waaLwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt informatie over moeilijke economische zaken Welke kant kiest het Westen Bestemmingsplan gewijzigde vorm Elshout in de raad van <~~YY[ierlo in laiiiiimii RAAD DRUNEN BUIGT ZICH OVER UITBREIDINGSPLANNEN Zaken waarmee men voortdurend wordt geconfronteerd Inflatie-spiraal Evenwicht Betalingsbalans Concurrentie xcluMeve 5-lerenkledincf WAALWIJK Nare invloed Dit jaar bouw bejaardenwoningen en woningwet woningen Braken-West Voldoende hejaardenwoningen Contingent 1969 DONDERDAGAVOND 27 MAART 1969 92e JAARGANG No. 25 De tcho vv\n het Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Lonen, prijzen en betalingsbalans vragen voortdurend alle aandacht Het grote conflict dat momenteel is uitgebarsten tussen Moskou en Pe king, blijkt deze keer geen storm in een glas water te zijn. Jarenlang de den er zich reeds aan de Aziatische grenzen van beide landen grensinci denten voor. Van beide zijden wordt reeds gesproken over duizenden in cidenten in de loop der jaren, maar nu worden de recente incidenten plot seling in de wereldaandacht gebracht. Het is ook wel begrijpelijk, want de incidenten die zich hebben voorge daan waren van zo'n belangrijkheid, dat onder andere omstandigheden hier reeds een oorlog tussen beide landen uit voortgevloeid zou zijn. Toch is dit niet gebeurd. 'Het ziet er op het oog zelfs naar uit, dat ook dit weer een storm in een glas water was, want de Russen hebben flink hun tanden laten zien en Peking gedreigd met hun atoomwapens en totale uit roeiing en Peking bond braaf in. Op het ogenblik hoort men figuurlijk nog een zacht gepruttel. Toch is dit alles schijn die bedriegt, want in werkelijk heid gaat de confrontatie verder, al leen nu niet meer met wapens en sol daten, maar op politiek terrein, wat minder opvallend. In het begin hebben de Russen be kendgemaakt dat het de Chinezen waren die heel plotseling en onver wacht een aanval deden op het ei landje in de Oessoerivier. De Russen vonden een en ander zo belangrijk, dat zij de moeite namen hun ziens wijze van het incident via speciale boodschappers te berichten aan de vele regeringen in het Westen. Dat was op zich al iets opvallends. Nu komt echter een bericht in een voor aanstaand Duits blad, dat het niet de Chinezen, maar de Russen zouden zijn geweest, die tot de aanval waren overgegaan. In weerwil van het feit, dat het hier gaat om een geschil tussen twee we- reldgrootmachten van communistisch origine, waar het Westen in wezen weinig mee te maken heeft en waar van men zou verwachten, dat de wes telijke mogendheden zich strikt neu traal zouden houden, ziet het er naar uit, dat wanneer het westen niet op past het in dit conflict zal worden gemengd en het partij zal moeten gaan kiezen, iets dat politiek zeer ongewenst is. De Russen zijn reeds erg boos op de Duitsers in Bonn (iets dat ze trou wens steeds zijn), omdat volgens de Russen de Westduitsers de Chinezen tot hun acties zouden hebben aange zet, om op die manier het de Sow- jets onmogelijk te maken, de kwestie rond Berlijn op te voeren, toen de Duitsers daar hun presidentsverkie zingen hielden. Inderdaad lijkt het er °P, of de Russen onder die omstan digheden geen belang hadden bij een confrontatie met de Chinezen, want zij hadden de handen vol aan de zich steeds verder toespitsende Berlijn- kwestie, terwijl er daarnaast nog an dere Europese problemen voor de Sowjets waren, zoals het toezicht op de ontwikkelingen in Tsjecho-Slowa- kije. Tet lijkt er inderdaad wel op, of de Chinezen als het ware de Duitsers een handje hebben geholpen. Wanneer het Westen op deze wijze doorgaat, dan zal het zich gaan bin den aan China en de Sowjets steeds verder van zich verwijderen. Het is de vraag of een dergelijke politiek verstandig is. Was het juist voor het Westen niet verstandiger, striks neu traal te blijven en te hopen de lachen de derde te kunnen zijn? WAALWIJK - Voortdurend worden we geconfron teerd in couranten en tijdschriften met economische zaken. Maar de meesten van ons voelen er weinig voor er zich in te verdiepen, want 'economie' is erg moeilijk en ingewikkeld en het is zulke dorre droge kost, dat er slechts weinigen onder het gewone publiek zijn, die er de moeite voor nemen iets meer over te weten te komen. Het gevolg hiervan is, dat de meesten van ons niets begrijpen van al die termen en dingen die met economie te maken hebben en die we regelmatig onder ogen krijgen. Nu kan men er zich gemakkelijk afmaken, door te zeggen: ,,Ik wil niets met al die flauwekul te maken hebben en het interesseert mij niet. Maar het nare is, dat al wilt U niets met de economie te maken hebben, de economie zich, zonder dat U dat wilt, toch met U bemoeit. Wanneer de prijzen gaan stijgen, het leven om de een of andere reden duurder wordt, dan is dat een economische kwestie 'en of U dat wilt of niet, die raakt U wel degelijk en niet zo'n beetje. Wan neer U en alle andere werkers van Nederland door deze omstandigheid graag wat meer loon zouden willen ont vangen, dan hebt U alweer rechtstreeks met die ver foeide economie te maken. Daarom willen we een bescheiden poging wagen om voor al die velen, die alles wat met economie te maken heeft, maar moeilijk 'en onbegrijpelijk en droog vinden, te trachten een en ander heel eenvoudig en begrijpelijk uiteen te zetten, ons althans beper kend tot die namen en begrippen die we het meest in de publicaties tegen komen en die van essentieel belang zijn. De onderwerpen waarover We het willen hebben, zijn de lonen, prij zen en de betalingsbalans. Wat lonen en prijzen zijn, behoeven we natuur lijk uit te leggen en dat die met el kaar verband houden is waarschijn lijk ook wel duidelijk. Wanneer de lonen stijgen, dan zal de werkgever meer kosten hebben en zal zijn pro- dukt hem meer kosten, waardoor de prijs van dit produkt gaat stijgen. Als de prijzen van produkten stijgen, dan zal ook de behoefte weer gaan ont staan om de lonen te verhogen, want tenslotte wil de werker er ook niet cp achteruitgaan. Wanneer op de hiervoor beschreven manier het stij gen van lonen, oorzaak is van het duurder worden van produkten en het duurder worden van die produk ten weer de oorzaak wordt van het stijgen van lonen, dan spreekt men van 'inflatie'. Figuurlijk is dat een soort spiraal die naar omhoog voert en wanneer men eenmaal in die spi raal terecht komt, en dat is heel lo gisch, dan is het verschrikkelijk moei lijk om er weer uit te komen. Wanneer de prijzen stijgen, wilt U natuurlijk meer loon, want U wenst graag zo te blijven leven, zoals U dat gewend was. Dat meer loon van U en Uw collega's kan oorzaak zijn, dat de directie van het bedrijf waarin U werkt genoodzaakt wordt de prijs van het produkt dat bij 'U gemaakt wordt te verhogen. Wanneer deze gang van zaken zich in het groot afspeelt dan wordt alles duurder en opnieuw wil len de werkers een loonronde, de prijzen stijgen weer, weer een loon ronde en zo blijven we doorgaan. Het einde is dan zoek en we zitten mid den in de inflatiespiraal. Het is duidelijk, dat voor het wel zijn van een land het van het aller grootste belang is, dat de regering kans ziet een prettig evenwicht tus sen lonen en prijzen te handhaven, waardoor men niet in een inflatie komt, want het is bijzonder moeilijk om uit die inflatiespiraal geraken. Hiertoe kan het dus nodig zijn, dat een regering de lonen en prijzen scherp in het oog houdt, ja, eventu eel in staat is in te grijpen om een stop te zetten op lonen en prijzen als een en ander uit de hand dreigt te lopen. Dan spreekt men van 'n 'loon stop' en een 'prijsstop'. Dat is dus 't geval, wanneer van overheidswege 'n verbod komt om bijvoorbeeld lonen te verhogen, of om prijzen te verhogen. Meestal wordt dan aangegeven dat lonen of prijzen op het peil moeten blijven staan van die 'en die