waalwijkse en lanqstRaatse couRant Stichting Woningbouw Vlijmen krijgt grote taak toebedeeld De kleine Hoefjes organiseert ponyconcours in Waspik (dCampe\ j dCampe Gedenkteken Joodse oorlogslachtoffers op plaats vroegere Synagoge in Waalwijk 390 GEMEENTEWONINGEN OOK NAAR DE STICHTING OM KRING-KAMPIOENSCHAP Toekomst In Tempelierstraat stond van 1884-1965 de synagoge Loterij 4$iMl 'WwM internationaal centrum voor! transport,exped itie, douane, opslag en distributie OPPERRABIJN E. BERLINGER ONTHULDE MONUMENT Uitgave boekje bij eerste lustrum Historie Bejaardenwoningen ZUIVERE HUID PU ROL en PU ROL-poeder In Tilburg naar: j V Heuvebtnoc 14 Waarschuwing Historie De gemeente IJËalS I APPELS WAALWIJK NV Altenaweg 8 - Waalwijk TEL. 04160-4031* VRIJDAG 16 MEI 1969 92e JAARGANG No. 39 Opgericht 1878Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij HoofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) 4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief (Van onze verslaggever) VLIJMEN - „De bevordering van de volkshuisvesting en met name de sociale woningbouw is een mooie taak, maar om die te verwezenlijken moe ten vele klippen worden omzeild. De Stichting Woningbouw Vlijmen 1963 heeft in het eerste lustrum van haar bestaan de zeilkunst naarstig beoefend en gelukkig zijn de bouwplannen uiteindelijk in behouden haven beland", zo schrijft mr. L. M. N. Schweitzer, burgemeester van Vlijmen als voor woord in het boekwerkje dat bij gelegenheid van het eerste lustrum van de Stichting Woningbouw is verschenen. Het bestuur vond het nuttig het werk van de stichting een wat ruimere bekendheid te geven en de lezer tevens een blik in de toekomst te laten werpen. Het boekje dat is geschreven door de Waalwijkse journalist Harry Put ter kwam deze week gereed. Het is typografisch verzorgd door Drukkerij Antoon Tielen te Waalwijk. Het boekje is verlucht met een aantal aar dige foto's. In het voorwoord schrijft burgemeester Schweitzer ook, dat nu de ergste woningnood voorbij is, zo wel de woningbouwverenigingen als de gemeenten dringend behoefte heb ben aan wat meer vrijheid om het wo ningpakket te kunnen variëren en be tere woonvormen te beproeven. Een aantal feiten heeft dit eerste lustrum (1963 - 1968) glans gegeven. Zo was er eind maart 1968 de ople vering van het fraaie bejaardencom plex „De Bloemendaal" in het uit breidingsplan „Vliedberg" van de ge meente Vlijmen. Op diezelfde dag, 28 maart, werden ook de eerste hui zen uit een complex van 59 woning wet- en 77 premiehuurwoningen op geleverd. Dit alles werd toen met eni ge luister omgeven. Burgemeester mr. L. M. N. Schweitzer van Vlijmen na melijk opende 'beide complexen offi cieel. Tenslotte nog, en dat lijkt dan minder direct verband te houden met voornoemde door inspanningen van de Stichting gerealiseerde projekten, kon Vlijmens burgervader als ambte naar van de burgelijke stand in de ge meente Vlijmen op vrijdag 7 juni 1968 de 12.000ste inwoner inschrij ven. De „Stichting Woningbouw Vlij men 1963" heeft een zeer belangrijk aandeel gehad in de snelle toename van de-«bevolking gedurende de laat ste paar maanden. Het gereed komen van beide al eerder genoemde com plexen is er wel debet aan. Met het gereed komen van de woningen van het laatste complex namelijk konden zich veel mensen van elders in Vlij men vestigen, daarmee de bevolkings aanwas, die in 1967 maar een miniem me impuls had gehad, een extra sti- mulance gevend. Vlijmen: ,12.000 inwoners. Een woningbestand bij een gemiddelde ge zinsgrootte van 4 personen van rond 3.000 huizen. In uitbreidingsplan „Vliedberg" stonden er hiervan alleen al 1093 per 1 juni 1968. Van dit aantal is rond 30 procent eigendom van de Stichting. Cijfers, die