Tonen hoe Europees men denkt Schoenfabriek Anita blijft toch in Waalwijk SCHOENFABRIKANTEN VINDEN RAPPORT ST. WILLIBRORDUS ONVOLLEDIG waaLwijkse en UnqstRAAtse coimnt D. Stibbe: «Volopexpansiemogelijk heden alsarbeidsmarkt ruimer wordt» tandpasta ,Dit meisje is goud waard' MÉ* J De heer D. Stihbe, president-direk- teur van de N.V. Block Stibbe, ziet genoeg expansiemogelijkheden voor de Langstraatse schoenfabrikanten, als er maar meer ruimte op de ar beidsmarkt komt. toestanden", zegt de heer Stibbe. "Dé oplossing voor alle loonintensie- ve bedrijven is de vrouwenarbeid. Dit zou fiscaal ook gestimuleerd moeten worden. Verder moeten er een hele boel woningen komen. Nu Lips er in geslaagd schijnt te zijn Limburgse ge zinnen naar de Langstraat te halen, is het misschien mogelijk dat hiervan wat vrouwen bij ons komen werken. Het moet voor vrouwen extra aan trekkelijk gemaakt worden om te wer ken. Het gezinsinkomen kan daarmee gelijke tred houden met andere wes terse landen (waar de vrouwen in het algemeen wel werken) en is in het 'be lang van de loonintensieve bedrijven. Is het innen van de belastingen nu belangrijker, of het in standhouden van de bestaande industrieën? Slagen we er in vrouwen aan te trekken, dan overwegen we aangepaste arbeidstij den en een kindercrèche", vertelt de heer Stibbe. Deze maand gaat de N.V. Bloch Sr Stibbe de nieuwe tapijtafdeling, waar Esconyl vilttapijt wordt vervaardigd ingebruik nemen. Men verwacht voor dit bedrijf, waar behoorlijke uitbrei dingen in het verschiet liggen, wel aan arbeidskrachten te kunnen ko men. Voor het sohoenenbedrijf ziet de heer Stibbe, voorwat het aantrek ken van werknemers betreft, voorlo pig geen oplossing. (Vervolg op pag. 9) Bciiint met en zonder zon beschermt tegen zonnebrand "Dit meisjes is goud waard", vinden de Langstraatse schoenfabrikanten. Natuurlijk niet het stoenstiksterstje op deze foto, maar wel alle vrouwe lijke werknemers in de schoenindustrie. Er is een groot gebrek aan vrou welijke arbeidskrachten. Tal van bedrijven beginnen ateliers in andere delen van Brabant. In het gebied van de Langstraat is in het bijzonder voor de stikkerij niet aan personeel te komen. Wellicht kan men gehuwde vrouwen hiervoor interesseren, als er maar belasting-faciliteiten komen. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - "Het is droef dat het jongste rapport dat de Vakbond St. Willibrordus uitgebracht heeft over de werkgelegenheid in de schoen industrie in de Langstraat, geen woord wijdt aan de actuele situatie. Tal rijke schoenfabrieken hebben een schreeuwend tekort aan personeel en moeten met het aantrekken van buitenlandse arbeidskrachten trachten hun personeelsbezetting op peil te houden". Deze woorden tekenden wij op uit de mond van de heer D. Stibbe, president-direkteur van Nederlands groot ste schoenfabriek, de N.V. Bloch Stibbe te Waalwijk. De heer Stibbe was een van de vijf direkteuren van grote schoenfabrieken in Midden- Brabant, die wij deze week om hun mening vroegen naar aanleiding van het rapport van St. Willibrordus. Tijdens deze gesprekken kwam duidelijk naar voren dat St. Willibrordus met zijn wat voorbarige conclusie de schoenindustrie geen goed heeft gedaan. De heer Stibbe sprak zelfs over vakbondspolitiek. De schoenindustrie in de Langstraat kan nog enkele honderden werknemers gebruiken. Geen van de vijf direktieleden ziet echter kans de tekorten in hun bedrijven aan te vullen. Ondanks het ge scherm van arbeidsbureaus met werkloosheidscijfers kan rustig gezegd worden dat er géén werkloosheid in dit gebied is. De bedrijven slagen er immers niet in personeel te werven, zelfs niet via de arbeidsbureaus. Een ander min-punt uit het vakbondsrapport is, dat men volledig voorbij gaat aan de expansiemogelijkheden van de bestaande industrieën. Expansiemo gelijkheden die er alleen zijn als de arbeidsmarkt ruimer wordtDe schoenfabrikanten die wij spraken zien het scheppen van nieuwe arbeids plaatsen door het aantrekken van nieuwe industrieën wel nuttig ter ver ruiming van het industriële klimaat. Maar, zo merken zij hier direkt bij op, die nieuwe bedrijven waar alle gemeenten dan zo hard op zitten te sprin gen komen niet, want er is geen personeel. Een goed voorbeeld daarvan is het wegblijven van een grote Engelse fabriek, die plannen had voor een vestiging in Tilburg of omgeving. Na grondige informaties kwam deze di- rektie tot de conclusie dat men er nooit in zou slagen op korte termijn enkele honderden vrouwelijke werknemers aan te trekken. Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij HoofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 DONDERDAGAVOND 5 JUNI 1969 92e JAARGANG No. 45 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002Telegram-adres „ECHO" eigen bedrijf (Bloch Stibbe) door". Vakbondspolitiek en gebrek aan visie, waren de harde woorden die de heer Stibbe bij dit rapport aantekende. Er bestaat in Nederland angst de on dernemer te helpen, ook op ambtelijk gebied". De heer Stibbe weet waar hij over spreekt. Het Blooh Stiibbe- concern heeft vestigingen over heel de wereld. Vol lof is hij over de me dewerking die b.v. de Belgische over heid geeft. Bedrijfsuitbreidingen etc. kunnen daar veel sneller gerealiseerd worden. f 200.000,- reiskosten De N.V. Bloch Stibbe produceert dames, kinder- en vrijetijds-schoeisel. In de fabrieken in Waalwijk, Drunen en Den Bosch - waar 1150 perso neelsleden werken - wordt een pro- duktie van 20.000 paar per dag ge haald. Het tekort aan personeel heeft de expansie van dit bedrijf geremd. Er is zeker al zo'n 10 jaar gebrek aan arbeidskrachten. Alleen al voor het bedrijf in Waalwijk kent Bloch Stibbe een inkomend pendel van 400, dit is meer dan 50%. Dagelijks ko men er 60 Belgen naar de fabriek, termjl de overige pendelaars uit 42 gemeenten komen. Aan reiskosten be taalt het bedrijf per jaar 200.000,- "Wij kunnen onmiddellijk voor onze drie bedrijven zo'n 200 man gebrui ken. We doen niets dan werk uitbe steden. Verschillende buitenlandse fabrieken werken onze orders af. We laten zelfs in Italië stikken en snij den. De afwerking gebeurt dan weer in Waalwijk. Dat zijn toch ongezonde Geen rekening ge houden met toe leveringsbedrijven De samenstellers van het rapport van St. Willibrordus constateren in het schoenengewest (Dongen, Loon op Zand en Waalwijk) een nogal eenzij dige industriële structuur en rekenen voor, dat de werkgelegenheid sedert 1962 in deze plaatsen terugliep van 7722 tot 6124 arbeidsplaatsen. Een verschil dus van 1598. De heren D. Stibbe (Bloch Stibbe), C. Vesters (Anita), C. J. Vesters (Léon Pare), K. Clöin (AERO) en v. Vught (Aris- to-Gilze) waren het hier niet geheel mee eens. Bij deze berekening is geen expansiemogelijkheden van een ar beidsintensieve industrie als de onze valt of staat met de mogelijkheden om personeel aan te trekken en daar om zijn wij het met deze conclusie niet eens", aldus de heer Stibbe. Zijn commentaar op 't St. Willibror- dus-rapport zal ook via de radio te beluisteren zijn. De Brabantse Om roep had een gesprek met hem dat a.s. maandag om half zes via de AVRO in het Brabant Journaal zal worden uitgezonden. Expansie mogelijkheden De heer Stibbe wil ook niet spréken over eenzijdige industrie in Waal- rekening gehouden met de komst van verschillende toeleveringsbedrijven en loonstikkerijen, waarvan de totale personeelsbezetting - hoewel onbe kend - zeer zeker van belang is. Uit een oogpunt van werkgelegenheid zijn deze bedrijven, zoals de heer D. Stibbe nog eens duidelijk stelde, ten nauwste met de schoenindustrie ver want. De direkteur van Nederlands grootste schoenfabriek is bevreesd dat de conclusies die men in het rapport stelt, een negatieve invloed kunnen hebben op de werving. "Men wil de mensen niet de bedrijfstak uit hebben maar het wordt toch maar zo voorge steld dat het een bedrijfstak is met weinig toekomstmogelijkheden. De wijk en omgeving. Slechts de helft van de beroepsbevolking is werkzaam in de traditionele schoen- en leder industrie. "Betreurenswaardig is het zeker, dat de samenstellers van een dergelijk belangrijk vakbondsrapport