waaLwijkse en UnqstRaatse couaant „Het Vendel" vertelt alles over gilde-leven, vroeger en nu Veel leden van schoolvereniging lieten vergadering in de steek 12.50 Sprang-Capelle GROTESTRAAT WAALWIJK JIN TOORIANS ZORGDE VOOR EEN UNIEK BOEKWERK PRINSES WILHELMINASCHOOL IN SPRANG-CAPELLE Speciale verkoop Loon op Zandse schrijver goed thuis in Gilde-historie Veel tijd Auto- en bromfiets- rally in Kaatsheuvel op Koninginnedag Voorwoord 320 pagina's per m KNBB - Kaatsheuvel ^fieuwkuijk DONDERDAGAVOND 24 APRIL 1969 92e JAARGANG No. 33 VAn het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij HoofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever LOON OP ZAND - Het is nu al weer enkele weken geleden dat het unieke boek ,,Het Vendel'' van de Loonse schrijver Jan Toorians het dag licht zag. Zaterdag komen enige Brab antse gildebroeders op het raadhuis van Naarden bijeen om de uitgave te vieren. De afgelopen dagen namen we de 320 pagina's door en kwamen tot de conclusie dat Jan Toorians zich met het schrijven van dit gilde-boek bijzonder dienstig heeft gemaakt. Wie met Jan Toorians spreekt raakt direkt in de ban van het gilde- leven. Hij kan er immers bijzonder boeiend over vertellen. Dat is niet vreemd, want hij is nu al meer dan 30 jaar bij het gilde-leven betrokken. Erg aktief zelfs, want jaren lang was Jan Toorians een goede vendelier. In zijn woonplaats Loon op Zand zorgde hij er voor dat het gilde bleef en dat dit brokje aangepastehistorie niet zou verdwijnen. Overigens is ook het gilde-leven niet gespaard gebleven van ledenver lies. Toch zijn er in Brabant nog zo'n 300 vendelzwaaiers en juist voor hen zal „Het Vendel" een stimulans zijn om door te zetten. Wie een groep vendeliers in aktie ziet dat kan zondag tijdens de gildefeesten in Loon - raakt geboeid. Alle bewegin gen en slagen die. de vendelier maakt hebben een symbolische betekenis. Wie het boek van Jan Toorians leest komt er snel meer van te we ten. Men leest dat het gilde nauw verwant is aan de kerk. Al ten tijde- van de kruistochten kwamen er gil den voor. De gilden hadden toen in de R.K. kerken 'n eigen gilde-altaar. Uit de oude gilde zijn ook de -broeder schappen ontstaan. Vaak ontstonden uit de gilden ook de- -harmonieën, denk maar aan Kaatsheuvel. Harmo nie Euphonia is uit het St. Jan Bap tist-gilde ontstaan. Om tot het uitstekende en van gro te historische waarde zijnde boek „Het Vendel" te komen heeft Jan Toorians uiteindelijk 12 volle jaren gewerkt. Hij deed dat in de weinige vrije tijd na zijn dagelijkse arbeid bij De Echo van het Zuiden en andere publiceringen. Het idee om tot een boek te komen groeide -bij Jan Too rians toen hij lezingen hield over het vendelzwaaien. Daarvoor had hij vele -lijvige boek werken uit bibliotheken uit geheel West-Europa doorgeworsteld. Het moest een historisch verantwoord boekwerk worden en dat kost veel tijd van voorbereiding. Uiteindelijk is het er dan gekomen, dankzij de mede werking van uitgever Gesto N.V. uit Bergen (N.H.). In een oplage van 1000 exemplaren is het fleurige boek van de persen gerold. Uitgever Van Gemert zelf 'n Bra- Autorally: Een eenvoudige rit, die voor iedere deelnemer gemakkelijk is te rijden. Gereden wordt in twee bassen, n.l. A en B. Klasse A: voor ervaren rallyrijders, zoals aangeslo ten clubrijders. Klasse B: voor be ginnelingen. Het vastgestelde regle ment is vrij simpel. De afstand be- nraagt ongeveer 50 km. Snelheid i5o P'u' ■De start vindt plaats te 14.30 uur bij het Wit Gele Kruis- gebouw te Kaatsheuvel. De finish is by Café De Steenbakker, Horst 8 te Kaatsheuvel, waarna