Geslaagde forumavond van vakcentrales in Waalwijk b Nieuw complex Veiling „De Langstraat" in Drunen vrijdag feestelijk geopend Sprang-Capelle I KAMERLEDEN BESPRAKEN TOESTAND IN NEDERLAND Huisvesting blijft levensgroot probleem Huurbeleid gezondheidsdienst Tilburg Mogelijkheden Geschenk van gemeente Receptie en „open-dag" Minister Klompé wenst te komen tot Omroepwet I I Staats- De Langstraat Artisten voor de maand maart THE BLUE NOTE Personeel Capelle I J. H. Weistra - Schepers 1 0 W. Kieboom - Kuypers 1 •0 C. Kieboom - Oomen 0- 1 C. Rempt - Van Dijk 0 1 M. Minnaard - Van Haeften 1 0 A. Wajon - Tak 0 1 A. Mandemakers - Kieboom 0 1 De Vrije Pion 3; Raamsdonk 4. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 24 MAART 1969 WAALWIJK Donderdagavond vond in de zaal De Gecroonde Leersse een forumavond plaats, georganiseerd door de gezamenlijke vakcentrales NKV, CNV en NVV. Gespreksleider was de lieer C. Bakker, algemeen secretaris van het NVV. In het forum hadden zitting de heer C. de Bekker lid van de 2e Kamer voor de KVP, de heer E. Wieldraayer, lid van de 2e Kamer voor de P.v.d.A., de heer Jansen, lid van de 2e Kamer voor de PPR (Groep Aarden) en de heer W. de Kok, 2e secretaris Algemene Ne derlandse Bouwbedrijfsbond (NVV). De heer Boersma was verhinderd aanwezig te zijn, terwijl de heer C. van de Ploeg wegens ziekte verstek moest laten gaan. De heer A. Sperber heette alle aanwezigen van harte welkom. Hij stelde, dat er belangstelling bestond voor de diverse pro blemen. Hij concludeerde dat de impopulaire maatregelen van de laatste tijd niet zo goed waren aangeslagen bij het publiek. Het woord was hier na aan de voorzitter van het forum, de heer C. Bakker. Wat kunnen we van de waarheid verwachten, aldus de heer Bakker. Van de vakbeweging mogen we ver wachten dat zij er alles aan zullen doen om door middel van de poli tieke partijen er op aan te dringen, dat een optimaal welzijn bereikt zal worden. Er is de laatste tijd nogal wat te doen over het loon- en prijs beleid. In de ontwikkeling van het loonbeleid toe te rekenen aan het niet zo direct in de hand hebben door de regering wat betreft de be ruchte loon- en prijsspiraal? Heeft de overheid hierop wel een invloed? Hoe staan we nu we het systeem van de vrije loonvorming kennen hier tegenover? Is het nodig dat de regering een stap terug doet op het gebied van de loonpolitiek? De huisvesting is ook een levens groot probleem. De vakbeweging heeft kritiek op dit beleid. Er zal meer gebouwd moeten worden, in welke sector dit dan ook is. Beant woordt de woningwetbouw aan de verwachtingen? Hoe staat het met betrekking tot de werkloosheid? De heer Bakker constateerde in 1968 toch wel een stijging van de werk loosheid. Is het zo, dat 't regerings beleid van een zodanige aard is, dat de vakbeweging met de totaliteit van de maatregelen accoord kan gaan? Deze en nog andere opmer kingen vormden de probleemstel ling van deze avond. De heer de Jong (CNV) was de eerste die de discussie op gang bracht. Hij stelde, dat de verbete ring aan de Bouw-CAO voor 1969 aan de lage kant was, terwijl voor 1970 toch wel betere perspectieven waren. De regering heeft nog steeds geen goedkeuring hieraan gehecht. Het principe van de vrije loonvor ming kon wel eens in het gedrang komen als de regering deze CAO weigert goed te keuren. De heer Jansen (PPR) was het eens met de heer De Jong. De regering aarzelt om de CAO goed te keuren. Het komt namelijk niet veel voor dat er een meerjarige CAO op tafel komt. 1968 Is geen gemakkelijk jaar geweest en 1970 zal nog een moeilijkere situatie brengen. Hij was bang dat anderen zich hieraan zullen gaan optrekken. De heer Jansen vermoedde dat de belasting aanpassing van 1970 een rol speelt. Het doel