wAAlwijkse en UnqstRMtse couR&nt Ingrijpende verbouwingsplannen van De Gildenbond in Kaatsheuvel Christofle Keltum Goed initiatief van wandelclub „Loduka" uit Loon op Zand bouwman brillen PAASEIEREN u. m m iê u u St. Nicolaas-streekziekenhuis voldeed aan de verwachtingen Openingshow caravan- en sportmij. De Langstraat N.V. De berg boter wordt hoe langer hoe hoger MEER DAN 40 VERENIGINGEN EN ORGANISATIE MAKEN DIT ZALENCOMPLEX GEBRUIK en J. K. Verhulst DE TWEEDE EFTELING-WANDELTOCHT K u Banketbakkerij van Mil gij. JAARVERSLAG DEKEN VAN RIEL STICHTING NIEUWE ZAAK IN WAALWIJK MERKWAARDIGE GANG VAN ZAKEN De tochten DONDERDAGAVOND 27 MAART 1969 92e JAARGANG No. 25 cassettes uit de keurcollectie van uw juwelier met het klokkenspel Grotestraat 260 Waalwijk tel. 4681 Sprookjestocht op Tweede Paasdag Zelfs Zoef de Haas kiest bij ons eieren voor zijn geld Prijzen Kwaliteit Nieuwkuijk Sportartikelen Patiënten uit heel de streek Bestuur Engeland voert 40 miljoen pakjes boter minder in Gigantische boter berg De tcho van het Zuiöen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct, extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Wie in Kaatsheuvel kent De Gildenbond niet. In dit gebouwencomplex aan de Mgr. Völkerstraat heeft zich veel van verenigings- en culturele leven van Kaatsheuvel afgespeeld. Gebouwd door de Werkliedenbond van de voormalige K.A.B. en voorbestemd tot vergaderruimte voor deze organisaties is De Gildenbond in de bijna 35 jaar van haar bestaan gegroeid tot een trefcentrum voor ongeveer 40 vereni gingen en organisaties. Bij het bestuur van De Gildenbond leeft de ge dachte, om de zaak eens grondig op te knappen en te vernieuwen. Hoewel de plannen daarover wel vaststaan hangt de realisering van tal van andere factoren af. Het is in Kaatsheuvel algemeen bekend dat men van Gildenbond-zijde vreest dat het nieuw te stichten ge meenschapshuis 'De Werft' een ern stige concurrent wordt. Toen het voorstel om subsidie te verlenen aan De Werft in de gemeenteraadsver gadering werd behandeld spraken en kele raadsleden hun vrees uit over 't voortbestaan van de Gildenbond. He lemaal ongegrond is die vrees natuur lijk niet. Een woordvoerder van het bestuur van de Gildenbond zei hierover: 'Wel De Gildenbond voorziet in een grote behoefte met de vier zalen. Die zalen zijn met de particuliere cafézalen, voldoende voor Kaatsheuvel. Komt er nu nog een groot zalencomplex bij (De Werft) dan kan men gerust spre ken van een overcapaciteit aan ver gaderzalen. In het geheel bezien, be schouwen we De Werft dan ook als een concurrent'. De Gildenbond is echter een goed lopende zaak - die wordt geëxploi teerd door manager J. de Koning - waarvan de zalen praktisch avond aan avond bezet zijn. Dat is altijd zo ge weest vanaf het begin toen de KAB- afdeling Kaatsheuvel in 1935 besloot De Gildenbond te bouwen. Voorheen beschikte deze werkliedenbond over vergaderruimte boven de Coöp-win- kel aan de Hoofdstraat, Deze zaal was echter veel te klein voor de bij eenkomsten van de 500 leden. Een aantal dat de laatste jaren is gegroeid tot bijna 1500 leden. De Gildenbond omvat een groot café-bar-restaurant, een zaal voor 400 personen en drie zijzalen met 'n capaciteit van 90, 60 en 30 perso nen. In de beginjaren was het hele complex uitsluitend voor de diverse KAB-afdelingen in Kaatsheuvel als mede voor de boerenorganisaties. In de na-oorlogse jaren is men breder gaan denken. Toen liep immers ook de belangstelling en behoefte aan vergaderingen sterk terug. Dit bete kende dat De Gildenbond het domein werd van meer dan 40 verenigingen en organisaties. De laatste jaren is men zich ook aktief gaan bewegen in de horeca- sector. Dat was wel noodzakelijk om dat de kosten om een dergelijk ge bouw draaiende te houden natuurlijk hoog zijn. Overigens is men de laat ste tijd afgestapt van de zaterdagse dansavonden. Buiten kermis en car naval zijn het praktisch alleen vereni- gings-aktiviteiten die zich in De Gil denbond afspelen. Dat zal ook de ko mende jaren ook wel het geval zijn. Nu beraadt het bestuur van de Gil denbond er zich druk over, welke