wAalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Biljartclub HMS uit Sprang-Capelle organiseert monstertoernooi Modehuis Van Dijk is riant winkelpaleis geworden I kies een Focwabedrijf! OPEN OOG eerste lustrum wordt groots gevierd AUTOSCHADE? kenmerk voor vakwerk Behoefte aan INAS-opleiding aan Nijverheidsschool voor meisjes VERFRAAIïNG VAN DE STATIONSSTRAAT Voor de jeugd NIEUWBOUWPLANNEN IN WAALWIJK DONDERDAGAVOND 27 MAART 1969 92e JAARGANG No. 25 Waarschijnlijk ook treffen tussen twee bekende biljarters Mooie resultaten Jubileum-toernooi Top-biljarters naar Capelle Daar werkt de vakman aan snel herstel van uw wagen. Zijn bedrijf Is sterk gespecia liseerd in carrosserie reparatie (herstellen, uit deuken, etc.) en het spuiten en bekleden van auto's. Kies de zekere weg, ga direct naar de vakman! Uw auto Is er in goede handen. J. van Helvoirt Uw bedrijf voor betere en snelle service! IVIeest uitgebreide collecte op 850 m2 verkoopruimte Uitbreidingen Interieur Vrijdag voor publiek open Aantal leerlingen vorig jaar opnieuw iets teruggelopen Ji Mi Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct, extra vad het Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" SPRANG-CAPELLE - Alhoewel de biljartsport in ons land niet een dermate grote vlucht heeft genomen als andere takken van sport, heeft toch deze tak van sport in de gemeente Sprang-Capelle een groot aantal liefhebbers die zich met de beoefening daarvan bezig houdt. In de ge meente Sprang-Capelle zijn thans diverse clubs opgericht en enkele daar van zijn ook aangesloten bij de K.N.B.B. In café De Witte Brug is een dezer verenigingen gevestigd, die ook is aangesloten bij De Koninklijke Nederlandse Biljartbond. Over de biljartsport zou zeker een grote uit eenzetting zijn te geven doch thans dienen wij ons te bepalen bij de bil jartclub 'Houdt Moedig Stand', gevestigd in het bekende café De Witte Brug, van de heer A. de Ruijter. In Capelle vestigde zich omstreeks 1963 de heer Ten Berge, eigenaar van het duivenkweekstation Futural. De heer Ten Berge was een algemeen bekend, sportman. In vele takken van sport had hij reeds zijn grote verdiensten gehad en hij meende, dat ook in Ca pelle de biljartsport wel tot bloei zou kunnen komen. Nadat hij reeds enkele maanden in onze gemeente was gevestigd en diverse personen had ontmoet die belangstelling toonden voor de biljartsport, heeft hij het plan opgevat om ook in café De Witte Brug te komen tot de oprichting van een bïljarvereniging. De heer Ten Berge nam contact op met de eigenaar van café De Witte Brug, de heer De Ruiter en met de heer Sj. van Breemen. In 'n gezamenlijk gesprek kwam duide lijk naar voren,, dat de mogelijk heid bestond om te komen tot de oprichting ener biljartclub. Ge noemde personen polsten diverse persone" en op 15 april 1964 kwam een vergadering tot stand, waarbij de heer Ten Berge, nadat hij een uiteenzetting had gegeven van de plannen die er bestonden, direct enkele personen meekreeg om tot de oprichting ener biljartclub te ko men. En op deze 15e april 1964 is 't gekomen tot de oprichting van de biljartclub, die als naam kreeg Houdt Moedig Stand (HMS). In het eerste jaar van zijn bestaan speelde deze vereniging een onderlinge competitie met het doel te weten te komen hoe sterk de leden speelden. Aan de hand van deze competitie kon men een volgend seizoen star ten met een juiste verdeling van het aantal te spelen carambols in de verdere toekomst. Dat de moyennes niet