er niet om liegen. Cijfers ook die een zekere mate van voldoening moeten schen ken. De gemeenschap Vlijmen heeft de tijd goed verstaan. Op een ogenblik, dat weinig kleine gemeenten er nog maar aan dachten middels een wo- ningbouwstichting te komen tot het realiseren van premie-woningen - in 1963 was het gebrek aan woningen in de meeste plaatsen nog nijpender dan op het ogenblik - sloegen ge meentebestuur en plaatselijke indus trie in Vlijmen de handen ineen om grotere aantallen woningen te realise ren dan tot dat ogenblik mogelijk was geweest. Binnen het raam van deze terug blik in de overigens nog jonge ge schiedenis van de „Stichting Woning bouw Vlijmen 1963" - gezegd mag overigens worden dat men toch al wo ninggeschiedenis heeft geschreven - mag toch wel even een bescheiden blik in de toekomst worden gewor pen. De activiteiten van de Stichting richtten zich tot op heden geheel op uitbreidingsplan „Vliedberg" Gewoon omdat daar bouwterrein voor handen was waar op grotere schaal tegen acceptabele condities woning bouw kon worden gepleegd. De Vliedberg is echter zo goed als vol. De Stichting hoopt een volgende fase in de uitbreiding van het woningpak ket nu te kunnen realiseren in uitbrei dingsplan Nieuwkuijk-Oost. Terwijl de aandacht ook zal worden gecon centreerd op het plan „Vijfhoeven", dat ten noorden van het dorp Vlijmen zal komen te liggen. Voor dit laatste plan kreeg men rond de jaarwisseling '68 de vereiste goedkeuring. In eer ste aanzet zal in laatstgenoemde plan echter - zo zijn de jongste ontwik kelingen door particuliere onder nemers op grote schaal nieuwbouw worden gezet. De „Stichting Woningbouw Vlij men '63" krijgt in de nabije toekomst een nog grotere taak toebedeeld. Het bezit van het gemeentelijk woningbe drijf - 390 woningwetwoningen - zal namelijk geheel bij de Stichting worden ingebracht. Door de gemeen teraad werd hiertoe reeds in principe besloten. Door deze centralisatie hoopt men vooral op het gebied van administratie een vereenvoudiging te bereiken. Genoemde 390 woningwet woningen staan in alle vier de kernen van de gemeente Vlijmen, namelijk Vlijmen-dorp, Vliedberg, Nieuwkuijk en Haarsteeg. Daarmee heeft men dan een groot-woningbezitter gecre ëerd met „armen" naar alle kerkdor pen van de gemeente, een instituut ook, dat door zijn omvang en zijn (fi nanciële) achtergrond beter in staat wordt zich te ontplooien en door mid del van door de rijksoverheid ver strekte faciliteiten beter de zich voor doende bouwmogelijkheden kan gaan benutten. Het complex bejaardenwoningen „De Bloemendaal" in Vliedberg is eigenlijk dubbel zo groot geworden als aanvankelijk in de bedoeling lag. De Stichting „Woningbouw Vlijmen 1963", die het projekt realiseerde, meende aanvankelijk te moeten vol staan met de bouw van 16 woningen. Niet dat er aan een groter aantal geen behoefte was. In eerste aanzet leek het echter meer dan voldoende. De wat ongunstig uitkomende financiën voor realisering van dat eerste plan deden echter besluiten het aantal te verdubbelen. Op nog meer punten werd tege moet gekomen aan de wensen van de nieuwe bewoners. Zo kreeg elk der Vvoningen centrale verwarming, wel ke vanuit een centraal punt wordt ge stookt. Veiligheid verhogend is het centrale alarmeringssysteem. In elke flat bevindt zich in de slaapkamer 'n belknop waarmee men zich in verbin ding kan stellen met de woning van de zuster, die een van de 32 huisjes bewoont. Deze kan op haar beurt dan eventueel assistentie verlenen of de huisarts van de betrokken oproepster of oproeper waarschuwen. Elk van de flats bestaat uit een rui me zitkamer, een flinke keuken, een slaapkamer met wastafel, douche-toi let en hal met grote bergkast. De wo ningen op de begane grond hebben de beschikking over een terrasje. De flats boven kregen alle een groot bal kon op de zuidkant. De vier blokken zijn verbonden door een lange rij met i kan U héél wat tijd (en I j ergernis) besparen. I WIJ DOEN HET plisseren, repareren, ajouren, borduren, inkor- ten, stoppen, vermaken I enz. enz. I WIJ MAKEN HET stofknopen, ceintuurs, gespen en nog véél ander 5 atelier-werk, 32 bergingen voor het stallen van fietsen enz. In een ervan is de c.v.