wAAlwijkse en lanqstRAAtse couRant Nog een lange weg naar eenheid Waardevolle voedingsstof „Lysine" van Staatsmijnen vindt geen aftrek bouwman brillen Prijzenpeil is nu reeds gestegen tot 6°/o boven dat van vorig jaar GEMEENTEBESTUUR ZIET WIJKRADEN ALS OVERLEGORGAAN VOOR BURGERIJ ONZE DOLLE, DWAZE WERELD Sn Waalwijk-Zuid zijn plannen voor dienstencentrum Teleurstelling Zorgen in Baardwijk Dienstencentrum Terwijl duizenden per dag van honger omkomen Niet rendabel Besoljen De wijkraden Klankbord Sociologen in Neder land „links gericht" I VRIJDAG 16 MEI 1969 92e JAARGANG No. 39 De ïcho vau het Zuióen Uitgever Waalwijksehe Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 ^ureaus^Grotestraat^205^Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO' Gemeenschapshuizen in Waalwijk voor wijk- en jeugdwerk noodzakelijk Toen bij het laatste referendum in Frankrijk bleek, dat president De Gaulle zou gaan verdwijnen zijn er velen geweest, die juichten. En onder hen vond men vele voorstanders van meer samenwerking in Europa. Dat zij juichten was begrijpelijk, want ge durende zijn bewind heeft president De Gaulle voortdurend duidelijk la ten blijken, dat hij het was die de door velen zo gewenste nauwere sa menwerking in de weg stond. Zolang De Gaulle aan het bewind was, behoefde men er niet op te ho pen, dat de EEG zou kunnen worden uitgebreid, met bijv. Engeland, dat reeds enkele malen pogingen hiertoe deed. President De Gaulle heeft zioh doen kennen als een harde, onver zoenlijke politicus en dat was voor velen reden om te juichen toen hij verdween. De voorstanders van meer samen werking in Europa doen er echter goed aan om nu niet dadelijk te den ken, dat de lente is aangebroken en dat Frankrijk zich zonder meer, on verhoeds en zonder bedenken volle dig aan de kant van de Europese sa menwerking zal scharen. Dat zou een grote fout zijn, die te zijner tijd op 'n desillusie zou uitdraaien. Ongetwijfeld mag worden vastge steld, dat met de generaal een obsta kel op de weg naar meer samenwer king is verdwenen en dat er nu moge lijkheden zijn tot meer samenwerking, mogelijkheden, die er tijdens het be wind van De Gaulle helemaal niet waren. Maar we moeten goed begrij pen, dat het voorlopig niets meer zijn dan mogelijkheden. Dat is het grote pluspunt van het verdwijnen van De Gaulle. De 'Europeïsten' zullen er verstan dig aan doen, voorlopig zeer voor zichtig te werk te gaan en de dingen niet te overhaasten. Er is reeds zo veel tijd verstreken, dat wat meer tijd nu zo erg niet -meer is. Overhaasting zou juist tot een teleurstelling kunnen leiden. Zeker zijn er goede kansen. Pom pidou, die waarschijnlijk president zal worden, heeft reeds aangekon digd, dat hij een aanmerkelijk soepe ler houding ten opzichte van de Eu ropese samenwerking zal innemen, dan zijn voorganger. Dat klinkt reeds gunstig. Maar Pompidou is een aan hanger van het gaullisme en hij is dan misschien iets soepeler, maar dat neemt toch niet weg, dat hij niet zon der meer in alles zal toestemmen. Het staat wel vast, dat als het er op san komt hij even lastig zou kunnen zijn als De Gaulle, wanneer het gaat om concessies die Frankrijk zou moe ien doen in het geheel. Niet alle lan den zijn zo soepel als Nederland, dat in het belang van een nauwere sa menwerking en een grotere eenwor ding tot grote offers bereid is. En zeker kan men dat moeilijk van de individualistische Fransen verwach- jen. Het was indertijd heus niet al- en het persoonlijke standpunt van president De Gaulle, dat het zo moei- jk maakte. In zijn standpunt zat I001 een deel ook het denken en voe- tn van de Fransen verwerkt en met dit laatste zullen we ook te doen krij- gon als een andere Fransman presi dent wordt. Tenslotte is Frankrijk n°g altijd een democratie en dus heeft et volk via het parlement invloed op e beslissingen, dat zal in de toe- (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De vraag of het jeugdwerk in de gemeente Waalwijk goed loopt, is moeilijk te beant woorden. Als men de mogelijkheden die de jeugd ge boden worden beziet, zou men in eerste instantie wel ja willen zeggen. Wie er meer „inzit" komt echter tot een andere conclusie. Dat bleek tenminste al bij de al gemene