Raad Waalwijk discussieerde uitvoering j over woningbouw Wijlccomité maakt goed samenspel tussen overheid en burgerij mogelijk Raadhuis Gemeente Loon op Zand trefcentrm voor de bevolking Programma van Koningin nedag in Drunen Sprang-Capelle PROGRAMMA B. EN W. VAN WAALWIJK OVER VOQRLICHIING AAN PUBLIEK: DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 28 APRIL 1969 Schandaal Huren Laageinde Artisten voor de maand april THE BLUE NOTE Tilburg Woningbouw heeft voortdurende aandacht van gemeentebestuur dankbare burgemeester Geschenk marktkooplieden Voorlichting aan publiek Ciiy-plan Fa. Schuurmans Afkoop rentezegels jeugdige verzeker den tot 1 juli a.s. Programma taptoe Drunen der feestelijkheden te Drunen en Elshout Programma carillon-concert in Drunen (vervolg van pag. 1) De heer Duyvelaar zo bleek uit zijn antwoord in tweede termijn aan inspraak twijfelen. De inspraak had voorheen alleen betrekking op dure woningen, waarvoor de sociaal zwakker en toch geen belangstelling hadden. De heer Brouwer infor meerde nog naar de gevolgen, als 't voorstel van B. en W. afgewezen zou worden. „Het is een sociaal schandaal dat er geheel geen huurbescherming meer is. Daar zit het niet goed mee. De minister weet niet wat er onder mensen leeft. Ik ben dan ook reso luut tegen de bouw van deze pre mie- en woningwetwoningen. De huren zijn voor de gewone man toch niet te betalen", zo sprak de heer v. Seters. Zijn stadpunt werd in het geheel niet gedeeld door de heer Dercksen, die zich volkomen achter het voor stel van B. en W. schaarde en er voor pleitte dat het particulier ini tiatief voorrang moet hebben. De heer Smits adviseerde nog de drempels in de woningen te laten vervallen. Harde woorden vielen er ook te beluisteren van de heer v. Mossel veld. „Er heerst veel ellende in Waalwijk, vooral bij de bewoners van woningen in plan Laageinde en Groenewoud. Sinds de huurlibera- lisatie zitten de mensen hier met zware lasten. Sommigen kunnen de huren niet meer betalen. Er zijn in Waalwijk mensen gehuisvest, nog erger dan in een varkensstal", aldus de heer v. Mosselveld, die tot de conclusie kwam dat een prijs van 125,exclusief de stookkosten nog te hoog was. Hen en enkele an dere raadsleden pleitten voor een duidelijke voorlichting over de huur prijs. Het antwoord van burgemeester Teijssen was bijzonder duidelijk: „Als u stelt dat de huren te hoog zijn, wel, dit zijn de goedkoopste woningen die er op dit moment te bouwen zijn. Anders moeten we dus géén woningen bouwen". De heer Teijssen wees er ook op dat, indien de raad zou besluiten de woningen niet door de bouwvereniging te la ten bouwen, men aan de minister uiteen zou moet ensetten waarom men dit niet wenste. Het voorstel dat wethouder v. d. Hoven deed, kreeg ieders instem- ming. „De gemeente heeft te zorgen voor de sociaal zwakkeren. Als er bij de woningadviescommissie angst zou zijn dat men bij de uitgifte te weinig inspraak krijgt, dan moeten we in de overeenkomst met de wo ningbouwvereniging Baardwijk dui delijk stellen dat de woningcommis sie het eerste advies, voor wat be treft de uitgifte, uitbrengt". Met die toezegging konden de he ren Duyvelaar en v. Laak zich ver enigen. De heer v. Mosselveld pleit te voor een tijdig gesprek met de bouwvereniging als er in het ver volg nog meer woningwetwoningen gebouw moeten worden. Ook vroeg hij waarom de huren van de huizen in Laageinde I nog niet zijn vastge steld. Wethouder J. v. Heeswijk zei be grip te hebben voor de moeilijkhe den van de raad. „Ik ben er van overtuigd dat de woningbouwver eniging zeker met de voorstellen akkoord zal gaan". „De huurprijs van de 230 huur woningen in Laageinde I zullen bin nenkort definitief worden vastge steld", zo zei burgemeester Teijssen. De voorzitter sloot hiermee de dis cussie die, naar zijn zeggen, ver over het voorstel heenreikte