\Vc\c\Lwi]kse en UnqstRaatse couRant Er is schreeuwend tekort aan personeel in Langstraatse schoenindustrie Foto Oudkerk opende woensdag fraai verbouwd winkelpand (J!, ampe j ampe RTINAÖ VADERDAG GESCHENKEN? x OPEN OOG J. K. Verhulst fflunHRRors KRITIEK OP RAPPORT ST. WILLIBRORDUS „'t LUIFELTJE" X Anita blijft Léon Pare - Kaats heuvel FA. TH. J. v. LAMMEREN Aero - Dongen Aristo - Gilze DIEREN - EN HENGELSPORT SPECIRRLZRRK Zaak aan Grotestraat vergroot en gemoderniseerd Tilburg i i i JONGEREN GRASDUINEN OVER MEDEZEGGINGSCHAP HOOFDPIJN POEDERS Dg DONDERDAGAVOND 5 JUNI 1969 92e JAARGANG No. 45 VA n Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Zuióen Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" (Vervolg van pag. 1) Met een behoorlijk personeelstekort kampt ook de Waalwijkse schoenen fabriek Anita. De heren C. Vesters, direkteur en M. van Zandvoort, adj. direkteur, vertelden dat de werkne mers in het Waalwijks bedrijf (Anita telt 300 personeelsleden) behalve uit België verder uit geheel Brabant ko men. Dagelijks rijden er enkele bus sen. "Het gebrek aan voldoende en aan geschikt personeel maakt de kost prijs van ons produkt onnodig hoog" vertelt de heer Van Zandvoort. Anita zocht zoals bekend de oplos sing van het nijpende personeelspro bleem (men kan zondermeer 25 werk nemers plaatsen) in overplaatsing van de produktieaf delingen naar Rijswijk in het Land van Heusden en Altena. Van die stap komt men nu achteraf toch weer terug. De heer Vesters ver telde dat in tegenstelling tot wat oor spronkelijk de bedoeling was, een be langrijk deel van de produktie in Waalwijk blijft. Men wil hier vooral lederen schoenen gaan maken. Hier door is een scheiding mogelijk tussen de fabricage van lederen schoenen en het uit kunstmaterialen vervaardigde schoeisel. De werving van personeel voor het bedrijf in Rijswijk verloopt vlot. Met scholing is men reeds begonnen. De Waalwijkse werknemers die dus in eigen woonplaats willen blijven wer ken, kunnen dat nu. De heer Vesters vindt het ook niet nodig dat oudere werknemers (van boven de 50) niet aan de slag kunnen. "Wie werk zoekt kan bij ons terecht", verklaart hij. Anita kent zelfs een personeels-aan- breng-premie. Wie er voor zorgt dat er een nieuwe kraoht komt ontvangt 125,-. Ditzelfde bedrag gaat ook naar de nieuweling. Meisjes die 5 jaar blijven werken ontvangen bij hu welijk 1500,-, na 3 jaar ontvangt men 500,-. Allemaal voorzieningen die getroffen zijn om een binding met het personeel te krijgen en nieu we krachten aan te werven. De 300 werknemers van Anita (waar van 25% vrouwen) zorgen in de fa brieken in Waalwijk en Rijswijk voor n dagproduktie van 4000 paar da messchoenen. Hiervan wordt ruim 40 procent geëxporteerd. De belangrijk ste afnemer was vorig jaar Rusland. Daarna volgt Duitsland, waar Anita een eigen verkoopkantoor heeft. Di- rekteur Vesters vertrouwde ons aan het eind van het gesprek nog toe: Wat we ook doen, nieuwe werkne mers krijgen we niet. Ze zijn er im mers niet". Alleen al om de produktie van het uitbesteed werk in eigen bedrijf ter hand te nemen heeft schoenfabriek Léon Pare uit Kaatsheuvel 50 ar beidskrachten nodig. "Ruim 20% van onze produktie moeten we nood gedwongen uitbesteden. Als er in on- 20 één werknemer uitvalt merken we dat direkt. Er is een on- Een beeld uit een van de Langstraatse looierijen. Kunt U beslist in bedenken