maatregelen genomen moeten worden om het gebouw ook in de toekomst goed exploitabel te houden. In dat kader bezien is de kans groot dat De Gildenbond belangrijk gemoderni seerd wordt. Een binnenhuisarchitect heeft de plannen daarvoor gereed. De gehele verbouwing zal 'n investering van meer dan een ton vergen. Het bestuur is er zich echter van bewust, dat wil men mee blijven tellen, er ook iets gedaan moet worden. Dinsdags hele dag geopend LOON OP ZAND - Wegens het grote succes van vorig jaar heeft het bestuur van de Loonopzandse wandelclub 'Loduka', aangesloten bij de Nederlandse Wandelbond, besloten ook nu weer haar zgn. Efteling-Wan deltocht te gaan houden. Toen hebben een 3500 wandelaars en wandelaar- sters deelgenomen. Heel het dorp was op die dag in een feestroes, en met recht mag men hier trots op zijn. Deze onderafdeling van de Stich ting eugdbelangen heeft het grootste aantal leden en gezien haar activi teiten ook de meest rendabele afdeling. SPECIAALZAAK Een Sprookjestocht - en zo wordt deze tocht ook nu weer aangeduid - zal op 2e paasdag 7 april a.s. weer veel deelnemers naar Loon op Zand lokken en in de mooie omgeving weer velen laten genieten van het natuur schoon wat deze oude vrijheid biedt. In de feestgids, welke pas uit is, heeft de burgemeester een voorwoord geschreven, waarin hij de vereniging prijst 'en ook de N.W.B., want deze heeft altijd 'Loduka' medewerking blijven verlenen. Prachtige tochten voor 5, 10, 15 en 20 km. zijn weer door onze prachtige oorden uitgezet. „Moge de sportieve zin - aldus de burgemeester - van talrijke ouderen en jongeren hoogtij vieren, bezig voor en met elkaar, met eenzelfde sportieve presentatie". De Stichting Jeugdbelangen stoelt op 't resultaat van de eerste Sprook jestocht en zal daarmede dan ook graag de verplichting op zich nemen om deze tweede tocht met 100 pro cent tevredenheid te verzorgen, en de gasten op 7 april a.s. hartelijk te ont vangen en..te verwennen. De tochten gaan door en om het stuif- duingebied van de Loonse Duinen, zodat heerlijk van de natuur kan wor den genoten* Het secretariaat van deze wandel tocht is postbus 10 te Loon op Zand, dat de tochten mogelijk maakt met de Ned. Wandelbond. De afstanden zijn: 5 km., voor 6 tot en met 8 jaar; 10 km., voor 8 tot en met 11 jaar; 15 km., voor 12 tot en met 14 jaar; 20 km., vöor 14-jarigen en ouder. Het inschrijfgeld is voor 5, 10 en 15 km. met herinnering 1,25 en zon der herinnering 95 cent; 20 km. met In de buurt van Brussel zijn twee personentreinen met 1500 passa giers frontaal tegen elkaar gere den, doordat een machinist door een verkeerde wissel was gereden. Er zijn tot dusver 21 doden en 70 gewonden. De busstakingen in Friesland zijn afgelopen en die in Zeeland en Limburg voorkomen. Er is door een consortium van 17 internationale banken, waarbij v. Lanschot uit Den Bosch, een nieu we bank opgericht onder de naam 'International Atlantic Bank'. Ie der neemt voor 15 miljoen deel. De resultaten van de 12e Interna tionale Schoenenbeurs in Utrecht, worden goed genoemd. In Amsterdam is tegen 2 mannen 10 en 20 jaar geëist, die wegens moord op een winkelierster 12 jaar geleden. Een sterke Russische vloot is van uit de Middellandse Zee opge- stoomd; men vermoedt naar de wateren van China. De voetbalwedstrijd Spartak-Ajax wordt 's middags direct uitgezon den. L* smaakvol versierd in nieuwe modekleuren Róómchoc. Róómchoc. met noot Choc, met nougat Bonboneieren enz. (Van onze verslaggever) WAALWIJK Het nieuwe zieken huis voldoet aan de verwachtingen van patiënt, specialist en allen die er werkzaam zijn, zo schrijft de di- rektie van het St. Nicolaas-zieken- huis in Waalwijk in het jaarverslag over 1968, het eerste jaar voor het nieuwe streekziekenhuis. In totaal werden vorig jaar 3727 herinnering 1,75 en zonder herin nering 1,20. Leden van erkende wandelbonden ge nieten op de afstanden 5, 10 en 15 km. een reductie, op de inschrijving; voct 20 km. voor leden en militairen 50 cent. De inschrijf adressen zijn W.S.V. 