is, dat alles open en vrij is. Ingrijpen door de regering zal dan ook niet een van de gelukkig ste maatregelen zijn. De heer De Kok (NW) vond dat de prijsont wikkeling (7y2%) alle perken te buiten gaat. De ontwikkeling voor de toekomst valt niet te voorspel len. Een extra-loonsverhoging is 't omgekeerde van wat we willen. De regering vraagt garanties dat de prijzen in 1970 in beweging zullen komen. Wij als vakbeweging, zijn met deze gehele ontwikkeling niet bijster gelukkig. Het uitgiftenniveau van vergunningen is verontrustend. Er is een discontinuïteit. Bovendien is er een stijging van de grondprij zen, hetgeen speculaties in de hand werkt. De les, die te leren valt voor de politieke partijen en de vakbe weging is, dat ingrijpen in de indi viduele CAO niet mogelijk moet zijn. En ik mag wel stellen dat de ervaring ons nog in deze mening steunt. De heer Faro stelde vragen naar aanleiding van het huurbeleid. Hij vond de hoge huren in verband met de huurliberalisatie niet op te bren gen. Er moeten meer woningwet woningen komen. Mensen met een relatief hoog inkomen zitten gemid deld genomen in woningen met te lage huren. De heer De Kok stelde, dat er betaalbare woningen moeten komen. Deze moeten voldoende van aantal zijn en tevens van een hoge kwaliteit. In het subsidiebeleid moet een verandering komen. Er zal een individuele subsidie moeten komen, naargelang het inkomen. Er wordt te weinig gebouwd, stel de de heer Jansen. Uit cijfers bleek, dat de woningnood per 1970 zou zijn opgelost, maar nu gaan de cij fers pas in de richting van 1974. Er zal sneller gebouwd moeten wor den. De 400.000 krotten die Neder land telt, zullen moeten worden af gebroken. Wel zal er een inzicht in deze materie moeten komen. Het niveau van de woningen zal moeten worden opgevoerd. De heer Van Vugt (St. Willibror. dus) stelde zich nogal geëmotio neerd op. Hij vroeg zich af wat de vakbeweging te verwachten heeft met betrekking tot het nu actuele stakingsrecht. Het antwoord gaf hij zelf al: helemaal niets. Het is na melijk voor de politieke partijen niet interessant hierop in te gaan. De prijsstop is door de regering verworpen, zo stelde de heer Lou- werse (P.v.d.A.). Wat is hierover de mening van het forum? De ge volgen van de BTW moeten op lan gere termijn beoordeeld worden, zo stelde de heer De Bekker. De re geringspartij en schenken hieraan alle aandacht. Een prijsstop is niet altijd het geëigende middel om de prijzen in bedwang te houden. Het is vooral de middenstand die moei lijkheden gehad heeft met de om schakeling naar het stelsel van de BTW. De heer Wieldraayer was het daarmee niet eens. De prijsstijgin gen zijn niet in goede aarde geval len. In feite zouden harde maat regelen genomen moeten zijn door de regering. De heer Varrossieau vroeg zich af of we in ons land niet moesten ko men tot een staatsgezondheids- dienst. De prijsstijgingen zijn er ook in de sektor van de gezond heidszorg. Met name noemde hij de prijsstijgingen van de artsen en de specialisten. Het is een moeilijke zaak en we mogen bovendien wel in aanmerking nemen dat het geen gemakkelijk beroep is. De stijging van de prijzen ligt aan de regering. De regering heeft achterwege gela ten maatregelen te treffen. De heer Braspenning (CNV) spit ste de zaak toe, meer op de streek gericht. De Langstraat, zo betoogde hij, biedt vele mogelijkheden tot industrialisatie. Hierbij volgde hij in grote trekken de gedachtengang, zoals die ontworpen is na langdu rige studie door de heer Oerlemans: De Langstraat als industriegebied en het direct zuidelijk van de Lang straat gelegen gebied als woon- en recreatieklimaat. Pas dan zal men kunnen komen tot een waarlijk leefbaar klimaat, waarin de ver schillende faktoren in elkaar