wAAlwijkse en Unqstcaatse couRAnt JEUGDIGE waalwijker bouwde in VIER JAAR UNIEKE VERZAMELING OP Huub Mombers gegrepen door de romantiek van antiek Viermogend- heden conferentie zonder toekomst ËËSEr&i* 1 ipiiWMi ■slSSiS OPEN OOG Reconstruktie kruispunt Kruis- straat-Langstraatweg gereed bouwman brillen van c~ïflierlö i BELANGRIJKE VERKEERSVERBETERING VOOR DE LANGSTRAAT Toekomst Gids I zak >4 Wrte „Antiek brengt rust in huis" Stoof uit 1800 m Praktijk-ervaring Fa. Schuurmans Huisje xclu-óieve c^-lerénkledinc) WAALWIJK Verzameling co i DONDERDAGAVOND 10 APRIL 1969 92e JAARGANG No. 29 I De tcho van het Zui6en Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Na een langdurig overleg tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie is het dan toch gekomen tot een viermogendheden-conferentie, waar bij gezocht zal worden naar een mo gelijke oplossing van het probleem in het Midden-Oosten. De vertegen woordigers van de grote vier zullen volgens deskundigen vele malen bij elkaar komen en het blijft de vraag of er werkelijk tenslotte iets creatiefs uit deze besprekingen te voorschijn zal komen,, want men is hang, met een voorstel te komen, waarvan men al thans op het ogenblik al weet, dat het door geen der partijen zal worden aanvaard. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat men als buitenstaander geen idee heeft, hoe diep de haat en de tegenstellingen tussen Israëli's en Arabieren is gegloeid. Hier wordt gestreden op leven en dood, op basis van zijn of niet zijn en hier valt vrij wel niet te praten. Na afloop var» de juni-oorlog stel de de Israëlische regering zich op het standpunt, dat de direct bij het con flict betrokken landen onderhande lingen zouden moeten voeren. Zij eis ten als tegenprestatie voor de oni- ruiming der bezette gebieden een vre desverdrag met een erkenning van de staat Israël door de Arabische landen. Nasser stelt echter ontruiming der bezette gebieden als voorwaarden voor onderhandelingen, bovendien aanvaardt hij wel een wapenstilstand, maar geen vrede! Beide standpunten kunnen verde digd worden. Israël beroept zich cp zijn erkenning als staat. Door zich bier niet bij aan te sluiten maken Ie Arabische staten zich schuldig aan agressie. De Arabieren achten de ves tiging van de staat Israël op een ge bied dat de joden niet toebehoorde en de verjaging van de Arabische be volking, op zichzelf al agressie-. De drie oorlogen van 1948, 1916 en 1967, losten de pröblemeri niet op. Israël won alleen de veldslagen m aar "iet de oorlog. Omringd door vijan den, heeft het tot tweemaal toe met groot succes de oorlog gevoerd, want de bezetting van West-Jordanië, Je ruzalem en de Sinai, vormen een ver der obstakel op weg naar een over eenkomst. De palestijnse verzetsbe wegingen maken het beide staten tenslotte nog moeilijker om conces sies te doen. Wanneer Israël en de Arabische landen aan zichzelf wor den overgelaten, is er geen enkele kans op een overeenkomst. Israël zou wel willen meewerken, maar de Ara bische landen kennen geen compro- mis. Zij zijn slechts uit op de totale vernietiging van Israël. De Israëliërs zijn er zich van bewust. De resolutie van de Veiligheids raad van november 1967, blijft gel dig, maar geen der partijen in het conflict onderschrijft haar volledig, omdat zij geen oplossing biedt voor bet probleem. Zullen de grote vier een overeen komst bereiken, die duidelijk en au thentiek genoeg is om haar „op te leggen" met behulp van morele pres- (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Als