waaLwij kse en LAnqstRAAtse couRAnt Hengelsportvereniging «Visscherslust» viert dit weekeinde 50-jarig bestaan (tyCl ampe Tarieven huwelijksvoltrekking werkdagen in Waalwijk gelijk: I op 30.- -Lampc internationaal centrum voorl transport,expeditie, douane, opslag en distributie B. EN W. STELLEN DE RAAD VOOR NIEUWE VERORDENING BURGERLIJKE STAND VAST TE STELLEN RUIM 1300 LEDEN BELEVEN DE VISSPORT m w- Zaterdagmiddag receptie in clubhuis „De Gecroonde Leersse" Gouden vaandel Uitbouw 'n Goed adres» 'n Uniek adres» in Tilburg: I APPELS WAALWIJK N.V Altenaweg 8 - Waalwijk TEL. 04160-4031* Feest Hengelconcours Reconstructie van de Putstraat en Baard wijksestraat Bureau Burg. Stand zaterdags gesloten Tarieven Begroting Sociale Dienst Autorijschool- Kombinatie VA-MO N.V. DONDERDAGAVOND 29 MEI 1969 92e JAARGANG No. 43 VAD Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij HoofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" WAALWIJK - De eerst volgende drie weekends zal Waalwijk in het teken staan van een enorm feest. De h.s.v. "Visscherslust" gaat namelijk de bloemetjes buiten zetten ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. Zeer terecht meent de grote schare van hengelaars deze gelegenheid te moeten aangrijpen om dit jubileum uitbundig, en op waardige wijze te vieren. Immers een jubileum is niet alleen een feit om te gedenken in het heden, doch dwingend bovenal tot een terugblik, om te gedenken waardoor en waartoe de vereniging tot op heden is gekomen. Zeker bij een gouden jubileum behoort een terugblik om eens te kijken naar het grijze verleden, en wat er 50 jaar geleden een aantal personen toe heeft bewogen om een vereniging op te richten. Het zou te ver voeren om de gehele geschiedenis van het ontstaan en de oprichting van "Visscherslust" uit de doeken te doen, vandaar dat wij ook willen volstaan om u allen een blik te geven in de historie van een vereniging die door strijd en offervaardigheid is ge worden tot wat zij thans is. Dit moet gebeurd zijn in het jaar 1918-1919, toen twee personen, de heren J. van Bokhoven en L. Dekker gingen snoeken op de Bergse Maas, zonder vergunning van de rechtheb bende op het visrecht, daar dat ook toen reeds verboden was. Jammer voor deze heren stond de toenmalige beroepsvisser, de heer L. Kievits vlak bij hun in de buurt. Hij ging eens kij ken of deze heren wel een vergunning hadden om op de Maas te mogen snoeken. Natuurlijk was dat niet het geval. Hierover moet een heftige dis cussie hebben plaats gehad. Gelukkig kon men een vergunning kopen van de heer Kievits. Maar de vergunning moest het voor die tijd enorme bedrag opbrengen van 10,-. Aangezien er die dag zo veel snoek werd gevangen en verkocht, kwam het bedrag van 10,- er toch weer uit. Aangezien deze gang van zaken ook in die tijd geen voldoening geschon ken zal hebben, is men aan het pieke ren gegaan hoe men wel aan een ver gunning kon komen, zonder hiervoor 10,- te behoeven te betalen. Na lang gezocht te hebben was het vooral de heer Van Bokhoven die 'n aantal geïnteresseerde personen bijeenzocht om eens over deze kwestie te praten. Hoe het ook zij, op zekere dag kwa men een achttal personen bijeen in Café Pluim aan de Haven. Deze acht personen warenP. van Meeuwen, J. Bouman, M. Remie, L. van Es, J. van Bokhoven, Th. Vugts, J. Bakkeren en J. Thomassen. Wat op deze gedenkwaardige bespre king heeft plaatsgevonden is met geen mogelijkheid te achterhalen, vast staat dat als voorlopige voorzitter be noemd werd de heer J. Bakkeren, en dat men nog enkele personen zou trachten op te zoeken, en dan op nieuw een vergadering uit te schrij ven, om een volledig bestuur te kie zen. Dit gebeurde dan ook op zondag 1 juni 1919, men kwam op deze datum bijeen in Café J. van Vugt, nu beter bekend als Café Moonen, en er wa ren 22 personen aanwezig. Op deze vergadering is de vereniging tot stand gekomen. Als eerste voorzitter werd gekozen de heer N. Hombergen, als secretaris de heer J. van Bokhoven en als penningmeester de heer Th. de Goei, welke laatste ook nog een tijd voorzitter is geweest. Propaganda werd er in die tijd wei nig gemaakt, kenmerkend is wel dat