grij pen. Er zijn mogelijkheden genoeg om dit te realiseren. Het forum was het met de zienswijze van de heer Braspenning eens en diepte het on derwerp nog wat verder uit. De heer Bakker vatte hierna de avond als volgt samen: Er moet 'n voortdurende communicatie en con frontatie zijn tussen de vakbewe ging en de politieke partijen. In het denkpatroon in zijn algemeenheid constateerde hij een grote verande ring. Het beleid staat te ver van de mens af; de mens moet centraal staan. Het risico van de vrije loon politiek zullen we moeten aanvaar den, ondanks alles. De verantwoor delijkheid van de vakbeweging en de politieke partijen zal stabilise rend moeten werken. Muziek Het Franse Trio BIACHÉRE Het Spaanse Trio ANTONIO DEL MADRID Het Duitse meisje KATJA KARIN 0 De grote Zwitserse komiek LOUSKARRO 0 Geopend van 20.00 uur tot 3.00 uur VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287 - Bij een vliegramp in Egypte zijn 92 Egyptenaren, die van een pel- grimreis naar Mekka waren ge weest, omgekomen. In New Orleans is een DC 3 neer gestort; hier waren 19 doden. - De Hoogoven-staalfabrieken te IJmuiden hebben tesamen met de staalfabrieken Hoesch te Dort mund een plan ingediend voor het bouwen van een grote staalfabriek op de Maasvlakte bij Rotterdam. Zij zullen dan samen 11 Vi miljoen ton staal per jaar kunnen vervaar digen. De kosten worden geraamd op 1450 miljoen gulden. Er ko men 2500 arbeiders werken. (Vervolg van pag. 1) De heer Van Hooren ging even terug in de geschiedenis. Toen 5 jaar geleden na een reorganisatie een nieuw bestuur werd gekozen, kwam meteen naar voren dat de veiling te klein was. Na advies ingewonnen te hebben besloot men tot nieuwbouw. Hiertoe heeft ook bijgedragen het rapport van het centraal bureau voor Tuinbouwveilingen. Hierin werden de groeimogelijkheden van Drunen geschetst. Aangedrongen werd op een fusie met de veilingvereniging Vlij men. „Deze centralisatie is nu een feit. De veiling die hiervoor nodig was openen we vandaag. De laatste vijf jaar is de omzet met 50% gestegen. Er zit toekomst in dit tuinbouwge bied. Wel is een snelle realisering van de ruilverkaveling in de westelijke Langstraat van groot belang", aldus de heer Van Hooren. „Voor de tuindersgemeenschap in de Langstraat en voor de gemeente Drunen is de opening van deze nieu we veiling een belangrijke mijlpaal. Het gebouw zal ongetwijfeld bijdra gen aan de toekomst van de tuinders. Die toekomst is er. Natuurlijk zullen veel tuinders moeten omschakelen. Een juiste aanpak is noodzakelijk, anders gaat het bedrijf ten gronde. Aan een selectie tussen de bedrijven valt zeker niet te ontkomen. We zul len deze mensen sociaal maar niet economische moeten begeleiden om dat de vrijgekomen gelden bestemd kunnen worden voor steun aan de gezonde bedrijven", zo sprak de heer Prins. De voorzitter van het Centraal Bu reau voor Tuinbouwveilingen zei met genoegen te kunnen constateren dat er in Nederland nog veel gronden zijn, die bij uitstek geschikt zijn voor tuinbouw. Ook in de Langstraat is goede tuinbouwgrond. Er zijn in dit gebied voldoende groeimogelijkhe den. Met een gerust hart open ik dan deze veiling. „Door een sirene in werking te stellen verrichtte de heer Prins de opening van dit bijzonder fraaie veilingcomplex, dat een inves tering vergde van 2 miljoen gulden en is gebouwd door het aannemings bedrijf Verhaar uit Rotterdam. Het totale complex omvat 3,5 ha., waarop een fustloods van 2500 m2, een vei linghal van 4200 m2 en een kantoor gedeelte. Onbebouwd bleef 3,5 ha., zodat er voldoende uitbreidingsmoge lijkheden zijn. President-commissaris mr. H. Stie- ger, burgemeester van Drunen, noem de de nieuwe veiling een architekto- nisch fraai geheel aan de nieuwe