wAAlwijkse en lanqstRAAtse couRant lit Dr. E. Kortmann opent vrijdag 25 april raadhuis in Kaatsheuvel Begroting Waalwijk sluitend zonder haven-lasten van ruim 1 miljoen 5 I VELEN SCHRIKKEN VOOR STRAKKE PRIJSVOORSCHRIFTEN TERUG Tering en nering In de knel UITGEBREID FEESTPROGRAMMA MET TAL VAN HOOGTEPUNTEN AANTAL BELASTING VERHOGINGEN VOORGESTELD i i Eisen matigen, opdat ander ook kan blijven leven De prijs van de arbeid De geldwaarde Ons mestvarken Politiek Fa. Schuurmans Zaterdag historische optocht Zondag groot gildefeest Laatste dag van Zelfs nog post „onvoorzien f 83.628,- Geen investerings- planning Belasting verhogingen Personele belasting Ui 1 DINSDAG 8 APRIL 1969 92e JAARGANG No. 28 v^n Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) 4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Economische aspecten lonen en prijzen worden vaak eenzijdig belicht (door onze belastingmedewerker) Hoeveel er de laatste maanden ook al is geschreven over de loon- en prijs- spiraal, waarin onze economie verzeild dreigt te raken, toch bereiken ons nog herhaaldelijk vragen hierover waaruit blijkt dat de werkelijke bete kenis - en het werkelijke gevaar - van de ontwikkeling die aan de gang is, in de hitte van de strijd niet goed uit de verf is gekomen. In de politieke strijd, die over lonen en prijzen aan de gang is, worden de economische aspecten van het probleem meestal maar zeer eenzijdig belicht, worden be langrijke punten overgeslagen en kleinigheden opgeblazen, en ontstaat een tendentieus vertekend beeld. Niettemin blijft gelden, dat een onvolledige waarheid in feite een onwaarheid is en dat men niet straffeloos de helft - andermans helft - van het probleem maar kan overslaan. Wanneer we met z'n allen in één bootje zitten - en dat doen we - dan is het niet voldoende, dat ons deel van de boot niet lekt; cds het andere einde zinkt gaan we mee. Het is nodig, dat een ieder zich wat matigt in zijn eisen, opdat een ander ook kan blijven leven. Daar over is iedereen het eens. De moei lijkheid is, dat velen van mening zijn dat van henzelf teveel matiging wordt gevraagd en dat een ander te gulzig is. Het gevolg is dat het politieke toneel te vergelijken is met een troep kinderen, die appels aan het verdelen zijn, waarbij ieder kind probeert het ander zover te krijgen dat het uit netheid de klein ste neemt. Dat is dan één vorm van de opvoedkundige waarde van het sociaal contact;; dat is aan de vol wassenen nog duidelijk te znen. Juist als bij lekker eten kan nie mand precies aangeven tot waar het nog matig is en waar de onmatig heid begint. Maar er zijn enkele grote lijnen aan te geven die in ieder geval niet mogen worden ver onachtzaamd. Het belangrijkste punt is nog al tijd dat men achteruitgaat als men meer opmaakt dan men verdient. Ook nationaal gezien geldt dat ten volle. Aangezien de grote massa lo nen voor bijna 100 pet. pleegt te worden opgeconsumeerd, leidt een loonsverhoging direct tot een gro tere vertering. Dat kan bezwaarlijk zijn, want alles wat geproduceerd of op een andere wijze verdiend wordt is niet zonder meer verteer baar inkomen. Een aanzienlijk deel daarvan is nodig om de verbruikte bedrijfsmiddelen te vervangen, om bestaande te moderniseren, voor we gen en waterwerken, zelfs voor 'n gewapende macht; allemaal dingen die nodig zijn om te waarborgen dat we als natie de volgende week of volgend jaar ook nog in staat zul len zijn een boterham te verdienen. Hier kijkt direct de politiek al om de hoek: wie zegt dat een gewa pende macht niet nodig is, houdt meer verteerbaar inkomen over. Belangrijker is de tegenstelling die ontstaat tussen de eigenaren vki die bedrijfsmiddelen, de onder nemers, en degenen die graag een hoge prijs voor hun arbeid ontvan gen. De ondernemers, die graag 'n beetje winst overhouden, betogen dat de verteringen, dus de lonen, aiet te veel moeten stijgen, omdat anders de investeringen, nodig om de toekomst van ons nationaal pro. duktie-apparaat te verzekeren, in de knel. Bovendien zijn de lasten van de kleine ondernemers zo zwaar, dat zij geen hogere lonen kunnen uit betalen als er geen verhoogde in komsten (dus hogere prijzen voor hun produkten) tegenover staan. De felle voorstanders van de prijs- beheersing die het prijspeil terug zouden