waalwijkse en lanqstRaatse couRant Nederlandse Ver. Werkgevers in textielindustrie viert 50-jarig bestaan Prinses Margriet bezoekt Tilburgse Schouwburg Zondag beslissingswedstrijd RKC-UNA in Scbijndel Aardbeienmandjes met slagroom iè. Modehuis Van Mierlo opent begin juni nieuwe zaak BEHOUDT WAALWIJK ZIJN ll-KUSSERT OPEN OOG V K VEEL ACTIVITEITEN OP SOCIAAL EN ECONOMISCH GEBIED TIJDENS FESTIVAL VOOR WERKENDE JEUGD i» BanketbakkorSj van MSI IN VOORMALIGE LAGERE SCHOOL AAN STATIONSSTRAAT Viering vrijdag 30 mei in Tilburg Sociale belangen Vrijdag bijeenkomst Politieke Partij Radicalen in Gecroonde Leersse' ivo van Haren's Schoenfabrieken nv uit Waalwijk nu met 100 filialen Leden Waal wij kse zwemvereniging kozen nieuw bestuur Andr. Zijlmansgroep organiseert sport wedstrijden op Elzenhoven vs.*(vZ*$9+ te/*>fc/ojyefy eUZfi{ÉV6(L.és£é(È2,wifi ZOMERFRIS «m- Gespecialiseerd in exclusieve heren kleding Voor de jongeman aparte afdeling VRIJDAG 16 MEI 1969 92e JAARGANG No. 39 De tcho van het Zuiöen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 pit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) 4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" TILBURG De Nederlandse Vereniging van Werkgevers in de Textiel industrie werd opgericht op 20 januari 1919. De oprichting sproot voort uit de behoefte om urgente sociale problemen, met name op het gebied van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden, te regelen en goede ver houdingen tussen werkgevers en werknemers te bewerkstelligen. Bij de vereniging zijn 114 ondernemingen aangesloten, waarin ±23% van het totaal aantal werknemers in de Nederlandse textielindustrie (wol-, katoen-, rayon- en linnen-, band- en vlecht-, tapijt- en veredelingsindus trie) en daarnaast diverse textielondernemingen in Noord-Nederland. In de jaren vóór de tweede wereld oorlog ontplooide de vereniging be langrijke activiteiten zowel op soci aal als economisch gebied. Als zoda nig mogen met name genoemd wor den haar baanbrekende inintiatie- ven ten aanzien van: de regeling van de arbeidsvoor waarden bij collectieve arbeids overeenkomst: de eerste in novem ber 1919 tot stand gekomen collec tieve arbeidsovereenkomst tussen de vereniging en de textielarbei dersbonden was maatgevend voor de regeling van de arbeidsvoorwaar den in de textielindustrie vóór de tweede wereldoorlog en diende zelfs nog als uitgangspunt voor de collec tieve arbeidsovereenkomst voor de gehele Nederlandse textielindustrie, die in oktober 1945 tot stand kwam. de invoering in 1919 van een kin derbijslagregeling, waarmede meer dan 20 jaren werd vooruitgelopen op de Kinderbijslagwet, die op 1 januari 1941 in werking trad. de invoering van een ziekengeld regeling in 1926, vooruitlopend op de wettelijke regeling, die per 1 maart 1930 in werking trad. Op econonmisch gebied leverde de vereniging in de dertiger jaren een belangrijke bijdrage in de strijd voor aktieve handelspolitiek, orga niseerde zij een systeem voor cre- dietformaties en incasso in het ka der van het in 1929 opgerichte „Bu reau voor Credietinformaties en Incassobureau der Nederlandse Tex tielindustrie" en had zij een belang rijk aandeel in de totstandkoming van diverse conditiekartels (Neder landse Dekenconventie, Nederland se Textiel-Conventie en Nederland se Wollenstoffen-Conventie) Na de tweede wereldoorlog hield de vereniging zich vrijwel uitslui tend bezig met de behartiging van de sociale belangen (de behartiging van de economische belangen werd na de opheffing van de zgn. Wolter- som-organisatie overgeheveld naar economis che branch e -verenigingen, zoals de Federatie Nederlandse Wol industrie (Fenewol), de Vereniging Katoen-, Rayon- en Linnen industrie (KRL), de Vereniging van Tricot- en Kousenfabrikanten (Vertriko) e.d. De vereniging speelde een be