zo bijzon der hoog waren laat zich natuur lijk indenken. De leden hadden wel pens een partijtje gebiljart, maar omtrent het wedstrijd wezen had men nog geen bekendheid. De heer Ten Berge die, zoals reeds gezegd, in andere takken van sport be kendheid had, wist al spoedig te bereiken, dat men zich aanmeldde bij de grote Bond, n.l. de KNBB en bij het District Waalwijk van de KNBB. In het seizoen 1966-1967 werd gestart met 2 viertallen en 'n volgend seizoen nam men reeds deel met 3 viertallen. In deze com petitie werd met wisselend succes deelgenomen-, Maar het grote voor deel was, dat men ervaring opdeed. Het uitkomen tegen tegenstanders uit andere plaatsen in competitie verband deed nog meer de belang stelling toenemen voor deze tak van sport. HMS heeft in deze vijf jaren toch wel mooie resultaten weten te be reiken Het lid P. Dekker wist in het onderdeel bandstoten driemaal de titel voor zich op te eisen. En nog maar tot voor kort wist het jeugdige lid dezer vereniging Chris- je de Ruiter beslag te leggen op 'n fraaie derde plaats in het drieban den kampioenschap en tevens pro moveerde hij van de junioren B- klasse naar de A-klasse. De vereni ging telt momenteel 22 leden. In de vereniging heerst een gezonde geest en dat alles naar wens verloopt is zeker te danken aan het werk van de heer Ten Berge, die zich daarbij weet gesteund door een ijverige se cretaris n.l. de heer A. van Peer. HMS bestaat dus op 15 april a.s. 5 jaar. Dit eerste lustrum van HMS zal enigszins groots worden gevierd. Men heeft plannen gereed voor een groots opgezet biljarttournooi voor 4-tallen. Momenteel hebben voor dit tournooi reeds 34 clubs inge schreven en dit alleen is reeds een groot succes. Dat dit veel werk voor de secretaris met zich meebrengt, kan men zich wel indenken. Doch het bestuur stelt zich op het stand punt, wanneer men iets op touw zet, moet dit ook goed geschieden. Aan half werk, aldus de heer Ten Berg, hebben wij niets. En men kan ervan op aan dat alles tot in de puntjes geregeld zal zijn Dit is reeds bewezen, dat HMS ook reeds enkele malen de vererende op dracht heeft gekregen voor de or ganisatie van een persoonlijk kam pioenschap van het district Waal wijk. Dat ook het materiaal steeds in orde was, daarvoor zorgde de exploitant van café De Witte Brug, de heer De Ruiter. En thans staat dan een groot ju- bileumtournooi voor de boeg. Veel werk daarvoor is verricht door de secretaris de heer Van Peer. Dat ook dit tournooi zal slagen daar voor staat wel borg, de voorzitter van HMS, de heer Ten Berge met zijn staf. De speelavond zijn maan dag, dinsdag en donderdag. Het wordt een groots tournooi waarbij veel van de leden zal worden ge vraagd. Maar alle leden hebben zich spontaan bereid verklaard voor 'n volledige medewerking en dit is voor een bestuur een grote gerust stelling. Ingeschreven hebben o.a. KTO uit Kaatsheuvel met o.a. de bekende biljarter C. Netten; OG uit Waalwijk met de biljarters Jac. Passier en de bekende wedstrijdlei der C. v. d. Sanden en vele andere bekende clubs uit wijde omgeving. Ook een viertal van de bekende Waalwijkse biljarters n.l. de fam. v. Cromvoirt neemt aan dit tour nooi deel. In de komende weken zal men dus kunnen genieten van goed en mooi biljartspel. Hierbij blijft het echter niet Op een nog nader te bepalen zaterdag zal er ook een wedstrijd worden georganiseerd tus sen veteranenspelers, als men het zo mag noemen, tussen viertallen uit Waalwijk en Kaatsheuvel. Ook de