na afloop ue prijzen worden uitgereikt. De hele rit wordt georganiseerd door ue AC Kaatsheuvel. Inschrijving bij Café P. van Dun, Markt te Kaatsheuvel. Bromfietsrally voor de jongeren, os- en natuurtoeht voor elke jeug- ige bromfietsrijder. Zeer aantrek- Keujk. Ie prijs: beker, vervolgens aardebonnen voor benzine. In schrijfgeld f 0,50. De inschrijving an de deelnemers tevoren op zater- Qag 26 april tussen 13.00 en 14.00 uur in de Levensschool aan de Mgr. olkerstraat te Kaatsheuvel. Start: tiur op de Markt te Kaatsheu- el- Prijsuitreiking in de feesttent. bander die het gilde-leven een warm hart toedraagt - meende het als zijn plicht te moeten zien dit boek uit te geven. Al zou het alleen maar zijn voor het waarlijk unieke spel van het vendelen met alles wat daar in kleur en fleur omheen is, te bewaren voor het nageslacht. Aanbevelingen voor dit boek hebben geschreven mgr. W. Bekkers, Jhr mr R. van Rijckevorsel, Jan van de Mor tel, drs J. Hansen en mgr dr P. C. de Brouwer. Jhr Van Rijckevorsel schreef ondermeer: Zeker is, dat nog nimmer in Nederland een zo uit gebreide en veelomvattende arbeid over het vaandel en zijn betekenis, over het vendelzwaaien en zijn kunst en symboliek is ondernomen. Een werk als dit, waarin 't vendelzwaaien in binnen- en buitenland alzijdig is beschouwd, waarin tot eeuwenoude bronnen en handleidingen werd ge gaan en waarin alles tot een geheel werd verzameld en met tal van illu straties verlicht, is iets geheel nieuws voor Nederland". Het feit, dat de auteur niet al leen de historie van 't vendelzwaaien, de ontwik-keling, de betekenis en de verschillende gebruiken boeiend heeft kunnen weergeven, doch te-vens ook als vooraanstaand vaandrig alle sla gen en bewegingen heeft kunnen om schrijven en aanvoelen, maakt het re sultaat van zijn werkzaamheden on getwijfeld tot een unicum. De schrij ver heeft een vrucht van zijn uitge breide studie en ve-le reizen weten te bundelen in een veelzijdig en ver dienstelijk werk. Het boek, dat vanaf zaterdag in de Jan Toorians boekhandel verkrijgbaar is 32,50) omvat elf hoofdstukken, onderge bracht op 310 pagina's. Enkele wil len we e-r graag noemen: de beteke nis van de gilden in de tegenwoordige tijd, bet vendelzwaaien, oefeningen van oude meesters, bet vendelzwaaien in Europa en Nederland. Verder vindt men in „Het Vendel" 38 af beeldingen en 45 tussentekst-figuren betreffende een figurenreeks naast de vele foto's en tekeningen en natuur lijk alles over vlaggen en vaandels. De illustraties zijn van de schrijver. Het is te hopen dat het boek - waarin Jan Toorians aan het slot schrijft, dat hij als vendelier het werk deed voor God, Koningin en Vader land - zijn weg in de boekwinkels weet te vinden. In het culturele centrum ,,Zide- winde" werd j.l. maandagavond de jaarvergadering gehouden van de schoolvereniging van de Prinses Wil- helminaschool aan de Zuidhollandse- dijk. Na de opening op gebruikelijke wijze sprak de voorzitter J. Bossers een kort welkomst woord waarin hij een beroep deed op de leden om te trachten éénheid in de vereniging te rug te verkrijgen nadat er helaas vo rig jaar tweedracht was ontstaan. Door de heer H. Mayers werden de notulen voorgelezen. De secretaris, de heer Zonneveld, bracht een uit voerig jaarverslag uit waaruit bleek dat in het afgelopen jaar door diver se gevoerd akties het ledental was gestegen tot 207. Het leerlingental was wederom toe genomen zodat 'n zevende leerkracht benoemd kon worden. Helaas was de behuizing te klein geworden zodat één klas ondergebracht -moest worden in de bestuurskamer der school. Ook