langrijke rol bij de totstandkoming en verder ontwikkeling van de Col lectieve Arbeidsovereenkomst voor de Textielindustrie. Tenslotte mag op organisatorisch terrein worden genoemd de belang rijke rol die de vereniging speelde bij de oprichting van de Textiel- werkgevers-Federatie in 1946 en bij de oprichting van de Vakraad voor de Textielindustrie, eveneens in '46, alsook bij de institutionalisering van de samenwerking tussen werkgevers op sociaal-economisch gebied, die in 1968 op privaatrechtelijke basis ge realiseerd werd in de Stichting Commissie van Overleg en Samen werking voor de Textielindustrie. WAALWIJK De Politieke Partij Radicalen organieert komende vrij dagavond in de zaal van De Ge croonde Leersse, Grotestraat 204 in Waalwijk een bijeenkomst. Mej. Kessel, Tweede Kamerlid van de PPR zal hier het aktieprogramma nader uiteen zetten. Het gemeente raadslid A. van Seters spreekt dan over de gemeente-politiek. Op deze bijeenkomst is iedereen van harte welkom. Afgelopen zaterdag heeft de PPR in Waalwijk een propaganda-dag gehouden. Enkele PPR-hoofdbe- stuursleden kwamen een kijkje ne men. Dr. C. Laveber vertelde: „De inwoners van Waalwijk hebben ons niet teleurgesteld. Waalwijk is erg politiek minded, vergeleken met andere steden". Vanuit een kraam pje werd PPR-documentatie uitge reikt. 's-Morgens was een huis-aan- huis aktie in Bloemenoord (gehou den. Organisator Bert Klijn uit Waalwijk verwacht vrijdag veel pu bliek in De Gecroonde Leersse. Vrijdagavond zal H.K.H. Prinses Margriet met haar echtgenoot Mr. P. van Vollenhoven wederom de Tilburgse Stadschouwburg bezoe ken. Zij komt in haar kwaliteit als Beschermvrouwe van het "Festival van de Werkende Jeugd", dat op woensdag 14 mei jJ. voor de acht ste achtereenvolgende maal van start is gegaan. De Prinses zal deze keer ontvangen worden in het Stu dio-theater, omdat deze zaal gedu rende het Festival gebruikt wordt voor de kreatieve inbreng van de Zondag a.s. om half drie treden op het sportpark van de v.v. Schijndel in een extra duel UNA uit Zeelst en RKc tegen elkaar aan om uit te maken wie van beide clubs volgend seizoen in de 2e klasse zal moeten spelen. De ongelukkige goal door TOP in de laatste competitiewed strijd afgelopen zondag gescoord, heeft dus zeer vergaande gevolgen gehad zowel voor RKC als voor UNA, dat Middelburg volkomen verrassend met 41 klopte. Op hetzelfde terrein waarop RKC dankzij een doelpunt van Ad Duqu- esnoy voor de eerste keer eerste klasser werd, moeiten de RKC-ers thaps trachten het le klasserschap te redden; de RKC-ers hoeven niet kansloos te zijn in dit belangrijke duel, want dit seizoen heeft RKC al kans gezien UNA in Zeelst te kloppen, terwijl UNA in het begin van de competitie RKC in Waalwijk de baas bleef. De kansen liggen bij s^rt fifty-fifty en veel zal er van afhangen welk team het eerst de zenuwen onder controle heeft en van de inzet die zal worden getoond. We zijn ervan overtuigd dat bij RKC de accu deze week voldoende Js opgeladen om een RKC-team in het veld te brengen dat anderhalf uur voor haar laatste kans gaat knokken; hopelijk hebben de RKC- ers deze keer Vrouwe Fortuna wat °P hun hand, want paal en lat heb ben de laatste weken toch wel en kele RKC-treffers in de weg ge staan. Spelers en bestuur rekenen er op dat veel RKC-supporters (eigenlijk moeten ze er allemaal zijn) de reis naar Schijndel zullen maken en nu eens allemaal duide lijk partij zullen kiezen voor het eerste en dat op een luidruchtige, maar sportieve manier zullen laten blijken. De spelers van RKC 1 re kenen speciaal op de vele pupillen en junioren die in Schijndel aanwe zig zullen zijn. Aanvoerder Jo van Pruijssen ;en zijn mannen wensen we in Schijndel het allergrootste succes toe. Mannen, er is zondag maar één doel en dat is winnen van UNA. Daartoe bezield