willen brengen tot dat van eind 1968, zijn opvallend stil over de lonen in dat verband. Zouden zij niet weten dat het loon ook een prijs is? Voor de ondernemers is het loon het belangrijkste deel van zijn kostprijs. Want ook de prijs van z'n grondstoffen en bedrijfsmiddelen bestaat indirect grotendeels uit loon. Wat voor een autofabriek de prijs van het staal is, bestaat voor de hoogovens voor een belangrijk deel uit loon en ijzererts. Maar wat voor de hoogovens de prijs van dat erts is, is voor de leverancier daarvan weer voor een deel loon. Voor een ander deel vracht, wat voor de transporteur weer gedeeltelijk loon is. Enzovoort, totdat bijna alles loon. is. Het is dus ook te gulzig, en niet helemaal eerlijk, om alleen over prijsbevriezing te praten, zonder daarin de lonen te betrekken. - 'y# s ■- vr -v' Men zou kunnen denken dat het niets zou uitmaken als lonen en prijzen gelijkelijk zouden stijgen. Dat is echter niet juist, want het is niet mogelijk alle schulden en vor deringen, pensioenen en lijfrenten telkens met hetzelfde percentage te verhogen. Het is niet te berekenen en gewoonweg onuitvoerbaar. Toch zit er in de jaarlijkse stijging van lonen en prijzen een element dat op deze wijze de geldontwaarding ver oorzaakt. Het is het wederzijdse trekken van de belangengroepen, dat dit verschijnsel veroorzaakt, dat tot gevolg heeft dat wie schulden heeft deze in slechtere guldens, en dus maar gedeeltelijk, terugbetaalt. En dat wie spaargeld heeft, daar voor altijd minder kan kopen dan wat hij zich destijds heeft ontzegd, om te kunnen sparen. Ook in het buitenland is dat zo, soms minder sterk, soms nog ster ker. Wanneer nu bij ons de prijzen en de lonen het sterkst zouden stij gen zou dat meebrengen dat wij aan het buitenland niet meer zou den kunnen verkopen, want de wis selkoersen kunnen niet zomaar ver laagd worden. Onze gulden zou te duur worden voor een buitenlander gezien wat hij er voor zou kunnen kopen. Wij zouden aan klanten en inkomen verliezen. Ook het omgekeerde is gevaar lijk, want dan koopt het buiten land niet alleen onze produkten goedkoop, maar ook onze landerijen huizen, fabrieken, aandelen en an dere bezittingen. Wanneer we onze welvaartsstaat nu vergelijken met een mestvarken, dan zal het duide lijk zijn, dat het beest alleen goed groeit indien we het goed verzor gen. Als het losloopt, waar het zelf wil, wordt het niet alleen niet vet, 'maar het zou zeer wel kunnen ver ongelukken. Het moet goed be stuurd worden, door ons allen te zamen, als het zal lopen waar wij willen. Het lijkt er echter in de praktijk vaak op, dat wij allen naar verschillende kanten trekken, zodat onze krachten elkaar opheffen en ons verlaten en ons varken toch loopt waar het zelf wil. Gezien het bovenstaande zou er wat voor te zeggen zijn (en velen zeggen dat ook) om ons varken met strenge loon- en prijs voor schriften te besturen. Doch dat heeft ook weer bezwaren. De mo nopolievorming die door de pu- bliekr echtelij ke bedrij f sorganisatie is ontstaan, keert zich nu juist te gen degenen die. er destijds het hardst om hebben geroepen en nu zien dat de verticale prijsbindingen hun deel van de nationale koek kleiner maken; ten gunste van vele ondernemers die destijds niet wil den. Nog meer geregel zou nog meër verstarren. Het is daarom dat velen voor die strakke prijsvoor- schriften terugschrikken. Maximum prijzen zijn al vaker gebleken te vens als minimumprijzen te wer ken. En wij voelen immers toch niet zo voor overheidsbemoeiing! En er is nog een groot bezwaar. In de landen waar alles perfect ge regeld is, blijkt in de praktijk dat 'er zoveel eenheid van denken en handelen moet worden voorgeschre ven, dat niet meer toegestaan kan worden dat andersdenkenden hard op zeggen wat zij denken. Zij zou den de massa in de war kunnen brengen en hoe ingewikkelder het uurwerkje is, hoe meer schade doet al een klein zandkorreltje. Het zou bovendien niet stroken met de aard van ons volk als we niet zelf de re gering mochten uitkiezen, die we voor ongeschikt willen uitschelden. Maar we raken in de politiek, en dus stoppen we voordat we fijn ru zie krijgen, omdat we mogen zeg gen wat we denken. (van onze verslaggever) KAATSHEUVEL Rond de officiële opening van het nieuwe Raad huis van de gemeente Loon op Zand, is een uitgebreid feestprogram ma samengesteld dat zes dagen omvat. Het feestcomité, onder leiding van de heer W. Pepping, heeft het programma zo samengesteld, dat de festiviteiten zich zowel in Loon op Zand als in Kaatsheuvel afspe len. Om het vervoer tussen Loon op Zand, De Moer en Kaatsheuvel gemakkelijk te maken, is een B.B.A.