de kleuterschool heeft te kampen met een goede ruimte om de stroom van kleuters naar behoren te kunnen ver werken. Door het gemeentebestuur van Sprang-Capelle is reeds een stuk grond gereserveerd voor de nieuw te bouwen school. In het afgelopen jaar is ook een bestuurslid aan de vereni ging ontvallen door de dood, n.l. wij len de heer L. Heurter die -gedurende tal van jaren zitting heeft gehad in het schoolbestuur. Door het bedanken van het be stuurslid H. de Bie en vertrek van Treffers naar een andere gemeente moesten diverse vacatures in het be stuur worden aangevuld, terwijl bo vendien het bestuur werd uitgebreid met 4 personen, zodat het bestuur be staat uit de 11 volgende personen: J. Bossers, voorzitter, A. Zonneveld, secretaris; J. Haverhals, penning meester; D. Schoondermark, tweede voorzitter; D. v. d. Schans, tweede secretaris en voorts de leden J. Bo- gers, G, v. Drongelen, H. Haverhals, G. Kerst, H. Mayers en H. Mech. Het financiële overzicht was naar de leden verzonden zodat deze thuis reeds de stand van zaken bekeken hadden. De financiële positie was goed en géén der leden stelde hier over een vraag. De voorzitter bracht dank aan de functionarissen voor hun arbeid in deze verricht. Hierna stelde de voorzitter de bestuursverkiezing aan de orde, waarbij aftredend en te vens herkiesbaar waren de heren J. Haverhals en H. Haverhals. Door de heer A. van Campen werden voor de bestuursverkiezing als tegencandida- ten voorgesteld de heren C. van Qs en G. v. d. Schans. De uitslag der stemming was als volgt: Uitgebracht 117 stemmen, waarvan J. Haverhals 64, C. v. Os 52 en 1 stem blanco. Bij de tweede- stemming verkreeg de heer H. Haverhals 62 stemmen en de heer G. v. d. Schans 55 stemmen. Toen de voorzitter de uitslag der stemming -bekend maakte en nog niet uitgesproken was stonden tapijt Coupons nylontapijt van Du-Pont 501 van superieure kwaliteit. Ideaal voor hal, trap of slaapkamer. Normaal 30.per m2. Nu werkelijk spotgoedkoop Haast U, de voorraad is zeer beperkt BURGERLIJKE STAND Geboorten: Adriaan z.v. G. A. Ie Sage en T. de Jong; Adrianus Johan nes z.v. J. Lagrouw en J. A. Neder- veen. Huwelijken: A. Broeks en A. Roo mer; J. C. Zaaijer en C. H. Mande- makers. Overleden: J. M-ichaël, oud 77 j. Ingekomen: W. Beek, e.v. Weistra van Rheden; A. Viveen e.v. Van der Schans, van Woudrichem; A. Ver steeg en gezin van Loon op Zand; H. T. Michaël en gezin van Loon op Zand; A. K. Bloem e.v. Bakker van Barendrecht; C. H. van der Kiesen van 's-Hertogenbosch; K. J. Klaasse van Schiedam. Vertrokken: A. Kuijsten naar Am sterdam; B. A. A. Morselt naar Til burg; I. de Grave naar Zwijndrecht; F. C. H. Beekmans en gezin naar Loon op Zand. BENOEMINGEN Door het gemeentebestuur is in de vacature J. Hommel, welke op 27 fe bruari j.l. de gemeentedienst -heeft verlaten, tot werkman in algemene dienst benoemd de heer C. Groene-- veld, Schrevelstraat 47, welke benoe- vele leden op en verlieten hevig te leurgesteld de vergadering, kennelijk omdat hun candidaten niet in het be stuur waren gekozen. De houding van deze leden moet voor de voorzitter en de overige be stuursleden wel pijnlijk geweest zijn ten aanzien van de spreker, de heer Jongkind die juist gearriveerd was toen de voorzitter de uitslag mede deelde zodat de heer Jongkind ge tuige was van het vertrek van zoveel leden. De beide herkozen bestuursle den namen hun benoemingen aan, terwijl de, voorzitter dank bracht aan de commissies die de stemmen had den geteld. Na de pauze -hield de -heer Jong kind een causerie over de kinderen van de zesde klas der lagere school in