datum. Dat zien we nu bijvoorbeeld waar 't gaat om afgekondigde prijsstoppen in het horecabedrijf, het garagebedrijf, de pedicuren, de kappers e.d. Wanneer we gaan praten over ,,de betalingsbalans"dan zullen we trach ten dit eenvoudig uiteen te zetten. Een land voert goederen uit en goe deren in. Wat het uitvoert, daar ont vangt het geld voor uit het buiten land en dat zijn dus inkomsten. Wat het invoert, moet het aan het buiten land betalen en dat zijn dus uitgaven. Nu weten we allemaal, dat wanneer je inkomsten nu maar groter zijn dan de uitgaven, er geld overgehouden wordt. In dat geval staat men er dus goed voor. Wat men betitelt als 'be talingsbalans' is dus dat wat aan geeft of we geld overhouden, of te kort komen, hetgeen het geval kan zijn, wanneer we meer invoeren (en moeten betalen aan het buitenland) dan we uitvoeren (en dus ontvangen uit het buitenland). Het is dus om tot een gunstige be talingsbalans te komen van groot be lang, om meer uit te voeren dan in te voeren. Dat is ook de reden, dat ons land zo zijn best doet om veel uit te voeren. Om deze artikelen in het bui- - 'i .'V tenland gemakkelijk te kunnen ver kopen, moet de prijs die wij er voor vragen niet te hoog zijn. We moeten kunnen concurreren met andere lan den die dezelfde artikelen als wij aanbieden. Om de prijs laag te kun nen houden is het onder andere na tuurlijk ook zaak, dat de fabrikant niet te hoge kosten heeft. Een belang rijk deel van de kosten van een pro dukt wordt tegenwoordig uitgemaakt door de loonkosten. Een loonronde, loonstijging in het algemeen, met als gevolg prijsstijging is dus meestal slecht voor de concurrentiepositie in het buitenland en dus slecht voor de uitvoer. Als de uitvoer terugloopt, ontvangen we minder en houden we minder over, ja kunnen we zelfs wel tekort komen, wanneer dei invoer gro ter is. In dat geval geeft 'de beta lingsbalans' een slecht beeld. Trouwens loonstijgingen kunnen op twee manieren een nare invloed heb ben op de betalingsbalans. Niet al leen kunnen loonstijgingen door het stijgen van de prijzen van produkten onze concurrentiepositie op de bui tenlandse markten nadelig beïnvloe den, maar doordat het publiek meer geld heeft, gaat het ook meer uit geven en dat kan leiden tot het ko pen van veel goederen die moeten worden ingevoerd. In dat geval daalt de uitvoer en stijgt de invoer. De be talingsbalans wordt in dat geval dub bel ernstig aangetast. Dat is ook de reden, dat het in zeer slechte econo mische' omstandigheden noodzakelijk kan zijn, tijdelijk een nare loontoe- stand te handhaven om de 'bestedin gen te beperken in het binnenland, waardoor o.a. de invoer wordt ge drukt, terwijl men anderzijds probeert met lage prijzen op de buitenlandse markten succes te hebben. Als zoiets lukt, gaat het natuurlijk vrij snel weer goed met de betalingsbalans. (Van onze verslaggever) DRUNEN - De gemeenteraad van Drunen buigt zich vrijdagavond, tijdens de maandelijkse vergadering, over een aantal utbreidingsplannen. In de snel groeiende gemeente Drunen wordt veel gebouwd en aan de voorbereiding van de nieuwe wijken wordt de grootst mogelijke aandacht besteed. B. en W. stellen de raad voor een krediet beschikbaar te stellen van 145.700, - voor het bouwrijp maken van een deel van het bestem mingsplan Vennen Oost. a Sneller dan was voorzien heeft de gemeente de beschikking gekregen over bepaalde gronden in dit bestem mingsplan. Liet betreft gronden in de hoek Torenstraat - Beethovenlaan. Nabij dit gebied wordt fase 2 en 3 van 't bestemmingsplan gerealiseerd, waarvoor reeds kredieten beschikbaar zijn gesteld. Wanneer tegelijk met deze fasen het onderhavige gebied bouwrijp wordt gemaakt werkt dit kostenbesparend en wordt er ruimte gecreëerd voor 60 nieuwe woningen. Het bestemmingsplan Elshout is in zijn oorspronkelijke omvang, zoals reeds aan de raad is getoond, econo misch niet uitvoerbaar gebleken. Het Op deze