Langstraatweg. Met die aanwinst is ook de gemeente Drunen ten zeerste verheugd. Mr. Stieger haalde het jaar 1916 naar voren toen de veilingver eniging in een kolenloods van start ging. De tuinbouw stond toen in de kinderschoenen. Het accent naar buiten was ook weinig sprekend. Voor de overgang naar dit nieuwe complex hebben wij niets dan lof", aldus Mr. Stieger. Namens de gemeenteraad bood Mr. Stieger een sluitstuk van de bui tenarchitectuur aan, een mozdik van de Brabantse kunstenaar Gerard van lersel. Nog deze zomer zal het mo- zaïk aangebracht zijn op de gevel van de veiling. Dit kunststuk symboliseert de uitstekende verhouding die er is tussen gemeentebestuur en veiling- direktie. Burgemeester Stieger bood een tekening van het werk aan, waar bij hij de wens uitsprak dat hij de veiling en alle leden goed zou mogen gaan. Dat het hele veilingsysteem de laatste jaren sterk veranderd is kwam duidelijk naar voren uit de woorden van de heer M. van Beurden, die sprak namens de commissionairs en de gehele kleinhandel. iHij was van mening dat met een vast vertrouwen in eigen kunnen de aanvoerders de concurrentie wel het hoofd zou kun nen bieden. Namens de bond van kleinhandelaren bood hij een klok aan. Woorden van gelukwens sprak de heer H. Verhoeven namens de leden. Ook het personeel van de veiling liet zich niet onbetuigd. Het jongste personeelslid, 'Henk Bax feliciteerde het bestuur en bood een fraaie 'hang klok aan voor de bestuurskamer „op dat u voortdurend weet hoe laat het is enhet klokje tikt nergens be ter dan thuis". De adjunct rijkstuin- bouwconsulent sloot zich bij al deze lovende woorden aan. Hij zei een goede kans voor het tuinbouwgebied in de Langstraat. De rij van sprekers werd besloten door de heer Van der Lee, die namens de afdeling Waal wijk e.o. van de Bond van Kleinhan delaren een plant aanbood. Veiling voorzitter Van Hooren had voor elke spreker een dankwoord. Zaterdagmiddag was er een druk bezochte receptie waarop de leden, kopers en zakenrelaties het bestuur met het nieuwe veilingcomplex kwa men complimenteren. Het publiek nam zondag het gebouw in bezit tij dens de open-dag. Vooral de veiling zaal was de grote trekpleister. Voor de gelukkige bieders was er een zak je fruit. Al met al een waardig ope ningsweekend voor de nieuwe Dru- nense veiling, die voor heel de streek van groot belang is. Het is te hopen dat het niet voor de tweede maal tot een kabinets crisis zal komen terwille van de „omroepwet". Indertijd sneuvelde 't kabinet-Marijnen er op, dat werd opgevolgd door het kabinet-Cals. Al die tijd bleef de nieuwe omroepwet in de ijskast staan, totdat minister Klompé hem er uithaalde en voor het forum bracht. Een en ander heeft nogal wat op schudding veroorzaakt en van veel kanten zijn er wederom bezwaren tegen de wet geuit. Een aantal me dewerkers van radio en televisie hebben tijdens een hearing met le den van de Tweede Kamer hun vi sie gegeven en gepleit voor uitstel. Ook in de fracties van veel partijen hoort men bezwaren, doch minister Klompé wenst nu te komen tot in voering van de wet en ze heeft zelfs gedreigd, wanneer de Kamer zou aandringen op uitstel over te gaan, tot nader beraad met het kabinet. Dat laatste betekent, dat in dat ge val het kabinet zich zal beraden of het zal aftreden, hetgeen wederom een kabinetscrisis zou betekenen. Dat is ook de reden dat men vooral bij de grote partijen voor zichtig wil zijn met zijn kritiek, want ook al heeft men bezwaren, men acht deze kwestie toch geen kabinetscrisis waard. JAARVERGADERING 'MARIJKE' Op j.l. dinsdag 18 maart hield de Kon. Exk. Harmonie en Drumband 'Marijke' haar 22e jaarvergadering. Te ongeveer 20.15 uur opende de voorzitter, de heer G. Vos, deze ver gadering, welke zeer goed