moet er een redelijke kans zijn het eerste klas serschap toch nog voor RKC en Waalwijk te behouden. De RKC-supporters adviseren wij vroeg naar Schijndel te gaan wëgens de te verwachten drukte. Voor de pupillen en junioren rij den extra bussen. Zij kunnen zich tot vrijdagavond 9 uur opgeven bij dhr. J. v. d. Geld, Schoenhandel, Crispijnstraat 73. Tegen betaling van f 0,75 kunnen zij van deze ex tra (bussen gebruik maken. Het be stuur hoopt dat er verschillende zullen moeten rijden. VOORVERKOOP Voor deze wedstrijd' zal in Waal wijk voorverkoop worden gehou den op zaterdag 17 mei van 2 tot 4 uur in de kassa van het RKC-sport- park aan de Akkerlaan. Gaarne doen wij een beroep op de Waal wij kse sportliefhebbers, zich reeds zaterdag van een kaartje te voor zien. Het (kan er zondagmiddag al leen maar gemakkelijker door zijn. deelnemers, welke uitmondt in 'n kreatief Festivalfeest op zaterdag avond. Dit feest zal door de deelne mers worden verzorgd. In de voorhal van Studio wordt de Prinses en haar echtgenoot ver welkomd door de burgemeester van Tilburg, Mr. C. J. G. Becht, Prof. J. E. A. M. van Dijck en schouwburg- direkteur Leo N. de Brabander, res pectievelijk voorzitter en secretaris van het Festival-bestuur.. Aldaar zullen ook bloemen aan de Prinses worden aangeboden door een van de '350 deelnemers aan dit achtste Festival. In de pauze-foyer worden de ove rige bestuursleden van het Festival voorgesteld, alsmede de voorzitter van het schouwburgbestuur, Mr. J. F. M. Molkenboer. Alle heren zul len vergezeld zijn van hun dames. Na deze begroeting begeeft het ge zelschap zich naar de schouwburg zaal voor bijwoning van de opvoe ring van „Mijnheer Puntila en zijn knecht Matti" van Bertolt Brecht door het zuidelijk toneel 'Globe'. In de pauze van de voorstelling zal de Prinses in het 'Studio-theater gesprekken voeren met een tiental deelnemers aan het Festival, met de akteurs en aktrices van Globe en met de medewerkers van De Werk- schuit, die aan de kreatieve hand vaardigheid richting geven. Na af loop van de voorstelling vertrekt de Prinses 'en haar echtgenoot via het Studio-theater weer naar Paleis 't Loo in Apeldoorn. Het is voor de vierde maal dat Prinses Margriet de Tilburgse Stadsschouwburg bezoekt. Zo was zij o.m. in Tilburg bij de première van Toon Hermans' Jubi leum-programma 'Tien Toon'. De Haagse politie heeft een gezin met 7 kinderen in bescherming moeten nemen tegen de woede van bewoners van de Schildersbuurt. Het gezin was zondagavond te zien in 'n KRO-filmpje van Hans Koekoek. Het gaf een beeld van de a-sociale toestanden die in de wijk zouden heersen. Fokker gaat een fusie aan met de Duitse vliegtuigfabriek Vereinig- te Flugtechnische Werke (VFW) te Bremen. Beide ondernemingen, die reeds sedert 1960 nauw met elkaar samenwerken in verschil lende projecten zullen een groep vormen die werk biedt aan rond 20.000 man. WAALWIJK Wanneer a.s. vrij dag 16 mei de deuren opengaan van het nieuwe winkelpand van Ivo van Haren's Schoenfabrieken N.V., aan de Leyweg 938 te Den Haag, is er een mijlpaal bereikt in de succes geschiedenis van Van Haren, n.l. 't honderdste filiaal. Het bedrijf in 1929 'gesticht, begon met twee winkelpanden in Rotter dam. Tien jaar later bezit Ivo van Haren drie schoenfabrieken, 72 fi lialen en 2000 man personeel. Het trotse bedrijf kan nu bogen op im posante cijfers. Met 10C' filialen, fa brieken in Waalwijk, Den Bosch, Oosterhout, Baardwijk, Vught en in Weeldte (België). Een indrukwekkende omzet in ny lons, kousen, ankiets, maillots en een jaaromzet van miljoenen pa ren schoenen. Maar er wordt alweer verder gedacht. Nieuwe projekten zijn in voorbereiding. De filialen worden aangepast aan de eisen van deze tijd, want bij Van Haren wil men beslist niet op zijn lauweren gaan rusten. WAALWIJK In de jaarlijkse