wé stellen, dat er in Nederland een antiek-rage heerst, dan overdrijven we ibeinig. Steeds meer mensen gaan hun huis verrijken met an tiek. De toenemende belangstelling daarvoor is er ook de oorzaak van, dat het aantal antiquairs toeneemt. Ook in de Langstraat zijn er verschillende te vinden. In Waalwijk spraken we met een jeugdige antiekverzame laar Huub Mombers (19), die een vaste plaats op de antiekmarkt tracht te veroveren. Huub Mombers heeft al een aardige verzameling op weten te bouwen. Wat echter nog belangrijker is, hij tracht zich geheel meester te maken van het nieuwe vak antiquair. Alle literatuur die maar betrekking heeft opantiek wordt door hem als het ware verslonden. Daarnaast is hij een regel matige bezoeker van oude kastelen, musea en derge lijke om zich zo verder te verdiepen in de voorwerpen uit het verre verleden". W.'/Jxi Op de foto links het door Huub Mombers gebouwde huisje. Rechts: De jeugdige Waalwijker temidden van een deel van zijn verzameling. Huub Mombers pakt de zaken grondig aan. Hij wil geen eendaags- vlieg zijn, die het antiek als tussen- halte aandoet. Neen, de jeugdige Waalwijker hoopt op een grote car rière in antiek. Dat wordt trouwens iedereen duidelijk, die met Huub Mombers praat. ,,Bij al die voorwer pen uit vroegere tijden vind je rust. Ik vind het heerlijk om in een kamer, ivaar veel antiek is ondergebracht, te liggen mijmeren. Liefst voor een open haard, met op de achtergrond zachte muziek. Heerlijk romantisch", hiermee verklapt Huub Mombers al wat later voor de dag komt: hij is gegrepen door de romantiek. Dat romantisch mijmeren kan hij in „eigen" vertrekken doen. Niet al leen zijn in stijl ingerichte zolderka mer leent er zich voor. Huub bouwde ook in de tuin een miniatuur huisje, waar hij een middeleeuwse sfeer wil kweken. Zijn verzameling antiek is ondergebracht op de zolderverdieping van de lederfabriek van zijn vader. In deze vertrekken wérkt Huub Mom bers aan de opbouw van zijn collectie. Zittend op een kleine 'bidstoel uit een kapel, die betere tijden heeft ge kend, vertelt Huub Mombers over zijn hobby, waar hij een beroep van wil maken. Die hobby pakte hem vier eisie of desnoods met militaire mid delen? De Vier denken aan de mogelijk heid van een erkenning van het be staan en het recht tot bestaan van de staat Israël door de Arabische landen waar tegenover dan een terugtrekken van de Israëli's uit de bezette gebie den zou moeten staan. Ook zouden de grote vier Israël dan zijn grenzen kunnen garanderen. Maar dat alles betékent in wezen niets. Israël weet, dat die garantie der grote vier geen echte garantie is. En de bezette gebieden zouden dan teruggegeven moeten worden, zonder een echt vredesverdrag, want daar stemmen de Arabische landen niet in toe. En wel, omdat zij geen vrede met Israël wensen. jaar geleden toen hij bij wat afval 'n oude stoof aantrof. Hij vond het jammer dat die stoof spoedig op de vuilnisbelt zou belanden. Na infor matie bleek hem dat de stoof uit 1800 dateerde. Die periode van ruim 160 jaar zette Huub Mombers aan het denken. Hij ging boeken kopen, die betrekking hadden op al dat fraais. De geschiedenis boeide hem zo zeer, dat hij lid werd van de Neder landse Jeugd Bond ten behoeve van de geschiedenis. Een organisatie die onder haar leden jongeren van 13 tot 23 jaar telt. Met deze vereniging trekt Huub Mombers er enkele keren per jaar op uit om zich in de natuur in de historie van een bepaalde streek te verdiepten. Het streven van Huub Mombers is er op gericht om ook in de