werd be zocht en heette allen hartelijk wel kom. Hij hoopte op een goede en aangename vergadering waardoor alle geruchten, welke over 'Marijke' de ronde doen, ontzenuwd werden. Vervolgens kreeg de secretaris, de heer J. Vos, gelegenheid zijn jaarver slag en notulen van de 21e jaarver gadering voor te lezen, welke onver anderd werden goedgekeurd. In zijn jaarverslag liet deze alles, wat er in het afgelopen jaar is gebeurd, de revue passeren, waardoor alles weer opgefrist werd en men vaak een blik mocht werpen op vele verrichtingen welke 'Marijke' gedaan heeft. Zoals deelname aan het défilé bij de ver jaardag van H.M. dei Koningin op 30 april te Soestdijk, waar men een prachtige indruk heeft achtergelaten, alsmede de taptoe op het terrein van de voetbalvereniging NEO, waarvoor zeer veel belangstelling bestond en welke telkenmale zeer in de smaak viel. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer De Jong, bleek dat 'Marijke' een batig saldo had, hetwelk hoofdzakelijk is gekomen door het ophalen van oud papier. Deze inkomsten, welke een zeer be langrijke bron uitmaakten, kunnen door de vereniging onmogèlijk gemist worden, daar alles steeds duurder wordt en men vaak voor grote uitga ven geplaatst wordt. Daarom geeft Uw oud papier aan deze muziekver eniging, waardoor Marijke zal trach ten zich nog verder uit te breiden en ook het kerkdorp Sprang meer in de belangstelling zal komen. Bij de nu volgende bestuursverkie zing bleef alles bij het oude, daar alle aftredenden, n.l. A. Versteeg, Joop Vos en H. de Cloe, herkozen werden. Er werd vervolgens besloten, indien mogelijk, weer aan een concours deel te nemen met de Harmonie, terwijl de Drumband deel zal nemen aan een mars- en show-wedstrijd te Scheve- ningen, welke gehouden zal worden op het Binnenhof plein te Den Haag of op de Boulevaard te Scheveningen Bij de rondvraag kwamen nog diverse dingen, aangaande 'Marijke,' aan de orde, welke allen in volledige eens gezindheid werden afgehandeld. Hierna sloot de voorzitter om onge veer 23.30 uur de zeer geanimeerde vergadering met een dankwoord aan allen. LEDENVERGADERING Vrijdagavond 28 maart a.s. zal de supportersclub „De Snelle Schaats" een ledenvergadering houden in het stationskoffiehuis van de heer P. Pruyssers. Op de agenda komt o.m. voor samenstelling definitief bestuur. Voorts staat op het programma een kleine huldiging van Hans van Beek in verhand met het onlangs door hem behaalde persoonlijk kampioenschap Junioren A van het gewest Noord- Brabant en Limburg. Na afloop van de huishoudelijke vergadering zal de trainer van het gewest, de heer Brou wer uit Eindhoven, een uiteenzetting geven over de schaatstraining, het wedstrijdwezen en enkele andere as pecten van de schaatssport. Aanvang 8 uur. JEUGDKOOR „DE ROZENKNOPJES" Het jeugdkoor van „De Rozen knopjes zal op dinsdag 1 april in zaal De Witte Brug, aan de Nieuwe- vaart, 'n zanguitvoering geven, waar aan ook medewerking zal verlenen 't Waspiks Jeugdkoor. Beide koren staan onder leiding van de heer Ber- kelmans. Ook enkele leerlingen van de heer A. v. d. Linde zullen deze opvoering met muziek opluisteren. De Rozenknopjes zullen het pro gramma openen met enkele liederen, waarna er 'n accordeonsolo volgt van Marion van Dijk. Voorts zullen en kele volksdansjes worden uitgevoerd door leden van het jeugdkoor. Deze dansjes zijn ingestudeerd onder lei ding van mevr. Oerlemans-Aalfs. Hierna volgt pianospel door het lid der Rozenknopjes Letty Oerlemans, waarna het optreden voor de pauze wordt besloten met een 4-tal liederen te zingen door het Waspiks jeugd koor. Na de pauze volgt allereerst weer het optreden van het jeugdkoor uit Capelle. Daarna een accordeonsolo door Elsje Kuysten en enkele dansjes uit