en waarop hij bij de algemene beschouwingen graag zou terugkomen. Zonder stem ming werd het voorstel aanvaard. Alleen de heer v. Seters wenste I aantekening tegen te zijn. Nog een discussie ontstond over het voorstel tot aankoop van 't pand Kloosterweg 30. Door de tuin van dit kostbare pand komt de verbin dingsweg te lopen tussen de Kloos terweg en het nieuwe woongebied plan Zanddonk. Met name de heer v. Loon was het niet eens dat hier een verkeersweg komt te lopen. Hij oordeelde een wandelpad meer dan voldoende. Dat deed feitelijk niets ter zake, want het voorstel handel de alleen over de aankoop en daar toe werd besloten. De overige voor stellen van de korte agenda, die wij maandag j.l. publiceerden, werden zonder op- of aanmerkingen góed- gekeurd. Muziek geprolongeerd. Het Franse Trio BIACHÈRE De Poolse danseressen DE MAGOFF SISTERS Het Duitse meisje MISS EVELYN JAHNS Het Spaanse meisje MISS VICTORIA ROSALEN Geopend van 20.00 uur tot 3.00 uur VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287 WAALWIJK - Naar aanleiding van het rapport dat de commissie van onderzoek van de gemeentebegroting Waalwijk de vorige week heeft uitgebracht en dat wij uitvoerig publiceerden, hebben B. en W. op diverse punten een nadere uiteenzetting gegeven. De belangrijkste onderdelen hier van geven we in dit verslag nader weer. Het door de raad geaccepteerd plan inzake de bouw van 85 zgn. Bouwvlietwoningen omdat reeds een contingent van 40 bejaardenwoningen. De door de Wonigbouuwereniging Baardwijk geëntameerde bouw van 76 bejaardemuoningen in de plannen Groenewoud en laageinde, zullen binnenkort worden opgeleverd. De door de commissie geopperde gedachte om via de Algemene Bijstandwet een bijdiage in de huur te verlenen aan de daarvoor in aanmerking komende bejaarden, is hoewel bepaald positief te noemen als uitgangspunt niet te aanvaarden. De huur, die door bijstandstrekkenden moet worden voldaan, vormt slechts een onderdeel van de totale bestaanskosten. Een bijdrage op grond van de genoemde wet kan derhalve verleend worden in de huur maar alleen in de noodzakelijke kosten van levensonderhoud. Bij de beoordeling van de vraag of een bejaarde al dan niet voor een bijdrage in aanmerking komt, wordt uiteraard wel met de verschuldigde huur rekening gehouden. geuit om de plaatselijke midden stand bij de verwezenlijking van de plannen en met name bij de branche-verdeling nauw te betrek ken. Binnenkort zal d|it overleg orgaan van de huidige stand 'van zaken op de hoogte worden gesteld. B. en w. streven er naar om die ge gadigden in het bestemmingsplan Groenewoud te interessseren, die in staat moeten worden geacht om al daar het vereiste verzorgingsniveau tot stand te brengen. Met enige ge- gadigden worden sedert enige tijd besprekingen gevoerd. Ten aanzien van de vraag op welk tijdstip de overheidsbemoeiing met betrekking tot de toewijzing van woningen als geëindigd kan worden beschouwd, delen b. en w. het vol gende mee. De zgn. huurliberalisatie is voor Waalwijk sedert geruime tijd (eind 1967) een feit. Een nood zakelijk component hiervan t.w. het buiten werking stellen van de Woonruimtewet 1947, hetwelk voor de gebieden waar deze huurlibera- (Vervolg van pag. 1) de Stichting Raadhuisfeesten, de heer W. Pepping, vertolkte de ge voelens van de burgerij. Hij com plimenteerde het gemeentebestuur met het fraaie gebouw, dat, zoals hij zei te hopen, een toevluchtsoord zou worden voor de bevolking. De heer Pepping wees nog op de raad huisfeesten, die mede ook gezien kunnen worden als een viering van het 700 jaar van Venloon. Het ge schenk van de burgerij wordt, zoals al bekend is, een fontein op 't raad huisplein. De beeldhouwer Verlin den voert het werk uit. Voor de gelden die reeds opgehaald zijn en nog te storten zijn, wordt een fonds opgericht. Als eerste „aanzet" bood