Bevolking bracht f 10.000.- bijeen voor een fontein ■S Woensdag vlaggen uit Koningin Juliana Pieter v. Vollenhoven Raad Waalwijk discussieerde uitvoering over woningbouw WcV\Lwijkse en LanqstRAAtse couRant DR. C. KORTMANN, COMMISSARIS VAN DE KONINGIN OPENDE VRIJDAG HET NIEUWE RAADHUIS IN KAATSHEUVEL WONINGADVIESCOMMISSIE BEPAALT TOEWIJZING Voor openings plechtigheid bestond vrijdagmiddag grote belangstelling €een annexatie Feest voor de raad Eensgezindheid Cadeau van bevolking 18 Woningwet woningen in Antonius-parochie met Eage huur Sociale nood Subsidie MAANDAG 28 APRIL 1969 92e JAARGANG No. 34 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Raadhuis Gemeente Loon op Zand trefcentrum voor de bevolking (van onze verslaggever) KAATSHEUVEL „Dit raadhuis kan de toets der kritiek weerstaan. Het is een doorkijkpost van binnen naar buiten, een trefcentrum, ont- moetings- en rustpunt voor de bevolking. Moge dit raadhuis voor de gemeenschap een modern bestuur mogelijk maken". Deze woorden sprak Dr. C. N. Pd. Kortmann, Commissaris van de Ko ningin in de provincie Noord Brabant, vrijdagmiddag in Kaatsheuvel bij de officiële opening van het nieuwe raadhuis van de gemeente Loon op Zand. Dit nieuwe gemeentecentrum waarin de openheid waarom het publiek zoveel vraagt wordt geaccentueerd is niet alleen een aanwinst voor de gemeente Loon op Zand, maar zoals verschillende sprekers benadrukten, voor geheel Brabant. De officiële opening, tij dens een buitengewone raadsvergadering, was de inzet van de Raad huisfeesten die Kaatsheuvel en Loon op Zand zes dagen feest brengen. Zowel zaterdag als zondag bestond er een grote belangstelling voor de historische optocht en het gildefeest dat toen werd gehouden. Tot woens dag zal de gemeente en de verre omtrek weten dat het 700 jaar „jonge" Venloon een nieuw gemeentecentrum rijker is. Voor de officiële opening, tijdens een buitengewone raadsvergadering, bestond grote belangstelling. Bur gemeester L. van Erp kon tal van autoriteiten verwelkomen. Zo wa ren bijna alle burgemeesters uit de omgeving aanwezig. Een extra woord van welkom was er voor ere burger J. v. d. Heuvel en de fami lie v. Dortmund, kinderen van de oud-burgemeester van Loon op Zand, die in het vroegere raadhuis geboren zijn. In hun eigen landstaal verwelkomde burgemeester v. Erp zijn Duitse collega K. Schneider van Dodenau, die met een deputatie brandweermannen was gekomen. Van de aanwezigen willen we ver der nog noemen de heren F. v. d. Eerenbeemd en Ir. Hamers, lid van Gedeputeerde Staten. Bericht van verhindering was er gekomen van mr. C. Becht, burge meester van Tilburg en voorzitter van het Stadsgewest Tilburg. Bur gemeester v. Erp verontschuldigde ook zijn collega J. Teijssen van Waalwijk. „Burgemeester Teijssen is met het gemeentebestuur naar Un- na, de Duitse gemeente waarmee 'n jumelage werd aangegaan. Deze da tum was reeds vier maanden ge leden vastgesteld. Vandaar dat bur gemeester Teijssen niet aanwezig kan zijn. Zoek achter deze woorden niet meer dan ik nu zeg. Vandaar dat ik hier zo uitvoerig op in ga", aldus burgemeester v. Erp, die ver volgens het woord gaf aan Dr. C. Kortmann. De Commissaris van de Konin gin hield een lange toespraak, waar in hij het werk van een gemeente bestuur tot uitdrukking liet komen. „Degenen die belast zijn met het be stuur van een gemeente, provincie of andere rijksinstelling, hebben 'n boeiende, spannende en verblijden de taak. Meer dan ooit krijgt een bestuur in onze dagen veel té doen, veel te denken, veel te bestuderen en ook veel weg te slikken. De laat ste maanden zijn er verschillende rapporten verschenen van bestuurs instellingen. Al deze rapporten zijn er een duidelijk bewijs van hoezeer een modern gemeentebestuur van daag de dag verantwoordelijk is. Dat schept een behoefte aan intense inschakeling van brede lagen der bevolking". „Het gaat er om, zo vervolgde Dr. Kortmann, dat een modern bestuur alle idealen die gesteld worden, ook waar maakt. De bestuurderen heb ben ook recht op een goed bestuur, op eigen inbreng. Daar gaat het om. De opening van dit raadhuis is er een goede gelegenheid voor om daar aandacht voor te vragen. Deze ge meente werd 700 jaren geleden bij bestuursdecreet van Hertog Jan van Lotharingen in leen gegeven aan Willem van Horne. Dat was een simpel bestuursdecreet. Als we van daag de dag een grenswijziging wil len bevorderen, komt daar heel wat voor kijken". „De