te voeren door het Capelse jeugd koor. Het voorlaatste nummer van deze uitvoering is weer het optreden van Letty Oerlemans met pianospel, waarna deze uitvoering wordt beslo ten met een optreden van het Was piks jeugdkoor. De pianobegeleiding van beide koren is in handen van Mevr. Poldervaart. Van de zijde van het bestuur der Rozenknopjes hoopt men, dat ondanks de late datum dezer uitvoering, toch velen gehoor zullen geven aan de uitnodiging in deze zanguitvoering bij te wonen. Het zal voor beide koren prettig zijn, indien men voor een zaal kan optreden. Directeur Berkelmans heeft alle zang nummers tot in de puntjes ingestu deerd met het koor, zodat verwacht kan worden dat het een waardevolle zangavond zal worden. Aanvang 8 u. TENNISCLUB „ROAKTUM" Donderdagavond, 20 maart j.l. hield de tennisclub „Roaktum" haar leden vergadering in café 'De Witte Brug', alhier. Dr. N. L. Gerlach, voorzitter der vereniging, sprak een kort wel komstwoord en sprak er zijn voldoe ning over uit, dat zoveel leden waren opgekomen. Hierna werden de notu len gelezen van de vorige ledenver gadering welke onveranderd werden vastgesteld en ondertekend. De pen- ningmeesteresse, Mevr. Sterrenburg- Stein, gaf vervolgens een financieel verslag, waaruit bleek, dat de toe stand van de kas gunstig was te noe men. Bij het punt bestuursverkiezing werden de aftredende leden t.w. Dr. N. L. Gerlach en de heer De Rooij herkozen en namen hun herbenoe ming wederom voor een zittingsperio de aan. De leden spraken hun tevre denheid uit over de gang van zaken. Het ledental neemt nog steeds toe. Besloten werd de speeltijden te ver delen in het bijzonder de speeltijden in de avonduren tussen junioren en senioren. 'Het bestuur zal de moge lijkheid onderzoeken om een traning aan te trekken voor de jeugd. Voorts zal men ladderwedstrijden houden. Voorts werd besloten met 2 teams deel te nemen aan de zaterdagmiddag competitie. Half augustus zal men 'n clubtoernooi houden. Met een woord van dank voor de prettige wijze van de afwerking der agenda sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde le denvergadering. GUNNING BOUW BUNGALOW De bouw van een bungalow aan de Schrevelstraat voor de heer D. Tref fers is gegund aan de fa. G. van den Broek te Waspik. FEESTAVOND JEUGD WIT-ZWART De jeugd van de voetbalvereniging Wit-Zwart wordt op 3 april a.s. in café De Witte Brug een feestavond aangeboden. CABARET-AVOND ANAB De afd. Sprang-Capelle van de ANAB zal op 5 april a.s. in het cul tureel centrum 'Zidewinde' een grote cabaret-avond organiseren. Het caba retgezelschap Coos van der Velde brengt een grote show onder de titel ,,'t Zit weer snor". Voor zover er plaatsbewijzen over zijn kunnen deze ook gekocht worden door niet-leden van de ANAB. Aanvang 8 uur. SCHAAKWEDSTRIJD Afgelopen maandag werd in het clüblokaal van de Vrije Pion, het Sta tionskoffiehuis van de heer Pruys sers, een vriendschappelijke schaak wedstrijd gespeeld tussen een clubje geanimeerden uit Raamsdonksveer en 'n overeenkomstig aantal spelers van 'De Vrije Pion'. Het werd een aan trekkelijke en zeer spannende wed strijd, waarbij aan weerszijden goed werd geschaakt en al het mogelijke werd gedaan om de puntjes in de wacht te slepen. Liep aanvankelijk De Vrije Pion enigzins uit door winst punten van resp. J. H. Weistra en M. Minnaard, uiteindelijk wist Raam- donksveer door overwinningen van Oomen - van Dijk - Tak en Kieboom de zege veilig te stellen. Er werd zeer geanimeerd gespeeld en jonge spelers of zij die wel eens mee zouden willen spelen maar niet weten hoe? Kom eens op maandagavond om 8 uur naar ons clublokaal en wij ver tellen U de rest. De gedetailleerde uitslag was als volgt: I

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 7