helemaal geen contact met deze be drijfstak hebben gehad. Men gaat dan ook voorbij aan de expansiemogelijk heden die de bestaande industrieën hebben, als de arbeidsmarkt tenmin ste ruimer wordt. Men gaat ook voor bij aan alles wat deze bedrijven doen. De van St. Willibrordus-zijde zo ge wenste spreiding voeren wij in ons Behoud van Uw tanden Het heengaan van De Gaulle als presi dent van Frankrijk en de wetenschap die men nu heeft, na de eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen, dat Pompidou of Poher de nieuwe pre sident zai worden, heeft de Europeanen weer nieuwe moed gegeven. Beide pre sidentskandidaten hebben uit laten ko men en van Poher was dit reeds be kend, dat zij voorstanders zijn van een uitbreiding en versterking van de EEG. Dat -betekent uiteraard, dat Engeland, dat reeds tweemaal een verzoek tot toe treding deed en tot tweemaal toe door De Gaulle werd afgewezen, nu als eer ste staat te dringen om toe te treden. In de gehele EEG is men het meest en thousiast voor een presidentschap van Aiain Poher, een man die als Europe aan reeds jarenlang zijn sporen heeft verdiend. Hij was onder meer president van het Europese parlement in Straats burg en oud-medewerker van Robert Schumann. Of het echter Poher zal worden, weten we pas na beëindiging van de tweede ronde, die op 15 juni de beslissing zal moeten brengen. Ve len menen, dat Poher de steun zal krij gen van de linkse kiezers, vooral de communisten. Wanneer we kijken naar de binnenlandse politiek, dan zullen de communisten in Frankrijk ongetwijfeld de voorkeur geven aan de burgerlijke Poher, maar aangezien deze man een voorstander is van een sterke EEG en wederdeelneming van Frankrijk aan al le NATO-aktiviteiten, zullen de com munisten vermoedelijk niet zo snel op hem stemmen. Rest hen echter Pom pidou, die als gaullist ook hun sympa thie niet heeft. Pompidou is de man die op binnenlands gebied de communisten ongetwijfeld de voet zal dwarszetten, maar ook al is hij op het gebied van de buitenlandse politiek wat gematigder enthousiast dan Poher, toch ziet het er naar uit, dat ook Pompidou Engeland tot de EEG zal toelaten en een soepe ler houding zal aannemen ten opzichte van de NATO. Wat dat betreft is het de communisten in wezen gelijk wie er president zal worden. De vraag blijft dus aan wie zij hun steun zullen geven. Zoals gezegd, hoopt men in de EEG- kringen en in Engeland op Poher, om dat deze de beste kansen biedt voor 'n royale en snelle ontwikkeling op euro pees niveau. Aan de andere kant betekent dit ook, dat de EEG-landen en Engeland dan zullen tonen hoe Europees zij wel zijn. Alle haarkloverijen zullen dan opzij ge zet moeten worden en men zal een- Garage Waalwijk N.V. Altenaweg 2-4, Waalwijk Telefoon 04160 2154-2451 aantrekkelijke occasions Er is schreeuwend tekort aan personeel in Langstraatse schoenindustrie vAn het Zuióen drachtig constructief moeten gaan wer ken. Dat betekent ook, dat er offers zullen moeten worden gebracht. Enge land zal offers moeten brengen voor zijn toetreding tot de EEG. Verwacht wordt, dat het levenspeil in good old England sterk zal stijgen, zelfs zo, dat vele prijzen met ongeveer 50% zullen worden verhoogd. Dit betekent voor de Engelsen een bijzonder zware belasting en uiteraard zullen zij bij toetreding tot de EEG verzoeken om een overgangs periode van anderhalf tot twee jaar, om zich langzaam aan de gewijzigde situa tie te kunnen aanpassen. Anderzijds zullen ook de zes EEG-lan- den offers moeten brengen en wel, dat zij bereid zijn om de Engelsen bepaal-i de concessies te doen, waardoor het hen niet al te moeilijk wordt gemaakt in de overgangsperiode. De Engelsen staan nog enige jaren van bestedings beperking en hoge belastingen te wach ten, alvorens de economie in staat is gelijk op te trekken met de gemeen schappelijke markt. Van beide zijden worden offers gevraagd en Engeland, zowel als de zes EEG-landen zullen binnenkort kunnen tonen hoe Europees zij wel denken en handelenI 1

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 19