beschouwingen bij de behandeling van de ge meentebegroting. Wethouder M. van Eijl sprak toen Wat wordt er in Waalwijk zoal aan jeugdwerk gedaan. Natuurlijk voor de georganiseerde jeugd en we den ken dan met name aan de verkennerij etc. zijn er wel mogelijkheden. De jeugd wil echter vrij zijn en niet ge bonden. Dat blijkt duidelijk als men de - landelijke - ledenlijst van de ze groepen beziet. „Ook voor een an dere categorie georganiseerde jeugd is er wel iets. In Waalwijk-Centrum is er de Stichting Jeugdbelangen die de parochies St. Jan en H. Bema- dette omvat. In het verenigingsge bouw De Terp heeft de jeugd allerlei mogelijkheden", vertelt wethouder v. Eijl. Hij denkt dan aan ballet, zangclub, philatelie, handenarbeid, zweefvlieg- tuigbouw, vrije expressie, tafeltennis, judo, fotografie, radio-élektra etc. Dit Terp-geibouw funktioneert naar behoren, hoewel er op financieel ge bied natuurlijk altijd wensen zijn. Wel kampt deze 'jeugdbeweging' met een gebrek aan leiders. „De school jeugd vindt hier een voortreffelijk onderkomen. Het probleem is echter de grote jeugd, die niet aan een aan tal voorwaarden wil voldoen. Daar voor is er dan De Pit". We willen wethouder Van Eijl di- rekt meegeven dat die Pit er is, maar uit allerlei reacties de laatste tijd is duidelijk gebleken dat deze instelling verre van ideaal is. Bedoeld als op vangcentrum van de loslopende wer kende jeugd, die je overal in de Langstraat ziet slenteren is De Pit ten dele geslaagd. Ja, de jeugd kwam, maar het enige verschil met vroeger was, dat men nu niet op straat moest rondhangen, maar dat men dit in een verwarmde ruimte kon doen. „Er zat geen programma in, ook was er te weinig leiding. Toen het gebouw geopend werd waren we vol vertrouwen. Achteraf ben ik er nog wel 'ns geweest, maar wat ik toen zag was met de oorspronkelijk opzet voor ogen, een grote teleurstelling. Na het vertrek van de heer Hardesmeets (voormalige leider van de Levens school) die Waalwijk heeft verlaten ontstond er even een impasse. De za- Wethouder M. van Eijl juicht instelling wijkraden toe ken draaien nu echter weer wat beter. Wel is er minder belangstelling van de zijde van de jeugd", zo vertelt wethouder M. van Eijl. Enkele we ken geleden heeft ook de K.W.J.- Waalwijk een nieuw ontmoetingscen trum geopend, 'De Zuute Inval'. Hieruit blijkt wel dat De Pit ook voor de werkende jeugd weinig te bieden heeft. Minder florissant staan de zaken er in de wijk Baardwijk voor. Althans over problemen die zich voornamelijk op het terrein van de jeugdgebouwen voordoen. In diezelfde vergadering werd er ook gesproken over wijkraden. Hoewel de op zet van een wijkraad in hoge mate ook bedoeld is om voor een goed kontakt tussen burgerij en de gemeente lijke overheid te zorgen is er ook een goede combinatie denkbaar tussen wijkraad en jeugdwerk. Daar is in Waalwijk al een voorbeeld van. Over deze zaken hadden wij een gesprek met wethouder M. van Eijl. voorwat het gemeenschapshuis be treft. Het protestants verenigingsge bouw De Flambouw draait uitste kend. Dit in tegenstelling tot het Ge meenschapshuis, waar het financieel nu wel helemaal verkeerd zit. „Dit gebouw, eigendom van de gemeente, werd door een zeer aktief stichtings bestuur gehuurd. Men zorgde voor instuif avonden voor de jeugd, terwijl er in de weekenden dansavonden wa ren. Die avonden liepen uitstekend tot er vorig jaar ineens „de klad" in kwam. Je weet toch niet wat dat is, de jeugd kwam niet meer met het ge volg dat een belangrijke inkomsten bron geleidelijk omgezet werd in een verliespost". Het stichtingsbestuur wil wel, maar zit nu voor een groot financieel pro bleem. Er is zelfs al contakt geweest met het ministerie van CuReMa. Van die zijde werd gesuggereerd, zet de zaken opnieuw op, met Waalwijk-Z. Wat er gaat gebeuren kan ook wet houder Van Eijl niet vertellen. Vast staat, dat het Gemeenschapshuis in Baardwijk met grote problemen kampt. In Waalwijk Zuid draait het jeugd werk uitstekend. Er zijn tal van clubs, die ondergebracht zijn in de voorma lige kleuterschool aan de St. Cris- pijnstraat. „Hier wil men wel verder komen. Het probleem, waar met na- me animator pastoor M. Lam zich komst duidelijk aan de flag treden. Wanneer