ook in Waalwijk, zoals overal elders in de lande, de vissers weinig of he lemaal niet in de "achting" der bur gers stonden, en veelal werden aange duid als 'de Zuipers'. Of deze betite ling juist was of niet doet hier min der ter zake, feit was wel, dat als 'n beter gesitueerde burger ging vissen hij dit onder geen enkele voorwaarde wilde laten blijken aan zijn medebur gers en zijn hengel dan ook prompt aan de waterkant verstopte, om deze weer op te zoeken als de gelegenheid zich opnieuw voordeed om te kunnen gaan vissen. Langzaam maar zeker is hierin ver andering ontstaan, wat zeer zeker te danken is aan het toenmalige bestuur. Immers met vooruitziende blik bouw de het de vereniging op, indachtig hun doel, de hengelsport meer aan zien te geven. Zo werd in het tweede jaar van het ontstaan der vereniging het vaandel gekocht, en met dit "Sta tus Symbool" kreeg de vereniging heel wat meer aanzien. Dit vaandel werd dan ook te pas en te onpas ge bruikt voor alle mogelijke festivitei ten. Meestal was het zo dat na een of an dere plechtigheid, of dat nu een be grafenis was, of een trouwfeest, iemand achter het vaandel moest lo pen om de medailles op te rapen, daar niemand meer in staat was om het vaandel te dragen. Het werd dan ook gemakshalve maar gesleept. Dat dit vaandel ook nu nog bestaat, 50 jaar na de oprichting, mag wel een kompleet wonder genoemd worden. Het bewijst derhalve wel dat dit vaan del van uitstekende kwaliteit was en nog is. 1935 was een belangrijk jaar voor de vereniging. Op 6 Oktober 1935, kon men het eerste water feestelijk in ge bruik nemen, namelijk Het Oude Maasje - Noorder-afwateringskanaal, daarna ging het de goede kant op, en reeds het jaar daarop kon het kanaal Het bestuur van de jubilerende h.s.v. "Visscherslust". Zittend van links naar rechtsA. E. Kemmeren, secretaris; Jac. van Loon, voorzitter; J. van Seist, penningmeester. Staande van links naar rechts: A. van Eggeten, H. de Bruine, E. Hendriks, M. de Jong 'en C. van der Rijt. Drongelen-Den Bosch in huur wor den aanvaard, wat opnieuw 'n enorm feest moet zijn geweest. Hoe het ook zij, ondanks de crisis jaren ging het met Visscherslust cres cendo en was er onder het Waalwijk- se verenigingsleven een plaatsje inge ruimd voor Visscherslust. 1940 zal wel een jaartal blijven dat niemand vergeet, ook 't verenigingsleven leed daaronder, daar er al vrij spoedig na de bezetting een vergaderingsverbod werd afgekondigd, kon ook Vis scherslust niet meer bijeen komen in de vijf jaren die zouden volgen. De bevrijding werd groots gevierd. Ondanks het feit dat de vereniging bijna ten onder was gegaan als gevolg van het pachtbesluit van 1941, en de daaruit voortvloeiende uitvoerings besluiten, immers zo goed als alle wa teren werden in huur gegeven aan al dan niet zijnde beroepsvissers. Mede door het feit dat dit pachtbesluit niet meteen na de oorlog werd opgeheven, bleven deze beroepsvissers op de wa teren vissen. Toen dit pachtbesluit eindelijk werd opgeheven, waren de hengelsportverenigingen vrij, en kon den zij weer gaan werken aan de op bouw van de verenigingswateren en aan de verdere uitbouw van de ver eniging. Deze uitbouw is in feite tot stand ge komen in de jaren 1950-1960. Men had op 5 juni 1950, 31 jaar na de oprichting, 188 leden, 6 ere-leden en i i a a a a a a ■v KWALITEIT stofknopen, plisseren, ges pen, ajouren, ceintuurs, re pareren, borduren, verma-' ken, inkorten enz. enz. enz. VAKWERK jersey japonnen en pakjes, jumpers, rokken, blouses, nylons, shawls, pantalons, Heuvelstraat 14 j 11 donateurs. Bij het invoeren van de vrije zaterdag en door de populariteit van het vissen groeide de vereniging gestadig verder. In de drukke wereld van vandaag is de hengelsport als het ware opnieuw ontdekt, door de men sen die de vrije natuur op gingen zoe ken om tot rust te komen. Zo is de vereniging ontstaan en uitgegroeid tot wat zij nu is, een organisatie met ruim 1300 leden, en een viswater- materiaal van meer dan 10.000 ha. En nog is het einde niet in zicht, steeds verder wordt de samenwerking opgevoerd, nieuwe federatie's ge sticht, beheerseenheden opgericht, en dit alles om de hengelsport