al gemene ledenvergadering van don derdag 8 mei j.I. hebben de leden van de Waalwijkse Zwemvereniging en Reddingsbrigade praktisch een geheel nieuw bestuur gekozen. Dit was noodzakelijk omdat diverse be stuursleden inmiddels Waalwijk hadden verlaten en daarom niet meer in de gelegenheid waren de noodzakelijke bestuursactiviteiten te kunnen ontplooien. De samenstelling van het nieuwe bestuur is als volgt: voorzitter, J. A. Timmerman, Mr. Troelstrapark 71, tel. 4848; secretaris, C. J. de Bruijn, De Coubertinlaan 85, tel. 3315; penningmeester, Fr. van Loon, Kloosterweg 12; medisch adviseur, Drs. D. Oerlemans, Prof. Nolens- laan 83, tel. 2650. Voorts dte heren E. L. van Bovenfcaarsmakers, P. v. Bracht, F. v. Erp, H. van den Heu vel, A. Moeling 'en B. Spitters. Het nieuwe bestuur stelt zich o.a. tot taak het aantal leden zo snel mogelijk te verdubbelen, deskundi ge trainers aan te trekken, zwem- ontmoetingen te organiseren tussen de zwemvereniging LAC uit Rotter dam en de zwemclub uit de Duitse stad Embden en misschien in de toekomst Unna. Voorts staan op het programma de Waalwijkse zwem- kampioenschappen, de rayonwed- strij'den, alsmede de waterpolowed- strijdien. Het bestuur hoopt, dat diverse jeug dige zwemliefhebbers (en zwemlief- hebsters zich de eerst komende we lken zullen aanmelden op een van de bovenvermelde 'adressen en dat d'oor 'gezamenlijke inspanning van bestuur en leden de Waalwijkse Zwemvereniging en Reddingsbriga de tot nieuwe bloei gebracht wordt, hetgeen zal leiden tot succesvolle zwemevenementen, zowel in Bra bant als 'daarbuiten. In 't Sportpark Elzenhoven (RWB), dat hiervoor welwillend door de be zittende vereniging is afgestaan, houdt de Stichting Andreas Zijl- mans Groep een groot sportgebeu ren voor landverkenners. Dit is na de skelterwedstrijden het tweede grote gebeuren ter ere van het 35- jarig bestaan. Naast verkennersgroepen uit de ge hele Langstraat komen ook jongens uit Tilburg, Den Bosch en 't kwar tier Oisterwijk. Ook zullen op dit sportweekend de verkenners uit Unna aanwezig zijn, die speciaal hiervoor de grote reis willen ma ken. Het programma zal bestaan uit een voetbalcompetitie en 6 atletiek- nummers. Voor de beste prestatie zijn mooie bekers en sportmedailles beschikbaar. De zaterdagavond zal worden doorgebracht in de aula van het Dr. Moller College, waar de jongens een filmprogramma krij gen. Op een van de bij terreinen is een tentenkamp ingericht om de gasten te laten overnachten. Dit sportweekend zal worden geopend door de wethouder van jeugdzaken de heer M. van Eijl, welke opening zaterdag 17 mei om 3 uur n.m. zal plaatsvinden. Zondag 18 mei om on geveer 3 uur vindt de sluiting plaats en in dit tijd is jong en oud als toe schouwer van dit verkenners-sport festijn welkom. VIERDE GRASDUINTOCHT OP ZONDAG 29 JUNI Al drie jaar lang trekken in de juni-maand een heleboel jongelui van Waalwijk door de Drunense Duinen naar dè Biezemortel. Vanaf het eerste begin heeft deze tocht met veelzeggende naam 'grasdui nen' meegekregen. Met dat woord wordt iets uitgedrukt van de speelsheid, de vrijheid en de openheid, die deze leuke tocht door de prachtige natuur typeert. Niet door niets is ieder jaar de belang stelling gegroeid. Van 80 deelnemers bij de eerste tot 115 bij de laatste keer. Dit jaar gaat men dus voor de vierde maal grasduinen. Op zondag 29 juni. Zoals ieder jaar is er ook nu weer een thema voor gesprek onder weg. Ditmaal is daartoe het onderwerp „medezeggingschap" geko zen. Met dit thema wil men aansluiten bij wat er overal leeft aan verlangen om mee te praten en mee te denken over zaken, die de samenleving raken: in gezin, op school, in de politiek op bedrijf, in de kerk, etc. Grasduinen is allereerst opgezet voor wérkende jongeren, omdat de overtuiging leeft, dat juist deze jeugd weinig