waalwijkse en LanqstRAAtse coiiR&nt f I BEWONERS KRIJGEN GEEN NAVORDERING NIEUWE TARIEVEN GOEDGEKEURD in 3e nota wordt omschakeling op individuele verwarming bezien I Enquête ij I Aan voorlichting ontbroken Onderzoek Huren Pompgemaal Navordering Behandeling nota Oeen navordering Wei nieuwe tarieven In de Ver. Staten wordt volgend jaar de beeldtelefoon al ingevoerd Fa. Schuurmans 1 m MAANDAG 31 MAART 1969 92e JAARGANG No. 26 De fcho vari het Zuióen Uitgever Wsalwiiksche Stoomdrukkerij lofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Wijkverwarming in plan Laageinde uitvoerig door raad besproken (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De bewoners van de 230 huurwoningen en die van ie 50 particuliere woningen in het plc.n Laageinde krijgen géén navorde ring over het voorbije stookseizoen. Dit was het resultaat van een uit gebreide discussie die de gemeenteraadsleden donderdagavond hielden naar aanleiding van de 2e nota inzake de wijkverwarming in dit plan. Zoals bekend ontstond vorig jaar nogal wat deining na een gemeentelijk schrijven waarin de bewoners een fikse verhoging van de tarieven warmte- ievering werd voorgeschoteld en er bovendien sprake was dat men nog een naberekening zou krijgen. In oktober wist de gemeenteraad het col lege van B. en W. te bewegen deze maatregelen ongedaan te maken en de zaak opnieuw aan de orde te stellen als er een nieuwe nota over de wijkverwarming zou worden uitgebracht. Deze 2e nota inzake de wijk verwarming is donderdag uitvoerig doorgestoken. Aan het einde van de 3,5 uur durende discussie behandelde burgemeester J. Teijssen verschil lende onderdelen van de nota afzonderlijk. De heer Meijs - fraktievoor- zitter van de Katholieke Unie - bracht het voorstel van de navordering in stemming. De navordering van f 60, - was gebaseerd op een reële stijging van de olieprijs. Met grote meerderheid van stemmen verwierp de raad echter dit voorstel, zodat de bewoners geien rekening meer ge presenteerd krijgen. Wel ging men akkoord met de verhoging van de tarieven, die nu gebracht zijn op f 47,15 per maand voor de huurders van de woningwetwoningen en 43,15 voor de particuliere woningen. Getracht wordt nu het totale tekort van 66.240,94 waarvan dus niets verhaald wordt) alsmede de aanloopkosten budgettair te dekken. B. en W. deelden de raad verder mee dat zo spoedig mogelijk een derde nota zal worden aangeboden. In deze nota worden dan de mogelijkheden opge nomen tot overschakeling op individuele verwarming. De kwestie wijkverwarming houdt de bewoners van de betrokken 280 woningen nu al maanden bezig. Na het uitkomen van de nota, vorige week, en het rapport van het technisch bureau Deerns dat een onder zoek heeft ingesteld naar de toestand van de centrale verwarmings installatie, is er ook door de bewoners weer druk beraadslaagd. Don derdagavond woonden veel bewoners de met spanning tegemoet ge ziene vergadering bij. Men was benieuwd hoe de raadsleden de zaak zouden behandelen, liever gezegd „hun" zaak zouden behandelen. De raad ging diep op de zaak in, maar bleef de affaire zakelijk bezien. Dat resulteerde dan uiteindelijk in de verwerping van het voorstel tot terugvordering en tot aanvaarding van de nieuwe tarieven. De heer Smits (CDU) ging uit voerig op 't door het Bureau Deerns uitgebrachte rapport in. Hij verge leek de conclusies uit dit rapport met het gestelde in de 2e nota. Zo informeerde hij of de kreditnota, die de 'gemeente had ontvangen, omdat goedkopere afsluitkramen waren gebruikt, doorberekend was bij de bewoners. Hij was van me ning dat het ontbreken van de sig naleringsapparatuur door Brons- werk N.V. had moeten geschieden. De heer Smits vreesde dat in de toekomst van een groot rendements- verlies sprake zou blijven. Daarom wilde hij graag de mogelijkheden tot omschakeling om individuele verwarming nader bezien. „We gaan met deze verhogingen en terugvor dering over