inspraak die daar bij komt kijken is erg gecompliceerd. U weet er is echter in het geheel geen spra ke van annexatie van Loon op Zand", zo zei de Commissaris van de Koningin. Hij wees er op, dat ook in deze gemeente sprake is van een modern bestuur, dat nu wel een bijzonder goede start maakt in het fraaie nieuwe raadhuis. „U heeft lang op het raadhuis moeten wach ten. Het kan elke toets der kritiek glansrijk doorstaan. Dit gebouw is een waar trefpunt, de brede ruimte roept om verzameling". Dr. Kortmann zei dat het voor hem het eerste raadhuis was waar de „wandelgangen" niet aan de bin nenkant, maar aan de buitenkant zijn gelegen. Dat is volgens hem een symbool van een open bestuur. Die moderne aanpak verdiende volgens de heer Kortmann een felicitatie. De commissaris ging nog even terug in de geschiedenis. „Nog geen 100 jaar geleden zijn de twisten in deze ge meente hoog opgelaaid. Het toen malige provinciaal bestuur was ver plicht in Loon op Zand een militair bestuur te vestigen. Kapitein Vogels kreeg toen de opdracht het burge lij k bestuur waar te maken. Nu zie ik een vreedzame verzameling ge meentenaren. Er is in die 100 jaar dus nogal wat veranderd". „Men is het nu veel meer eens. Moge dit huis van die samenwer king een blijvend teken zijn", aldus Dr. Kortmann, die namens het pro vinciaal bestuur een prachtige kan delaar aanbood van de Brabantse kunstenaar Harry Ubbink uit Den Bosch. De kandelaar stelt een drie voudige symboliek voor, bijzonder van toepassing op de gemeente Loon op Zand. Ook voor de gemeenteraad is het feest. Dat viel duidelijk te beluiste ren uit de woorden van de heer J. Beerens, nestor van de raad en wet houder ten tijde van de installatie van de heer v. Erp. De heer Bee rens ging terug naar de jaren '50 toen de eerste plannen voor 'n nieuw raadhuis op tafel kwamen. Het ging toen om een kostenbedrag van 6 tot 7 ton. Door het uitblijven van de goedkeuringen is er uiteindelijk 15 jaar overheen gegaan voor 't raad huis er kwam en zijn de kosten een veelvoud geworden. „De plannen zijn nu echter uitge voerd en thans is een fantastische huisvesting van het gemeentelijk apparaat bereikt. De veelzijdige taak van het gemeentebestuur kap hier naar behoren worden volvoerd. Het schenkt ons voldoening. Wij hebben grote waardering voor de wijze waarop u, burgemeester Van Erp, de zaken aanpakt. Wij wensen u toe, dat uw streven goede resul taten voor de bevolking mag afwer pen. Op de nu bereikte resultaten zijn we trots", aldus de heer Bee rens, die als stoffelijk blijk van waardering het gemeentewapen aan bood, dat door Marius de Leeuw is vervaardigd. Het wapen vindt een plaats boven de ingang van de raadszaal. De ere-burger van de gemeente, de heer J. D. E. van den Heuvel, oud-wethouder, feliciteerde zowel de commissaris als de burgemeester met het raadhuis, dat naar zijn me ning aan alle redelijk te stellen ei sen voldoet. „U allen zult gelukkig zijn met deze sfeervolle ruimte, waarin goed vergaderen en het ne men van goede beslissingen moge- Het nieuwe raadhuis van de gemeente Loon op Zand in Kaatsheuvel lijk moet zijn". De raadhuisfeesten zag de heer v. d. Heuvel als ver broederingsfeesten. Hij hoopte dat onder die eensgezindheid iedereen zijn schouders zou zetten, om de be langen van de gemeente vruchtbaar te dienen. Hij besloot met een leve de gemeente Loon op Zand. Voor een muzikaal intermezzo zorgde het koper-kwartet van de Koninklijke Harmonie „Sophia's Vereniging" uit Loon op Zand. On der leiding van Hans Klerks voer den de jonge musici een drietal wer ken uit. Het koper-kwartet bestond uit J. van de Nieuwenhuizen, cor net; J. IJpelaar, trompet; Hans v. Esch, waldhoorn en Pierre v. Esch, trombone. Zoals bekend, hebben ook de in woners van de gemeente zich niet onbetuigd gelaten. De voorzitter van (Vervolg op pag. 3) De grote dag nadert weer met de spon tane oranjefeesten, met rondtrekkende fanfares, verklede kinderen, volksspe len, wedstrijden, puzzeiritten, sportde- monstraties, grote en kleine optochten, tractaties voor onze jongsten en tegenwoordig ook al voor de alleroud- sten, de aubades voor de burgemees ters, de oranjebals en de taptoes tot besluit. Geen volk viert op één dag in het jaar zo de verbroedering en de eenheid. Hoe is het nog mogelijk, dat er mensen zijn die op 30 april vergeten de vlag uit te steken! Als we dan tóch koninginnedag vieren, mogen we gelijk even denken aan die