de heer Peppning burgemeester v. Erp een chèque van tienduizend gulden aan, 'n bedrag dat spontaan door de gehele bevolking bijeen is gebracht. Bij monde van de heer J. v- d. Kaa bood de Vereniging van Oud-Strijders uit de gemeente een beeld aan, dat herinnert aan de ge vallenen uit de gemeente Loon op Zand in de tijd van '40-'45. Het deed burgemeester Van Erp erg goed, zoals hij in zijn slotwoord zei, dat het zo'n vreugdevolle dag is geworden. Hij noemde het raadhuis een open huis voor de bevolking, waarin ook feest gevierd kan wor den en dus niet alleen als een huis vesting van het gemeentebestuur gezien dient te worden. „Laten we daar op gepaste wijze trots op zijn", aldus burgemeester v. Erp, die in zijn dankwoord bijzondere aandacht schonk aan het architekten-team GeenenOskam en aan bouwer Moeskops. De burgemeester zei, vanuit deze nieuwe bestuurspost, met veel vertrouwen de toekomst tegemoet te zien. Na afloop van de buitengewone raadsvergadering, onthulde dr. Kort- mann het geschenk van de raad, 't gemeentewapen, aangebracht boven de raadszaal. Het „koper-kwartet" van Sophia speelde daarna het Wil helmus. Het hoge gezelschap be zocht vervolgens de feestmarkt, waar de voorzitter van de markt kooplieden de burgemeester een an tieke Brabantse dekenkist en een oude ingelijste kaart aanbood. Dat betekende het einde van het offi ciële gedeelte van de eerste dag, de opening van het nieuwe raadhuis. Over de andere gebeurtenissen vindt men elders in dit blad meer. Iisatie geldt, per 1 januari a.s. wordt verwacht, brengt voor Waalwijk niet veel verschil ten opzichte van de huidige gang van zaken met zich mede. Thans wordt n.l. bij overeen stemming tussen verhuurder en huurder de ingevolge de genoemde wet vereiste vergunning zonder meer verleend. De gemeente blijft uiteraard als verhuurde- bemoeiin gen houden ten aanzien van het toe wijzen van woningen, in beheer bij de gemeente. Blijkens een onlangs door de dienst van gemeentewerken opgesteld overzicht moeten in onze gemeente plus 72 woningen als krot worden aangemerkt. Het opstellen van 'n saneringsplan voor de woningen ge legen in de nabijheid van de N. H. Kerk aan de haven is in voorberei ding. In de toekomst zullen b. en w. bij zondere aandacht besteden aan de voorlichtende taak. De wijze waar op zulks dient plaats te vinden hangt ten nauwste samen met de aard van de maatregel, die 'n nade re toelichting vereist, zodat hier geen algemene regel voor te geven valt. Overigens zullen b. en w. het waar deren, indien in navolging van en kele gemeenten in N'oord-Brabant (Veldhoven, Helmond) door de in woners van de gemeente initiatie ven worden ontwikkeld om, door middel van wijkcomité's, bepaalde bij de bevolking levende de ge meentelijke overheid rakende - zaken bii ons college aan de orde stellen. Van de zijde van het colle ge kunnen deze wijkcomité's als klankbord fungeren voor aangele genheden, welke de overheid graag in de publieke belangstelling wil trekken. Op deze wijze meent het college dat een op de huidige maat schappelijke verhoudingen afge stemd samenspel tussen overheid en burgerij mogelijk moet zijn. Wat de door de commissie gestelde vraag ten aanzien van de inspraak van de middenstand inzake de rea lisering van het city-plan aangaat, stellen b. en w. het volgende. In nauw overleg en in volledige overeenstemming met de FC Sehra- vesande N.V. te Dordrecht, de pro- motrice van de bouw van het hoofd winkelcentrum, hebben b. en w. be sloten een overleg-orgaan in het le ven te roepen, dat bij de totstand koming van het winkelcentrum, maar vooral ook bij de branche verdeling zal dienen te fungeren als advies- en overleginstantie, zo wel voor de gemeente als voor de promotrice. Het college meent dat wij het met dit besluit tegemoet is gekomen aan de wens, door vele