Langstraat een afdeling van deze NJGB te krijgen. In deze streek zul len ongetwijfeld veel jongeren zijn die zich ook voor een brokje historie in teresseren. Trouwens Huub zou het ook heerlijk vinden met andere jon gens of meisjes te kunnen praten over antiek. Huub Mombers was oorspronkelijk van plan zich in te zetten voor de ontwikkelingshulp, daarvoor volgde hij de tuinbouwschool. Eenmaal ge slaagd ging zijn interesse toch meer uit naar kunst en antiek. Hij over woog de Kunstacademie in Tilburg te gaan volgen maar oordeelde het na breed beraad juister om zich in de praktijk te bekwamen. De antiquair van Vught uit Esch (bij Oisterwijk( die als binnenhuis-architect en res taurateur van antiquiteiten grote naam heeft nam Huub Mombers in dienst. Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160-2929 Hier leert de jeugdige antiek-ver zamelaar iets van houtbewerking 'en het opknappen van historische voor werpen, „Als ik dit onderdeel, het herstellen van antiquiteiten, goed on der de knie heb ga ik ervaring opdoen in een kunstzaak, zowel in Nederland als in het buitenland. Wat dat betreft zijn de Zuideuropese landen ideaal. Als ik me dan voldoende in het vak heb bekwaamd hoop ik met 'n eigen zaak te beginnen waarin dan naast de verkoop ook de reparatie ter hand wordt genomen", vertelt Huub Mom bers. Vol trots nam hij ons mee naar de tuin van huize Mombers waar achter in een pitoresk op een pannekoek huisje gelijkend gebouwtje staat. Huub Mombers wilde in dit minia tuur-woninkje een deel van zijn ver zameling antiquiteiten onderbrengen. Het huisje, dat hij tijdens de vakantie '67 in twee maanden bouwde heeft 'n oppervlakte van 8 m2, daarvan is een vierde deel bestemd voor de open haard, die voor 'n uitstekende warm te zorgt. De haard is gebouwd van IJssel-steentjes. Op de vloer liggen bóeren-plavuizen waarin dan een te- JAN DE STOKER Wat je nooit verwacht zou hebben, is deze week gebeurd. Goedbloed en Rustige stonden als twee kemphanen tegenover elkaar. Het was echt „van dik hout zaagt men planken". Er waren ook planken aan te pas gekomen, En verder: hamers, een ijzerzaag en duidelijke ver klaringen, zoals: ik zal jouw vrouw een lijk laten zien, ik sla je de hersens in. Rechtuyt, de chef, had de zaak ku'nnen kalmeren. Hij zag liever geen lijken onder vrouwenogen en hij had een persoon lijke afkeer van braakliggende hersenen. Hij bewoog hen ijzerzagen en planken voor meer aangepaste doeleinden te gebruiken. En het was gelukt. Daarmee was de zaak afgedaan. Rechtuyt kon er niets van begrijpen. Zoiets had hij nog nooit meegemaakt, en zeker niet van Goedbloed en Rustige. Dat waren prompte lui, waar je altijd op aan kon. Het had de laatste tijd wel eens meer gerommeld in de ploeg. Niet zo fel als deze keer. Het was allemaal begonnen sinds Jan de Stoker in de groep was gekomen. Toch had Rechtuyt niet zoveel op de Stoker aan te merken. Hij luisterde altijd vol aandacht naar de instrukties en hij had nooit geen commentaar. Maar als de chef weg was, en de werkzaamheden aanvingen, liet hij zijn tweede gezicht zien, soms met rottigheidjes, soms met aardigheidjes. Deze keer was Joris Goedbloed het slachtoffer geworden. De Stoker had Joris verteld, dat hij ander werk zou krijgen; de Rustige had daar achter gezeten. Joris zou wel eens minder kunnen gaan verdienen. Maar hij moest het er niet bij laten zitten, had de Stoker nog gezegd. Daarna was hij naar de Rustige gestapt. Die had hij wijs gemaakt, dat hij het werk van Joris zou moeten overnemen. Maar de