andere jarige op deze dag: aan de heer Pieter van Vollenhoven. Toen hij zijn eerste twintig verjaardagen vierde, vlag de Nederland ook al op 30 april, maar nooit zal hij bevroed hebben, nog eens naast zijn koningin te staan op het bor des van paleis Soestdijk op beider ver jaardag en ook het middelpunt te zijn /an de feestelijkheden in en om het pa leis. Vader van Vollenhoven is het nu, met het eenjarige prinsje Maurits op de arm van prinses Margriet. Het Konink lijk Huis heeft zich wél uitgebreid in de laatste jaren (van onze verslaggever) WAALWIJK De 18 woningwetwoningen die de Woningbouwvereni ging Baardwijk in opdracht van het gemeentebestuur in de St. Anto- niusparochie gaat bouwen, zijn bestemd voor de sociaal zwakkeren. Wethouder C. P. van den Hoven verzekerde de raad donderdagavond tijdens de maandelijkse raadsvergadering, dat, hoewel de uiteindelijke woninguitgifte door de bouwvereniging gebeurt, de woningadviescom missie de eerste toewijzing bepaalt. Die toewijzing was het grote knel punt. Tal van raadsleden wilden de zekerheid, dat het gemeentebestuur beslist wie een van de woningen krijgt toegewezen. De heer J. van Seters hield een uitvoerig betoog over het sociale pro bleem van de woningbouw. Hij bleef bij zijn standpunt dat de huren te hoog zijn. Ook de heer Van Mosselveld sprak over de ellende waar mee tal van Waalwijkers zitten, die de steeds stijgende huren niet meer kunnen betalen. De eerste die opheldering vroeg waarom de woningbouwvereniging de woningen ging bouwen en niet de gemeente, was de heer Duyve- laar. Burgemeester Teijssen zette uiteen dat in de nieuwe woningwet het bouwen van woningen primair is toegewezen aan de bouwvereni gingen. De heer Duyvelaar, die be nadrukte dat de woningen voor de minst draagkrachtigen bestemd zijn, was bevreesd dat bij een uitgifte door een bouwvereniging juist deze sociaal zwakkeren niet aan bod zou den komen. De heer v. Seters (Werknemers partij) verweet de landelijke over heid een struisvogelpolitiek te voe ren. „De woningbouw is nog steeds een sociale nood. Als we echter zien wat voor huren er gevraagd wor den, dan is het wel duidelijk dat de werknemers voor hoge lasten zitten. Veel bewoners van de 230 wonin gen in Laageinde kunnen de lasten niet meer dragen. De overheid heeft de plicht en de taak de mensen te beschermen. De uitgifte moeten we dan ook in eigen hand houden. Daarom ben. ik tegen overdracht aan een woningbouwvereniging", aldus de heer v. Seters. He raadslid Brouwer brak, even als de heer v. Mosselveld reeds eer der had gedaan, een lans voor de invaliden. Hij pleitte voor voorzie ningen in deze woningen, zodat in enkele ervan invaliden gehuisvest zouden kunnen worden. De heer v. Laak informeerde nog naar de bouwplannen voor dit jaar. Burgemeester Teijssen gaf een toelichting op de nieuwe woning wet. Hij wees er op dat deze vereni gingen, ontstaan uit de vakbewe ging, altijd woningwetwoningen heb ben gebouwd. Het is pas sinds en kele jaren dat bouwverenigingen ook premiewoningen mogen bou wen. De burgemeester vond het standpunt van de Waalwijkse raad nogal afwijken van de inzichten die men elders heeft. Een groot aantal gemeenten hevëlt ook het bestaan de woningbezit over naar de bouw verenigingen. In het kader van de begrotingsbehandeling, volgende week, wilde de burgemeester meer aandacht schenken aan de woning bouw. Dat de samenwerking tussen ge meentelijke overheid en de bouw verenigingen in Waalwijk uitste kend is, viel duidelijk uit het betoog van wethouder v. d. Hoven te be luisteren. „Er is een regelmatig overleg tussen de vereniging en de woningadviescommissie, die steeds op advies gevraagd wordt. We moe ten ook niet uit het oog verliezen dat een bouwvereniging er niet op uit is winst te maken. De binding met de gemeente is bijzonder sterk, omdat de gemeente de geldleningen tot 100% garandeert". Door een extra rijkssubsidie wordt het mogelijk de prijs te drukken en daardoor de minder draagkrachti gen een kans te geven op zo'n wo ning. De wethouder zegde toe, de mogelijkheid om enkele woningen voor invaliden te bestemmen, graag in overweging te nemen. Aanpas sing van de woningen zal dan indi vidueel bezien moeten worden. Burgemeester Teijssen zei dat de gemeente dit jaar nog meer premie woningen hoopt te bouwen. Woning wetwoningen komen er echter be slist niet meer. (vervolg op pag. 3)

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1