verband met de keuze van vervolg onderwijs. Hierbij wees spreker op 't belang van het testen van kinderen want noch de ouders, noch de leraar weet eigenlijk wat er in een kind aan wezig is, en dit kan door zgn. test- bureau's wél geconstateerd worden. Na het einde van zijn causerie bracht de voprzitter hem hartelijk dank voor zijn leerzaam betoog, waarbij de. voor zitter het echter 'betreurde dat zove- len vroegtijdig de vergadering hadden verlaten. Tot slot deelde hij nog mede dat in verband met het vertrek van het hoofd der school de heer Kamp horst op 12 mei in Zidewinde aan de heer Kamphorst door het bestuur een afscheidsreceptie zal worden aan geboden. ming -door hem is aangenomen. Tot typiste ter gemeentesecretarie is benoemd mej. W. Haverhals, Zuid- hollandsedijk 27. MEISJESVERENIGING De Ned. Herv. Meisjesvereniging „Persis" te Sprang komt donderdag avond 24 april om half 8 in jaarver gadering bijeen in het Hervormd Jeugdcentrum. Naast de -gebruikelij ke jaarverslagen is 't programma af gestemd op het Daibarproject 'Tator'. Er zal op deze avond een collecte worden gehouden voor dit doel. De vereniging hoopt op een goede op komst. WEEKEIND De zondagavond-kring van de Ned. Herv. Kerk in Sprang organiseert 'n weekend op 26 en 27 april a.s. Het doel van de reis is Kootwijk, en het onderwerp dat behandelt zal worden is het boekje: „Waarom wachten tot je trouwt?" GESLAAGD Voor het examen Stenografie Ne derlands, afgenomen door de Fede ratie voor Stenografie „Groote", Ma- chineschrij'ven en Kantoorpraktijk, slaagde mej. Ada de Rooij, alhier. Zij werd hiervoor opgeleid aan de Eerste Sprangse Steno- en Type- school, Oosteind 59. DOKTERSDIENST Zaterdagmiddag vanaf 12 uur en zondag zal de doktersdienst worden waargenomen door dokter Van Tuijn, Vossenbergselaan 21, te Kaatsheuvel, tel. 04167 - 2006. KERKDIENSTEN Zondag 27 april: Ned. Herv. Kerk Sprang, 9.00 uur: ds K. J. Janse-n uit Doeveren; 2.30 uur: Candidaat L. Westland uit Hui zen. Ger. Kerk Sprang, 9.30 en 4.30 uur: dr M. J. Mulder uit Badhoevedorp. Ned. Herv. Kerk Capelle, 9.30 en 2.30 uur: de heer De Groot uit Gou- driaan. Ger. Kerk Capelle, 9.30 en 3.00 u.: ds F. Slomp uit Vaassen. Ned. Herv. Kerk Zuidhollandsedijk, 9.30 en 2.30 uur: de heer Breeman uit Alphen aan de Rijn. Ger. Gemeente Juliananlaan, 9.30 en 3.00 uur: Leesdienst. BENOEMING De heer N. G. J. Schouten, alhier, is met ingang van half september a.s. benoemd als onderwijzer aan de Chr. school in Sprang, zulks in de vaca ture van mej. Zijderveld op 9 mei a.s. in het huwelijk treedt. PLATTELANDSVROUWEN Afgelopen dinsdag hebben 25 le den van de afdeling Sprang-Capelle van de Plattelandsvrouwen deelgeno men aan de provinciale voorjaarsver gadering die gehouden werd in Fij naart. Na het zingen van het Bonds- Tot besluit van de distriktscompe- titie is altijd de huldiging van de kampioensviertallen met daaraan verbonden het uitreiken van de di ploma's. Dat is ook afgelopen maan dagavond gebeurd door de distrikts- voorzitter de heer J. v. d. Kaa, die met zijn wedstrijdleiders de vol gende kampioenen huldigde: Cl klasse: KOT 1; C2 klasse: Poe delvrees 1; C3 klasse: Ons Genoe gen 2; C4 klasse: Nooit Volleerd 2. Als eerste werd Ons Genoegen 2 gehuldigd, die zo bereid waren om op maandagavond aanwezig te zijn. Vervolgens Nooit Volleerd, waar clubvoorzitter H. Kleijsen voorna melijk de wedstrijdleiders dantke voor het vele werk voor hen ge daan. Hierna volgde Poedelvrees, waarna J. v. d. Kaa na alle teams geluk gewenst te hebben met het behalen van het kampioenschap en veel succes toe te wensen op het