I (Burg. v. d. Klokkenl aan 61 Waalwijk houdbare toestand op het gebied van de personeelswerving", vertelt ons de heer C. J. Vesters, algemeen direk teur van Léon Pare. Het bedrijf dat 235 werknemers telt heeft een pro- duktie-eenheid in Kaatsheuvel en 'n stikkerij (35 personeelsleden in Kerk- driel). i Léon Pare maakt 3300 paar dames- en meisjesschoerien per dag. Met de huidige technische outillage moet 't mogelijk zijn - als er maar werkne mers bijkomen - om een produktie van 4000 paar te halen. Van deze produktie wordt 25% geëxporteerd, waaronder naar Oosterse landen. Een derde deel van de werknemers in de produktie-afdelingen komt van bui ten de gemeente LoonopZand-Kaats heuvel. Ook Léon Pare heeft dage lijks een bus naar België lopen, kos ten f 25.000,- per jaar. Tien jaar geleden heeft men ook een achttal woningen gekocht om zo gezinnen uit Drente over te laten komen naar Kaatsheuvel. Het bedrijf kent sinds 1962 een officiële winstdelingsrege ling. Over 1968 krijgen de werkne mers 6% van hun genoten loon als winstdeling uitbetaald, vertelt de heer Vesters. Wil men 'n evenwicht in het bedrijf bereiken door het uitbesteden van werk af te stoten, dan zijn dus 50 werknemers nodig. Om de produktie op te voeren kan Léon Pare boven dien nog eens 20 krachten gebrui ken. Direkteur Vesters wil dit echter wel vergeten. "Er is een algeheel te kort op de arbeidsmarkt. Wat we ook proberen en waar we de mensen ook zoeken, we krijgen geen personeels uitbreiding". Het mooiste voorbeeld dat er beslist geen werkloosheid is en dat de be drijven niet aan personeel kunnen komen leverde de heer C. J. Cloïn, direkteur van de herenschoenfabriek AERO in Dongen. Hij heeft enkele jaren geleden, toen er in Tilburg zo n grote" werkloosheid heerste 'n kostbare wervingscampagne op touw gezet. Onder deze duizenden werklo zen was precies één chauffeur be reid bij AERO in Dongen te gaan werken. AERO komt momenteel 20 personeelsleden tekort. Door uitbe steding tracht men dit verlies op te vangen. Ook de heer Cloïn gelooft niet meer in "werkloosheid". De statistieken die de Gewestelijke Arbeidsbureaus hiervoor aanleggen moeten een ande re opzet krijgen. Het geschreeuw van dat er zoveel werklozen zijn vindt hij overtrokken. De heer Cloïn pleit ook voor belastingfaciliteiten voor de ge huwde werkende vrouw. Ook in Gilze zit men met personeels zorgen. De schoenfabriek C. de Jong, Aristo, heeft in Kasterlee aan de Bel gische grens een stikkerij gebouwd waar 60 meisjes werken. Hier be staan nog uitbreidingsplannen voor. Ook Aristo moet veel werk afstoten, omdat er in eigen bedrijf geen perso neelsleden voor zijn. Om het tekort op te vullen haalt Aristo zijn werk nemers oök uit de Langstraat. Het bedrijf heeft sinds kort 'n afzetmarkt in Amerika gevonden. Daar bestaat veel belangstelling voor de Aristo- laarzen. "Maar we moeten ze ook kunnen maken en daarvoor hebben we mensen nodig. Waar haal ik die", zegt directie-secretaris W. v. Vugt. De gesprekken met de direktieleden van vijf grote Brabantse schoenfa brieken hebben ons duidelijk gemaakt dat er in de Brabantse schoenindus trie een groot tekort aan arbeids krachten is. Niemand ziet direkt een oplossing om meer werknemers aan te trekken en dat terwijl St. Willi- brordus in haar rapport op een ver dere teruggang van het aantal ar beidsplaatsen in de Brabantse schoen industrie