luchtfoto van Drunen ziet men aan de randen de uitbreidingsplannen liggen, waarvan in bijna elke raadsvergadering plannen naar voren worden gebracht college van B. en W. heeft daarop aan de stedebouwkundige opdracht gegeven een gewijzigd plan op te stellen van geringere omvang, wat economisch wel uitvoerbaar zou zijn en waarbij toch voorlopig in voldoen de mate in de behoefte aan woning bouw en openbare gebouwen kon worden voorzien. Het college heeft thans een gewij zigd ontwerpplan ontvangen, dat vrij dagavond in de raad zal worden ge toond. Hoewel de exploitatie-opzet nog niet klaar is, verwacht het col lege wel, dat dit gewijzigde plan ook economisch uitvoerbaar zal zijn. Ook de planologische dienst dient echter haar advies nog te geven. Omdat met de grondverwerving toch wel de nodige haast moet worden ge maakt met het oog op de bouw van een nieuwe school, heeft het college van B. en W. inmiddels met de grond eigenaren kon takt opgenomen over aankoop van de nodige gronden en opstallen. Het college vraagt de raad nu hen te machtigen tot het doen van de nodige aankopen van gronden en opstallen bestemd voor uitvoering van het plan Elshout. Dit is ook in het verleden het geval geweest, zodat zodra er overeenstemming met de verkopers was bereikt, de besluiten direkt ter goedkeuring aan Gedepu teerde Staten kunnen worden gezon den. Door de stedebouwkundige is eer. wijziging in een gedeelte van het plan Braken West opgesteld, dit naar aanleiding van enkele opmerkingen van G.S. Op dit gewijzigde plan, dat ter visie heeft gelegen zijn een 6-tal bezwaren ingediend. Over deze be zwaarschriften heeft het college zich uitvoerig beraden. Het college geeft er de voorkeur aan 't binnenterrein ten noorden van de Schoolstraat in de huidige bestemming te handhaven. In het gebied tussen Schoolstraat en Burg. v. d. Heijdsnstraat waren een aantal bejaardenwoningen en eensge zinswoningen in gesloten bebouwing alsmede enkele autoboxen gepland. Het gemeentebestuur van Drunen is van mening, dat realisering van dit plan niet op korte termijn is te ver wachten. Er zijn immers ten westen van de Kasteellaan en in Vennen Oost - zo schrijft het college in een pre-advies aan de raad - nog in ruime mate bouwterreinen voor aller lei soorten woningen beschikbaar. Er is thans een vergevorderd plan voor de bouw van een aantal bejaardenwo ningen in Braken Oost"Bovendien heeft de Stichting Bejaardenzorg on langs bekend gemaakt, dat bij hei nieuive bejaardentehuis een 40-ial zclfverzorgingseenheden voor bejaar den zullen worden gebouwd. Het col lege is hier door tot de conclusie ge komen, dat de behoefte aan nog een aantal bejaardenwoningen in de Schoolstraat niet meer urgent is. Het is niet uitgesloten - zo schrijft het pré-advies - dat aan dit onbe bouwde gebied in de verdere toe komst behoefte komt voor bepaalde doeleinden. Mocht zich daar de mo gelijkheid voordoen tot aankoop van gronden of opstallen, dan kan dit toch steeds geschieden. Dt houdt in dat langs de straat vrijstaande of dubbele woningen kunnen worden ge bouwd. Het meest oostelijke punt van dit gebied zal worden bestemd tot openbare of bijzondere gebouwen. Hierdoor wordt voor een belangrijk deel aan de bezwaarschriften tege- moet gekomen. Voor het jaar 1969 is aan Drunen een contingent van 26 woningwetwo ningen toegewezen. Men wil dit con tingent besteden door de bouw van 18 bejaardenwoningen en 17 eenge zinswoningen. Er zullen in totaal 35 woningen gebouwd worden. Dit is mogelijk omdat voor elke normale woningwetwoning 2 bejaardenwonin gen mogen worden gebouwd. Het is de bedoeling dat de 'Stichting Wo ningbouw Drunen voor de bouw en exploitatie zorg zal dragen. Ook zal de raad een aantal straatnamen moe ten vaststellen. In het plan Vennen- Oost zijn straten bedacht met de na men van staatslieden, zeehelden en zeevaarders en componisten.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 21