de grens van het toe laatbare. Maak er geen prestige kwestie van. Laten we de fouten erkennen", aldus de heer Smits, die het college verzocht de nota terug te nemen tot dat een vergelijkend onderzoek gemaaklt zou (zijnj, be treffende de omschakeling op indi viduele verwarming. „Het is diep treurig dat deze zaak Zo is opgeblazen", was de heer Van Seters (Werknemerslijst) van me ning. Hij ging nog in op de circu laire die de bewoners aan de raads leden hadden gestuurd en waarin gesuggereerd werd een besluit te nemen dat alleen maar in het voor deel van de bewoners zou uitvallen. „Laten we ons gezond verstand ge bruiken. Ik ben altijd opgekomen voor de sociaal zwakkeren, maar als raadslid zijn we gekozen om het algemeen belang te behartigen. We doen wat mogelijk is. Door de cir culaire worden we feitelijk gedwon gen een standpunt in te nemen, wat ik als raadslid niet verantwoorde lijk vind. Het heeft hier trouwens aan goede voorlichting ontbroken bij de bewoners. Men weet niet pre cies waar het om gaat", aldus de heer Van Seters. De heer Van Seters had ook en kele vragen voor het college. Hij wilde graag weten als het nieuwe gemaal er voor zou zorgen dat er Hinder warmteverlies is, de tarie ven ook verlaagd zouden worden. Hij vond het vreemd dat het verlies niet hoger was geschat. „Het was alom bekend dat door de bebouwing een hogere waterstand zou ont staan". Ook informeerde hij naar 't verschil tussen de aardgas- en olie prijs. Aan het slot van zijn betoog verzocht de fraktieleider van de Werknemers het college de f 18.0C'0,- niet op de bewoners te verhalen. Een groot aantal vragen legde ook mej. mr. Van Doorn (Kath. Unie) aan het college van b. en w. voor. "Heeft de kreditnota ook in vloed gehad op de vaststelling van de vaste vergoeding voor de binnen- installatie?" zo informeerde zij. Mej. Van Doorn stelde voor, Bronswerk aansprakelijk te stellen. Benieuwd was zij ook naar de datum waarop het vergelijkend onderzoek van de omschakeling van wijkverwarming op individuele verwarming of van olie op aardgas gereed zou komen. Ook de datum van inwerkingtrede van het gemaal wilde ze weten. Mej. Van Doorn betreurde het dat de wijkverwarming ooit tot stand was gekomen. Zij wilde niet spre ken over een normaal werkende wijkverwarming. Ook haalde ze nog de Motie Meijs die in de verga dering van oktober aan de orde was gesteld aan. Bij het Ministerie van Volkshuisvesting was mej. v. Doorn te weten gekomen dat de huurverhogingen niet doorberekend behoefde te worden, als zou blijken dat de totale kosten (inclusief ver warming) hoger kwamen te liggen. Zij haalde ook nog bedragen aan die in andere gemeenten betaald moeten worden Ook mej. v. Doorn besloot haar betoog met de wens om tot een spoedig overleg met de huiseigenaren te komen. In soortgelijke bewoordingen als voorgaande sprekers drukten zich ook de heren Westerburger en Van Mosselveld (Werknemers) uit. Zij zeiden blij te zijn in '63 tegengestemd te hebben, toen de raad besloot over te gaan tot de aanleg van wijkver warming. Hij wees er op, dat toen reeds verschillende malen er op gewezen was, dat blokverwarming aanmerkelijk goedkoper was. De heer Van Mosselveld vroeg ook in lichtingen omtrent de huren. Het was hem ter ore gekomen dat de burgemeester van een omliggende gemeente de raad enkele weken geleden meegedeeld had, dat er wel licht een huurverlaging zou volgen in plaats van verhoging. Ook infor meerde hij naar de ervaringen in 'complex Laageinde II (Talmastraat) waar met aardgas wordt gestookt. De meeste vragen werden in een uitvoerig en goed gefundeerd be toog door wethouder C. P. van den Hoven beantwoord, sommige onder delen door burgemeester Teijssen en wethouder M van Eijl aange vuld. De vergadering werd niet bij gewoond door wethouder J. van Heeswijk, die reeds enkele weken ziek is. Burgemeester Teijssen zette eerst de situatie van de warmtele- vering aan de particuliere