waaLwij kse en UnqstRAAtse couRAnt Rapport Alctiegroep Pissolf over pop-accommodatie in Waalwijk St. Jozefschool verslaat in finale bekerhouder St. Clemensschool5-2 Meer BBA-Sneldiensten Langstraat-trajekt op OPEN OOG a n a c a a a D D D D G D D D n MEN WIL EEN EIGEN JEUGDGEBOUW PINKSTERVOETBALTOERNOOI IN WAALWIJK WAS EEN GROOT SOGCES AANSLUITING OP TREINEN DONDERDAGAVOND 29 MEI 1969 92e JAARGANG No. 43 D e G 9 9 G 9 G 9 9 G 9 9 G 9 G 9 9 G 9 G 9 G 9 9 G 9 G 9 G 9 G 9 G 9 G 9 G 9 D 9 G 9 9 9 D 9 9 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33-1- 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De Aktiegroep Pissoffeen jeugdwerkgroep in Waalwijk heeft onlangs een rapport" uitgebracht over de noodzaak van een pop accommodatie voor Waalwijk en omgeving. Dit rapport is toegezonden aan de leden van de gemeenteraad en het college van b. en w. De aktie groep hield ook een enquête onder 442 jongens en meisjes in de leeftijd van 17 t.e.m. 22 jaar. Hieruit bleek dat een aantal jongeren meer ont spanningsmogelijkheden door de week wil, welke in een eigen gebouw verwezenlijkt moeten worden. Ook het beheer wil men in eigen hand hou den om er zo zeker van te zijn dat de consumptie-prijzen laag zijn. Andere wensen die naar voren kwamen waren, open-café, crossbaan, over dekt zwembad. Algemeen was men van oordeel dat er in Waalwijk meer aktuele, experimentele- en geëngageerde films gedraaid zouden moeten worden. Enquête onder jeugd 17—22 jaar: „niet tevreden over huidige toestand" In het rapport schrijft de Aktie groep Pissoff o.m.: Het is tegenwoordig een algemeen voorkomend verschijnsel, dat de ont- spanningzoekende jeugd zich in de nu bestaande gelegenheden niet vol ledig kan vermaken. Hieronder vol gen enkele oorzaken daarvan welke zeer zeker ook betrekking hebben op de toestand in Waalwijk. We zien nu dat de huidige welvaart, meer vrije tijd en vooral ook de in tense televisiekommutnikatie ertoe bij draagt, dat de jeugd van plm. 17 tot en met 22 jaar geen kinderen in de paternalistische betekenis van het woord meer zijn. Deze evolutie van conventionele tot meer geëngageerde jeugd, zou o.a. ook een verdergaan de ontwikkeling van de ontspannings mogelijkheden voor deze jeugd met zich mee moeten brengen. Helaas is te constateren dat deze ontwikkeling, zeker in Waalwijk, volkomen achter wege blijft. De uitgaansgelegenheden beperken zich uitsluitend tot de reeds jaren geldende formule van band-, dansen- en pilsdrinken, met spora disch een kleine uitschieter. Nieuwe ontwikkelingen krijgen geen enkele kans, zodat niemand een uitweg ziet om de al jaren durende impasse, op het gebied van ontspanning, te door breken.' Een ander punt waarop in het rap- J. Boogers roggebrood port gewezen wordt zijn de zeer hoge prijzen die in de uitgaansgelegenhe den (berekend worden. Pissoff vindt dat door de weinig experimentele dingen die in plaatsen zoals Waal wijk voorkomen, de jeugd ook veel minder gelegenheid krijgt kennis te maken met dit soort aktiviteiten. In Amsterdam begon 'n Provadya werk groep een eigen sfeer te creëeren als alternatief voor de sleur waarin ze verkeerden. Momenteel 'bestaan er on geveer 50 Provadya clubs in Neder land. Sinds juni 1968 heeft ook Waalwijk zo'n aktiegroep, genaamd Pissoff. Doelstellingen De doelstellingen van deze aktiegroep is globaal te komen tot verwezenlij king van een eigen gebouw om daar in aktiviteiten te ontplooien die re presentatief zijn voor de ideën