waaLwijkse en lanqstRaatse coimnt ZDocjaertó Schutterij ,De Wet's Zonen' heeft met nieuwe banen in de roos geschoten HET WEER DEED DE INVASIE 25 JAAR GELEDEN BIJNA MISLUKKEN Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS UITSTEKEND COMPLEX VAN DRUNENSE VERENIGING Geschikte naam Brillenspecialist Optica Slimmerikken en grappenmakers Gaan of niet gaan Reeks van operaties Luchtlandingen Vaste voet aan wal Houdt Bogaorts voor ogen Begin bevrijding MÈ JBÊL Kasteeldreefse schutterij 43 jaar geleden opgericht Vrienden-club Nieuwe banen RKDVC Drunen organiseert jeugdtoernooi DONDERDAGAVOND 5 JUNI 1969 92e JAARGANG No. 45 Uitgever Waalwyksche Stoomdrukkerij HoofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Tel- 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" 6 juni 1944, D-day, grootste militaire landingsoperatie van 2e-Wereldoorlog Op vrijdagavond, 2 juni 1944, kiezen twee kleine, Britse onderzeeboten zee. Zij verlaten in alle stilte de haven van Portsmouth. De duikboten, de X-20 en de X-23, hebben elk slechts 5 man aan boord: de commandant, een officier, een machinist 'en twee navigators. Zij zetten koers naar de Franse kust. De gehele nacht en de daarop volgende zaterdag varen zij door. Een ook de nacht daarop houden zij koers naar het Europese con tinent. Zondagmorgen 4 juni, hebben ze hun opgegeven posities bereikt; vlak onder de kust, binnen het bereik van de kanonnen van de "Atlantik- wall Zij laten zich op de bodem van de zeer zakken en wachten de gehele zondag en ook nog de maandag. Maandagavond, te 23.15 uur, laat luite nant George Honour de X-23, beschermd door het nachtelijk duister, aan de oppervlakte komen. Hij schakelt zijn radio-ontvanger in en stemt af op de juiste golflengte. En dan ontvangt hij de boodschap, waarop hij al 24 uren heeft gewacht. Snel laat Commandant Honour zijn onderzeeër weer zinken. De volgende morgen komt de X-23 weer langzaam naar boven. De bemanning maakt een telescoopmast gereed, waarop een signaallamp wordt bevestigd. Een knipperlicht seint in de richting van de zee. Een zelfde activiteit wordt op de X-20 bedreven. De flikkerlichten markeren de beide uiteinden van een Franse kuststrook tussen Cherbourg en Le Havre. Het is dinsdag, 6 juni 1944, 's morgens kwart voor vijf; operatie Gambit is afgesloten als inleidende fase voor de machtige, geallieerde, militaire actie, die de codenaam Overlord" draagt, doch in de volksmond bekend zou worden als "de invasie", een gebeuren, waarop door miljoe nen in Europa is gewacht en waarvoor door even zo velen is gebeden. Grotestraat 220, Waalwijk Reeds in mei 1940 - toen de uit Duinkerken ontsnapte, Engelse sol daten nog maar net voet op Engelse bodem hadden gezet - gaf de Britse oorlogsleider Winston Churchill op dracht "tot het bestuderen van de problemen van een offensief in Euro pa". Op dat moment werd er dus al gewerkt aan de bevrijding van 't vas teland van het Duitse Nazi-juk. Deze bevrijding zou - dat is duidelijk - moeten worden, igeleid door het uit voeren van een landing ergens op de Europese kust. Toen Rusland en Amerika aan de zijde van Engeland aan de oorlog deelnamen, werd door het eerstgenoemde land sterk aange drongen op een "tweede front" en door Amerika deelgenomen aan de planning voor het realiseren van een dergelijke aanval op Europa. Tal van moeilijkheden moesten eerst worden overwonnen, want de Duit sers hadden de kust van Noorwegen tot Spanje tot één, vrijwel onneem bare vestingsgordel gemaakt. De Commissie, die tal van uitvindingen deed teneinde het mogelijk te maken de Atlantikwall" te doorbreken, werd schertsend de "Wheezers and Dodgers" - de "slimmerds en grap jassen genoemd. Vele nieuwe strijdmiddelen, waarvan de kunstma tige havens, de "Muiberries", wel de voornaamste waren, staan op