-pendeldienst ingelegd, waarvan iedereen tegen een tarief van slechts 10 cent per rit gebruik kan ma ken. Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160 -2929 Het officiële programma omvat tal van hoogtepunten. In de week van de opening komen we uitvoe rig op dit programma terug. Nu willen we de belangrijkste evene menten noemen. Het raadhuis wordt vrijdag 25 april geopend door dr. C. Kortmann, Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant. Dat ge beurt na afloop van een buitenge wone raadsvergadering, die 's mid dags om 16.00 uur wordt gehouden. Na afloop zullen dan de geschen ken van raad en burgerij worden aangeboden. Zoals bekend, geeft de bevolking een fontein, bestemd voor het Raadhuisplein. (van onze verslaggever) WAALWIJK Het college van B. en W. van Waal wijk is er in geslaagd dit jaar een gedeeltelijk slui tende begroting aan te bieden, waarin zelfs een post onvoorzien van 83.628,is opgenomen. Op de be groting is niet opgenomen een tekort van 1.058.000,- dat geheel betrekking heeft op de kapitaalslasten van de haven. Het college is van mening dat de uitgaven met betrekking tot de haven, niet uit de gewone mid delen kunnen en behoren te worden bestreden. Het tekort van de haven is dan ook gerangschikt onder inkomsten als „aanvullende uitkering uit het gemeen tefonds". Het college stelt als het mogelijk in 't werk om deze uitkering te verkrijgen. In de aanbiedings nota schrijven B. en W. verder, dat er ernstig naar gestreefd wordt om door een doeltreffende kosten beheersing de uitgaven voor de nieuwe dienst binnen het kader van het ramingscijfer te houden. De raad wordt verder voorgesteld over te gaan tot verhoging van de tarieven straatbelasting, reinigingsrechten en verhoging opcenten personele belasting. De begroting zal worden behandeld op donderdag 1 en woensdag 7 mei. Op die dagen worden, zoals gebruikelijk, ook de algemene beschouwingen gehouden. Hoogtepunt van de zaterdag is natuurlijk de historische optocht, die door Kaatsheuvel trekt. Een groot aantal muziek- en showkorp sen luisteren de stoet op. De jeugd kan zaterdagavond in de feesttent terecht, waar dan twee bekende beat-orkesten optreden, namelijk Set Mony en The Free. De belangrijkste evenementen op zondag 27 april spelen zich af in Loon op Zand. Dan is daar 'n groot gildefeest, terwijl de historische op tocht door dat deel van de gemeen te trekt. Het gildefeest waaraan een gilde-optocht vooraf gaat speelt zich af op het feestterrein aan de Klokkenlaan. In Kaatsheu vel zijn er op de Efteling-terreinen sportwedstrijden, 's Avonds is er in de feesttent in Kaatsheuvel 'n show- program met o.a. Imca Marina en het Cocktail Trio. 's Maandags is 't feest voor de bejaarden, dinsdags voor de leerlingen van alle lagere scholen. Dinsdagavond treedt in 't Cultureel Centrum van Loon op Zand Boudewijn de Groot op. De budgettaire problemen waar voor de gemeente Waalwijk zich reeds tal van jaren gesteld ziet, spitsen zich* toe op het punt van de problematiek rond de rentabiliteit van het havenproject. Immers, na abstrahering van de voor dit pro ject in de voorliggende begroting gecalculeerde kapitaalslasten ad 1.058.000,levert de gewone dienst een beperkt overschot op van ƒ83.000,—. Voor de dekking van de aan de haven verbonden kapitaalslasten, welke de draagkracht van de ge meente ver te boven gaan, is het noodzakelijk om evenals in voor gaande jaren een beroep te doen op de toepassing van het bepaalde in art. 12 van de Financiële Verhou dingswet 1960. Tot nu toe is door de minister van binnenlandse zaken geen be slissing genomen op de door de raad ingediende verzoeken om toeken ning van de hier bedoelde uitkerin gen over voorgaande jaren. Uit ambtsberichten is het college ge bleken, dat niet mag worden ver wacht dat voor de aan 1968 vooraf gaande jaren uitkeringen aan onze gemeente zullen worden verleend. De eventuele uitkering over het dienstjaar 