Frankrijk dan offers zal moeten brengen als inbreng in het geheel van samenwerkende landen, dan zullen de oppositiestemmen heel duidelijk klinken. Een voorbeeld zou kunnen zijn de uitbreiding van de EEG. Frankrijk zal vermoedelijk niet meer tegen toe treding van Engeland stemmen, maar het is wel tegen een sterke vergroting van de EEG, omdat de mogelijkheid dan zeer groot is, dat besluiten niet meer zoals tot nu toe met algemene stemmen moeten worden genomen, doch dat zij zullen kunnen worden genomen met meerderheid van stem men. In dat geval, zou Frankrijk het soort veto dat het nu heeft verliezen en daar voelt ook Pompidou niets voor. Het pad tot de Europese eenwor ding voert nu eenmaal niet over ro zen. Men heeft tijd, veel tijd nodig om het doel te bereiken. In India, Biafra en vele onderont wikkelde gebieden heerst honger, ern stige honger, die duizenden per dag het leven kost. We zien beelden van op straat stervende kinderen, die ons uit holle ogen verwijtend aankijken en we voelen, dat we daar iets aan moeten doen. Er komen grote akties tot stand en er wordt gegeven en in gezameld. Het goede in de mens is wakker geworden en alles wordt in het werk gesteld om de nood te leni gen. Toch klopt er iets niet! Twee derde van de wereldbevolking krijgt onvoldoende te eten, er is gebrek aan goed voedsel, maartoch grijpt men niet de hand die wordt toege stoken, toch maakt men geen gebruik van de mogelijkheden die worden ge boden! Waarom? De Nederlandse Staatsmijnen heb ben in hun laboratoria kans gezien, om'op kunstmatige wijze 'Lysine' te maken. Lysine is een hijzonder be langrijke stof, want wanneer men 't toevoegd aan voedsel dat voorname lijk uit graan e.d. bestaat, dan ver hoogt het aanzienlijk de eiwitwaarde enom eiwitten gaat het tenslotte bij de bestrijding van de honger in de wereld. Het is logisch, dat men bij de Staats mijnen meende, dat er in de gehele wereld wel belangstelling zou bestaan voor deze 'lysine', die heel weinig be hoefde te kosten en in grote hoeveel heden kon worden aangemaakt en ge leverd, dank zij de nieuwe fabriek, die de Nederlandse Staatsmijnen daarvoor hadden opgezet. Wie schetst echter de verbazing van de fabrikanten, dat er maar heel weinig belangstelling voor 'lysine' bleek te bestaan. Zo weinig, dat de fabriek niet rendabel kan werken De prijs is het niet, want Lysine is bijzoder goedkoop, zeker, wanneer men de grote waarde voor de voeding daar tegenover stelt. Neen, naar blijkt, gaat het hier om nationaal- politieke en economische redenen, die verhinderen, dat deze waardevolle stof daar komt, waar ze zo hard no- die is! Het 'blijkt, dat in weerwil van hon ger voor miljoenen mensen er nog al tijd elementen in de wereld zijn, die grote macht hebben en desnoods vele mensen offeren voor bepaalde belan gen. De menselijkheid gaat nog steeds niet voorop! Nog steeds zijn er kleine groepen van machtige lie den, zowel in oost als in west en in de ontwikkelingslanden, die het on mogelijk maken, dat dat wordt ge daan, wat in algemeen menselijk be lang beslist noodzakelijk is! Dit is het gebouw De Dukdalf', een protestants verenigingsgebouw in Waalwijk-Zuid. Lr zijn plannen om dit gebouw uit te breiden en er één groot dienstencentrum van te maken steeds voor geplaatst ziet, is een goed wijkgebouw. Men streeft naar een gebouw, waar het gehele parochie leven zich kan afspelen. Er is nu een Studiecommissie Gemeenschapshuis Waalwijk Zuid in het leven geroepen. Deze commissie tracht de plannen voor een gemeenschapshuis verder uit te werken". Volgens wethouder Van Eijl streeft men naar een compleet dienstencen trum, waarin zich niet alleen het po- rochie(verenigings)leven kan afspe len, maar waar b.v. voor de ouden van dagen een verzorgingscentrum is, waarin wellicht een huishoudelijke voorlichtingsdienst wordt onderge bracht en waarvan b.v. ook kruisver- enigingen gebruik kunnen maken. Overigens zijn de plannen hiervoor nog in een beginstadium. Ook is ge dacht aan een samenwerking met het protestantse verenigingsgebouw 'De Dukdalf', dat dan wellicht uitgebreid zou kunnen worden. Van een jeugdbeweging in de wijk Besoyen is volgens de wethouder geen sprake. „Er gebeurt daar weinig. De Hervormde