-in stallatie ondergebracht. De inhoud van elk der woningen is 105 kubieke meter en van de berging is de opper vlakte 4,5 vierkante meter.. Met de bouw van bejaardencom plex ,,De Bloemendaal" werd voor zien in de behoefte aan huisvestings mogelijkheid voor bejaarden. Het dorp Vlijmen kreeg in de „St. Jans- hof' aan de Pastoor van Akenstraat reeds een fraai nieuw gebouw met huisvesting voor zo'n tachtig mensen. „De Bloemendaal" in „Vliedberg" betekent een welkome aanvulling. Hier wonen 32 mensen. De gedachte aan meer huisvestingsmogelijkheid voor ouden van dagen blijft echter le ven. In de nabije toekomst hoopt men - of gemeente of Stichting Woning bouw - ook op dit punt nog eens verder te kunnen voorzien. V>yfOIP«-CUM«-OtH-IOy Opperrabijn Berlinger onthulde door het hijsen van de nationale drie kleur het gedenkteken dat staat op de hoek van de Tempelierstraat - Grotestraat. In het gedenkteken is de tekst gegraveerd:Opgericht door de gemeente Waalwijk op de plaats waar van 1884 tot 1965 de synagoge stond, ter nagedachtenis aan de Jood se ingezetenen van Waalwijk, die in de tweede wereldoorlog weggevoerd en nimmer teruggekeerd zijn." De perkamenten rol die in een loden ko ker ingemetseld werd bevat de naam van 10 Joodse slachtoffers, te weten: Hartog van Leeuwen, Leopold Gut man, Gustav Gom pen, Zygfryd Nasch, Ernst Obermeyer, Eugen Pin to, Hermann Seinfeld, Alida Bremer, Sientje Bremer 'en Leon Hartog. Nadat Opperrabijn Berlinger nog een bloemstuk voor het gedenkteken had geplaatst ging hij uitvoerig in op de «betekenis van dit monument. „In het laatste hoofdstuk van het boek van Moses lezen we „toon eerbied aan mijn heiligdom". God heeft om schreven dat we eerbied moeten to nen voor de synagoge. Deze plechtig heid geeft uiting aan deze gedachte- Op zondag 1 juni a.s. zullen er in Waspik meer dan 300 pony's in ac tie komen. Op die dag n.l. organi seert de Waspikse ponyclub „De Kleine Hoefjes" een groot concours volgens de reglementen van de club der NCB, bij welke landelijke ver eniging ook Waspik is aangesloten. Het concours gaat meetellen voor het kampioenschap van de kring, welk kampioenschap in totaal drie concoursen omvat. Inschrijvingen zijn binnen van ver enigingen uit Raamsdonk, Made, Oosteind, Oosterhout, Dongevaart, Dongen, Udenhout, Tilburg, Loon op Zand, Kaatsheuvel, de Moer en Rijen, terwijl Waspik deelneemt met twee achttallen en een viertal. In het concours dat 30 rinlgen om vat zijn nummers opgenomen als achttallen en viertallen in diverse categorieën, individuele dressuur en springen, eveneens in meerdere ca tegorieën en eenspantuig- en shet- landpony's en kruislingen, ook weer in alle categorieën. Met het con cours wordt om half elf een begin gemaakt, terwijl de officiële ope ning om twee uur zal plaatsvinden. nis. Dit herdenkingsteken duidt op de plaats waar vroeger de synagoge stond" aldus de heer Berlinger. Hij wees er op dat het aantal Jo den in Nederland sterk is gedaald. „Er was in Waalwijk een synagoge, maar er waren geen gelovigen meer. Bijna alle leden van deze gemeente zijn weggevoerd en nimmer terugge keerd. Op deze dag van nagedachte nis eren we de mensen van de Joodse gemeente Waalwijk. Deze gedenk plaat houdt de gedachte levendig aan wat achter