van de avantgardistische jeugd. Men vindt het van vitaal 'belang een ge bouw te bezitten waarin uitsluitend zaken voor de jeugd gebeuren. In dit gebouw denkt Pissoff de volgende programma's uit te voeren: filmavon den, theater, lezingen, lichtshows, ge specialiseerde avonden, popgroepen, mogelijkheden voor vrije expressie en creativiteit, diggershop, tentoonstel lingen. Het gebouw zou dan ook kan toorruimte, een café, expositieruimte en film- en theaterruimte moeten om vatten. Een algemene opzet van de organisatie zou vastgesteld moeten worden in overleg met de gemeente. Wel vindt Pissoff het noodzakelijk dat onder de jeugd zelf en uitgaande van de jeugd nieuwe werkgroepen gevormd worden. De aktiegroep heeft reeds enkele ge bouwen in Waalwijk op het oog. Men denkt aan het oude fabriekspand van de Fa. Van Schijndel in de Stations straat naast Bloemenhandel v. Bladel. Thalia, ook in de Stationsstraat, aan de leegstaande woning in de Grote straat naar Bloemenhandel v. Bladel. Volgens Pissoff had het nu afgebro ken Theater Luxor ook voor dit doel benut kunnen worden. Men ivijst er in deze op dat Pissoff zeer mobiel is en snel verplaatst kan worden. Enquête De aktiegroep Pissoff is ook tot een analyse van de huidige toestand in Waalwijk gekomen. Een enquête on der 442 jongeren in de leeftijd van 17-22 jaar bracht duidelijk naar vo ren dat er meer gevarieerde ontspan ningsmogelijkheden moeten komen. Men vindt het een gemis dat er op dit ogenblik in Waalwijk geen alge meen ontmoetingscentrum is, waar iedereen ongeacht welke interesse men heeft naar toe kan gaan, terwijl daar meerdere aktiviteiten tegelijk plaats vinden. Bovendien vindt Pis soff het ook een ontzettend gemis, dat er door de week geen enkele mo gelijkheid is om zich te bevrijden uit «I. Boogers anijs-beschuit de alledaagse sleur van 't t.v. kijken. 'Op de vraag 'wat doet u in het week end' antwoordden 192 jongeren 'ver velen'. Pissoff merkt hierbij op dat uit het antwoord duidelijk blijkt, dat de jeugd behoefte heeft aan uitgaan, doch dat de huidige mogelijkheden te eenzijdig zijn. Van de ondervraagden gaan er 157 naar een dancing, 112 naar een soos. Volgens Pissoff blijkt 'hieruit dat de keuze erg beperkt en eenzijdig is. Opvallend is dat cultu rele zaken bijna niet voorkomen. De helft van de ondervraagden is niet tevreden over de huidige toestand om zich te ontspannen in het weekend en op ander avonden door de week. Toneel - film Op de vraag welke andere mogelijk heden van ontspanning men zou pre fereren antwoorden 126 jongeren 'niets'. Verder vraagt men om prova dya, jeugdgebouw, sport,creatief be zig zijn, ontspanning door de week, toneel, filmavonden, beatavonden, so- zen. Uit de antwoorden op de vraag of men geïnteresseerd is in toneel of film blijkt dat 75% in meer cultuere- le zaken geïnteresseerd is. De meeste geënquêtteerden zijn voor Provadya- toestanden in Waalwijk. Uit 'n "mu- ziekvraag" bleek dat de jeugd voor al geïnteresseerd is in blues, under ground, soul en populaire muziek. De enquête brengt verder naar voren dat het normaal zou moeten zijn dat de jeugd zelf een gebouw beheert, al hoewel een groot gedeelte toch van mening was, dat hulp van ouderen onontbeerlijk is. Pissoff onderschrijft deze mening. Het gemeentebestuur zal aan dit rapport zeker aandacht besteden. Pissoff hoopt op een snelle reaktie. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Dolgelukkig sprongen dinsdagavond elf schooljongens de lucht in. Het kranige elftal van de St. Jozefschool uit Waalwijk was er namelijk in geslaagd aartsrivaal St. Clemens met 5 - 2 te kloppen en daar door het elfde Pinkstervoetbaltournooi te winnen. Een zege, die nog meer glans krijgt als men weet dat de St. Jozefschool in voorgaande jaren reeds vijf maal de finale bereikte. In de beslissende eindstrijd faalden de aan vallers echter steeds. Dit keer was het echter raak en werd de kampioen van het vorig jaar op grootse wijze geklopt. (Van onze verslaggever) BREDA - Op zondag 1 juni wordt de interlokale dienstregeling van de BBA gewijzigd. Hoewel de stijgende kosten enerzijds en het voortdurende reizigersverlies op de interlokale diensten anderzijds, de exploitatie van busdiensten op bepaalde trajekten voor problemen stelt, kon door een in tensiever gebruik van het materieel worden voorkomen, dat aanzienlijke versoberingen in de dienstuitvoering moesten worden aangebracht. Zelfs kon de dienstuitvoering hier en daar worden verbeterd en uitgebreid. In het algemeen biedt de nieuwe dienstregeling een vervoersgelegenheid, welke op adequate wijze in de vervoersbehoefte voorziet en niet belangrijk van de huidige dienstregeling afwijkt. Uiteraard, zo deelde ons de heer G. Schellinger, perschef van de BBA mee, werd gestreefd naar goede aansluitingen op de treinen en andere busdiensten, hetgeen hier en daar een verschuiving van de vertrektijden tot gevolg had. De sneldiensten, welke de BBA onderhoudt op de trajekten Den Bosoh- Waalwijk-'s-Grevelduin-Capelle blijken in een behoefte te voorzien. Daar om zullen deze diensten in de nieuwe dienstregeling worden gehandhaafd, terwijl het aantal versnelde ritten op het trajekt Den Bosch-Waalwijk- s-Grevelduin-Capelle zelfs nog enigszins zal worden opgevoerd. De lijn Breda-Lage Zwaluwe-Wagenberg-Geetruidenberg-Waalwijk-Den Bosch zal worden aangepast aan de veranderde spoortijden. Zo zullen de vertrektijden uit Den Bosch voor de sneldiensten verschuiven van 40 naar 35 minuten over het hele uur en van de stopdiensten van 25 naar 50 mi nuten over het uur. De vertrektijden van Lage Zwaluwe N.S. worden met een half uur verschoven naar 18 minuten over het uur, terwijl de vertrek tijden uit Breda met slechts enkele minuten verschuiven. Bovendien wordt ket aantal sneldiensten op het Langstraat-trajekt nog uitgebreid. Voor de finale dinsdagavond was veel belangstelling Voor de finalewedstrijd, die op het Baardwijk-terrein werd gespeeld, be stond dinsdagavond ondanks het min der goede weer, grote belangstelling. Zo'n kleine duizend voetbalenthousi astelingen hadden zich langs de lij nen geschaard om de 22 dappere voetballertjes in de grote finale aan te moedigen. Het was of het een na tionaal kampioenschap gold, zo en thousiast waren de supporters, die ge tooid met grote spandoeken er geen twijfel over lieten bestaan welke school favoriet was. Bij elk doelpunt werd het veld over stroomd door het jeugdige publiek. De maker van het doelpunt werd dan met luide aanmoedigingen en klop jes op de schouder tot nieuwe, nog grootsere daden geïnspireerd. Dat hielp blijkbaar goed want de jongens van de St. Jozefschool lieten er geen twijfel over bestaan, momenteel de sterkste voetbal-school van de 'schoe- nenstad' te zijn. Sensatie In het eerste half uur hadden Martin Maarsc'halkerweert, Theo v. Os (2x) en Bart Laureisen (van de Jozef- ANDERS DENKEN VRAAGT ANDERS HANDELEN school) en René van Cromvoirt (Cle mensschool) al