hun naam. Er is lang gepraat over de datum van de invasie. Na veel wikken en we gen en na herhaald uitstel werd ten slotte 5, eventueel 6 juni tot 'D-day' gekozen. Op die data waren n.l. het getij en de maanstand gunstig. Een belangrijke factor, waarmee ook re kening zou moeten worden gehouden, was het weer. Wanneer het weer te slecht zou zijn, zou de hele operatie 14 dagen moeten worden uitgesteld. Op maandag 5 juni was het weer in derdaad te slecht Voor dinsdag 6 juni weid door de meteorologen een, zij het kortstondige, weersverhetering verwacht. De leider van de operatie, generaal Eisenhower, stond voor de moeilijkste beslissing in zijn leven: Laan of niet gaan. Hij vroeg aan zijn britse collega Montgommery: "Zfie M n rf^en om dinsdag niet te gaan?" Monty s antwoord was kort en krach- hg: Ik zou zeggen: gaan!" De invasie kreeg de codenaam 'Over- E0tgeen 'Opperheer' betekent, maar nóg meer codenamen waren aan eze gigantische, militaire operatie verbonden. Namen, veelal bedacht meez"s en Dodgers'. Zo zorgde Operatie Radar' er voor, dat e Duitsers tot 't laatste moment on kundig bleven van de werkelijke lan- mgsplaats. 34 schepen, versper ringsballons met zich meeslepend, roeren door het Nauw van Calais, owel de schepen als de ballons wer- en 00r de Duitsers aangezien voor sen invasievloot. Terzelfder tijd wer en op verschillende plaatsen langs e ranse kust poppen aan parachu- s Mgeworpen. Inmiddels was 'Operatie Neptune' begonnen, ouder leiding van Admi raal Ramsay. Duizenden landings vaartuigen vertrokken van de Engelse zuid-oostkust naar een verzamel plaats ten zuiden van 't eiland Wight, populair Piccadilly Circus genoemd. 300 mijnenvegers ruimden binnen 'n strook van 30 tot 50 km breedte de zee schoon. De invasievloot werd be geleid door niet minder dan 8 slag schepen en kanonneerboten, 22 krui sers en 93 torpedojagers en nog vele andere, kleinere oorlogsschepen. De landingsvaartuigen vervoerden 3.500 voertuigen en 30.000 man over het water. Intussen werd er in Frankrijk al ge vochten. Niet alleen door de Franse verzetsbeweging, de maquis, die het de bezetters zeer moeilijk maakte, doch ook door parachutisten en per zweefvliegtuigen gelande, gealliëerde soldaten. Het eerste Franse dorp, dat door de parachutisten werd bevrijd, was Ranville en dat gebeurde op de 6e juni te 2.30 uur in de nacht. Het doel van de luchtlandingen was stra tegische punten te bezetten en ge- sdhutsstellingen te liquideren. Hier voor moesten de parachutisten en zweefvliegtuigen vaak 'boven op de doelen neerkomen. Het slechte weer met harde wind deed deze opzet in vele gevallen mis lukken. Zo had luitenant-kolonel T. H. B. Ottway van de Royal Ulster Rifles met zijn 31e parachutistenpa rade tot taak de gevaarlijke, Duitse batterij op de Franse kust bij Ner- ville te vernietigen. De zware beton nen bunker bevatte 150 mm kanon nen en 10 machine geweer posten en was omgeven door prikkeldraadver sperringen en mijnenvelden, 'n Half uur vóór het aanbreken van de dag moesten de kanonnen zijn vernietigd en het garnizoen van 180 man zijn uitgeschakeld. Een verkenningsgroep zou het landingsterrein markeren 'en een weg banen door de versperringen en mijnenvelden. Vijf zweefvliegtui gen zouden letterlijk boven op de bunker landen. Wegens de slechte weerstoestand kwam van het plan niets terecht. Het luchtbombardement op de bunker mislukte door het lage wolkendek. De hoofdmacht landde verspreid over 100 km2. Ottway zelf kwam in de tuin van een Duitse commandopost terecht en werd, nog boven de grond zwevend, al onder vuur genomen. Zijn adjudant gooide uit woede een steen door de ruiten van het Duitse kwartier. Denkend, dat het een hand granaat was, zochten de bewoners dekking en daardoor konden de on fortuinlijke parachutisten wegvluch ten. Van