ons ligt, het is tevens een stimulans om verder te gaan." Volgens Opperrabijn Berlinger toont het Nederlandse volk veel lief de en sympathie voor de Joden. „Men weet wat de strijd voor vrijheid wil zeggen. Er is begrip voor het volk van Israël. In vrijheid en vrede moe ten we met onze medemensen leven. Dit gedenkteken is niet slechts een teken van eerbied en waardering maar ook een waarschuwing aan de jonge generaties, dat nooit meer iets der gelijks moge gebeuren, als in de twee de weréldoorlog is gebeurd". De Op perrabijn sprak vervolgens een gebed in het Hebreeuws waarvan hij ook de Nederlandse vertaling gaf.' Dit grootse evenement waarvoor 't bestuur zich bijzonder inspant, zal plaatsvinden op het terrein tussen de Stadhoudersdijk en de Parallel weg. Op deze wedstrijddag zal tevens de trekking plaatsvinden van de lopende verloting waarvoor als hoofdprijs een berijdbare pony be schikbaar wordt gesteld, met daar naast zeer waardevolle andere prij zen. Om zich op dit concours in eigen huis goed voor te bereiden hebben de bestuursleden een deel van hun taak, de instructie van de kinderen, even kruinen overdragen aan oud-militair Vermeulen uit Kaatsheuvel die 12 lessen verzorg de. Er is door de leden van De Klei ne Hoefjes", maar vooral ook door de bestuursleden bijzonder hard ge werkt om van dit concours iets bij zonders te maken. Een vereniging die zelf nog maar twee jaar bestaat en die dan een dergelijk initiatief durft te nemen, verdient aller me dewerking. De heer Spiero, hoofd van de Ned. Israëlitische Synagoge in Den Bosch gaf een historisch overzicht. Hij zei dat reeds voor 1795 Waalwijk een Joodse gemeenschap bezat, die de diensten bij de gemeenteleden aan huis beleefde. In 1884 kwam er dan een synagoge aan de Tempelierstraat die na de oorlog niet meer gebruikt werd. De Joodse gemeente Waalwijk werd toen administratief opgeheven en samengevoegd aan Den Bosch. Tijdens de bezetting waren er in de „schoenenstad" 33 Joden gevestigd. „Moge dit monument een herinnering wakker laten, aan hen die hun leven lieten", aldus de heer Spiero. De gasten waren maandagmiddag in de raadszaal van het gemeentehuis verwelkomd door burgemeester Teijs- sen en de wethouders. Bij het gedenk teken wees de burgemeester er nog op, dat de synagoge die hier bijna 80 jaar heeft gestaan vanwege de stads ontwikkeling moest verdwijnen. Toen tot sloop werd besloten kwam bij het gemeentebestuur spontaan de ge dachte om op deze plaats een gedenk teken te plaatsen, dat altijd de ge dachte levendig zal houden, dat op deze plaats een synagoge stond. „Een monument gewijd aan al dege nen die als gevolg van bruut geweld zijn weggevoerd en nimmer in Waal wijk terugkeerden", aldus de heer Teijssen. Ruimte en licht karakteriseren de jongste uitbreiding van de gemeente Vlijmen. Het ziet er allemaal nog wat wat kaal uit. Ook daar echter zal het wat tijd vergen voor de begroeiing er op hoogte is (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Op de plaats waar van 1884 tot 1965 de Israëlische Sy nagoge in Waalwijk stond, aan de Tempelierstraat is maandagmiddag door de Opperrabijn in Nederland, de heer E. Berlinger, een gedenkteken ont huld ter nagedachtenis aan de Joodse oorlogsslachtoffers uit Waalwijk. De Opperrabijn metselde tijdens een plechtigheid bij het monument ook een loden koker in het gedenkteken. In de koker ging een perkamenten rol waarop de lijst met namen van de Joodse oorlogsslachtoffers staat ver meld. Het gemeentebestuur van Waalwijk, dat het initiatief had genomen om tot een gedenkteken te komen, had de nabestaanden uit geheel Neder land uitgenodigd de plechtigheid in Waalwijk bij te wonen.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1