voor een 4—1 rust stand gezorgd. Na de hervatting werd de score nog opgevoerd door Vincent Rouwmaat 5-1. Voor sensatie zorg de een van de Jozef-verdedigers toen hij in het elfmeter gebied een Cle- mens-speler er onderuit haalde. De scheidsrechter besliste terecht penal ty. Het doel van de dappere keeper René Ketelaars werd omzoomd door het publiëk. Strafschoppenspecialist Humphrey Keydeniers was echter niet uit zijn evenwicht te brengen. Beheerst zorgde hij voor een 5-2 stand. Jammer was het dat de dappere kee per van de Jozefschool, René Kete laars bij een gevaarlijke Clemens- aanval de bal zo hard in zijn maag streek 'kreeg, dat hij even groggy ging. Hij werd in het ziekenhuis on derzocht, maar alles viel achteraf ge lukkig nogal mee. Het tournooi is overigens zonder grote blessures ver lopen. Dat is tekenend voor de spor tiviteit waarmee gestreden is. Het blijkt achteraf een gelukkige be slissing te zijn geweest van het Comi té Pinkstervoetbal om de speeldagen te verplaatsen naar Tweede Pinkster dag en de dinsdag. Op de eerste dag van het tournooi waren de speelvel den steeds omzoomd met vele hon derden toeschouwers, waaronder na tuurlijk veel enthousiaste ouders. Het Op de foto de twee finalisten. Rechts de overwinnaars, het team van de St. Jozefschool, bestaande uit René Ketelaars, Adriaan Termeer, Kees Brekelmans, Bart Laureisen, Gerrie Leenaarts, Johnny Leenaarts, Herris Tuarea, Luuk Termeer, Theo van Os, Vincent Roumaat en Martin Maarschalkerweert. Links het team van de Clemensschool, bestaande uit Leo van Gelder, Peter v. de Ven, Frans Trommelen, Ernst van Osch, Raymond van Damme, Ferdy Labordus, Wim Klerx, Peter Pennings, René van Cromvoirt, Humprey Keydeniers en Robert van Engelen. comité loopt nu met de gedachte rond om volgend jaar op de zaterdag voor Pinksteren het overgrote deel van de wedstrijden te spelen en de finale, die altijd veel bekijks trekt op Tweede Pinksterdag te houden. In de loop van dit jaar zal daarover een enquête onder de deelnemende scholen wor den gehouden. Een bijzonder geïnteresseerd bezoe ker tijdens de toumooidagen was Broeder Hendrik. Hij is de man die 10 jaar achtereen het Pinkstervoet baltournooi op touw zette. Overplaat sing naar Amsterdam noopte hem dit jaar uit het comité te treden. Hij was echter vol lof over de uitstekende organisatie. Alles is perfect verlopen en dat is een pluim op de hoed van het organisatie-comité waard. Prijsuitreiking Na afloop van de spannende finale, waaraan de Jeugddrumband Ons Ge noegen tijdens de rust nog muzikale medewerking verleende, reikte Broe der Hendrik de prijzen uit. Wethou der J. van Heeswijk, die dit normaal doet en ook dinsdag de gehele finale had bijgewoond, gunde deze eer aan de grote organisator van weleer, Broeder Hendrik. Het deed de broe der plezier de grote Pinkstervoetbal- Cup, die is geschonken door de vier Waalwijkse voetbalverenigingen, aan de aanvoerder van de St. Jozefschool te kunnen uitreiken. De uitslagen van de dinsdag gespeel de wedstrijden zijn: v. Haaren Petrus 2 - 0Aloysius - Nassau 1—0; Oranje- Jozef 0-1; Kuypers - Bork 4-0; SIO - Irene- Broeren 0-2; Clemens - Hugo de Groot 3 - 1Oranje - Nassau 0-0; Aloysius - Jozef 0 1v. Haaren Petrus 3-0; Clemens - Irene-Broe- ren 1-3; SIO - Hugo de Groot 0-2 Kuypers - 't Heike 1 0. EINDSTAND: 1. Jozefschool; 2. Clemensschool; 3. Past. Kuypers- school; 4. Aloysiusschool; 5. Irene- Broeren; 6. Past. van Haarensohool; 7. Nassauschool; 8. 