wonin gen uiteen. Hij wees op de algeme ne regelen warmtelevering door de 'gemeenteraad vastgesteld. Over de huurprijs antwoordde de burge meester de heer Van Mosselveld, dat de minister deze huren nog vast moet stellen en dat het bedrag zo wel mee als tegen kan vallen. Dat geldt volgens hem ook voor andere gemeenten. Wethouder M. van Eijl (Gemeentewerken) vertelde de raad dat het nieuwe pompgemaal deze zomer gereed komt en inge- bruik is voor het nieuwe stooksei zoen. Dit gemaal is belangrijk van invloed op de grondwaterstand. Wethouder C. P. van den Hoven (gemeente licht- en waterbedrijven) ging even terug in de geschiedenis. I Hij zette de reden uiteen van het totstand komen van het rapport Deerns en wees er op dat dit rap port door de commissie uitvoerig was besproken. Hij wees de gedach te om Bronswerk aansprakelijk te stellen voor het ontbreken van een signaleringsapparatuur voor de wa terdruk van de hand. Bij de voor studie van het projekt had volgens hem moeten blijken dat de appara tuur niet aanwezig was. Nu kan men daar volgens de wethouder niet meer op terug komen. p5 i I t i~£. I --- 'f. Het gebouw waarin de technische installatie van de wijkverwarming in plan Laageinde staat. In de raadsvergadering werd door enkelen gesuggereerd dat, als omgeschakeld zou worden op individuele ver warming, het gebouw een goede bestemming zou kunnen krijgen. In de 3e nota zal hierover zeker gesproken worden. Hij was verheugd dat de enquete onder de bewoners had uitgewezen dat een stookseizoen van 7 maan den te kort is. Besloten is nu het nieuwe stookseizoen acht maanden te laten duren. De wethouder vond het met de raad treurig dat de lei dingen in het grondwater lagen. Dat moet nu snel verbeterd worden vol gens hem. Over de omschakeling van olie op aardgas of van de wijk verwarming op individuele verwar ming, zei de wethouder dat binnen kort hier in een derde nota uitvoe rig op terug gekomen wordt. Hij voelde dat ook weinig voor 't voor stel van de heer Smits, de nota te rug te nemen. Juist met deze nota is aan een wens voldaan. Hij was verheugd dat alle raadsleden de zaak reëel wilden bezien. Het voorstel van B. en W. om de bewoners een navordering van 60,- op te leggen was niet in de commis sie geweest. Wethouder Van den Ho ven wilde deze vraag graag aan de raadsleden voorleggen. Hij wees er op dat men ook in de Noordstraat 'n hogere prijs moet gaan betalen we gens de verhoging van de olieprijs. „Die zestig gulden berusten zuiver op de verhoging van de olieprijs. Dat is reëel. Als u de bewoners van Laag einde deze verhoging cadeau doet, hebben ook andere bewoners in Waal- ivijk even veel recht om tegen een verhoging te protesteren"aldus wet houder Van den Hoven. De wethouder zegde toe dat de mogelijkheden voor omschakeling op individuele verwarming ter dege 'be studeerd zouden worden. De installa tie is dan wellicht, zo suggegeerde de heer Van Mosselveld, nog bruikbaar voor de te bouwen flats aan het Bloemenoordplein. Het verbruik in 't complex Laageinde II had, zo zei de wethouder, bewezen dat de voorlopi ge bedragen die hier vastgesteld zijn, volkomen reëel zijn. Na dit uitvoe rige antwoord van de heer Van den Hoven, die bijna een uur aan het woord was, schorste burgemeester Teijssen de vergadering 20 minuten. Na de hervatting werd van enkele zijden aan de Motie Meijs herinnert, die in de vergadering van oktober aan de orde was gesteld. De beer Van Noye informeerde nog of er wel een bestek was geweest. De heer Smits zei tegen een willekeurige wijziging van de prijzen te zijn. Hij kon zich al leen verenigen met 'n verhoging als die berustte op zuivere kostenstijging wegens verhoging olieprijs of sociale lasten personeel. Over het bestek deelde de wethouder nog mee dat er geen bestek maar wel een technische omschrijving van het werk was ge weest. Met 'n eenvoudige berekening deed wethouder Van den Hoven uit de doeken