreerde Pers N.V. in Amster dam. De hoofdprijs, de International Shoe Fashion Trophy, was voor mr. B. Russen uit Norwich (Engeland). De Italiaan G. Corradi uit Parma won de eerste prijs, die werd uitge loofd door het Nederlands Schoe nenmuseum. De tweede prijs werd gewonnen door Peter Townsend uit Kendal (Engeland), die vorig jaar de hoofdprijs won. De Waaiwijker Charles Bergmans won de derde prijs. Eervolle vermeldingen waren er voor E. Mols uit Dongen en Ben Hulsenboom uit Waalwijk. Voor de 12e maal wordt tot en met dinsdag in de Irenehal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht de Internationale Schoe nenbeurs Nederland 1969 gehouden. Honderdzeventig binnen- en buiten landse firma's tonen op een nette expositie-oppervlakte van 5100 m2 de najaars- en wintercollectie voor het komende seizoen. Aan de I.S.N. wordt rechtstreeks deelgenomen 26 buitenlandse fabrikanten, uit België (6), West-Duitsland (14), Italië (3) en Zwitserland (3). Ook wordt er schoeisel getoond uit Frankrijk, Engeland, Oostenrijk en Zweden door Nederlandse vertegen woordigers. Het aanbod van de Ne derlandse Schoenindustrie wordt ge bracht door 93 exposanten. De belangstelling voor de beurs was op de eerste dag zóndag bijzonder groot. Er zijn tal van nieuwtjes te zien. Vooral de stand van Timtur-Waalwijk valt op. Tim- tur heeft in haar collecties, zowel in de luxe als in de twienermode, het nieuwe poromeer materiaal van „Du Pont de Nemours" geheel door gevoerd. De zogenaamde Total Look voor de twieners die tot nu toe schoenen, tassen en ceintuurs om vatte, is nu voor deze beurs uitge breid met leren kleding. Een „hoek" van de Internationale Schoenenbeurs Nederland 1969 in Utrecht Diverse mannequins, onder wie Sophie van Kleef, zullSn hiervan creaties showen. Timtur heeft de rechten gekocht voor het voeren van de naam der Engelse mode-ont werpster Mary Quant. Vandaag maandag toont Mary Quant, sa men met de twee Engelse top-man- nequins Rory Davis en Vicky Hod ge, de door haar ontworpen „zomer, laarzen". In de sector kinderpantof fels heeft Knoek Ros N.V. de rechten tot het voeren van de Fa beltjeskrant-figuren exclusief voor schoeisel gekocht. De kinderpantof fels met de sprookjesfiguren wer den op de beurs ten doop gehou den. Aero-Schoenfabrieken in Dongen toont een zeer exclusieve schoen, welke uniek is door zijn verende, aan de voet aanpassende, binnen zool. Bovendien toont men Aero- corfam, schoeisel dat uitmunt door gemakkelijk onderhoud en licht in gewicht. Tenslotte brengt men de Long Life zool, een zool die qua ui terlijk niet te onderscheiden is van leer, doch driemaal sterker is en dezelfde eigenschappen heeft. Van Riel N.V. in Drunen heeft haar collecties voor de komende ja ren weer uitgebreid en aantrekke lijker gemaakt, dankzij een totaal gemoderniseerd leestenpark. Zo toont men Jator- en Preserver schoe nen voor moeilijke voeten, volgens de meest uiteenlopende leestvor men, hakhoogte en maakwijze. Com. forta N.V. in Nieuwkoop toont een combinatie van mini-japon met hut sok in gelijke dessins en maakwijze. In de stand van Diana-Kaatsheu- vel zijn schoenen te zien, vervaar digd uit XYLEE, een synthetisch bovenmateriaal voor schoenen, ont wikkeld door A.K.U. en Glanzstoff. Het produkt is reeds in verschil lende Europese landen gelanceerd; toch word het nu voor het eerst op de Nederlandse markt gebracht. Het materiaal is opgebouwd uit een vlies, dat is samengesteld uit verschillende soorten vezels, die het enerzijds zeer sterk maken en het anderzijds ook de soepelheid geven, die nodig is voor het draagcomfort. Dit vlies wordt opgevuld en afge dekt door een polymeersubstantie, die het een poreuze 'en toch sterke deklaag geeft. Zowel het vlies als de deklaag regelen de normale vochthuishouding van de voet, door dat zij het natuurlijke vocht opne men en door de poriën naar buiten voeren. Van buiten af komend vocht kan echter niet door de deklaag heendringen. Deze eigenschappen maken XYLEE bij uitstek geschikt voor de vervaardiging van schoe nen. Bovendien past het materiaal zich aan aan de vormverandering van de voet; 's nachts, wanneer de schoen niet wordt gedragen, neemt ze haar oorspronkelijke vorm weer aan. Schoenen uit XYLEE vragen wei nig onderhoud. Bij de vervaardiging van XYLEE-schoeisel wordt grote aandacht aan het modische aspect geschonken; daartoe wordt het ma teriaal in vele actuele kleuren aan geboden. Voor iedereen die zich bezighoudt met de schoenmode, is een bezoek aan de beurs de moeite waard. (Van onze verslaggever1) DRUNEN - „Het ondernemerschap en het vakmanschap moet op de juiste wijze gecombineerd worden. Op de bedrijven moet men tot een juiste aanpak weten te komen. Wie hier niet aan voldoet valt af. Op deze wijze voltrekt zich automatisch een selectieproces waaraan we in de tuin bouw niet kunnen komen", zo sprak de heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland vrijdagmid- Het was veilingvoorzitter C. v. Hooren die een groot aantal genodig den mocht verwelkomen. Onder hen bevonden zich bijna alle burgemees ters uit de Langstraat, het GS-lid Ir Van Haren, de direkteur van het Marktstructuurbureau van het Minis terie van Land- en Tuinbouw, be stuursleden van provincale veilingen, bestuur Kamer van Koophandel en tal van andere genodigden. (Vervolg op pag. 3) dag bij de opening van het nieuwe veilingcomplex van de Veilingvereni ging De Langstraat aan de d' Oultremontweg in Drunen. De heer Prins was enthousiast over de groeimogelijkheden die het tuinbouwgebied in de Langstraat heeft. Hij en andere sprekers wezen ook op het grote belang van een spoedige ruilverkaveling in het gebied Sprang-Capelle, Waspik en 's-Gravenmoer. x SO

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5