't Heike; 9. Pe- trusschool A; 10. SIO; 11. Hugo de Grootschool; 12. Oranjeschool; 13. Petrusschool B; 14. Bork. De sportïviteit&beker werd gewonnen door de Oranjeschool, tweede werd de school voor Individueel Onderwijs en derde de Hugo de Grootschool. i 9 De tcho van het Zuióen UW WARME BAKKER Loeffstraat 89 - Tel. 2985 eigen gebakken UW WARME BAKKER Loeffstraat 89 - Tel. 2985 eigen gebakken Vorige week las u in deze rubriek, hoe een direkteur van een Waalwijks bedrijf denkt over de inspraak en medezeggingschap van zijn werkne mer. In dat artikel werd de kwestie toegespitst op het punt, dat je prin cipieel anders moet denken; dat het niet gaat om twee partijen, die strijd voeren tegen elkaar, maar dat je het hoogste rendement behaalt door samen te werken voor dezelfde belangen. Deze keer leest u, hoe diezelfde direkteur in de praktijk aan z'n visie gestalte probeert te geven. "Elke maand houden wij een stafbespreking met ongeveer 12 mensen en tweemaandelijks vinden bijeenkomsten per afdeling plaats. Er zijn ook afzonderlijke gesprekken met de jongeren. Daar kan alles gevraagd worden in volstrekte vrijheid. Waarom iets zus of zo gedaan is. leder is vrij te zeggen, dat hij een andere oplossing voor een vraagstuk mo gelijk en beter acht. De eerste bijeenkomst was natuurlijk niet vruchtbaar. Vrijmoedig vragen moet wennen. Maar het gaat goed en steeds beter. Wij bespreken welke nieuwe medewerkers worden aange steld en op welke plaatsen zij komen. Wij hebben een agenda, waar o.a. als punt op staat: Mag ik mij even voorstellen? De chef van een sektor vertelt dan over zijn werk, over de funktie van zijn afdeling en wat daar aan vastzit. Je zou het een soort teach-in of hearing kunnen noemen. De communi catie met de jongelui is uitstekend. Het, vanwege de omslag, zo geheten rode boekje komt ter tafel. Daar staan allerlei gegevens over ons kan toor in vermeld. Zeker ook cijfers. Over het aantal nieuwe cliënten, nieuwe spaarrekeningen, groei spaargeld en depots. Er ontstaat heus een gemeenschap" en je schept een sfeer van tesamen iets tot stand brengen. Er is veel belangstelling voor. Wij doen dat na kantoortijd, be steden daar een paar uur aan waarbij een drankje wordt geserveerd. Na afloop eten we gezamenlijk hierboven. Nee, er wordt geqn overwerk betaald, als je dat soms denkt. De mensen vinden het leuker dan een personeelsfeest. Je zegt nu, ja dat kan hier en dat zal dus op middelgrote kantoren kun nen, maar hoe dacht je dat te bereiken op heel grote kantoren of hoofd- banken. Daar kan het toch afdelingsgewijs, al geef ik direct toe, dat het in de grote steden allemaal veel moeilijker ligt. Maar onmogelijk acht ik het niet; je moet natuurlijk willen en je medewerkers moeten ook wil len. Ik wil in geen enkele opzicht onvriendelijk zijn, maar ik heb wel eens het gevoel, dat in elke onderneming en dus ook bij ons leidende figuren werkzaam zijn, die inspraak naar boven alleszins wenselijk en noodzakelijk vinden, maar naar beneden aanmerkelijk minder vlot zijn. Elk bedrijf, elke onderneming is tenslotte niet een economisch gerichte groep, maar hoe langer hoe meer een sociaal op samenwerking be rustend systeem. Ik geloof, dat je op de manier van hier in Waalwijk, direct voor verbetering vatbaar, een soort medezeggingschap creëert, die de mensen iets zegt. Zij staan er vlak bij en worden ingelicht over zaken, die hen onmiddellijk raken".

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 13