'Ludoka', postbus 10, Loon op Zand, tel. 329; Mej. Schoenma kers, Hogesteenweg 79, tel. 276; de heer L. M. Verschuren, Willibrordus- straat 56. De startplaats is weer bepaald bij het Cultureel Centrum, alwaar ook gele genheid is voor het verkleden. Voor parkering moet men de juiste aanwij zingen volgen. De straftijd is op 2e paasdag, maandag 7 april, om pre cies 13.00 uur; het bureau is epen om 10.30 uur. De route is door pij len aangegeven, terwijl beschrijvings routes worden gegeven. De groepsprijs wordt verstrekt bij deelname van minimaal 11 personen. Direct na binnenkomst worden de prijzen uitgereikt. Zo men ziet weer een overladen dag, maar in alle ge val spreekt hier de sportiviteit weer de boventoon. Het is Loduka vorig jaar goed bevallen, daarom ook nu weer met goed moed aan het werk voor de 2e Sprookjestocht - De Ef- telingtocht. Moge het weer meewer ken, want dan heeft men al heel veel gewonnen. Een staf van medewerkers zijn op die dag paraat om er weer een enorme tocht van te maken. - Ajoekhan, sinds 1958 president van Pakistan, heetf zijn macht overgedragen aan het leger, na dei bloedige burgeronlusten in Oost- Pakistan, waar boeren moordend en plunderend het land tot een chaos hebben gemaakt. WAALWIJK Op 29 en 30 maart zal de caravan- en sportmaatschap- pij "De Langstraat N.V.", Grote straat 97 een openingsshow houden als importeur van Dethleff's cara vans. De heer Alb. Suermondt, die zich reeds vanaf 11 maart 1956 be zighoudt met een Commissie en Agentuurhandel heeft nu ook sinds kort de import van caravans. De heer Alb. Suermondt, die zijn zaak als eenmanszaak is begonnen, houdt zich beaig met allerhande ar tikelen voor en met betrekking tot de lederindustrie. Het is niet zo vreemd, dat deze tak van industrie gekozen is, want de heer Suermondt stamt uit een aloude looiersfamilie. Vroeger bezat de familie 'n schoen en lederfabriek, waarna de vader leraar is geworden aan de toenma lige Middelbare Vakschogl voor de schoen- en lederindustrie nu MTS te Waalwijk. De zaak, die de heer Suermondt nu heeft is zeer snel gegroeid en al gauw werd het nodige personeel aangtrokken. Vooral is de zaak ge specialiseerd wat de papierindustrie betreft en verder de chemische en de verfindustrie. Om de zaak een nog bredere basis te geven werd 'n drietal jaren geleden besloten tot samenwerking met Münzing een be drijf uit Heillbrunn te Duitsland, dat vooral chemische produkten fa briceert. De import van caravans en sportartikelen moet dan ook gezien worden als een hobby van de heer Suermondt. Geïmporteerd wordt 't merk Dethleff, hetgeen een Duits fabrikaat is. Men zou deze caravan "de Mercedes onder de caravans" kunnen noemen. Een voordeel ten opzichte van andere typen is wel, dat deze ook bij uitstek geschikt is voor de wintersport vanwege iso latie, c.v. en dubbele ruiten. Dethleff wordt gefabriceerd in Duitsland te Isny/Allgau. Men kan spreken van vakwerk, te meer om dat er geen sprake is van massa- fabricage. De produktie omvat zo'n 600 caravans per jaar. Hierdoor UITWISSELINGSAVOND De Katholieke Vrouwenorganisa tie van NCB gaat een uitwisselings avond organiseren met de afdeling Cromvoirt. Voorts zullen uitstapjes worden gemaakt naar de Bijenkorf te oindhoven, het Openluchtmuse um te Arnhem en de kringbedevaart naar Scherpenheuvel. LEZING Op de vergadering van de KPO hield Zr. Steenbakkers een bijzon der interessante lezing over gees telijke gezondheidsozrg. Dat zij goed gehoor had gevonden bleek wel uit de discussie, die na afloop volgde. KLEUTERCURSUS De gezamelijke Wit Gele Kruis verenigingen van Nieuwkuyk, Vlij men, Vliedberg en Haarsteeg gaan kleutercursussen verzorgen. De cur sussen, die de komende maanden worden gehouden omvatten zeven lessen. Opgave dient voor 2 april te geschieden. heeft men een kwalitatie groot pro- dukt op de markt weten te bren gen. Naast de caravan kent Dethleff ook nog de zgn. vouwwagen, die het idee van een caravan geeft. Een kleine illustratie: de lengte van de grootste maat caravan is 5.35 m. Niet alleen met caravans gaat de heer Suermondt zich bezighouden, maar ook met sportartikelen. Zo zal hij onder meer op gaan treden als importeur van skistokken en sport- kleding. Een