Rustige mocht zijn baantje wel en dat werk van Joris lag hem helemaal niet. Daarmee was het vuur gaan branden. De Stoker had zijn vuur goed gestookt. Bedrijf sapostolaat WAALWIJK Afgelopen paas weekend is een deel van hef kruis punt aan de Kruisstraat, dat gron dig gereconstrueerd is, in gebruik genomen. Het verkeer dat uit de richting Den Bosch komt hoeft nu al enkele dagen niet meer, als het naar Waalwijk-West, Sprang-Capel- le, Kaatsheuvel (Efteling) of Til burg de gevaarlijke provinciale weg over te steken. Gereed is namelijk de noordelijke afrit van de weg, terwijl ook gereed is gekomen de aansluiting hiervan, die via de wes telijke van de twee bruggen voert. De Efteling vooral heeft voor 'n zeer druk verkeer gezorgd en Pro vinciale Waterstaat mag zich ge lukkig prijzen dat een gedeelte van de werkzaamheden voor het week end gereed was. Het kruispunt heeft in het verleden voor de automobi- gelplateau dat vroeger voor een pot kachel moet hebben gelegen en uit de 18e eeuw stamt. Op de zolderverdieping van de vroegere lederfabriek toonde Huub ons zijn collectie. Wat zeker dn het oog valt is de enorme blaasbalg, een van de eerste voorwerpen, die Huub verwierf. Hij kreeg het gevaarte van een smid in ruil voor een sigaar. Voor de blaasbalg heeft men nu reeds vele honderden guldens geboden. Het ap paraat heeft enige tijd geleden nog te kijk gestaan in de etalages van Mo dehuis Van Dijk. Uniek is ook de verzameling his torische kleding, waaraan Huub Mombers hard werkt. Over enkele tientallen jaren wil hij de collectie aan de buitenwereld tonen. Om een goede verzameling te krijgen is Huub een trouwe bezoekers van kloosters. Op de zolderverdieping vindt men ook een complete schoenmakerswerk plaats met alle attributen die de vroe gere huis-schoenmakers gebruikten. Natuurlijk staat er ook de stoof, het voorwerp waarmee Huub zijn collec tie als antiquair begon. Met dat verzamelen gaat de jeug dige Waalwijker nu ijverig door. Hij hoopt in de streek, maar ook in het buitenland nog veel antieke 'en oude ambachtsvoorwerpen alsmede boeren- gerei te verzamelen. Dat gebeurt al lemaal in zijn vrije tijd die hij buiten zijn werkkring en zijn avond-studie vindt. Daarbij is Huub Mombers elke zondag als gids in aktie op Slot Loe- venstein. Zo probeert hij zich volle dig in te werken als een kenner van voorwerpen uit vroegere tijden. listen komende uit de richting Den Bosch en gaande in zuidelijke rich- tng vele problemen opgeleverd. Aannemer Schellekens ut Heusden heeft veel werk verzet om een en ander voor het weekend klaar te krijgen, hetgeen gelukt is. Herhaaldelijk is door de diverse instanties, zoals de gemeente Waal wijk en de Kamer van Koophandel in het verleden aangedrongen op de zo noodzakelijke reconstructie. Vele ongelukken hebben ter plaat se de laatste jaren op het kruis punt plaatsgehad, waarvan vele met ernstige gevolgen. De twee bruggen, die nu de pro vinciale weg overspannen, zijn slechts een provisorische maatregel, omdat het nog steeds in de bedoe ling ligt definitieve viaducten aan te leggen. De gedeeltelijke recon structie zoals die nu is zal binnen een maand omgezet zijn in een vol ledige reconstructie, zodat alle ver keer ongehinderd het kruispunt kan naderen en het ook veilig overste ken kan. Van de zijde van de poli tie was men gedurende het afge lopen weekend en de daaropvol gende dagen zeer tevreden over de gang van zaken. Ongelukken heb ben zich dan ook niet voorgedaan. SPECIAALZAAK

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 17