Gewest, afgedaan had, want bij KOT is hij zelf de kopman en zo doende was het W. Soeterboek die zijn taak overnam en dit met prach tige woorden deed en de heer J. v. d. Kaa een doos sigaren moest aan bieden, die geschonken was door de in de biljartsport zo meelevende clas van Poedelvrees. De Geweste lijke dagen worden gehouden voor de klasse Cl, C2'en C3 op 18 mei a.s. en voor C4 in Kaatsheuvel op 1 ju ni, waar Nooit Volleerd 2 het zal moeten opnemen tegen elf viertal len. KREDIETAANVRAAG IN PROVINCIALE STATEN Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant hebben Provinciale Staten voorge steld een krediet van 2.600.000 gulden be schikbaar te stellen voor het bouwen van enkele kunstwerken, nabij de kruising van de Langstraatweg ter hoogte van kasteel Nieuwkuyk. In het hooggelegen verkeers plein, dat deze wegen met elkaar moet gaan verbinden zullen twee viaducten ge maakt worden. Om de twee zuidelijke aan sluitingswegen van de aanleg van het ver- keerssplein mogelijk te maken, is het no dig dat de spoorlijn Den Bosch-Lage Zwaluwe over een lengte van ongeveer 1400 meter in zuidelijke richting wordt verlegd. Met de N.V. Ned. Spoorwegen is inzake deze verlegging overeenstemming bereikt. Het gedeelte tussen de d'Oultre- montweg en de oude Provinciale weg van Nieuwkuyk - Drunen zal pas aangelegd kunnen worden, wanneer de kunstwerken van het te maken verkeersplein klaar zijn KAMPIOENSCHAP Door het behalen van het kampioen schap van t Centrum in de biljartbond Nieuwkuyk, Vlijmen, Haarsteeg, zijn de spelers gehuldigd. De voorzitter van de bond, de heer Musch, feliciteerde de spe lers met het behaalde kampioenschap '69. Na de prijsuitreiking speelde het kampi oensteam een huldigingswedstrijd tegen 'n afgevaardigd team van de bond. MET GANSEN TROU Voor het eerst een bijdrage van een vrouwelijke medewerking in het maand blad van d|e heemkundekring Onsenoort, alhier. Mej. Marijke van Zon presenteert een verhaal over erwtenteelt anno 1928. Brabantse schuren en kerkhuizen, vervolg van de genealogie van de Van Schijndels en een verhaal over A. Goosens, kanunnik van de kathedraai van D enBosch, comple teren het geheel. lied werden de aanwezigen welkom geheten door mevr. Hendriks. In het bijzonder heette zij welkom de bur gemeester met zijn echtgenote, de heer Hoitink en mevr. Alberte van de afdeling Drente. Mevr. Hendriks gaf achtereenvolgens het woord aan me vrouw Meyerink van de culturele commissie en aan mevr. Nieuwenhui- zen van de woningcommissie, die bei den vertelden over diverse cursussen. Hierna verkreeg de burgemeester, de heer Velthuizen het woord die ver telde over Fijnaart. Tevens werden ook de handwerkdiploma's uitgedeeld in de morgenvergadering. In het middagprogramma declameer de mevr. Burbach-de Bruin, o.a. „Kleine Johannes", Polletje Piekhaar en na de pauze „Bartje". Voor de muzikale omlijsting zorgde de heer Van Dalen. De vergadering werd be sloten met het zingen van het Bra bants volkslied. JAARVERGADERING ULO-SCHOOL De vereniging voor Christelijk uit gebreid lager onderwijs komt a.s. maandag 28 april 's avonds om 8 uur in ledenvergadering bijeen in de Ichtthusschool in de Irenestraat. De agenda voor deze vergadering is als volgt: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Ingeko men stukken; 4. Verslag secretaris; 5. Financieel overzicht; 6. Bestuurs verkiezing wegens periodieke aftre ding van de heer H. A. Rijkers, die zich herkiesbaar stelt; 7. Wijziging statuten en huishoudelijk reglement; 8. Aankoop grond; 9. Rondvraag; 10. Sluiting.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1