hoe hij aan de terugvordering van 60, - per woning was geko men .Dit bedrag berustte, zoals 'hij aantoonde, zuiver op de verhoging van 3,4 cent van de olieprijs. Een re- ele verhoging, zoals hij stelde. Daar- ,mee was ook de heer Smits het eens. Om een einde aan de lange discussie te maken stelde burgemeester Teijs sen voor de nota puntsgewijze te be handelen. Allereerst kwam aan de or de het voorstel 31.600,-, de to tale kosten van technische voorzienin gen, in een krediet beschikbaar te stellen. Van dit bedrag, zo stelde hij, wordt geen gebfuik gemaakt voor de derde nota die door de raad is behan deld. Mocht uit dit rapport blijken, 'dat omschakeling om individuele ver warming beter is, dan wordt het kre diet uiteraard niet gebruikt. Vervolgens stelde de burgemeester de navordering van 60, - aan de orde. De heer Meijs vroeg stemming op dit punt. Met grote meerderheid werd het voorstel verworpen. Voor stemden alleen de heren Smits, Derck- sen en de beide wethouders Van den Hoven en Van Eijl. De verwerping betekent dat de bewoners geen na vordering meer krijgen. Het hield te vens in dat het totale bedrag van het tekort 66.000, - alsmede de aan loopverliezen uit andere middelen ge dekt zullen moeten worden. Het voorstel tot vaststelling van de nieu we tarieven (f 47,15 huurwoningen en 43,15 koopwoningen) werd zon der stemming door de raad aanvaard. Alleen de heer Smits wenste aanteke ning tegen te zijn. Wethouder Van den Hoven verzekerde de raad dat met toepassing van deze nieuwe ta rieven de nodige soepelheid betracht zal worden. Met de aanvaarding van dit laatste voorstel kwam er een ein de aan de behandeling van de 2e no ta wijkverwarming Zoals gebruikelijk loopt, wat de technische ontwikkeling in de wereld betreft, Amerika dikwijls vooraan. Wat daar op technisch gebied volko men normaal is, is iets dat wij pas in de komende jaren kunnen ver wachten. Zo zien we op telefoonge- bied bijvoorbeeld, dat in de V.S. de bekende draaischijf, die we hier al len nog hebben, vervangen is door een drukknopsysteem, dat veel beter blijkt te voldoen. Dat is dus iets dat we binnenkort ook in Nederland kun nen verwachten. Iets verder weg in de toekomst is echter de „beeldtelefoon", die in een aantal grote steden in de V.S. vol gend jaar wordt ingevoerd. Dan zal in die bewuste plaatsen elke particu lier of bedrijf beeldtelefoon kunnen krijgen. Natuurlijk beeft zo'n tele foon alleen zin, als ook de andere partij er over beschikt, want anders heeft men nog geen visueel contact. Men heeft een en ander echter zo uit gewerkt, dat via deze beeldtelefoon ook allerlei andere dingen als beeld kunnen worden overgebracht, zoals foto's, diagrammen, cijfers, kortom allerlei geschreven en gedrukte za ken. Dat zou wel eens kunnen bete kenen, dat een dergelijke communica tie juist voor bedrijven e.d. van groot nut zou kunnen zijn. Op den duur volgen de particulieren dan ook wel. De Bell Telephone Company deelde mede, dat het aanleggen van zo'n beeldtelefoon bij de liefhebber een bedrag van niet minder dan 200 dol lar zal kosten. Een fiks bedrag, ook voor Amerikaanse maatstaven, maar toch niet zo hoog, of velen zullen er graag gebruik van maken. Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160 -2929 In het winterverblijf van het voor malige Circus Strassburger is de be kende 61-jarige dompteur en dieren verzorger Erik Meissner door een tij ger gegrepen en ernstig gewond naar 't RK ziekenhuis te Hilversum over gebracht. Dit is de tweede maal dat in het winterverblijf een ernstig on geval op deze wijze plaatsvindt. Het noordoosten van Ethiopië is zaterdag getroffen door een serie zware aardschokken, die zeker aan 23 mensen het leven heeft gekost. Meer dan 150 mensen werden ge wond en 3.000 raakten dakloos. Het zwaartst getroffen is de stad Serdo, 250 km. ten zuiden van de Rode Zee-havenstad Assab.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5