wijst. ■IMö GROTESTRRRT 273 1 TEL.2708 WRRLWLIK Het werk aan de zwikmachine. W AALWIJK - Woensdagmiddag vond de officiële heropening plaats van Foto-atelier Oudkerk aan de Grotestraat te Waalwijk. Van 4 tot 5.30 uur werd een receptie gehou denvoor genodigden en zakenrelaties HEEFT HET I blouses, rokken, shawls, I vesten, jumpers, pantalons, I zakdoeken, kraagjes, f nylons enz. enz. I DOET HET plisseren, ajouren, stoppen, borduren, repareren, vermaken, inkorten I enz. enz. Ook voor stofknopen, ceintuurs, gespen enz. in naar: Heuvelstraat 14 S die druk bezocht werd. Velen gaven blijk van hun belangstelling. Vanmor- gen is de zaak heropend voor het pu bliek. De oppervlakte van de zaak is enorm vergroot, zodat men nu over de nodige ruimte beschikt. Allereerst valt dan op de projektie- ruimte, waarin men de dia's kan be kijken en waarin ook di diverse pro- jektors, die men zich wil aanschaffen beproefd kunnen worden. Achter het reeds bestaande gedeelte heeft men een aantal werkruimten gecreëerd, die dienst doen als donkere kamer. Speciaal ingericht heeft men ook 'n donkere kamer voor het ontwikkelen van kleurenfoto's. Deze ruimte is naar de eisen des tijds ingericht en maakt dat men voortaan zelf de kleu renfoto's kan gaan ontwikkelen, zo dat ook de wachttijd verkort wordt. Ook heeft men een nieuw atelier in gébruik genomen, waarin het moge lijk is, dat kleurenopnamen gemaakt worden. Naast het atelier heeft men een speciale wadhthoek ingericht, hetgeen hte wachten wel veraange naamt. Het assortiment is belangrijk uitgebreid, zodat iedereen, die op het gébied van de fotografie iets nodig heeft, hier wel iets van zijn geding zal kunnen vinden. Een gedeelte van de wand is inge richt met projektors, tafels en statie- Als gespreksthema voor de komende grasduintocht werd "medezeg gingschap gekozen. Dat is geen toeval. Deze kwestie is aan de orde van de dag. Vooral onder de jongeren wordt geroepen om "inspraak"; we willen meebeslissen. In de hele westerse wereld komen de jongeren, bijvoorbeeld de studenten, maar zij echt niet alleen in opstand tegen de bestaande regels, de heersende moraal, tegen de huidige lei ding. We willen niet meer, dat anderen voor ons beslissen, we willen zelf iets te zeggen hebben, en we zijn van mening dat we daartoe het recht hebben. Ho, stop! Laten we nu eerst eens even nadenken. Hebben we dat recht wel? Waarom hebben we dan dat recht? Wanneer heb je recht van spreken? Je kunt wel een grote mond opzetten en hard schreeuwen; maar hebben de grootste monden altijd het grootste gelijk? Dacht ik niet. Dus de bestaande regels zijn goed? De bestaande normen deugen dus? De huidige leiding doet het dus wel goed? Ho, stop! Weer even nadenken. Wie zegt dat? Waarom zou die goed zijn? Wat is eigenlijk goed? Waarom zijn er regels en normen? Waarom is er leiding? Wat zijn we begonnen! We gaan lopen. Dat is veel gezonder dan al dat gedenk. We zullen hopen, dat de zon schijnt: dat werkt verhelderend. Maar misschien kunnen we tevoren één ding afspreken: je kunt alleen meepraten over dingen, waarover je meepraten kunt. Dat is nog al dui delijk. Je moet verstand van zaken hebben. Medezeggingschap, natuurlijk. Degenen, die wat over je te zeggen heb ben, zouden grote domoren zijn, als ze dan niet naar je luisterden; en als zij je recht niet erkenden om méde te beslissen. (Denk er om dat je voor je beslissingen