mindenstanders Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160 -2929 Van de zijde van de Raad van Ar beid te 's-Hertogenbosch vernemen wij, dat met name door jeugdige verzekerden tot dusver slechts ma tige belangstelling is getoond voor de restitutie van de voor hen ge plakte rentezegels (afkoopsom). In verband hiermee wijst de Raad van Arbeid er nog eens met nadruk op dat degenen die vóór 1 augustus 1964 in loondienst zijn gegaan, een rentekaart hebben gehad en gebo ren zijn in de jaren 1944, 1945, 1946, 1947, 1948, 1949 of 1950, nog tot 1 juli a.s. in de gelegenheid worden gesteld een aanvraag om een af koopsom in te dienen. De aanvraag formulieren zijn verkrijgbaar op de postkantoren en bij de Raad van Arbeid. De op deze formulieren te vermelden rentenummers komen voor op de destijds door de Raad van Arbeid toegezonden kaartjes betreffende het geplakte bedrag. Na 1 juli a.s. ingediende formu lieren kunnen pas met aanzienlijke vertraging worden behandeld, om dat per 1 juli 1969 weer andere jaargangen aan de beurt zijn. De Raad van Arbeid wijst er ten slotte op dat er vele verzekerden zijn die op deze wijze nog bedragen van omstreeks 150.kunnen ont vangen. Taptoe door de Kon. Erk. Harmo nie „Drunen" met drumband '„De Vrolijke Trommelaren", geheel on der leiding van Chris Tielemans, met medewerking van Drumband „St. Jan" uit Elshout, onder leiding van P. Boom. 1. Gezamenlijke opkomst. 2. Harmonie „Drunen" met Drum band „De Vrolijke Trommelaren" Lange roffel Taptoe Tambours. Bachkoraal Trompettensolo. The Excelsior Drummers Aartshertog Albrechtmars. Défilé der Schotten. Le tambour maitre. 3. Drumshow door Drumband „St. Jan" uit Elshout. 4. Gezamenlijk optreden van alle korpsen. 5. Wilhelmus. OP WOENSDAG 30 APRIL 1969, ter gelegenheid van de 60ste verjaardag van H.M. KONINGIN JULIANA 10.30 uur: 09.30 uur: KINDERZANGHULDE op de speelplaats van de r.k. lagere school te Elshout. Na het Wilhelmus, toespraak door burgemeester Mr. H. J. M. Stieger. Na de zanghulde traktatie aan de schoolkinderen. KINDERZANGHULDE op het Raadhuisplein. De kinderen verzamelen zich om 09.45 uur, zoveel mogelijk getooid met oranje en de vaderlandse drie kleur, op de speelplaatsen. Zij worden afgehaald door de Kon. Erk. Harmonie Drunen en de Drumband van de Gymnastiekvereniging St. Herman Jozef. Ook hier houdt burgemeester Mr. H. Stieger een toespraak. TRAKTATIE Na de zanghulde keren alle kinderen terug naar hun scholen om een traktatie in ontvangst te nemen. De kinderen, die elders de lagere scholen bezoeken, gelieven zich na afloop der zanghulde naar het kantoor van Gemeentewerken (houten gebouw) in de Wilhelminastraat te begeven, om een traktatie in ontvangst te nemen. Na afloop van de kinderzanghulde in Drunen zal door de Kon. Erk. Hermonie Drunen en de Drumband van St. Herman Jozef nog een muzikale rondgang door een gedeelte van de gemeente worden gehouden. 10.0012.00 uur: Voetbalwedstrijden voor de jongens van de 5e en 6e klas van de lagere scholen Drunen en Elshout op het sportpark. Handbalwedstrijden voor de meisjes van de 5e en 6e klas van de lagere scholen Drunen en Elshout op het sportpark. 12.0013.00 uur: CARILLON-BESPELING door de beiaardier Herman Bonenkamp. SPORTWEDSTRIJDEN OP HET RAADHUISPLEIN 14.30-15.30 uur: Handbalwedstrijden door de leerlingen van de Huishoudschool en de MAVO-school. 15.3016.30 uur: Handbalwedstrijd „Avanti"Blauw-Wit. 21.30 uur: TAPTOE door de Kon. Erk. Harmonie Drunen (met drumband) en Drumband St. Jan Elshout in gala tenue op het Raadhuisplein. *»-*• DE INWONERS VAN DRUNEN EN ELSHOUT WORDEN VERZOCHT DE VLAGGEN UIT TE STEKEN. Tijdens de festiviteiten zullen het gemeentehuis en het Raadhuis plein feestelijk verlicht zijn. JAARVERGADERING A.R. KIESVERENIGING De A.R. Kiesvereniging „Neder land en Oranje" komt a.s. dinsdag avond 29 april om 8 uur in het cul tureel centrum „Zidewinde" bijeen in algemene jaarvergadering. De agenda voor deze vergadering is als volgt: 1. Opening door de voorzitter. 