ander artikel, dat al min of meer de markt aan het ver overen is, is het zgn. "Texaswear", polyesterserviezen. Deze kunnen tot 48-delig toe verkregen worden. Een geheel ander facet is de proeflooierij waar proeven genomen worden vóór dat in de lederfabriek de be- drijfsproef gemaakt wordt. Hier voor heeft de heer Suermondt een aantal specialisten in dienst. Rela ties heeft de heer Suermondt over de gehele wereld en men kan dan ook gerust stellen, dat het een zich op alle fronten snel expanderend bedrijf is. in het ziekenhuis opgenomen, aan merkelijk meer dan in 1967, toen waren het er 3198. Het aantal ver- pleegdagen bedroeg 53.228 (in 1967 44.514). Het bezettingspercentage was 87,1 pet. ofwel gemiddeld 45,4 bezet bed van de in totaal 167 bed den De patiënten waren afkomstig uit Waalwijk, Kaatsheuvel, Drunen, Sprang-Capelle, Waspik, Heusden, Eethen-Dussen, Vlijmen. De ver- pleegtarieven per 1 januari 1969 zijn: klasse I: f 103,45; klasse II-A: f 92,92; klasse II-B: f 75,80 en klas- selll: f 58,75 per dag. Vorig jaar behaalden 5 leerling verpleegsters het diploma - ziekenverpleging A. Elf verpleegsters kregen de aante kening kraamverpleging. In het St. Nicolaasziekenhuis werken 178 ar beidskrachten, namelijk 94 verple gend personeel en 84 niet-verple- gend personeel. De belangrijkste datum in het af gelopen jaar was natuurlijk dat de officiële opening van het ziekenhuis plaatsvond door dr. C. Kortmann, de commissaris van de Koningin. Mgr. Bluyssen zegende het gebouw in. De totale bouwkosten van het ziekenhuis en verpleegsterflat be dragen uiteindelijk f 13.500.000,- of wel bijna f 81.000,- per bed. In het verslag jaar overleden 2 verdienstelijke bestuursleden, pen ningmeester J. W. van Heesbeen (sinds 1953 bestuurslid) en oud-op richter drs. G, de Vries, die tot 1964 bestuurslid was. De heer C. P. van den Hoven werd benoemd tot pen ningmeester. Als nieuwe leden van het bestuur werden benoemd mr. W. Knoop uit Sprang-Capelle en de heer J'. A. de Waal uit Waal wijk De direktie van het zieken huis wordt gevoerd door drs. H. Verhoeven, geneesheer - direkteur, Zr. P. Evers, direktrice en drs. K. Schretlen, econoom. Door bepaalde omstandigheden heeft de Engelse regering besloten per jaar 40 miljoen pakjes boter min der uit Nederland in te voeren. Dat betekent een grote tegenslag voor onze export. Maar er is iets heel merkwaardigs mee aan de hand. Na tuurlijk zitten we nu met 40 miljoen pakjes boter, waar we geen weg mee weten, maarfinancieel is het niet zo'n strop, want de export van boter naar Engeland was toch al ver liesgevend. Het ergste van het hele geval is echter, dat de nu al uitpuilende koel huizen weer extra voorraden te ver werken krijgen. Er lagen reeds 160 miljoen pakjes 'boter in de koelhui zen en voorlopig moet er dus reke ning mee worden gehouden, dat er per jaar zo'n 40 miljoen pakjes bij komen, als we althans vooi die tijd geen andere marlet voor die export- boter weten te vinden. De exporteurs die nu met deze boter blijven zitten krijgen steun van de overheid en wel - 1.57 voor elk pakje boter dat zij inleveren voor op slag in de koelhuizen. Deze prijs zou wel iets lager liggen dan de prijs die men bij export naar Engeland ont ving, doch in wezen is natuurlijk de strop niet zo groot als hij onder an dere, meer normale omstandigheden zou kunnen zijn. Het gevolg van de gehele gang van zaken is, dat er in EEG-verband mo menteel een gigantische boterberg ligt te wachten op afnemers. De Neder landse overheid hoopt daar iets aan te kunnen doen, door sociale instel lingen voor nog geen 30 cent per pakje deze koelhuisboter ter beschik king te stellen. Op die manier kunnen dergelijke instellingen, die op sociaal gebied werkzaam zijn en toch al over niet al te ruime financiële middelen beschikken, boter van exportkwaliteit krijgen. Vast staat echter wel, dat deze maat regel, hoe goed bedoeld overigens, de enorme boterweg nauwelijks zal doen slinken, zeker nu er rekening mee moet worden gehouden ,dat er per jaar nog zo'n 40 miljoen pakjes bij zullen komen.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 13