Gemeente Besoyen wil 'n klein verenigingsgebouw in de vorm van een woonhuis aan het Hollands Steegje bouwen. We hebben getracht dit bestuur te bewegen aan een wat groter gebouw mee te werken, wat dan te combineren zou zijn met het katholiek jeugdwerk in dit stadsdeel. Het bestuur heeft echter duidelijk te verstaan gegeven hier weinig voor te voelen, omdat men in het geheel geen groot gebouw nodig heeft. Er zal ech ter ook in Besoyen wel een gemeen schapshuis moeten komen, wil men in dit deel iets voor de jeugd doen", aldus wethouder Van Eijl. Wil Waal wijk dus tot een goed opgezet jeugd werk komen dan zullen er in Zuid en Besoyen nieuwe verenigingsgebou wen moeten komen, terwijl het ge meenschapshuis in Baardwijk nieuw leven ingeblazen moet worden. „Het zou ontzettend prachtig zijn, als er in Waalwijk enkele wijkraden zouden otstaan. Het gemeentebestuur zou de stichting hiervan ten zeerste toejuichen. Het comité Noordstraat- bewoners fungeert uitstekend. Ook dit comité is uit nood geboren. En kele jaren geleden waren er moeilijk heden met betrekking tot de flats. Er is toen gesuggereerd zorg voor een comité dat weet wat er onder de be woners leeft en kom dan met het ge meentebestuur praten. Het wijkcomi- té dat toen is ontstaan fungeeri uit stekend en is niet alleen de gespreks- speciaalzaak 's Maandags voormiddag gesloten partner voor de gemeente maar is ook op het terrein van de jeugdbeweging bijzonder aktief". Wethouder Van Eijl zou het aan genaam vinden als dergelijke comité's ook in andere wijken zouden ont staan. „Neem nu dat plan Laageinde waar zich een verwarmings-affaire heeft afgespeeld. Er zijn toen wel aktie-comité's geweest, maar de grote vraag is natuurlijk of die groepen ook het vertrouwen van de bevolking van die wijk hebben. Een goede wijk raad is voor de -bevolking en -het ge meentebestuur van belang. Men kan dan over en weer praten en met sug gesties komen. Een wijkraad moet 'n klankbord van de gemeenschap zijn waar tegen men kan praten". Het initiatief er toe moet van de be volking uitgaan. Wethouder Van Eijl hoopt dat iemand de kat de bel aan bindt. „Waarom spannen de Oranje verenigingen zich er niet voor. Daar maken vertegenwoordigers van alle gezindten deel van uit", zo sugge reert hij. De recente huurverhoging die is ingegaan op 1 april j.l. heeft het to tale prijspeil weer een forse ruk om hoog gegeven. Zoals bekend, was er in deze eerste maanden van 1969 al sprake van een forse stijging der prij zen, waarna de prijzenstop volgde, om althans de gang van zaken enigs zins onder controle te houden. Maar er zijn in de afgelopen weken ontwik kelingen opgetreden die hun invloed doen gelden buiten de prijzenstop om. We denken hierbij aan de verho ging veroorzaakt door de huurverho ging. Dan zijn er de extra uitgaven als gevolg van de omschakeling van winter naar zomer, iets dat duidelijk bemerkbaar is in de kleding. Dan zijn er de prijzen van groenten en aard appelen, die niet aan een prijsstop gebonden zijn en die in deze tijd van het jaar altijd omhoog gaan. Zo is het prijzenpeil nu reeds -gestegen tot 6% boven dat van verleden jaar. Wanneer we dan weten, dat men had verwacht, dat de prijzen voor geheel 1969 niet verder zouden stijgen dan met 5Vè%, dan is het wel duidelijk, dat dit niet realiseerbaar is. Men moet nu reeds rekening houden met een totale prijsstijging voor 1969 van 7 procent. Tijdens het congres, dat de Neder landse Federatie van Universitaire studieverenigingen in de Sociaal- Culturele wetenschappen te Amster dam hield 'en waar ongeveer 200 so ciologen aanwezig waren, is een en quête gehouden, waarbij de vraag werd gesteld naar welke politieke partij de voorkeur van de ondervraag de uitging. De cijfers spreken voor zich. De P.v.d.A. kreeg 29,5%, de PSP kreeg 22,5%, D'66 kreeg 17,3%, de PPR 9,8%, de VVD 5,2%, de CPN 1,8 procent, de AR eveneens 1,8!% en de KVP slechts 0,6%. Vermeld dient te worden, dat 11 van de aanwezi gen geen stem uitbracht. Het blijft dus de vraag naar welke politieke partij in ons land hun voorkeur zou zijn uitgegaan. Maar dat er in prin cipe veel verschil door zou ontstaan mag betwijfeld worden.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 17