2. Notulen vorige jaarvergadering. 3. Ingekomen stukken. 4. Jaarverslag secretaris. 5. Jaarverslag penning meester. 6. Bestuursverkiezing we gens periodieke aftreding van de heren W. M. Mandemakers en J. P. de Vos. 7. Causerie door burgemees ter M. v. Prooijen. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. KONINGINNEDAG Ter gelegenheid van Koninginne dag zal voor de kinderen van de kleuter- en lagere scholen van Ca- pelle, Heistraat en Zuidhollandse- dijk 's morgens om 10 uur in 't cul turele centrum „Zidewinde" optre den 't jeugdkoor „JONG EN BLIJ" uit Tilburg, onder leiding van mevr. R. Smulders. Dit optreden is geor ganiseerd door de Oranjeverenigin gen van Capelle en Vrijhoeve. In Sprang zullen de leerlingen van de lagere school, alsmede die van de kleuterschool, op versierde wagens in een optocht door dat ge deelte van de gemeente trekken, waarbij dan tevens de verhuizing van de oude school naar de nieuwe school symbolisch zal plaatsvinden. Door een aantal landbouwers zijn belangeloos tractoren en wagens be schikbaar gesteld, terwijl door de kinderen op de scholen de versierin gen zijn gemaakt. Het geheel zal daardoor een feestelijk karakter krijgen. Het carillon-concert op Koningin nedag 1969 is tussèn 12.00 en 13.00 uur. 1. Wilhelmus. 2. Mars van de Lindeboom. Mars van de Graaf van Rechteren. Garde Dragondermars. 3. 't Hermenieke van Bergeijk. Daar kwam ene boer van Zwit serland. Vier weverkens. 4. De vrolijke klokkengieter 5. Calandsuite 6. Triomfmars. 7. Pezzo Festivo. 8. Est ce mars. Beiaardier: Herman Bonenkamp. In de middaguren zullen door de kinderen van de diverse scholen kin derspelen worden gehouden. Door de drie gezamenlijke Oranjevereni gingen wordt er 's avonds om 8 uur in het cultureel centrum een Oran je-bal gehouden, waarbij de muziek verzorgd zal worden door De Wa- vo's uit Kaatsheuvel, die reeds di verse malen een dergelijk bal in „Zidewinde" hebben verzorgd. INGEBRUIKNAME NIEUWE SCHOOL De nieuwe Christelijke lagere school zal in Sprang begin mei in gebruik worden genomen, hoewel de officië le opening nog enkele weken is uit gesteld. Deze opening is gepland in de tweede helft van mei, als n.l. de tuinaanleg geheel is voltooid. CONCERT VOOR DE JEUGD Het fanfare-corps „Sirena" geeft vrijdagavond 2 mei a.s. om 8 uur in het culturele centrum „Zidewinde" een concert, dat gratis toegankelijk is voor de leerlingen der hoogste lass ender lagere scholen, terwijl ook de ouders der scholieren zullen worden uitgenodigd. Het ligt in de bedoeling van het corps om bij de jeugd meer belangstelling te wek ken voor het muziekcorps. De boerenkapel zal eveneens die avond medewerking verlenen. P.V. NOOIT GEDACHT De postduivenvereniging „Nooit Gedacht" hield j.l. zaterdag 'n wed vlucht vanaf Moeskroen, waarbij de prijzen als volgt werden behaald: A. Heiblom 1, 16, 47; P. Meter 2, 24, 50, 53; A. Treffers 3; D. van Os 4, 28, 31, 82, 83; J. Spuybroek 5, 25; G. Rozenbrand 6, 7, 11, 35, 37, 71, 75, 76; H. Spuybroek 8, 9, 79; A. Tactor 10, 17, 39, 55; P. Blom 12, 19, 51, 70; C. Broeks 13, 32, 48, 54, 61; J. Meter 14, 59, 78; A. Leeggangers 15, 20, 33, 41, 45; J. IJpelaar 18, 26, 30, 62, 73, 74; A. Willemz 21, 27; D. v. d. Schans 22, 44, 46, 56, 66; M. Netten 23; H. Dekkers 29, 72; A. v. Gooi 34, 64, 84; A. Lagrauw 36; J. Kramer 38; A. Nieuwenhuizen 40, 49; C. Verhagen 42; G. v. Leent 43, 68; D. Smits 52; Joh. Sterrenburg 57; W. Nieuwenhuizen 58, 63, 65, 67; D. v. Oversteeg 60; F. Tactor 69; H. Nieuwenhuizen 77; A. v. Tiggelen 80; H. de Jong 81. A.s. vrijdagavond tussen half 7 en half 9 inkorven van de duiven voor een wedvlucht vanaf Quivrain. 1 ItüÜiSL -m

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 3