verantwoordelijk bent; dat hoort er bij). Want onze maatschappij zit verschrikkelijk ingewikkeld in elkaar en we zijn goed afhankelijk van elkaar. Moet je niet over piekeren. Het is nu een maal zo, dat je eten niet in je eigen tuintje groeit, laat staan alle andere dingen die je nodig hebt. Je moet het bij anderen kopen. Anderen maken het, produceren het. Zo is onze wereld vol "specialisten", ieder op zijn eigen terrein. Daar moet je oog voor hebben, leder van ons wordt of is zo'n specialist, met een stukje medezeggingschap, waar je respect voor moet hebben. En als dat stukje medezeggingschap niet erkend wordt? Dan moet je je mond opendoen en aantonen, dat het zo niet goed gaat. Laat maar zien wat je kunt. Want we moeten het van elkaar hebben. Mensen zijn geen koeien. Mensen hebben verstand, koeien niet. Mensen hebben een mond om mee te praten; zij kunnen wat zeggen, wat van belang is voor anderen; niemand weet alles alleen. Mensen hebben geen bek zoals koeien, alleen maar om te vreten en te loeien! Zullen we dan maar gaan? Zien we misschien koeien. Geen onaardige beesten toch. Ze hebben wel horens, maar ze zijn bijna nooit gevaarlijk. En dat geloei? Daar moet je je niet aan storen, dat hoort bij die beesten, ledereen tenslotte veel blaren toegewenst, niet onder je voeten want dan kun je niet verder, en we moeten vooruit maar op de tong! Zo stelt de heer C. M. Schutte het gespreksthema aan de orde in het contactblad "de Grasduiner". Bedrijfsapostolaat /illllllliiin De Stoere Tijd: kleine felle autootjes, double brested pakken, de nieuwste plaat van de Stones. De Stoere Tijd: Argonaut 220, de nieuwste uurwerkjes van Ceftina. Certina u weet wel, die pietepeuterige Zwitsers die elk (èlk) horloge zo'n 350 maal controleren. Stoere taal? Elke Certina horloger zal 't graag beamen, v.a. 129,- Uw juwelier met het klokkenspel GROTESTRAAT 260, WAALWIJK, TEL. 4681 Dinsdag hele dag geopend ZIE ONZE VADERDAG-ETALAGES ven. Een ander gedeelte van de wand is ingericht als zelfkeuze hoek, waar in ieder op het gébied van de foto grafie tereéht kan. De andere wand is meer ingericht als etalage. Het as sortiment is belangrijk uitgebreid, zo dat men de cliënt niet snel teleur be hoeft te stellen. De inkijk vanaf het straatgedeelte heeft ook een grote verandering ondergaan en geeft een ruime inkijk in de winkel, die verder uitgerust is met een grote verkoop ruimte. Moderne verlichting, donker- houtten lamhrizering en een in dezelf de stijl aangebracht plafond, zorgen voor een aparte sfeer. Doordat de Fa. Oudkerk dit vernieuwde pand in ge bruik heeft genomen is de hoek Wïl- helminastraat-Grotestraat danig ver fraaid en betekent een aanwinst voor Waalwijk. Als architect trad op de heer Mekel, terwijl als aannemer fungeerde Spuy- broék. Het schilderwerk was van de I Fa. Schellekens, terwijl de Fa. Hom- i burg uit Zaltbommel zorg droeg voor het winkelinterieur. De stoffering gebeurde door de Magneet en de ver lichting werd aangelegd door de Fa. van den Heuvel. Zeegers had de zorg voor het sanitaire gedeelte, terwijl De Louw de centrale verwarming voor z'n rekening nam. De Fa. Donks uit Breda had de inrichting van de don kere kamer terwijl de verlichting in de donkere kamer werd aangelegd door de Fa. Gevaert-Agfa. De pui werd geleverd door de Fa. Arvah uit Den Bosch.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 11