jeugd zal aan de beurt komen. Er zal n.l. ook een jeugdwedstrijd plaatsvinden tussen ploegen uit Waalwijk, Gouda en Kaatsheuvel. Het bruist dus van aktiviteit bij HMS. Aangenomen kan worden, dat dit jubileumtournooi zal slagen, maar dan zal ook de medewerking dienen te worden verkregen van alle verenigingen die hebben inge schreven. Het bestuur en leden van HMS wacht gedurende enkele maanden veel werk. En zullen al deze manifestaties na afloop ge slaagd zijn, dan zal HMS kunnen terugzien op een zeer geslaagd lus- trumtournooi. Thans is ook reeds bekend, dat elke deelnemende vereniging een herinnering zal worden aangeboden voor hun medewerking aan dit bil jartfestijn. Tot besluit van dit tour nooi is men voornemens nOg een biljart-seance te organiseren tussen enkele grote krachten uit de bil jartsport. De plannen hiervoor zijn nog niet afgerond, maar het bestuur heeft goede hoop, dat men ook hier in zal slagen. Vanaf deze plaats wensen wij HMS geluk met dit eer ste lustrum en wij sopen eveneens, dat alle voorgenomen plannen ook zullen slagen. Van het verloop van dit lustrumtournooi hopen wij U in dit blad regelmatig op de hoogte te houden. C ARRO SERIEBEDRIJF Loeffstraat 35, Waalwijk Tel. 4157 DINITROL RML-station Wij zijn lid van de Nederlandse Vereniging van Carrosserie- bedrijven. GELOVEN IN EEN TECHNISCHE TIJD Het lijkt, dat geloof en techniek niet zo best kunnen samengaan. Het een sluit de ander uit, zou je zeggen. Geloven is afgaan op iemand, en techniek daar ben je zelf bij. Vroeger was het allemaal niet zo'n probleem. Toen was het godsdienstige veel duidelijker verweven in heel het maatschappelijk-economisch leven. Het een greep in het ander. Het klopte allemaal. Alles was zonneklaar en vanzelfsprekend. Niemand sprak de ander tegena Men was het samen eens. We hadden de zekerheid in de binnenzak. We voelden ons veilig geborgen in het rasterwerk, dat Kerk en maatschappij samen voor ons hadden opgebouwd. Maar wat is er gebeurd? Heel veel vermeende zekerheden zijn achterhaald. Wat je vroeger vanuit een godsdienstige achtergrond als vanzelfsprekend accepteerde, is wetenschappelijk niet meer houdbaar. En daar komt nog bij, dat wij met de techniek de houding van beheersen en onderwerpen heb ben aangeleerd. Het wetenschappelijk brein heeft de klad gebracht in de rustige geborgenheid van weleer. De vraag dringt zich steeds sterker op, of er nog wel plaats is voor geloof. In ieder geval mag je zeggen, dat geloven veel moeilijker is gewor den. En bovendien zou het wel eens kunnen zijn, dat nu, in de con frontatie met techniek, veel duidelijker aan het licht treedt, waar het bij geloven eigenlijk op aan komt. Want geloven heeft net niets te maken met zakelijke zekerheden. Het gaat niet aan, om op ieder waarom een sluitend daarom te passen. Geloven heeft niets van doen met overzien en overmeesteren. Geloven heeft niets te maken met naar je toe halen en inpalmen. Bij geloven gaat het niet aller eerst om IK. Het gaat meer om JIJ en de ander en het andere. Het gaat om prijsgeven en ingaan op de uitnodiging, omdat de ander en het andere jóu overmeestert! Het gaat om capituleren en het hoofd buigen voor het geheim, dat dieper ligt dan het technisch- berekenbare. Het heeft te maken met wat in de bijbel staat: ,,Wie meent zijn leven te redden, zal het verliezen; en wie zijn leven ver liest, zal het redden" en ,,Als de graankorrel niet sterft, brengt hij geen vruchten voort". L. VAN BERKEL (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Als koopstad neemt de betekenis van Waalwijk steeds meer toe. De centrum-funktie wordt geaccentueerd door het 'koop-publiek' uit de omliggende gemeenten. Een belangrijke rol bij dit alles speelt het winkelbestand. Het is een verheugend verschijnsel dat steeds meer zaken worden verbouwd en gemoderniseerd. Daardoor wordt ook het stads gezicht belangrijk verbeterd'. In de Stationsstraat opent donderdagmiddag Modehuis Van Dijk. Met 850 m2 verkoopruimte de grootste modezaak in Waalwijk. De enorme collecties zorgen er voor dat Modehuis Van Dijk kan wedijveren met de bekende modezaken uit grote steden. De heer Van Dijk vertelde ons van de week over de stormachtige ontwik keling die zijn zaak heeft doorge maakt. Vijftien jaar geleden werd in een klein winkelpandje aan de Sta tionsstraat begonnen met een corset- terie- en lingerie-speciaalzaak. In die jaren gingen de dames juist voor deze artikelen vragen om speciaalza ken. Mevrouw van Dijk, die een rui me ervaring in een dergelijke speci aalzaak in Den Haag had, zette zich in Waalwijk achter de zaak van haar man. Onder de naam 'Wala Corsette- rie Van Dijk' was de zaak toen niet alleen in Waalwijk, maar ook in de streek bekend. De behoefte aan een corsetterie- en lingeriespeciaalzaak deed zich dn die mate voelen, dat nog geen jaar later Op de foto voor het biljart met bil jartkeu in de hand het bestuur. Van links naar rechts: W. Konings, A. v Peer, A. de Ruiter en L. ten Berge de eerste verbouwing tot stand kwam. De firma Van Dijk breidde toen uit met de afdeling pullovers en foonne- terie. Geleidelijk aan groeide men uit de zaak en toen in '59 het woonhuis bij de Openbare Lagere School in de Stationsstraat vrij kwam kocht de heer Van Dijk dit pand. In dit pand vestigde hij zijn zaak, waarvan het assortiment artikelen meteen werd uitgebreid. Naast de tra ditionele corsetterie en lingerie kwam er ook bovenkleding bij. Toen in '62 de heer Van Dijk een deel van de lagere school kon kopen wetrd de firma Van Dijk een 'echt' modehuis. Toen werden er ook mantels en cos- tuums verkocht, zodat de hele collec tie compleet was. Het aanzicht van het minder fraaie gebouw van deze lagere school werd een jaar later weggewerkt toen voor de school eta lages kwamen van het Modehuis Van Dijk, waarin de konfektie werd ge toond. De expansie van het Modehuis zette zich voort en vorig jaar slaag de de heer v. Dijk er in om weer een deel van de school aan te kopen. De enorme verbouwing die nu bijna ten einde is geeft het Modebuis een riant aanzicht en wat even belangrijk is doet ook de Stationsstraat als win kelstraat belangrijk in waarde toene men. Architect Mekel en aannemings bedrijf Spuybroek hebben er een mooi geheel van weten te maken. Is het exterieur al de moeite waard, wie zich in de nieuwe zaak waagt koopt of kijkt in een werkelijk riante omgeving, daarvoor heeft binnen huis-architect Jan Bommel wel ge zorgd. De heer Van Dijk is zich met name in Zwitserland en Duitsland gaan oriënteren over de wijze waarop daar de speciaalzaken zijn ingericht. De wandbekleding en decoraties die de firma Breedveld uit Rotterdam uitvoerde zijn uitwisselbaar. Hier door is het mogelijk dan in drie we ken tijd die zaak totaal wordt ver bouwd. Het grote voordeel hierbij is, dat als een bepaalde hoek bij het pu bliek niet zo aanslaat er met weinig moeite iets anders van te maken is. „We moeten toch inspelen om de smaak van het publiek. Wat het pu bliek vraagt