de 5 zweefvliegtuigen kwamen er slechts 2 op het doel teredht. De vliegtuigen met voorraden, zoals ka nonnen, voertuigen, veldambulances, mijndetectors, gingen onderweg ver loren doordat de kabels knapten en onder die moeilijke omstandigheden gingen uiteindelijk 150 Britten tot de aanval over, nadat de verkennings groep inderdaad een weg had ge baand. Binnen 15 minuten was de bunker veroverd. In die korte tijd werden 80 parachutisten gedood of gewond. Persoonlijke inzet en opoffering heeft - en dat gold de totale strijd macht - ten volle goedgemaakt wat het weer zou doen mislukken. "Onder het bevel van generaal Eisen hower zijn gealliëerden vlootstrijd- kraühten hedenmorgen begonnen ge allieerde legers aan land te zetten op de noordkust van Frankrijk", zo luid de de nuchtere boodschap, die de BBC aan de wereld bekend maakte. De landingen hadden plaats over een breed front, verdeeld over 5 sectoren. De twee Amerikaanse sectoren droe gen de codenamen Utah en Omaha, de Britse en Canadese sectoren heet ten Juno, Sword en Gold. Het resultaat van het vloot- en lucht bombardement was bepalend voor de snelheid, waarmee de landing kon worden uitgevoerd. In de Britse sec tor Gold verliep de gehele operatie tamelijk vlot. "Kreeften" - vlegel tanks tegen mijnen - en "krokodil len" - met een vlammenwerper uit geruste tank - baanden op vlotte wijze een weg naar en door de dui nen. De Amerikanen in de seotor Omaha kwamen eohter al direct onder geconcentreerd, vijandelijk vuur te liggen. Velen werden gedood, voor ze een voet op Franse bodem hadden kunnen zetten. Opeengepakt op de smalle kuststrook, op het kale strand Telefoon 3560 Maandag de gehele dag geopend, dinsdag de gehele dag gesloten blootgesteld aan vuur en water, gin gen de soldaten letterlijk door de hel. Onder water zwoegden kikvorsman nen om de onderwaterobstakels te verwijderen. Zoals elders brachten ook hier de amfibietanks uitkomst. Zij gaven de infanterie dekking en waren met hun kanonnen opgewassen tegen het Duitse geschut. Tenslotte werden deverdedigers uit de kust strook verdreven 'en ook de Duitse tegenaanvallen hadden geen succes. De invasie was gelukt. Eisenhower en Montgomery brachten hun hoofd kwartieren over naar Frankrijk. Met de bevrijding van Europa was een begin gemaakt. Maanden van strijd en leed zouden nog volgen, maar de overwinning was in zicht. (Van cmze verslaggever) DRUNEN - Wie de "oude" route van Drunen naar Den Bosch rijdt ontdekt aan de rand van de gemeente een rustiek cafeetje. Wie zijn ogen goed de kost geeft ziet daar achter schuttersbanen liggen. Dit terrein achter 7® ,,°rflw"ar! de Bosscheweg is de thuishaven van de handboog schutterij De Wets Zonen'. Deze zes banen met opstallen zijn door de leden zelf vervaardigd. Enkele weken geleden nam men het nieuwe com- p ex in gebruik. De heer G. de Gouw, die vanaf de oprichting in 1926 ia is, vertelde ons iets van deze Kasteeldreefse vereniging. ■f Kasteeldreefse schutterij, omdat 8 schutters uit de Kasteeldreef, een straat die men rechts van café De Gouw vindt, 43 jaar geleden in dit zelfde café langs de oude provinciale Langstraatweg de basis legden voor een handboogschutterij. Gerard de Gouw die 40 jaar penningmeester was, weet nog alles te vertellen over die beginjaren. „De Waalwijker L. van Bladel, die lid was van het Vos je, was toen de grote man. Hij sti muleerde ons de handboogschutterij op te richten." De vereniging heeft het na de op richting, nu ruim veertig jaar gele den nimmer laten afweten. Toch was het niet altijd even gemakke lijk. De heer De Gouw weet dat al lemaal bijzonder goed. Als penning meester was hij immers nauw be trokken bij de groei en bloei van „De Wet's Zonen". De eerste jaren ging het de schutterij voor de wind. In 1938 raakt „De Wet's Zonen" in