de naam te geven die het verdient. Vandaar dat het goed is om enkele dagen stil te staan bij het gouden ju bileum van Visscherslust, het is geen gouden bestaansfeest zonder meer, 't is ook een dank brengen aan al die genen die Visscherslust hebben ge maakt tot een vereniging van sport en ontspanning. Het moet dan ook voor de vier nu nog in leven zijnde op richters, de heren L. van Es, J. van Bokhoven, Th. Vugts en M. Remie, vreugde en voldoening schenken dat zij dit gouden feest nog mogen bele ven, en dat zij terug kunnen zien op een levenswerk, dat aan zo veel men sen sport en ontspanning heeft gege ven in de hengelsport. Het is dan ook aan deze generatie om te zorgen dat hun levenswerk ver der uitgebouwd wordt en in stand ge houden, om ook de generatie die na ons komen de vreugde te laten bele ven van het vertoeven in de vrije na tuur. Het aktief jubileumcomité, be staande uit de heren J. Speitber, W. ïCIeyne, A. Veltman, J. van der Wiel, J. Verhoofstad, M. Christ, J. Klerx, met daaraan toegevoegd twee be stuursleden te weten de heren J. van Seist en A. Kemmeren, hebben een feestprogramma opgesteld dat er zijn mag. Zo zal er op zaterdag a.s. een grote receptie plaatsvinden in het clublokaal De Gecroonde Leersse aan de Grotestraat 202 te Waalwijk en wel van 3 tot 5 uur. Op 6 en 7 juni a.s. zullen de leden een feestavond aangeboden krijgen, bestaande uit een opvoering van het operettegezelschap "Zonnig Brabant" met een uitvoering van de operette parodie "Rendez-Vous met Cupido". Daarna zal er een feestelijk bal ge geven worden met medewerking van het dansorkest 'The Blue Birds'. Ook het onderling concours wordt natuurlijk niet vergeten. Zo zal er op zaterdag 7 juni a.s. om half tien des morgens 'n groot onderling concours gegeven worden om de Nieuwe Ha ven te Waalwijk, waarbij elke deelne mer 'n prijs in ontvangst kan nemen. Op zaterdag 14 juni a.s. zal er een groot internationaal hengelconcours gegeven worden waarvan Visschers lust hoopt dat de grote cracks van Nederland en ver daarbuiten naar Waalwijk zullen komen om elkaar in een sportieve wedstrijd te bekampen. Voor dit concours kan men zich opge ven tot en met 4 juni a.s. schriftelijk aan het secretariaat, A. Kemmeren, Bremstraat 23, Waalwijk. Na deze datum kan men zich nog inschrijven tot een uur voor de wedstrijd op 14 juni a.s. in het clublokaal Grotestraat 202, Waalwijk. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De raad van de gemeente Waalwijk komt vanavond (donderdag) in openbare vergadering bijeen op een 28 punten tellende agenda af te werken. Aan de orde komen ondermeer twee voorstellen tot recontructie van een straat. B. en W. stellen de raad namelijk voor kredieten beschikbaar te stellen voor reconstructie van de Putstraat en de Baardwijksestraat. Verder worden de leges verschuldigd voor het voltrekken van een huwelijk gewijzigd. Er komt voor de werkdagen een uniforme regeling. Een ander belangrijk voorstel is de vaststel ling van de tweede suppletoire begroting van de Gemeentelijke Socia le Dienst. Verder zal donderdag de nota inzake de woning bouwvere nigingen worden behandeld. Aan de sedert tal van jaren bestaan de, uit verkeerstechnisch oogpunt onduldbare situatie op het kruispunt Putstraat-Grotestraat is onlangs voor de sloop van de vroegere Lux- or-bioscoop een einde gekomen. Het gemeentebestuur heeft nu het voor nemen dit drukke kruispunt te re construeren. Dit plan betekent dan tevens de afronding van de algehe le reconstructie van de Putstraat waarvan vorig jaar de eerste fase heeft plaatsgevonden. De kosten vergen 'n investering van f. 62.000,- Het wegdek van de Baardwijkse- straat verkeert in een zeer slechte toestand. B. en w. zijn van oordeel dat genoemde straat, welke loopt vanaf de Loeffstraat tot aan de Ak kerlaan, op korte termijn dringend verbetering behoeft. De Baardwijk- sestraat heeft dagelijks veel verkeer te Verwerken. Teneinde de meer genoemde straat wederom geschikt te maken voor het frequente ge bruik dat er van wordt gemaakt, dient de bestaande klinker- en te- igelbestrating te worden vervangen door een nieuwe. Van de gelegenheid zal tevens ge