en wenst daaraan moeten wij zien te voldoen", vindt de heer Van Dijk. Hij heeft er wel voor ge zorgd, dat men zich niet snel zal ver velen in 't nieuwe modehuis. Een spe ciaal airconditionnittg-systeem zorgt er voor dat in de zaak altijd een aan gename temperatuur heerst. Een gro te unit ververst vijf maal per uur. Rustige achtergrondmuziek bege leidt voortaan de winkelde dames. Voor jong en oud zijn er speciale 'corners'. Speciaal voor de jeugd en en dan zeer ruim-, tieneres, twens en het 'jonge vrouwtje' is er een toren shop ingericht onder een van de to rens van de voormalige school. Er wordt hier en zeer aparte vooral En gelse collectie gebracht, waar de jon ge daanes alles van hun gading kun nen vinden. Het Modehuis Van Dijk krijgt twee entrees. De ingang van de huidige corsetterie en lingeriezaak blijft ge handhaafd. Het publiek komt daar door rechtstreeks in deze specifieke damesafdeling, waar vakkundig per soneel de dames helpt. De ingang van het Midehuis komt in de voormalige sehoolvoorgevel. Hier krijgt ook de firma Van Mierlo, herenmode, die 't andere deel van de school heeft ge kocht, een ingang. De firma Van Mierlo hoopt over ongeveer 'n maand haar zaak te openen. De gehele bovenverdieping, met ongeveer 1000 m2, is bestemd voor dienstruimte. Hier zijn de kantoren, magazijnen, kantine en de ateliers ge vestigd. Ook is er een leslokaal waar de 28 verkoopsters voortdurend on derricht krijgen in de nieuwe ver koopmethoden. De firma Van Dijk omvat totaal 34 personeelsleden. Zij stacm donderdagmiddag gereed om tussen 3 en 6 u. de gasten te ontvan gen. Vrijdagmorgen om 10 uur gaat dit bijzonder moderne modehuis voor het publiek open. (Van onze verslaggever) WAALWIJK Uit het jaarverslag van de R.K Nijverheidsschool voor meisjes in Waalwijk blijkt dat het leerlingen aantal opnieuw iets te ruggelopen is ten opzichte van '67. Volgden toen in totaal 652 leerlin gen de opleidingen en cursussen, in 1968 waren er dat 625. De dag school-opleidingen worden door 352 meisjes gevolgd, die afkomstig zijn uit Waalwijk, Waspik, Sprang-Ca pelle, Drunen, Kaatsheuvel, Els- hout en Nieuwkuyk. In het jaarverslag worden de ver schillende studierichtingen aan de huishoudschool uiteen gezet. De af deling Individueel Huishoud- en Nijverheidsonderwijs mag zich in een groeiende belangstelling ver heugen. Momenteel worden er stap pen ondernomen om in het school jaar 1969-1970 te starten met een derde jaar IHNO, met als doel de overgang van school naar bedrijf van deze leerlingen zo soepel moge lijk te laten verlopen. Het spijt het bestuur nog steeds geen toestemming te hebben ont vangen om met een INAS-opleiding te mogen beginnen. Opnieuw is 'n aanvraag ingediend, waarop tot op heden nog geen bemoedigend ant woord werd ontvangen De leerlin gen hebben veel belangstelling voor deze opleiding, terwijl ook van de kant van ziekenhuizen en verzor gende instellingen een stijgende vraag is naar gediplomeerde INAS- leerlingen. De plaatsingsmogelijkheden voor afgestudeerden lijken het bestuur gunstig. Zou deze opleiding binnen afzienbare tijd aan de school kun nen worden gerealiseerd, dan zal een uitbreiding van de school meer noodzakelijk worden. Nu reeds moet met een zgn. "uitgeschoven rooster" worden gewerkt, waardoor sommi ge klassen wel eens erg vroeg moe ten beginnen of tot half zes moeten doorwerken. Uitbreidingsplannen van de school aan het Vredesplein zijn er.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 17