1968 is in onderzoek. Gelet op de minder gunstige bud gettaire positie, alsmede op de fi nancieringsmoeilijkheden die de ge meente ondervindt tengevolge van de conjuncturele overspanning en de krapte op de kapitaalmarkt, heeft het voorts op dit moment, volgens het college, weinig zin om een in vesteringsplanning op langere ter mijn op te zetten. De onzekerheid op het gebied van de dekkingsmo gelijkheid van de onrendabele uit gaven op langere termijn, zowel als de liquiditeitsmoeilijkheden, ge paard gaande met het begrotingste kort van onze gemeente, die voor lopig niet tot het verleden behoren, maken een dergelijke investerings planning, althans op dit moment, volkomen illusoir. Ten aanzien van de gemeentelij ke belastingen en heffingen, heb ben B. en W. in de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting 1968 ge steld, dat na de in 1967 toegepaste tariefsverhogingen geen aanleiding bestond om opnieuw belastingver zwaringen toe te passen. Het col lege maakte toen echter het voor behoud, dat men zich over het in genomen standpunt opnieuw zou beraden indien door de ministers van binnenlandse zaken en van fi nanciën hogere eisen zouden wor den gesteld aan het gemeentelijk belastinggebied. Dit in het kader van het eventueel toekennen van 'n aanvullende uitkering uit het ge meentefonds. Gedeputeerde Staten hebben de nieuwe minimumnormen, waaraan het gemeentelijk belastinggebied moet voldoen, ter kennis gebracht. Deze normen liggen, voor wat be treft de straatbelasting, de reini gingsrechten en de opcenten op de personele belasting 10% hoger dan de huidige in Waalwijk geheven ta rieven. Dit betekent, dat, wil de ge meente voor een aanvullende uit kering in aanmerking komen noodzakelijk voor de havenkosten - de belastingen met minstens 10% moeten worden verhoogd. De percentages voor de straatbe- lasting momenteel 20 en 10 voor de belastbare opbrengsten van resp. de gebouwde en ongebouwde eigen dommen zullen moeten worden opgevoerd tot resp. 22 en 11. Hier door wordt een hoger inkomen van 25.200,verwacht. De minimum norm die door de Minister wordt ge hanteerd ten aanzien van de heffing van reinigingsrechten bedraagt 26.50 per emmer per jaar bij het tweemaal per week ophalen. Mo menteel wordt in Waalwijk 'n hef fing van 24,per emmer per jaar toegepast. De verhoging komt neer op a. ver hoging recht voor gebruik vuilnis emmers. Deze huur wordt gebracht van 0,25 op 0,30 per maand per emmer; b. het recht voor het op halen van vuilnis wordt per kalen dermaand per emmer 1,95 voor de eerste drie emmers (was 1,75) en De laatste dag van de feestelijk heden is woensdag 30 april, Konin ginnedag. De jeugd brengt 's mor gens een aubade voor het gemeen tehuis. De middag staat in het teken van de sport. Op het sportpak De Ef teling wordt de voetbalwedstrijd Loon op Zand—Waalwijk gespeeld. De spelers komen uit elftallen van DESK, Uno Animo en Berndijk (Loon op Zand) en RKC, RWB, WSC en Baardwijk (Waalwijk). Op die dag zijn er verder enkele ral ly's voor de oudere jeugd. Een groots vuurwerk om 21.00 uur op het Pres. Kennedyplein in Kaats heuvel vormt zowat het besluit van de feestweek. Een Oranjebal wordt opgeluisterd door The Ebonnies en Connection. Gedurende dë gehele feestweek is er verder kermis in Kaatsheuvel en een brandweer-tentoonstelling. Dit met zorg vastgestelde programma zal zeker heel wat bezoekers trek ken, zowel uit eigen gemeente als daarbuiten. De historische optocht, het gildefeest, de voetbalwedstrijd Loon op ZandWaalwijk, het vuur werk en de Beat-feesten kunnen grootse hoogtepunten worden ge noemd. 2,70 voor elke volgende emmer (was ƒ2,45). Het betreft dus slechts een geringe verhoging, wat een meeropbrengst van 18.040,be tekent. In Waalwijk wil men nu ook bij de personele belasting van de op- centenheffing volgens oplopende schaal af. B. en W. stellen de raad voor, over te gaan tot één uniform aantal opcenten van 220, hetgeen in praktijk de aanslagregeling ver eenvoudigd. De meeropbrengst 10 procent) is ƒ8780,De belasting verhogingen brengen in totaal dus 52.020,op. Overigens is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in behandeling tot wijziging van de gemeentelijke- en provinciale belas tingen.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1