een impasse. Er waren nog maar 8 leden. Nét voldoende om met een team uit te kunnen komen. Na de bevrijding kreeg de vere niging echter nieuwe levenskracht. Het ledental steeg gestaag. „De Wet's Zonen" telt nu 32 leden. Een aantal da de heer De Gouw hele maal niet zo slecht vindt. „We heb ben maar een klein gebied waar onze leden vandaan komen. Dat is uit de Kasteeldreef, het Groene woud en de Bosscheweg. Dat is het gedeel te ten oosten van Lips. We hebben gelukkig ook nog wat jeugdleden. Jong bloed in een vereniging is uitermate belangrijk" zegt de heer De Gouw, Het vinden van een geschikte naam viel de oprichters in 1926 niet mee. Veel handboogschutterijen dra gen namen als Paul Kruger, Willem Tell, etc. De Kasteeldreefse schut ters voelden weinig voor deze na men. Daar waren er immers genoeg van. Men stapte over op een van Paul Kruger's generaals: De Wet. Deze generaal De Wet stond bekend ais een vechtjas. De heer De Gouw vertelt, dat de Drunenaren de naam eigenlijk hebben overgenomen van een Nieuwkuykse vereniging. Deze schutterij stopte er mee toen men in Drunen juist aan een officiële naam dacht. De heer De Gouw vertelt ons nog een opmerkelijk feit. „De Wet's Zo nen hebben nooit een keizer ge kend. „Toch hadden we goede schut ters, maar de prestaties die gele verd moesten worden om keizer te worden kwamen er nooit helemaal uit. Men moet dan namelijk drie maal achtereen koning worden. De keizer heeft tal van voorrechten maar blijkbaar stelden onze leden daar geen prijs op. Niemand wil iets meer zijn. We zijn een echte vrien denvereniging." vertelt de heer De Gouw. „De Wet's Zonen" neemt met twee teams deel aan de competitie. Het eerste team komt uit in de A klasse, de op een na hoogste afdeling. Een uitstekende schutter in dit team is de jeugdige A. van Bladel, een wed- strijdschutter die van wanten weet. De twee teams strijden dus jaarlijks op het kampioenschap'van de Ned. Bond van Handboogschutterijen. De zes nieuwe banen, met doelen huis, zijn door de eigen leden ge bouwd. De schuttersplaaits is over dekt. Een goede verlichting zorgt er voor, dat ook in de avonduren ge schoten kan worden. Het complex voldoet aan nationale eisen. De aan leg vergde een invenstering van ruim f 3000,-. Men heeft dit geld on dermeer door enkele akties bijeen gekregen. Het geld is echter wel be steed. Nu men al enkele wedstrijden op deze nieuwe banen van „De Wet's Zonen" heeft gehouden is dui delijk gebleken dat de vereniging met de aanleg hiervan in de „roos heeft geschoten". i Op 7, 8, 14, en 15 juni organiseert de Jeugdcommissie van RKDVC Jeugdtournooien voor A, B, C elftal len. Er zijn telkens 4 prijzen be schikbaar voor de elftallen die de eerste t/m vierde plaats bezetten. Het Pupillentournooi heeft als inzet de,Theo v. Weert" Wisseltroffee. De vereniging die deze beker driemaal achter elkaar of vijf maal in totaal wint mag deze behouden, De finale wedstrijd om de le en 2de plaats zal gespeeld worden met een nieuwe bal die voor de aanvang van de wed strijd verloot wordt onder de 22 jon gens die aan deze finale meedoen. Indeling Pupillentournooi zaterdag 7 juni Poupe A Wilhelmina, Den Bosch; Boxtel, Boxtel; Heusden, Heusden; RKDVC 1, Drunen. Poule B B.V.V., Den Bosch; St. M. Gestel, St. M. Gestel; Desk, Kaatsheuvel; RKDVC 2, Drunen. Indeling Tournooi A-Junioren zondag 8 juni Poule A B.V.V., Den Bosch; Uno-Animo, Loon op Zand; Waspik, Waspik St. M. Gestel, St M. Gestel. Poule B Wilhelmina, Den Bosch; RKDVC, Drunen; O.J.C., Rosmalen; Baard wijk, Waalwijk. Indeling Tournooi B-junioren zondag 15 juni Poule A Vlijmse Boys, Vlijmen; Taxandria, Oisterwijk; Zwaluw VFC, Vughf RKDVC 2, Drunen; Poule B Nieuwkuyk, Nieuwkuyyk; RKDVC 1, Drunen; Haarsteeg, Haarsteeg; RWB, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 15