kansen op ontmoeting en gesprek geboden krijgt. Studenten kunnen natuurlijk ook deel nemen. Maar het program is afgestemd op de jeugd, die dagelijks werkzaam is op bedrijf, kantoor, winkel en gezin. Van deze jon geren wil men de oudere groepering bereiken. De minimum leeftijd is daarom gesteld op 17 jaar. Aan deze leeftijdsgrens wordt streng de hand gehouden. Grasduinen is een beweging, die ieder jaar door een aktiecomité weer op gang wordt gezet. Het gaat niet om een club, waarvan men lid wordt. Het is een vrije zaak, die daags daarna tot niets meer verplicht. Voor één dag is men bij elkaar om in groepjes o.l.v. een gespreksleider samen op te trekken met al dan niet een zinvol ge sprek onderweg, 's Avonds volgt een verslag uit de diverse groepen, met na afloop een gezellige avond, waarna men met bussen huis waarts wordt gebracht. Grasduinen is geen typisch katholieke zaak, ook geen oecomenische. Iedereen, die zin heeft, is gewoon welkom, ongeacht gezindte. Deze eerste mededeling is bedoeld om tijdig de datum de reserveren. Jongelui, zegt het voort J. VAN BERKEL f$ GROTESTRAAT 234, WAALWIJK - TELEFOON 2312 (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Op modeterrein biedt Waalwijk de verwende koper echt wel iets. Het damesmodehuis Van Dijk, dat vorige maand een gran dioos pand aan de Stationsstraat opende, krijgt nu een 'heren-buur'Begin juni opent namelijk Modehuis Van Mierlo in hetzelfde pand (de voor malige openbare lagere school) een herenmodezaak. De firma Van Mierlo is tot nu toe gevestigd geweest in de Grotestraat. Dit pand moet in de stadssanering echter verdwijnen. De heer Van Mierlo begon nu 8 jaar geleden een herenmodezaak in een pand aan de Grotestraat. Vorig jaar ging de heer Van Mierlo plan nen uitwerken voor nieuwbouw die gevonden werd in een deel van de voormalige openbare lagere school aan de Stationsstraat. Een deel van deze school is reeds in gebruik door Modehuis Van Dijk. Aansluitend hierop komt de herenmodezaak, zo dat nu zowel dames als heren in prak tisch hetzelfde pand de nieuwste mo desnufjes vinden. Modehuis Van Mierlo heeft de in gang onder het torentje van de oude school. Links hiervan vindt men de etalage die 12 meter lang is. De in gangpartij is met wit marmer afgezet. 'Op de begane grond is een verkoop ruimte gecreëerd van 100 m2. Hier zal het 'kleine' modegoed worden verkocht. Een bovengelegen entre sol (nieuw voor Waalwijk) die 50 m2 omvat is geheel bestemd voor cos- tuums. De heren kunnen hier onge stoord hun keus doen. Boven vindt men 2, beneden 4 paskamers. Een aparte afdeling is er voor tie ner en twen. De firma Van Mierlo brengt de hetere kleding voor de op mode bewuste jonge man in een aan gepaste ruimte, waar een grote col lectie wordt ondergebracht. Ook in deze ruimte, zijn paskamers onderge bracht. De bovenverdieping wordt magazijnruimte terwijl er verder een offertekamer en dagverblijf met keu ken komt. Hier kan het personeel dan wat relaxen. Men hoopt 'het nieuwe pand begin juni officieel te openen. Het pand aan de Grotestraat wordt dan geslo ten. Alleen de etalages blijven hier ingericht. De verbouwing van het nieuwe pand wordt uitgevoerd door het aannemingsbedrijf Van Hulten-v. Bladel onder architectuur van de heer Mekel. De interieurverzorging ge schiedt door de firma Pepping uit Loonopzand. Deze nieuwe gespeciali seerde herenmodezaak is ongetwijfeld een aanwinst voor Waalwijk. - Nederlanders met een inkomen tot 15.000 gulden per jaar kunnen onder bepaalde voorwaarden een renteloos voorschot van 2000 gul den ontvangen voor de aankoop van een huis. Het geld wordt ge put uit een bezitsvormingsfonds van ruim 120 miljoen gulden dat de verkoop van de staatsaandelen in Breedband NV aan Hoogovens in 1965 heeft opgeleverd.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5