bruik gemaakt worden om tot aan leg van enkele parkeerhavens over te gaan, waaraan in deze straat dringend behoefte bestaat en waar toe de mogelijkheid aanwezig is. De kosten van de reconstruktie worden door de dienst gemeentewerken be groot op f. 159.000,-. De reconstruk tie zal uit een oogpunt van efficien cy zoveel mogelijk tegelijk met de reconstruktie van de water- en gas- voorzienntg, alsmede van de open bare verlichting in de Baardwijkse- straat worden uitgevoerd. De goed keuring van GS voor deze laatste voorzienningen is echter nog niet binnen. Het Bureau van de burgerlijke Stand in Waalwijk is tot öp heden nog steeds op zaterdagmorgen van 8.30 uur tot 12.30 uur voor het pu bliek geopend voor het doen van aangiften. Van de diensten van de ambtenaar van de burgelij ke stand wordt op zaterdagmorgen echter weinig gebruik gemaakt. In 1968 werden op 52 zaterdagen 22 geboor teaangiften en 12 overlijdensaangif- ten gedaan. Wel werd er vorig jaar op zaterdag 24 huwelijken gesloten. Het openhouden van het bureau op zaterdag komt het college van b. en w. niet langer noodzakelijk voor. Het college stelt de raad dan ook voor de uit 1922 stammende veror dening, die geheel verouderd is, in te trekken en een nieuwe verorde ning vast te stellen. Wel blijft het mogelijk op zaterdagmorgen een huwelijk te laten voltrekken. De raad krijgt ook een voorstel de legskosten verschuldigd voor het voltrekken van een huwelijk te wij zigen. Momenteel gelden de volgen de tarieven: op maandag en dinsdag f. 75,-; op woensdag f. 37,50; op don derdag f. 30,-, op vrijdag f. 15,- op zaterdag f. 27,50 en op zondag f. 100,-. De huidige tarieven hebben volgens b. en w. tot gevolg, dat vrij wel de meeste huwelijken op het einde van de week en met name op vrijdag worden gesloten, terwijl op maandag en dinsdag nagenoeg geen huwelijkssluitingen plaatsvinden. Teneinde meer spreiding van de huwelijken over andere dagen van de week te verkrijgen verdient het naar de mening van het college aan beveling de huidige tarieven zoda nig te nivelleren dat op de dagen maandag tot en met vrijdag f. 30,- aan leges verschuldigd is, op zater dag f. 75,- en op zondag f. 100,-. De tarieven voor de zaterdag en zondag zijn ten opzichte van de tarieven voor de overige dagen verhoogd, om het aantal huwelijken op deze vrije dagen zoveel mogelijk te beperken. Op woensdag en donderdag is er tussen 16.00 en 17.00 uur gelegen heid tot het kosteloos voltrekken van huwelijken. Tot nu toe is het ook mogelijk om tegeni betaling van f. 75,- de trouw zaal van een bloemversiering te la ten voorzien. Aangezien hier geen belangstelling voor bestaat willen b. en w. deze mogelijkheid laten vervallen, te meer om betrokkenen in gelegenheid te stellen voor eigen rekening de trouwzaal van een pas sende versiering te voorzien. De door de raad in de begrotings- vergadering vastgestelde begroting van de Gemeentelijke Sociale Dienst Voor het dienstjaar 1969 geeft een nadelig saldo aan van f. 1.355.517,- De aan deze uitgave ten grondslag liggende ramingen zijn gebaseerd op het aantal bijstandsgenietenden naar de situatie van oktober '68. Nu inmiddels 5 maanden Van 1969 zijn verstreken blijken de in de begro eting van de genoemde dienst opge- homen bedragen o.a. door stijging van het aantal bijstandsgenietenden tot 1969 niet meer toereikend om de uitgaven van dit jaar te kunnen dekken. Zoals het college de raad meedeelt zal gerekend moeten worden op een netto stijging van de uitgaven van f. 234.521,-. De voornaamste posten zijn: kosten periodieke bij stand f. 130.199,-, kosten incidente le bijstand f. 47.838,-, verzorging van kinderen f. 24.744,-, tijdelijk rijks groepsregeling minder validen f. 10.035,-, niet subsidiabele lasten f. 41.301,-. Het nadelig saldo van de dienst wordt hierdoor f. 1.590.038,-. Dit betekent voor de gemeente een stijging van f. 50.662,- naar een to taal bedrag van f. 527.476,- B. en W. stellen voor de bgroting aan te ne men. De Autorijschool voor U Waalwijk: Grotestraat 358 tel. 04160 -3678-3920 Kaatsheuvel: Jan de Rooystraat 47 tel. 04167 - 3422 - 3430

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5